MilBIFST BISCHOFF's Sleepboten zochten Duitse coaster TWEEDJASSEN STABIEL CÖSIUUMS PANTALONS Agenda voor Velsen J. de Boer Pieter A. H. Hofman, glazenier f 8.95 Tussen Hoogovens en slakkenberg wordt het fijnerts straks „gesinterd" GABARDINE JASSEN Havenberichten ƒ6.95 Verbreding van de grondstoffenbasis; besparing op het kooksgebruik aanbieding Tentoonstelling in Den Haag Aannemer in IJ-polder ernstig gewond Da Costaschool heeft half October misschien haar „brigadiertjes" Beverwijk Wethouder P. de Vries treedt niet af als raadslid Heemskerk CjcmÉGMAav Schoenhandel DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 5 GROTE ERTSBAKKERIJ Voorband sprong, auto tegen boom Burgerlijke Stand Velsen Met de heer Dominicus door kleurig Italië Vrouwen werden ingelicht over bedrijfsopleiding Kleine kwekers kregen hun beloning Vrijdag wethoudersverkiezing Forum-avond van R.v.O. uitstekend geslaagd Scheepvaart MOEDER NATUUR geeft haar voortbrengselen een grote mate van verscheiden heid. Kristallen in eindeloze variaties, bladeren in talloze grillige vormen, ijzer ertsen in een eindeloze variatie, verscheidenheid van vorm, vastheid en ijzergehalte. Want alle ijzererts is niet gelijk, zoals het uit de loskranen boven de Buitenhaven stroomt als een rode, verstikkende wolk, die de verre omgeving van de ertsbunkers overdekt met een laag fijn stof: tussen de harde gesteenten en de poedervormige ertsen ligt een grote verscheidenheid van soorten, waaronder zelfs ertsen, die klei achtig aanvoelen. Voor de verwerker van dit erts is het ijzergehalte in de eerste plaats belangrijk. Een hoog gehalte immers stelt hem in staat met dezelfde hoe veelheid kooks en kalk meer ijzer te produceren, maar dit is niet de enige factor. In de hoogovens wordt het erts blootgesteld aan de inwerking van de erlangs strijkende gassen en hoe beter het gas langs deze brokken erts kan strijken, des te groter zal h«t rendement van de ertsen in de eindproducttie worden. De ovenvulling is dus een belangrijke zaak: een zd groot mogelijk oppervlak blootstellen aan het gas maar er voor zorgen, dat iit gas toch naar boven kan kruipen. Een vulling met brokken van ver schillend f ornaat is dus bepaald niet'ideaal de gaatjei tussen de grotere stukken erts kunnen al te gemakkelijk verstopt ra ken door de kleinere, maar een dichte, poedervormife laag is evenmin de juiste oplossing, ondat de oven zou kunnen „stikken". Dj gulden middenweg is zoals zo vaak de aangewezene. Breken, zeven en poeder Deze midienweg zou gevonden kunnen worden, doar de vulling van de hoogoven te doen beshan uit zoveel mogelijk gelijke stukken erfe, die niet tè groot zijn en die door een g'illige vorm of door eigen po reusheid hit gas de kans bieden naar bo ven te-konen en zijn werk te doen. Steen achtige ersen kunnen worden gebroken tot de mait, die de ovenvuller het beste lijkt. Daarna tan een zeef er voor zorgen, dat de kleine stukjes er uit gehaald worden, maar dar blijft altyd nog een grote hoe veelheid ;ruis over, dat een grote waarde vertegenvoordigt, maar vaak een denk- rimpel ii het voorhoofd van de oven- vuiler veroorzaakt. En dai zijn er verscheidene ertsmynen, die uitsliitend poedervormige ertsen af leveren, die dus vrijwel waardeloos zou den zjjr voor hoogovens, ook al zou het ijzergehilte een verleidelijke hoogte heb ben becikt. Er is echter een oplossing voor te vin den, dij in de sinterinstallatie verwezen lijkt wordt: de kleine stukjes erts kunnen „aan ekaar gebakken" worden, door ze op ADVERTENTIE Nieuws kleuren en mo dellen, pracht jassen, niet zo zwaar, heerlijk in het dragen van 59.75 tot 11?.— zuiver wollen gabardine 159.-, 125.-, 105.-, 95.-, 89.- Poplin en Kat. Gaberdine van 59.75 tot 52.50 zuiver wojlen Kamgarens moderne,nieuwe gedekte herfstkleuren 149.-, 155.-, 125.-, 115.-, 105,-, 98.-, 89.-, U kunt kiezen uit 100en broeken, wollen, solide kamgarens, pracht pas vorm van 19.75 tot 49. SPECIAALZAAK Kennemerlaan 61 - IJmuiden cccocccocccccccccccoccccocooccococoooccccoooccococcococp De bouw van een sinterinstallatie voor\ de Hoogovens, die reeds in het jaarver- slag over het boekjaar 1955 werd aan gekondigd als gevolg van de wenselijk heid, andere soorten erts in de Hoog ovens te kunnen verwerken - onder meer ook fijnerts - was voor de redactie I van het Hoogovenmaandblad „Samen" aanleiding een artikel op te nemen van de hand van de ingenieurs A. Grooten- huis en P. N. Jonker over de sintering van ertsen. Aangezien deze aangelegen heid ook buiten de kring der Hoogovens belangstelling heeft gewekt, laten wij hierbij een beschouwing volgen, geba seerd op de gegevens, die beide „Sa men"-schrijvers gebruikten voor hun\ artikel. ÓKXX»ODCOC»OOOOOOOOOOOOOCOOOOOOXOCOOOOOCCOClOCCCCOCOOCÓ een temperatuur te brengen, waarbij alleen maar de buitenste randjes smelten en de stukjes dus aan elkaar klitten. Dit „bak ken" noemt men sinteren er ontstaat een tussenproduct met veel openingen tus sen de stukjes samengevoegd erts en de gassen zullen straks dus in de hoogoven een groot raakoppervlak krijgen. Het moet echter ook weer niet te warm worden in die sinterinstallatie, want niet alleeen gaat het dan veel brandstof kosten, maar bo vendien kan de massa samenklonteren tot een hechte hoeveelheid ijzererts, waar de hoogovengassen alleen maar aan de bui tenkant vat op hebben. Het proces zal dus zo nauwkeurig moge lijk binnen een bepaalde temperatuur- grens moeten verlopen. Het ideaal is een sponsachtig product, waarin zoveel moge lijk kleine ertsdeeltjes zijn opgenomen. Door dit sinteren worden bovendien nog enige ongewenste bijmengsels uit het erts verdreven, zodat het ijzergehalte van het gesinterde product tenslotte zelfs nog ho ger is dan het ruwe erts. Geen vrye keus Tot nu toe hebben de IJmuidense hoog ovens het zonder ,een sinterinstallatie ook wel gered. Uiteraard, maar de Hoogovens voorzien een situatie op de ertsmarkt, waarbij zij niet altijd die ertsen kunnen bemachtigen, welke zij zonder sinteren kunnen gebruiken. De grotere broers van de IJmuidense Hoogovens hebben bijvoor beeld eigen ertsvelden en kunnen dus hun bedrijf nauwkeurig richten op een be paalde grondstof. In IJmuiden, waar 30 tot 50 maal minder erts wordt verwerkt dan in de ijzermastodonten, die tot de grootste ter wereld gerekend moeten worden, zal men echter niet altijd de stukertsen kun nen krijgen, die „geknipt" zijn voor het bedrijf. Zelfs al zouden ze te krijgen zijn, dan zijn zij meestal onredelijk duur als gevolg van de grote vraag naar juist die soorten. Bredere basis De grondstoffenbasis zal dus verbreed moeten worden en een middel daartoe is te vinden in de sinterinstallatie, die tot nu onbruikbare ertsen „ombakt" in zeer bruikbare en die het mogelijk maakt de minder gevraagde en dus goedkopere soor ten eveneens in IJmuiden te verwerken. De sinterinstallatie is dus ook en vooral een wissel op de toekomst. Een direct voordeel zal voortvloeien uit een minder groot gebruik van kooks, want door de onderlinge gelijkheid van de toe komstige „gesinterde" ertsen en door hun poreusheid wordt het nuttig effect van de brandstof verhoogd en is er dus minder kooks per ton ruwijzer nodig. Tussen de Hoogovens en de slakkenberg wordt een begin gemaakt met deze sinter installatie twee bergen fijn erts liggen al gereed om daar straks als proefstof dienst te kunnen doen. xxcoxxccc«x<xxx>xxoccoocx)oocoocoooooocxx}ccoooococcccc< TANTE ELS kon vandaag helaas niet present zijn wegens ziekte. Wij zullen hopen dat ze spoedig weer op haar', vertrouwde hoekje in de krant terug komt om het contact met haar lezers- ij schaar te hervatten. >cooocococccoocococococococoo<xc<x>coccoccoccoc«coocccoc<xx DONDERDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „That midnight Kiss." Rex, 20 uur (officieuze opgave): „Op stand der Maori's". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, 20 uur: Afscheid J. Heiligers. VRIJDAG 30 SEPTEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Rose Marie." Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als Donder dag. Felison, 20 uur, zaal Heidestraat, lezing. VELSEN: Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wet houder van Sociale Zaken; 10.3011.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. ADVERTENTIE ook Uw Opticien Leverancier alle ziekenfondsen Specialist in justeren van kijkers L. Nieuwstr. 789 Tel. 6321 Einnenkort ook LANGE NIEUWSTRAAT 413 In de expositiezaal van de Haagse Kunstkring aan de Korte Vijverberg is tot 9 October een eretentoonstelling te zien van werk van de glazenier Pieter A. H. Hofman, die dit jaar zijn zeventigste ver jaardag viert. Ter gelegenheid daarvan is hij tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau benoemd. Hofman is de ontwerper en uitvoerder van een gedenkraam in gebrandschilderd glas-in-lood, dat geplaatst zal worden in de hal van het Administratiegebouw van de Mekog te Velsen als herinnering aan Twee sleepboten, de IJmuidense „Cy cloop" (1200 pk.) van Bureau Wijsmuller N.V. en de „Maas" (1300 pk.) van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst hebben gisteravond tussen acht en tien uur de Noordzee op ongeveer vijfentwintig mijl dwars van IJmuiden afgezocht naar een Duitse kustvaarder, die in nood zou ver keren. De slepers hebben het schip echter niet kunnen vinden, zodat de schade aan boord van de kustvaarder vermoedelijk is verholpen en de reis is vervplgd. De sleepboten kwamen in actie, toen een vliegtuig op 25 mijl West van IJmuiden de 854 ton metende Duitse coaster „Julin" van de rederij Hans Krüger GMBH te Ham burg dwarszee had zien drijven met 2 zwarte ballen in de mast. Uit Hoek van Holland kwam de sleepboot „Maas" naderbij en uit IJmuiden vertrok de „Cycloop". De slepers waren omstreeks half negen op de door het vliegtuig opgegeven positie, maar hebben geen „Julin" aangetroffen. Een marinevliegtuig van het vliegveld Valkenburg, dat omstreeks acht uur voor een oefening moest opstijgen, heeft nog op dracht gekregen dwars van IJmuiden naar De Beverwijkse aannemer A. H. is het slachtoffer geworden van een ernstig ver keersongeluk. Toen hij per auto uit Am sterdam terugkeerde en in de IJpolder reed sprong één zijner voorbanden. De wagen die met flinke snelheid reed vloog tegen een boom op en werd totaal vernield. De heer H. kon met grote moeite uit de auto worden gehaald en werd ernstig ge wond naar een Amsterdams ziekenhuis ge bracht. SCHAAKCLUB „WEENINK" ACHTER DE BORDEN In de voortgezette onderlinge competitie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" werden deze week de volgende resultaten behaald: H. v. 't HoffK. Slings afg.; J. TervoortD. v. Vuuren 01; D. Duin- meyerJ. v. d. Does 01; A. AldersH. Nijman 01; L. BoonstraW. Nijkamp 10; Th. VloemansA. de Vries 0—1; C. VerduitR. Meyer 10; D. Hoogvorst Zuiderdorp 01; Chr. BeltermanJ. Meyer 01; M. v. LeeuwenJ. Limmen 1—0. GEBOREN: A. Smits-Weber, z., Regge- straat 26, IJmuiden; J. J. Poppe-Kroon, z., Middenhavenstraat 12, IJmuiden; H. Wol- tjer-Sierink, d., Passtoorstraat 1, Santpoort; G. C. van den Berg-Rumping, z„ Bondfa- ciusstraat 15, IJmuiden; A. M. Kenndphaas- Cornelissen, z., Duinvlietstraat 90, Velsen-N.; F. M. Siebbeles-Gillisen, z.. Stationsweg 90, Velsen; A. de Vries-Stokman, z.. Spaarne- straat 93, IJmuiden; L. L. Pennock-Daamen, z,. Zeeweg 327, Driehuis; D. van Veelen- Sennema. d., Grahamstraat 30, IJmuiden; H. M. Jansen-Mayen, d., Van Wassenaer- straat 37, IJmuiden. OVERLEDEN: G. Piekart, 86 j„ weduw naar van J. W. E. Perwez, Zinneveltlaan 36, Santocort; A. de Koning, 68 j., echtgenoot van J. W. Hoff, Middenhavenstraat 76, IJmuiden; N. M. Stapper, 51 jr., weduwe van J. T. Min- nebos, Trompstraat 115, IJmuiden; L. Deen, 81 jr., echtgenoot van H. Kamps, Bonifacius- straat 10, IJmuiden. ADVERTENTIE NU HET KOUDER WORDT... hebben wij voor Uw Baby een leuk en warm wagenjasje van Teddy of stof prijs 19.85—20.75 v&ilAfcchf' voor BABY en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 len gaf de heer Wijnstroom keerscursus kwam zich nie- wel cijfers en als het meest mand aanmelden. bleef daaruit Na uiteen te hebben ge- A. J. Wijnstroom Woens- over, dat met het veel druk- zet, dat Beverwijk en Vel- In Velsen-Noords Da Costaschool heeft de in specteur van politie de heer frappante dagavond aan een aan- kere verkeer het aantal tal ouders van schoolgaande slachtoffers onder de kin- sen samen hebben getracht het verkeer ten Westen van kinderen nut en noodzake- deren procentsgewijze te- Velsen-Noord en Beverwijk lijkheid van de „school-bri- rug loopt, daar waar kinde- om te leiden' naar de Alk- gadiertjes" gepoogd bij te ren met het bekende spie- maarseweg, doch dat dit „te brengen. Dat deze jonge gelei de straat oversteken, duur" was, vertelde de heer hulp-verkeersagentjes bij Overigens is dit zeker geen Wijnstroom hoe de ver deze school wel heel nodig onderwerp om met een zijn, bleek uit een paar me- schouderophalen af te han dedelingen van het hoofd delen. Wie weet dat elk der school, de heer J. Suur- jaar ongeveer 5000 kinde- mond, en de gegevens van ren het slachtoffer worden de heer Wijnstroom maar van het verkeer, voelt dat al te duidelijk. er ingegrepen moet worden. Nu de Sluisweg klaar is De ouders moeten de kin- en een stroom van snelle deren helpen met de ver auto's en motoren langs de keersproblemen, aldus de school vloeit is het er voor heer Wijnstroom, maar deze les reeds geregeld en als de de kinderen erg gevaarlijk ouders moeten óók nog veel burgemeester, mr. M. M. geworden. Exacte getallen leren, want spreker zag op Kwint, weer thuis is kun- over de voertuigen die van één enkele dag uit zijn huis- nen de klaar-overtjes ge- de nieuwe oeververbinding kamer, dat in één uur tijd installeerd worden. Hij wees gebruik maken kon de heer 400 overtredingen werden er nog op, dat alle kinderen Wijnstroom niet noemen, gemaakt.... maar zelfs 's nachts beloopt De politie doet alles om dit soms nog wel een ciui- het publiek de verkeersre- zendtal. gels bij te brengen, doch wordt nog om de volle me- Over de verkeersongeval- voor een uitgeschreven ver- dewerking verzocht keersagentjes worden opge leid en wat hun taak eigen lijk is. Men is er ten volle van overtuigd dat het voor de kinderen een zeer ver antwoordelijk baantje is en daarom zal ieder kind niet meer dan één week per maand „dienst" hebben. Voor Velsen-Noord is al- verzekerd zijn. Alle bedrij ven, die veel auto's op de weg hebben werd al of de „Julin", die dan twee rode vuren in de mast zou hebben, uit te zien. Tegen negen uur meldde het vliegtuig aan Valkenburg, dat men ook niets had gevonden. Beide sleepboten liepen gisteravond laat in IJmuiden binnen. De „Maas" komt in IJmuiden een baggermolen halen. Voor een goed gevulde zaal in de „Groen- tebeurs", sprak gisteravond de heer J. Do minicus over zijn reis door Italië, voor de leden van de R.K. Werknemende Midden stand. Voorzitter J. Sengers verheugde zich er over, dat een zo groot aantal leden ge hoor gegeven had aan de uitnodiging. De spreker van deze avond begon met te zeg gen, dat zijn verhaal het deze keer zou moeten afleggen tegen het beeld: de mee gebrachte kleurenfoto's overtroffen inder daad alle vorige series, die hij op zijn vele tochten door Europa heeft gemaakt Begin nende in Noord-Italië, via Oostenrijk en de Brennerpas werden de Dolomieten be zocht, een der mooiste bergstreken van Europa. Bolzano, Venetië, met zijn mon daine Lido, de beide wondermooie plaat sen Ferrare en Ravenna, kwamen achter elkaar op het doek en de warme kleuren weelde van de Italiaanse zon was in de dia's prachtig tot haar recht gekomen. De mozaïeken die in Ravenna omstreeks 500 jaar na Christus werden aangelegd had den ieders aandacht: hier werd op werke lijk haast indrukwekkende wijze met be lichting en lens gewerkt. Via Rome, Napels en Capri werd het Zuidelijkste deel van Italië opgezocht, een streek die nauwelijks door toeristen wordt aangekeken, doch die naar de foto's te oordelen ten onrechte een vergeten land blijft. In dit Zuidelijkste deel wonen rond 15 millioen mensen. Het gezegde wil: „eerst Napels zien en dan sterven" zei de heer Dominicus, „maar dan is dit sterven zeker het gevolg van de ergernis over de aasgieren en ro vers, die er in Napels leven. Het Zuiden daartegenover is van een vriendelijkheid en een voorkomendheid, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Een der mooiste steden in dit Zuidelijke gebied was volgens spreker Letce. In dit zogenaamde achterlijke plaatsje treft men een Barokkunst aan die zijn weerga in de wereld niet vindt. Het is dan ook geen wonder, dat de Italiaanse regering alles in het werk stelt om dit gebied te ontslui ten. De heer Dominicus is met een warm en langdurig applaus beloond. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk is Woensdagavond haar winterprogramma begonnen met een filmavond, speciaal aansluitende op het programmapunt: De Vrouw en de Industrie. Het was de bedoeling om de vrouwen wat meer vertrouwd te maken met het werk in de fabrieken en werkplaatsen en ze kennis te laten nemen van het gebruik van het handgereedschap. De heer C. F. v. d. Weele gaf eerst een uiteenzetting van de film: „Vakman Paraat" waardoor het mogelijk werd alles beter in zich op te ne men. Zeker hebben de dames wel enige indruk gekregen van hetgeen er nodig is om de arbeider op te leiden tot een goed vakman. Na de pauze draaide Herman van der Horst's film: „Houwe zo". „Floralia"-middag in KSA Voor de kinderen der Beverwijkse scho len die hebben deelgenomen aan de Flo- ralia-tentoonstelling is Woensdagmiddag in het KSA-gebouw een filmmiddag gehou den. Voorafgaande aan het filmprogramma werd de wisselbeker uitgereikt aan de H. Hartschool aan de Galgenweg, die het hoogste aantal punten behaalde. Met en kele toepasselijke woorden werd dit ge daan door de heer W. Schipper. In een tweetal voorstellingen zagen on geveer duizend kinderen hierna een vier tal films, waarbij vooral die van Abott en Costello en Charlie Chaplin veel succes oogstten. De ruim 200 prijzen waren reeds op de scholen uitgereikt. „EXCELSIOR" VERLOOR VAN „DE OPTIMISTEN" In het biljarttournooi om de Lamers- beker speelde Excelsior tegen de vereni ging De Optimisten uit Alkmaar. De kaas- stadbewoners waren goed op dreef en wis ten Excelsor een 64 nederlaag toe te brengen. De uitslagen waren: c. Ooyevaar (E.) 88 88 21 19 4.19 J. Sluys (O.) 90 67 21 18 3.19 R. de Haas 124 108 39 15 2.76 J. Doeschot 123 123 39 11 3.15 J. Lamers 400 400 11 105 36.36 G. Wessels 250 60 11 24 5.45 C. Grapendaal 79 56 31 6 1.80 J. Kay 52 52 31 5 1.67 J. v. Urk 44 31 34 5 0.91 D. Cord es 42 42 34 8 1.23 RECTIFICATIE In ons blad van 24 September is een ver- slagje verschenen over de opening van het nieuwe Pius X-college. De naam van de fa. J. P. A. Nelissen, de aannemer, was daarin verkeerd weergegeven. met vijfentwintigjarig bestaan van het be drijf. Hofman behoort tot de weinige ontwer pers, die ook de uitvoering geheel beheer sen. Hoewel hij reeds een indrukwekkende reeks van ramen in belangrijke gebouwen op zijn naam heeft staan, is deze naam minder bekend dan die van Joep Nicolas of Charles Eyck. Het werk van de laatsten sloot door een uitdrukkingsrijkere vorm geving ook meer bij onze tijd aan. Hoewel Hofman genegen is met zijn tijd mee te gaan blijkens het beknopte over zicht van zijn tentoongestelde werk, is hij geen vernieuwer. Veel meer een volgeling. We zien dat in het eerste werk, dat naar opvattingen wel zo ver achter ons ligt, dat we het met een glimlach bekijken om de eigenlijk zo weinig levend gebleven sym boliek van die dagen, toen Toorop en Van Konijnenburg de grote voorgangers waren. Vervolgens neigde Hofman enigszins tot abstraheren, hetgeen hij trouwens opnieuw nu doet, zij het op even andere wijze, wei felend het voorbeeld van anderen volgend. Veel overtuigender is hij in die grote wer ken als bijvoorbeeld het bevrijdingsraam in de Nederlands Hervormde Kerk te Sneek, herdenkingsramen in de Schepen zaal van het Oude Stadhuis van Den Haag en andere ramen van gelijke aard. De behandeling van de onderdelen van deze knap in elkaar gezette zaken is een betrekkelijke nuchtere. Het effect van het geheel is moeilijk op een tentoonstelling als deze te schatten. Aantrekkelijk om te zien zijn de knappe, vaak fijnverzorgde kleinere voorstudies van dit werk, dat niet moeilijk verstaanbaar is. Hofman ontwierp nog boekbanden, hield zich bezig met typografie en tekende cos- tuums, postzegels en affiches. AD INTERIM Castricums wethouder van Openbare Wer ken, de heer P. de Vries, is op zijn besluit, om als wethouder èn raadslid te bedanken met ingang van 1 October, teruggekomen. De heer De Vries zal alleen zijn zetel als wethouder ter beschikking stellen en .in verband daarmee komt de raad Vrijdag bijeen, cm in deze vacature te voorzien. De mogelijkheid bestaat echter, dat de 72-jarige wethouder na de verkiezing van zijn opvolger alsnog als raadslid bedankt, doch dan is tenminste in de wethouders vacature voorzien. Wanneer de wethouder bij zijn eerste besluit bedanken voor beide functies tegelijk was gebleven, dan was het waarschijnlijk geweest dat Castricum geruime tijd zonder wethouder van Openbare Werken was gekomen. Want de gemeentewet verbiedt een wet houders-verkiezing te houden, als er een raads-vacature is, welke vacature natuur lijk was ontstaan als de heer De Vries tegelijkertijd als raadslid had bedankt. Die raadsvacature moet dan eerst aangevuld worden en dan pas kan de raad tot ver kiezing van een wethouder overgaan. De Castricumse raad was tegen die tijd zeker aan de behandeling van de begroting toe- geweest. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOORTEN: 21 Sept.: Nicolaas, zoon van C. Stuifbergen en H. A. Wolfrat, Mr. Ludwigstraat 26. 26 Sept.: Agnes Theresia, dochter van A. W. Hansen en T. M. M. Bierman, Poelvenstraat 17. 27 Sept.: Paulus Clemens Maria en Rudolf Theodoor Louis, kinderen van Ch. L. Toepoel en E. M. van Heijningen, v. Oldenbarneveldweg 3. ONDERTROUWD: 23 Sept.: Antonius Jacobus Veenboer, wonende te Beverwijk en Hendrika Maria Engelina Admiraal, wonende te Castricum, L. Toepoelstraat 31. Johannes Theodorus Vonk, wonende te Uit geest en Maria Agatha Kos, wonende te Castricum, Geelvinckstraat 10. GEHUWD: 22 Sept.: Petrus Siemon Spoelstra, wonende te Uitgeest en Catha- rina Agatha Bakker, wonende te Castricum. 26 Sept.: Hendrikus Cornelis Rumping, wo nende te Beverwijk en Anna Müller, wo nende te Castricum. 28 Sept.: Arie van Eijk, wonende te Beverwijk en Cornelia Maria Lute, wonende te Castricum. Sprui ten-primeur Woensdag werden in Beverwijk de eerste spruiten op de groentenmarkt aangeveord. Er werd 51 cent per kilo betaald. Woensdag kwamen binnen: Saint Pierre van Rotterdam, Gersom van Strömstadt, British Bugler van Duinkerken, Maria Alt hof f van Stockholm, Wappa van Rotter dam, Sunland van Antwerpen, Heeren gracht van Abö, Nelee van Caen, Neptun van Antwerpen, Makkum van Swansea, Solglint van Bergen, Kaap Falga van Rundsvik, Martien van Rouaan, Lore Ot- tens van Ixpyla, Gaasterland van Tyne, Boschfontein van Antwerpen, Eegraa van Rotterdam, Prosyon van Londen, Pavo van Noorköping. Finlandia van Manchester, An na van Prey, Mentor van Paramaribo, Not tingham van Goole, Dieter Waltraud van Hamburg, Marie Sofie van Rotterdam. Vertrokken zijn: Sigvard naar Londen, Cap Northe naar Antwerpen, Amstelstroom naar Londen, Nordikstar naar Londen, Racken naar Genit, Martien naai» Liverpool, Vliestroom naar Swansea, Tantalus naar Hamburg, Glammengo naar Sundsvall, Ma rie Althoff naar Antwerpen, Dido naar Bil bao, Gaasterland naar Hardingen, Ciudat de Neva naar le Havre, Normandia naar Rot terdam, Alcetas naar Rotterdam. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen, georganiseerd door de Heems- kerkse Raad van Overleg, Woensdag in zaal Nijman gehouden, is een doorslaand succes geworden. Onder voorzitterschap van de heer Van d. Veldt, districtsbestuurder van de KAB, heeft een uit bekende personen bestaand forum verschillende uit het publiek ge stelde vragen beantwoord. Actuele problemen als de toekomstige plaats van Heemskerk in het IJmond-plan passeerden de revue. Het forum werd ge vormd door mejuffrouw Verburgt, sociaal werkster, burgemeester H. Nielen en de heren Jac. de Weyer, gemeenteraadslid van Beverwijk en W. Vessies, wethouder van die gemeente, De belangstelling was groot en deze avond zal zeker voor herhaling vatbaar blijken te zijn. ADVERTENTIE In verschillende kleuren Ook met geheel vacht gevoerd Kennemerlaan 63 - IJmuiden - Tel. 4781 Aardijk, pass. 27 Azoren n. Antwerpen. Alamak, 28 Suez. Argos, 28 v. Calamata n. Catania. Algenib, pass. 28 Holtenau n. Rotterdam. Aagtedijk, 28 te Priok. Almdijk, 28 Nagoya. Boschfontein, 28 Amsterdam. Billiton, 23 te Basrah. Barumun, 28 te Sorong. Baud, 28 te Tj. Priok. Britsum, 27 v. Mobile n. Savanna. Caltex Pernis, 27 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 4 Oct. te Philadelphia verw, Dordrecht, 7 Oct. te Hamburg verw. Duivendrecht, 29 Birkenhead verw. Eemdijk, 27 v. Viissingen n. Havana. Eendracht, 28 v. Vassiliko n. Gibraltar. Friesland, (KRL), 28 te Belawan. Gaasterkerk, 28 Rotterdam. Hydra, 28 te Willemstad. Heemskerk, pass. 28 Kp. Finisterre n. Antw. Hilversum, apss. 28 Azoren n. Philadelphia. Ittersum, 28 v. Dar es Salaam te Mombasa. Krebsia, 27 v. Punta Cardon n. Heysham. Kota Gede, 29 Tj. Priok. Kaïydon, 28 275 m. N.NO. Sydney. Kalianget, 28 v. Ternate n. Morotai. Kasimbar, 28 te Banda. Laertes, 27 v. Birkenhead n. Amsterdam. Lemsterkerk, pass. 27 Gibraltar n. Port Said Liberty Bell, 2 Oct. te Philadelphia verw. Laagkerk, 28 Calcutta. Leuvekerk, 28 Chalna. Malvina, 28 v. Geelong n. Pladju. Mirza, 28 Abadan. Murena, 29 Kwinana verw. Maureen, verm. 28 v. Beira n. Calcutta. Moordrecht, 11 Oct. Rotterdam verw. Mentor, pass. 27 Casquet n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 27 v. New York n. Rotterdam Nestor, 28 te Georgetown. Notos, 27 100 m. ZW. Ouessant. Notos, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Nigerstroom, 28 te Freetown. Oranjestad, 27 v. Aruba n. Curagao. Oostkerk, 28 v. Sydney n. Aden. Oranjefontein, 28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Papendrecht, 5 Oct. te Amsterdam verw. Pendrecht, 2 Oct. te Rotterdam verwacht. Pieter S, verm. 28 v. Swansea n. Rotterdam. Peperkust, 27 v. Monrovia n. Matadi. Pendrecht, pass. 28 Gibraltar n. Rotterdam. Rijndam, 30 Southampton verw. Rondo, 29 Colombo verwacht. Stad Alkmaar, 27 v. St. John n. Newport Mon Stad Rotterdam, 28 te Monrovia. Stentor, 28 te Barbados. Schiedijk, 28 Havana. Sibajak, pass. 28 Guardafui n. Fremantle. Stad Arnhem, 28 v. Rotterdam n. Seven Islands. Sunetta, 28 Mena el Ahmadi. Saparoea, 29 Suez verwacht. Statue of Libety, 28 426 m. W. Gibraltar. Scherpendrecht, 10 Oct. te Corpus Christi verw. Sliedrecht, 7 Oct. te Mena el Ahmadi verw. Stad Vlaardingen, v^m. 28 v. Narvik n. R'dam. Salatiga, 28 Singapore verwacht. Stanvac Benekat, 28 te Sungeigerong. Sunetta, 28 Men» el Ahmadi verw. Siberoet, 28 tamatave verw. Temate, 28 Colombo. Tankhaven I, 28 te Saigon. Ternate, 28 Colombo verw. Titus, 28 te Malta. Tjiluwah, 28 Makassar. Willem Ruys, 29 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Walton Jones, 6 Oct. te Port Said verw. Wieldrecht, 7 Oct. te Bergen verw. Waiwerang, 28 rede Bolontio. Wonosari, 28 te Manilla. Zuiderkruis, 28 Quebec. Zuiderzee, 28 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Zeeland (SSMJ, 28 te Londen. KLEINE VAART Amstelstroom, 28 v. Amsterdam n. Londen. Algarve, 23 v. Rotterdam te Sunderland verw. Antje, 28 v. W. Hartlepool te Rotterdam. Arnoudspolder, 28 v. Oporto te Guernsey. Adm. Courbet, 28 v. Stockholm te Sodertelje. Adm. De Ruyter, 28 nog te Loriënt. Adm. Nelson, 28 v. Yxpila te Carnavon. Actinia, 28 v. Struer n. Farker. Advent, verm. 28 v. Oslo n. Harlingen. Albergen, 28 v. Abo n. Hamina. Amigo, 27 v. Tisted te Fur. Anna B, verm. 28 v. Genua n. Bastia. Barracuda, 28 v. Delfzijl te Karlshamn verw. Da Capo, 28 v. Oporto te Leixoes. De Ruyter, 27 v. Rotterdam te Gent. Driebergen, 28 v. Leith te Methil. Elisa, 28 v. Tripoli te Milfordhaven. Eljo, 26 v. Walkom n. Sligo. Fen, 28 v. Grimsby te Rotterdam. Eibergen, 28 v. Antw. te Bilbao verw. Elizabeth Roorda, 27 v. Tunadal te Antw. Frejo, 27 v. Granville n. Leguildo. Gersum, 28 v. Stromstad te Amsterdam. Gerry S, 30 v. Swansea te Amsterdam. Heerengracht, 28 v. Abo te Amsterdam. Haaksbergen, verm. 28 v. Aarhus n. Randers. Hartel, pass. 28 Wight n. Londen. Heemskerk, 27 v. Flensburg te Hamina. Joost, 27 te Gent. Kaap Falga, 26 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 26 te Vastervik. Koh I Noor, 28 v. Amsterdam te Rotterdam. Keyser, 27 v. Lulea n. Pateniemi. Larix, 27 v. Kristinehamn n. Otterbacken. Leendert B, 28 v. Rotterdam te Stockholm. Leuvehaven, 28 v. Kopenhagen te Aarhus. Liberté, 27 v. Ahr n. Lulea. Marcella, 28 v. Vlaardingen te Genua. Matthew, 27 v. Hommelvik n. Immingham. Merwehaven, 28 v. Rotterdam te Antwerpen. Merwestad, 27 v. Rotterdam te Colijnsplaat. Maymere, 28 v. Antwerpen te Londen. Midsland, 28 v. Rotterdam n. Grangemouth Muphrid N, verm. 28 v. Helsinki n. Hamina. Nassauhaven, 28 Varberg te Gothenburg. Noorderhaven, 28 v. Gent te Nykobing. Paloma, 27 v Fredericia te Aarhus. Pavo, 27 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Pascholl, 27 v. Kopenhagen te Malmö. Rema, 28 v. Goole te Rotterdam verw. Rose Marie, 27 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Rijnhaven, 28 v. Rouaan te Duinkerken verw. Sonsbeek, verm. 28 v. Leith n. Rotterdam. Spoorhaven, 28 v. Liverpool te St. Malo verw. Stella Maris, 27 v. Holmsund n. Stockholm. Stientje Mensinga, verm. 28 v. Rotterdam n. Ventspil. Tromp, 27 v. Stockholm n. Lugnvik. Trompenburgh, 27 v. Rotterdam n. Kingslynn. Tyro, 27 v. Rotterdtam n. Drogheda. Walenburgh, 28 v. La Pallice te Rotterdam. Westkust, 27 v. Mantyluoto n. Wisbech. Wim (v), 27 v. Haderslev n. Storugns. Westerdok, verm. 27 v. Londen n. Amsterdam. Zwaantiena, 27 v. Antw. te Sonderborg. SLEEPVAART Goeree, 27 250 m. NO. Madeira met twee bakken Hudson, 27 660 m. ZW. St. Vincent zonder sleep. Loire, 27 175 m. W. Kreta met molen. Oceaan, 27 240 m. O. ten N. Bonaire met zuiger. Poolzee, 27 150 m. N.NO. Finisterre met bak. Tyne, 27 620 m. NO. Pararivier n. Belem met twee hekwielers. Witte Zee, 27 100 m. N. ten W. Dakar met twee bakken en sleepboot.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9