AUTO- en MOTORRIJLES Binnenkort verwacht Velserbad de 200.000ste Autorijschool Succes Havenberichten Kennemer Lantaarn Langs het feest van dit jaargetij Beverwijk Scderlandsclie Handel-Maatschappij, O. Heerenduinen bijna 38.000 bezoekers Old Clothes New „Kroongetuige" van Agatha Christie 10 Lanqe Niéuwstr66'jMuintx Twee personen met hersen schudding in ziekenhuis Slakspat in het oog PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING „Kerk en cultuur" in serie over Herderlijk schrijven DANK ZIJ DE BANK N H H B N H M N H H N H M Correspondentschap IJmuiden, Kon. Wilhelminakade 77a, Tel. 5698 Gemeentelijke exploitatie bevredigend „Het oude IJzer" bij „Advendo" DRY CLEANING ONLY Burgerlijke Stand Velsen De Toneelvereniging ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 „Moeder" (Thalia- theater, Vrijdag t/m. Maandag). In dit weinig originele filmverhaal maakt men kennis met een jonge vrouw en haar huwelijk met een rijke industrieel, die met zijn geld de gaten, geslagen door de mislukte specu laties van haar vader moet stoppen. Het hu welijk is verre van roos kleurig: de vrouw denki steeds terug aan haar vroegere verloofde, haar echtgenoot onderneemt „zakenreizen" met an dere vrouwen, maar het dochtertje weerhoudt de moeder ervan terug te keren naar haar vroege re geliefde. Vergif, chantage en andere vriendelijke huis middeltjes brengen ech ter de geijkte wending in het filmverhaal met alle gevolgen van dien voor de filmhelden. „Hondo" (Thalia, Dinsdag en Woens dag). Een der vele Westerns met een „be tere" inslag: het verhaal van de ruiter Hondo, die zijn paard kwijt geraakt is tij dens schermutselingen met Indiaanse op standelingen (en de Indianen komen er zoekt op een boerderij-met-huwelijks-pro- weer slecht af in deze versie), onderdak blemen en daar een vrouw vindt, die hem lief krijgt. Het wordt allemaal nogal moei lijk, doordat de man in een gespannen ver houding raakt te staan tot de echtgenoot van de gastvrije boerin en hem moet doden. Het komt allemaal goed, maar er vallen nog een paar slachtoffers en de Indianen krijgen de kous op het sympathieke hoofd. John Wayne speelt een stoere Hondo, Geraldine Page een lieflijke iets te mo dieuze boerin. „Met een kwartje de wereld rond" (R e x-theater, Vrijdag t/m. Maandag). In deze oude film van Fernandel kan men de grote acteur zien als de erfgenaam van en kele millioenen, die hij alleen zal krijgen als hij een reis om de wereld binnen 100 dagen volbrengt met niet meer dan een kwartje op zak. Tijdens die reis komt hij in de meest gro teske situaties, waarvan de grootste onge twijfeld die is, waarin Fernandel op de electrische stoel terechtgesteld zal gaan worden en hij zelf meent dat het een film opname voor Hollywood is. Hoe oud de film ook is, wij kunnen hem van harte aanbevelen om zijn ronde hu mor en het grote acteren van Fernandel. „Het teken van de heiden" (R e x- Woensdag en Donderdag). Het lijkt er veel op of het Cinemascope-systeem speciaal is uitgevonden om het bioscooppubliek te confronteren met episoden uit de geschie denis van het Romeinse keizerrijk. De film „Het teken van de heiden" heeft dit aantal confrontaties met één vermeerderd: zij brengt als hoofdfiguur van een bewogen tijdperk Atilla de Hun op het brede scherm en wel in een nogal geromantiseerde ge schiedenis, die wel grotendeels aan de fan tasie van de scenarioschrijver zal zijn ont sproten. De op wereldmacht beluste bar baar uit het Oosten ziet, er wel erg af schrikwekkend uit, maar als men dit film verhaal zou mogen geloven, dan had hij toch ook wel zijn goede kanten. Atilla trekt met zijn woeste horden op tegen Rome, maar als hij nog slechts door de Tiber gescheiden is van de stad die hij wil vernietigen, worden de voorspellingen waarheid van een waarzegger, die hem heeft gewaarschuwd voor de hogere macht die de bakermat der Christenheid zal be schermen. Men zal ongetwijfeld geïmponeerd wor den door de pompeuze scènes van woeste festijnen in keizerlijke paleizen, waarbij men op een paar honderd of meer figuran ten niet heeft gekeken, maar ook door het spel van Jeff Chandler, die van Atilla een wel zeer bizondere creatie maakte. S.K. „Canaris" (L u x o r, Vrijdag tot en met Woensdag). Kort na „08.15 De Kazerne" verschijnt thans een tweede film van Duitse herkomst, die teruggrijpt naar het verle den. Het is „Canaris, de man die alles wist" van Alfred Weidenmann, een zeer beheers te en gewetensvolle weergave van de rol, die admiraal Canaris, chef van de Duitse contra-spionnage voor en tijdens de tweede wereldoorlog heeft gespeeld. De film neemt stelling vóór Canaris zonder evenwel het karakter van de man aan te tasten, want tussen idéé en daad lag nog wel enig ver schil bij deze omstreden figuur, die Duits land de ramp van een oorlog wilde bespa ren en deswege vaak de geallieerden de be langrijkste inlichtingen verstrekte, welke Hitier zorgvuldig geheim gehouden achtte. Men leert Canaris uit de film als verstokt, tegenstander van de Führer kennen. Hij is betrokken bij menige opstand tegen het be wind, maar aarzelt wanneer hij er zijn daadwerkelijke steun aan moet verlenen. Tot de aansag van Stauffenberg in 1944 bijft hij buiten schot. Dan wordt hij als deelnemer aan het complot gearresteerd en enige uren voor de Amerikanen het con centratiekamp, waarin hij was opgesloten, zegevierend binnenrukken, op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Dat laatste laat de film ons niet zien. Ze vermijdt alles wat zweemt naar sensatie. Ze toont ons alleen Canaris, zoals hij dacht en streefde, steeds begaan om de mens, nooit handelend uit hysterische nationale trots. Ze toont ons een Duitser, die het va derland diende op een wijze, welke niet die van Hitler was. Een verrader? De film he melt Canaris niet op, maar in haar schil dering van het Duitsland van voor en tij dens de oorlog kan men gemakkelijk aflei den aan welke kant ze staat. De mens gaat bij haar boven de partij en Duitsland niet boven de mens. Ze is dus vóór, niet tegen Canaris en deze tendenz verleent haar een karakter, dat ons ligt. Of Canaris ons ligt is een tweede, want hoe nuttig ook zijn diensten aan de goede zaak bewezen hij wordt nergens een held, hij blijft daarvoor te geraffineerd, te zeer man met hersenen, die zijn gevoelens alleen binnenskamers niet het zwijgen oplegt. Alfred Weidemann heeft Canaris' leven voortreffelijk vorm gegeven. Ik zèi al dat hij het zeer beheerst had gedaan. Dat moet men niet gering achten, want hoe gauw vervalt men in overdrijving en verering. Niets daarvan in deze film, die werkelijk uitermate voorzichtig en redelijk te werk Een scène uit „Moeder": Silvana Pampanini en het kind Anna. gaat en ten hoogste door haar sterke con centratie op den duur vermoeit. Ze heeft uit de aard der zaak weinig zwierigs te bie den, ze is doodernstig tot in haar nevenin triges. Boeien blijft ze. Dat doet ze ook, omdat Weidemann heel knap filmjournaals monteert in zijn speelscènes en dus doende een historisch beeld oproept van de tijd, waarin de film speelt. Het was geen ple zierige tijd en de beelden uit het verleden roepen beslist geen plezierige herinnerin gen op. Ze mochten echter niet ontbreken. Ze geven de film een serieus accent en verlenen haar relief. Fr. Zondagmiddag draait L u x o r „De zoon van Ali Baba" en „Canaris". „Razzia" (K e n n e m e r-theater, Vrij dag t/m. Maandag). Dit trage, sombere filmverhaal sleept zich moeizaam naar een goedkoop einde en is als zodanig aan Jean Gabin min of meer verknoeid: zelfs hij weet in „Razzia sur la Chnouf" geen wer kelijke spanning aan te brengen. De intrige blijft mager; het lieve jonge meisje wordt echter niet ten onrechte op de held verliefd. Wat al te pathetisch, maar niettemin gaaf gespeeld is de verscheurde, aan verdoven de middelen verslaafde vrouw op het cel luloid gezet. Het is allemaal wel wat groe zelig. „De sneeuw was vuil" (Kennemer- theater, Dinsdag en Woensdag). De Franse romancier Georges Simenon is hier te lande vooral bekend geworden door zijn speur- derromanserie met commissaris Maigret als centrale figuur. Maar Simenon is ook op 't terrein van de spychologische roman een interessant auteur en het is zeker een ver dienste van de bewerkers en van de regis seur Luis Saslavsky, dat juist dit psycholo gische element in de filmbewerking van de roman „Le neige était sale" bewaard is ge bleven. Het gaat om een betrekkelijk een voudige geschiedenis uit de laatste periode van de Duitse bezetting. In een milieu van ontucht en zwarte handel speelt zich de tragische geschiedenis af van Frank Fried- mayer de plaats van handeling is ken nelijk een stadje in de Elzas zoon van een onbekende vader en later een bor deelhoudster. De jongen uit zich moeilijk, heeft zijn moeder lief, maar haat haar le venswandel, ziet tenslotte mens en samen leving als een poel van verderf, waaraan niet te ontkomen valt. Op die voedingsbo dem kunnen slechts moord en verwording gedijen, waaraan Frank Friedmayer ten onder zal gaan. Maar niet dan nadat hem toch nog uitzicht wordt gegund op een lich ter perspectief door de onbaatzuchtige lief de van een onbedorven meisje. Door de scherpe karakterisering van zijn sujetten hebben Simenon en zijn filmbewerkers de klip weten te omzeilen welke van zijn ge geven een draak had kunnen maken. Bij zonder te waarderen is de terughoudend heid en de objectiviteit welke deze Fran se cineasten hebben betoond jegens de ver houdingen in de bezettingstijd. Omtrent de vertolking kan men de na men van Daniel Gélin, Valentine Tessier, Marie Mansart, Véra Norman en anderen slechts met de grootste lof noemen. J.H.B. „In de greep der Casbah-bandieten" (W.B., Vrijdag t/m. Maandag) brengt de bezoeker van het theater in de intrigerende samenleving van een Oosterse bende. Er wordt hard gevochten, zwaar geroofd en tenslotte gevoelig gestraft. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR ADVERTENTIE Wö lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Na aanrijdingen Op de hoek van de Zeeweg en de Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost liep het negenjarige .knaapje W. D. Donderdagmor gen om kwart voor twaalf van het tottoir af tegen een rijdende auto. De jongen liep een hoofdwonde en een hersenschudding op en moest naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Door een windvlaag tijdens de storm van Donderdagavond sloeg de zestienjarige bromfietser P. J. K. 's avonds om kwart over acht van zijn bromfiets op de Zeeweg. Op het moment dat hij op deze weg wilde draaien omdat hij iets verloor, sloeg name lijk zijn motor af. De jongeman werd aan gereden door een hem achterop komende auto en liep een hersenschudding op. Hij moest worden opgenomen in het Antonius ziekenhuis. Op de hoek van de Dr. Kuijperlaan en de Jan Kostelijklaan te Driehuis kwa men Donderdagmiddag om kwart over een twee auto's met elkaar in botsing. De be stuurder van de wagen, die geen voorrang had verleend, de 62-jarige Amsterdammer J. K., liep een hoofdwonde op. GESLAAGDEN Voor het kantoordiploma typen slaagden mej. S. Boonstra en de heer P. v. Noord te IJmuiden. Zij genoten hun opleiding bij het „Instituut Amsterdam". De weger van de staalfabriek bij Hoog ovens, P. K., uit Beverwijk begaf zich Don derdagmiddag op zoek naar zijn baas op het ovenbordes in de staalfabriek. Terwijl hij naar de achterzijde van een van de staalovens liep, waar men juist bezig was met het afslakken van een volgegoten giet- pan, kreeg hij een slakspat in het rechter oog. De heer K., die onmiddellijk onder spe cialistische behandeling werd gesteld, is in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk op genomen. ADVERTENTIE AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, Tel. 4576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Ida D. van Lowestoft. Cetas van Fowey. Sporota van Fowey. Fiona van Sundsvall. Hera van Hamburg. Keizerswaard van de Noordzee. El. S. B. Wiarda van Rotterdam, Rotti van Indonesië. June van Grangemouth. Gaaster- kerk van Hamburg. Vliestroom van Fowey. Aire van Coole. Temnaren van Rotterdam. Atlantic van Londen. Philetas van Valencia. Vertrokken zijn: Luna naar Rotterdam. American Lawyer naar Rotterdam. Linge- stroom naar Liverpool, Ardeas naar Rotter dam. Congo naar Aruba. Vechtstroom naar Manchester. Pieters S. naar Swansea. Whitby Abbey naar Rotterdam. Bab T naar Ostrand. Lievevrouwekerk naar Marseille. Salta naar Rotterdam. Cardhav naar Narvik. Plato n. Bordeaux. Johan van Oldebarnevelt naar Port Said. Munkfors naar Leith. Noorder licht naar Rotterdam. Arco naar Antwerpen. Ameland naar Helsinki. Hathor naar Dor drecht Eemstroom naar Bristol. Lady Max Gowan naar Londen. In de Nederlands Hervormde kerk te Santpoort heeft Zondagavond om 7 uur een bijzondere dienst plaats waarin ds. F. Keja uit Driebergen zal spreken over het onder werp: „Kerk en Cultuur." Dit is de eerste van een reeks van vijf diensten, die gewijd zijn aan het Herderlijk schrijven der Synode: „Christen zijn in de Nederlandse samenleving." Vooraf gaat om 6.45 uur een zangdienst. ADVERTENTIE g i goede raad - goede baat Wie een bankrekening heeft bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij maakt niet alleen zijn geld rente- gevend, maar kan bovendien gebruik maken van de vele diensten die de bank verleent. Kent U die diensten? Laat U daaromtrent eens door ons voorlichten. Neem een rekening bij de N.H.M.; dan hebt U een vaste band met de bank. Meer dan 130 kantoren In binnen- en buitenland Tussen 17 en 22 October kan de 200.000ste bezoeker in het „Velserbad", de gemeente lijke overdekte zweminrichting worden verwacht. Daarmee wordt het (hoge) gemiddelde van 7000 klanten per week, of meer dan duizend per dag bereikt, een cyfer dat te denken geeft over de nood zaak van uitbreiding. Zoals wij al eerder hebben kunnen mee delen, vormt de bouw van een instructie- bad aan de overdekte vast, een van de eerstkomende uitbreidingsplannen. Tege lijkertijd zal het bad dan van een restau rant worden voorzien en een loopbrug gaat de verbinding naar het instructiebad vormen. Over het tijdstip van de ver wezenlijking dezer plannen is thans nog niets te zeggen, maar lang kan het niet meer duren. Het totaal aantal bezoekers op 1 October was 180.682 en men hoopt dan ook, dat dit eerste gemeentelijke overdekte zwembad in Nederland volledig aan de reëel afgestem de verwachtingen zal beantwoorden. Heerenduinen Het deze zomer in gebruik gekomen openluchtbad „De Heerenduinen" heeft in mindere mate aan de verwachtingen vol daan: men had 40.000 bezoekers verwacht en het werden er 37.996. De oorzaak daar van moet gezocht worden in de omstandig heid, dat het bad voor de heropening werd schoongemaakt in een hitte-periode, die reeds een groot aantal bezoekers had kun nen opleveren. Spaarnberg De badinrichting „Spaarnberg" aan de Wüstelaan te Santpoort, die eveneens in de gemeentelijke dienst voor de bad-, was- en zweminrichtingen is ondergebracht, geeft eveneens aanleiding tot tevredenheid: er zijn in 1955 tot 1 October reeds ruim 3000 meer bezoekers geweest dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. IJMUIDEN Zaterdag 22, Maandag 24, Dinsdag 25 en Zaterdag 29 October geeft de toneelvereni ging „Advendo" in het Ned. Herv. Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost de eerste uitvoering van het sei zoen 1955/'56. Onder regie van de heer F. J. Hunsche wordt opgevoerd „Het Oude IJzer", een toneelspel in drie bedrijven door Hans Nesna. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 GEBOREN: F. GrevenDijkstra, d., Spaarnestraat 37, IJmuiden; J. A. Koning Sikkink, d., Antillenstraat 2, Santpoort; A. M. SmitLichtendahl, z., Trompstraat 162, IJmuiden; E. WarboutMuijs, d., Schoon- oortstraat 2, Velsen-N.; A. van de Ketterij de Vlugt, d., Saturnusstraat 29, IJmuiden; W. C. van EsFortuin, z., Cypressenstraat 27, IJmuiden; J. van Astenva nder Veen, z. en d., Meeuwenstraat 67, Haarlem; M. C. van der BronkVerver, d., Bloemendaalse- straatweg 131, Santpoort; M. van Steeden van Ling, z.. Medanstraat 16, Haarlem; E. de Jongvan der Linden, z„ Binnenstraat 7, Velsen-N.; W. DubbelaarBlom, z., Graham- straat 14, IJmuiden; J. C. BrantjesSmit, d., Corverslaan 83, Velsen-N. OVERLEDEN: E. Klouwen, 72 j., echtge noot van F. Pol, Wüstelaan 22, Santpoort; C. de Vries, 58 j., echtgenoot van G. Bros- sois, Harddraverslaan 31, Santpoort. ONDERTROUWD: A. G. Nijssen, Midden- duinerweg 73, Santpoort en G. A. M. de Rooij, Terburgstraat 15, Santpoort-st.; B. Kuurstra, Zuider Tuindorplaan 14, Haarlem en N. M. Ebbeling, Zeeweg 381, Driehuis; W. J. Bouwman, de Ruijterstraat 66, IJmui- den-O. en II. G. Veldman, Bloemstraat 16, IJmuiden; J. Zwanenburg, Zeeweg 304, IJmuiden-O. en C. Broek, Alexander Bell- straat 32, IJmuiden; W. M. Lexmond, Jan Luyckenstraat 38, Haarlem en M. J. Sloot- mans. Kastanjestraat 34, IJmuiden-O. GEHUWD: H. C. van der Plans en Th. J. Perisutti, Arendsweg 149, Beverwijk; A. de Jong en A. Zijl, Saturnusstraat 27, IJmuiden; P. J. van der Laan en W. van der Pijl; K. Zwart en G. van Beilen, Gjertsenstraat 18, IJmuiden; J. Groeneveld en E. Kuiper, v. d. Palstraat 121, Beverwijk; A. A. van Leeuwen en S. C. Llnders, Tuindersstraat 86, IJmuiden. Bij Sir Basil in Fontaineblau Uit de Lange Nieuwstraat nommer 16 naar Fontainebleau bij Parijs, waar het hoofd kwartier van de NATO-lucht- strijdkrachten midden tussen verhullende bomen staat, is een hele stap, maar sergeant Willem van der Pijl heeft hem onvervaard gezet, als leraar- verbindingsman in dat hoofd kwartier - samen met officie ren en luchtmachtmensen uit België, Engeland, Canada, Frankrijk, de Verenigde Staten en natuurlijk ook het grote Nederland. Het heet daar „Aircent" - een van die goed-gevonden lettercombinaties, waarin de mens na de oorlog steeds beter en onbegrijpelijker is gewor den: „Aircent" staat, om u fluks uit de droom te helpen, voor Allied Air Forces Central Europe en het is voor het ge val er eens wat mocht gebeu ren, naar ik aanneem. De grote baas daar heet Chief Marshal Sir Basil Embry en dat is een hele mond vol, zodat het bui ten parade-tijd wel Basil zal zijn of gewoon Sir. Hij heeft daar veel te doen, want „Aircent" is net zo iets als „Airwick": het wil vreem de luchtjes verre houden, al gaat „Aircent" die luchtjes van-verre met straaljagers, atoomschietdingen en andere lieve middeltjes te lijf. Daar doet Willem ook een beetje aan mee, al is hij een vredelievende IJmuidenaar, die liever „Airwick" dan „Aircent" zou gebruiken, mocht paaltje bij puntje komen. Tenminste, dat hoop ik maar. In de Galerij Ge hebt ongetwijfeld ge lezen in dit dagblad, hoe een aantal Velsense winkeliers hunne oude behuizingen gaan ontvluchten om aan Markt plein en Lange Nieuwstraat tesamen en in vereniging een riant complex te gaan betrek ken, dat onder de naam „Cen trum Galery" en met een fraaie luifel rondom plus een toren er óp een ware aanwinst wordt voor de stad aan de zee. Onze man, die u daarover verhaalde heeft blijkbaar niet kunnen tellen, want hij vergat in de veelheid van nieuwe za ken, die daar de 25e October hopelijk hun etablissementen gaan openen één paar onder nemers de gebroeders De Boer, in brillen en uurwerken en dit neem ik onze man toch wel lichtelijk kwalijk. Want wat is nu gemakkelijker dan tellen? Welaan vrinden, die gebroe ders De Boer zullen er ook zijn. Broer R. met de moderne optiek, die het leven veel zichtbaarder maakt voor hen wier ogen door natuur of ouderdom niet meer het hel dere beeld verschaffen, dat de natuur toch wel degelijk op levert en broer A. R. met uur werken, horloges en klokken, samen in een fraai winkeltje met lichte betimmering en een donker linoleum op de vloer. Wanneer zij samen de 25e daar trots staan, wil zulks niet zeg gen, dat de „oude" zaak van opticiën De Boer, verderop aan de Lange Nieuwstraat op houdt te bestaan, want daar blijft alles normaal draaien tegen de dónkere betimmering en op het lichte linoleum. Het is maar, dat ge niet on gerust hoeft te worden. Bijna diamant voor Wagters De trouwe bezoekers van Beverwfjks weekmarkt weten daar des Woensdags zeker de oude fietsenwachter Wagter de 79-jarige, immer krasse rechterhand van zijn dochter, die het bezoek van de fiets af helpt en getrouwelijk de bon netjes scheurt. Deze Arendswegbewoner gaat de 13e October een glo rieus feit tegemoet want dan viert hij samen met zijn gade, die ook al naar de naam Wag ter luistert, de 55e verjaring van zijn huwelijksdag meer dan een halve eeuw samen. Moeder - 82 - is niet meer zó rap ter been als haar heer ge maal, maar redt het dank zij diens uitstekende bijstand in de huishouding niettemin nog best, sinds hij op 60-jarige leeftijd bij Van Gelder met vervroegd pensioen moest gaan.. Op dat moment zat het gezin even lelijk knel, want de inkomsten waren niet over vloedig en vader meldde zich als drager bij de Eerste Bever- wijkse Begrafenisonderneming, welke stille taak hij nog steeds trouw vervult tot voor kort kwam daar bovendien de col portage met het evangelisatie- geschrift „De blijde bood schap" bij, een arbeid, welke vader van zijn achttiende af met eerbied verrichtte. De bovenverdieping van Arendsweg 137 zal Donderdag de dertiende vollopen van feestgedruis en vriendelijke mensen, die dit echtpaar alle goeds toewensen de oudjes zelf hopen in stilte, maar tot nu toe vergeefs, op een huisje voor bejaarden, dat zo menige levensavond omgloort met de tevredenheid om een eigen home. Personeel Lui achterover geleund in de tot slapen nodende scheerstoel van mijn hof-coiffeur heb ik mij het verhaal laten vertellen van de omhoog-zittende kap pers. De kappers, die als maar meer klanten krijgen in IJmui den, daar uiteraard geen enkel bezwaar tegen kunnen hebben, maar deze klanten niet kunnen helpen omdat er geen bedien den op deze wereld zijn te vinden, die de clientèle voor noemd van baard- of haar groei kunnen ontdoen. De mijne heeft er toen, al enige tijd geleden, iets op ge vonden: hij keek de dames kappers het kunstje van het plaats bespreken af en laat zijn klanten een uur en een dag boeken, waarop zij ver wacht én direct geholpen worden. Dit systeem bevalt beide partijen wonderwel, al is de arbeidsintensiviteit voor de kappersbaas met sprongen om hoog gegaan en de babbelhoek van wachtende knipliefheb- bers met even grote sprongen in omvang gedaald. Hij vermoedt inmiddels, dat het straks bij alle coiffeurs deze kant uitgaat tot grote te vredenheid van klant en kap per tesaam. Agatha Christie van de „Tien kleine negertjes" laat twee van haar nieuwe thrillers in Londen als het ware een wed loop in populariteit houden: „Witness for the prosecution" staat al ruim anderhalf en „The Mousetrap" meer dan twee jaar op het répertoire. Het eerstgenoemde stuk is door A. Defresne onder de onjuiste titel „Kroongetuige" (het had moeten zijn: ge tuige a charge) vertaald en wordt door De Toneelvereniging onder regie van Louis Saalborn in ons land tot vertoning ge bracht. Donderdag had hiervan een abonne mentsvoorstelling in het Kennemer Thea ter te Beverwijk plaats. Het feit, dat men met een „berechting van een moordzaak in drie bedrijven" te doen heeft, versterkt de zwijgplicht omtrent de inhoud. Mee gedeeld mag volgens die ongeschreven wet slechts worden, dat de hoofdpersoon Leonard Vole ervan verdacht wordt zijn 56-jarige weldoenster Mrs. French van het leven te hebben beroofd. Zoals gebruike lijk worden er beurtelings verlichtende en bezwarende omstandigheden in het geding gebracht, waardoor een niet geringe span ning ontstaat. De situaties zijn met groot raffinement berekend, zodat men werke lijk meer dan alleen maar nieuwsgierig is, hoe de verdediging erin zal slagen dit in grote moeilijkheden verkerende jongmens de doodstraf te besparen. Als tijdens het tweede deel van de derde acte het toneel even „donker slaat" om een kort tijdsver loop aan te geven, klapt vrijwel iedereen tevreden in de handen doch stil even, het is nog niet afgelopen: Agatha Christie heeft een „verrassing" in petto, die een schokkende wending teweeg brengt. Men is daar nauwelijks op voorbreid, zodat men van een schoonheidsfout in de con structie zou mogen spreken, ware het niet dat door deze onvoorziene omstandigheden al het voorgaande als brutale voor-de-gek- houderij moet worden beschouwd. Het is allemaal niet zo erg, maar het druist een beetje in tegen de regels van het spel. Het geforceerde slot maakt een melo dramatisch bedenksel van wat een wel Als ge morgen vroeg uit de veren kunt komen om een uur of half zeven, als het dus nog half Zaterdag is dan zal een forse beloning uw deel worden. Want te zeven ure gaat de commissie voor natuurbescherming in Velsen een wandeling met u maken door het duin, te beginnen bij de betonweg, die vlak bij de halte „Zeeweg" naar het Zuiden steekt. De vogels zijn op dat moment allang uit die veren voornoemd en daar gaat het nu juist om, want de vogels zijn op trek de vinken en de spreeuwen, de mezen en leeuweriken, Vlaamse gaaien en lijsters hebben hun boeltje beredderd voor het grote vertrek naar warmere gewesten ze hebben de nesten gestofzuigd en de familie opgezocht, om samen de routekaart te bestuderen en de jonkies zijn nog eens en nóg eens geïnstrueerd om braaf midden in de groep te blijven, want als ze afdwalen moeten ze zelf maar weten, wat er van komt. Als de excursisten morgen ochtend een beetje geluk heb ben, kunnen ze de bonte kraaien zien terugkomen uit het Noorden en de spreeuwen in grote groepen zien samen scholen ze zullen het slaan van de vinken horen in het binnenduin en dit hele my sterie van de vogeltrek komt in een levend verhaal voor de genen te staan, die de moed voor een vroege wandeling kunnen opbrengen. Overigens is de beloning niet alleen te vinden in die trekkende vo gels, maar ook in de pracht van het duin met zijn kardi naalshoedjes, zijn duindoorn en paddestoelen, die in het geheel nieuwe en pas-aange brachte kleurenspel zo won derwel passen en tegen de ja gende luchten van het najaar het schilderij opleveren, waar voor het de moeite waard is morgenochtend wat haastiger dan gewoonlijk te ontbijten. De wandelaars blijven in het binnenduin, maar de fietsers gaan bij goed weer naar de zeereep, waar eveneens een weelderige wereld is openge vouwen en waar de vogels zich ook al reisklaar maken. Zeven uur verzamelen en wie komt zal er beslist geen spijt van hebben. LAMPENIER Ton Kuyl als de van moord verdachte Leonard Vole in „Kroongetuige" van Agatha Christie. degelijk boeiend en amusant tijdverdrijf was. Men ziet daardoor tevens in, hoe wei nig men eigenlijk wist van de menselijke achtergronden en verhoudingen der voor naamste betrokkenen. Doch het wordt kwart voor elf eer men tot dit inzicht komt. En voor het zover is, heeft men zich intens laten bezighouden zonder het gevoel beet genomen te worden. Bij de schaarste aan goede thrillers is dat al heel wat. Niemand zal er dan ook spijt van hebben een op voering te zijn gaan bijwonen te minder omdat deze dank zij de vakkundige leiding van Saalborn van betere kwaliteit blijkt, dan men van dit gezelschap gewoon is. De enkele jaren geleden naar Parijs ver trokken acteur Ton Kuyl vertolkt als wel kome gast de rol van de verdachte bijzon der doeltreffend. Hij speelt zo goed hij kan het spelletje met de schrijfster mee en men kan hem voor het resultaat alleen maar dankbaar zijn, want het is geen geringe taak waarvoor hij staat (of liever: gedu rende een halve avond zit). D. K. De elf van CSV Het Castricumse CSV dat tot nu toe geen enkel winstpunt heeft behaald, krijgt Zon dag Kinheim als tegenstander. Er ligt voor de Castricummers een overwinning in het verschiet, mits zij erin slagen een behoor lijk tempo en uithoudingsvermogen tot het eindsignaal vol te houden. De ontmoeting zal te Castricum aan de Zeeweg plaats vinden en de opstelling is als volgt: doel: G. de Heer; achter: H. Jacobs en N.N.; midden: D. Hoberg, H. Hartog en J. Beijers- bergen van Henegouwen; voor: G. Riet horst, H. van Diggelen, B. Kossen, C. Boot en H. Stolk.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10