BABITO, DE MUZIKANT „De Spieghel" Ook Belgen hadden moeilijkheden bij samenstelling nationaal team Die Raeckse had tegen HSV de zege voor het grijpen Zand voortmeeuw en won nog net van Blauw Wit-reserves De handbalcompetitie F. Damiaans Zn Sans Valeur snelste in Cesarewitch Quick Hollandia G kan Madame B-prijs winnen 4 Gaat U verhuizen Letsel door schuld bij voetbalwedstrijden Bondskampioenschappen Culturele Sportbond Het Rotterdams elftal tegen Antwerpen Weer een nederlaag van Fenny Heemskerk Paardensport M. M. Koster naar Parijs Courses op Duindigt Wandelsport Ruim 700 deelnemers aan NWB-herfstwandeltochten COPPENS MIDVOOR, MERMANS GEPASSEERD W oensdagmiddag-courses Zuid-Koreaanse judoërs demonstreerden DE VOLLEYBALCOMPETITIE Ledenaantal van NJJB met duizend gestegen FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DINSDAG II OCTOBER 1955 Erg fortuinlijk zijn de districtsklassers uit Haarlem en omgeving in de handbalcom petitie Zondag weer niet geweest. Slechts één overwinning kunnen wij melden een zege van de Zandvoortmeeuwen maar voor het overige bleven de Haarlemse ploegen zonder succes. Een overwinning dus voor de Zandvoortse kanaries op het sterke Blauw-Wit en nog wel, nadat Zandvoortmeeuwen driekwart van de wedstrijd tegen een achterstand had moeten optornen. Dat was; toen de gasten maar niet tot het juiste aanvalsspel konden komen. En dat was dan het moment, dat Zandvoort meeuwen opeens meer kracht bleek te bezitten. Even lukte het, twee doelpunten waren het gevolg en prompt hervond de achterhoede de rust om de felle aanvallen van Blauw Wit te keren. Een hard gelag voor Blauw Wit 2, dat zijn mooie kansen op winst steeds verder zag afbrokkelen. Dertien-negen was het verdiende eind resultaat. IJmond, de andere tweedeklasser, speel de tegen het sterke Niloc 2 en de Velsena- ren smaakten het genoegen de Amsterdam se gastheren goed partij te bieden (zes-vijf). Eersteklasser Concordia speelde bij de dames een zeer mooie wedstrijd. Ada trok 'na deze spannende en aantrekkelijke ont moeting met vijf-drie aan het langste eind. Het spel van de rood-witte heren kon ons in de strijd tegen het Bussumse BHC in de eerste helft zeker niet bekoren. Ver der dan zes-zeven kwamen de Haarlem mers niet. Bij de districtsklassers leed Foresters een nederlaag tegen het sterke Tonegido, dat zich op eigen veld niet liet verschalken (5-2). Opmars In de afdeling gingen de IJmonddames met haar opmars naar de top door. Zij speelden aanzienlijk sterker dan Concor dia 2 en dat moest dan ook met zes-één het onderspit delven. IJmond 2 en THB ontliepen elkaar veel minder in kracht, maar hier beschikte de thuisclub over iets meer wedstrijdroutine. En dat gaf tenslotte nadat THB geruime tijd een één-één-stand had kunnen handhaven, de doorslag. Vier- twee werd het voor IJmond 2. De HOC-dames waren in Zandvoort de veel sterkere gasten van Zandvoortmeeu wen. De roodbroekjes wonnen namelijk met maar liefst zestien-drie. Spannend was vooral het herenduel tus sen de reserve-teams van Rapiditas en De Blinkert. De strijd ging steeds gelijk op tot bijna aan het einde De Blinkert met een 7-6 achterstand de opgelegde kans op de gelijkmaker miste. En dat was de beslis sing, want in de direct daarop volgende Rapiditas-aanval moest De Blinkert-doel- man voor een hard schot capituleren. Eind stand: 8-6. Bij de meisjes waren er twee verrassen de uitslagen, beide uit Zandvoort. OSS won namelijk van IJmond met drie-nul en ADVERTENTIE Neem een verhuizer, die goed is. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 .Principiële uitspraak van het Münchens kantongerecht Het kantongerecht in Münclien heeft zich dezer dagen bezig gehouden met de vraag of ongelukken bij voetbalwedstrijden ge lijk gesteld kunnen worden met het toe brengen van letsel door schuld, en derhal ve strafbaar zijn. Dit in verband met een verwonding van Hans Stadler, doelverde- diger van S. V. Planegg, door een voor hoedespeler van F. C. Emmering Hans Pickl, die beschuldigd werd van het ver oorzaken van letsel door schuld. Bij een interventie van Stadler werd hij door de aanvallende Pickl zo zwaar aan het hoofd gewond dat hij sindsdien aan geheugenstoringen lijdt en noch lezen en schrijven noch spreken kan. Het kantongerecht sprak de beklaagde vrij op grond van de overweging dat een voetbalwedstrijd een kampspel is, en dal. wie er aan deelneemt, ook rekening moet houden met de mogelijkheid dat hij door een andere speler geblesseerd wordt. In dien er slechts sprake is van een geringe mate van schuld is een strafvervolging niet mogelijk. Voorts komt het er niet op aan, zo besliste het kantongerecht, hoe het ongeluk afloopt en wat de gevolgen ervan zijn. In een kampspel mag men niet de voorzichtigheid verwachten die in het dagelijks leven be tracht wordt. Iedere speler moet rekening houden met de mogelijkheid van een onge luk en aanvaardt derhalve bij voorbaat de mogelijkheid van een lichamelijke verwon ding. Aldus de principiële uitspraak van het kantongerecht in München. Zandvoortmeeuwen haalde de eerste pun ten binnen tegen IJmond 2 met 6-0. Zand voortmeeuwen 2 was daarentegen sterk in de minderheid tegen Concordia 2 (0-9), ter wijl de Blinkert op Concordia 1 weer een fikse 5-0 zege behaalde. Spannend was de ontmoeting tussen OSS en Zandvoortmeeuwen bij de jongens, die tenslotte met 3-3 de puntjes deelden. Een zeer goede junioren dames-wedstrijd zagen wij bij ConcordiaRapiditas. Van beide kanten goed spel, maar iets beter verzorg de aanvallen van de thuisclub, die dan ook met 11-6 de zege veroverde. IJmond, ten slotte, was sterker dan OSS (13-4). Na de veertien dagen geleden gehouden vtjfkamp kwamen de leden van negen Water- vriendenverenigingen, aangesloten b(j de Nederlandse Culturele Sportbond, Zondag weer in Rotterdam bijeen. Dit keer werden er de bondskampioenschappen 1955 gehou den Van de negen deelnemende Watervrien denverenigingen eindigde Haarlem op de vierde plaats. IJmuiden werd negende. De overige groepen kwamen uit Amsterdam, Rotterdam en Groningen, die in deze volg orde op de eerste drie plaatsen beslag legden. Amsterdam won voor de derde maal de wisselbeker. Ter onderbreking van het grote aantal wedstrijdnummers, die men gedurende enige uren Zondagmiddag moest afwerken, gaf de Rotterdamse watervriendenploeg een uit stekende demonstratie figuurdnjven. Van de belangrijkste uitslagen vermelden wij er een aantal, waarbij zwemmers uit Kennemsrland zich tot de best geplaatste zwemmers konden rekenen. 50 meter schoolslag meisjes: 1. Schagen, IJmuiden, 47.1 sec.; 2. Wildschut, Haarlem, 47.6 sec.; 3. Jonker, IJmuiden, 48.4. 50 meter schoolslag jongens: 1. Groene- woud, Haarlem. 43.- sec. 100 meter schoolslag dames: 1. Loskamp, Haarlem, 131.2 sec.; 2. Schokker, Groningen, 1.31.9; 3. Van Wissen, Haarlem, 1.33.8 sec. 100 meter schoolslag heren: 1. Hoornweg, Rotterdam, 1.19.8; 2. Vierhout, Haarlem, 1.22.- seconden. 100 meter rugcrawl heren: 1. Tops, Amster dam, 1.14.7; 2. Wildschut, Haarlem, 1.19.7. 50 meter vr(je slag dames: 1. Jonker, IJmuiden. 39.2 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. Hoornweg, Rotterdam, 2.55.1 sec.; 2. Vierhout, Haarlem, 1.56.1 sec. 3 x 50 meter wisselslag dames (persoonlijk): 1. Lambooy, Leiden. 2.24.- sec.; 2. Loskamp, Amsterdam, 2.30.-; 3. Van Wissen, Haarlem, 2.34.3 sec. 3 x 50 meter wisselslag heren: 1. Van Wijk, Amsterdam, 2.06.3; 2. Wildschut, Haarlem, 2.07.5 sec. Voor de wedstrijd RotterdamAntwerpen, die Zaterdagmiddag op het terrein van Sparta wordt gespeeld, is het Rotterdams elftal als volgt samengesteld: Doel: Van der Bijl (Feijenoord). Achter: Van der Hoek (Feijenoord) en La eerwaard Excelsior) Midden: Hartog (Excelsior), Terlouw (Snarta) en Verhoeven (Sparta). Voor: Van Ede (Soarta), Bennineshof (Sparta). Könemann (SW), Van Pelt (SW) en Jac Heyster (SW). Reserves: Den Hertog ((Excelsior), Oster- holt 'Feijenoord), De Koning (Sparta) en Van Woerden (Feijenoord). Het Antwerpse elftal Het Antwerps elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Geerts (BAC). Achter: Wouters (FC Antwerp) en Gee- raert (BAC). Midden: Pooters en Van de Ven (beiden Berchem Sport) en Maertens 'FC Antwerp). Voor: Grunberger (BAC), Van Linden en De Backer (beiden FC Antwerp), Mersie (Berchem Sport) en Dictus (BAC). Reserves: Figeay (FC Antwerp), Demondt en De Groote (beiden Berchem Sport) en Waeterinckx (BAC). De uitslagen van de zesde ronde van het candidatentournooi voor dames in Moskou luiden: Gurfinkel (Rusl.)Volpert (Rusl.) VtVa; Kertesz (Hone.)Gresser (V. S.) 01; Borisenko (Rusl.)Zvorykina (Rusl.) 01; Fenny Heemskerk (Ned.)Chaude de Silan (Fr.) 01; May Karff (V. S.)Holui 'Polen) 10; Sonja Graf Stevenson (V. S.) Bodo de Moschini (Arg.) 10; Olga Robtsova (Rusl.)—Olga Ignatyeva (Rusl.) 'AVa. De overige partijen werden afgebroken. Na zes ronden heeft Gesser de leiding met 5 punten, gevolgd door Volpert en Graf Ste venson, ieder met 4Va punt. Onze landgenote Fenny Heemskerk bezet met 1 punt en 1 afgebroken partij de 17e plaats. De Nederlandse ruiter M. M. Koster uit Zandvoort zal individueel deelnemen aan het internationaal concours-hippique, dat van 25 tot en met 29 October in Parijs wordt gehouden. De heer Koster zal met de paarden „Tahahumara" en „Cobbey" starten. De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen op Duindigt luiden: Louise de la Maire B-prijs (3040 m.): 1. Sweetheart Julia B 1.31.9; 2. Tjiftjab S 1.33.9; 3. Sally Guy 1.36.4. W. f 3,70, PI. f 1,50, f 1,80, f 3,90, Gek. f 18,20, Cov. f4,30. Lord Teddlngton-prijs (2040 m eerste afdeling: 1. Sirona 1.28.4; 2. Sherly Hollan- dia 1.28.8; 3. Sylvester Hanover 1.28.7. W. f3,40, PI. f 1,40, f 1,80, f2,50, Gek. f6,40, Cov. f7,70. Luccie Rohda-prfjs (2100 m.): 1. Rentinus 1.26.9; 2. Quick Jimmy 1.27.1; 3. Sunny boy 1.27.1. W. f 3,40. PI. f 1,30, f 1,30, f 1,20, Gek. f 3,90, Cov. f 5,50. Lucky Fanfare-prfis (2120 m.): 1. Quick Hollandia G 1.22.9; 2. Nettie Gregor 1.22.1; 3. Nelson 1.24.1. W. f2,—. PI. f 1,40, f 1,30, f4,60, Gek. f3,30, Coc. f3,40. Luxor-prys (2500 m.): 1. Paul B 1.26.2; 2. Roi de Cinq Mille 1.27.7; 3. New Spencer 1.24.6. W. f3.30, PI. f 1,40, f 1,80, f2.80. Gek. f4,—, Cov. f6,30. Lord Toddington-prys (2040 m.), tweede afdeling: 1. Sally's Bertha 1.27.3; 2. S O S 1.27.6: 3. Rocena 1.29.4. W. f 1,90, PI. f 1,30, f,140, f2,20, Gek. f3,70, Cov. f3,40. De uitslagen van de gehouden rennen luiden: Grand Prix (1900 m.): 1. Silver Slipper 2.05.8; 2. Baccarat; 3. Aquavit. W. f 10.90, PI. f4,—, f2,40, Gek. f45,50. Cov. f5,50. Het criterium (1600 m.): 1. The Phoenix Star 1.46.3; 2. Heraut; 3. Sylvia. W. f4,10, PI. f 1,60, f 1,10, Gek. f3,70, Cov. f4,50. Cesarewitch (3600 m.): 1. Sans Valeur 4.04.3; 2. Sans Culotte; 3. Agita. W. f 3,80, PI. f 1,40, f 1,50, f 1,80, Gek. f 8,—, Cov. f4.70. Totalisator-omzet f 103.389,50. De provinciale afdeling Noordhoiland van de Nederlandse Wandelsportbond hield dit weekeinde van Overveen uit herfst- wandeltochtcn over tien, vijftien en vijf entwintig kilometer. De parcoursen waren keurig uitgezet door de heer M. Timmer man en gingen gedeeltelijk over het terrein van CIOS en verder door Aerdenhout, via de Elswoutslaan naar dc finish in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad. Daarna maakten de deelnemers aan het langste parcours nog een tocht van ongeveer tien kilometer door Bloemendaal en langs de Hoge- en andere Duin-endaalsewegen. Het aantal wandelaars en wandelaarsters over trof Zaterdagmiddag met honderd percent de inschrijvingen van ongeveer zestig deel nemers. Zondag namen zeker zeshonderd leden en niet-leden van de Nederlandse Wandelsportbond aan de tochten deel. Van de groepen uit de directe omgeving willen wij noemen de jeugdgroepen van de speeltuinverenigingen Vondelkwartier en DVS, de wandelvereniging „Onder Door" en het Bosvolkje van mevrouw J. Mare- chal. Zaterdag waren er eveneens groepen van de Reserve politie Haarlem en van het Christelijk Lyceum, alsmede van de wan delsportvereniging DVS uit Halfweg en A.W.V. uit Aalsmeer. ADVERTENTIE Het Belgisch voetbalelftal, dat Zondag 16 October in het Feüenoord-stadion in Rotterdam tegen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Gernaye (Oostende); achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse SK); midden: Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC); voor: Jacquemyns (Union St. Gilloise), Reyniers (RC Mechelen), Coppens (Beerschot), Ma- thonet (Standard Luik) en Orlans (La Gan- toise). Reserves: Dresen (Lierse SK), Diricx (Union St. Gilloise), Van Kerkhoven (Da ring), Mermans (Anderlecht). Het Belgisch elftal bestaat, met uitzon dering van linksback Van Brandt, die ver hinderd was, uit dezelfde spelers, die enkele dagen geleden in het Brusselse Hey- Het Woensdagmiddagprogramma op Duin digt brengt weer veel afwisseling. Het hoogtepunt is de Madame B-prijs, waarin Quick Hollandia G opnieuw alles zal moeten geven om te kunnen winnen. Hoewel ver wacht kan worden, dat de jonge hengst na zijn zware' courses op stal zal blijven, zal hij bij een wel starten kunnen winnen. De grootste tegenstand komt van entrainement Wagenaar, dat met O Nelly Zora en Narciso v. Zora op de tweede plaats beslag kan leggen. In het leerlingenr.ummer moet Rose Marie in haar huidige vorm geen partij hebben in de Markies-prijs, daar Ria Kitty en Roi d' Or lanig zo snel niet zijn. In het matig bezette openingsnummer gaat de voorkeur uit naar de keuze van Geersen (Theo Scott, Titan Hanover). De overigen, waarvan Sally Guy en Sofien B nog de besten zijn, komen bij grote verrassing in aanmerking. Ook de minder succesvolle 2-jarigen krijgen nog een gelegenheid hun haver voor de komen de winter te verdienen. Veel moois heeft deze jonge garde nog niet laten zien, zonder uitzondering wordt hun snelheid iedere keer geremd door galoppades, met gevolg verras sende uitslagen. Indien Uncle Sam deze keel de fouten achterwege laat is hij de vrij zekere winnaar, voor Upward Hollandia en Uranie. In het 20 paarden tellende veld om de Margaretha Hanover-prijs hebben de zwaar gehandicapte paarden 100 m. achter de kopgroep een zeer moeilijke, maar geen onmogelijke taak. De keuze uit de favorieten Sammy Mars, Sirona en Sally's Bertha is echter niet eenvoudig, daar op paoier prac- t-isch geen verschil is te vinden. Gezien de vorm van Sirona wordt verondersteld, dat zij de baas zal blijven over haar leeftijds genoten. Een behoorlijke outsiderskans in dit 2500 m. lange nummer heeft Sorietha nog. In de beide rennen komt de bescheiden klasse aan de start. De verwachting is, dat Roddelaar de eerste ren zal winnen voor Baccarat en Dream Star. In de andere ren heeft Roddelaar goede kansen, zodat het al leen maar de vraag is. waar Roddelaar in zal starten. In deze ren mogen verder nog ge noemd worden Rose des Vents, Grande Lo- lotte en Douce France. sel-stadion de „A"-ploeg vormden, die tegen een Belgische „B"-ploeg een onder linge oefenparty speelde. Toen liet het zich al aanzien, dat de in Nederland zo bekende en populaire Jef Mermans niet zou worden opgesteld. Mermans was aan gewezen om in de tweede helft van de partij in de B-ploeg mee te doen als mid denvoor. Hij deelde mee dat hij gebles seerd was en verscheen niet in het veld. Thans behoort de oud-aanvoer der van de Rode Duivels tot de reserves. Evenmin als in Nederland schijnt het in België gemakkelijk een nationale ploeg samen te stellen. Na de tweevijf neder laag tegen de Tsjechen werd de Belgische ploeg grondig gewijzigd voor de ontmoe ting met Roemenië, die op 28 September in Boekarest plaats had. Bij die gelegen heid leden de Belgen een eervolle nuléén nederlaag. In vergelijking met de Belgische ploeg, die in Boekarest in het veld kwam, bleven thans verdediging en middenlinie onver anderd. In de voorhoede behielden rechts buiten Jacquemijns, middenvoor Coppens en linksbidten Orlans hun plaatsen. Mermans, die in Boekarest als rechts binnen speelde, werd vervangen door Rey niers en zijn clubgenoot Degeles, die de linksbinnenplaats bezette, moest het veld ruimen voor Mathonet. Gedurende een week hebben velen in het Westen van ons land een serie lessen, wedstrijden en demonstraties gezien, die gegeven werden door het Zuid-Koreaanse Judo team, dat naar Europa was gekorrfen om te laten zien, dat er behalve in Japan, ook in Zuid-Korea op hoog peil wordt ge werkt. Nadat het team een bezoek had ge bracht aan Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en België was Nederland als laatste land aan de beurt. De Judo clubs TUNG-JEN, YU-AI, DSCHUN-FU in Amsterdam, SHI-SEI in Den Haag en Rotterdam en de KEN-AM- JU in Haarlem traden als gastheer op. Alle wedstrijden die plaats vonden eindigden met een 60 overwinning van de junioren teams, terwijl de senioren uiteraard over al het onderspit moesten delven tegen deze Zuid-Koreaanse kampioenen. In het verloop van de week werd het team, dat geheel bestond uit politiemensen onder aanvoering van de hoofdcommissaris van politie van Seoul, officieel ontvangen door de burgemeester van Amsterdam, de heer d'Ailly en de hoofdcommissarissen van politie van Den Haag, Haarlem en Bloemendaal. Op de laatste dag van het verblijf in Ne derland werd in Haarlem een demonstra tie gegeven in de H.K.B., die door talrijke belangstellenden werd bijgewoond, en waarbij de gasten verschillende Kata's (vormen van Judo) uitvoerden. Het Nederlandse Amateur Dan College kreeg van de Zuid-Koreanen de opdracht, de graduaties in eigen land naar eigen maatstaven te regelen. De kok hield woord. Toen hij klaar was met het koken en stoven, wees hij Babito een bankje in de hoek van de keuken; en daar gaf hij hem een gebraden kippetje, brood en gebak en een kruik wijn. Jongens, dat smaakte! Babito zat er heerlijk van te smullen. Toen hij klaar was, nam hij zijn fluit. De kok ging er gemakkelijk bij zitten, en toen speelde Babito voor de vriendelijke man. „Dat was erg mooi!", zei de kok. „Dank je wel. Nu moest je maar lekker gaan slapen, want je zult wel moe zijn!" En Babito sliep heerlijk, die nacht,.. 15-16 Het is Die Raeckse gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem wederom niet ge lukt rivaal HVS te kloppen, ondanks het feit dat Die Raeckse een serieuze kans op de overwinning heeft gehad. In de tweede game n.I. stonden de roodwitten liefst met 14-8 voor; toch won HVS deze belangrijke game met 17-15. Er werd fel op winst ge speeld, maar de pittigheid in het spel, die tot nog toe alle hoofdklasse-wedstrijden sierde, ontbrak volkomen. Die Raeckse nam aanvankelijk een voor sprong van 4-2, maar door een serie mis verstanden bij HVS kon Die Raeckse via 5-4 uitlopen tot 14-5. Wel kon HVS nog tot 14-8 inlopen, doch het goede aanvalsspel van de roodwitten nam alle illusies bij de HVS'ers weg (15-8). Geheel onnodig verving Die Raeckse bij het ingaan van de tweede set A. de Graaf voor Hogervorst. Niettemin bleef Die Raeckse nog de toon aangeven: 3-2, 4-6, 8-6, 10-6, 10-8 en 14-8. Op deze stand dacht men aan de tweede set-overwinning voor Die Raeckse. Maar HVS blijkbaar niet! Clay, die door zijn ploeggenoten nog maar weinig in de aanval betrokken was gpworden, speelde verdedigend een sublieme partij en mede door zijn werk haalde HVS op: 14-12. Die Raeckse verzocht'om time-out. Maar ook dit baatte niet. In een bijzonder span nend slot wist HVS toch nog een game- overwinning uit het vuur te slepen: 14-14, 15-14 voor HVS, 15-15, 16-15 en 17-15. De derde set ging gelijk op. Toch speelde HVS overtuigender: 3-0 voor HVS, 5-3, 5-5, 6-6. Nadat op de stand 8-7, door steeds „serve-over" lange tijd niet gescoord werd, nam Die Raeckse de leiding, 11-8. HVS liet zich echter niet ontmoedigen en via 11-11 nam HVS met 15-11 deze game voor zijn rekening (2-1). Ook de laatste game bracht evenals de voorafgaande games steeds een score-ver loop, waarbij Die Raeckse en HVS om beurten de leiding hadden: HVfe 2-0 voor, 3-3, 5-3 voor Die Raeckse. 7-5 voor HVS, 12-8 voor Die Raeckse. Er volgde nog een spelerverwisseling bij HVS, maar ook dit bracht in het verloop geen wijziging meer. Die Raeckse won met 15-10. Weinig verrassend Die Raeckse speelde in de aanval weinig verrassend. Er werd steeds opgezet via de midvoor en dit bracht HVS niet in grote moeilijkheden. HVS was gisteravond echter niet bij machte om door middel van zijn eigen aanval hiervan te profiteren. De spelers verdienen een compliment voor het byzonder sportieve gedrag. Zoals by volleybal gebruikelijk maken de spelers de scheidsrechter er op attent, als zy het net geraakt hebben. Dat dit gisteren regel matig voorkwam, wijst er op dat ondanks de belangrijkheid van een dergelijke wed strijd de sportiviteit door de spelers niet uit het oog verloren wordt. In de eerste klasse heren bleef HBC het goede pad bewandelen en klopte in een aantrekkelijke strijd HVS 2 met 15-7, 11-15, 19-17 en 15-9. Verrassend mag genoemd worden het gelijke spel tussen MHBS en De Blinkert: 4-15, 15-12, 14-16 en 15-2 in de dames eerste klasse. De uitslagen De uitslagen luidden: Heren: HVS 2—HBC 1-3, HVS—Die Raeckse 2-2, BlinkertHaarlem 2 3-0, Die Raeckse 3Rap. 2 3-1, PWNDie Raeckse 4 3-1, Boru—Velox 3 4-0, OVRA 2—Gios 3 4-0, OSS—WIK 4-0, Gios 2—VVSH 2-2. Dames: HVS 2Velox 2 1-3, Haarlem Die Raeckse 3 3-1, BlinkertMHBS 2-2, OVRA—Gios 3-1, HBC 2—PSVH 2 3-1, GiosHaarlem 3 3-0, AW 2Gios 2 1-3, Sizo—VVSH 4-0, OG 2—SSO 2 3-1. Programma Het volleybalprogramma voor Woensdag avond vermeldt o.a. de hoofdklasse dames wedstrijd tussen de beide rivalen Die Raeckse en Velox (8 uur). In de eerste klasse dames mogen we spanning verwachten bij Die Raeckse 2 AVC en bij PSVHOG. In de eerste klasse heren zal Leonidas een moeilijke tegen stander krijgen aan Rapiditas (9 uur). Het programma luidt verder: Heren 2e kl.: Gios —OVRA, HBC 2—Die Raeckse 2; 3e kl.: Rap. 3WIK 2, Santpoort 2Ready, OSS OG, BWTBuitenrust, Spaarnestad-OVRA 3, Blinkert 3Spaarnestad 2. Dames: 2e kl. Die Raeckse 3Vesmia, 3e kl. Die Raeckse 4AW, Die Raeckse 6Velox 4, Haarlem 4 Blinkert 2, Sizo 2HBC 3, Die Raeckse 5Velox 4. Onder leiding van ir. A. M. Pingen uit Rotterdam heeft de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond in Utrecht zijn jaarvergade ring gehouden. In zijn openingswoord was de voorzitter optimistischh gestemd. Het leden aantal van de bond was met ruim 1000 tot 4750 leden gestegen en voorts werd van het ministerie van O., K. en W. een subsidie van f 2000.ontvangen. Het volgend jaar zal deze subsidie waarschijnlijk worden ver hoogd tot f 2.600.—. De besprekingen met de N.A.J.A. zijn op een dood punt geraakt. De N.A.J.A. wenst alleen heropening van de besprekingen on der leiding van het Nederlands Olympisch Comité. De N.J.J.B. wil dit alleen wanneer het ministerie van O., K. en W. bemiddelend optreedt. De verplichte medische sportkeuring, reeds op de laatste bestuursvergadering aanvaard, zal pas op 1 Januari 1956 ingaan. Voor de clubkampioenschappen, die in April 1956 zullen worden gehouden, hebben zich tot nu toe zes clubs gemeld. Besloten werd, de judoscholen voor deze clubkam pioenschappen gelijk te stellen met de clubs. eHt aantal deelnemende clubs zal hierdoor aanzienlijk toenemen. 5) Mevrouw Waterborg tenslotte redde de situatie, greep met een beslist gebaar haar hand,zodat er meteen een einde kwam aan het geluid en vroeg zacht, maar dringend: „Wat is er toch gebeurd, juffrouw Cor- beyn?" „Mijn Buddha is gestolen." „Uw Buddha? Dat beeld uit de nis in uw zitkamer?" „Ja...." „Maaris dat dan gestolen?" „Ja. Het was er zopas nog. Voordat ik naar bed ging. Ik weet het zeker! En nu is het weg." „Maar juffrouw Corbeyn! Staat u daar voor de bel te luiden?" „Ja natuurlijk. Ik.... ik...." De vrouw des huizes wreef met haar hand langs haar voorhoofd en staarde voor zich uit met grote, strakke ogen, Het scheen dat zij door deze gebeurtenis, de verdwij ning van een bronzen beeld uit haar zit kamer, geheel buiten zichzelf was geraakt. Dat zij geheel vergat hoe ze hier stond: op blote voeten en in nachtgewaad te midden van een kring van vreemde pen siongasten, die haar allen stomverbaasd aanstaarden. Er was niemand, die er iets van begreep, en zo heerste er dan ook eon pijnlijk stilzwijgen totdat de pensionhoud ster voor de tweede maal het initiatief nam. Opnieuw wendde zij zich tot de vrouw des huizes. „Gaat u naar uw kamer, juffrouw Cor beyn", zei ze zacht. „Gaat u zich eerst aankleden. En u", zo wendde zij zich tot de gasten, „gaat u zolang naar de eetkamer, als u wilt. Ik zal informeren en zo spoedig mogelijk bij u komen". Het heterogene gezelschap, een zonder linge stoet in hun diverse gewaden, trok naar de eetzaal. En mevrouw Waterborg informeerde: eerst weer bij juffrouw Cor beyn die, nog altijd starend, zich werk tuiglijk stond aan te kleden. „Ze had niet kunnen slapen", kwam er uit, „ze was om half elf naar bed gegaan. Toen was ze naar haar zitkamer terug gegaan, om een boek te halen en had daar dadelijk gezien dat de nis van de Budha leeg was. En toen.... ja, toen had ze de gong ge luid...." „Maar juffrouw Corbeyn! U hebt dat beeld dus niet ergens anders weggezet?" „Nee.... Nee...." „En kan een van de gasten het niet mee genomen hebben naar zijn kamer?" „Ik weet niet „Ik zal het gaan vragen." De pensionhoudster kwam even later on- verrichterzake terug. Géén van de huis genoten was ooit in de zitkamer van juf frouw Corbeyn geweest. Geen van de huis genoten had ooit de bronzen Budha gezien of wist waar hij nu gebleven was. Het was een mysterie. Mevrouw Waterborg ging nu de deuren en luiken inspecteren: alles was op slot, met de grendel ervoor. Nergens een spoor van braak of ongerechtigheid. Het was onbegrijpelijk. Maar het meest onbegrijpelijk was toch de houding van juffrouw Corbeyn zelf, de altijd onbewogene, koel-gereserveerde. Zo ontdaan als ze nu was, blijkbaar tot in het diepst van haar wezen geschokt door de verdwijning van een onaanzienlijk beeld. Mevrouw Waterborg haalde haar schou ders op. „Was het een kostbaar ding? Ja.ja. „Wil ik de politie bellen?" „Nee! Of ja.... toch maar. Misschien., krijg ik hem nog terug." Het was een zonderlinge boodschap. De brigadier, die de hoorn opnam, was klaar blijkelijk niet gewend om in het holst van de nacht opgebeld te worden over de ver missing van een bronzen beeld. Het was niet bepaald een urgent geval, vond hij. En het was voor de pensionhoudster een hele toer om hem te overreden iemand te sturen, midden in dit noodweer en voor een dergelijke onnozele zaak. Maar hij kende wel het pension „De Spieghel" en de oude juffrouw Corbeyn van aanzien en.... enfin er zou dan wel een recher cheur komen. Mevrouw Waterberg hing met een zucht de telefoon aan de haak. Onderwijl waren de pensiongasten door de achtergang naar de eetkamer gegaan, de vroegere zogenaamde „zaal" van het oude koopmanshuis der Corbeyns. En nog al tijd, ondanks de nieuwe bestemming, een imposante ruimte waarin ook door mevrouw Waterborg alles zoveel mogelijk bij hei- oude gelaten was. De grote eettafel was van donker, bijna zwart, eikenhout, en van dezelfde kleur de betimmerde lambrizering rondom. Tegen het goudleren behang daar boven hingen enige portretten van de voor vaderen van juffrouw Corbeyn: strenge, puriteinse gezichten boven de wit-kanten kragen en onder de lichte poederpruik. De laatste en jongste voorvader, uit het mid den van de vorige eeuw, was wel de meest uitgesproken persoonlijkheid. Een karakte ristieke, gebruinde kop zoals hij daar uit zijn gouden lijst de kamers inzag. In een hoek prijkte een antiek kabinet, en boven de tafel een, weliswaar een electrisch ge maakte, maar toch echt koperen kaarsen kroon. De enige moderne hoek was de „zit" bij de schouw: een paar gemakkelijke fauteuils rondom een leestafeltje. Juffrouw Galjoen, terwijl het gezelschap binnentrad, was op de drempel blijven staan om haar medegasten met grote ogen in zich op te nemen. De anderen hadden onderwijl hun ge wone plaatsen aan tafel ingenomen en na men niet veel notitie van de nieuweling in hun kring. Maar gelukkig was daar pro fessor Cosseart, met zijn aangeboren Fran se beleefdheid, die het verzuim nog bijtijds ontdekte en onmiddellijk op haar toe kwam. „Ik ben erg blij met u kennis te kunnen maken, juffrouw Kaljoen!" Hij sprak gelukkig Nederlands /welis waar met een sterk Vlaams accent, maar toch Nederlands. Hij had geestige bruine ogen waarin, af en toe, kleine lichtjes dansten. En nadat hij zich had voorge steld introduceerde hij haar in de gezame- lijke kring en schoof hoffelijk een stoel voor haar aan naast de zijne Hij begon meteen een praatje te maken: eerst over het stormweer en dat zij het op haar reis hierheen niet getroffen had. Nee, dat had zij zeker niet. Want zij was toch over zee gekomen, vervolgde hij, en met deze stormNee, over zee gekomen was zij niet. „Vraiment", antwoordde hij daar op, „ik dacht stellig dat u Anglaise was. Vast en zeker. Ik had er een eed op dur ven doen!" 1-Iet was voor juffrouw Galjoen natuur lijk erg moeilijk om hier een antwoord op te geven. Want tegenover deze man van de wereld, deze internationale fi guur, die er bovendien een eed op had durven doen dat zij een En gelse was, was het toch niet doenlijk, ja volstrikt onmogelijk om te bekennen waar zij dan wèl vandaan kwam: uit een manufacturenwinkel in Overkerspel. Aan de andere kant kon zij hem toch ook niet zo maar iets op zijn mouw spelden, waar hij natuurlijk navraag zou kunnen doen bij mevrouw Waterborg en dan de gehate naam Overkerspel toch te weten zou kun nen komen. Een verschrikkelijk lastig pro bleem! Een probleem, waar maar één ant woord op was: n.I. een geheimzinnig, veelbetekenend stilzwijgen te bewaren en zich aldus te hullen in de vermomming van de mysterieuze vrouw. En dus bedwong juffrouw Galjoen met moeite haar drang naar mededeelzaamheid en glimlachte mysterieus. Ja, hij was geïmponeerd, de Belgische professor, dat kon je duidelijk zien! Hij boog zich naar haar over in een alles-be- grijpend, zeer vertrouwelijk gebaar, en fluisterde: „Ik zie dat u een zéér bijzondere vrouw bent." „Inderdaad. U begrijpt mij, professor. Ik ben u zéér dankbaar 'voor uw sym pathie! U hebt bij intuïtie begrepen, dat ik een moeilijk leven achter de rug heb, een ontzaggelijk zwaar bestaan. Een mar telares, dat ben ik geweest! En u zult zich dan ook kunnen indenken wat het voor mij betekent om nu eindelijk vrij te zijn,, ein delijk in de gelegenheid te zijn om mijn vleugels uit te slaan, mijn speciale talen ten te ontwikkelen. En nu treft het wel bij zonder, dat ik juist vanavond hier in huis gekomen ben. Juist vanavond mijn ta lenten ter beschikking kan stellen van ehde gemeenschap hier." „Welke talenten, mademoiselle Kaljoen?" „Ik ia\ het u in vertrouwen mededelen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6