vicks (panda en het geheimzinnige glas water Gemeenten kunnen niet meer antici peren op gemeentefonds-uitkeringen Wereldnieuws Brief van minister Beel aan gemeentebesturen Jongste staatslening een mislukking M De radio geeft Woensdag 83». BABYS VvapoRub Luchtlijn Engeland- Rotterdam Het leven van onze landbouwgezinnen De grenzen van de nieuwe bisdommen Regering wil bevoegdheid tot prijsbeheer sing behouden 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen ió Aet zo J DINSDAG 11 OCTOBER 19 5 5 Vragen aan minister Van de Kieft Uitbreiding vliegveld zal f 7\ millioen kosten Motorrijder omgekomen bij botsing met bus Arbeidsbureau verbond voorwaarde aan ontslagvergunning Onderzoek door C.B.S. Dr. Schultz via Finland terug uit Moskou Hulp aan Nederlanders in Indonesië Prijsopdrijving- en Hamsterwet nog niet buiten werking Wereldtentoonstelling 1958 in Brussel waarschuwen tegen Studie-proeven met atoomwapens in de V.S. HOUT WORMEN De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief gestuurd. Hierin wordt onder meer mede gedeeld: „In verband met de late totstandkoming van de wet tot Regeling van de Financiële Verhouding tussen het Rijk en de Gemeen ten voor de jaren 1953 tot en met 1957, welke eerst in Januari 1955 in het staats blad verscheen, is de beschikking op de binnengekomen verzoeken om verhoging van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds ook indien deze betrekking hadden op de dienstjaren 1953, 1954 of 1955, eerst thans mogelijk. Hierdoor is met betrekking tot de genoemde dienstjaren een situatie ontstaan, waarin vele gemeentebe sturen genoodzaakt waren bij het opstellen van de begroting of bij het besluiten tot uitgaven rekening te houden met een aan gevraagd doch niet toegekende verhoging van het basisbedrag der algemene uit kering. Aan deze situatie waren, hoezeer zij ook aanvaard moest worden daar de omstan digheden daartoe dwongen, naar zijn mening vele bezwaren verbonden, ener zijds omdat zij in vele gemeenten een zeer ongewenst te achten onzekerheid deed ont staan ten aanzien van de beschikbare mid delen, anderzijds omdat zij er toe leidde, dat gemeentebesturen onder bepaalde om standigheden bij het besluiten tot nieuwe uitgaven te veel op een herziening der algemene uitkering rekenden en op deze wijze door hun uitgavenpolitiek invloed uitoefenden op de toe te kennen verhoging, waardoor de kans ontstond op onbillijk heden tussen de gemeenten onderling. Met de Raad van Advies voor de ge- meentefinanciën, die voor deze aangelegen heid de aandacht vroeg, ben ik dan ook van oordeel, dat nu na de totstandkoming der wet in dit opzicht een meer normale toestand is geschapen wederom bewust Het Eerste Kamerlid prof. Molenaar (WD) heeft gevraagd of de minister van Financiën de mening deelt, dat de jongste 3'A percent Nederlandse staatslening 1955 II feitelijk een mislukking is gebleken, omdat de particuliere instellingen ten hoogste voor 139 millioen hebben ingeschreven en par ticuliere spaarders voor zo goed als niets, zodat ondanks de deelneming van de rijks fondsen het bedrag der lening slechts op 250 millioen is vastgesteld en of de mi nister niet van oordeel is, dat de condities reeds markttechnisch gezien te scherp waren gesteld, ongeacht het feit dat deze lening een tien jaar kortere looptijd had dan de lening 1955 I en dat door een en ander de animo om in te tekenen gering bleek te zijn? Voorts vraagt prof. Molenaar of het geen aanbeveling verdient zoveel mogelijk koop kracht te binden via de kapitaalmarkt en of niet een rendement op de jongste staats lening had dienen te worden geboden, dat iets boven de geldende kapitaalrente lag. Is direct of indirect van staatswege koers- steun aan soortgelijke obligaties op de beurs vóór de emissie van de jongste staats lening verleend en is koerssteun aan de jongste lening na haar emissie onthouden? Tenslotte vraagt prof. Molenaar of de minister niet van oordeel is dat de ge volgde emissiepolitiek er toe bijdraagt de aantrekkelijkheid van de staatsobligaties als beleggingsobject voor de particuliere spaarders te verminderen. ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LS.TR. 48 A'DAM TEL. 717162 Veulen lederen jassen ƒ175. de regel dient te worden gevolgd, dat de gemeentelijke begrotingen sluitend worden gehouden met de werkelijk beschikbare middelen. Dit wil wat de algemene uit kering betreft zeggen, met bedragen die ter beschikking zullen zijn. Tot nieuwe kapitaals- of andere uitgaven behoort dan niet te worden besloten, indien er voor zo lang voor de daaruit voortvloeiende lasten geen reële dekking aanwezig is. De minister verzoekt de gemeentebestu ren bij hun begrotingspolitiek voor 1956 met het bovenstaande ten volle rekening te willen houden. De minister is zich ervan bewust, dat het bovenstaande tot gevolg kan hebben, dat gemeenten zich in haar uitgaven, waar onder begrepen de kapitaals uitgaven, be perkingen zullen moeten opleggen. Ook kan een gevolg zijn dat gemeenten, die door een herziening der algemene uitkering met ingang van het jaar 1953, 1954 of 1955 in staat zijn gesteld een bestaande achterstand in het uitvoeren van kapitaalswerken ge deeltelijk in te halen, het tijdelijk verhoog de tempo daarvan zullen moeten verlagen. Hij acht het echter op de boven reeds uiteengezette redenen, in de gegeven situatie slechts in buitengewone en, in ver gelijking met de andere gemeenten, zeer urgente gevallen mogelijk door middel van subjectieve verhogingen hierin hulp te bieden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Salonorkest. 10.20 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Klokke tien, hoorspel. 12.10 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro- pole orkest. 14.00 Platen. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spec trum voor het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. C. A. van Peursen: De mens in de filosofie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koper ensemble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep orkest. 21.15 Beza, de medewerker en op volger van Calvijn, causerie. 21.35 Geeste lijke liederen. 22.05 Sightseeing achter het IJzeren Gordijn, causerie. 22.20 Lichte mu ziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 .Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de Vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gevarieerd pro gramma. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instrumentaal trio. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Curacaose dansritmen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De verdeelde kerk en de verdeelde samenleving, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.45 Jack Straw, hoorspel. 21.55 Platen. 22.20 Zijn on gelukken noodzakelijk?, lezing. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 —24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.00 Film programma. 21.30 Eurovisie: Reportage van de internationale athletiek wed strijden. Lon denPraag (relais van de BBC). 22.1523.30 Eurovisie: Reportage van de amateur boks wedstrijd LondenMoskou (relais van de BBC). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 iNeuws. 19.40 Solistenconcert. 20.00 Hoor spel. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Blokfluit, luit en zang. 22.5523.00 Nieuws. ADVERTENTIE Mkov Geef de behandeling,die Moedert in 104 landen ideaal vindenI Wrijf Vicks VapoRub tegen bed- tijd op borst, 'keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is.' De gemeenteraad van Rotterdam heeft in 1954 besloten tot de aanleg van een vlieg veld in de polder Zestienhoven, waarvoor toen een crediet van twee millioen gulden beschikbaar werd gesteld Het vliegveld is thans, afgezien van de gebouwen, vrijwel gereed. Onderhandelingen omtrent vesti ging van de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool verkeren in een vergevorderd stadium. B. en W. van Rotterdam hebben thans de minister van Verkeer en Waterstaat toe stemming gevraagd voor uitbreiding van het vliegveld, waardoor dit ook geschikt zal zijn voor de burgerlijke luchtvaart. Be sprekingen met twee Engelse luchtvaart maatschappijen, de EastAnglian Flying Ser vices Ltd., en de Air Charter Ltd., hebben tot een gunstig resultaat geleid. Deze maat schappijen hebben van de Engelse regering een voorwaardelijke vergunning gekregen om geregelde diensten te onderhouden tus sen Southend-On-Sea en Rotterdam. Eerstgenoemde maatschappij legt zich toe op passagiersvervoer en de tweede in het bijzonder op het vervoer van personen auto's met hun passagiers en vracht. Voor de aanleg van een verharde start baan naast en ten dele op het bestaande vliegveld van ongeveer 1500 meter zal on geveer f 7.500.000 nodig zijn, waarin is be grepen een bedrag van een millioen gulden voor verlichting. B. en W. achten het van groot belang, dat de werkzaamheden, waar mee ongeveer een jaar zal zijn gemoeid, direct ter hand worden genomen. Hiertoe zal voorshands een bedrag van f 1.500.000 nodig zijn. De raad wordt gevraagd dit ter beschikking te stellen. De 51-jarige E. Edens uit Vlaardingen is te Roosendaal met zijn motor tegen een bus gereden. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde toen een autobus uit Bergen op Zoom. die met arbeiders op weg was naar Pernis, genoodzaakt werd we gens werkzaamheden aan het wegdek over een strook van 150 meter aan de linkerzijde van de weg te rijden. Uit de tegengestelde zijde kwam de motorrijder, die de bus waarschijnlijk te laat heeft gezien. De Arnhemse politierechter heeft de vraag voorgelegd gekregen of het geweste lijk arbeidsbureau al dan niet bevoegd is voorwaarden te verbinden aan het verle nen van toestemming tot ontslag van een werknemer. De ai-beider F. G. R. uit Dreumel had ont slag genomen bij een bedrijf om zich als zelfstandig klompenmaker te vestigen. De directeur van het arbeidsbureau verleende toestemming onder voorwaarde, dat R. zich binnen veertien dagen als klompenma ker zou hebben gevestigd, anders zou de verleende vergunning voor het ontslag niet gelden. R. had aan deze voorwaarde niet voldaan. De hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsinspectie te Arnhem, ir. Th. Bijleveld, die als getuige in deze zaak werd gehoord, merkte op, dat de Haarlemse rechtbank bij een uitspraak in Maart 1954 geconcludeerd had, dat het stellen van voorwaarden bij ontslag door het arbeidsbureau wel geoor loofd was. Ook de officier van justitie was de me ning toegedaan, dat de directeur van een Gewestelijk Arbeidsbureau een dergelijke bevoegdheid wel toekomt. Niettemin meen de hij dat men het stellen van voorwaarden beter kan nalaten omdat het anders tot al lerlei moeilijkheden komt. De verdachte R. werd door de politierech ter veroordeeld wegens het nemen van ont slag zonder toestemming van het Geweste lijk Arbeidsbureau tot f 50 boete veroor deeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.) te 's Gravenhage zal trachten in samenwerking met het Instituut van het landbouwhuishoudkundig onderzoek te Wageningen, een inzicht te verkrijgen in de levenswijze van een aantal landbou wersgezinnen door van 1 November a.s. af een onderzoek te gaan instellen naar de uitgaven en het verbruik uit eigen bedrijf van deze gezinnen. In 1951 stelde het C.B.S. reeds een on derzoek in naar de inkomstenbesteding van ruim 3000 gezinnen uit vrijwel alle lagen der Nederlandse bevolking. De landbou wersgezinnen zijn hierbij echter buiten be schouwing gelaten, omdat men bij deze be volkingsgroep voor een aantal speciale problemen gesteld wordt. Het proefonderzoek dat op 1 November a.s. een aanvang neemt, zal een vijftigtal gezinnen omvatten uit de weidebedrijven en de gemengde bedrijven. Deels zullen de medewerkende gezin nen geënquêteerd worden door middel van huishoudboekjes, waarin de uitgaven en het verbruik uit eigen bedrijf dagelijks ge noteerd worden, deels door middel van vraaggesprekken aan het einde van elk kwartaal. Er wordt nog op gewezen, dat niemand zijn medewerking behoeft te weigeren uit vrees, dat de verstrekte gegevens bekend zullen worden bij instanties, aan welke men de financiële situatie van zijn gezin niet wenst bloot te leggen. Door het Cen traal Bureau voor de Statistiek wordt vol strekte geheimhouding gewaarborgd. Voor het onderzoek komen in aanmer king: Landbouwersgezinnen uit de weidebe drijven van Noord- en Zuidholland. Land bouwersgezinnen uit de gemengde bedrij ven van Friesland, Drenthe, de Gelderse Achterhoek, Noordbrabant en Limburg. De grootte van de weidebedrijven moet liggen tussen 10 en 20 ha. De grootte van de gemengde bedrijven tussen 4 en 10 ha. Landbouwersgezinnen van verschillende gezinsgrootte kunnen aan dit onderzoek deelnemen. Ook gezinnen met inwonende familieleden zullen in het onderzoek be trokken kunnen worden. Hun die bereid zijn aan dit onderzoek mede te werken, wordt verzocht hun adres op te geven aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, Oostduinlaan 2, 's Graven hage. MOSKOU (United Press) Dr. Schultz, de tandarts uit Chicago, die als eerste Westelijke toerist met zijn eigen wagen van de Finse grens naar Moskou is gere den, heeft de Russische hoofdstad in om gekeerde richting verlaten. Zijn toelating bleek op een vergissing te berusten. Schulz kwam 23 September met zijn auto aan de grens. De Russische grenswacht was zo verbaasd, dat hij twee schoten in de lucht afvuurde om de aandacht van een officier te trekken. Het visum van de Amerikaan was in orde en hij werd toe gelaten. In Moskou kon hij geen vergun ning krijgen voor de aankoop van benzine om het land per auto te bereizen. Het Rus sische reisbureau „Intoerist" gaf hem te verstaan, dat hij overal heen kon reizen per spoor of vliegtuig. Met zijn auto mocht hij alleen de weg gaan die hij gekomen is. Dr. Schultz had via Afghanistan of Perzië de Sovjet-Unie weer willen verlaten, maar hij kreeg alleen toestemming om via de grote autoweg van Moskou over Lenin grad naar Finland terug te keren. ADVERTENT1E Uitsluitend- verkrijgbaar b|] 'apotheker*, drogliton, kapper* en de «peclaatbrancho. In het begin van dit jaar is in Den Haag opgericht de stichting „Hulp aan onze mensen in Indonesië". De stichting, die onder voorzitterschap staat van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft tot doel Nederlanders en mensen van Nederlandse stam in Indonesië te helpen, voorzover zij aanvullende hulp nodig hebben. Het stichtingsbestuur wenst met behoud van eigen zelfstandigheid niet aileen naast, maar ook met de Nederlandse regering samen te werken tot leniging van de nood van talrijke landgenoten in Indonesië. Besprekingen hierover hebben geleid tot volledige overeenstemming tussen de re gering en de stichting. Voorts heeft de stichting van het begin af het standpunt gehuldigd, dat materiële hulp alleen dan op verantwoorde wijze kan worden verstrekt, indien in Indonesië naast de sociale afdeling van de Neder landse commissariaten een orgaan van het particuliere initiatief zou bestaan, dat deze hulpverlening zou kunnen organiseren. De stichting zal een delegatie naar In donesië zenden om deel te nemen aan de besprekingen over de coördinatie van het particuliere Nederlandse initiatief op dit gebied. De hieraan verbonden kosten zul len niet betaald worden uit de gelden, die het Nederlandse volk ten bate van het werk van de stichting heeft bijeengebracht. Van de zijde der Pauselijke Internuntia- tuur in Nederland wordt vernomen, dat de grenzen van de nieuwe Rooms-Katholieke bisdommen in Nederland als volgt zijn vast gesteld: het bisdom Rotterdam krijgt van het bisdom Haarlem geheel Zuid-Holland. De Zeeuwse eilanden, tot nu toe ressor terende onder Haarlem, worden bij het bis dom Breda gevoegd (Zeeuwsch-Vlaan- deren hoort reeds bij dit bisdom). Het dekenaat Geertruidenberg wordt van het bisdom Den Bosch afgescheiden ten be hoeve van het bisdom Breda. Het bisdom Groningen zal omvatten de provincies Groningen, Friesland, Drente en de Noord-Oost.polder, die tot, nu toe onder het aartsbisdom Utrecht ressorteerden. Kathedrale kerken in de nieuwe bisdom men zullen worden de dekenale kerk van Groningen van de parochie St. Martinus en de deenale kerk van Rotterdam van de parochie St. Laurentius. Het bisdom Haar lem zal uitsluitend de provincie Noord-, Holland omvatten, dus ook het Gooi. De regering wil de bevoegdheid behouden maximumprijzen voor te schrijven ter ver wezenlijking van de huidige politiek van prijsstabilisatie en het streven naar prijs verlaging waar dit mogelijk is. De minister van Economische Zaken en van Landbouw Visserij en Voedselvoor ziening delen dit mee in hun toelichting bij een wetsontwerp, waarin bekrachtiging wordt gevraagd van het Koninklijk Besluit van 30 Augustus 1955, volgens hetwelk de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet op 27 September opnieuw in werking is getreden voor de tijd van ten hoogste een jaar. Vorig jaar is eveneens besloten deze wet opnieuw in werking te doen treden voor één jaar. De regering heeft het advies ge vraagd van de Sociaal-Economische Raad omtrent de vraag, in welke mate zij in de toekomst bij voortduring de beschikking dient te hebben over bevoegdheden op het gebied van de prijzen. Dit advies is op 2 Juni ontvangen. Het was de regering niet mogelijk in deze belangrijke aangelegen heid voorstellen te doen op zo korte ter mijn, dat een hernieuwde inwerkstelling van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 niet meer nodig is. Stichting voor Nederlandse inzending opgericht De Belgische regering is bezig met het organiseren van een algemene wereldten toonstelling, welke in 1958 te Brussel zal worden gehouden. Dertig landen, waarvan Nederland een van de eerste was, hebben hun deelneming reeds toegezegd. Tot commissaris-generaal voor de Ne derlandse afdeling is bij Koninklijk Besluit benoemd mr. H. F. van Walsem, oud-lid van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken. De regering zal ten behoeve van de Ne derlandse inzending f 6 millioen ter be schikking stellen en bovendien nog tot maximaal f IVfe millioen deelnemen in een garantiefonds. In overleg met de commissaris-generaal is door de regering een stichting in het le ven geroepen, die de naam draagt „Stich ting Wereldtentoonstelling Brussel 1958, afdeling Nederland". De leiding van de da gelijkse werkzaamheden van de stichting berust bij een directeur. Als zodanig is be noemd jhr. F. E. C. Everts. De heer J. Kleiboer, organisator van verscheidene tentoonstellingen in Nederland, heeft in principe zijn medewerking als adviseur toegezegd. Doel van de Brusselse wereldtentoon stelling is „de confrontatie te bevorderen van de veelvuldige activiteiten van de vol ken op alle gebieden van de gedachten, de kunsten, de wetenschap, de economie en de I techniek". Getracht zal worden van Ne derlandse zijde naar gehoopt wordt met medewerking van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw Guinea een inzen ding samen te stellen die niet zozeer door kwantiteit, als door kwaliteit zal uitmun ten. Naast het culturele gedeelte zal aan dacht worden geschonken aan de economi sche belangen van Nederland. In beginsel is aan Nederland een ter rein toegewezen naast dat van de Belgi sche en Luxemburgse afdelingen. Ver wacht wordt dat de Nederlandse afdeling de beschikking zal krijgen over een stuk grond tér grootte van bijna 4 hectaren. Deze oppervlakte zal slechts ten dele voor de plaatsing van gebouwen worden ge bruikt. Hoewel er van verscheidene zijden reeds voorstellen zijn gedaan, is een definitief plan hoe de Nederlandse afdeling zal wor den ingericht, nog niet gemaakt. Evenmin staat vast aan wie de architectonische lei ding zal worden opgedragen. Ook wat be treft de omvang en de aard van de inzen dingen van het bedrijfsleven is nog geen beslissing genomen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wonneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen, gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, t 1.20 per öacoo. 80 Geheim. De hoogste kerkelijke autoriteit van de Grieks orthodoxe kerk op Cyprus, de raad der ethnarchie, moet op een geheime bijeenkomst hebben be sloten het aanbod van zelfbestuur, dat de Britse gouverneur, Sir John Harding, uiteengezet heeft, te verwerpen. Aarts bisschop Makarios zal heden een onder houd met Sir John hebben. Overstromingen. Joegoslavische legereen heden zijn te hulp geroepen om mensen te evacueren uit verscheidene over stroomde steden en dorpen in Noord- Bosnië en Zuid-Kroatië, waar vier ri vieren buiten haar oevers zijn getreden. De noodtoestand is afgekondigd. Ver scheidene personen moeten om het leven gekomen zijn. Op sommige plaatsen zijn spoorlijnen afgesneden. Coalitie. Twee links Israëlische partijen, de Mapam en de Ahdoet Havoda, hebben besloten toe le treden tot een regerings coalitie. Beide partijen hebben de per sonen aangewezen die zij formateur Ben Goerion als candidaat-ministers zullen voorstellen. Ambassadeur. W. Walton Butterworlh is benoemd tot Amerikaans ambassadeur bij de Europese gemeenschap voor Ko len en Staal in Luxemburg. Butter- worth zal de eerste vertegenwoordiger met de rang van ambassadeur bij de ge meenschap zijn. Aanvaring. Bij Suez zijn het Noorse tank schip „Britta" (12.5757 ton) en het Britse tankschip „Opalia" (6.195 ton) in aanvaring gekomen. De „Britta" kreeg vlak boven de waterlijn een gat in de romp. De „Opalia" werd licht be schadigd aan de boeg. Bodem. Het observatorium te Faenza (Ita lië) heeft een zeer zware aardbeving opgetekend op een afstand van onge veer veertienduizend kilometer ten Zui den van Italië. Men vermoedt dat de aardbeving zich heeft voorgedaan op de bodem van de Grote Oceaan. Rijk. In het Noordelijke deel van de Negeb- woestijn (Israel) is opnieuw een rijke oliebron aangeboord. In dit gebied werd verleden maand op 1.400 meter diepte de eerste olie op Israëlisch grondgebied aangeboord door de Lapidot-maatschap- pij, een Israelisch-Amerikaanse onder neming. Collectief. Volgens het officiële Sovjet persbureau „Tass" heeft Machmoed Ei- vazov, een boer uit de Kaukasus, zijn 147ste verjaardag gevierd, Volgens „Tass" werkt hij met 152 nakomelingen op een collectieve boerderij. Bron. Argentinië heeft Paraguay ver zocht de bewegingsvrijheid van ex-pre sident Perón te beperken. De Argentijn se regering vraagt in een nota Perón op zodanige afstand van de Argentijnse grens te houden, dat hij geen bron van onrust kan worden. Klacht. Israel heeft er bij de bestands commissie van de UNO in Palestina over geklaagd, dat Egypte in strijd met de afspraak niet al zijn troepen uit de gedemilitariseerde zóne van El Audja bij Gaza heeft teruggetrokken. Gevecht. PIA verneemt, dat te Haruru op Zuid-Ceram een gevecht is geleverd tussen een aantal aanhangers van de RMS (republiek Zuid-Molukken) en een peloton van het Indonesische leger. De leden van de mobiele garde verdreven de RMS-ers, van wie vijf werden ge dood. Jongste. Een 24-jarige zoon van de mar kies en markiezin Melchior de Vogue die kort geleden na een gelukkig huwe lijksleven van veertig jaren in een klooster zijn gegaan, is bij de gevechten in het Rifgebied (Marokko) gesneuveld. Geoffrey de Vogue was de jongste zoon van de markies en markiezin. Voorbeeld. De republikeinse gouverneur van de Amerikaanse staat Utah, Brac ken Lee, zal zijn federale inkomstenbe lasting voor 1955 niet betalen. Hij acht het in strijd met de grondwet, belasting te heffen ter ondersteuning van andere landen. Verdacht. In West-Duitsland zijn zes voor aanstaande functionarissen van de com munistische organisatie „Socialistische Actie", een van Oost-Duitsland uit ge leide groep, gearresteerd. Zij worden er van verdacht een „hoogverraderlijke onderneming" te hebben voorbereid. Alle zes waren reeds in Februari 1953 gearresteerd op grond van dezelfde be schuldiging, maar zijn na enige maan den vrijgelaten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie zal omstreeks 1 November beginnen met een reeks proeven ter bestudering van ont ploffing van kernwapens door ongelukken, 18. „Maar Pal, is dit nu heus nodig?", vroeg Panda, de buitenmodel neus betas tend, die Pat hem had opgezet. „Knijp niet in dat neus, bekorrah!", zei Pat scherp, „dat vermomming is nodig, om de spion- nens te misleiden. Volg me en denk er aan, trek vooral geen aandacht. Wij zijn geheim!" Weinig op zijn gemak liep Panda achter de grote detective aan. Het enorme neusvormige aanhangsel op zijn gezicht zakte steeds af en bemoeilijkte hem de adem. „Loop niet zo te snuiven", siste Pat, „je doet, bekorrah, alsof je geen neus ge wend bent". „Zo'n neus ben ik ook niet gewend", bromde Panda nasaal. „Klets- pratens", beet Pat hem toe. „Een goede detective past zich aan bij elke neus. Loop gewoon, net als ik. We mogen geen aan dacht trekken". „Maar we trekken JUIST aandacht, nu we zo zijn toegetakeld!" wierp Panda tegen. „Iedereen kijkt ons na!" Inderdaad bleven vele voorbijgan gers staan, om het zonderlinge tweetal na te staren DE ONS ALLEN bekende houtworm, de gevreesde vijand van oude meubels, is geen worm, maar een torretje, behorend tot de groep der boorkevers. De wijfjes leggen de eieren aan de oppervlakte van het hout, in reetjes en kleine barsten, waarna de larven de welbekende gangen vieten. Wanneer vele generaties van deze dieren aan het werk zijn geweest, vloeien de gangen min of meer ineen, zodat het meubel practisch wordt uitge- hold. Komen de kevers uit het hout te voorschijn, dan drij ven zij een hoopje boormeel voor zich uit dat op de grond valt. Dit melige poeder is vaak het eerste teken waardoor de vernielers zich verraden. Soms hebben de dieren te voren ook al van hun aanwezigheid blijk gegeven door een tikkend geluid dat wel iets van een horloge weg heeft. Hieraan dankt het insect de naam „doodskloppertje" omdat volgens het oude bijgeloof dit tik ken een sterfgeval zou aankondigen. De diertjes blijken echter niet zó goed met, de menselijke lotgevallen op de hoogte te zijn als men aanvankelijk meende, want latere onderzoekingen hebben aan getoond dat de dieren dit geluid veroor zaken door met het halsschild tegen de zolder van hun gang te slaan wanneer zij de andere sexe van hun aanwezigheid in kennis willen stellen. Het is dus een onderling communicatiemiddel, dat eer der op verlovingskaarten dan op rouw kaarten betrekking heeft. De werkzaamheid van deze dieren gaat het hele jaar door, zodat het wenselijk is hieraan een einde te maken, indien de eigenaar van de meubels althans op het behoud daarvan enige prijs stelt. De be- strijding geschiedt het doelmatigst met gasvormige insecticiden. Het bezwaar hiervan is, dat dit slechts kan geschieden in speciaal hiervoor ingerichte bedrijven, zodat dit nogal kostbaar is. De meubels worden dan in een autoclaaf gebracht, waaruit de lucht wordt weggezogen. Daar na worden de giftige dampen toegelaten, die dan tot in de fijnste gaatjes worden geperst, zodat zelfs de meest verborgen houtworm wordt gedood. Deze behandeling wordt vaak na korte tijd nog eens herhaald om de larven die inmiddels uit de eitjes zijn gekomen eveneens het leven te benemen. Veel goedkoper zijn de middelen die thuis kunnen worden toegepast door het hout, vooral in de buurt van de boorgaten, flink te doordrenken met pentachloorphe- nol of met kopernaphtenaat. Ook deze be handeling dient minstens tweemaal te ge schieden. Het gebruik van deze, voor de kevers uiterst giftige stoffen, heeft het voordeel dat ook later een hapje van dit vergiftigde hout de larven slecht zal be komen. Mochten een paar eitjes bij de be handeling van het meubel dus niet door het gif worden bereikt, dan zullen de lar ven bij hun tochten door het hout toch op den duur met de schadelijke stoffen in aanraking komen en te gronde gaan. Nu we het toch over oude meubelen hebben, is het wellicht aardig ook eens iets te vertellen van de methoden die gebruikt worden om hout kunstmatig een bejaard uiterlijk te geven. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2