Heemskerks raad beducht voor de gevolgen van het streekplan IJmond-N. Samen met partners verweer aantekenen op overeenkomende gronden Verwikkelingen rond Castricumse wethouderszetel Havenberichten Visserij-varia Schade aan menselijke gezondheid door industriegassen niet onmogelijk geacht Verdacht van aanval met een scheermes Beverwijk Duiven terug uit St. Ghislain Katholieke critiek en Katholieke waardering Hockeysport in de promotieklasse „Overleg met Hoogovens over beschermende strook!' De heer G. Meijer (Arbeid) houdt candidatuur nog in beraad Castricum Kapper ingesloten Twist in Castricum met dramatisch einde Postzegelclub groeit en bloeit Ouderavond van de „Mater Amabilis-school" Modern Humanisme Pater-rector dr. K. H. Groensrait voor „Katholiek leven" Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Scheepvaart DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 99 ALS EERSTE RAAD in de IJmond heeft die van Heemskerk gisteravond de allerwegen gerezen bezwaren tegen het ontwerp-streekplan IJmond-Noord onder handen genomen; evenals in Velsen en Beverwijk heeft ook het college van Heemskerk verscheidene critische opmerkingen jegens dit streekplan laten horen en aan de raad voorgelegd, al is het het met de grote visie van het ontwerp van harte eens. Het verzet van het Heemskekrse college gaat dus gepaard met een erkenning van de zorgvuldigheid, waarmee de vele tegenstrijdige belangen in de IJmond vooral in de agrarische sector, die de Heemskerkse vroedschap uiteraard hevig interesseert tegen elkaar zijn afgewogen. Maar niettemin acht het college en sinds gisteravond dus ook de raad, 5ie zich achter B. en W. schaarde het dringend noodzakelijk, dat er een beslissing wordt genomen over de toewijzing van vervangende tuinbouwgrond in de duinstreek, waar omtrent het onderzoek nog niet is afgelopen: men stelt .dat de bezwaren tegen zulk een bestemming van het duingebied wel zeer evident moeten zijn, wil men er inderdaad van afstappen en de raad nam voorshands nog niet aan, dat er inderdaad zulke gewichtige bezwaren tegen zouden zijn in te brengen. Er zullen naar des raads mening reeds maatregelen bekend moeten zijn, welke tegemoet komen aan de beperkingen, die het streekplan oplegt ten aanzien van het agrarisch gebruik, met name de waterbe heersing, terwijl ook een betere cultivering van de blijvende tuinbouwgronden moet worden bevorderd, om enigszins een tegen hanger te hebben voor de beperking van het tuinbouwareaal. Ook acht men het nodig, dat overleg wordt gepleegd met de directie van het Hoogovenbedrijf om de voor de basisindus trie en afschermende duinstrook potentiële agrarische gronden tijdelijk voor agrarische doeleinden in gebruik te nemen. „Zeeweg" nodig Ten behoeve van het Noordelijkste recreatiegebied aan het Heemskerkse strand, welk gedeelte sterk in betekenis zal toenemen, niet alleen voor de IJmond, doch vooral ook voor de Zaanstreek, kan noch ten behoeve van de verkeersintensiteit, noch in verband met de aard van de door gangsweg naar het openbaar strand, vol staan worden met een niet openbaar rijwielpad, doch zal een openbare rijweg tot de toekomstige noodzakelijkheid moeten worden gerekend, waarbij aan een oplos sing zoals deze in Bloemendaal tot stand is gebracht, wordt gedacht. De noodzakelijke outillage, zoals par keergelegenheid, toezicht, badbedrijf, café's enz. krijgt dan haar grootste kans op ver wezenlijking. De jaarlijks belangrijk toenemende strandontwikkeling maakt een uitbreiding van de accommodatie nu reeds nodig. Burgemeester H. N i e 1 e n heeft deze bezwaren nog even in het kort toegelicht; de heer Beentjes (Kath.) ondersteunde de twijfel, in het bezwaarschrift uitgespro ken of de duinstrook niet te gebruiken zou zijn als vervangende agrarische grond. Dit zal dan eerst nog eens deskundig onder zocht moeten worden, meende hij, daarmee dus het oordeel van B. en W. op de voet volgende. Pionten en longen Uiteraard zat in de discussies, die zich rond de door B. en W. opgestelde bezwaren gingen bewegen, het in het nauw gebrachte agrarische belang duidelijk voor, maar ook de luchtverontreiniging voor de mens hield de raden bezig: de heer Beentjes on derkende hierin zelfs een primair probleem. Er bestaat naar zijn mening immers geen enkele zekerheid omtrent de consequenties van de atmosfeerbevuiling door de groeiende IJmond-industrie voor de volks gezondheid. Een onderzoek naar dit punt leek hem bijzonder nodig. Daar sloot de heer Muijen (Arbeid) zich in het kort bij aan; de voorzitter vertelde, dat vele bezwaren al in aanleg zijn verwerkt in het ontwerp-streekplan, maar dat er op verschillende punten nog wel critiek is opengebleven. Lang niet alle bezwaren zijn ingelost zodat nu deze openbare critiek met steun van de raad naar het Provinciaal Bestuur kan wor den gespuid. De socialistische afgevaardigde had voorts met plezier gemerkt, dat het college in zijn opmerkingen omtrent het plan sterk reke ning heeft gehouden met de recreatie mogelijkheden, die het Heemskerkse duin en strand bieden voor een verder groeiend achterland. Waarom geen gezamenlijk offensief? Uit de Partij van da, Arbeid-fractie kwam nog een aanvulling van de heer DeGraaf die zich had afgevraagd of het verstandig is, bü voorkennis bij verschillende bezwa ren, die ook in Velsen en Beverwijk leven, de zaken apart aan te pakken of te refe reren aan de critiek uit die naburige col lege's en raden. Burgemeester N i e 1 e n repliceerde, dat de bezwaarschriften van de IJmond-part- ners niet officieel in de Heemskerkse raad gebracht zijn, zodat het beter is maar op eigen terrein te blijven. De heer DeGraaf was het bijvoorbeeld roerend eens met de door Velsen aange voerde critiek op het niet laten doorlopen van de weg langs de Rijksbinnenhaven en de bezwaren tegen de ontkenning in het plan van het pontenbelang en hij zou die bezwaren graag door de Heemskerkse raad onderstreept zien. Dat leek de burgemeester nu zo ongelukkig niet: de algemeenheid van het plan vergt een zekere onderlinge bijstand van de er bij betrokken gemeenten. Nu al schade De heer R oozing (Kath.) wilde wel eens weten, hoe het gaat met de „voor tijdige" schade, die verschillende tuinders lijden met het oog op de toekomstige ont wikkeling: er mogen nu bijvoorbeeld al geen vaste kassen door de kwekers gezet worden en dat wordt vaak een aanzienlijke schadepost. De voorzitter stelde in zijn antwoord de zaken realistisch: naarmate deze dyna mische toekomstvisie werkelijkheid gaat worden, zullen er steeds meer pro blemen aan de orde komen juist in de eerste aanlooptijd zullen verschillende zaken getolereerd worden, maar bij nader inzien zullen ze door betere ideeën achter haald worden. Daarom: alvast oordelen over vroegtijdige schade is moeilijk, een algemene, soepele schadevergoedingsrege ling zal evenwel bijzonder welkom zijn. „Dit is allernoodzakelijkst," meende hij, „en alle drie de gemeenten dringen er met klem bij Gedeputeerden op aan; wanneer het er onverhoopt niet van mocht komen, zullen deze drie gemeenten er bovenop moeten zitten bij de Kroon." Hij onderkende enige hoofdpunten voor een harmonische opbouw van het IJmond- plan: een weloverwogen plan wat de uit leg der nieuwe woonwijken betreft en de uitgroei van bestaande wijken en een grotere zekerheid voor agrarisch-gedu- peerden, waarbij de gemeente niet aan sprakelijk mag worden gesteld met een welomschreven financiële regeling, zonder beknibbelen en zonder angst bij de gedu peerden. Over de schade, die de industriegassen toebrengen en nog zullen toebrengen meen de heer N i e 1 e n, dat er een bepaald ver trouwen is te stellen in de grondigheid van het onderzoek naar de schade-oorzaak, hoewel hij het risico, dat hierin voor mens en plant schuilt, zeker niet onderschatte. De heer M u ij e n was somber over de gasschade, die zich steeds duidelijker in Heemskerk manifesteert. De Hoogovens medewerking is bepaald groot „troostend groot," maar als er meer industrie komt, Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Ragmundus W. P., z. van W. J. Seignett en G. M. Verlinden; Paulus W. H., z. van S. W. J. Oorthuysen en A. Kaan dorp; Helena C. P., d. van H. J. van Dui venvoorde en P. C. Beentjes; Hans, z. van J. Hofstra en G. Vlas; Maria C. C., d. van A. S. P. de Ruyter en M. J. Koper; Henri- kus L.. z. van N. F. Duin en W. van Loon; Elisabeth W. J. M., d. van A. C. Ettes en G. M. Scheer; Arnold J. C., z. van W. H. Neu teboom en C. Beentjes. ONDERTROUWD: J. Th. P. Hijnen en A, G. Veldhuis; J. Zuidervaart en G. A. Stengs. GEHUWD: N. F. Pirovano en J. M. M. Schuyt. Naar thans bekend wordt blijkt er tussen de Castricumse raadsfractie van de KVP en de Pv.d.A. geen enkele afspraak te be staan over de persoon van de opvolger van de wethouder van Openbare Werken, de heer P. de Vries, die als zodanig ontslag heeft gevraagd. Bovendien is komen vast te staan, dat de heer G. Meijer (Arbeid), die in de vorige raadsperiode wethouder van Sociale Zaken was en tijdens de ver kiezingen van 1952 niet werd herkozen, nimmer een verzoek heeft bereikt van KVP-zijde of hij zich eventueel candidaat wenst te stellen. Tenslotte kunnen wij melden, dat de heer Meijer niet de wens heeft geuit voor de wethouderszetel niet in aanmerking te willen komen wegens gezondheidsredenen, doch Maandagavond nog niet kon medede len of hij, zo hij in de Vrijdag te houden raadsvergadering candidaat gesteld wordt, deze candidatuur zal aanvaarden of niet. Dit zijn de feiten over de gang van za ken in Castricum, feiten echter die de eer der gedane mededelingen van een vooraan staand KVP-raadslid volkomen tegenspre ken. De KVP-fractie is, sinds er bekend was dat de heer De Vries zijn functie ter beschikking stelde, tweemaal bijeen ge weest. Enige mededeling over het verloop van deze bijeenkomsten is door de fractie voorzitter van de KVP, de heer Th. Berlee, niet gedaan, omdat er, zoals hij zeide, „niets mede te delen was". Een zijner fractie-ge noten kwam evenwel met een andere lezing en daar er ook aan zijn woorden niet viel te twijfelen tot Maandag tenminste nam men ze voor waar aan. Evenals de heer Berlee was ook de heer Meijer over de mededelingen van het KVP- raadslid ten zeerste ontstemd. Hij sprak de wens uit dat de raadsvergadering van Vrij dag er niet door verstoord zou worden en in de beste harmonie zou verlopen. zullen er zeker bepaalde gewassen geheel verdwijnen. Hier sloot de heer Beentjes met angst in het hart op aan, zijn vrees echter steeds weer doortrekkend naar de mens van de toekomstige IJmond-stad. Dat menselijke element voelde hij als de belangrijkste kern van het hele gas-probleem, die echter nog maar al te weinig in de aandacht van de betrokkenen is gehaald. „Al die medewerking der Hoogovens is mooi voorgesteld," meende de heer Roo- zing, met de heer Vendel (Kath.), „maar het eerste jaar werd de schade in tegraal vergoed, terwijl het tweede jaar slechts alles boven de 5 percent werd ver rekend. En vier percent was toch ook schade Het prae-advies werd tenslotte geaccep teerd, zodat de gemeente in verweer gaat bij Gedeputeerden. De raad heeft zich voor het overige bezig gehouden met enkele ondergeschikte agen dapunten, waaronder het subsidiëren van de kinder-vacantie-uitzending naar Wijk aan Zee en steun aan kleuterscholen. Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Maandag in Castricum de volgende prijzen: spercie- bonen 5090 pronkbonen 4055, bospeen 1015, tomaten 5060, andijvie 1014, waspeen 913, spinazie 3024, komkom mers 1424, sla 1013, groene kool 10 14, bramen f 2 per mand. De Castricumse kapper M. R. wordt er van verdacht dat hij Zondagnacht om streeks half een de 48-jarige plaatsgenoot J. V. met een scheermes een diepe wond over het gelaat heeft toegebracht. V. is door een dokter ter plaatse verbonden; de wond moest met 10 krammen worden gehecht Om half een ontstond tussen de kapper en twee jongelui een twist. Eerstgenoemde zou, aldus de politie, zonder dat er aanlei ding voor was, een der jongelui een buik- stomp hebben gegeven en om erger te voorkomen kwam V. tussenbeide, doch hij kreeg terstond de kapper tegen zich, die een scheermes te voorschijn haalde waar mee hij V. wondde. Achtervolgd door enige omstanders nam R. de vlucht. In de Burge meester Mooystraat wierp hij het scheer mes weg. Een uur later is R. door de plaat selijke rijkspolitie aangehouden en naar het bureau overgebracht. Bij zijn aanhou ding vond de rijkspolitie in de buitenzak van zijn colbert nog een scheermes. R. wordt ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. In 1956 tienjarig bestaan De Kennemer Postzegelclub heeft Maan dagavond in het clubgebouw Het Witte Kruisbadhuis te Beverwijk de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. De voor zitter de heer C. Luttik constateerde met vreugde, dat de vereniging groeit en bloeit en dat er weer veertien nieuwe leden zijn bijgekomen. Het ledental bedraagt thans 98. In de loop van het seizoen zal een film avond worden georganiseerd waar een beeld zal worden gegeven van de vervaar diging van Pro-Juventute-postzegels in Zwitserland. In 1956 hoopt de vereniging haar tien jarig bestaan te herdenken hetgeen gepaard zal gaan met een feestavond. De penningmeester de heer J. Marcusse kon een batig saldo van f416.51 melden. De voorzitter werd weer voor een jaar her kozen. De heer J. W. Schachtschnabel zal zich wederom met de rondzending belas ten. Tot slot van deze drukbezochte ver gadering werd een geanimeerde verloting gehouden, waardoor velen in het bezit kwamen van enige mooie zegels. „De Atoom" De leden van de postdulvenhoudersver- eniging „E>e Atoom" hebben Zondag met 39 duiven deelgenomen aan een wedvlucht van St. Ghislain af over een afstand van 232 km. De vogels werden 's morgens om acht uur tijdens Zuidwesten wind gelost, waarna de eerste prijsduif al om 10.36 uur kon worden „geklokt". De laatste prijsduif arriveerde om 10.43 uur. De uitslag werd: J. Asjes 1, M. van 't Hof 2 5 6, M. v. d. Bos 3 8, A. de Both 4 en J. Schoo 7. Met deze vlucht konden bovendien enige kamipoenschappen worden bekend ge maakt. Van de navlucht werd de heer M. van 't Hof met groot verschil en 247 pun ten kampioen. De tweede plaats werd in genomen door de heer J. Asjes met 197 punten en no. 3 is de heer N. de Graaff met 191 punten. Het generaal kampioen schap werd gewonnen door de heer J. Schoo met 105 punten: 2 M. van 't Hof met 101 punten en 3 J. Asjes met 99 punten. „De Reisduif" Van de Beverwijkse vereniging „Reis duif" waren 98 duiven in concours voor de wedvlucht van St. Ghislain, een afstand van 232 km. De uitslag was: C. Westrate 1, C. Verschuren 2, C. Hoek 3 en 12, C. G. J. Dekker 4 10 en 14, P. Luyt 5 6 en 18, J. Luntz 7 en 9, P. H. van Minnen 8 en 15, P. van Vuuren 11, C. Castricum 13 en 16, J. Dem'mers 17, P. v. d. Outenaar 19, T. Gra- vemaker 20. „Ons Genoegen" Ook van „Ons Genoegen" te Beverwijk vlogen de duiven van St. Ghislain. De los sing was om 8 uur. De eerste duif was te rug om 10.37 uur, de laatste deed er 5 mi nuten langer over. Er waren veertig dieren in concours. De uitslag was: W. van Wijk 1, F. Blom- maerts 2 en 6. R. Zoontjes 3, A. van Son 4, J. Eelzing 5, Schelvis 7. H. Exalto 8. Het nieuwe Argentijnse kabinet. In het midden, achter de microfoon, president-generaal Eduardo Lonardi. De foto werd genomen even nadat de leden van het kabinet in het gouvernementshuis de eed hadden afgelegd. Het bestuur van de Mater Amabilis- school te Beverwijk heeft in de bovenzaal van het Centrum een ouderavond georga niseerd, om het doel en het streven van de school bij de ouders nadere bekendheid te geven. Dat de ouders van de meisjes dit zeer op prijs stelden, bleek uit de grote opkomst. De moderator, aalmoezenier Hoo- gervorst, heette de ouders namens het be stuur van harte welkom, waarna ter in leiding van de sprekers door de leerlingen een kleine operette werd opgevoerd. Ach tereenvolgens bespraken mej. A. Bakker, docente paedadogie, dr. W. Führing, docent medische raad en pater Van der Vrande docent godsdienst, de lessen, die in drie achtereenvolgende winters op de school zullen worden behandeld, waarna mej. A. Bakker nog eens speciaal het doel en de werkwijze van de school nader belichtte. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarna de leerlingen de avond be sloten met het opvoeren van een toneel stukje. Voor Katholiek Leven in Beverwijk hield dr. K. H. Groensmit, rector van het nieuwe Pius X-College in zaal Waterdrin ker gisteravond een lezing over het moder ne Humanisme. Voorzitter H. van Noort heette de vele opgekomen jongeren van harte welkom en gaf na een korte inleiding dr. Groensmit het woord. Hij noemde de materie van deze avond voor een overtuigd Christen allesbehalve verkwikkelijk, maar zou het tevens onverantwoord achten de ogen te sluiten voor het grote gevaar, dat het Christendom in deze nieuwe vorm van ongeloof bedreigt.Het moderne Humanisme is natuurlijk niet zo maar uit de grond ge rezen; het heeft een eeuwenoude geschie denis, die minstens tot in de renaissance teruggaat. Dr. Groensmit gaf een over zicht van de wordingsgeschiedenis van het Humanisme, om daarna uit de brochure „Beginsel en doel van het Humanistisch Verbond" het beginselprogram te lichten en dit nader te bespreken. Het humanisme wordt zo meende de rector bovenal bewogen door de geestelijke armoede in brede kringen, ook en met name bij het buitenkerkelijke volksdeel, van de „nihi listen", aan wie het geestelijke waarden poogt te schenken, die uit de massa de per sonen heffen. Het grote verschil tussen het historisch atheïsme en het moderne Huma nisme is, dat het eerste alleen negatief van opzet en idee is, God loochent en daarmee uit de eigenlijke gelovende mens iets weg neemt en er een leegte achterlaat, terwijl het laatste de leemte opvult door er de autonome mens in te plaatsen. De „mens" met zijn goede en slechte eigenschappen is het grote object van Humanistisch „ge loof". Het grote gevaar van het Humanis me, zoals dit naar zijn zeggen door de Ka tholieke kerk wordt onderkend, schuilt hierin, dat het de mens immuun maakt voor God. „Het ontneemt hem de hunkering naar God, die hem echter aangeboren is". Het verminkt daarmee de mens in het edelste en diepste van zijn wezen, aldus dr. Groensmit: het ontzegt hem iedere blik buiten de grenzen van de wereld en maakt het hem daardoor onmogelijk zich zelf te ontdekken, zoals hij werkelijk is: het door God geschapen wezen, dat de eeuwigheid maakt en bestemd is voor een eeuwig deel-hebben aan God. Dr. Groensmit be sloot met te zeggen, dat de Katholiek het Humanisme als systeem uitdrukkelijk van de hand wijst, omdat het de rechten aan tast van God, maar dat hij geen,ogenblik de dragers er van veroordeelt, omdat hij zichzelve medeschuldig weet aan hun onge loof. Het positieve in het Humanisme, met name zijn pogen de menselijke waardig heid te herstellen kunnen de Katholieken in zekere zin positief waarderen. Na de le zing van dr. Groensmit werd er gelegen heid gegeven om vragen te stellen. Door de commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting worden dit jaar weer diverse cursussen georganiseerd. Op Woensdag 28 September begint een hand- werkcursus in het zaaltje van de Gerefor meerde kerk aan het Moensplein. Een lam- pekappencursus vangt aan op Dinsdag 4 October. Ook in Wijk aan Zee bestaat de gelegen» heid om zich ergens in te bekwamen. De eerste les van een pitriet-cursus zal op Maandag 10 October worden gegeven in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk. De leiding hiervan berust bij mevrouw Slings-Van Dijk. De wedstrijden in de promotieklasse-af delingen hebben Zondag veel successen op geleverd voor de elftallen van hockeyver- enigingen uit Kennemerland. Dit gold vooral de herenelftallen. BMHC won op eigen terrein met één-nul verdiend van Kraaien, dat zwak partij gaf. Het enige doelpunt kwam pas na de rust van de stick van O. Mohn. Dit was de laatste overwin ning, die Mohn - vorig jaar in het eerste elftal spelend - zijn elftal en zijn club bracht, want het was zijn afscheidswed- strijd voor zijn vertrek naar het buiten land. BMHC mist er een goede kracht aan. In 'dezelfde promotieklasse-afdeling speel de Zandvoort in Amstelveen gelijk tegen Pinoké, één-één. Zandvoort nam de leiding door E. Schmidt uit een strafbully. De uit wedstrijd, maar in Beverwijk gespeelde ontmoeting van Eechtrop tegen Alkmaar werd een zege van twee-nul voor de uit spelende thuisclub. In de afdeling D won BMHC IV de plaatselijke ontmoeting tegen HBS, dat heel wat minder sterk speelde dan de vorige Zondag. Voor BMHC scoor de C. de Jong voor de rust, H. Ph. Sluyter en B. H. A. Schmeink in de tweede speel- helft. Alliance versloeg BDHC II De grootste verrassing bij de dameswed strijden in de promotieklasse was Zondag de grote nederlaag, die BDHC II in het Heemsteedse Sportpark moest aanvaarden van Alliance. De thuisclub vergrootte de voorsprong van drie-nul bij de rust tot zeven-nul bij het laatste fluitsignaal. Voor de zeven doelpunten zorgden de dames Ne- derkoorn, Olthoff (twee maal) en dë zes tienjarige Jos van Os (vier doelpunten), de jongste speelster van Alliance's eerste elf tal, die uit het jeugdteam meteen naar deze hoge plaats werd gedirigeerd. De veldmeerderheid van Alliance kwam vooral na de rust tot uiting. De middenlinie was het beste deel van de ploeg met mej. A. van Schagen als uitstekend werk ver richtende midhalfspeelster. In dezelfde af deling verloor Strawberries de uitwed strijd tegen HGC met drie-één. Het elftal van BDHC II, dat aan het ein de van het vorig seizoen naar de tweede klasse degradeerde, behoort daar nu tot de sterkste clubs uit de afdeling. Zondag werd met drie-een van Alliance II gewonnen met drie doelpunten van mej. L. Moolen- burgh. De rust was nog gelijk, één-één. MARKTBERICHTEN Beverwijk, 26 September Sla 10-23, bloemkool 16-47, bospeen 3-28, waspeen 8-17, tomaten 20-56, komkommers 13-38, spinazie 27-59, snijbonen 39-123, pronkbonen 14-61, sperciebonen 49-112, knollen 12-26, andijvie 9-17, groene kool 8- 12, rode kool 813, prei 9-15, uien 16-18, drui ven 110-120. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Quentin van Grangemouth, Phidias van Kopenhagen, Deo Favente van Aarhus, At lantic van Parr, Delfland van Hamburg, Bomma van Kristiansand, Regina van Nor- köping, Cap Norte van Bremen, Solveig Ricketsen van Narvik, Sigvard van Hel- singborg, Lago van Kemi, Fona van Lenin grad, Bjornholm van Expyla, Sparto van Labano, Aries van Munksund, Ninetto Ga- vorone van Newport News, Glangula van Liverpool, Java van Hamburg, Ilos van Go- tenburg, Trito van Dublin, Racken van Mariestadt. Vertrokken zijn: Wieka naar Dramme, Holland naar Delfzijl, Unitas naar Kopen hagen, Pellworm naar Borkum, Joost naar Gent, Tyro naar Rotterdam, Beppie naar Londen, Rien Teekman naar Kastrup, Leo naar Rotterdam. Alioth, 26 vroeg te Rotterdam. Alphard, 25 laat te Hamburg. Altair, 25 v. Buenos Aires n. Montevideo. Atje Ray S, 25 v. Baltimore n. Rotterdam. Aalsum, pass. 26 Gibraltar n. Marseille. Amstelpark, 26 te Rotterdam. Annenkerk, 26 te Port Swettenham Amstelstad, 26 te Takloban Philip verw. Argos, 26 te Calamata. Beninkust, 26 te Antwerpen. Bonaire, 25 v. Paramaribo n. Plymouth. Bennekom, 26 Antwerpen. Boschfontein, 26 Southampton. Bandjermasin, 26 te Ampenan. Barumun, 27 Sorong verwacht. Britsum, 25 te Mobile. Billiton, 26 16 Om. O. ten Z. Str. Ormoes. Caltex Pernis, 27 Rotterdam verw. Celebes, 26 te Belawan. Cradle of Liberty, pass. 25 Kp. de Gata naar Philadelphia. Castor, 26 Curacao verwacht. Clavella, 26 te Berre. Duivendrecht, 26 v. Rotterdam te Londen. Dongedijk, 27 te Stockton verw. Dorestad, 25 980 m. Z. ten O. Santos. Dalerdijk, 26 te Vancouver. Eemdijk, pass. 26 Kp. Finisterre n. Lissabon. Eemland, 26 te Rio de Janeiro. Esso Den Haag, 26 Antwerpen. Gouwe, 25 v. Roterdam n. Hamburg. Guineekust, 25 te Antwerpen. Graveland, 26 te Las Palmas. Gaasterkerk, 27 Antwerpen. Graveland, 26 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gadila, 26 te Singapore. Hestia, 26 te Ciudad Trujillo. Heemskerk, pass. 26 Gibraltar n. Antwerpen. Indrapoera, 27 Aden. Pryzen van Maandag. Heilbot 3,20-2,70, gV. tong 4,30-3,70, gr.m. tong 3,60-3,05, kl.m. tong 3,30-2,80, kl. tong I 2,95-2,65, kl. tong II 2,80-2,00, tarbot I 2,80, zalm 9-6 per 1 kg. Tarbot II 91, tarbot IV 67-32, tongschar 71, gr. schol 57-52, gr.m. schol 55-50, kl.m. schol 50-42, kl. schol I 48-41, kl. schol II 40-8, schar 30-12, v. haring 15-10, makreel 18-10, gr. schelvis 49-23, gr.m. schelvis 42-18, kl.m. schelvis 33-13, kl. schelvis I 30-12, kl. schel vis II 22-11, wijting 16-8, gr. gul 44-33, midd. gul 34-27, kl. gul 22-16, kl. haai 16-14, pie terman 76-61, kl. koolvis wit 33-32, kl. rode poon II 16-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 248- 120, gr. koolvis zw. 77-66, gr. koolvis wit 90-84 per 125 kg. Besommingen van Maandag: SCH27 f 3760, KW28 f 2470, KW64 f 1940, KW57 f 3810, KW162 f 4190, KW89 f 3170, KW166 f 2170, KW155 f 2910, KW65 f 1580, KW125 f 3070, KW10 f 3580, KW84 f 2550, KW169 f 2700, KW69 f 2690, KW159 f 3690, KW123 f 3620, KW178 f 2616, LL778 f 5000, LL577 f 6760, WR34 f 2790, WR33 f 3140, KW48 f 1480, KW168 f 620, IJM53 f 2200. KW12 f 2840, KW53 f 2380, KW165 f 2540, KW27 f 2920, KW21 f 2070, KW68 f 890, KW94 f 2430, KW34 f 2270, KW36 f 3220, KW88 f 2600, KW72 f 2490, KW98 f 2300, KW310 f 3090, KW79 f 2830, IJM210 f 2660, IJM31 f 2940, IJM45 f 3030, IJM3 f 1810, IJM59 f 3570, IJM52 f 1660, IJM22 f 3230, IJM4 f 3900, AM18 f 1480, AM17 f 3020, AM16 f 3240, AM26 f 3410. Indrapoera, nacht 26-27 te Aden. Jagersfontein, 26 te Southampton. Kryptos, 25 v. Curacao n. Buenos Aires. Kota Baroe, 26 te Rotterdam. Kaloekoe, 26 te Seroei. Kalydon, 25-26 Sydney verwacht. Koratia, 26 te Miri. Leopoldskerk, 26 te Bandarshapur. Loppersum, 26 te Almeria. Lekkerkerk, pass. 26 Perim n. Bahrein. Maas, 26 te Tunis. Maashaven. 26 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Macoma, pass. 26 Gibraltar n. Port Said. Mariekerk, 26 v. Genua n. Antwerpen. Macuba, 26 te Bombay. Manoeran, 26 rede Makassar. Murena, 26 400 m. ZO. Perth. Macuba, 26 te Bombay. Moordecht, 26 360 m. O. ten N. Aden. Nigerstroom, 26 te Bassa. Notos, 25 50 m. N. Burlings. Ondina, 26 te Balikpapan. Oranjefontein. pass. 26 Finisterre n. Las Palmas Oranje, 27 Colombo verwacht. Oranjestad, 25 v. Carthagena n. Aruba. Prins Philips Willem, 25 v. Quebec n. R'dam. Prins Joh. W. Friso, 26 te Rotterdam. Plancius, 26 te Tj. Priok. Polydorus, 26 te Colombo. Pygmalion, 26 te Houston. Prins Fred. Willem, pass. 26 Lands End naar Le Havre. Reyniersz, 26 te Toli Toli. i Rita, 26 te Pladju. Roggeveen, 26 te Mahe Seychellen. Rempang, 26 nog op de Humber. Stad Haarlem, 25 v. Seven Island n. Engeland. Stad Schiedam, 26 te Bagnoli. Salland, pass. 25 Fern. Noronha n. St. Vincent. Schelpwijk, 25 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Soestdijk, 26 v. Djibouti n. Suez. Saidja, 26 te Pladju. Sirrah, 27 te Melbourne verw. Straat Bali, 26 te Belawan. Straat Malakka, 26 te Tj. Priok. Straat Mozambique, 26 te Buenos Aires. Stad Alkmaar, verm. 26 v. Wabana n. Engeland Stad Dordrecht, verm. 26 v. Sfax n. Rotterdam. Statue of Liberty, pass. 26 Algiers n. Philadelphia Sibajak, 27 te Aden. Themisto, 24 v. Montreal n. Belfast. Teiresias, pass. 26 Bougie n. Amsterdam. Tawali, 26 v. Tj. Priok te Semarang. Tiberius, 25 110 m. W. ten N. Havana. Tjiluwah, 26 te Soerabaja. Tjisadane, 27 Singapore verwacht. Tarakan, 27 te Bombay. Utrecht, 26 te Makassar. Van Heutz, 26 te Bangkok. Van Riebeeck, 26 te Soerabaja. Van Spilbergen, 26 te Lagos. Waal, 26 te Algiers. Weltevreden, 26 v. Massawah n. Port Soedan. Wonogiri, 26 790 m. W.NW. eil. Wake. Waterland, 26 te Gdynia. Waterman, 27 Tj. Priok. Westerdam, 27 New York. Zaan, 25 v. Toppila n. Delfzijl. KLEINE VAART Algarve, 26 v. Swansea te Rotterdam. Annie, 25 v. Rotterdam n. Dublin. Appingedam, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Arctic, 25 v. Londen te Rotterdam. Bab T, 24 v. Domsjo te Ramvik. Badzo, 25 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle, 25 v. Londen te Rotterdam. Corrie B, 25 v. Rotterdam n. Windau. Duurt, 25 v. Londen te Rotterdam. Express, 25 v. Middlesbro te Rotterdam. Fivelborg, 25 v. Colchester te Rotterdam. Hoop op Zegen, 26 v. Pitea te Rotterdam. Joost, 21 v. Kramfors te Zaandam. John M, 26 v. Helsinki te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 25 v. Rotterdam n. Londen. Kitty, 25 v. Londen te Rotterdam. Kaap Falga, 22 v. Kopmanholmen n. Zaandam Kaap Sint Vincent, 24 v. Landskrona n. Vaster- vik. Lydia (i), 25 v. Rotterdam n. Londen. Larix, 24 v. Sarpsborg n. Kritlnehamn. Merweslad, 25 v. Swkagen te Rotterdam. Midsland, 25 v. Boress te Rotterdam. Midas, 25 te Famagusta n. Tel Aviv. Narwal, 25 v. Boness te Rotterdam. Nero, 24 v. Rotterdam n. Lissabon. Nomadisch, 25 v. Gothenburg te Rotterdam. Oceaan, 25 v. Rotterdam n. Gothenburg. Phidias, 26 te Amsterdam. Pavo, 24 v. Norrkoping n. Zaandam. Tilly, 22 v. Sarpsborg te Otterbacken. Tromp, 25 v. Gent te Stockholm. Urmajo, 25 v. Haukipudas te Amsterdam. Westpolder, 26 v. Rotterdam te Lissabon. SLEEPVAART Goeree, pass. 24 t.h.v. Kp. Finisterre n. Tako- radi met 2 bakken. Hudson, 25 580 m. NO. Paraciviermonding n. Rotterdam zonder sleep. Loire, 24 45 m. N. eil. Pantellaria met molen Noordzee, 25 190 m. NW. Jamaica met molen. Oceaan, 24 240 m. O. eil. Gouadeloupe met zuiger. Oostzee, 25 v. Port Said n. Hongkong met bag germolen en ponton. Rode Zee, 24 65 m. O. Gibraltar met twee bak ken en bk-ponton Witte Zee. 25 130 m. Z. Dakar met twee bakken en sleepboot.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10