Agenda voor Velsen Visserij -varia JENE MEILOF: Muziek in de Engelmunduskerk Havenberichten Kennemer Lantaarn Orient-schepen droegen de vlag der Andersons naar Australië Brandveiligheid van de huizen in Velsens polders onvoldoende Orioti" uit de klasse der éénmasters Old Clothes New Hygiëne verbeterd, toch nog slecht Forumavond voor middenstanders Beverwijk 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" was bijeen DRY CLEANING ONLY GESPREKJES OVER DE CULTUUR „A woman's face" morgenavond in Thalia Weekmarkt onmisbaar Onmiddellijke bescherming Zeewijkschool 25 jaar „Excelsior" leed nederlaag tegen „Park-Sociëteit" Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 HET IS EEN PAAR KEER voorgekomen, dat schepen van de Orient Line een bezoek brengen aan Amsterdam. Vorig jaar was het de „Orsova" en deze zomer passeerde de „Orion" en de „Iberia" de sluizen van IJmuiden. De Orient Line is gevestigd in Lon den en onderhoudt een vaste lijndienst op Australië via Suez. Anderson, Green Co Ltd voeren de directie over deze scheepvaartmaatschappij. De naam Anderson kwam meer dan honderd jaar geleden al voor op de vaart op Australië. Tezamen met Thomson Co was Anderson toen eigenaar van de Orient Line of Clippers to Austra lia en de naam zegt het al dat de vaart toen geschiedde met clippers. De stoomma chine kwam bij Anderson in gebruik in 1876 toen men ging experimenteren met vier gecharterde schepen van de Pacific Steam Navigation Co Ltd. Dit experiment had tot gevolg dat in 1878 met de London Shipping Company de Orient Line opgericht werd. De vier gecharterde schepen „Chimbo- roza", „Cuzco", „Garonne" en „Lusita- nia" openden de dienst, maar kort daarop werd een speciaal gebouwd stoomschip, de „Oriënt" in dienst gesteld. Dit was het eerste schip dat speciaal was gebouwd voor de vaart op Australië. Het tweede schip van de Oriënt Line kwam in 1891 gereed. Dit was de „Ophir" en het eerste dubbelschroef stoomschip dat op de Australië-vaart dienst deed. De vaart werd geleidelijk uitgebreid en vooral aan het begin van deze eeuw werden grote orders geplaatst. De maatschappij stelde als eis grotere en snellere schepen en zo kwamen er in 1909 vijf nieuwe schepen bij elk ruim 12000 reg. ton bruto, beho rend tot de „Otranto-klasse". Behalve de „Otranto" bestond deze serie van vijf schepen uit de „Otway", „Osterley", „Or sova (No. 1)" en de „Orvieto". Deze schepen waren elk 163 meter lang en had den een snelheid van 18 mijl. Vijf vernieuwingen Gedurende de eerste wereldoorlog voe ren alle schepen van de Oriënt in dienst van de admiraliteit. De „Otranto" was aanwezig bij de zeeslag bij Coronel op 1 November 1914 en de „Orama" had in Maart 1915 een werkzaam aandeel in de opsporing van de Duitse kleine kruiser „Dresden". Deze beide schepen alsmede de „Otway" en de „Omrah" gingen in die periode verloren. De vloot kon gedeelte lijk worden aangevuld met drie voorma lige Duitse schepen. Nieuwbouw kon niet eerder plaats hebben dan in 19241929 in welke jaren er vijf nieuwe schepen aan de vloot werden toegevoegd. Het eerste schip onder de naam „Orion" verkreeg de Oriënt Line in 1935. Ge bouwd bij Vickers-Armstrong te Barrow heeft deze mailstomer een bruto inhoud van 23696 reg. ton en netto 11.800 ton met een draagvermogen van 11800 ton en een waterverplaatsing van 28400 ton. De lengte over alles bedraagt 202.68 m., de lengte tussen de loodlijnen 192.01 m„ de bregdte 24.99 m., de holte 14.47 m. en de diepgang 9.34 m. De „Orion" is een stoomschip, dat wordt voortbewogen door turbines, die 24000 pk: ontwikkelen en het schip een snelheid geven van 21 mijl. Er Het bestuur van de afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds," dat voor Maandagavond in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw zijn ledenvergadering had uitgeschreven, had bij wijze van uitzondering deze keer eens reden om voldaan te zijn over het grote aantal belangstellenden. Dit was voor de voorzitter, de heer J. J. Stam, aanleiding om in zijn openingswoord de verwachting te koesteren, dat deze flinke belangstelling voor de afdeling en vereniging zich in de toekomst zal hand haven, juist waar het „ondersteunings fonds" zijn naam ten volle verdiend wegens de steun, die het de Oud-Katholieke Kerk van Nederland op velerlei gebied geeft. Op verzoek van het hoofdbestuur zal een begin worden gemaakt met een nieuwe ledenwerfactie. Vele aanwezigen zegden hun medewerking toe, zodat zij actief aan dit werk zullen deelnemen. Van de in Egmond aan Zee gehouden algemene vergadering van de vereniging bracht de heer P. C. Tol Jr. een uitvoerig verslag uit, dat met grote aandacht werd gevolgd en aanleiding gaf tot verschillende vragen en opmerkingen. Voor de uitvoering van het winterpro- gramma zal voor een lezingavond contact worden opgenomen met prof. P. J. Jans, president van het Oud-Katholiek seminarie, om te spreken over zijn reis naar Rusland als mede-afgevaardigde van de Nederland se in oecumenisch verband samenwerkende kerken. Voorts staat een filmavond op het programma en kan het volgend voorjaar nog een lezing worden aangekondigd. Paddenstoelen-tentoonstelling In het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk wordt op Zaterdag 15 October een paddenstoelententoonstelling gehouden. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 WOENSDAG 12 OCTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Hondo." Rex, officieuze opgave, 20 uur: „Teken van de heiden." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. SANTPOORT: Velser Kunstkring „Voor Allen," 20 uur, Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg, concert Theo v. d. Pas. DONDERDAG 13 OCTOBER IJMUIDEN: Rex, als Woensdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. PAL VU, 20 u., Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. VELSEN-NOORD: Velser Kunstkring „Voor Allen," 20 uur, Herv. Wijkhuis, concert met Theo v. d. Pas. is accommodatie voor 546 passagiers in de eerste klasse en 106 in de toeristen klasse. De „Orion" behoort net als de „Oranje" tot de klasse schepen die één mast hebben. Na de eerste reis van de „Orion" heeft men de schoorsteen moeten wijzigen aan gezien de passagiers het op de dekken niet uit konden houden van de rook en het roet. Wat de hoofdgegevens betreft is de „Orion" een zusterschip van de „Strath- more" en de „Stratheden" van de P. O. Company. Zij zijn bij dezelfde werf gebouwd. Een kenmerk van de beide „P. O. liners" is dat zij elk twee masten hebben. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) De 24.000-tonner „Orion". Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,002,90; gr. tong 4,504,30; grm. tong 3,603,50; kim. tong 3,50—3,30; kl. tong I 3,40—3,15; kl. tong II 2,26—2,16; tarbot I 2,90—2,15, per kg. Kl. schol I 51—46; kl. schol II 4016; schar 2010; bot 1911; v. haring 16,5010; ma kreel 1913; gr. schelvis 4414; grm. schel vis 3113; kim. schelvis 2310; kL schelvis I 22—8; kl. schelvis II 208; wijting 168; gr. gul 54; midd. gul 43; kl. gul 22; kl. haai 2724; ham 11678; poontjes 2534; kl. koolvis zw. 24; kl. koolvis wit 4540, per 50 kg. Gr. kabeljauw 312198; gr. koolvis zw. 7972; gr. koolvis wit 110; gr. leng 8478, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 48 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 155 kisten schol, 30 kisten schar, 70 kisten bot, 2115 kisten haring, 1780 kisten makreel, 1025 kisten schelvis, 420 kisten wijting, 55 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 14 kisten haai, 10 kisten ham, 6 kisten poon, 70 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 5840 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 71 Bloemendaal f 15.950; IJM 6 Noima f 22.730; IJM 35 Postboy f23.400; KW 101 f 10.090; KW 141 f4930; KW 48 f 3060; LL 591 f9090; SCH 126 f690; KW 56 f440; KW 77 f370; KW 60 f168. Ambtenaren bespreken gemeenteclassificatie De Beverwijkse afdeling van de Alge mene Bond van Ambtenaren houdt op Woensdag 26 October de eerste ledenver gadering in het nieuwe seizoen. Een hoofd bestuurder zal het vraagstuk van de ge meente-classificatie bespreken. r~ ACHTER het klavier van het kleine, nieu we orgel in de Bethelkerk aan de IJmuidense Zeeweg is hij elke Zondag haast te vinden: Jene Meilof, organist de zer Gereformeerde Kerk en in zijn vrije tijd: beginnend or gelbouwer. Dit moei lijke, muzikale leiden van een zingende ge meenschap is echter niet zijn enige taak op cultureel gebied, want bovendien houdt hij zich met een „stille" opdracht bezig een opdracht, die nauw verbon den is aan de kei'kmuziek en het koninklijk instrument, dat het orgel wordt voor degenen, die het hebben liefgekregen. Als Bach-liefhebber en als groot vriend van de oude, eenvoudige muziek zijner voorlopers, wier fuga's en madrigalen nog maar al te onbekend zijn gebleven, waagt hij vermeten pogingen de kerkmuziek terug te brengen tot haar grondvesten. „Iedereen, die meept een versje van Johannes de Heer te kunnen spelen, meent ook een kerkorgel te kunnen mannen". Hij zegt het zon der verwaandheid, maar uitsluitend als bewijs van de nog lang niet overal aanvaarde stelling, dat het kerkorgel een moeilijk en moeizaam instrument is en dat het tekort aan goede organisten ook daarin gezocht moet worden, dat het vrijwat gemakkelijker is een fikse dreun op het klavier te geven dan een serene kerke lijke melodie aanvaardbaar te verklanken. Of, zoals de vaklitte ratuur het zo duidelijk zegt: „de wohlgestattete Kirchenmusik", die bijvoorbeeld bij een Sweelinck en een Obrecht is te vinden en die te lang in de schatkamers van een verleden tijd werd op geborgen. Jene Meilof, 35 jaar jong, op Haarlems Christelijk Lyceum organist bij de korte ochtendwijdingen, „een beetje muzikaal wel" en eindexaminandus-met-lof-van-de-jury, toen het jaar 1939 een Haarlems orgelexamen opleverde, tilt zwaar aan zijn taak in de zingende gemeente van de Bethelkerk. Hij gaat niet opzij voor degenen, die van hem een romantise rende vertolking der opgegeven psalmen en gezangen verlangen hij erkent de nederigheid van de organist en de dienende functie van de kerkelijke muziek: „als een stem van het orgel aiet nodig is, laat die stem dan zwijgen". MAAR NIETTEMIN staat deze jongeman midden in het cul turele leven, dat zich in de IJmond met horten en stoten gaat ontwikkelen en hij heeft er zo zijn eigen gedachten over. Het culturele peil zou hij willen verheffen door een welbewuste or ganisatie van een aantal concerten in het zeer klassieke genre De Nobels koor, de Obrecht-kring. En dan durven doorzetten en niet versagen voor een half lege zaal. Niet met de geestelijke schlagers komen, die het hart van Jeruzalem blijkbaar verruk ken. Paedagogiek aandurven en de kleine kern van belangstel lenden uit laten dijen tot wat eens toch de culturele pilaren van een nieuwe gemeenschap moeten worden. Daarom heeft hij zelfs een zeer positief voorstel: in de oude Engelmunduskerk moet het mogelijk zijn een serie „open" con certen te geven, met solisten als het even kan, van een minuut of vijftig. Dat kost dan wel vijftig uur voorbereiding, om van de materiële kosten nog maar geschrokken te zwijgen, maar op 'eze manier wordt er tenminste iets ondernomen om de lethargie 'e doorbreken. De kerkvoogden hebben het al eens willen doen - de ondergrond ligt er dus. Wie zal haar ploegen en inzaaien? HaF Propaganda-avond Volksonderwijs Donderdag 27 October houdt de afdeling Beverwijk van de vereniging „Volksonder wijs" een propaganda-avond in het Luxor- theater. Het programma zal worden ver zorgd door kinderen van de openbare la gere scholen. De heer B. P. M. Wortman zal de conférences verzorgen. „Kennemerland" houdt recordrit Evenals in voorgaande jaren organiseert de Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" Zondag 23 October een recordrit. De amateurs rijden 60 km, de junioren 45 km. De start vindt plaats in Wijk aan Zee en de te volgen route is: Wijk aan Zee door de duinen naar Bakkum, Egmond. Egmond aan de Hoef, Alkmaar, Bergen, Egmond en Wijk aan Zee. Aan deze wedstrijd nemen tweeënveertig amateurs en zeven nieuwe lingen deel. „Bauwe Maand" Het Drankweer-comité' te Beverwijk houdt van 15 October tot en met 15 Novem ber de „Blauwe Maand". Deze tijd zal wor den gebruikt voor propaganda tot geheel onthouding en een ledenwerfactie. ALS ACHTSTE DEEL van het rapport Woningonderzoek, samengesteld door de ge meentelijke dienst voor de Volkshuisvesting van Velsen is het verslag verschenen over de woningtoestanden in de poldergebieden, die gelegen zijn ten Zuiden van het Noord zeekanaal en ten Oosten van de Rijksweg HaarlemVelsen. In dit gebied met een totale oppervlakte van 1146 hectare, komen slechts 114 woningen voor „Hoewel door de aanleg van de waterleiding", aldus de directeur voor de Volkshuisvesting, de heer J. Stuurman, „de hygiënische toestanden ten zeerste zijn verbeterd, zijn nog vier veraf gelegen woningen aangewezen op een regenput. Vier woningen zijn niet voorzien van een toilet, doch slechts van een ton, die in open water wordt geledigd. De brand veiligheid van de woningen in het poldergebied laat zeer te wensen over". In de 114 woningen, die op 31 Juli in de poldergebieden zijn geteld, kwamen 475 personen voor; dit is een gemiddelde van 4.17 per woning. In de Velserbroekpolder was dit gemiddelde 4.84; in de Spaarndam- merpolder 3.73. De afdeling Velsen van de Nederlandse R.K. middenstandsbond en de Handelsver eniging „Groot IJmuiden", onderafdeling van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond houden op Woensdagavond 2 November in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost een forumavond over middenstandsproble men van algemeen of plaatselijk karakter. Het forum bestaat uit een zevental pro minente figuren uit het bestuursorganisa tie- en bedrijfsleven, te weten: mevrouw G. E. HeykoopVan Reekum, fractievoorzit ster van'de WD te Velsen; Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer; C. P. J. Maas, wethouder van Sociale Zaken te Velsen; J. C. Asschoff, wethouder van Financiën te Velsen; R. Verbeek, wethouder van Open bare Werken te Velsen; G. van Genderen, directeur van de Nederlandse Midden- standsbank en D. Swagerman, secretaris van de Kon. Nederlandse Middenstands bond. In de speciale voorstelling vertoont Thalia morgenavond de vrij onbekende fiim „De vrouw met het geschonden ge laat", zoals de MGM-film „A woman's face" nogal ongelukkig is gaan heten in de Nederlandse vertaling. Joan Crawford speelt deze vrouw Anna Holm met grote overtuigingskracht: Anna, die door haar mismaaktheid tot de misdaad vervalt, maar dank zij dé plastische chi rurgie terugkeert tot het leven en het ge luk. Er is nogal royaal met melodramati sche wendingen gewerkt, om het verhaal boeiend te houden, waardoor de film ietwat geforceerd aandoet, maar het spel van Joan Crawford en Melvyn Douglas (dr. Segert) maakt veel goed. Tijdens de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van de R.K. bond van markt-, straat- en rivierhandelaren heeft de bonds voorzitter, tevens bestuurslid der plaatse lijke afdeling, de heer R. van de Berg, mee gedeeld, dat de weekmarkt te IJmuiden zich in een groeiende belangstelling van het publiek mag verheugen; haar onmisbaar heid is hierdoor komen vast te staan. Op deze vergadering werd tevens mee gedeeld dat het ledental der afdeling nog steeds groeiende is. Op de vergadering van devakraad die op 18 October in Den Haag wordt gehouden, zullen ondermeer worden besproken de ouderdomsvoorziening, kin derbijslag voor zelfstandigen en het afbe talingssysteem. De komende wintermaan den komen de leden bijeen op diverse con tactavonden, terwijl er voor de kinderen van de leden een St. Nicolaasfeest zal wor den georganiseerd. In IJmuiden kwamen Dinsdag binnen: Sandahl van Rotterdam .Bergsingel van Go thenburg. Totland van Swansea. Startpoint van Uddevalla. Egret van Liverpool. British Captain van Cullingham. Ramsö van Dover. Marcella van Vlaardingen. Iwan Kondrup van Soderberg. Gisela Oldendorff van Man- tyluoto. Luhesand van Skoghal. Pascal van Relmö. Philetas van Hamburg. Vertrokken zijn: Dieter Waltraud naar Hamburg. Ootmarsum naar Bremen. Drie Gebroeders naar Skutskar. Betty naar Goole. Sigvard naar Londen. Lijnbaansgracht naar Antwerpen. Kare naar Malmö. Margriet L naar Londen. Heriot naar Leith. Rigel naar Rotterdam. het einde van het vliegenverhaal De vliegen van Radar- en ZJranusstraat hebben veler ge moederen in beroering gehou den, naar ik merk ook de anders nogal kalme gemoede ren dergenen onder de over heidsdienaren, die zich beijve ren voor een zo snel mogelijke afvoer van ons huiselijk vuil. Op bromfietsen zijn zij uit gerukt naar de plaats des on- heils om te gaan onderzoeken wélke vliegen waar vandaan kwamen en zij zijn tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat er op de vuilnisbelt, die als grote zondares stond aange schreven, slechts zeer weinig vliegen te ontdekken zijn, zo dat de Radar- en Uranusplaag wellicht een andere oorzaak heeft. Welke is niet bekend, maar het is een feit, dat de delen van de belt, die niet voor het storten van straat- en huis vuil worden gebruikt, zorg zaam met aarde worden afge dekt, teneinde te voorkomen, dat de hondjes en de vliegen er een speelplaats gaan stich ten, zodat alleen het „wak", waab wel gestort wordt, open ligt en eventueel als schuldige aan te wijzen zou zijn, ware het evenwel niet, dat daar slechts een eenzame vlieg is gesignaleerd, die geheel ver laten op zijn zes poten rond wandelde en af en toe eens een avondje uit ging in de Radar straat. Dan zag hij tenminste nog eens een ander gezicht, verklaarde hij. Een feit is ook, dat elders in deze overigens propere gemeente eveneens veel vliegen zijn opgemerkt, waaruit te concluderen zou zijn, dat het een bést vliegen- jaar moet zijn geweest. Is het volgende zomer weer zo, dan zou het wellicht de moeite lonen, enkele van de zes vliegenpoten van een ge ring ringetje te voorzien en dan door vrijwilligers uit te laten zoeken, waar deze ge ringde vliegen terecht komen. Iets anders weet ik er nu echt niet meer op. Prosit! Het is strikt genomen onge bruikelijk met een gasslang een poging te wagen de ben zinetank van een automobiel leeg te zuigen, maar de wan hopige automobilist, die het dezer dagen op de Trompstraat niettemin presteerde, behoorde toch niet tot de gewoonte-ben- zine-drinkers; ziyn meer dan vieze gezicht stond daar borg voor. Het was slechts een domme automobilist, die in de haast om zijn voituur van verse brandstof te voorzien, de pomp zelf ging bedienen, maar in plaats Van de benzine-, de dieseloliepomp van Berendse omarmde en zijn vergissing pas bemerkte, toen er al 15 liter dieselolie in de tank ge stroomd was. Daar het voituur er niet naar uitzag, dat het de baas op dit soort sterke drank zonder mor ren zou willen transporteren, moest deze baas wel aan een stukje gasslang zuigen, een mond vol dieselolie op de straat deponeren (met een gezicht, vrinden, een gezichten daarna de tank weer leeg hevelen. Onder de belangstellenden was niemand, die de arme automobilist nu eens een lek ker glaasje onversneden ben zine offreerde. Niet royaal van de Trompstraat. Correspondentie over deze rubriek naar Lampenier, Kennemerlaan 186. Na tele fonische afspraak (5389) ook mondeling. Er wordt wel eens smalend min of meer terecht opge merkt, dat dierenbescherming een zaak is van overvoede dames, die hun honneponnen op een streng dieet van kersenbonbons trachten te houden en andere, lichtelijk uitgerangeerde lieden, wier enige levensvervulling slechts een Pekingees, Pincher of Malthezer leeuw kan zijn en die met deze schootgedierten tot diepzinnige dialogen komen op het thema„en waar is me hondje dan?" Mag ik deze cynici ten aan zien van de zaak der dieren bescherming bijwijze van te genprestatie het ware verhaal aanbieden van de hit, de scha rensliep en de hoefsmid? Het is Zaterdagmiddag ge schied, dat twee klaaglijke en ongeschoren mannen uit het woonwagenkamp hun nood kwamen voorleggen aan een bestuurslid van Velsens die renbescherming: de zwarte hit, die de broodwinning van één hunner sinds jaar en dag langs de cliënten trok, stond, rente loos, want zijn hoefbeslag was tot op de nagel versleten. En de baas, die liever zijn hoofd opat dan zijn Nellie weg deed, bezat geen rode sou meer, laat staan twaalf gulden om Nellie van vier nieuwe hoefijzertjes te voorzien. Want kijk: hij had geprobeerd in de tunnelbouw enige grijpstuivers te verdie nen, maar zijn doofheid had dit experiment tot totale mis lukking gedoemd, want hij hoorde geen enkele kraan, auto of andere levensgevaarlijke machinerie aankomen en dat werd hem wat te riskant. Bij onmiddellijke navraag klopte dat allemaal, maar wat de bestuurder meer zei: de scharensliep was goed voor zijn hit Nellie, die rolrond en glanzend terzijde van de Am- sterdamseweg op 'n grasspriet stond te mummelen. En dus heeft Dierenbescherming die drommel staandebeens uit het gehakt gehesen met de somma van 12 en wie het er niet mee eens is, moet het maar komen zeggen. De hit lóópt al op de nieuwe molières. Willem Brouwer 75 Het was een dappere twaalf jarige Willem Brouwer Azn., die als krullenjongen nu 63 jaar terug het „kantoor" van de Vlaêringse reder Kwakkelstein binnenstiefelde, met het hart vol goede moed en het hoofd vol forse wil. Die nog aanwezig waren, toen Wil lem naar v. d. Zeeuw en Van Raait overstapte destyds een van de grootste langs de Wilhelminahaven. Kuipen en haringpakken hadden geen geheimen meer voor deze jonkman, die dus zijn geluk op de kantoorkruk ging beproeven en door de ja ren heen opklom naar de leren zetel des procuratiehouders. Naast zijn intense aandacht voor de „Zeeuwen" had hij nog een eigen rederijtje, maar toen de sprong naar IJmuiden volgde, waar „Piscator" hem nodig had, kwam de kroon op al dit werk, want Willem Brouwer, de ziel van dit be drijf, is als directeur én als mens ten hoogste gewaardeerd in en buiten zijn bedrijf. Vrijdag de 15e wordt hij 75 en hij is in zijn arbeidzame carrière voor niet veel opzij gegaan: nu nog wordt in zijn binnenkamer gewerkt aan een nieuw schip, dat in de naaste toekomst uit spanten en huid platen op een werf zal ver rijzen. Maar de visserij was niet de enige liefde van. deze vier kante directeur: CJMV en ver eniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden het CAVI en de Christelijke Leeszaal en Bibliotheek, de Chr. Bestuur- dersbond en het Groen van Prinstererlyceum in Vlaar dingen al deze zaken heb ben hem bezig .gehouden en zijn warme steun gekregen. Deze nestor der IJmuidense reders, ridder in de orde van Oranje Nassau en „pracht kerel", zoals ik hem meerma len heb horen noemen, zal Vrijdag op de helft der sterken en der zéér sterken zijn aan gekomen., Namens velen, die hem Vrijdag niet de hand kun nen drukken, hierbij een har telijke gelukwens. Veertig jaar papier Zaterdag viert een oude Be- verwijker een zeldzaam jubi leum bij Van Gelder: de hoofdbaas van de mechanische werkplaats Johannes Hommes is dan namelijk op de kop af veertig jaren in het papier. Het had heel anders kunnen lopen, als de jonge Johannes na de lagere school zijn barr biersambities had gevolgd, maar hij heeft scheermes en schaar al ras in de wilgen ge deponeerd om het wat forser gereedschap van smid J. Kat in Velsen te omvatten, waar in 1915 de intrede Hommes was tenslotte toen nóg maar zeventien en de toekomst lag als een haast onbeschreven boek voor hem bij de pa pierfabriek op volgde, die voor velen een haast magische magneet bleek te zijn. Daar kwam zijn technische bedre venheid goed te stade, want Van Gelder had net een han dige leerling-bankwerker no dig en Hommes was er zo eentje. Met een paar fikse tre den kwam hij door zelfstudie aan de grote draaibank terecht en achttien jaar later in 1933 vinden we een tevre den Johannes terug als werk baas. Werkverdeling was zijn specialiteit en dat was de baan, die hem lag: een scherpe kijk op de mens en een aangeboren intelligentie voor de organi satie van „de fabriek" teken den hem als de rotsvaste toe verlaat voor velen. Dat zijn gevoel voor humor hem uit verschillende netelige kwesties redde, is een kantje van zijn karakter, waardoor de VGZ- gemeenschap altijd bijzonder bekoord werd. Maar buiten het papier is ook nog het koper het ko per van de harmonie „De Een dracht". Voorzitter Hommes heeft zijn nootje weten op te brengen, niet alleen als prae- ses van het corps, maar ook als hoofdbestuurslid van de Nederlandse federatie van Harmonie- en fanfarecorpsen. En vergeet niet de vele so ciaal-gerichte comité's, die al tijd weer in hem een kwieke en vastbesloten voorzitter von den. Zaterdag worden vier maal tien jaren afgerond, maar Johannes Hommes is nog lang niet oud en der dagen zat, zodat ik hem met een gerust hart nog vele werkzame jaren in en buiten de fabriek kan toewensen. LAMPENIER. De Velserbroekpolder heeft nog 11 wo ningen van voor 1900. De Spaarndammer- polder telt er nog 43. Door de annexatie van een gedeelte van de gemeente Spaarndam in 1927 is het bouwjaar van de toenmalig aanwezige woningen niet bekend. Derhalve zijn deze ondergebracht in de rubriek voor 1900. Van de 114 woningen zijn er 108 par ticulier bezit; 47 woningen worden door de eigenaar bewoond. Bedsteden Het aantal bedsteden in de poldergebie den is gezien op het aantal van 114 wo ningen groot. In 25 woningen kwamen deze slaapruimten nog voor. Zonder bad- ruimte zijn nog 88 woningen. Vier wonin gen zijn dus nog zonder toilet. Eenenvijftig woningen beschikken evenwel nog steeds over een privaat, waarvan 17 met onvol doende ruimte. Drieëntwintig toiletten zijn uit de keuken bereikbaar, niet minder dan negenentwintig liggen buitenshuis. Ten aanzien van de brandveiligheid is de vluchtweg van 105 woningen minder zeker. Zes woningen hebben nog geen aansluiting op het electriciteitsnet; 92 woningen geen aansluiting op de gasleiding en voor vier woningen wordt nog drinkwater uit de regenput betrokken. Vrouwentekort Het aantal kinderloze huishoudingen be droeg in de poldergebieden 21 percent, ter wijl het aantal jonge huishoudingen onge veer 40 percent van het geheel uitmaakte. Het aantal kinderen bedroeg 51 percent van de 482 personen in dit onderdeel van Velsen. Op iedere honderd mannen kwamen ge middeld 93 vrouwen voor, zodat hier sprake is van een gering vrouwentekort. Het aantal samenwoningen bedroeg 4.4 percent. Ongeveer 46 percent van het aantal huis houdingen blijkt te bestaan uit twee en drie personen. Het 25-jarig bestaan van de Zeewijk- school is niet zonder feestvertoon voorbij gegaan. In een speciale bijeenkomst zijn de kinderen getracteerd en heeft het hoofd der school, de heer D. Dangermond, een korte historische terugblik geworpen op die 25 jaar. De jeugd kreeg een uur eerder vrij, waarna het onderwijzend personeel met de oudercommissie bijeenkwam om op een voudige wijze dit 25-jarig bestaan van de school te herdenken. Van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs was een bloe menhulde gekomen. In het biljarttoumooi om de Lamersbeker is de wedstrijd tussen „Excelsior" en de Haarlemse vereniging „Park Sociëteit" ge ëindigd in een 82 overwinning voor laatst genoemde vereniging. De gedetailleerde uit slagen waren: R. de Haas (E.) T. Kroon (P.) J. Lamers Ploeg 124 110 28 14 3.92 0 153 153 28 26 5.46 2 400 319 8 107 39.87 2 200 50 8 21 6.25 0 33 14 24 2 0.58 0 23 23 24 7 0.95 2 231 123 16 33 7.68 0 243 243 16 39 15.18 2 33 12 15 9 0.80 0 23 23 15 5 1.53 2 H. Middelkoop v. d. Ley L. Wilkes Ploeg H. Middelkoop v. d. Ley WOENSDAG 12 OCTOBER Luxor-theater, 18.45 en 19.15 uur: „Canaris" Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „De sneeuw was vuil". W. B.-theater: geen voorstelling. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Concert N. Ph. O. 't Centrum, 20 uur: toneeluitvoering Friese vereniging „Us Memmetael". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Lezing Culturele dienst K.A.B. Zaal Langendijk, 19.30 uur: Contactavond s.v. Beverwijk.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10