Visserij-onderneming VEM koopt trawler „Batavia" Eindelijk begint bouw van revaliditatie-centrum BABITO, DE MUZIKANT „De Spieghel" De laatste bonen en de eerste spruiten Regen en wind maakten veel bloemen kapot Het „Groene huis" gaat Maandag weer wijd open Heemskerk Vanmorgen in de Vishal en op zee Vicaris J. D. Duk wordt Zondagmorgen bevestigd Eerste paviljoen van plan-Schuyt wordt Maandag aanbesteed Eerste leesweek officieel geopend Bietencampagne begint op 10 October Industrie-volkswerk fris aan de start Over het beoordelen van amateur-foto's FEUILLETON Over „Practisch Humanisme" Opstelling van ADO LIKDOORNS WONDEROLIE Hervormden centraliseren in IJmond Bijzondere postzegels die buiten gebruik raken Actie tegen „boekenheidenen" Suikerfabriek in Halfweg belangrijk gemoderniseerd Scheepvaart Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck c ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 Voor de laatste bonen van deze zomer werden deze week in Beverwijk nog uit stekende prijzen besteed, de pronkers zijn voor export naar Engeland uit de markt genomen en zij noteerden van 65 tot 81 cent per kilo; snij- en sperciebonen gingen tot f 1,25 per kilo. Bloemkool is nog ruim vertegenwoordigd en er werd tot 47 cent per stuk voor be taald. Bospeen varieerde van 12 tot 23 cent per bos; minder vlot ging het met de was- peen, hiervoor werd van 8 tot 14 cent per kilo gegeven. Spinazie wordt schaars, er werd tot 48 cent per kilo betaald. Sla va rieerde van 3 tot 17 cent per krop, andijvie ging van 6 tot 9 cent per kilo. De tomaten zijn geheel op de binnenlandse markt aan gewezen die van 20 tot 47 cent per kilo gaf. De aanvoer van spruiten is nog klein en er werd voor de goede kwaliteit tot 64 cent per kilo betaald. Prei varieerde van 8 tot 17 cent per kilo, selderijknollen gingen tot 23 cent per stuk. De groene- en rode kool ging niet hoger dan tot 12 cent per kilo. Er komen steeds meer druiven aan de markt, de Frankenthalers varieerden van f 1 tot f 1.10 per kilo. Bloemen veel duurder Onverwachts zijn de bloemenprijzen deze week met sprongen omhoog gegaan, dit is een gevolg van het slechte weer der laatste dagen waardoor vele bloemen ver loren zijn gegaan. De aanvoer op de markt is dan ook niet groot, de zomerbloemen hebben zo goed als afgedaan en de chry santen liepen in prijs op tot f 1.14 per bos. De grootbïoemigen kwamen tot de 36 cent per stuk. Dahlia's minderen snel in aanvoer zoals met alle zomer- en vroege herfst bloemen het geval is. Het Industrievolkshuis aan de Kruisweg te Beverwijk het z.g. „Groene Huis" begint op Maandag 10 October aan een nieuw winterprogramma. Was het eerst alleen de jeugd die hier terecht kon, thans heeft men ook voor ouderen het een en ander te bieden. Het „buurthuis" wil in de eerste plaats voor alle mensen de mogelijkheid tot ont spanning bieden en daarnaast is er de kans om met elkaar te praten. Vooral voor mensen die in Beverwijk helemaal geen kennissen of familie hebben is het een prachtige kans om in het Groene Huis an deren te ontmoeten, die misschien in de zelfde omstandigheden verkeren. Op deze wijze hoopt men een band tussen hen te bewerkstelligen. In de afgelopen maanden heeft het huis een grondige beurt gehad en er zijn verschillende vernieuwingen aangebracht. Moederclubs en tafeltennis Zoals gezegd begint alles Maandagavond weer te draaien en zal Het Groene Huis weer de hele dag bevolkt zijn door jong en oud. Voor de vrouwen zijn er onder andere Moederclubs, die onder leiding staan van mevrouw Kuiper en mevrouw Schuit. Voorts worden ouderen boven achttien jaar, verloofden en pas getrouwden, 's Zondags avonds om de veertien dagen verwacht om een kop koffie te drinken en over allerlei menselijke problemen te praten. Voor de jeugd zijn er diverse mogelijk heden als tafeltennissen, handenarbeids- cursussen en volksdansen, 's Woensdags is de leeszaal open en kan tegen een geringe vergoeding een boek naar huis meegeno men worden. In afwachting van de spreker, de heer H. Tulp uit Utrecht, besprak de voorzitter van de Beverwijkse amateur-fotografen vereniging, de heer G. Broertjes, gisteren enkele interne aangelegenheden en hij deelde onder andere mede, dat de heer C. Kelder uit Zaandijk volgende week Vrijdag zal komen praten over portret-fotografie. Inmiddels was de heer Tulp aangekomen en ving zijn causerie aan met als onderwerp „Hoe moeten wij wedstrijd-foto's beoor delen." Bij vele leden bestaat het verlan gen direct de uitslag te vernemen van de ingezonden foto's. Met een vaste jury is dit meestal uitgesloten en in de vereniging in Utrecht heeft men zeer lang moeten dok teren om een juiste oplossing voor dit pro bleem te vinden. De meest juiste gang van zaken achtte hij, dat alle leden de foto's be oordelen en punten geven voor het motief, de techniek en de uitbeelding. In het begin zweven de cijfers meestal tussen de 5 en de 7. Maar hij ried aan een flink hoog of laag cijfer te geven, mits het weloverwogen ge beurt. Aan de hand van meegebrachte foto's toonde de heer Tulp hoe de beoordeling dient te geschieden. Voorzitter Broertjes dankte spreker voor zijn leerzame uiteen zetting en was van mening, dat de A.F.B. de Utrechtse methode dient na te volgen. Er is een levendige handel in de gele duindoorns die nog tot f 1,40 per tak gin gen. Rozen brachten het tot f 4.65 per bos. De aanvoer van potplanten wordt groter, ook hier goede prijzen. „Strijd om de top" De Christelijke Filmactie te Beverwijk organiseert op Woensdag 19 October een avond in het KSA-gebouw. Vertoond wordt „Strijd om de top", een kleurenfilm die een beeld geeft van de beklimming van één der tcppen van het Himalaya-gebergte. VEILINGBERICHT 7 October Sla 317; bloemkool 1247: andijvie 6—9; spinazie 2448; tomaten 2047; komkommer 13—29; snijbonen 48123; sperciebonen 45128; pronkbonen 3481; bospeen 12—22; waspeen 814; spruiten 2364; groene kool 710; rode kool 712; prei 818; knollen 922; druiven 105110; appels 2839. Voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond spreekt de heer D, Th. F. d'Angremond op Zondag 9 October in het Statenhuis over het onderwerp „Practisch Humanisme." De Heemskerkse voetbalvereniging ADO komt Zondagmiddag in de thuiswedstrijd tegen Velsen als volgt in het veld: doel: De Boer; achter: De Graaf en Van Tunen; midden: Martens, Dam en Sinnige; voor: Beentjes, Voormeer, Groot, Bruins en De Wit. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater; Zaterdag en Zondag 20 uur: Wat er vandaag was De SCH153 (van 23 Sept.) voerde van morgen aan 655 kisten waarvan 500 haring, 40 schelvis, 100 wijting, 10 makreel, 5 di versen en 15 stuks stijve kabeljauwen; de „Wiron I" 80 kisten diversen; de „Wiron 5" 130 kisten, waarvan 50 schelvis, 80 diver sen en 70 stuks stijve kabeljauwen; de WR33 120 kisten, waarvan 50 schelvis, 35 wijting, 10 gul, 25 diversen. De kleine vaart was binnen met 5000 kg. tong en 400 kisten schol. Wat er komt Vier trawlers waren vanmorgen thuis- stomende voor de Maandagmarkt; de „Vios I" (van 28 April) met 1350 kisten haring en 50 diversen; de „Bergen" (van 29 Sept.) met 1250 kisten, waarvan 900 makreel, 125 haring, 175 schelvis, 50 diversen, en de „Bloemendaal (van 29 Sept.) met 950 kis ten, waarvan 675 makreel, 25 haring, 225 schelvis, 25 varia, 75 kabeljauw. Ook de „Polderman" (van 30 Sept.) is thuisva rende. Oudste boten Oudste trawlers zijn nu: SCH117, 27, 135 en „Nestor" (van 27 Sept.); „Vios I" (van 28 Sept.); „Bergen" en „Bloemendaal" (van 29 Sept.); „Wiron 2", „Polderman", „Post boy" en „Emma Wilhelmina" (van 30 Sept.) Nieuwe scheepswerf De constructiewerkplaats van de firma Jansen te Harlingen heeft van de firma Kramer De Booy te IJmuiden opdracht ontvangen voor de constructie van een drie tal loodsen van 20 x 60 m, welke zijn be stemd. voor de te stichten scheepswerf te Kloostertille in de gemeente Tietjerkstera- deel. Circa medio December moeten de loodsen klaar zijn. In de markt vandaag Grote tong ging vanmorgen van de hand voor f 4.60 tot f 5, grootmiddel voor f 3.50 tot f 3.70, kleinmiddel voor f 3.25 tot f 3.50, tcng I voor f 3.50 tot f 3.60, slips f 2.40 tot f 2. Grote, grootmiddel en zetschol ging van de hand voor f 60 en schol I voor f 50 tot f 54. De schol 2 haalde f 39 tot f 34. De rijen kabeljauw deden vandaag f112 tot f 120 en de kleine f 56 tot f 49. Binnenland kocht grote gul voor f 50 tot f 48, middel voor f 42 tot f 33 en torgul voor f 27 tot f 21. Wijting leverde op f 20 tot f 23, grote schelvis f 35 tot f 40, middel schelvis f 30 tot f 35, kleinmiddel schelvis f 28 tot f 33, pennen f 26 tot f 30 en braadschelvis f 25 tot f 30. De haring noteerde vandaag f 14 tot f19. Vertrokken IJM 10 Maria v. Hattem, 85 Klaas Wij- ker, 2 Herman, 209, 14, 221, 7, 240; KW 8 Deining, 89, 76, 12. RO 53 Dirkje, 46 Claes- jc. SCH 7, EH 8, TX 19, UK 32, 169, 91, 7, 90, 914, 81, 184, 141, 70, 18, 186, 105, 59. Binnen gekomen KW 73, 72, 210, 59, 60, 57, 34, 36, 165, 28, 170. IJM 210, 272, 5, 240 ,208, 24, SCH 153, 22, HD 37, 125, BU 33, UK 32, 169, 91, 7, 90, 194, 81, 184, 141, 70, 18, 186, 105, 59. AM 16, 17. ADVERTENTIE VERWU DERD HET Weg met onhandige Ukdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de p(jn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het ptjn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart l' veel ellende. (60) Aangezien ds. H. P. Huisman, predikant van de Nederlands Hervormde kerk te Velsen-Noord zich gaat bezighouden met de centralisatie van de Hervormde gemeen ten in de IJmond en derhalve zijn pasto rale arbeid in gedrang komt, zal in overleg en met medewerking van het moderamen der Synode een vicaris worden aangesteld. Het moderamen, dat volledig achter deze plannen tot centralisatie staat, heeft dan ook de wijk-kerkeraad van Velsen-Noord in de gelegenheid gesteld ter vervanging van ds. Huisman tot vicaris te benoemen de heer J. D. Duk. In de kerkdienst van Zondagmorgen 10 uur zal ds. Huisman de heer Duk in zijn ambt bevestigen. De IJmuidense trawler IJM 99 „Batavia" is door de rederij „MedanBatavia", direc teur D. Gouda, te IJmuiden verkocht aan de N.V. Visserij Onderneming De VEM. Schipper Cor Bal en de bemanning van het schip zi.jn mede overgegaan naar de nieuwe eigenaar. De „Batavia" zal voor de VEM Maandag naar zee gaan. Vanmorgen is het schip ter inspectie in het dok geweest. Het schip werd gebouwd bij de scheepsbouwwerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot n.v. te Al phen aan de Rijn. De „Batavia" maakte op Woensdag 12 Januari van dit jaar de proef vaart van Vlaardingen naar IJmuiden en was daarmee de eerste van een serie van drie schepen, die aan de ,,Colombo"-klasse werd toegevoegd. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn lengte 38.30 meter, breed te 7 meter en holte 3.80 meter. De motor installatie bestaat uit een 600 pk. Industrie, direct omkeerbaar met Kuyper reductie, een 135 Deutz winchmotor, een 20 pk Sa- mofa en een electrische trawlwinch num mer vijf v. d. Giessen. Het schip voer eerst ter visserij onder commando van schipper H. Krab, later na de terugkeer van de Eindelijk is thans de toestemming van Wederopbouw ontvangen die het na lang toezien en afwachten mpgelijk maakt een begin te maken met het project van twee millioen voor de Haarlemse Nazorg aan de Schalkwijkerweg: een groot revaliditatie- centrum voor minder validen, ook wel be schuttende werkplaats genoemd, bestaande uit vijf paviljoens, een internaat en een administratiegebouw. Reeds op 3 Maart van het vorig jaar werden de plannen door de Haarlemse gemeenteraad goedgekeurd, maar het project dreigde op de lange baan te raken en juist toen men er mee wilde beginnen werden zij getroffen door een bouwstop, die op 1 Augustus van dit jaar nog werd verscherpt. Inmiddels is men er van Haarlemse zijde in geslaagd ten departemente duidelijk te maken, dat het hier gaat om een project in de industriële sector en daardoor is nu de vergunning voor het eerste paviljoen los gekomen. Het wordt Maandagmorgen om half twaalf op het Stadhuis aanbesteed. Dit eerste paviljoen van het project ver schaft reeds onderdak aan veertig personen. De heer E. P. Schuyt, directeur van de ge meentelijke Nazorg, zeide te hopen, dat het werk binnen zes maanden voltooid zal zijn. „Terwijl de bouw in volle gang is dienen we de tekening voor het volgende paviljoen vast in, dan kan. het totale werk ,ip aapeen- sluitende étappes doorgaan," aldus de heer Schuyt, „over de vergunning van de zijde van de overheid hoeven we ons geen zorgen meer te maken, want zij heeft immers a gezegd." ADVERTENTIE N.V. Ml). „HOLSTE R" - O VERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. ollestook Deze gehele investering voor de Nazorg komt voor rekening van de gemeente. Het rijk betaalt echter volgens een vaste rege ling 90 percent van de lonen in deze be schuttende werkplaatsen. Over de betekenis van deze werkinrich tingen is reeds herhaaldelijk in dit blad geschreven. Het doel ervan is de aanpas sing van verpleegden of debilen aan de maatschappij minder schoksgewijs te doen verlopen maar te doen geschieden in een dergelijk revaliditatie-centrum, dat zoveel mogelijk een weerspiegeling is van de nor male samenleving. De mensen vallen onder normale arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen en het werk ligt op een veel hoger peil dan dat in de permanente werk inrichtingen van de Nazorg. Dit systeem betekent volgens de ervaring in andere steden ook een oplossing voor veel misluk kende proefverloven van verpleegden, die van de maatschappij vervreemd zijn. In Haarlem zijn minstens tweehonderd men sen, die voor plaatsing in zulk een cen trum in aanmerking komen. De navolgende bijzondere postzegels zullen met ingang-van 1 Januari' 1956 bui ten gebruik gesteld en voor de frankering waardeloos worden: a. De zomerpostzegels, uitgifte 1954, fran- keerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. b. De in 1954 uitgegeven Bonifatiusher- denkingspostzegel, frankeerwaarde 10 cent. c. De in 1954 uitgegeven bijzondere post zegels met toeslag ten bate van het Natio naal Luchtvaartfonds, frarikeerwaarden 2 en 10 cent. d. De weldadigheidspostzegels (kinder postzegels), uitgifte 1954, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. e. De in 1954 uitgegeven Statuutpostzegel, frankeerwaarde 10 cent. Babito nam plaats op een bankje en begon. Eerst speelde hij enkele aardige wijsjes op zijn fluit; dat klonk mooi in die grote zaal. Daarna zong hij wat liedjes, en dal klonk ook aardig, want Babito had een goede stem. De graaf zat in zijn brede zetel en luisterde aandachtig. Zijn dochter ook. Die vond de muziek en de liedjes mooi en knikte met 'n goedkeurend lachje. Babito deed erg zijn best. Het was prettig, dat de graaf en zijn dochter tevreden waren met zijn zang en spel. De hele avond waren ze in de ridderzaal en Babito speelde... 11-12 visserij bij New Foundland onder comman do van schipper Cor Bal. De laatste reis werd gemaakt onder bevel van schipper v. d. Steen. De beide vloten De VEM heeft door de aankoop van de Batavia (IJM 99) thans de beschikking over 9 trawlers, waarvan er 2 niet meer in de vaart zijn. De Mary (IJM 61) en de Sumatra (IJM 62) zijn namelijk opgelegd. De rederij Me- dan-Batavia heeft nu nog 2 schepen de Medan (IJM 57) en de Soerabaya (IJM 79). De in aanbouw zijnde Curaqao, die Don derdag te water werd gelaten, is verkocht naar Frankrijk. IJselmeervisserij. Vrijdag werd door 17 vaartuigen op Urk aangevoerd: 363 pond lijnaal 1.121.13, 46 pond fuikaal 81 cent, 774 pond snoekbaars 6265 cent, 340 pond rode baars 6467 cent en 871 pond blei 67 cent per pond. De eerste leesweek. die van 8 tot 15 ctober wordt gehouden voorbereid door de Algemene Nederlandse Bond van Lees bibliotheekhouders is Vrijdagavond in de hoofdstad namens de minister van O. K. en W. geopend door het hoofd der afdeling Kunsten van dit departement, dr. J. Huls- leer. Ter inleiding van deze leesweek was een bijeenkomst in Krasnapolsley belegd, waar onder het motto „Lees ook eens" een gevarieerd luchtig programma werd uit gevoerd. Dr. Hulsker zei ondermeer dat deze lees week, waarvan men evenals de boeken week een traditie wil maken, een grote ac tie voor het lezen kan ontketenen. Deze actie, die geannonceerd wordt als te zijn tot bekering van de „boekenheidenen", kan succes hebben, als men dan maar bekeerd wordt tot het ware geloof, namelijk tot het lezen van die boeken, die waard zijn gele zen te worden. De spreker zeide met vol doening te hebben vernomen dat de Ne derlandse auteurs, die hun klankbodem in eigen volk moeten vinden, tijdens deze week in het middelpunt der belangstelling zullen worden geplaatst. „Moge deze lees week", zo besloot spreker, „uitgroeien tol een leesjaar". In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter der propagandacommissie nog eens het doel van deze leesweek: De niet- lezers tot het lezen van boeken te brengen en zij, die wel lezen doch alleen ontspan ningslectuur, op te voeden tot het lezen van het betere boek. Nog wordt er op de Suikerfabriek Hol land te Halfweg dag en nacht gewerkt om de vernieuwingen van de afgelopen zomer gereed te krijgen, maar de directie is er van overtuigd, dat op 10 October het sig naal voor het begin van de campagne kan worden gegeven. Reeds vier dagen zullen dan de boeren uit de omgeving hun bieten hebben aangevoerd. Zeer hoge verwachtingen koestert men van de nieuwe campagne evenwel niet. Bij de laatste bemonstering bleek dat het sui kergehalte aan de lage kant was. De bieten zijn weliswaar aan de grote en aan de zware kant, maar ook al omdat het be plante areaal kleiner is dan vorige jaren verwacht men dit jaar geen grotere pro ductie dan in 1954. Evenwel kunnen ko mende koude nachten het suikergehalte nog aanzienlijk doen stijgen. Het is nog te vroeg om een oordeel uit te spreken. Met groter spanning dan naar de bieten zelf ziet men op de Suikerfabriek Holland thans uit naar de werking van de nieuwe diffussie-inrichting, die men als eerste fa briek in Nederland in de afgelopen maan den grotendeels met eigen mensen, maar met hulp van enkele Franse monteurs heeft gebouwd. In tegenstelling met voorheen, toen men een onderbroken diffusie toepaste, beschikt men thans over een geheel nieuwe instal latie, die bij een constante temperatuur de suiker aan de fijngesneden bieten onttrekt. Verpakt in de geledingen van een enorme jacobsladder van zeventig meter lang door loopt het bietensnijdsel het gehele proces van rauwe biet tot suikerpap met de pulp als bijproduct. Voor deze installatie heeft men de fa briek moeten uitbreiden met een dertig meter hoog gebouw. Het spreekt vanzelf, dat men vooral om deze installatie het be gin van de campagne te Halfweg met spanning tegemoet ziet. Alderamin, 6 v. Port Said n. Genua. Alioth, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, 7 te Tegal. Abbedijk, 7 te Antwerpen. Almkerk, 7 te Tacloban. Altair, 7 Baliia. Amstelbrug, 10 Rotterdam verw. Amstellcroon, 12 Rotterdam verwacht. Alwaki, 7 Hamburg Boskoop, 7 Puna. Bandjermasin, 7 te Pangkalpinang. Baud, 7 te Tj. Priok. Crania, 6 v. Pta Cardon n. Brisbane. Cleodora, 7 te Kandia. Camitia. nacht 6-7 v. Curasao n. Pta Cardon. Cradle of Liberty. 6 160 m. Z.ZO. Nantucket Cistula, 7 Thsmeshaven. Clavella, 7 v. Piraeus n. Saloniki. Drente, 6 te Rotterdam. Dorestad, 7 t.h.v. Bahia verw. n. Curasao. Diemerdijk, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen Erinna, 7 Bangkok. Elizabeth B. 7 Kopenhagen. Esso Rotterdam, 7 v. Sidon n. Hamburg. Fairsea, 6 100 m. ZO. Guardafui. Friesland (SSM), 7 te Odense. Guineekust, pass. 6 Scheveningen n. Antw Helicon, 7 te Carthagena. Hestia, 7 te Georgetown. Hoogkerk, 7 v. Hamburg te Bremen verw. Houtman. 7 te Beira. Hydra, 6 v. Pto Cabello n. Willemstad. Kaloekoe. 7 v. Fakfak 8 Sorong verw. Kota Gede, 7 te Bintang. Kellia, 7 t.h.v. Bahia n. Curasao. Kenia, 14 Thameshaven verwacht. Kcrtosono, 7 t.h.v. Mogadiscio verwacht. Kopionella, verm. 11, 12 13 op proefvaart. Lu na, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Manoeran. 7 te Balikpapan. Metula. 7 te Miri. Musi, 7 te Padang. Maas, 7 Istanboel. Marisa, 10 Reykjavik daarna Curasao. Mitra, 12 Sasebo verw. Murena, 7 70 m. W. Perth n. Geraldton. Oranje, 7 Napels. Orion, 6 v. Bona n Rotterdam. Ophir, 7 te Singapore. Oranjefontein, 16 1260 m. N.NW. Kaapstad. Overijsel, 7 Brisbane. Prins Casimir, 6 v. Montreal n. Le Havre. Peperkust, 7 te Luanda. Piancius, 7 v. Buleleng. Folydorus, pass. 7 Djeddah n. Suez. Poseidon, verm. 7 v. La Guaira n. Pto Cabello. Prins Joh. W Friso, pass. 7 Cuxhaven naar Rotterdam. Prins Maurits, 7 te Rotterdam. Riouw, 6 v. Colombo n. Bombay. Rita, 7 te Pladju. Raki, 6 300 nr. W.t.N. Gibraltar. Rondo, 7 dwars Djeddah n. Suez. Sarangan. 7 Port Said. Stad Amsterdam, 6 v. Glasgow n. Seven Islard Statue of Liberty, 6 v. Philadelphia n. Port Said Saidja, 7 te Singapore. Stanvac Bcnekat, 7 te Saigon. Straat Banka, 7 te Singapore. Stanvac Djirak, 8 Sungeigerong verwacht. Salland. pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Schelpwijk, 8 Hoek v. Holland n. R'dam. Sheratan, 10 Porl Said verwacht. S*ad Leiden, 7 nog rede Damman. Saparoea. pass. 7 Gibraltar n. Amsterdam. Tibia, 7 v. Mena el Ahmadi n. Geelong. Tankhaven III, pass. 7 Pto Tioman n. Sungeige rong. Tjipondok, 7 te Nagoya. Tiba, 7 op ae Schelde n. Rotterdam Teucer, 7 Liverpool. Van Cloon, 7 te Surabaja. Van Neck, 7 te Fremantle. Van Spilbergen, 7 te Abidjan. Van Riebeeck, 7 Makassar. Van Linschoten, 7 nog Accra. Waal, 7 Hamburg. Waterman, 7 v. Aden n. Suez. Wieldrecht, 7 Bergen. Waibalong, 8 te Atapupu verw. Westland. 7 te Angradosreis. Westerdam, 10 Hoek v. Holland n. Rotterdam. KLEINE VAART Atlas. - 5 v. Barcelona n. Tarragona. Appingedam, verm. 7 v. Lissabon n. Antw. Adm. De Ruyter, 7 te Mumbles. Arctic. 9 v. Londen te Rotterdam verwacht. Atlantis, verm. 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aardenburgh, 6 v. Koping n. Stockholm. Alcelas, 6 v. Algeciras n. Savona. Amyntas, 6 v. Algiers te Tel Aviv. Breda. 5 v. Ariea n. Antofagasta. Bab T, 6 te Amsterdam. Barracuda, 7 v. Karlshamn te Boston. Batavier I, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Bayonne Betty, 6 v. Exmouth n. Teignmouth. Corrie B, 7 v. Rotterdam n. Malmö. Catharina W, 7 v. Brunsbüttel n. Svendborg. Domburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. Da Capo, 7 v. Lissabon te Antwerpen verw. Deni. 7 v. Teignmouth te" Randers. Da Capo, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Diana V, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Dido, 6 v. Santander n. Oporto. Dollard, 6 v. Frederikshamn te Gothenburg. Elsenburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. Export II. 7 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 6 v. San Feliu n. Alicante. Goote, verm. 7 v. Amsterdam n. Manchester. Gaasterland, 7 v. Rotterdam te Harlingen. Geert Bodewes. 6 v. Vasa te Abo. Hera. 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Henriëtte, 6 v. Hull n. Brugge. Ilias, 5 te Rijeka. Ida D. 7 v. Lowestoft te IJmuiden. Import, verm. 7 v. Lissabon n. Oporto. Joost, 6 te Ala. Jokurma, 7 v. Gent te Aarhus. Jaba, 7 v. Kopenhagen n. Brugge. Julia Mary, 7 te Brahestad. Kaap Falga, 6 Kiel gepass. n. Domsjo. Kemphaan, 7 v. Brunsbüttel n. Malo. Koningshaven, 8 te Casablanca verw. Kaap St. Vincent, 7 v. Rotterdam n. Gent. Leny. 6 v. Avcnmouth n. St. Malo. Larix, 4 te Zaandam. Leendert B, verm. 7 v. Stanlow n. Ballaruc. Leuvehaven verm. 7 v. Rotterdam n. Gothenburg Lijnbaan, 7 pass. 7 Brunsbüttel n. Aarhus. Marietje Bohmer, 7 v. Rotterdam n. Algiers. Monica, 7 v. Rotterdam n. Selzaete. Matthew, 7 v. Immingham te Hommelvik verw. Mizar N, 7 v. La Plata n. Santos. Mulan, 7 v. IJmuiden te Londen. Merwestad, 6 v. Stockholm n. Kramfors. Midas, 6 v. Izmir n. Messina. Myfem. verm. 7 v. Gefle n. Stockholm. Mypuck, 7 nog te Swansea. Noorderlicht, verm. 7 v. Amsterdam n. R'dam Nottingham, 6 te Goole. Nero, 7 v. Savona te Genua. Nimrod. 7 v. Hull te Rotterdam verw. Pavo, 6 Kiel gepass. n. Stockholm. Prins Bernhard, 7 v. Liverpool te Rotterdam. Pavo, 6 pass. Kiel n. Stockholm. Rijnhaven, verm. 8 v. Rotterdam n. St. Malo. Rigel, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Sonsbeek, 7 v. Klaipeda te Riga. Sporota, 7 v. Fowey te Amsterdam. Swallow, 7 te Cuxhaven. Swift, 6 v. Rotterdam te Helsingborg. Tilly, 5 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Vechtstroom, 7 v. Amsterdam n. Manchester. Vrij burgh, pass. 7 Burling n. Casablanca. Westpolder, 7 v. Antwerpen te Rotterdam verw Walen burgh, 6 v. Jersey te Bordeaux. Wexford, 6 op Humber n. Middlesbro. Wickenburgh, 6 v. Casablanca n. Londen. Wubbiena. 6 v. Amsterdam te Zaandam. Zeehaan, verm. 7 v. Malmö n. Londen. SLEEPVAART Gele Zee, 6 te Chittagong. Zwarte Zee. pass. 6 Torresstraat n. Rotterdam met 2 zuigers. 3) Precies tien minuten, zo wees de pen dule op de schoorsteenmantel het tenminste aan, was juffrouw Galjoen alleen op haar kamer achtergebleven. Maar nu hield ze het niet meer uit. Zo naargeestig als die ramen stonden te klepperen, terwijl het verder in de kamer zo stil was! En dan was het pas kwart over elf. Van grote-stads- mensen, en dan nog wel een journalist cn een Belgische professor en een paar meis jesstudenten kon je niet verwachten dat ze voor middernacht naar bed gingen, en daar om zou er zeker nog wel gelegenheid zijn om een paar van haar medebewoners te ontmoeten. Het was immers nog lang geen middernacht? Ze kon nog best even naar beneden gaan; de grote kamer beneden- achter was de gemeenschappelijke ziteet- kamer, had mevrouw Waterborg haar ge zegd. Daar zou op dit uur van de dag nog stellig wel iemand te vinden zijn. Ze kamde, nóg eens, haar verwaaide haardos op, toen draaide ze resoluut haar deurknop om en verliet de kamer. Het trappenhuis was hel verlicht, vijandig en vreemd. Maar ze was nu eenmaal op weg naar beneden en dus ging ze verder, de tweede trap af, de eerste. Maar in eens knipten alle lichten uit en stond ze in het pikkedonker. „Hé", riep ze. „Is daar iemand?" Er volgde geen antwoord. Maar er waren in eens snel-naderende voetstappen, iemand die tegen haar aanliep. En haar zulk een harde duw gaf dat ze met haar hoofd tegen de trapleuning bonkte. De ster retjes dansten voor haar ogen. En daarop zakte ze, half wezenloos, op de onderste traptree neer en bleef suffig in het donker voor zich uitstaren. Ook hier klaagde de wind, maar in het trappenhuis was geen enkel gerucht meer te horenZe was misschien toch wel even buitenwesten ge weest, dacht ze later, want op eens was het licht weer aan en stonden er een jongeman en een meisje. Een reusachtige jonge man, die met zijn hoog-opgeslagen kraag en zijn verwaaide haren wel een stormgod geleek. Hij had zijn arm om de schouders van het meisje geslagen. Het meisje was blond en ook verwaaid en het leek wel of ze ge schreid had, maar misschien kwam dat alleen maar door de wind. Ze schrokken natuurlijk, toen ze juffrouw Galjoen daar zo onverwacht zagen zitten, en de jonge man liet met een het meisje los. Ze waren dus nog niet officieel verloofd, dat consta teerde de oude vrijster bij zich zelf. „Inbrekers!" zei ze hard op. „Wat?" „Inbrekers!" De jonge man kwam nu naderbij en bukte zich naar de zonderlinge gedaante op de onderste traptree. Het meisje bleef tegen een deurpost leunen. Hij vroeg: „Inbrekers? Bent u dan die inbreker?" „Ik?" Er klonk verontwaardiging in haar stem. „Ik? Hoe komt u erbij! Natuurlijk niet!" „Maar wie bent u dan?" „Ik.maar dat spreekt toch van zelf. Ik ben juffrouw Galjoen." „O, juffrouw Galjoen de nieuwe pension gast. Ik ben Camphuysen. Maar hoe komt u dan hier?" „Hier? Met de trein. Dat spreekt toch van zelf!" „Maar ik bedoel hier. Hier op de grond." „Dat is de inbreker. Hij heeft me neer geslagen." „En waar is die inbreker dan?" „Die is hier in huis „Och kom." De jonge man fronste, scheen even na te denken. Dan richtte hij zich op. „Ik zal u zo dadelijk helpen. Wacht u maar even." Vervolgens zich tot het meisje wendend, dat nog altijd tegen de deurpost leunde: „Juffrouw Meilink, Greetje, ga jij nu eerst naar de eetkamer, dan zal ik daar koffie voor je maken. Kom maar met me mee. Hij legde zijn hand achter de schouders van het meisje en bracht haar door de gang naar de achterkamer. Juffrouw Gal joen was nu weer helemaal bijgekomen, want ze stak haar hoofd om de hoek van de trap om hen na te kijken. „Pas maar op. riep ze de beide jonge mensen na. „Pardon?" „Voor de inbreker. Hij kan best de eet kamer binnengeslopen zijn!" De jonge man opende de kamerdeur, zich klaarblijkelijk weinig om inbrekers bekom merend. Hij knipte het licht aan en bracht het meisje naar een stoel. Toen keerde hij naar juffrouw Galjoen terug. „Wil ik u even ophelpen?" „Graag, meneer CamphuysenEh dank u wel." „Gaat het zo? Wil ik u steunen?" „Ja. dank u wel. dank u wel. Ik heb een geweldige klap op mijn hoofd gehad." „Dat merk ik", zei de jonge man. „Een gevaarlijke inbreker," zei juffrouw Galjoen. „U bent natuurlijk over dat Perzische kleedje onder aan de trap gestruikeld. Een afschuwelijk ding; ik heb er gisteren ook bijna mijn nek over gebroken." „Warempel niet! Het was een inbreker!" De jonge man scheen het niet te horen. Hij bracht juffrouw Galjoen ook naar de eetkamer en schoof een stoel voor haar aan. Hij stelde het meisje aan haar voor en bood aan om voor beiden een kop koffie te ma ken. „Dan haal ik mijn koffiemachine van mijn kamer." De Zuid-Afrikaan verdween en onmid dellijk stond juffrouw Galjoen op en begon een speurtocht door de kamer. Ze keek onder de tafel, achter de gordijnen, in beide muurkasten en onder het dressoir. Nergens, tenzij hij zich misschien verstopt had in de laden van een groot, antiek kabinet, was een spoor van een inbreker te bekennen. Het meisje nog altijd met verwaaide hai-en en gebogen hoofd, was stil aan de tafel blijven zitten. Nu stond de oude wij ster in eens voor haar. „Bent u verloofd?" vroeg ze op de man af. „Verloofd?" Het meisje scheen uit haar gedachten op te schrikken. „Verloofd? Met wie?" „Wel, met meneer Camphuysen natuur lijk!" „Met meneer Camphuysen? Hoe komt u daaraan? Hij is hier pas een week." „Nu, dan zoudt u toch wel verloofd kunnen zijn! Tegenwoordig is zo iets best mogelijk. En hij hield zijn arm om u heen!" „Hij. hij heeft me gered. Ik ben daar net bijna in het water gewaaid. ik kon me niet meer houden. hier vlak voor de deur. 1-Iij heeft me nog net gepakt. Het meisje zag met grote ogen voor zich uit en scheen juffrouw Galjoen niet meer te zien. Deze wendde zich om ten einde haar speurtocht voort te zetten. De Zuid- Afrikaan keerde terug met zijn koffie machine. „En juffrouw Galjoen, op zoek naar de inbreker?" „Ja, hij moet hier in huis zijn." „Kunt u zich niet vergist hebben?" ,Ik vergis me nooit. Er was een inbreker. Hij heeft eerst het licht uitgeknipt De jonge man haalde zijn schouders op en begon aan zijn toebereidselen voor de koffie. Hij had zijn koffiemachine op tafel gezet, stak nu een spiritusvlam aan en strooide gemalen koffie boven in het appa raat. Hij werkte vlug en handig, als een geroutineerd kampeerder. Een verrukke lijke koffiegeur begon zich te verspreiden door het vertrek. „Kom, juffrouw Galjoen, een kopje koffie voor de schrik!" „Dank u. Ik moet eerst de inbreker op sporen." „De inbreker? Die vindt u toch niet. Drinkt u liever een kopje koffie." „U denkt, geloof ik, dat ik u voor de gek houd!" „Nee, zeker niet. Ik denk, dat u lelijk bent uitgegleden over dat Perzische kleed je en dat u zich lelijk heeft bezeerd aan uw hoofd. Daarvoor is koffie juist goed." „En toch was er een inbreker!" Daniël Camphuysen antwoordde niet. Hij begon nu de koffie in te schenken: een zeei- verleidelijk geurende drank. Maar wie er voor die verleidelijk geurende drank be zweek: niet juffrouw Galjoen. „Ik ga naar mevrouw Waterborg om de inbreker op te sporen." „Maar het is al over half twaalf. Ze is stellig al naar bed." „Dan zal ik haar wakker maken. Ik moet die inbreker vinden! Goeden nacht, meneer Camphuysen. Goeden nacht, juffrouw Mei link!" „Nacht, juffrouw Galjoen." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6