Obvmeijev Veren igi ngsva ria De Spieghel" Sierk Schroder exposeert in Hoogoven-schaftlokalen zijn werk Ruim honderd athleten Zondagmiddag aan de start BABITO, DE MUZIKANT Zondagmiddag voor het publiek open uit de IJmond Vol Luxor feestte Wijk aan Zee heeft een nieuw postkantoor Castricum 5 Lastige wedstrijd voor SVIJ Sociëteit voor bejaarden weer open Programma voor WIJ Zondag ontvangt Waterloo „Onze Gezellen" GROTE, HOUTSTRAAT 16 REGENMANTELS TWEEDJASSEN Muiier-veldloop van „Suomi" in Velserbeek Stormvogels' wedstrijd programma Vrouwengroep hield bazar en propaganda-feestavond „Pat-Mat" in onderlinge competitie Bridgers in de wintercompetitie Eerste contactavond van ADO Tien jaar Velno's Een korte laars met een lege actetas tesamen op zwerftocht Concert Noordhollands Philharmonisch orkest Agenda voor Beverwijk Burgerlijke stand Beverwijk FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck VRIJDAG 7 OCTOBER 19 55 De Hoogovens brengt dit keer, zoals wij al in het kort konden aankondigen, een ten toonstelling van de „meester van het portret", één van de schilders van briljante portretten, de in Wassenaar wonende kunstschilder Sierk Schroder. Hij zag in het voormalig Nederlands Oost-Indië in 1903 het levenslicht. Oorspronkelijk kreeg hij een opleiding in de agrarische richting aan de Landbouwschool te Deventer. Op 19- jarige leeftijd echter stapte hij de Academie voor Beeldende Kunsten te 's Graven- hage binnen en reeds drie jaren later 1925 behaalde hij het M.O.-tekenen en het jaar daarop vertrok hij naar Parijs om zich aan de vrije schilderkunst te wijden. Het driejarig Koninklijke subsidie o.a. stelde hem daartoe in staat'. De schilder is in de eerste periode van zijn opbloei sterk geïnspireerd geweest op de sfeer en de techniek van de oude meesters. Het is treffend te zien, hoe zijn ontwikke lingsgang, uitgaand van het donkere fond der oude meesters allengs naar het palet der lichtere kleuren, in een sneller toets dan voorheen geschilderd, is gegroeid. Zijn schilderijen hebben zwier, grandezza en verfijnde kleur, die de beschouwer een blijde ontroering geven. In zijn opgang ging de schilder zich meer en meer bezighouden met het wezen van de mens, met hetgeen er achter de uiter lijke verschijning omgaat, al behoort hij niet volgens zijn verklaring tot dege nen, die zich bij voorkeur met allerlei diep zinnige vraagstukken bezighouden. Als hij van één ding overtuigd geraakte dan was het wel hiervan, dat hoofdzaak is het schilderij van de mens over wie hij schil derend vertellen moet. Hiermede komt hij, zelfs als hij anders zou hebben gewild, dia metraal te staan tegenover de abstracte kunst. In de portretkunst is de mens, zoals hij verschijnt uitgangspunt en doel. Het gaat, hoe men het ook bekijkt, altijd om die mens met eigen mond, met die twee ogen, die neus en wat er meer zij aan uiterlijke vormen. Niet om de mens, zoals de schil der hem zou wensen dat hij ware, maar zoals hij nü is, in deze tijd, en als hoedanig de portretterende kunstenaar hem begrij pen moet. De kinderen van nu, zijn anders dan de kinderen van vroeger. Het kind leeft anders. Ook de na-oorlogse mens leeft anders, in andere kleuren, in een andere omgeving, meent Sierk Schroder. De portretschilder heeft te maken met zeer uiteenlopende figuren. Aan de éne zijde de romanticus of een behoudende fi guur, die feitelijk niet meer in deze tijd past en daarnaast als tegenstelling de za kenlieden, prachtige kerels met karakteris tieke koppen, maar anders, nuchterder. En dan moet de portrettist zeer zeker ook nog rekening houden met de wensen van de opdrachtgever en/of geportretteer de. En dit is één van de voortreffelijke eigenschappen van Sierk Schroder: al met al wordt het geen zoetelijk salonportret. Gestaag werker In zijn jonge jaren is hij een toegewijd en volhardend illustrator geweest; zijn te keningen sieren vele schoolboeken en an dere uitgaven. Verschillende prijzen vielen hem ten deel: o.a. de Thérèse van Duyl Schwartze-prijs voor portret (1939). De kinderzegel 1939, de Huizingazegel 1954 en de kinderpostzegels 1954 zijn van zijn hand. In zijn ontwikkelingsgang betrok hij alle soorten onderwerpen in zijn werk, doch op den duur legde hij zich echter meer en meer op het portret toe. Sierk Schroder exposeerde regelmatig in binnen- en buitenland. In verschillende collecties, ook buiten Nederland zijn schil derijen van hem aanwezig. Prijstoekenning door het publiek Enkele weken geleden hield het bestuur van de „Haagse Salon" een grote tentoon stelling in de zalen van Pulchri Studio, waar 157 kunstwerken de wanden sierden; de expositie werd door 4000 personen be zocht. Aan de bezoekers werd een stem biljet uitgereikt met verzoek het schilde rij van hun voorkeur aan te geven. Het schilderij van Sierk Schroder „Interieur" kwam als prijswinnaar uit de bus. Dit schilderij is eveneens te zien op de ten toonstelling die Zondag in de cantine van Walserij Oost-Hoogovens van 2-5 uur door het publiek kan worden bezocht. Zondag ontvangt SVIJ om 10 uur de v.v. Heemstede op Schoonenberg. Heemstede heeft nog geen punt behaald, terwijl SVIJ ongeslagen is. De Heemstedenaren zullen dus graag hun eerste punt(en) willen be halen. SVIJ zal zijn goede positie willen handhaven en zo nodig verbeteren, indien de concurrenten struikelen. Een moeilijke opgaaf dus en de SVIJ-ers doen er goed aan hun tegenstander niet te onderschatten. De ploeg is door het weer beschikbaar zijn van J. Mors versterkt en ziet er als volgt uit: Den Dikken; Verr schoor, Blinkhof; Mors, Brouwer, N.N.; Kroone, Boon, Kistemaker, Broekhuizen, Winter. Het tweede elftal ontvangt om twaalf uur VVB en zal eveneens zijn uiterste best moeten doen de punten in IJmuiden te houden. Zaterdag spelen de A-adspiranten tegen Stormvogels B om drie uur. Beide ploegen zijn nog ongeslagen, zodat een spannende wedstrijd is te verwachten. Dank zij de medewerking van de Heems- kerkse Raad van Overleg is de sociëteit voor ouden van dagen weer opengesteld. Nu het verblijf in de open lucht minder aangenaam begint te worden kunnen de ouden van dagen hier weer terecht om een paar gezellige uren door te brengen. Vooraf gaande aan de opening vond een ledenvergadering plaats van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Onder voorzitterschap van de heer G. de Ruiter kwamen diverse huis houdelijke punten aan de orde. Wegens de geringe belangstelling kon de aangekon digde bestuursverkiezing echter geen door gang vinden, zodat dit werd bewaard voor een volgende keer. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een batig sal do in kas is. Het eerste elftal van WIJ is Zaterdag vrij en kan afwachten wat de twee con currenten „Telefonia" en SIZO doen. Deze teams spelen tegen elkaar. Het tweede elf tal ontvangt SMS en zal zich moeten in spannen om te winnen. WIJ 3 krijgt be zoek van Hillegom en kan winnen. Het programma luidt: IJmuiden 2SMS (4 uur); IJmuiden 3Hillegom (4 uur); IJmuiden comb.Junioren a; Junioren: IJmuiden b—VEW a; Aspiranten: IJmui den a VSV a; IJmuiden bVSV b; IJmui den cTerrasvogels c. Het wedstrijdprogramma voor de elftal len van „Waterloo" ziet er voor Zondag als volgt uit: WaterlooOnze Gezellen 14.30 uur; Waterloo 2—IEV 2 12.30 uur; Waterloo 4Dem 6 12.30 uur; WB b Waterloo a 3 uur. Waterloo ontvangt „Onze Gezellen" in de volgende opstelling: W. Kok; J. J. Schel vis en S. Zwart; J. van Sikkelerus, J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek, J. Buding, G. Post, W. Numan en H. v. d. Meulen. ADVERTENTIE De Kennemerstaten Atletiekvereni ging „Suomi", die Zondagmiddag in het park „Velserbeek" de traditionele jaar lijkse Mulierveldloop houdt, genoemd naar de nestor van de Nederlandse spor ten, wijlen Pim Muiier, heeft voor deze altijd weer spectaculaire wedstrijd, die wordt aangevuld met andere loopnum mers, niet over belangstelling te klagen. Nu „Suomi", zoals al eerder gemeld werd, bovendien dames-estafette wed strijden houdt, zal Zondagmiddag tevens het vrouwelijke element zijn intrede in de Mulierloop doen. Voor de verschillende wedstrijden in „Velserbeek" hebben zich meer dan hon derd senior- en junior-athleten laten in schrijven, terwijl voor de damesetafettes zich tot nu toe drie ploegen van elk acht deelneemsters hebben gemeld. De estafette bestaat uit de nummers 150 m., 100 m., 80 m., 60 m., 60 m., 180 m., 100 m. en 150 m. Hiervoor hebben be reids ingeschreven Blauw Wit, Estafette en Suomi, van wie de ploegen dus totaal 780 m. moeten afleggen. De grote strijd De traditie wil dat de athleten bij de Mulierveldloop een handicapwedstrijd lopen, waarbij de D-klassers als laagst geklasseerden dertig seconden voorsprong krijgen op de A-klassers. Dit gaf echter ten aanzien van de hoger geklasseerden op het parcours van 1500 meter, die dus een flinke achterstand moesten inlopen, zoveel moeilijkheden dat de A-klassers deze achterstand haast niet konden inlo pen. De strijd op de 4500 meter kan nu tus sen gelijkwaardige krachten worden uit gevochten, want hiervoor schreven in acht A- en zeventien B-klassers, onder welke laatsten er zijn, die mogelijk voor een verrassing kunnen zorgen. Bij de A-klassers maakt Keesom van A.V. '23 een goede kans, doch hij zal flinke strijd moeten leveren met de AAC'er Muurlink, de coming-man Bohle van Volewijckers, zijn clubgenoot Beek man, Borst van Olympus (Alkmaar), die al eens eerder winnaar was en de Suomi- leden Jan Oosterman en Ko Koster. Onder de B-klassers kunnen Lam (VIF), de oud-Suomi-man G. Stuyfzand. nu Volewijckers, de bekende Edammer Pronk en J. Bakker (Blauw Wit) in staat worden geacht één van de vele prijzen te bemachtigen. Voor de C- en D-klassers (x-espectieve- ijk 22 en 30 deelnemers), is een traject .an 3000 meter in het fraaie park uitge legd. Voorts zullen een twintigtal A-junioren de strijd aanbinden op de 3000 meter, waarin de Béverwijker F. Kalkman (DEM) de kanshebber is, maar in de MFC- Medemblik-juniorenploeg geduch te tegenstanders zal vinden. Ten slotte wordt door ongeveer zeven tien B-junioren een race van 1500 meter gelopen. In deze strijd hebben de Suomi- jongens Jac. Bakker en Jan Hurkmans, die dit seizoen vaak goede resultaten be reikten, een redelijke kans om in de prij zen te vallen. De deelnemers vertegenwoordigen niet minder dan drieëntwintig atletiekver enigingen. Voor de verschillende wedstrijden zijn talrijke prijzen beschikbaar. De start is vastgesteld op Zondagmiddag 1 uur bij de ingang van „Velserbeek" nabij de Park laan. De prijsuitreiking geschiedt door mr. W. J. H. graaf Van Limburg Stiruin (Pim III), beschermheer van de onderne mende KAV „Suomi". Het wedstrijdprogramma van Storm vogels voor Zondag 9 October 1955 luidt als volgt: Roda Sport 1Stormvogels 1, Beverwijk 2Stormvogels 3, aanvang 10 uur; Stormvogels 4Haarlem 3a, aanvang 10 uur; terrein Schoonenberg; Beverwijk 3Stormvogels 5, aanvang 12 uur, terrein Beverwijk-St. Aagtendijk; Stormvogels —ADO '20, aanvang 12.30 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels 1 komt uit met: N. A. de Graaf; B. Freriks en C. Post; Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol; H. M. Janssen, J. H. Janssen, G. v. d. Meer, A. de Boer en J. P. Snoeks. Reserves: J. Venus, L. J. v. d. Steen, J. Veldman. Stormvogels 3 speelt met: H. Keuris; J. C. Sparreboom en J. de Bie; C. v. d. Stelt, G. A. Hes en J. de Best; J. Admiraal, H. W. Heuze, J. J. v. d. Stelt, A. L. Effern en J. Visser. Reserve: S. v. Kampen, E. Prins. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Castricum heeft Donderdagavond in hotel De Rustende Jager een bazar ge houden waarvan de opbrengst bestemd was voor het zogenaamde „doorbraak- fonds." In alle opzichten is deze bazar een succes geworden: de door de dames gemaakte voorwerpen vlogen weg. In dezeLfde zaal vond in de avonduren een propaganda-bijeenkomst plaats en ook hiervoor was de belangstelling groot. De voorzitster van de groep, mevrouw A. OostermanBoersma, wekte in haar ope ningswoord de aanwezigen op zich vol komen in te zetten voor de verkiezingen in 1956 en het resterende gedeelte van de avond werd verzorgd door eigen krachten, die met een sketch, een liedje of een praat je naar voren kwamen. De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Ken- nemer Schaakclub „Pat Mat" zijn: Afd. I: A. P. de BruinB. Wulms 10; ir. D. S. HuygenJ. C. de Haas 0—1; J. ZoontjesA. de Vries afg.; J. E. Strengers G. Paardekoper afg.; G. PaardekoperP. Hart 34)4; M. P. SuikerW. Steeman 0—1. Afd. II: M. SoetemanJ. Sonneveld 10; A. Slingsir. E. F. Peltzer 10; J. A. Ro denbergB. de Heer afg.; K. ComisJ. Oort 1—0. Afd. Ill: ir. J. M. NijhoffM. N. Pranger 10; B. Sauerir. E. de Vries 01; J- SauerM. Metselaar afg. Afd. IV: L. BruinzeelA. W. Lubert 0—1; G. v. d. Berg—ir. J. J. Schroder 1—0; W. J. BannenbergH. Steeman 10; J. v. d. StruysH. W. v. d. Lely 01. De bridgeclub „Sans-Atout" heeft de wintercompetitie voortgezet met de volgen de uitslagen: Groep A: J. BlomJ. Nijssen 3534 mp.; J. BosJ. Bloemendaal 35 mp.; G. Plooy J. Groot 35 mp.; G. Tabak—B. Hoogeboom 32)4 mp.; C. HoogeboomJ. Berlee 32 mp.; C. Spruit—Th. Bakker 30^ mp.; C. Luttik D. Hoogeboom 29 mp.; A. WorstJ. He- mers 2234 mp. Groep B: Ph. v .GrohingenK. v. d. Wal 40)4 mp.; heer en mevrouw Vollaerts 34 mp.; A. v. BalenT. Tervoort 33 mp.; T. KoudijsG. Klesser 33 mp.; B. GrootK. v. d. Zon 29 mp.; G. de Boer—J. v. Zutphen 28)4 mp.; J. KrabG. C. Tabak 27 mp.; P. A. OosterhoutJ. Groen 27 mp. Groep C: mevrouw TabakD. Biben 36 mp.; N. HendriksJ. Koopmanschap 35)4 mp.; W. DijkhofA. v. Groningen 3234 mp.; dames BeltermanTabak 31)4 mp.; C. HartJ. de Jong 31)4 mp.; J. de Lalijne mevrouw v. Essen 31 mp.; R. HoenJ. Kerkhof 29)4 mp.; dames ReymersKleyn 24)4 mp. Groep D: A. TandJ. Winkel 38 mp.; heer en mevrouw Zwaneveld 35 mp.; mejuf frouw v. KlaverenH. Oosterveen 3414 mp.; heer en mevrouw Luyendijk 33 mp.; B. Admiraal—F. Korte 30 mp.; G. Haver— A. Worst Jr. 28 mp.; heer en mevrouw v Aalst 27 mp.; dames KokTabak 26)4 mp. Amateurfotografen komen bijeen Voor de leden van de Beverwijkse Ama teurfotografen zal de heer H. Tulp uit Utrecht hedenavond in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw aan de Schans spreken over „De werkwijze van de Utrechtse A.F.V." De Heemskerkse sportvereniging ADO heeft Donderdagavond in het KSA-gebouw haar eerste contactavond voor leden en donateurs in het nieuwe seizoen gehouden. De belangstelling hiervoor was, het slechte weer in aanmerking genomen, vrij groot. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter de heer J. Bekker mede, dat het in de bedoeling ligt om elke eerste Donderdag van de maand bijeen te komen. Hij drukte de aanwezigen op het hart bij anderen be langstelling voor deze avonden op te wekken. Op prettige wijze heeft men zich hierna vermaakt met verschillende gezelschaps spelletjes, waarbij voor de winnaars mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. „Kom maar mee", zei één van de wachters. „Ik zal je bij de graaf brengen". Babito liep achter de man aan. Hij werd in een grote ridderzaal gebracht; daar zaten de graaf en zijn dochter. Het meisje keek Babito vriendelijk aan, want ze was blij, dat hij de tijd wat kwam verdrijven met muziek. Babito maakte een diepe buiging en nam zijn hoedje af. Toen vroeg hij, of het goed was, dat hij wat kwam zingen en fluitspelen. „Het is goed", knikte de graaf. „We hebben hier al 'n hele tijd geen muzikant ge zien. Ga je gang maar, wij luisteren!" 9-10 In een tot de laatste plaats bezet Luxor Theater te Beverwijk vierde gisteravond het Kennemerstaten-dansorkest „De Vel no's onder leiding van Barend Kuhfus het 10-jarig bestaan. Ontstaan uit en voor de buurtverenigingen in Velsen-Noord ont wikkelde zich een klein ensemble tot een alom bemind en graag gezien orkest, waar toe de vocale solisten een grote bijdrage hebben geleverd. Het was dan ook zeer goed gezien om op deze jubileumavond een programma te brengen van de succes sen van de afgelopen 10 jaar en reeds het eerste nummer „In the Mood" van Glen Miller bracht de zaal in de juiste stem ming. Een grote aanwinst op vocalistisch ge bied is ongetwijfeld Willy Segerius: Little Sing in een arrangement van Jan Stoker bewees reeds dadelijk haar vocale capaci teiten. De nummers volgden elkaar in vlot tempo op, afgewisseld door zang en in strumentale soli zoals Dancing in the Dark, Side by Side, Kiss of Fire, mister Sandman teveel om op te noemen. Doch ook het bijprogramma was van zeer goed gehalte. Joop Theunise vermaakte de zaal met zijn imitaties en praatjes, Peter Piekos was een veelzijdige muzikale clown en de „Artins" gaven een geslaagde „acrobatie act" te zien, die het publiek met luid applaus be loonde. Na de pauze gaf Peter Piekos een num mertje rijwielacrobatiek weg en zag daar bij nog kans verschillende instrumenten te bespelen en Joop Theunise vermaakte de zaal met bekende radiosprekers te imiteren. De Velno's besloten de avond met énkele succesnummers. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: hond, actetas zonder inhoud, oud herenrijwiel, beugel van scooter, kin dercape, portemonnaie, dop van bromfiets tank, jongensjack, kachelplaat, herensjaal, zonnebril, zadeldek, een paar zwarte lak schoentjes, kindervest, kap van achterlicht van motorrijwiel, rozenkrans, hond, een paar werkhandschoenen, schoenversiersel van damesschoen, een korte rubberlaars, damespolshorloge, brandblusapparaat, pa- rapluiehoes, zijden sjaal, plastic kinder tasje, regenmantel, sigarettenkoker, gegra veerde gouden ring, bril, starter van mo torrijwiel, kinder krui wagentje, babymuts, een paar zwarte glacé dameshandschoenen, motorbril, een paar lage schoenen, porte monnaie met inhoud, wollen das, sjaal, actetas, een paar glacé dameshandschoe nen, damesrijwiel. Inlichtingen uitsluitend op Maandag van 17.00 tot 19.00 uur; Zaterdag van 15.00 tot 18.00 uur. Op uitnodiging van de Commissie Cul tureel Beverwük geeft het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest op Woensdag 12 October een concert in het KSA-gebouw. Onder leiding van Marinus Adam zal een Mozartprogramma ten gehore worden ge bracht. Als soliste zal optreden de sopraan Anke Dannys. Het programma vermeldt de volgende werken: Ouverture „Don Gio vanni"; Aria van Suzanna uit de opera „La nozzi di Figaro"; Serenade voor strijk orkest „Eine kleine Nachtmusik; Aria Do- rabella uit de opera „Cosi fan Tutte"; Sym- phonie in D. gr. t. VRIJDAG 7 OCTOBER BIOSCOPEN Luxor theater, 18.45 en 21.45 uur: Canaris. Kennemer theater, 19 en 21.15 u.: Razzia. W.B. theater, 20 uur: In de greep der Casbah-bandieten. Ned. Herv. ver. gebouw, 20 uur: Lezing, Vereniging van Amateurfotografen. Kennemer theater. 20 uur: Toneelvoor stelling K.N.A. Wijk aan Zee heeft een eigen postkantoor, het resultaat van goede samenwerking tus sen het gemeentebestuur van Beverwijk en de P.T.T. In café Sonnevanck aan de Zwaanstraat te Wijk aan Zee is Donderdagmiddag zeer waarderend gesproken over de goede ver standhouding tussen diverse instanties die te maken hadden met de oplossing van het vraagstuk dat het postkantoor zo lang zamerhand was geworden. Dé heer Van Schaik, waarnemend direc teur van het telefoondistrict Haarlem, zei, dat een en ander het gevolg was van een verzoek van de heer Vlietstra, de vorige kantoorhouder, om een woning, daar deze de tijd gekomen achtte om zijn functie neer te leggen. Burgemeester H. J. J. Scholtens vertelde dat het gemeentebestuur bijzonder ver heugd was met de tot stand gebrachte op lossing. Een stukje Wijk aan Zee is weer verjongd en gemoderniseerd en dat is voor de badplaats van veel belang, aldus de bur gemeester. In afwijking met vele andere kleine plaatsjes, voelde men in Wijk aan Zee reeds in 1880 behoefte aan een post agentschap, wat dan veel later ook tot stand is gekomen. Spreker hoopte dat het nieuwe gebouw „speling" heeft voor de grotere drukte, die in de zomer verwacht kan wor den en dat ook dan het publiek nog vlot en accuraat bediend zal worden. Hierna voerde de heer A. Taselaar, direc teur van het postkantoor te Beverwijk het woord, die liet uitkomen welke moeilijk heden men heeft gehad om tot een oplos sing te komen. Namens de dienst der PTT bracht hij dank aan het gemeentebestuur, de dienst van Openbare Werken en de aan nemer, de heer G. Buur uit Velsen-Noord. Het gebouw heeft een keurige ruimte, drie loketten en heeft een moderne TL-verlich- ting. Het zal er goed werken zijn, meende de heer Taselaar en het gebouw biedt de meest mogelijke service voor het publiek. Na ook het VW-bestuur bedankt te heb ben voor de steun sprak hij de hoop uit, dat het gebouw heel lang een sieraad van de badplaats mag zijn. VVV verheugd De heer E. Gerritse gaf de mening weer van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer, die heel blij was met de nieuwe buur man. Het bestuur weet dat een goed post kantoor veel waard is voor de toeristen en de nieuwe kantoorhouder heeft dan ook een belangrijke taak. De heer Gerritse hoopte dat de heer Vroomhof zijn beste beentje zal voortzetten, om Wijk aan Zee te maken tot een der beste Noordzee-bad- plaatsen. Namens de VW overhandigde de heer Gerritse een affiche, waarop in vier talen het woord postkantoor was getekend door de heer Spek, architect van de dienst van Openbare Werken te Beverwijk. In of buiten de hal van het nieuwe gebouw zal het voor de toerist zeker een nuttige aan wijzing blijken te zijn. Tot slot sprak de heer J. G. Vroomshof, die het gemeente bestuur dankte voor de mooie woning bij het kantoor. Hij hoopte steeds te werken in het belang van het publiek, afkomstig uit alle landen. GEBOORTEN: Geertruida M. d„ van H. L. Eldering en J. M. Peperkoorn; Maria W. D., d. van H. Beukman en M. H. T. Bruijns; Johannes A., z. van J. J. Beentjes en J. van Aalst; Hans, z. van D. de Vries en A. C. Frijn; Grietje, d. van C. Warmenhoven en T. Bles; Frieda M. C., d. van C. Burger en I. H. Kuiper; Catharina S. T., d. van N. T. Smit en S. H. Kimman; Catharina P. M., d. van P. B. Ovei-beek en M. Wester; Elisabeth C. A., d. van M. Roemen en W. Ginneken; Astrid W. M., d. van H. M. M. Griensven en W. T. de Werd; Leo M., z. van A. de Munk en K. Sewastanawa; Nicolaas M. C., z. van N. Bosschaart en W. H. Vinck; Lambert, z. van B. J. Wolters en A. Steiger. ONDERTROUWD: H. van der Weide en N. van Dijk; H. L. T. de Zwart en H. J. Leu ring; A. C. Hoedeman en M. E. Durge; G. H. Schelvis en A. C. M. Lodewijks; A. Schelle- vis en F. H. Wentzel; F. J. Scholts en H. Hessen; J. F. N. Pirovano en E. F. de Ghe- selle; H. L. Meessen en M. M. A. Timmer mans; W. M. M. Nijssen en G. C. Boots; A. M. Niesten en E. M. Nieuwland; R. F. O' Sullivan en A .A. Duijn. GETROUWD: W. J. Numan en H. M. M. Schellevis; W. Veerman en J. M. Ham; A. Wijshakeen J. M. G. de Gelder; A. Schaa- per en M. Pirovano; H. Steenbakker en M. A. Ellens; D. H. Horst en J. W. Kooiman; T. W. Schillemans en A. de Greef. OVERLEDEN: P. C. Westbroek. 79 j., we duwnaar van J. Monteban; M. Noest, 68 j., gehuwd met M. C. den Hoed. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het bureau van de x-ijkspolitie, Doi-psstraat la, zijn inlichtingen te verkrij gen over de volgende gevonden en verlo ren voorwerpen. Gevonden: damesrijwiel en een zeildoe ken tas met haken voor bagagedrager. Verloren: gi-oene dames regenjas, dames polshorloge, blauwgrijze parapluie met hoes, kinderbroche. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. COOOCCOOOOCCOi 55 2) De stem van de pensionhoudster klonk geresei-veerd. Heel stemmig, heel keurig zat ze daar in haar donkere ja pon, correct en vriendelijk om haar nieuwe gast een beetje op haar gemak te stellen. Maar voor indiscreties moest ze natuurlijk altijd oppassen. „Misschien een ongelukkige liefde," op perde juffrouw Galjoen na een ogenblik stilzwijgen. „Ja, dat zou best kunnen wezen. Maarhoe komt het danbent u aan nu de eigenares van dit huis?" „Nee, dat ben ik niet. Wij hebben een regeling gemaakt: ik heb het huis van juffrouw Corbeyn gehuui'd voor mijn pen sion en zij is weer mijn pensiongast. Zij was dat eerst samen met haar moeder, maar die is deze zomer gestorven. Zij heeft de twee mooiste kamers beneden." „Ik zou ze dolgraag eens zien!" „Dat zal wel niet zo gauw gebeuren, vrees ik. Zoals ik u al gezegd heb: juffrouw Sarah leeft geheel op zichzelf. En ze is in het minst niet gesteld op conversatie met de andere pensiongasten." „Hoe is het mogelijk! En wie zijn er hier dan nog meer?" „Op de eerste verdieping professor Cos- saert, een Belg. Een bijzonder aangenaam en hoffelijk man. Hij is hier tijdelijk in Amsterdam voor een wetenschappelijke op dracht." „Wat voor een opdracht?" „Ik weet het werkelijk niet precies. Ik geloof dat het iets met kunsthistorie te maken heeft. Hij gaat veel naar onze musea." „Hoe ongelooflijk intei-essant! Ik ben dol op alles wat kunst is, weet u. Ik leef voor de kunst. Ik hoop dat hij mij ook eens meeneemt, naar die musea." „Misschien. Dan woont daarnaast dr. Camphuysen, ook al een wetenschappelijk man. Hij komt uit Zuid-Afrika." „Nee maarIs hij zwart?" „Zwart?" „Ik bedoel.... een neger?" „Welnee. Even blank als u en ik, juf frouw Galjoen. Zijn ouders zijn Nederlan ders en indertijd naar de Kaap geëmi- greei'd." „Hoe int.... heeft hij ook een weten schappelijke opdracht?" „Dat weet ik werkelijk niet. Hij is hier pas een week in huis." „En is hij aardig?" „Een heel prettige persoonlijkheid." „Ik zal dolgraag kennis met hem maken. U moet weten: ik heb me altijd geweldig voor Zuid-Afrika geïnteresseerd. Geweldig. Mijn vader heeft er ons dikwijls van ver teld, van de Boerenoorlog en die arme.." „Ik moet nu werkelijk gaan, juffrouw Galjoen." „O nee mevrouw Waterborg. U heeft mij toch nog niet alle gasten opgenoemd? Toe, blijft u nog even zitten. Ehmag ik u een stuk boterkoek presenteren?" Haar zuster Anna had haar voor op reis een stuk boterkoek meegegeven, de specia liteit van de banketbakker van de overkant. Ze had het eerst niet willen meenemen; je kon toch geen boterkoek zitten eten in de trein? Maar nu kwam het dan toch nog te pas. Ze rommelde haastig in haar zwart leren handtas en diepte er een grote zak uit op van vetvrij papier. „Nee, werkelijk niet, juffrouw Galjoen. Bedankt voor uw vriendelijk aanbod. Ik zal u dan nog even de anderen opnoemen." „O, dolgraag." Juffrouw Galjoen, op het uiterste puntje van de sofa, was geheel en al oor. Zie je, dat was het nu, daar voor had ze gesnakt om uit Overkerspel weg te komen en om hier te gaan wonen in Amstei'dam! Hier was het leven de moeite waard om geleefd te worden, hier waar je de meest belang wekkende mensen zo maar kon ontmoeten. Hier woonde ze dus samen met een profes sor uit België en een wetenschappelijk man uit Zuid-Afrika. Hoe interessant! Én dat was nog alleen maar de eerste verdieping! „Ja mevrouw Waterborg?" „Hier op de tweede verdieping naast u woont een jonge journalist, Pieter Tilman. Hij is sportredacteur." „Nee maar, wat aardig! Een journalist! Journalisten zijn altijd zulke brede mensen, vindt u niet? Ik bedoel dan: breed van blik, van opvatting. Ze maken natuurlijk alles mee uit de eerste hand. Ik zelf zou dol graag journaliste geworden zijn. Is hij aardig?" „O zeker, een keurig jongmens." „Ik zal hem vragen om mij eens mee te nemen als hij iets moet verslaan. Een grote voetbalmatch bijvooi'beeld. Ik inte resseer mij erg voor voetbal. Ik zou.nee gaat u nu nog niet weg. U hebt ze toch nog niet allemaal opgenoemd?" „Nee, nog niet allemaal." De pension houdster, die nu al voor de tweede maal was opgestaan, zette zich weer neer met een nauw ondei'drukte zucht. „Ik heb wer kelijk geen tijd meer", vervolgde zij met haar zachte, beschaafde stem. „Hier boven wonen twee meisjesstudenten, twee vrien dinnen. Ze komen uit Gelderland en zijn hier in September komen wonen. Noortje Vlasakker en Greetje Meilink. Allerliefste meisjes." „Wat aardig! Dat geeft natuurlijk een hele fleurigheid in huis. En dan niet zo maar gewone meisjes, maar intellectuele meisjes. Meisjes waar wat in zit. Zelf zou ik ook zo dolgraag gestudeerd hebben en dat zou ook stellig gebeui'd zijn als er niet..." „En daarboven, op de zolderverdieping, woont een jonge kunstschilder met zijn vrouw. Van Elden. Ze zijn hier niet in pension, zoals de anderen; ze hebben alleen maar de grote zolderkamer gehuurd, die ze als atelier gebruiken." „Een atelier! Maar dat vind ik iets.... En dan een jonge begaafde kunstschilder; natuurlijk uit de moderne school. Hij zal me dan eindelijk alles kunnen uitleggen van de moderne kunst en waarom Picasso bijvoorbeeld twee neuzen op één gezicht schildert. Hebt u dat wel eens gezien? Het lijkt gek natuurlijk, maar voor iemand, die kunst begrijpt, is het helemaal niet gek. Die voelt het alles onmiddellijk aan, de in nerlijke bedoeling van die kunst en van die twee neuzen. Jarenlang heb ik er naar ge snakt om eens zo'n kunstschilder te ont moeten! U kunt zich dat niet voorstellen, mevrouw Waterborg!" „Ik hoop, dat uw verblijf hier aan uw verwachtingen zal beantwoorden", ant woordde de correcte pensionhoudster. „Ik zal in ieder geval mijn best doen om het u zoveel mogelijk naar de zin te maken." „Erg aardig van u mevrouw. Erg aardig. U weet niet wat het voor mij is om nu eindelijk, eindelijk in het volle leven te slaan. Eindelijk interessante mensen te ontmoeten na jarenlang op een dorp ge leefd te hebben. Ik stond boven dat dorp, begrijpt u. „Ik voelde mij daar opgesloten, verbannen. Er gebeurde nooit iets bijzon ders". „Maar hier gebeurt ook nooit iets bij zonders," repliceerde de pensionhoudster. „Wij hebben allemaal ons werk, dat ons vasthoudt en dat ons bindt aan een vaste regelmaat. De dagen gaan hier ook een tonig voorbij." „Dat is onmogelijk, mevrouw Watei-borg!" „Toch is het zo, juffrouw Galjoen. U zult dat zelf ondervinden." „Maar met al die bijzondere mensen hier in huis, dat kan niet. Met een professor uit België en een journalist en 2 meisjes studenten en een man uit Zuid-Afrika en een schilder in een atelier. Hier moet iets gebeuren, iets bijzonders. „Werkelijk niet, juffrouw Galjoen." „U zult het zien! U zult het zien!" Juffrouw Galjoen was opgestaan van haar sofa, de pensionhoudster was gereti reerd tot aan de deur. Ze glimlachte nog altijd beleefd, maar zag toch met enige verbazing naar haar nieuwe pensiongast. De oude vrijster had iets profetisch over zich gekregen nu er een wonderlijk licht straalde uit haar ogen en haar haren links en rechts te voorschijn piekten uit haar ontredderd kapsel. Mevrouw Waterborg opende de deur. „U zult het zien!" „Ik hoop het niet.mompelde de pen sionhoudster en sloot de deur achter zich. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9