Veren igi ngsva ria Economisch-directeur der provinciale ziekenhuizen neemt na 44j jaar strijd en overwinning afscheid Agenda voor Velsen IJmuider Courant Aanmeldingsfo rm ulier De heer R. Verbeek: de „goed rooie" klerk, die durfde Complete overwinning van „Watervliet I" uit de IJmond Candidaten voor titel wonnen eerste ronde 7 VVIJ wint van „De Geuzen" Proefles van en voor Esperantisten Aansprakelijkheid van de eigenaars van zeeschepen Staalwalserij in Dortmund Met 13-3 ging Sport Vereent ten onder Eerst aan het werk dan pas openen Oud-voorzitter J. Zandbergen gehuldigd Vertoning Floralia-film Mutaties in bestuur Bouwvakarbeidersbond Bakkers op het groene veld Lezing over Italië Propaganda-avond schaakclub „Weenink" SVIJ deelde de punten met Njeuw Vennep Gezagvoerder van motorschip berispt De „Willem Ruys" voor de 47ste keer naar Indonesië Prof. v. Nifterik spreekt over herderlijk schrijven Afscheid pastoor Pouw Grote zege voor IJmond I-dames Zonder J. Jonker gaat Sportief competitie in Agenda voor Beverwijk DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 ALS AAN HET EIND VAN DEZE MAAND de carrière van de economisch directeur der Provinciale Ziekenhuizen in Noordholland, de heer R. Verbeek, wordt afgesloten met diens pensionnering hetgeen niet wil zeggen, dat deze Santpoorter nu gaat tuinieren of postzegels verzamelen, want een nieuwe taak als wethouder van Openbare Werken der gemeente Velsen is inmiddels al be gonnen neemt een der meest opvallende figuren uit de bewogen historie van deze drie inrichtingen, Santpoort, Castricum en Medemblik, afscheid van een stuk sociaal werk, dat hij meemaakte in drie fasen. Als jongeling heeft de heer Verbeek de zwarte jaquetten-tijd gekend, en de periode der hoge witte boorden, die de regenten van Santpoorts „Moerenberg" tekenden als een zelfgenoegzame periode van een aanvechtbaar liberalisme, daarna zahij een kentering zich vol trekken en een interne revolutie in de „gestichten' opwoeien. En tenslotte kwam de nieuwe dag, vooral voor de patiënten, die hun platte petjes en hun gestreepte pilow-jasjes voorgoed aan de kapstok hingen en als vrije mensen, als volwaardige zieken de geestelijke en materiële aandacht kregen, clie zij, vooral zij, verdienden. Het is bijna niet denkbaar, dat deze economisch directeur in 1890 te Nieuwe Niedorp werd geboren. Dat móet veel later zijn gebeurd, want de functionaris, die als weinig anderen zijn stempel op de Noord hollandse ziekenhuizen, maar ook op de ziekenhuizen ver daarbuiten drukte als opsteller van een geheel nieuwe zieken huis-administratie, is nu, vlak voor zijn pensioen, op het gezicht én naar de geest bepaald nog geen 65: hij heeft de vitaliteit en de strijdbaarheid behouden, die hem in de jaren rond de eerste wereldoorlog als „rood klerkje" zulk een bergen van weer stand opleverde in zijn pas begonnen taak in het Santpoortse gesticht „Meerenberg". Als zoon van een belastingambtenaar, die na Nieuwe Niedorp Beverwijk en ten slotte IJmuiden als standplaats kreeg, was de jonge Verbeek eigenlijk voorbe stemd voor het zeemansleven, dat zijn voorvaderen met zoveel fantasie hebben geleefd en dat nog doorwerkte in zijn beide broers. Dat in het ouderlijk huis aan de IJmui- dense sluis echter niet tot het goede be staan voor de mens werd gerekend en dus de oudste zoon nooit te pakken heeft kun nen krijgen, hoewel het een paar maal weinig gescheeld heeft. Want de rekenkundige talenten, die bij meester Jan van der Hoeven op de lagere school in IJmuiden al duidelijk waren ge bleken, hebben het klinkt vreemd de onrustige knaap uit de familie Verbeek bijna een paar maal in Neptunus' armen gedreven. Hij wilde naar zee. Hij zóu naar zee. Via een kantoortje in de vishandel van IJmuiden zou dat wel lukken, dacht hij. Het zou immers een kleine stap zijn uit IJmuiden over te glippen naar een rederij kantoor in Amsterdam en dan was de vol gende ongetwijfeld het purserschap aan boord van een der mailstomers, zodat zijn zeekaak gekocht zou zijn. Wat vrije tijd" Het lot heeft het echter anders gewild, want er kwam een tijdelijk baantje vrij in "het Santpoortse Meerenberg, waar in luttele maanden een voor die tijd aardig sommetje te verdienen zou zijn en daar er geld nodig was voor de studie, die het veelbelovend kind van vader Verbeek ver der zou kunnen helpen op de maatschap pelijke ladder als scheepspurser dan al tijd, naar dit kind zelf zo vurig hoopte leek dit de kans te zijn wat meer vrije tijd te krijgen dan op het vishandelskantoor, waar het vaker elf uur 's avonds werd dan acht. Hij kwam in Santpoort, als klerk. Het was 1911. De jonge Verbeek dacht, dat het een half jaartje zou zijn het werden er welgeteld 44 1/2. Want toen de eerste we reldoorlog uitbrak en Verbeek in IJmuiden werd gedetacheerd als „militair recher cheur" in IJmuiden, om met een sigaar in het hoofd de uitgaande en binnenkomende scheepvaart te controleren (ja, tóch weer schepen) bleef zijn betrekking op het zie kenhuis open. Zodat hij zich min of meer verplicht voelde, na de demobilisatie terug te komen in Santpoort, weer bij de „huismeester" op kantoor, al was zijn klerkenrang inmiddels veranderd in die van „bureelambtenaar". Het was 1918 geworden. Verbeek was overtuigd lid van de SDAP en „goed rood". De commissie van bestuur van het ziekenhuis heeft dat bepaald niet helemaal door gehad, toen ze de jongeman nam: zij had zich een aanzienlijke hoeveelheid ellende kunnen besparen. Want toen de jongeman in 1911 al eens rond ging kijken in de kleine zieken huismaatschappij, merkte hij al gauw, dat er met behulp van overheidsgelden een weliswaar goedbedoelde, maar weinig ef fectieve armenzorg werd bedreven aan een groep onmaatschappelijken. Met een tien tje per week als loon, gestreepte linnen jurken voor de vrouwen en een standaard- menu van erwten, bonen, gort en stamp pot. Er ivas een wereldwijde afstand tus sen degenen, die tot het beheer der pa tiënten waren geroepen en die patiënten zelf: de afstand van de zwarte jas met de vadermoorders en het gestreepte pilow. Critiek In deze atmosfeer van een gestreng ge sticht heeft de bureelambtenaar R. Ver beek zijn jaarwedde en zijn positie, die toch heel knap waren voor een pasbegin- nend ambtenaartje, in de waagschaal ge- Het zag er Zaterdag voor „IJmuiden" zeer bedenkelijk uit met de rust, toen WIJ in de wedstrijd tegen „De Geuzen" met 20 achter stond. Deze cijfers gaf de verhouding goed weer, want de IJmuide- naren lieten in deze periode weinig fraais zien. Er lag een onmiskenbare matheid over het elftal, waarvan het enthousiast spelend „De Geuzen" uitstekend profi teerde. Na de rust stond er echter een her boren WIJ in het veld, het team speelde voor wat het waard was. Al spoedig ver kleinde P. Ramakers de achterstand (12) en T. v. d. Plas scoorde met een fraai doelpunt de gelijkmaker, waarbij hij drie tegenstanders omspeelde. Tien minuten voor het einde kwam het winnende doel punt van de voet van L. v. d. Plas. Overige uitslagen: WIJ 2—Hillegom 6—1; WIJ 3—ETO 6—5; WSV—WIJ 4 7—1. Junioren: WIJ aETO a 82; WIJ b SIZO a 3—3. Adspiranten WIJ bKennemers b 24. legd om met jeugdig vuur eens een paar dingen recht te zetten. Hij merkte en voelde, dat de achtergronden van de patiënten de meeste beheerders èn de commissie van bestuur volmaakt Siberisch lieten. Het eer ste conflict van 1911 was omstreeks die tijd al voorbij, maar het heeft doorgewerkt, zowel in Verbeek zelf als in degenen, die geroepen waren tot heil der patiënten het geld van de belastingbetaler aan te wen den. Het dateert dus van 1911, toen de jonge klerk een verschrikkelijke brief stuurde aan de commissie van bestuur over ver schillende sociale en ook materiële wan toestanden in het ziekenhuis. De brief sloeg als een bom in en de voorzitter liet de extreme jongeling van toen 22 jaren bij zich ontbieden om hem uitvoerig op zijn nummer te zetten. Hetgeen een bijster on plezierig onderhoud voor beide kanten ge weest moet zijn, maar Vermeek Jr. liet zich niet intimideren en borg het afschrift van zijn brief, die zo weinig succes had gehad, zuinig op in het archief. De tweede fase was ook al achter de rug: in 1913'14 heeft een bepaalde groep hem er uit willen werken door conduite staten en rapporten over dit querulante ambtenaartje openbaar te maken. Maar Verbeek was de heren net een slag voor en maakte de affaire aanhangig bij Ge deputeerden. Er kwam een interpellatie in het pro vinciaal college van. En R. Verbeek, bu reelambtenaar, moest met zijn gegevens op de proppen komen, toen in 1918 eindelijk en te langen leste begrepen werd, dat er iets aan schortte in Santpoort. Zeven jaar na die allereerste brief ging de sneeuwbal rollen, ook al doordat Jan van Zutphen in het bestuurscollege zijn baard had laten zien, en het werd een lawine. „Hoe de toe stand was in Santpoort", is hem gevraagd. „Nog veel slechter dan in Castricum" heeft hij geantwoord In een jaar Om een lange historie tot haar gevolgen te bepalen: in 1919 werd de heer R. Ver beek benoemd tot adjunct-boekhouder, kort daarop volgde de aanstelling tot chef van de boekhouding en op 29-jarige leef tijd is hij tenslotte belast met de leiding over de administratie in 1920 admini strateur en zo was deze eenvoudige jongen uit Noordholland in ongeveer een jaar de hele hiërarchieke ladder opgestoven van het Santpoortse ziekenhuis. Het paste volmaakt in het beeld van die tijd: overal manifesteerde zich een nieuwe maatschappelijke stroming: voor de pro vinciale ziekenhuizen kregen de vakorga nisaties een bepaald medezeggenschap en er werd begonnen met een geheel nieuwe lei: de tijd van stijve witte boorden en lange pandjesjassen was evengoed voorbij als die van de platte petten en de bedees de gestreepte jurken: de druk op de ge stichtsbevolking verkeerde in hulp aan patiënten en eertijds hopeloze gevallen werden nu mensen-met-een achtergrond. Verleden tijd was toen ook al de glorie van de nog steeds zeer jonge heer Verbeek, dat zijn ontwerp voor het commerciële be heer van het ziekenhuis als bijzonder ge slaagde poging om orde te scheppen in menige verwarde situatie, werd aangeno men. Een systeem, dat thans nog onge wijzigd in vele ziekenhuizen in binnen- en buitenland wordt toegepast. En dat het moet gezegd worden een einde maakte aan allerhand notoire praktijken binnen de ziekenhuismaatschappij, aan corruptie, van dictatoriale huismeesters en aan kleine die verijen uit de magazijnen, omdat het sy steem volkomen waterdicht was. Kroon en bekroning De 45-urige werkweek deed haar intrede, de medisch-sóciale arbeidstherapie werd aanvaard en in 1925 werd de heer Verbeek de kroon op het hoofd gedrukt: hoofd van de centrale administratie in het Santpoort se ziekenhuis. Eenmaal nog zou hem een grote deceptie, die tevens een grote taak inhield, niet be spaard blijven: in de tweede wereldoorlog, toen de 1800 mensen, die in 1943 de inrich ting bevolkten, geëvacueerd moesten wor den. Maar met een groot organisatie- en doorzettingsvermogen heeft hij die 1800 ge ruisloos en zonder brokken naar veilige Oostelijke gebieden in het land weten terug te trekken, zó, dat de koffie en de bedden klaar stonden in Vught of Deven ter, als daar weer een van de vijftig extra- treinen met patiënten en verplegend per soneel aankwam of een van de twintig tweehonderdtons schepen, die voor het transport van de inboedel waren ge charterd. Er was een terug ook. Eveneens glad én moeilijk. In 1945 de grote sprong naar de totale overwinning van zijn commercieel beheer: hoofdadministrateur over de pro- Het Esperanto-ideaal werkt slechts moei zaam door, ook in Velsen, waar het aantal leden van de bond van Arbeiders-Esperan tisten slechts 27 leden telt. Om zo mogelijk dit aantal wat uit te breiden en de studie van de wereldtaal te vergemakkelijken, zal er voor de komende winter een sj'steem van schriftelijke cursussen worden gevolgd, onderbroken door een aantal openbare lessen ter controle van uitspraak en ter uitwisseling van ervaringen. De eerste openbare les, als inleiding van de cursus, wordt Woensdagavond om 8 uur in het Cultureel Centrum gegeven. De heer R. Verbeek. vinciale ziekenhuizen in Noordholland, vooral belast met de wederopbouw van de inrichtingen en tenslotte: in 1952 econo misch directeur. Aan deze haast wonderbare loopbaan komt de 30e van deze maand een einde. Een levenswerk stopt en wordt door ande ren voortgezet. Maar de heer R. Verbeek, zeeman naar de geest en boekhouder naar de wil, kan dan terugzien op een rechte en goede koers, die hem de bewogenheid van een maatschappelijke zee niet bespaar de, maar evenmin de triomf van de goede kapitein, als het schip tenslotte tóch af meert op zijn bestemming. J. F. MADRID (Reuter) De internationale scheepvaartcommissie heeft haar bijeen komst in Madrid beëindigd, nadat zij met tien tegen een stem en zeven onthoudingen een internationale conventie had goedge keurd, betreffende beperking van de aan sprakelijkheid van eigenaars van zeesche pen voor ongelukken. De Verenigde Staten stemden tegen, omdat zij de conventie op het Amerikaanse stelsel gebaseerd wilden zien. Zeven delegaties maakten een voor behoud, waarvan de Britse wenst dat de reder na een ongeluk moet aantonen, dat de schuld niet bij hem ligt. Dit is het Brit se stelsel, maar de continentale landen wil den de bewijslast leggen op hem, die tracht aan te tonen, dat de reder niet tot beper king gerechtigd is. Denemarken, Finland, Noorwegen, Portugal, Spanje en Zweden wensten het recht voor te behouden de aansprakelijkheid voor kleine schepen te beperken tot de waarde van het schip, of tot 64 pond sterling per ton, en wel tot het kleinste van beide bedragen. Besloten werd de Belgische regering te verzoeken een diplomatieke conferentie bijeen te roepen ter bespreking van de conventie en van de verschillende voorbe houden. DORTMUND (United Press). In Dort mund is de bouw begónhen Van cle'gfóötste walserij voor staalplaten in Europa. De walserij die volgend jaar herfst voltooid zal zijn zal een jaarlijkse capaciteit van twee en een half millioen ton hebben. De bouwkosten worden geschat op honderd millioen mark. De Watervlieters, die in de korfbalcom petitie op de goede weg zijn, hebben op het Santpoortse Sport Vereent I de derde achtereenvolgende, thans complete over winning behaald. Er ontwikkelde zich op „Watervliet" een vrij gelijk opgaande strijd met betere speltechniek en meer ver rassend aanvalswerk aan de kant van Wa tervliet. Desondanks kwam het eerste doel punt voor Sport Vereent na tien minuten uit een afstandschot (01), doch vijf mi nuten later scoorde D. v. Ladesteyn even eens van afstand de gelijkmaker (11). Vlak daarop was het opnieuw Sport Ver eent, dat van afstand de voorsprong ver grootte (12), doch voordat er 25 minuten waren gespeeld was het Vos, die een vrije kans onder de paal gebruikte (22). Nu overrompelde de Watervliet-aanval de ver dediging van de gasten en binnen tien mi nuten waren het' Berghuis uit een door loopbal, Veerbeek met een afstandschot en D. v. Ladesteyn en De Boer uit doorloop- ballen, die de stand op 62 brachten. Toen Sport Vereent vlak voor de rust nog eens wist door te breken werd het met een krap schot 63. Na de hervatting was Watervliet uitge sproken sterker, waarbij aan de groen-gele heren nogal vrijheid werd gelaten. Boven dien kon Sport Vereent het hoge tempo niet behoorlijk volgen. Het was Vos, die na acht minuten een vrije kans gebruikte (T3). Nog geen vijf minuten later hadden Veer beek en Berghuis de stand op 93 ge bracht, waarna het eerste aanvalsvak met De Boer uit een schot van de lijn af en Van Ladesteyn met een doorloopbal de score tot 113 opvoerde. Sport Vereent speelde een volkomen verloren wedstrijd, wat kenmerkend was in de verdediging, die Vos zoveel vrijheid gaf om in de laatste tien minuten nog tweemaal te doelpunten (13—3). Watervliet 2 speelde zijn eerste wedstrijd tegen DTV 3, die wel tot de zwakste tegen standers in de afdeling kan worden gere kend. Reeds in de eerste minuut opende Aart Verkerk de score met een afstandschot en na 20 minuten bracht dezelfde speler met een doorloopbal de stand op 20. De tweede Watervliet-aanval trof een zwak verdedigingsvak, zodat eerst v. d. Beg en daarna Redeker doelpuntten (40). Nog voor de rust hadden de Amsterdam mers eindelijk verdiend succes (41). Nadat Mol na de hervatting de stand voor Watervliet op 51 had gebracht, zakte het tempo dusdanig, dat aan Water- vliet-zijde geen doelpunten meer gescoord werden. DTV 3 zag echter kans de eindstand op 52 te brengen. OCOOCOOCOCOCOOCOCOCC<XXX>OOCOCOCOOCCOCCOCCCCOOCOCOCOOOOC/- De nieuwe Elout van Soeterwoude- school die aan de Radarstraat verrees, j is al enige tijd in gebruik. Maar de officiële opening moet nog gebeuren en\ dat wordt Vrijdag 30 September om 4 uur in het schoolgebouw. Des avonds om.. 8 uur wordt het cadeau van de j l oud-ouders overhandigd en officieel in gebruik gesteld. Zaterdagmiddag tusseni half drie ennaXf vijf "zijn de'ouders welkom in het nieuwe gebouw, tevens ter kennismaking met het personeel en de oud-leerlingen zullen die avond om S uur verwacht worden. Hun geschenk 'vordt dan tevens in gebruik genomen. <X>COCOOX)COCCCCOOCCCCOCOCC<»:C<XCCOCO3cocococokxxoo:O De afdeling Castricum van de Neder landse Katholieke bond van administratief verkopend en verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisië, heeft Maandag in hotel Meijer vergaderd. Tijdens deze bij eenkomst is de oprichter van de afdeling de heer J. Zandbergen, die vijf jaar de voorzittershamer hanteerde, op hartelijke wijze gehuldigd. De tegenwoordige voorzitter, de heer J. Rademakers overhandigde het cadeau, be staande uit een fraaie wand-doek, waar voor de oud-voorzitter hartelijk dank zegde. Tevoren had de geestelijk adviseur, ka pelaan J. Tuypp, drie nieuwe leden geïn stalleerd. Voor de vacante functie van tweede voorzitter werd de heer J. Admi raal gekozen. Na de pauze is de interessante documen taire speelfilm „With these hands" (Met deze handen) vertoond, welke film op bui tengewoon suggestieve wijze het ontstaan en groeiende succes van de Amerikaanse vakorganisatie in de textiel-industrie weer gaf. Beverwijkse renner boekte succes De Beverwijkse renner Coen Niesten heeft wederom succes geboekt, door in de Ronde van de Koog, die bij Leiden ver reden werd, in een sterk bezet rennersveld op de vierde plaats te eindigen. De vertoning van de Floralia-film aan schoolkinderen en de uitreiking van de wisselbeker aan de winnaar van de onlangs gehouden potplantententoonstelling te Beverwijk zal plaats vinden op Woensdag 28 September in het K.S.A.-gebouw. Het bestuur van de Heemskerkse afdeling van de R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft tijdens een in het K.S.A.-gebouw gehouden ledenvergadering enige veranderingen on dergaan. De secretaris de heer H. Limmen heeft wegens vergevorderde leeftijd zijn functie ter beschikking gesteld. Bovendien werd uitbreiding van het bestuur nodig geacht daar het ledental tot bijna honderd is ge stegen. Als nieuwe leden werden gekozen de heren A. Nunnink en O. de Wit. De penningmeester de heer M. Kunnen deelde mede dat deze zomer een bedrag van 15.000 aan vacantiebonnen was uit betaald. Tenslotte maakte de voorzitter de heer J. Nijman bekend dat in Februari, een feestavond voor de leden met hun dames zal worden gehouden. Op het DEM-terrein wordt op Donder dag 29 September een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee elftallen, samenge steld uit personeel van bakkerij Smithuis en bakker Winkel. Voor de leden van de Beverwijkse af deling van de Katholieke Werknemende Middenstand zal de heer J. Dominicus uit Alkmaar op Woensdag 28 September in zaal Timmer een lezing houden over Italië. De Beverwijkse schaakclub „Weenink" houdt heden (Dinsdag) in het Witte Kruis- gebouw aan de Baanstraat een propaganda- avond teneinde de schaaksport nog meer bekendheid te geven. „Weenink" werd hier toe aangemoedigd door het succes van de eerste avond. In een spannende wedstrijd hebben de nog ongeslagen SVY-ers en Nieuw-Ven- nepers elkaar de zege fel betwist, om uit te maken wie voorlopig de leiding in 2A zou hebben. Het werd echter 11, waar door beide ploegen loon naar werken kregen. Over het algemeen speelden de SVY-ers een iets fijner spel; hun combinaties waren beter verzorgd, waardoor ze zich ook meer kansen wisten te scheppen. Uit één ervan wist Broekhuizen, na een goede voorzet van v. Leeuwen, te scoren. Nog diverse keren kwamen Kistemaker, Broekhuizen c.s. alleen voor de doelman, doch even zo veel malen misten de SVY-ers, hetgeen voor een deel moet worden toegeschreven aan het gladde veld en de dito bal. De Nw. Vennepers speelden, vooral in de voorhoede veel te doorzichtig om tegen de SVY-achterhoede succes te hebben. De rust brak dan ook met een 10 voorsprong voor SVY aan. In de tweede helft weer een beter com binerend SVY, dat echter geen kans zag de score te verhogen, al deden zich weer diverse doelrijpe kansen voor. Daar ook de Nw-Vennepers in hun oude fout bleven volharden, de bal veel te hoog door de lucht te spelen waardoor Brouwer c.s. steeds konden ingrijpen, leek de strijd in het voordeel van SVY te zijn beslist, toen 5 min. voor tijd Den Dikken volkomen misgreep op een houdbaar schot van de linksbinnen. Ondanks deze tegenslag gaf de uitslag de verhouding toch goed weer. Het 3e elftal klopte VI. Vogels 5 met 21, terwijl de adspiranten een 82 over winning behaalden op Beverwijk b. De raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het Nederlandse motorschip „Vindicat Atque Polit", L.L., gestraft door het uitspreken van een berisping, omdat het aldus de raad mede aan zijn schuld is te wijten dat het schip op 19 Sep tember van het vorig jaar tijdens een reis van de Russische haven Mesane naar Naestves in de Witte Zee slagzij maakte tot 45 graden, zodat water in de machinekamer en in de verblijven liep. Deze straf is over eenkomstig de eis van de inspecteur-gene raal voor de scheepvaart. De raad is van oordeel dat de deklast hout veel te zwaar is geweest en dat de kapitein onvoldoende rekening heeft ge houden met de toeneming van het hout gewicht door het opnemen van water, zowel door slagzeeën als door regen. De schepenwet, die deze bepalingen voor schrijft, heeft ten deze veel aan het beleid van de kapitein overgelaten. In dit geval was de verhouding van ruimlading tot deklast zó ongunstig, dat de kapitein door daarmede een reis te aanvaarden, verant woordelijk werd voor het onderweg on dervonden ongeval. Na een grondige onderhoudsbeurt in het grote Prins Bernhard-dok van de R.D.M. zal het m.s. „Willem Ruys" Donderdag voor de 47ste keer uit Rotterdam vertrek ken naar Singapore en Indonesië via Southampton, Port Said en Colombo. Behalve vrij veel planters en een aantal Nederlandse, Duitse, Chinese en Oosten rijkse artsen, die een contract sloten met de Indonesische regering, bevinden zich on der de passagiers ook 22 Indonesische offi cieren, alsmede vier jonge Indonesische padvinders, die enige tijd in Nederland zijn geweest en nu, onder geleide van de heer J. P. C. Oosterhof uit Dordrecht, radio omroeper te Djakarta, naar hun land te rugkeren. Er zijn ook vijf professoren respectievelijk van Nederlandse, Oosten rijkse, Deense, Indonesische en Duitse na tionaliteit aan boord, die een benoeming aan de Indonesische universiteit hebben aanvaard. De Nederlander is prof. ir. P. G. H. A. Fermin uit Heerlen. Tot Colombo vervoert het schip de beide Ceylonese mahouts" (olifanten-verzorgers), die op de E55 hebben gedemonstreerd. Drs. H. J. Heren uit Amsterdam, hoofdassistent aan de faculteit voor rechten en sociale weten schappen van de Indonesische universi teit en belast met de leiding van het insti tuut voor sociaal onderzoek te Djakarta, keert naar Indonesië terug. Zijn echtgenote promoveerde op 13 September aan de Am sterdamse universiteit tot doctor in de let teren op een proefschrift over „Polynesi sche Migraties". Mevrouw dr. C. H. M. Heeren-Palm reist nu met haar man terug naar Djakarta, waar zij conservatrice is van de afdeling ethnologie van het mu seum van het Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Door de Christelijk Historische Kiesver eniging wordt Donderdagavond 29 Septem ber in het gebouw „De Larix" naast de Gereformeerde Kerk aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost- f-enopenbare vergadering belegd. Prof. dr. G. C. v. Nifterick zal daar spreken over: Het herderlijk schrijven der Nederlands Hervormde Kerk, getiteld: „Christen zijn in de Nederlandse samen leving". Noordhollands club kam pioenschap De eerste ronde van het damtournooi om de provinciale clubtitel had het vol gende verloop. Groep A: Gezellig Samenzijn wint met 128 van CDA. ODV verliest met 137 van St. Bavo. Joseph-Blankenaar wint met 128 van Weesp. Haarlemse damclub staat met 77 tegen Wormerveer afgebroken (de ploeg van J. W. van Dartelen zal hoogstwaarschijnlijk met 119 winnen). Groep B: DCYZaandam 137. DCG Den Helder 164. OostzaanGezellig Sa menzijn 2 812. DSTOJozeph-Blanke- naar 2 6—14. Donderdag speelt het DCY- tiental een uitwedstrijd tegen DCG in Am sterdam. Beide tientallen hebben de eer ste ronde gewonnen met behoorlijke cij fers. DCY kan de ontmoeting winnen maar dan moet de ploeg sterk opkomen. Indien er met te veel invallers wordt begonnen, zal het een kleine nederlaag of een gelijk spel voor de DCY-ers worden. Verder is voor de tweede ronde het vol gende programma voor deze week vast gesteld: Groep A: Gezellig SamenzijnODV. CDASt. Bavo (gelijkspel als vermoede lijke uitslag). Weesp zal wel verliezen van de Haarlemse damclub. Wormerveer wint vermoedelijk van Jozeph-Blankenaar 2. Groep B: DCYDCG te Amsterdam. Den HelderZaandam (vermoedelijk met winst voor Den Helder). Gezellig Samenzijn 2 zal verliezen van DSTO. Oostzaan verliest van Joseph Blankenaar en wel met grote cijfers. In verband met het vertrek van pastoor C. Pouw naar Heemstede zal op Woensdag 28 September in café „De Zon" te Wijk aan Zee een bijeenkomst worden belegd, waar men in de gelegenheid zal worden gesteld afscheid te nemen van de herder. In de competitiewedstrijden van de hand bal-vereniging: „IJmond" heeft het eerste dames-elftal een grote overwinning be haald op THB I (141), maar het eerste herenteam, is, zoals overigens werd ver wacht, in de gelijkwaardige strijd tegen Unitas I in Amsterdam een nederlaag toe gebracht (85). In Amsterdam speelde IJmond I een sportieve strijd, maar nadat Hoek voor IJmond de score had geopend (01), wa ren het paal en lat, die het IJmond-offen- sief stuitten. Dit gaf Unitas wat ruimte om Böhm te passeren (11) en zelfs een voorsprong te nemen (21), die door Hof man opnieuw werd genivelleerd (22). Toen scheen IJmond's kruit voorlopig ver schoten en de rust kwam met een 42 voorsprong van Unitas. Na de hervatting domineerde IJmond even, waarbij na de stand 52 voor Uni tas E. Sauer en Hoek de achterstand in liepen (54). Unitas zag het gevaar en viel vinnig aan, waaruit dTie doelpunten ontstonden (84). Het was Hofman, die voor IJmond de laat ste treffer noteerde (85). De IJmond I-dames hadden met het zwakke THB I weinig moeite, zodat het overwicht dan ook in een grote doelpunten- reeks kon worden uitgedrukt. THB werd volkomen overspeeld en alle voorwaartsen hadden aandeel in de score. Het enige te- genpunt berustte op een vergissing van de IJmond-doelverdedigster, die cirkelbal veronderstelde (en zeer terecht), maar het doelpunt werd geteld (141). De IJmond 2-dames verloren op eigen veld van De Blinkert I. Hoewel zwakker, konden zij in de eerste speelhelft nog vol doende defensieve kracht opbrengen om de rust met 12 in te gaan. Daarna was het tempo niet vol te houden en won De Blinkert met 15. In de meisjes-aspirantenwedstrijd tegen Concordia behaalde IJmond een verdiend 44 gelijk spel na gelijk opgaande strijd met doelpunten van R. Wagenaar (2 x) en M. Leegwater (2 x). Sinds begin September is de onderlinge competitie bij damclub Sportief weer aan de gang. Sportief speelt dit jaar in de on derlinge competitie in drie groepen A, B en C. Met deze indeling van drie groepen hoopt Sportief een selectie van spelers te verkrijgen, ook voor de komende zware competitie in de eerste klasse van de K.N.D.B. Zeer waarschijnlijk zal de bui ten-competitie voor Sportief op Donderdag 6 October in Beverwijk tegen BDC I een aanvang nemen. Sportief zal dit jaar zon der de heer J. Jonker moeten uitkomen, aangezien deze zich om gezondheidsredenen voorlopig uit de damsport moet terugtrek ken. Dit verlies wordt een grote handicap voor de IJmuidenaren. Het bestuur van Sportief zal zich nog nader beraden over de vraag wie de plaats van J. Jonker in zal nemen. Vermoedelijk zal men opschui ven, zodat een eventuele invaller aan bord 10 terecht komt. De voorlopige samenstelling van het eer ste tiental is: 1. J. Slager, 2. H. Lichten- dahl, 3. N.N., 4. J. Janssen, 5. H. Andrea, 6. Gé Mooi, 7. J. de Boer, 8. J. Lichtendahl, 9. H. Holt, 10. P. Bakker. J. JanssenP. Westerwal 1—1 Vrijdagavond zijn voor groep A gespeeld: J. de Boer-H. Andrea afgebroken; J. Slager -J. Lichtendahl 20; H. Lichtendahl-H. Holt 11. Voor groep B: C. de Ruiter-Joh. Bos 02; J. Bakker-J. Visser 02; W. Post -J. Visser 02; W. Post-J. de Ruiter 20. Groep C: Gé Huigen-J. Hiemstra 20; A. Verschuren-H. Dijkhuizen 02; J. Hiem stra-J. Wartenhorst 02; Gé Huigen-Jac. Groen afgebroken. DINSDAG 27 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Laatste der Comanches". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.3012 en 1416.30 uur. Velser Kunstkring „Voor Allen", Rex, 20 uur, Hoofdstad Operette. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. WOENSDAG 28 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Laatste der Comanches". Rex, 20 uur (officieuze opgave) „Op stand der Maori's". Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der C. P. J. Maas, Sociale Zaken. Dinsdag 27 September Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Bekente nis ener liefde". Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Casa nova's nacht van avontuur". W.B.-theater: Geen voorstelling, 't Centrum, 20 uur: Voordrachtavond Ma ter Amabilisschool. Zeewijkschool, 20 uur: Bijeenkomst Vrouwengroep P.v.d.A. Witte Kruis Badhuis, 20 uur: Propaganda- bijeenkomst schaakclub „Weenink". Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9