KOU op de BOKST BOUILLON PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Schrijver van „De Nieuwsbrief" voor rechter wegens belediging Koningin Wat 'n WEER WEER! Wereldnieuws Verdediger: „Men moet critiek niet te gauw belediging gaan noemen De radio geeft Zaterdag Tegen oud-bankemployé weer U jaar geëist Vonnis van 15 jaar wegens doodslag JUJLuvOïtsL bloOUct, Boerderij afgebrand na blikseminslag Voetgangster overreden De samenwerking van de KLM en Ceylon iiiul Jet riUrxMO- oef ateifca wjj! Minister Mansholt opende nieuw proefbedrijf Angstpsychose op Java voor vergiftiging och ió Uet zo r Bestrijding V "N J 2 Drie jaar geëist wegens diefstal Met vrouw en veertien kinderen naar Australië Advies aan Ziekenfondsen premie niet verhogen Examens Waterdichte Bromfietskleding Onderscheiding voor prof. Henri Brugmans Geruchten niet juist gebleken Bijbank te Rotterdam van Nederlandsche Bank Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 7 OCTOBER 195b ADVERTENTIE De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft een boete van f 500, subsidiair een maand hechte nis, en een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar gerequireerd tegen de 67- jarige schrijver van „De Nieuwsbrief" J. F. uit Den Haag, die in een artikel, geti teld „het Neen van de Koning" beledigend zou hebben geschreven jegens de Ko ningin. „Het lichten van de persoon des Konings uit het kader van de kroon acht ik in strijd met de eerbied en het ontzag dat een ieder verschuldigd is aan hem die met de Koninklijke waardigheid bekleed is", zo zei de officier van justitie voorts. „Dat H. M. de Koningin is neergehaald uit de onaantastbare hoogheid van haar positie is op zichzelf reeds een morele geringschatting en belediging. Samenvat tend acht ik mitsdien de handeling van de verdachte vallende onder artikel 111 van het Wetboek van Strafrecht, doordat hij opzettelijk H. M. de Koningin in per soon heeft gecritiseerd". Het artikel waarin de belediging zou zijn voorgekomen, staat in „De Nieuws brief' van 25 September van het vorige jaar en handelt over de troonrede van 1954, waarin het wetsontwerp betreffen de de opheffing van het uniestatuut werd aangekondigd. Tegen dit wetsontwerp kantte de hoofdredacteur zich in felle bewoordingen, waarbij vooral de laatste regel van het artikel voor de Konigin be ledigend zou zijn. De verdediger mr. H. F. Boissevain meende in zijn pleidooi dat de laatste zin niet beledigend is. „Mijn cliënt heeft al leen maar willen waarschuwen in een hoogst belangrijke zaak. Het artikel is een cri de coeur. Critiek op de Koning heeft zin en is toelaatbaar", zo meende pleiter voorts. De critiek van F. was wel zeker geoorloofd. Al is de vorm misschien minder elegant, zij was zeker niet beledi gend. Pleiter noemde voorbeelden van artikelen en spotprenten, welke veel de- nigrerender dan het artikel van F kon den worden geacht en waarop geen ver volging is ingesteld. Voorts wees hij op de critiek in het Engelse Lagerhuis je gens de Koningin en de critiek op de Bel gische Koning over diens houding in de oorlogstijd. Het is zwakte als critiek te spoedig een belediging wordt genoemd, aldus pleiter. De laatste zin van het arti kel heeft F. juist bedoeld als een ver zachting van alle scherpe bewoordigen, welke hij eerder in het artikel had ge bruikt. De pleiter concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. De tweede verdediger van F., mr. Ph. C. M. van der Ven, zei in zijn pleidooi onder meer, dat, zo mocht vaststaan dat het artikel beledigend is, geenszins vast staat dat er opzet tot belediging aanwe zig was. Het bewijs of het artikel al of ADVERTENTIE Echt weer weer voor regenkleding van LIPPUS Dames- en Herenmodes KRUISWEG 72 HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.50 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 (Intermezzo: Platen). 13.45 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Ac tualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Ge varieerd programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! en Het getuigenis over Christus. Daarna: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sporpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Speelt u mee? 14.50ftAccordeon- orkest. 15.20 Fries programma. 15.45 Radio- philharmonisch orkest. 16.30 De consument en de kolenprijs, causerie. 16.45 Platen. 17.10 Weekjournaal 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Causerie over S. A. Kierkegaard. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Het huis waarin wij wonen, causerie. 22.15 Viool en piano. 22.30 Platen. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 Cees de Lange ontvangt. 21.05 Filmverzoek programma. 21.25 Pauze. 21.30 Een avond in St. Germain des Prés. 22.0023.00 Eurovisie: Slot van de Horse of the Year Show. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Koorconcert. 18.05 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen. niet beledigend is, is zo vaag dat daaruit alleen reeds het bewijs spruit dat er van opzet geen sprake was. De verdachte sprak hierna nog een lang laatste woord uit, waarin hij zei dat wat men hem hier als belediging voor legt, door hem juist goed bedoeld was. Hij betreurde het, zo zei hij nog in ant woord op een vraag van de president, dat men zijn artikel verkeerd heeft begrepen. Hij betreurde niet dat hij het had ge schreven. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft terecht gestaan de 51-ja- rige smid P. B. uit Stadskanaal wegens diefstal van f 6500 ten nadele van een we duwe, mevrouw E. Vos-Banus, die hij trouwbeloften had gedaan. Hij zou het be drag, afkomstig van de verkoop van een huis van de weduwe, weggenomen en op zijn naam bij de bank gedeponeerd hebben en daarna er onder meer obligaties van hebben gekocht. Bij arrestatie bekende verdachte aanvankelijk, maar later ont kende hij. De officier van Justitie achtte het bewijs geleverd. Hij gewaagde van het uiterst slechte reclasseringsrapport over verdach te en eiste drie jaar gevangenisstraf tegen hem. Uitspraak over 14 dagen. Bezorg Uzelf verlichling op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd isl „Johan van Oldenbarnevelt vertrekt vandaag met 20.000ste passagier Vandaag vertrekt het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" wederom naar Australië. Tot de 1400 passagiers, die zich aan boord inschepen, behoort ook de schoenhersteller J. G. Stalenberg uit Am sterdam, die zich met vrouw en 14 kin deren in Australië zal gaan vestigen. Tevens zal zich de 20.000ste emigrant, die het schip naar Australië zal vervoe ren, aan boord bevinden. De directie van de „Nederland" zal het gezin van deze emigrant een passend aandenken geven. In hoger beroep heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen de 54-jarige oud-effectenbediende M B., thans schildersknecht te Amsterdam, die in vijf jaar tijds zijn bank voor 9000 gulden heeft benadeeld, bevestiging van het rechtbankvonnis anderhalf jaar geëist. De verdachte was in hoger beroep geko men omdat hij zich nu een nieuw bestaan aan het opbouwen is, hetgeen door een langdurige gevangenisstraf geheel teniet zou worden gedaan. Hij verzocht het hof hem tot een gecombineerde straf, met een kort deel onvoorwaardelijk te veroordelen. De werkelijke schade voor de bank, die haar cliënten schadeloos heeft gesteld, be draagt als gevolg van het verlies door koersverschil ongeveer een halve ton. Het hof zal op 20 October arrest wijzen. De rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft de opperman M. v. d. V. uit Eindhoven we gens doodslag: op zijn echtgenote veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van het voorarrest. In tweede instantie was de eis vijftien jaar wegens doodslag zonder aftrek en in eerste instantie levenslang wegens moord. Sinds Maart heeft de rechtbank aan deze zaak vijf zittingen besteed. Verdachte ont kent het hem ten laste gelegde en heeft direct hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. ADVERTENTIE e. •;-y MAGGI PRIJS PER DOOSJE a 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: IQ ZUIVER ALS GOUD Gegevens voor een verantwoorde premieverhoging ontbreken De voorzitter van de Ziekenfondsraad is zo deelt hij mede ter ore gekomen, dat enige Algemene Ziekenfondsen hebben besloten, met ingang van 9 October de premie der vrijwillige verzekering belang rijk te verhogen. Naar aanleiding daarvan is in een rondschrijven alle fondsen onder de aandacht gebracht, dat het niet moge lijk is op zo korte termijn de voor een be sluit tot premieverhoging vereiste goed keuring te verlenen, daar eerst moet wor den onderzocht, of verhoging noodzake lijk is. Voorts zijn de fondsen er met klem op gewezen, dat de premie der vrijwillige ver zekering voor de meeste gezinnen reeds een zware druk betekent en dat dus een verdere verhoging van deze premie tot het strikt noodzakelijke dient te worden be perkt. Daar het thans nog geheel onzeker is, in welke mate kostenstijging als gevolg van herziening der honoraria van de onder scheidene groepen van medewerkers in de naaste toekomst is te verwachten en welke betalingen met terugwerkende kracht nog moeten worden gedaan, ontbreken voorals nog de nodige gegevens voor een verant woorde premieverhoging. Bovendien heb ben vele fondsen over de afgelopen jaren overschotten geboekt op de exploitatie der vrijwillige verzekering en dient ernstig te worden overwogen, in hoeverre eventuele nabetalingen uit deze overschotten kunnen worden gedekt. Donderdagmiddag is tijdens een hevig onweer boven Noordholland de bliksem in geslagen in een berg stro, op het erf van de boerderij van W. Schermerhorn aan de Middenweg in de Starnmeer, gemeente Akersloot. De berg stro vatte onmiddellijk vlam. Het vuur sloeg over op de boerderij zelf, die geheel uitbrandde. De brandweer van Akersloot, geassisteerd door de brand weer van Alkmaar en De Rijp, hebben het vuur met tien stralen bestreden. De 70-jarige voetgangster M. W. D. werd, toen zij in Den Haag de Beeklaan over wil de steken, aangereden door een bestelauto. Zij keek niet voldoende uit, zo is de mening van de politie, en hoorde het signaal van de naderende auto niet. De bestuurder er van remde nog, maar de wagen slipte. Met een hersenschudding is mevr. D. naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd, waar zij is overleden.- De Ceylonese minister van Verkeer Montague Jayawickreme heeft de regering verzocht haar goedkeuring te hechten aan een beëindiging van de overeenkomst tus sen de Ceylonese Luchtvaartmaatschappij en de Australian National Airways, en aan een uitnodiging tot de KLM om op te treden als partner voor de nieuw op te richten International Air Service. De minister vervatte dit verzoek in de finitieve foorstellen welke gebaseerd zijn op de kort geleden met de KLM bereikte overeenstemming. Ceylon zal, krachtens het voorstel van Jayawickreme, zijn schuld aan de Australische maatschappij aflossen. De nieuwe International Air Service zal een kapitaal krijgen van drie millioen roe pees, waaraan de KLM 1.470.000 roepees zal bijdragen. De Ceylonese aandeelhoudster zal de re gering zijn. De International Air Service zal een wekelijkse dienst gaan vliegen van Colombo op Londen, via Bombay, Bahrein, Cairo en Rome. Het onderhoud der vlieg tuigen zal te Amsterdam verricht worden. Utrecht. Doctoraal examen rechten: J. F. Boddens Hosang, Doetinchem. Candidaats- examen rechten: E. J. N. Wilbrink, Utrecht; E. Dingemans, Arnhem; mej. G. Reesink, Utrecht. Doctoraal examen tandheelkunde: W. van Asch, Dordrecht; W. L. Beeker, Kerk- rade; H. J. Bonhof, Heemstede; G. Botterweg, Utrecht; mej. -E. Bour, Heerlen; mej. A. W. Carabain, oud-Beijerland; F. P G. Cavallaro, Brussel; J. J. Doornbosch, Den Haag; J. H. Danser, Amsterdam; H. H. Droge, Enschedé; J. van de Enk, Enschedé; H. H. Fortuin, Zeist; H. L. Hilarides. Enkhuizen; H. H. van de Horst, Zeist; H. de Jong Utrecht; T. G. J. J. Kuiperes, Utrecht; J. J. Kampman, Utrecht; P. H. Kramer, Hilversum; M. Meeuwissen, Dieren; C. Mooyman, Utrecht; O. J. Notterman, Amsterdam; G. Oudhof, Amsterdam; K. Prince, Utrecht; P. A. Sonke, Apeldoorn; J. L. E. M. Starmans, Nuth; J. E. van Tongeren, Rotterdam; H. H. Ver kerk, Rossum. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLSJR 48 A'DAM TEL. 717162 ADVERTENTIE De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft Donderdag het te Leersum op gerichte moderne proefbedrijf „Schevicho- ven" van het Centraal Veevoeder Instituut (CVI) geopend. In zijn openingsrede noemde minister Mansholt het proefbedrijf een laboratorium ten dienste van een zeer belangrijke in dustrie voor de landbouw. De samenwer king van veevoederfabrikanten in het In stituut heeft ook een door de minister be langrijk geachte voorlichting van de boer tengevolge. De minister zei te hopen, dat de weten schappelijke publicaties van het Instituut resultaten zullen opleveren voor onze ge hele landbouw en hij wenste tenslotte dat deze ook het wetenschappelijk onderzoek in het buitenland ten dienste zal staan. Minister Mansholt beschouwde het proef bedrijf, dat hij door verbreking van een lint symbolisch in gebruik stelde, als een begrip voor de omgeving en voor het ge hele Nederlandse volk. Ridderkruis Legioen van Eer Aan professor Henri Brugmans, rector van het Europees College, zal Maandag 10 October te Parijs het ridderkruis van het Legioen van Eer worden uitgereikt. Ter gelegenheid van deze plechtigheid wordt Maandag een banket gehouden onder lei ding van de Franse minister van Buiten landse Zaken Pinay, die het ereteken zal overhandigen. Vooraanstaande persoonlijk heden uit de Europese Beweging zullen het woord voeren. DJAKARTA (PIA) Na Midden-Java heeft thans Djakarta te lijden onder een soort angst-psychose, dat de voedingsmid delen vergiftigd worden. Velen, die op straat, of op de passar voedsel of dranken, lekkernijen en zelfs sigaretten kochten, meenden dat zij na het gebruik vergif tigingsverschijnselen vertoonden en gingen ijlings naar het ziekenhuis. De geruchten blijken zoveel indruk te maken, dat som mige eetwaarver kopers hun stalletjes af braken. Een gerucht loopt, dat onbekenden door de stad lopen met spuiten in hun mouwen verborgen, waarmee zij in onbe waakte ogenblikken de uitgestalde voe dingsmiddelen vergiftigen. In een etmaal werden in het algemeen ziekenhuis in Dja karta veertig mensen binnengebracht, die klaagden over vergiftigingsverschijnselen. Dr. Halim, hoofd van het algemeen zie kenhuis, verklaarde echter, dat geen dezer mensen er ernstig aan toe was en dat allen naar huis konden terugkeren. Etensresten worden onderzocht. De politie nam enkele partijen etenswaar in beslag. Ook in Bandung zijn mensen, die dach ten vergiftigd te zijn naar het ziekenhuis gegaan. De meesten bleken echter influen za of iets dergelijks te hebben. Ook in andere delen van West-Java circuleerden geruchten over vergiftiging, men sprak zelfs over doden. Deze geruchten zijn tot nu toe niet juist gebleken. Gala-avond. Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum der Nederlandse Ka men van Koophandel voor Duitsland heeft de in Düsseldorf gevestigde districtskamer Woensdagavond in de Düsseldorfse Rhein- terrasse een gala-avond georganiseerd, die zeer grote belangstelling van officiële zijde en van de zakenwereld heeft getrokken. In aanwezigheid van een aantal genodig den, bij wie de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. K. P. van der Mandele, heeft de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, Donderdag na een toespraak de bijbank van de Nederland sche Bank aan de Boompjes te Rotterdam geopend. Ned. Herv. Kerk Tweetal voor de benoeming tot director van de Geref. Zendingsbond A. J. v. Dijk te St. Annaland en J. Wieman te Oudewater. Beroepen te Bennekom C. Streefkerk te Sprange; te Nieuw- en St. Joosland A. v. Haarlem, cand. te Leiden; door de classis Haarlem als zendingspred. voor Nieuw- Guinea H. A. v. Herwaarden te Water graafsmeer, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Noordbroek K. M. Witteveen te Veendam; de benoeming tot hulppred. te Papendrecht A. J. Mulder, cand. te Doi-drecht. Geref. Kerken Beroepen te Oldebooim N. H. de Mooy, cand. te Leiden. Aangenomen naar Moe (Victoria Austra lië) (Ref. Church) J. A. Bouwmeester te Heerjansdam. Actie. Het Egyptische volk is begonnen met een actie om geld bijeen te ki-ijgen om de uit Tsjechoslowakije bestelde wapens te financieren. Arbeiders in Alexandrië stuurden veertigduizend Egyptische ponden om een zware tank te kunnen bekostigen. Radioloog. De radioloog Eugenio Milani is op 67-jarige leeftijd te Rome over leden. Als gevolg van het werk dat hij verrichtte waren twee rechtervingers afgezet. Zegels. Drie nieuwe postzegels bij de her denking van het tienjax'ig bestaan van de UNO zullen op 24 October, de dag waarop het UNO-Handvest van kracht wex-d, uitkomen. Doodvonnissen. Chinese communistische volksrechtbanken in de Noord-Chinese provincie Sjensi hebben 23 mensen ter dood veroordeeld wegens samenzwering ter omverwerping van de regering en verboden wapenbezit. Zij behoren tot een groep van 285 gearresteerde leden van de I-Koean-Tao, een semi-reli- gieuze organisatie. Gesplitst. In Oostenrijk zijn Polen aange komen, die naar zij zeggen deel uit maakten van een grote groep vluchte lingen, die de Poolse grens naar Tsje choslowakije had overschreden. Deze gi-oep had zich tijdens de vlucht over Tsjechoslowaaks grondgebied in kleine groepjes gesplitst. Ernstig. Bij ernstige ongeregeldheden te New Castle in de Amerikaanse staat Indiana zijn acht personen gewond door revolverschoten, die door de politie of door betogei's werden afgevuurd. De ongeregeldheden ontstonden toen vijf duizend betogers optrokken naar een kleine staalfabriek in de stad, waarvan het merendeel van het personeel reeds twee maanden in staking is. De betoging was gericht tegen wei'kwilligen. De gouverneur van Indiana heeft besloten een bataljon bui-gerwacht naar de fabriek te zenden om herhaling der on geregeldheden te voorkomen. Overschot. In West-Duitsland zijn drie millioen vrouwen meer dan mannen. West-Duitslad heeft vijftig millioen in woners, van wie 26.500.000 vrouwen en 23.500.000 mannen. In deze cijfers zijn niet inbegrepen de 2.195.200 inwo ners van West-Berlijn. Windhoos. Een windhoos heeft Donderdag te Dusseldorp over een terreinbreedte van veertig tot zestig meter zestig tot tachtig huizen beschadigd vele daken werden afgerukt en een groot aantal bomen ontworteld. Ongedeerd. Te Ankara viel een tweejarig Turks meisje van de vijfde verdieping omlaag. Op dat ogenblik reed een met matrassen beladen vrachtauto langs. Het meisje belandde op een matras en bleef ongedeerd. Laagste. De vorige week zijn in de Ver enigde Staten 1.260 gevallen van kin derverlamming geregistreerd, het laag ste cijfer sedert zes jaar. Grondig. Britse troepen hebben dorpen op Cyprus doorzocht op geweren en munitie, die twee dagen geleden door verzetslieden uit een politiebureau zijn gestolen. Tijdens een grondig onderzoek van huis tot huis werden een kleine hoeveelheid ontplofbare stoffen en één geweer gevonden. Tien dorpelingen werden gearresteerd omdat zij het uit gaansverbod hadden overtreden. Overstromingen. In het Pakistaanse deel van de Pendsjaab is de rivier de Ravi buiten haar oevers getreden. Duizenden hebben hun woningen verloren. De Ravi heeft een gedeelte van Lahore en zijn voorsteden onder water gezet. Het water staat bijna twee meter hoog. De verbin dingen van Lahore met het Noordelijke gedeelte van de Pendsjaab zijn ver broken. Vliegtuigen werpen voorraden uit boven de Indiase gebieden van de Pendsjaab. Sprakeloos. De loco-burgemeester van Klaksvik, op de Faroër, heeft medege deeld, dat een paar honderd kinderen en ouden van dagen naar naburige eilanden overgebracht zijn. Volgens zijn zeggen heeft de Deense politie zich zeer ruw gedragen en „volkomen onschul dige burgers" afgeranseld. Er waren mensen uit auto's gesleurd en geslagen. Sommige gemolesteerden woonden niet eens in Klaksvik. Tot nu toe zijn vijf personen aangehouden voor ondervra ging over het tumult van de vorige week wegens het afzetten van de arts Havors- sen. De bevolking spreekt niet tegen de dertig politiemannen en Deense journa listen. De regering van IJsland heeft geweigerd zich te mengen in het geschil zoals de republikeinse partij van de Fa roër heeft vei'zocht. 15. Wou je me wijsmaken, dat die twee een glas water van jullie wilden roven?", vroeg de agent, .een doodgewoon glas water?" „Ja, het is heus xoaar, agent!", riep Panda. „Zij hebben „Stil", viel Pat hem in de rede, „laat MIJ de antwoor- dens op de vragens geven". En zich tot de agent wendend, vervolgde hij, „dit glas water is belangrijk. Wij moeten het voor een professor - Eldorië brengen". Maar WAAROM?!", riep de agent in op perste verbazing. „Waarom zo'n verre reis voor een glas water?" „Datant woordde Pat, „heeft de professor ons niet verteld". Maar nu had de agent er genoeg van. „Probeer een ander voor de gek te houden!", riep hij nijdig, „flauwe grap penmakers! Leukerds! Bah!" Met een nij dig gebaar smeet hij het machinegeweer op de grond en liep heen. „Wacht agent!", riep Panda wanhopig, „wijMaar op hetzelfde ogenblik duwde Honnepon hem ruw opzij en greep het machinegeweer. Zonder zich er verder nog iets van aan te trekken, wat er achter zijn rug gebeurde, liep de agent door. Even aarzelde hij, toen hij achter zich het geratel van een ma chinegeweer en kreten om hulp hoorde, maar hij verwaardigde zich niet om te kijken. „Mij foppen ze niet voor een twee de keer", bromde hij misnoegd. KAMFER en naftaline hebben lange tijd gegolden als bestrijdingsmiddelen tegen mot. Nu moet worden toegegeven, dat in goed afgesloten kisten, kasten, koffers, mottenzakken, e.d. inderdaad goederen tegen de vraat van mottenlarven beveiligd kunnen worden door de aanwezigheid van dergelijke sterk geurende stoffen, waar van de reuk de wijfjes afschrikt. Maar dit mo.akt de kamfer, noch de naftaline of de globol tot bestrijdingsmiddelen tegen motten. Want een eerste voorwaarde voor een onge schonden weerzien van in kisten gepakte kleren is, dat zij motvrij worden opgeborgen. Is dit niet het geval en bevinden zich reeds larven of motteneitjes op het goed, dan zullen de ruikende afweermiddelen de destructie niet kunnen tegengaan. Het is overigens een moeilijke geschie denis met de bestrijding van de mot. Uiter aard kent men verschillende stoffen die giftig genoeg zijn om motten te doden, maar verschillende hiervan komen voor particulier gebruik niet in aanmerking, hetzij wegens de giftigheid voor de mens, hetzij omdat de aanwending er van gevaar voor brand kan opleveren, zoals bijvoor beeld zwavelkoolstof. De tegenwoordig zo populaire contactvergiften zijn uitstekend wanneer de larven er mee in aanraking komen, maar aangezien de dieren zich weinig verplaatsen en bovendien in koker tjes zitten, is deze bestrijding in het alge meen weinig effectief. Het eenvoudigste middel stamt nog steeds uit het repertoir van de ijverige en zindelijke huisvrouw die op geregelde tijden de kleren uitbor- stelt en uitklopt en ze daarna in de zon hangt. De rupsen verdragen het zonlicht niet en gaan te gronde, welk effect trou wens eveneens bereikt wordt door sterke uitdroging. Een bijzonder goed middel tegen mot is het zgn. eulaniseren, waaronder ver staan moet worden een verzamelnaam voor tal van chemicaliën, die de motten larven beletten te eten, of ze vergiftigen. Eulan is oorspronkelijk een beschermde naam, die echter tot een bepaald begrip is uitgegroeid zodat de motwerende en motbestrijdende stoffen ook onder allerlei fantasienamen verhandeld worden. Som mige van deze vergiften be vatten kiezelfluornatrium, ge mengd met enkele andere zouten, lagere organische zuren, e.d.; andere bevat ten derivaten van phenyl- sulfonzuur, dichloorphenyl, oliezure natron, turksrood- olie, of andere gesulfoneerde oliën. Ook wordt een zuur zout van een aromatisch amine als werkend bestand deel gebruikt, kinine-derivaten en vele verbindingen van zware metalen (voor motwerende verven en bijtsen). Bij het eulaniseren, waarbij het er om gaat de motvrij te maken stoffen met deze vergiften te impregneren, is dus keuze genoeg. Het meest efficiënt schijnt het te zijn de wol reeds in de textielfabrieken te behandelen, wat altijd betere resultaten geeft dan een behandeling door particulie ren. De keus der vergiften kan ook echter hier niet willekeurig zijn, want de mot werende eigenschappen dienen ook na her haald wassen of chemisch reinigen behou den te blijven; ook dienen deze vergiften geen prikkelende werking op de menselijke huid uit te oefenen, zoals bij overgevoe lige personen wel eens voorkomt. Maar laten we thans eens iets zeggen over al die andere motten die onze bezit tingen belagen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk, verboden

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2