Den Haag hoopt op officiële besprekingen met Indonesië Weerbericht PNI wint op Java, de Masjumi in de buitengewesten Nieuw-Guinea definitief op agenda der UNO-Assemblee Ernstig ongeval op de „Martina" Aantal doden in het verkeer Haarlems Dagblad Franse troepen drukken het verzet de kop in Communisten op derde plaats gekomen, Nahdatul Ulama blijft tweede Resultaat van overleg in New York Westen wijst Rusland op verplichtingen Het woord is aan Helicoptère zette arts aan dek Dr. Adenauer en Faure morgen in Luxemburg 70e JAARGANG No 74 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 4 OCTOBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 22o Elf Fransen vermoord in een dorpje in de midden-Atlas Ingrijpende wijziging van het Roemeense kabinet Eerste Duitse gevangenen uit Rusland Zondag verwacht dammer Oude grieven Geen schade Knaapje overreden Nederlander candidaat voor UNO-functie Aanbesteding Academisch Ziekenhuis in 1956 SER-rapport over loon vorming aangeboden Ter voorbereiding van Genève en met het oog op de Saar Helihaven Axel in gebruik genomen Weerrapport Ken nemerlaan 186, IJmuklen. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CASABLANCA (Reuter-AFP) Franse versterkingen met pantserwagens z(jn in allerfjl naar de Spaans-Marokkaanse grens en het midden-Atlasgebergte gezonden, waar naar men denkt honderd mensen zyn vermoord of worden vermist by een op stand van stammen. De twee gebieden lig gen honderd kilometer van elkaar verwij derd. In het Rifgebergte zouden twee Franse posten die Zondag werden bestormd door enkele honderden opstandelingen, zich nog steeds handhaven. Een derde post, in een Franse enclave in de Spaanse zóne van Marokko zou in brand staan,nadat guerilla- strijders deze Zondag geplunderd hadden. In de midden-Atlas hebben Franse vlieg tuigen en tanks tweeduizend stamleden be stookt, die zich op de heuveltoppen samen trokken. In het meest ontoegankelijke deel van de bergketen is Immouzer Zondag aan gevallen door stamleden, die onder dekking van de duisternis uit de bergen waren af gedaald. Zij staken de plaats in brand en vermoordden elf Fransen en vijf Marokka nen. Het garnizoen van 120 Marokkanen dat Zondag de gehele dag tegen de tierende verzetslieden standhield,totdat het door een colonne van het Franse vreemdelingen legioen werd ontzet, verloor vijf man.Negen anderen worden vermist. Er zijn geen nieu we haarden van verzet ontstaan. A anslag Een Marokkaan heeft te Casablanca schoten gelost in een tabakswinkel, waar door een Marokkaanse verkoopster en twee Marokkaanse klanten werden gedood. Twee Marokkanen die voor de winkel stonden, werden ernstig gewond. De aanslagpleger ontkwam. Maandag zijn in verschillende Algerijnse gebieden tien Fransen en Franse Moham medanen door terroristen vermoord. Een Fransman is ontvoerd. In een botsing met rebellen werd een politieman gedood. Ver scheidene boerderijen en woningen van boswachters werden door de verzetslieden in de as gelegd. De Fellagha verloren zes doden. De Spaanse Hoge Commissaris in Tetoean, generaal Valino, heeft berichten tegenge sproken, volgens welke de opstandige groe pen afkomstig waren uit Spaans Marokko. Een station in de omgeving van de Tune sische stad Gafsa, dichtbij de Algerijnse grens, is in de nacht van Maandag op Dins dag aangevallen door een twintigtal per sonen, waarbij de stationschef en een an dere spoorwegbeambte werden gedood. De vrouw van de chef werd gewond. De tele foonlijnen naar het station werden door gesneden. Stoica premier Columbus is weer vertrokken! Nu echter niet naar ongewisse verten, doch naar het thans alombekende en bezochte Amerika. Zijn standbeeld, vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Edoardo Alfieri, is van Genua verscheept naar de stad Columbus in Ohio (V.S.). Het is een geschenk van de stad Genua aan deze Amerikaanse stad. DJAKARTA (United Press) De na tionalistische partij (PNI) handhaaft zich aan de kop van de partijen die aan de alge mene verkiezingen in Indonenië hebben deelgenomen. De onofficiële uitslagen, door United Press in Djakarta geteld, leverden voor de PNI van oud-premier AH Sastro- amidjojo 6.300.000 stemmen op, een ver schil van meer dan 1.700.000 met de Mo hammedaanse Masjumi-partij, die op de vierde plaats staat met 4.600.000 stemmen. De tweede plaats wordt bezet door de Moslim-groep Nahdatul Ulama, de partij der Mohammedaanse Intellectuelen, met 5.000.000 stemmen. De communisten zijn met 4.800.000 stemmen op de derde plaats gekomen. Deze cijfers vertegenwoordigen de resul taten van ongeveer 55.000 van 80.000 stem- bureaux. Pas later in de week begint de of ficiële telling. Buiten de vier grote par tijen zijn er slechts enkele, zoals de socia listen, de Rooms Katholieken, de Pro- testants-Christelijken en een paar kleine Mohammedaanse partijen, die voldoende stemmen krijgen. De rest van de 190 par tijen is uitgeschakeld. Hoewel de Masjumi op het ogenblik de vierde plaats inneemt, is dit toch de enige partij die een kans heeft de PNI in te ha len bij de wedloop op de 260 parlementsze tels die te verdelen zijn overeenkomstig het aantal stemmen dat elke partij op zich verenigt. De nationalisten boeken hun suc cessen in het dichtbevolkte Java, dat bijna tweederde van het totaal aantal zetels toe gewezen krijgt. De onofficiële uitslagen op het eiland zijn voor tachtig percent vol ledig. Kans De eerste uitslagen uit Sumatra. Borneo, de Molukken en andere Indonesische ellan- Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Tijdens een verblijf in New York hebben de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Anak Agung Gde Agung en zijn Nederlandse collega mr. J. M. A. H. Luns enkele ontmoetingen gehad, waarbij de reeds door beide regeringen uitgesproken wens, om tot verbetering der wederzijdse betrekkingen te komen, werd besproken. De resultaten van deze informele gedachtenwisselingen worden door beide mi nisters voorgelegd aan hun respectieve regeringen. Gehoopt wordt, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op re geringsniveau". LONDEN (Reuter). Gheorgioe Dej, die benoemd is tot eerste secretaris van de Roemeense communistische partij, is ont heven van zijn functie van premier van Roemenië. Chivoe Stoica is aangewezen als zijn opvolger. Grigore Preotesa, die tot dusver plaatsvervangend minister was, wordt minister van Buitenlandse Zaken. Leonton Salajan is benoemd tot minis ter voor de strijdkrachten. De nieuwe premier, Stoica, die 45 jaar is, werd geboren in een boerengezin. In 1930 werd hij lid van de communistische partij. Drie jaar later werd hij voor zijn aandeel in het organiseren van een spoor wegstaking tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. In 1944 werd hij vrijgelaten. Hongarije maakte een dergelijke ont wikkeling door toen premier Rakosi in 1953 zijn functie neerlegde om zich te gaan concentreren op zijn functie als eerste secretaris van de Hongaarse communisti sche partij. NEW YORK (Reuter-AFP) De UNO- Assemblée heeft met 31 tegen achttien stemmen by tien onthoudingen besloten de kwestie Nieuw-Guinea op haar agenda te zetten. Aan de stemming ging slechts een betrekkelijk korte bespreking vooraf. De volgende landen stemden voor opne men van de kwestie in de agenda: Afgha nistan, Argentinië, Bolivia, Birma, Wit- Rusland, Costa Rica, Tsjechoslowakije, Ecuador, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Guatemala, Haïti, India, Indonesië, Joego slavië, Irak, de Libanon, Liberia, Mexico, Pakistan, Perzië, de Philippijnen, Polen, Saoedi-Arabië, Syrië, Thailand, de Oekrai- ne, de Sovjet-Unie, Uruguay en Yemen. De tegenstemmers waren: Australië, België, Columbia, Cuba, Denemarken, de Domini caanse republiek, Groot-Brittannië, Hondu ras, IJsland, Israel, Luxemburg, Nederland, LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Moskou gewaarschuwd dat zij de Sovjet- Unie en niet Oost-Duitsland, verantwoor delijk houden voor het garanderen van de vrije toegang tot Berlijn voor alle verkeer uit West-Duitsland. In gelijkluidende nota's van deze strekking, die de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te New York hebben opgesteld, wordt eveneens de nadruk gelegd op de volgende Westelijke gezichtspunten: dat de federale regering te Bonn het enige gezagsorgaan is dat recht heeft voor geheel Duitsland et spreken, en dat het vaststellen van Duitslands uitein delijke grenzen moet worden uitgesteld tot een vredesverdrag met Duitsland. Het presidium van het Sovjet-parlement (Opperste Sovjet) heeft het verdrag be krachtigd, waarin Oost-Duitsland tot een souvereine staat wordt verklaard. Het ver drag vrijwaart Oost-Duitsland van inmen ging der Sovjet-Russische troepen, die even lang in het land zullen blijven als de Britse, Amerikaanse en Franse troepen in West-Duitsland. Gevangenen BONN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland ervan op de hoogte ge steld dat de 9.626 Duitse gevangenen, die zich nog in Rusland bevinden, deze maand in hun vaderland zullen terugkeren. De eerste groep repatriërenden van achthon derd wordt Zondag verwacht. De Russische autoriteiten hebben verzocht geen pakjes meer te zenden aan de Duitse gevangenen. Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Pa nama, Zweden en Zuid-Afrika. De landen, die zich van stemming onthielden waren: Brazilië, Canada, Chili, China, Griekenland, Paraguay, Peru, Turkije, de Verenigde Staten en Venezuela. Frankrijk was niet vertegenwoordigd. In een commentaar op de uitslag van de stemming, verklaarde mr. Luns aan jour nalisten: „Ik kan alleen maar zeggen, dat ik het betreur. Hierdoor zal een toenade ring tussen Nederland en Indonesië alleen maar moeilijker worden. Ik betreur in het byzonder de houding van de Verenigde Staten. Mr. Luns verklaarde dat hij be sprekingen heeft gevoerd met de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken over punten van wryving tussen de twee landen teneinde te trachten een basis te vinden voor officiële onderhandelingen. Hy zeide, dat er „goede wil" was betoond aan beide zyden. In het debat voorafgaande aan de stem ming, verzetten de Nederlandse en Austra lische afgevaardigden, mr. Luns en Sir Percy Spender, zich krachtig tegen het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea in de agenda. Indonesië werd gesteund door Bolivia en Thailand. Mr. Luns zei dat zijn regering de aan beveling van de agenda-commissie diep betreurt, „niet in de eerste plaats vanwege de gevolgen voor ons eigen land, maar hoofdzakelijk met het oog op de noodlottige gevolgen die een aanvaarden van deze aan beveling kan hebben voor de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië". „Zes weken geleden kwam er een nieuwe Indonesische regering aan het be wind, die de hoop wekte dat een andere politiek zou worden gevolgd. Deze ontwik keling werd in Nederland begroet met een gevoel van opluchting en verwachting. De nieuwe regering gaf blijk van haar bereid heid om enkele punten van wrijving uit de weg te ruimen en een gezamenlijke poging te doen om een duurzame verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen te bewerkstelligen." Mr. Luns zei dat in een openbaar debat beide partijen gedwongen zouden zijn oude grieven te berde te brengen, waarvoor de Verenigde Naties geen oplossing hebben. Het debat van verleden jaar had niets op geleverd in de richting van een toenadering tussen de partijen en ook leverde het geen bijdrage tot een oplossing van het pro bleem. „Dat de UNO zou trachten een land te helpen in zijn pogingen een deel te ver krijgen van het grondgebied van een ander land, is voor ons onaanvaardbaar. Ongetwijfeld zijn besprekingen nodig tussen Nederland Indonesië. Als bepaalde voorafgaande voorwaarden worden ver vuld, zullen besprekingen worden gehou den en deze zullen een groot aantal onder werpen betreffen van groot belang voor beide landen. De souvereiniteit over Neder lands Nieuw-Guinea moet uiteindelijk wor den beslist door de inwoners van het ge bied zelf. Geen debat in de Assemblée, hoe gematigd en met welke goede bedoelingen ook, kan verandering brengen in dat fun damentele feit. Ieder debat zou, daarom, een onwettige inmenging zijn en ongetwij feld vruchteloos blijven". Mr. Luns noemde de gevolgtrekking dat bij gematigdheid van beide betrokken partijen een debat geen kwaad zou kunnen doen een gevaar lijk waandenkbeeld. „Vandaag heb ik weer gestreefd naar gematigdheid", zo zei hij, „doch de schade die kan worden veroor zaakt door het opnemen van deze kwestie in de agenda vervult me met grote zorgen." De Indonesische minister van Buiten landse Zaken zei: „De oplossing van het dispuut zelf kan aan de beide betrokken partijen worden overgelaten, doch zou een ernstige fout zijn, als wij de UNO geheel de rug zouden toekeren." Het plaatsen van de kwestie op de agenda, zo zei hij, zou geen schade berokkenen aan de huidige verbeterde sfeer tussen Indonesië en Ne derland. „Mijn regering zoekt nog steeds een oplossing van de kwestie door middel van onderhandelingen", aldus minister Anak Agung Gde Agung. Toen de melkhandelaar K. uit Naarden hedenmorgen met zijn motordriewieler bij een klant wegreed, had hij niet bemerkt dat het drie-jarig zoontje van de familie Van Eijden uit de Peperstraat te Naarden achter hem aan was gelopen. Het knaapje had zich aan de laadbak vastgegrepen, doch was daarbij komen te vallen en voor het linker achterwiel terecht gekomen, waardoor het is overreden. Enkele minuten na het ongeval is het knaapje overleden. VERENIGDE NATIES, New York (Uni ted Press) De Nederlander A. J. P. Tam- mes is candidaat gesteld voor de functie van rapporteur van de juridische commis sie der Algemene Vergadering. den duiden op een grote overwinning voor de Masjumi. In midden-Sumatra heeft de Masjumi 75 percent van de totnutoe ge telde stemmen gekregen. In andere gebie den bedraagt het percentage voor de Mas jumi vijftig of meer. De overige stemmen zijn vrijwel gelijk over tal van andere par tyen verdeeld. Als deze tendenz zich hand haaft, is er een kans dat de Masjumi gelei delijk de nationalisten zal inhalen. Een berekening van de zetelverdeling valt moeilijk te maken. De partij die de meer derheid bij de verkiezingen behaalt, be hoeft niet het grootste aantal zetels te ver werven, omdat deze worden verdeeld over eenkomstig de uitgebrachte stemmen in vijftien afzonderlijke kiesdistricten. Blijkens de situatie van het ogenblik heeft de PNI het tot ongeveer 28 percent van dè totaal uitgebrachte stemmen ge bracht, tegen de Nahdatul Ulama 22. de communisten 21 en de Masjumi twintig. Ongeacht de vraag of de Masjumi dan wel de nationalisten een meerderheid zullen behalen, geloven de waarnemers hier dat de twee partijen met gering onderling ver schil zullen eindigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's Fliegende Blatter: Als dieren konden praten, zou den zij onthutst zwijgen. Jubileum Vrije Universiteit Begin volgend jaar zal de bouw van het nieuwe Academische Ziekenhuis der Vrije Universiteit te Amsterdam waarvan de bouwkosten circa 20 millioen gulden be dragen en dat zal verrijzen even ten Zuiden van de Ringdijk op een terrein aan het ver lengde van de Parnassusweg, worden aan besteed. Hiermee wordt de eerste stap ge zet op de weg naar de verwezenlijking van een millioenencomplex van universiteits gebouwen, ter vervanging van de huidige gebouwen, verspreid over de gehele stad, waarin de faculteiten der Vrije Universi teit zijn ondergebracht. Dit heeft dr. J. Schouten, de president directeur van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Amsterdam meegedeeld naar aanleiding van de jubileumviering op 19 en 20 Octo ber van het 75-jarig bestaan. Een Engelse helicoptère heeft er gisteren voor gezorgd, dat de 14-jarige C. W. Stein, opvarende van de logger SCH 159, die een ongeval was overkomen, zo spoedig moge lijk medische hulp kreeg. Het ongeval is de jonge opvarende van de motorlogger „Martina" Maandagmiddag omstreeks half een overkomen. Zijn arm werd bij de elleboog afgeklemd, toen men aan boord van de logger op 54.08 Noorder breedte en 00.50 Oosterlengte bezig was de netten scheep te halen. De schipper riep de Vandaag is op het departement van So ciale Zaken het rapport van de S.E.R. ont vangen, handelende over de toekomstige loonpolitiek. Te bevoegder plaatse kon men nog geen mededelingen doen over de in houd van dit rapport. Minister Suurhoff zal het advies eerst moeten bestuderen, daarna wordt het voor publicatie vrijgege ven. Verwacht wordt dat het rapport in grote trekken het advies zal volgen dat enige tijd geleden door de S.E.R. werd op gesteld en waarin een kleine meerderheid zich uitsprak ten gunste van een vrijere loonpolitiek met handhaving van bepaalde richtlijnen, teneinde rekening te kunnen houden met de economische situatie van het land. Er bestond over de wijze waarop deze vrijere loonploitiek zal moeten worden ver wezenlijkt in de S.E.R. nogal verdeeldheid. Voorts bevatte het advies het instellen van een loonraad, welk lichaam de bevoegdhe den van het College van Rijksbemidde laars zal moeten overnemen. BONN, (Reuter) De Westduitse bonds kanselier, dr Adenauer, en de Franse pre mier Faure, zullen morgen in Luxemburg confereren over de voorbereidingen voor de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Pinay, de Franse minister van Buitenlandse Zaken en de Westduitse staatsecretaris van Bui tenlandse Zaken, prof. Hallstein, zullen de bijeenkomst bijwonen. De conferentie zal een dag duren. In kringen van de West duitse regering is men van mening, dat Adenauer en Faure waarschijnlijk ook de Saar-kwestie zullen bespreken. In het bij zonder een gezamelijke Frans-Duitse ver klaring, die zou worden uitgegeven vlak voor het volksreferendum op 23 October. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr Von Brentano, heeft in New York verklaard dat zijn regering en de re geringen van de Westelijke Grote Drie een plan voor wereldveiligheid hebben ont worpen dat te Genève aan de Sovjet-Unie zal worden voorgelegd. Dit plan zal de Rus sen verzekeringen geven dat we bereid zijn volledig aan hun gerechtvaardigde veilig heidseisen tegemoet te komen, met dien verstande dat ook Rusland bereid moet zijn concessie te doen met betrekking tot de veiligheidseisen van de vrije landen, waar onder ook een herenigd Duitsland. cem. boven loo ooo 'inwoners asistentie in van het visserij-inspectievaar tuig „Wolf" en „De Hoop", maar beide sche pen waren niet op zee. Daar hij ook geen contact kon krijgen met het Duitse visserij wachtschip, besloot hij naar Scarborough te stomen een afstand van 45 mijl. Sche- veningen Radio heeft hierbij bemiddeld door een van de Engelse kuststations te verzoeken, een dokter uit Scarborough aan boord van een schip van de Coast Guard in de richting van de „Martina" te brengen. Bij de redding van het jeugdige slacht offer, de 14-jarige C. W. Stein heeft een Engelse helicoptère goede diensten bewe zen. Het toestel heeft de dokter namelijk op het dek van de logger laten zakken en na dat de arts eerste hulp heeft verleend, is de logger opgestoomd naar Scarborough, waar de knaap in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand is rede lijk. Niet alleen de helicoptère heeft geholpen, maar ook verscheiden andere vliegtuigen hebben naar de logger met de gewonde aan boord gezocht. Met één passagier uit Brussel aan boord is vanmorgen op de helihaven Axel in Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste Sabena- helicopter van de dienst BrusselAxel Rotterdam geland en daarmede was de helihaven Axel officieel in gebruik geno men. De opening van deze nieuwe Sabena- helicopter-lijn had vanmorgen omstreeks 9 uur verscheidene autoriteiten op de Axelse helihaven samengebracht. Behalve vele burgemeesters uit Zeeuws-Vlaanderen en autoriteiten van douane, maréchaussée en rijkspolitie, was de directeur van de Sa bena in Nederland aanwezig, de heer R. Delmotte en namens de Rijksluchtvaart dienst Nederland, de heer J. Huigen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- BS f- «J f 2 1 M 60 d ■o-£ n o u C O G toestand S 2 £2 O z Stockholm zwaar bew. ZW 5 13 1 Oslo mist windstil 15 3 Kopenhagen mist W 2 14 0 Amsterdam nevel ZZO 4 17 0 Londen mist windstil 14 1 Luxemburg mist windstil 14 0 Parijs nevel windstil 17 1 Bordeaux geheel bew. N 4 21 16 Grenoble geheel bew. windstil 22 0 Nice zwaar bew. NW 4 22 0 Genève regen windstil 16 0 Zürich mist ONO 2 18 0 Locarno mist windstil 20 0 Berlijn nevel Z 2 18 0 Frankfort nevel windstil 16 7 München mist windstil 18 0 Wenen nevel windstil 19 0 Innsbruck mist windstil 21 0 Rome onbewolkt OZO 2 24 0 Ajaccio half bew. NO 3 22 0 Mallorca licht bew. N 3 24 0 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Langs de kust enkele buien. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en iets hogere middagtemperaturen. 5 October Zon op 6.48 uur, onder 18.13 uur. Maan op 19.52 uur, onder 11.40 uur. Maanstanden 8 Oct. 15.04 uur: Laatste kwartier 15 Oct. 20.32 uur: Nieuwe maan 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 October Hoog water: 4.54 en 17.14 uur. Laag water: 0.47 en 13.02 uur. Woensdag 5 October Hoog water: 5.34 en 17.56 uur. Laag water: 1.29 en 13.39 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1