VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Vitesse'22 in de derde klasse nu alleen aan de leiding Amerikaanse jury beschermde kidnappers door handigheidje de grote mode bij „Lijk niet gevonden", ondanks identificatie door moeder Auto uitgebrand, en taxi geramd MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 7 VOETBAL IN KENNEMERLAND Kinheiyo T errasvogels Vitesse '21 Wijk aan Zee ADO IEV Engels scheepje gestrand bij de Hoek Hoogovenbeker een jaar voor P. v. Oeffelen Duits bezoek Moeder van vermoorde jongen werd bespot Arrestaties wegens seheepsdiefstallen Prof. mr. A. S. Oppenheim ftÜÉÊ Vanmorgen in Velsen: Bromfietser ernstig gewond op Wijkerstraatweg „Ambtenaar moet persoon lijke vrijheid van de burger respecteren" Scheepvaart In dc derde klasse B deelt Vitesse de eerste plaats niet langer met Wijk aan Zee. Wel hadden de Castrlcummers met ItKAFC meer moeite dan verwacht werd, maar tenslotte wonnen ze de ontmoeting toch met 21, terwijl Wijk aan Zee het tegen Velsen niet verder kon brengen dan een gelijk spel (één-één), een prestatie, die ons van de Santpoorters meevalt. Op de derde plaats zetelen thans de Alk maarse Boys, die na de slechte inzet van het seizoen tegen Vitesse (één-vier) in de twee daarop volgende wedstrijden geducht van leer getrokken zijn: Kinheim werd eerst met één-zes geklopt en gisteren werd HSV met vijf-één het slachtoffer van de Alkmaarders. Ook het aloude Alcmaria Victrix trad als overwinnaar te voorschijn. Het was Kinheim, dat blijkbaar dezelfde weg gaat bewandelen van het vorige seizoen, dat met twee-nul het onderspit moest delen. Terrasvogels is de club van de onbe grensde mogelijkheden. Werd de vorige week ADO op eigen terrein door de Sant poorters geklopt, gisteren verloren ze even met vier-één van EHS, dat na een slechte start zich thans aardig begint te roeren. Vierde klasse In 4 E wonnen de beide leidende ploegen THB, trouwens op het nippertje: Slechts éénmaal wisten de Boys tegen het toch werkelijk niet zo sterke OG het net te vin den, maar dat was juist voldoende. NAS daarentegen behaalde een forse zege op de Amsterdamse politie (drie-zes). Waterloo won met klein verschil van het pas gepromoveerde WH. ETO verloor met twee-één van DIO en duikelde van de derde naar de zevende plaats. Zoals verwacht werd, stuurde Bloemendaal Semo met lege handen huis waarts (drie-één). Met Waterloo en DIO delen de Bloemendalers thans de vierde plaats. DCO blijft, evenals Kinheim, de zelfde weg van het vorige seizoen bewan delen. Ditmaal was het Halfweg, dat de DCO'ers de voet dwars zette (twee-één). De standen luiden: Derde klas B: Vierde klas E: Vitesse 3-6 T. H. B. 3-6 Wijk aan Zee 3-5 N. A. S. 3-6 Alkmaarse Boys 3-4 Halfweg 3-5 E. H. S. 4-4 Waterloo 3-4 H. S. V. 3-3 D. I. O. 3-4 R.K.A.F.C. 2-2 Bloemendaal 3-4 A. D. O. 2-2 E. T. O. 3-3 Alcmaria Victrix 2-2 A. P. G. S. 3-2 Velsen 2-2 V. V. H. 3-1 Terrasvogels 3-2 O. G. 3-1 C. S. V. 2-0 Semo 3-0 Kinheim 2-0 D. C. O. 3-0 De Kinheimers hebben in Alkmaar tegen Alcmaria Victrix de derde achtereenvol gende nederlaag in de nieuwe competitie geleden; een nederlaag, die overigens ge rechtvaardigd was, omdat het in de Kin- heim-ploeg helemaal niet klopte. Boven dien speelde de thuisclub een goede, ag- gressieve partij met mooie combinaties, die al direct gevaar voor Kinheim opleverden. Weliswaar kon de Kinheim-verdediging voorlopig wegwerken, maar toen na onge veer tien minuten de Alcmaria-rechtsbui- ten een voorzet afgaf, bleek dit mislukte schot een treffer te zijn, nadat rechtsachter Paap de bal van richting veranderde (10). Kinheim probeerde nu wel verandering in het spelbeeld te brengen, maar kon het vereiste tempo niet opbrengen, terwijl het samenspel hopeloos ver te zoeken bleef. Wel kon H. Prinssen na 35 minuten een keihard schot inzenden, maar de Alcmaria- doelman ving de bal prachtig op. In het eerste kwartier na de hervatting zag het er naar uit, dat Kinheim de bakens zou verzetten, vooral toen Groeneveld op de rand van het strafschopgebied een vrije trap kreeg te nemen. Deze kans op de ge lijkmaker bleef ongebruikt. Aan de andere kant echter werd opnieuw succes geboekt toen na een kwartier uit een hoekschop een doelworsteling ontstond en de bal onvol doende werd weggewerkt (20). Nu kwam Kinheim sterk opzetten, doch de Alcmaria- verdediging met de prima spelende rechts achter gaf geen schijn van kans om succes vol door te breken. Toen dit na 35 minuten aan Van der Griend wel gelukte en hij doelpuntte werd dit doelpunt echter wegens buitenspel afgekeurd. Alcmaria liet het ook niet meer verder komen. Terrasvogels houdt van verrassingen, prettige en minder aangename. Zorgden de Santpoorters de vorige Zondag voor een geheel onverwachte zege op ADO, giste ren gingen zij roemloos ten onder tegen EHS, dat gedurende vrijwel de gehele wedstrijd de sterkste was en de 4-1 over winning ten volle verdiende. Reeds na zeven minuten spelen wist de jeugdige linksbuiten der gasten doelman Stein, die goede met minder goede mo menten afwisselde, te passeren. Wel wist da thuisclub door een kopstoot van Span jaard gelijk te maken (één-één), maar de bezoekers bleven het meest in de aanval en daar het in de defensie der Vogels lang niet altijd boterde, verwonderde het niet, dat de Haarlemmers met de rust een 3-1 voorsprong hadden. Ook na de rust had EHS het beste van het spel, maar daar de defensie van Ter rasvogels zich enigszins hersteld had, ging het met doelpunten maken niet zo vlot meer. Slechts één doelpunt - maar dat was dan ook een kwaliteitsdoelpunt - voegde de middenvoor aan het Haarlemse totaal toe (vier-één). Het Castricumse Vitesse '22 heeft ook de derde competitiewedstrijd tot een goed einde gebracht. De strijd ging tegen het Alkmaarse RKAFC, dat op eigen grond een één-twee nederlaag kreeg te incasseren. De Castricummers kwamen in de twin tigste minuut aan de leiding. Op dat tijd stip maakte linksbuiten P. Duyn een han dige schijnbeweging, waardoor hij de RKAFC-achterhoede uiteen speelde en het leer in een verlaten doel kon plaatsen (nul één). Tien minuten later schoot de thuis club evenwel een strafschop in, veroorzaakt door de Vitesse-invaller Zoontjes wegens ongeoorloofd spel en het was één-één. Hoe wel zich voor de rust aan beide kanten diverse scoringskansen voordeden trokken de voorhoedes daar geen profijt van. Na de hervatting kwam Vitesse '22 met een gewijzigd team in het veld. Linksach ter Zoontjes, die de voor de rust uitge vallen J. Lute was gaan vervangen, stond in de voorhoede opgesteld en zijn plaats werd ingenomen door H. Borst, hetgeen een hele verbetering bleek. Bovendien kon het trio DuynEickhoffVan der Valk zich beter ontplooien met als resultaat een fraai doelpunt van H. Eickhoff in de 25ste minuut. Ónder grote spanning kwam het einde van deze ontmoeting die meerdere malen werd ontsierd door ruw spel. Wijk aan Bee en Velsen hebben elkaar in de badplaats niet veel toegegeven. Was Velsen over het algemeen technisch wat beter geschoold, de thuisclub gaf dermate goed partij, dat hef. verschil in techniek practisch werd opgeheven. Het was bo vendien een aardige wedstrijd met vele spannende momenten, zodat de toeschou wers aan hun trek zijn gekomen. Het duurde in de eerste helft geruime tijd voor een der partijen een overwicht kon krijgen. Velsen ging echter langzaam maar zeker enige druk uitoefenen op de veste van de thuisclub en kort voor de rust zagen de bezoekers hun werken be loond, toen Geuzenbroek gebruik maakte van een goede kans en de Wijk aan Zee doelman het nakijken gaf (nul-één). Ook in de tweede helft behield Velsen lange tijd het beste van het spel maar de aanvallen van de thuisclub hielden veel gevaar in zich verborgen. Over en weer verkeerden de doelen in gevaar en pas kort voor het laatste fluitsignaal slaagde De Boer er in voor Wijk aan Zee de gelijk maker te scoren en wst Velsen daarna nog probeerde, Wijk aan Zee hield stand (één-één). De derde klassers ADO en TYBB speel den een vriendschappelijke wedstrijd, waarvan de baten bestemd waren voor de missie. Na afloop van deze wedstrijd kon een bedrag van 164 aan het liefdadige doel worden afgedragen. De aanwezigen kregen een aardig partijtje voetbal te zien, dat door de Haarlemmers met drie-twee werd gewonnen. ADO kreeg twee straf schoppen toegewezen, die men niet in schoot. Het is IEV gelukt om in Spaarndam tegen het gelijknamige elftal een kleine, maar overigens verdiende overwinning te be halen, hoewel deze vooral wegens fors spel van de thuisclub in de tweede helft nau welijks kon worden gehandhaafd. De Spaarndammers waren direct actief en brachten IEV enige tijd onder druk. Daar dit offensief geen succes opleverde, dank zij krachtig verdedigen, kreeg IEV gelegenheid om het spel te verplaatsen, zij ,rhet in hoofdzaak te beperken tot het mid denveld omdat Spaarndam met succes de buitenspelval toepaste. 'Spaar-h'dam ■doel puntte zelfs, doch dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Een IEV- aanval werd aan de andere kant door de Spaarndam-doelman resoluut afgeslagen. Rust nul-nul. Onmiddellijk na de hervatting was IEV in het offensief met gevaarlijke aanvallen en reeds in de tweede minuut had Buur met een verrassend schot succes (01). Spaarndam zette alles op alles om de ach terstand in te lopen, maar ging zich aan fors spel te buiten. IEV hield echter uit stekend stand, hoewel menig gevaar moest worden gekeerd. ADVERTENTIE Een Engelse „Thamesbarge", de „Preto ria" is Zaterdagnacht gestrand op een kilo meter ten Noorden van de Noorderpier van Hoek van Holland. De opvarenden, drie mannen en een vrouw zijn met een sloep naar Hoek van Holland gevaren, waar zij werden ondergebracht in een hotel. Het bootje, een type vrachtschip dat op de Theems wordt gebruikt, was op weg naar Cuxhaven. De „Pretoria" is in moeilijkhe den geraakt ter hoogte van de Maasvlakte, bij de Nieuwe Waterweg. Daardoor voer de eigenaar, R. Horncaster, de Waterweg voor bij, waarna het scheepje strandde ten Noor den van de Noorderpier. Het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van der Tak's Bergingsmaatschappij heeft het gestrande schip losgesleept en naar de berghaven van Hoek van Holland gebracht. Het schip had enige averij. Het is leegge pompt en heeft daarna in Maassluis lig plaats gekozen. Bij de gehouden onderlinge wedstrijd van de politiehonden dresseer vereniging OBK wist de heer P. y. Oeffelen uit IJmuiden met zijn hond „Tiras", beslag te leggen op de eerste prijs (Hoogovenbeker) en de Dag bladbeker met respectievelijk 259L en 63y2 punten. E. d. Bie met Siska 2e prijs; J. v. d. Mo len met Lea 3e prijs; G. Korver met Breston 4e prijs; P. Boersen met Rooy 5e prijs; J. Anthonissen met Casper 6e prijs. De eerste prijs in de Jeugdklasse werd behaald door P. Westeneng met zijn hond „Minca". Deze wedstrijd werd besloten met een feestavond die zeer goed geslaagd mag heten. De delegatie van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven uit Dortmund, Solingen, Remscheid en Leverkusen, die vier dagen de gast is geweest in de hoofdstad, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan IJmui- deu, de toegangspoort tot de Amsterdamse haven. De hoofdingenieur van de Rijks waterstaat van het arrondissement Noord zeekanaal, ir. J. Volkers, gaf een uiteenzet ting over de Noordersluis, die daarna werd bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Semaphore, waar men ge tuige was van het binnenloodsen met de radar, als gevolg van de zware mist, van een Engels vrachtschip. Voorts werd nog een boottocht gemaakt, ook buitengaats, onder leiding van de havenmeester de heer G. A. Man, en de directeur van het loods wezen, kapitein ter zee H. Tichelman. Wij prijzen ons gelukkig U de nieuwe Najaars-collectie van de vermaarde Vetrix modellen te kunnen presenteren. Een apart genoegen omdat de meesterlijke coupe aan elke Vetrix creatie een superieure elegance verleent. GROTE HOUTSTRAAT HAARLEM SUMNER (United Press/Reuter) De moeder van de veertienjarige jongen, die in Sumner (Mississippi, V.S.) werd vermoord, verklaarde na de rechtzaak tegen de twee verdachten die werden vrijgesproken dat de mannen van Sumner haar op straat hadden bespot en bedreigd. Zij richtten schietwapens op haar en riepen „pang, pang." „Het is een pretje voor hen," zei de ongelukkige vrouw, die voor de rechtbank getuigde dat het gevonden lichaam dat van haar jongen was. De jury geloofde haar niet en baseerde haar vrijspraak op de overweging, dat het lichaam van de veer tienjarige Emmett Till niet gevonden was. De twee verdachten, de halfbroers John Milam en Roy Bryant, die bekend hadden de jongen te hebben ontvoerd doch ont kenden hem te hebben gedood, werden zoals reeds gemeld vrijgesproken, doch zullen zich nu nog moeten verantwoorden over de ontvoering. Getuigen in deze trieste zaak, die be zwarende verklaringen tegen de twee ver dachten aflegden, voelen zich niét meer veilig in Sumner en zijn naar elders ver huisd. De jury werd Vrijdag, na haar uit spraak, met gejuich en eerbetoon ontvan gen. Deze hele beschamende vertoning, die met rechtspraak niets meer van doen had, vindt haar oorsprong in de rassenhaat, die in dit deel van de Verenigde Staten blijk baar nog alle rechtsgevoel en humaniteit overheerst. De veertienjarige jongen, wiens huidskleur zwart was, werd ontvoerd om dat hij een blanke vrouw zou hebben na gefloten. Hij werd vervolgens doodge schoten en zijn lijk werd in een rivier ge vonden. Door aan te nemen dat het gevon den lijk niet dat van de ontvoerde jongen is, redde de jury de moordernaars. De jury bestond uiteraard uit blanken. Twee kranten in Mississippi, de State Times in Jackson en de Delta Democrat Times in Greenville, hebben gewaarschuwd dat de moord op Till niet zo gemakkelijk vergeten zal worden. 10.000 kisten Vier trawlers, 16 loggers en 34 kotters zorgden vanmorgen voor een aanvoer van even meer dan 10.000 kisten, waarvan 5000 haring, 1350 makreel, 1250 schol, 1200 schelvis, 300 wijting, 15.000 kg tongen en 850 stuks styve kabeljauwen. De „Deining" (van 15 Sept.) was er met 950 kisten, waarvan 500 makreel, 270 schel vis, 60 kabeljauw, gul en koolvis, 120 ha ring en 270 stuks stijve kabeljauwen; de „Herman" (van 15 Sept.) met 1700 kisten, waarvan 1625 haring en 75 diversen; de „Dirkje'-' (van 19 Sept.) 1200 kisten haring en de „Medan" (van 16 Sept.) 1100 kisten, waarvan 500 makreel, 50 grote makreel, 100 gul en koolvis, 380 schelvis, 10 wijting, 50 haring en 10 diversen. Zestien loggers en 34 kotters zorgden verder voor: 1900 kisten haring, 300 ma kreel, 450 schelvis, 300 wijting, 120 gul, 600 stuks stijve kabeljauwen, 200 diversen, 15.000 kg tongen, 1300 schol, 50 tarbot en 10 schar. In de hal vandaag De export kocht vandaag regels kabel jauw voor f 118 tot f 88, kleine rijen voor f 54 tot f 42. De kisten grote kabeljauw gingen van de hand voor f 124 tot f 140. Witte koolvis maakte f 84 tot f 90, de goede grote schelvis voor export f 23 tot f 27, grootmiddel ook f 23 tot f 27. Zet- schol deed ongeveer f 55, schol 1 f 45 tot f 50. Ook de tong ging voor export van de hand: grote tong voor f 3.70 tot f 4. grootmiddel voor f 3.30 tot f 3.50, klein- middel voor f2.90 tot f 3.10, tong 1 voor f 2.95 tot f 2.90 en slips voor f 2.15 tot f 2.25. Binnenland in Zwarte koolvis leverde vanmorgen f 66 tot f 77 op, grote gul f 42 tot f 32, middel gul f 24 tot f 34 en torgullen f 22 tot f 16. Kisten kleine kabeljauw haalden f 118 tot f 90, kleinmiddel schelvis f 15 tot f 23, pen nen f 13 tot f 19, braadschelvis f 10 tot f 15. Schol 2 maakte f 35 tot f 40 en schol 3 f 12 tot f 22. De haring noteerde vandaag f 10 tot f 14 weinig opgehouden en de makreel f 15 tot f 17. Voor Dinsdag en Woensdag Voor de Dinsdagmarkt liepen binnen de „Maria van Hattem" (van 17 Sept.) met 1515 kisten vis, waarvan 1300 makreel, 100 haring, 115 diversen; de „Klaas Wijker" (van 19 Sept.) met 1900 kisten haring; de „Batavia" (van 19 Sept.) met 1600 kisten haring; de „Vios 1" (van 21 Sept.) met 2500 kisten haring en voor de Woensdagmarkt de „Elie" (van 19 Sept.) met 1130 kisten vis, waarvan 850 makreel, 150 haring, 80 schelvis, 30 gul en blanke koolvis, 20 ha ring en 30 stuks stijve kabeljauwen. De „Mercator" (van Donderdag 22 Sept.!) liep binnen met 550 kisten haring. 9 En op zee Vrijdag en Zaterdag hebben verschillen de Nederlandse en Duitse trawlers veel haring gevangen: dagvangsten van 600 tot 1300 kisten haring. Een voorbeeld: de „Vios 1" onder com mando van schipper P. Korbee ging Woensdag 21 Sept. naar zee, viste Donder dag aan de Noordkant van 't Zand en ving slechts 50 manden haring. De „Vios 1" is daarna gaan stomen en ving Vrijdag in een klein plekje 1300 kisten haring en Zaterdag 1200 kisten haring. De grootste trek was 18 pakken, of 650 manden haring. Zondag liep deze trawler IJmuiden binnen. De haringvisserij is dus wel wisselvallig: Donderdag dagvangsten van 50 tot 450 manden (de „Dirkje" had 450 manden); Vrijdag dagvangsten van 400 tot 1300 man den; Zaterdag dagvangsten van 600 tot 1200 manden en Zondag dagvangsten van slechts 200 tot 300 manden haring. De haring werd Zaterdag gevangen op de Welbank en de Zuidwestpunt van 't Zand. De Polderman had een dagvangst van 600 manden, „Klaas Wijker" 700 man den, „Haarlem" 650 manden, „Allanwater" 600 manden en tal van loggers 400 tot 300 kantjes haring. Zondag ving de „Haarlem" 250 manden, de „Thorina" 300 manden, de „Allanwater" 200 manden en de „Polderman" 200 man den. De „Flamingo" viste op 60 noorder breedte en deed een trek van 200 manden makreel. Zondagavond werd het slecht weer en lag dit schip te steken. De „Elie" op 68 NB had Zondag een dagvangst van 250 manden haring en makreel. De „Wiron 2" had op de Lengbank een dag vangst van 300 manden vis. Binnengekomen KW 64 Elisabeth, 10 Adrianus, 125 Pe- tronella, 166 Gebroeders, 155 Arie,.57 Dina Marie, 65 Willy Alida, 169 Aleida, 162 Vier Gezusters, 89 Willempje, 69 Saturnus, 28 Verwachting, 83 Zeezwaluw, 141 Willy, 14 Anna Cornelia, 74 Hette Margaretha, 159 Java, 101 Nestor, 123 Robert William, 168 Eendracht, 59 Floris, 41 Aafje Jacoba, 48 Cornelis Marinus, 91 Alida, 60, 165, 27, 94, 34, 72, 36, 210, 62, 98, 178,-79. Vertrokken IJM 33 Thorina, 14 Annie; KW 95 Toe nadering; HD 87 Pietertje, 79 Drie Gebroe ders, 34, 180, 125, 7; TX 49: G.G. 856 (Zweed). Haringvangsten Vleetharing, KW 32—11 kantjes, 49—3, 47—80, 22—35, 18—8, 130—10, 151—8, 16770, 2985 nog 40 n. halen. Geen vangst: KW 161, 163, 170, 173, 50, 15, 42, 44, 110, 78, 2, 3, 5, 6, 23, 138, 147, 140, 67, 86. Trawlharing: KW 85150 k„ 2017, 4045, 9—17, 127—20, 175—25, 37—50, IJM 75—17, 283—80. Geen vangst: KW 16, 70, 129, 135, 176, 38, IJM 14. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE. In Chicago heeft de moeder van de 14- jarige vermoorde jongen gezegd dat de uit spraak haar niet verbaasd heeft. Het te New York gevestigde hoofdkwar tier van de „Nationale vereniging voor de vooruitgang der gekleurde volken" heeft een verklaring uitgegeven, waarin de vrij spraak van de twee verdachten „even schandelijk als stuitend" wordt genoemd. „De jury, die dit presteerde, verdient van het K-emlin een médaille te krijgen voor grote verdiensten voor het commu nisme in de strijd tegen de democratie," aldus onder meer de verklaring. Pro testmeeting Te New York zal Zondag een grote open bare bijeenkomst worden gehouden, waar in tegen „het lynchen van de negerjongen" zal worden geprotesteerd. De bijeenkomst zal door de moeder van de vermoorde worden bijgewoond. Zij zal daartoe per vliegtuig van Chicago naar New York reizen. „De jury wilde mij, de eigen moeder van de jongen, niet geloven toen ik zei dat het zijn lichaam was." zo heeft zij in een in terview met United Press verklaard. Zij zeide dat zij heeft aangeboden het lichaam van haar zoon te laten begraven en door onderzoek van het gebeente met behulp van röntgen-stralen te laten bewijzen dat het Emmett Till was. Zij zeide dat haar zoon kinderverlamming had gehad. Maar haar aanbod werd genegeerd. De leden van de jury hebben te verstaan gegeven dat men het er in de beraadslagin gen, die in totaal 67 minuten geduurd heb ben, algemeen over eens was dat het lijk niet definitief als dat van Till geïdentifi ceerd is. „Er kan weinig gedaan worden om hun, die mijn zoon gedood hebben, hun straf te geven. Maar wel kan veel gedaan worden om de mensen de ogen te openen voor de rechten in een democratie. Daaraan ga ik nu mijn leven wijden," aldus de moeder van de vermoorde, die ook nog te kennen gaf dat belangrijke getuigen a charge ver hinderd werd te verschijnen. Charles Diggs, een negei. die democra tisch lid van het Huis van Afgevaardigden voor Michigan is, heeft in een toespraak te Memphis, in de staat Tennessee, verklaard dat hij het vertegenwoordigingsrecht van alle vertegenwoordigers van Missisisippi in het Congres zal bestrijden op grond van het feit, dat aan neger-ingezetenen van Mississippi het stemrecht wordt onthouden. „In het gebied van Tallahatchie (waar het proces tegen de twee van moord beschul digde blanken is gehouden) bestaat de bevolking voor 63.5 percent uit negers, doch er is geen enkele negerstemmer inge schreven," verklaarde hij. Diggs heeft het proces te Sumner bijgewoond. De rijkspolitie te water heeft wegens ge durende de reis aan boord van een Neder lands zeeschip gepleegde diefstallen van cognac en bier uit de lading en van siera den, een mantel en.een fototoestel uit een hut van een vrouwelijke .passagier te IJ muiden aan boord van 'hét schip 'eeri on derzoek ingesteld. Bij aankomst te Amster dam zijn drie matrozen, een stoker en een handlanger aangehouden en in het hoofd bureau van politie opgesloten. Als verdacht van diefstal van bier werd nog verhoord een 22-jarige bediende ter koopvaardij, die een bekentenis aflegde. In Brussel, waar hij de laatste jaren woonde, is overleden prof. mr. A. S. Op penheim, die van 1914 tot 1922 hoogleraar in het handelsrecht te Leiden is geweest. Daarna werd hij juridisch adviseur bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij, onder meer in Batavia, Venezuela en Argentinië. Hij verplaatste op 10 Mei 1940 de zetels van de „Koninklijke", de „Bataafsche" en van de overige belangrijke Nederlandse groepsmaatschappijen van Den Haag naar Willemstad en bleef in Curagao gedurende de oorlog de directie van deze maatschap pij vertegenwoordigen. Hij is 71 jaar ge worden. ADVERTENTIE 'A Het FULAN etiket. y de 'garantie voor blijvende motechthcid EUIAN voor motechfp behandeling van wol en KOF andere dierlijke veielt; een^k wptensihap yft> pelijkè pionieri-prestafie van tientallen yü' joren op rijn deugdelijkheid proefd. De Velsense verkeerspolitie heeft van morgen al vroeg de handen vol gehad: om streeks half negen brandde een personen- wagentje van een vertegenwoordiger in de Strengholtstraat geheel uit en even later werd op de Sluisweg een Amsterdamse taxi door een Volkswagen geramd. De brand in de auto ontstond vlak nadat de bestuurder, die met zijn vrouw het wagentje bereed, was gestart. Na een ex plosie stond de auto in korte tijd in lichte laaie en werd geheel vernield. De brand weer kon niet anders doen dan met water de fakkel te doven. Op de Sluisweg wilde de chauffeur van een taxi zijn wagen draaien ter hoogte van het overzetveer van Donkersloot, toen een Volkswagenbestuurder hem van voren aan reed. De taxi moest worden weggesleept; ook de Volkswagen werd deerlijk bescha digd en een passagier van dit auto'tje kreeg een diepe wond in de tong en klaagde over pijn in de borst. Per ongevallendienst is hij naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Ernstig gewonde bromfietser Zondagmiddag eiste het snelverkeer zijn tol op de Wijkerstraatweg, waar de uit Amsterdam komende bromfietser J. F. V. bij het oversteken niet voldoende op een tegemoetkomende auto lette. Deze reed de brommer in volle vaart aan en de man moest met een gecompliceerde rechterbeen breuk, een hersenschudding en een ge kneusde rib naar 't Rode Kruis-ziekenhuis worden vervoerd. De gemeentesecretaris van Heerlen, mr. dr. J. B. Sens, heeft een pleidooi gehouden voor de persoonlijke vrijheid en voor de zelfstandigheid der lagere bestuursorganen tijdens de buitengewone vergadering van de ARKA in Bolsward. De overheids maatregelen die de ambtenaar moet uit voeren bestaan veelal in gebod en verbod, zo niet in het maken van inbreuk op de persoonlijke vrijheden van de burger, zei mr. Sens. Ieder mens heeft, volgens hem, de neiging andermans vrijheid zoveel mo gelijk in te perken. Wie de ambtenaar een vinger toesteekt, heeft kans dat de ge hele hand wordt genomen. Vooral bij de financiële en subsidiepolitiek is het gevaar van bemoeizucht niet denkbeeldig. Een al te ver doorgevoerd dirigisme verlamt ech ter de activiteit en te sterke centralisatie dreigt de democratische vrijheden te ver nietigen. De ambtenaar respectere daarom zoveel mogelijk de zelfstandigheid van per sonen en gezagsorganen, aldus mr. Sens. Alblassei'dijk, 24 600 m. NO. Azoren. Albireo, 24 te Santos. Artemis, 24 te Maracaibo. Askot. 24 te Casablanca. Aagtekerk 25 te Le Havre n. Sydney. Aalsum, pass. 24 Kp Finisterre n. Marseille. Abbekerk, 25 te Rotterdam. Aldabi, 24 te Rotterdam. Alnati, 25 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alphacca, 24 v. Buenos Aires n. Paranagua. Alphard, 26 te Hamburg. Amsteldiep. 24 v. Port Said n. Algiers. Amstelkroon. 24 v. New Orleans n. A'dam of Rotterdam. Amstelpark, 26 te Rotterdam verw. Amstelveen, pass. 24 Azoren n. Hampton Roads Andijk, 25 te Bremen. Amor, pass. 25 Wight n. Algiers. Almkerk, 24 te Moji verw. Armilla, 24 te Tj. Priok. Blommersdijk, 24 te Rotterdam verw Banka, 24 690 m. O.t.Z. Guardafui Beninkust, 25 v. Le Havre n. Antwerpen. Bennekom, pass. 24 Lands End n. Antwerpen. Blijdendijk, 24 te Rotterdam. Boschfontein, pass. 25 Ouessant n. Southampton Bandjermasin, 24 te Buleleng. Boskoop, 25 te Mollendo. Camitla, pass. 23 Ouessant n. Curagao. Clavella, pass. 23 Gibraltar n. Berre. Corilla, 23 v. Rotterdam n. Curagao. Caltex Utrecht, pass. 25 Gibraltar n. Sidon. Callisto, 24 v. Rotterdam n. St. Laurens. Cirrus (weerschip), 25 te Rotterdam. Cistuna, 24 te Swansea verw. Cradle of Liberty, 23 65 m. O. Malta. Cottica, 24 v. Dover n. Funehal Madeira. Daphnis, 24 te Rotterdam. Dorestad, 23 140 m. NO.t.O. Victoria. Delfland, 25 v. Hamburg n. Adam. Duivendijk. 25 te Rotterdam. Eemdijk, pass. 24 Vlissingen n. Lissabon. Etrema, 25 Trinidad verw. Esso Den Haag, 26 te Antwerpen verw. Esso Amsterdam. 25 v. Antw. n. Sidon. Esso Rotterdam, 25 te Antwerpen. Etrema, 25 te Trinidad. Farmsum, 24 te Port Said. Felipes, 24 te Tjilatjap. Gaasterland, 24 v. Hamburg n. Amsterdam Guineekust, 25 te Antwerpen. Hathor, 24 te Catania. Hecuba, te Port au Prince. Hydra, 23 600 m. NO. Guadeloupe. Hector, 24 v. Bremen n. Amsterdam. Helicon, pass. 24 Flores n. La Guaira. Ivoorkust, pass. 25 Ouessant n. Dakar. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 voor IJmuiden verw. Jagersfontein, 24 90 m. N.NO. Kp. Finisterre. Japara (KRL), 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Gede. pas. 23 ten Z. Ceylon n. Tj. Priok. Kalydon, 24 80 m. N.NO. Brisbane. Karimun, pass. 24 Guardafui n. Belawan. Korenia, 24 v. Curagao n. Montevideo. Korovina, 26 te Rotterdam. Kota Baroe, pass. 24 Ouessant n. Rotterdam. Kota Agoeng, 24 te Manokwari. Leersum, 24 te Houston. Lombok, 23 v. San Francisco n. Balboa. Leto, 24 te Rotterdam. Lemsterkerk, pass. 24 Ouessant n. Port Said. Loosdrecht, 25 Narvik verw. Lawak, 24 v. Napels n. New York. Lieve Vrouwekerk, 24 te Antwerpen. Maasdam, 23 Scilly's gep. n. New York. Molenkerk, 23 v. Suez n. Aden. Maashaven, 26 te St. Vincent n. Rio de Janeiro. Mapia. pass. 24 Ouessant n. Port Said. Maasland. 25 te Santos. Murena, 24 225 m. W. Adelaide. Mariekerk, 25 te Genua. Meliskerk, 24 v. Dar es Salaam n. Nacala. Modjokerto, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Musi, 25 te Pengèran Penang verw. Malvina, 26 Geelong verw. Markelo, pass. 24 Noordhinder n. Gefle. Moordrecht. 24 dwars Ras al Hadd n. Rotterdam Notos, 24 te Lissabon. Nieuw Amsterdam, 25 te New York. Oranje, 24 v. Belawan n. Colombo. Orion, 24 te Beyrouth. Overijsel, 24 270 m. Z.ZW. Sydney. Oranjefontein, 24 v. Southampton n. Las Palmas Oranjestad, 24 v. Cristobal n. Carthagena. Orestes, 24 te Buenaventura. Prins Willem v. Oranje, 23 te Antwerpen. Phrontis, 25 te Belawan. Pieter S, 25 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Willem II. 24 te Bremen. Poelau Laut, 25 v. Marseille n. Amsterdam. Peperkust, 24 te Monrovia. Plancius, 24 te Soerabaja. Poseidon, pass. 24 ZO. v. Lands End n. La Guaira. Prins Alexander, 24 720 m. O. ten N. Belle Isle Prins Joh. W. Friso, pass. 25 Lizard n. R'dam. Radja, 23 v. New York n. Charleston. Ruys, 23 v. Mauritius n. Belawan. Rijnkerk, 26 te Suez. Rijnland, 26 te St. Vincent n. Montevideo. Sarangan, 23 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Singkep, 25 te Baltimore. Stad Alkmaar, 25 te Wabana. Stad Amsterdam, 26 te Glasgow. Stanvac Djirak, 25 te Port Swettenham verw. Stad Arnhem, 25 te Rotterdam. Stad Haarlem, 24 te Seven Islands. Stad Alkmaar, 25 te Wabana verw. Stad Maastricht, verm. 25 v. Bona n. Emden. Samarinda. 25 te Durban verw. Statue of Liberty, 24 130 m. W.ZW. Kreta. ftpaat Mozambique. 24 v. Santos n. Buenos Aires (ima tra, 24 te Bandarshapur. Tibia, 24 v. Suez n. Abadan. Tomori, 23 v. Aden n. Belawan. Telamon, 24 te Savannah. Tiberius, 22 v. New Orleans n. Aruba. Tjitjalengka, 24 te Montevideo. Ternate, 25 v. Bombay n. Colombo. Tankhaven I, 24 te Tj. Uban. Teiresias, pass. 24 Kreta n. Nederland. Tankhaven III, 24 te Singapore. Tjipondok, 24 te Belawan. Tero. 25 te Bremen. Teucer, 25 te Rotterdam. Van Neck, 24 v. Melbourne n. Adelaide. Van Riemsdijk, 24 te Tj. Priok. Van Waerwijek, 24 v. Mombasa n. Seychellen. Wieldrecht, 23 v. Curagao n. Bergen. W. Alton Jones, 23 v. Philadelphia n. Mena el Ahmadi. Waterman, 25 v. Soerabaja n. Semarang. Westertoren, 24 v. Ummsaid n. Suez. Westland, 25 te Montevideo. Wonosari, 24 v. Singapore n. Manilla. Wonogiri, 24 540 m. NO.t.O. Wake eil. Zuiderzee, 26 te Rotterdam. Zonnewijk, 24 v. Melbourne n. Adelaide. KLEINE VAART Adriaantje Elizabeth, 24 v. Silloth n. IJmuiden. Albergen, 24 v. Rotterdam te Abo verwacht. Alcetas, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Anna B, 24 v. Teignmouth te Genua. Ardeas, 24 v. Messina te Amstredam. Appingedam, 25 v. Antw. te Rotterdam. Ancora, pass. 24 Vlissingen n. Zweden. Arienoldus G, pass. 24 Vlissingen n. Malmö. Audacia, 24 v. Port Talbot te Amsterdam. Advent, 24 v. Rotterdam te Oslo verw. Amigo, 24 v. Blyth te Tisted verw. Bab T, 23 v. Domsjo n. Ramvik. Batavier III, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Beekbergen, 24 v. Aalborg te Rotterdam verw. Barracuda, verm. 24 v. Goole n. Delfzijl. Ber.tevaer, 24 v. Belfast te Liverpool. Eemborg, 24 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Flevo, 23 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ferocia, 25 v. Hamburg te New Ross verw. Filucia, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Glory, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Gruno, pass. 24 Vlissingen n. Rotterdam. Gaasterland, 24 v. Rotterdam te Harlingen. Harold, verm. 24 v. Antwerpen n. Helsinki. Heemskerk, 24 v. Amble te Flensburg. Haaksbergen, verm. 24 v. Antwerpen n. Odense Hast IV, 24 v. Oskarshamn te Amsterdam. Holland, 24 v. Eastham te Amsterdam. Hondsbosch, 24 v. Leiden te Amsterdam. Hydra, 23 v. Amsterdam n. Bremen. Helvetia, 24 te Port Talbot, Hoc Vinces, verm. 25 v. Grimsby n. Rotterdam. Ingeborg, 24 v. Vlaardingen te Helsinki. Joost, 21 te Zaandam. Jaba, 24 v. Hirsthals te Rotterdam. Koh I Noor, 24 v. Helgo te Amsterdam. Kaap Falga, 22 v. Kopmanholmen n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 23 te Landskrona. Kemphaan, 24 v. Dublin te Bremerhaven. Larix, 23 te Sarpsborg. Liberte, verm. 24 v. Vejle n. Ahr. Lacra, 24 v. Gent te Londen. Maasborg, pass. 24 Vlissingen n. Sluiskuil. Maria S, 24 v. Vlissingen n. Stockholm. Marietje Bohmer, 24 v. Salerno te Liverpool. Marjan, 24 v. Karlskrona te Gefle. Mypuck, 24 v. Den Bommel te Boston Merwestad, 24 v. Skagen te Rotterdam verw. Noorderhaven, pass. 24 Vlissingen n. Nvkoping. Nassauhaven, verm. 24 v. Rotterdam n. Varberg. Nero. 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Nautic, 25 v. d. Tyne te Rotterdam. Oceaan, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Pavo, 23 v. Norrkoping n. Zaandam. Pascholl, 24 v. Hull te Gothenburg verw. Rini, pass. 24 Vlissingen n. Londen. Realta, 24 v. Rouaan n .Ronneby. Stientje Mensinga, 24 v. Antwerpen te Rotterdam Sambre, 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Sporota, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Strijpe, 25 v. Quimper te Cardiff verw. Surte, 24 v. IJmuiden te Amsterdam. Swallow, 24 v. Turku te Kemi. Silvretta, pass. 24 Vlissingen n. Kopenhagen. Spurt, 24 v. Goole te Hamburg verw. Tilly, 22 te Otterbacken. Tyro, 24 v. Swansea te Amsterdam. Theano, 24 v. Rotterdam n. Dublin. Uni S, 24 v. Vlissingen n. Stockholm. Veenenburgh, 24 v. Middlesbro te Rotterdam. Vrede, 24 v. Antwerpen n. Esbjerg. Vrijburgh, pass. 24 Finisterre n. Londen. Vlieland, 24 v. Parijs n. Rouaan. Westpolder, 26 v. Rotterdam te Lissabon, verw. SLEEPVAART Goeree. 23 180 m. N.NO. Finisterre met twee bakken. Poolzee, 24 te Loriënt. Rode Zee, 23 60 m. O.ZO. Kp. St. Vincent met twee bakken en ponton. Tyne, 23 500 m. ZW. St. Vincent met twee hekwielers. Zwarte Zee, 24 v. Sydney n. Rotterdam met twee zuigers.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3