„Verre visserij is in Nederland mogelijk maar het moet gauw gebeuren" Moto, Veren igingsva ria Agenda voor Velsen Sportstichting niet onder invloed van het college van B en W Er is een verschil tussen opvoeding en dressuur" Belangrijke stimulans voor het eiwitgebruik Rooswijk vermoedelijk als „inbreng' Velsen leent 9 ton Zestig en dertig op centen grondbelasting Velno's met Gerry en Ferry voor bejaarden Mathieu Wiegman „Felison" bij EEN KORTING VAN 10% „Cycloop" maakt twee reizen naar Limmerick uit de IJmond 9 Man ernstig gewond door rijdende kraan Drie avonden in Velsen U WEET TOCH Spaans scheepje gezonken na botsing: vijf doden Wethouder H. de Boer sprak in nieuwe kleuterschool „Noordholland" in November naar Maracaibo TelefoniaIJmuiden Handbalclub her-opgericht A. v. Domburg over goede en slechte films Aquarium-vereniging begint opnieuw DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 In het October-nummer van de Economisch Statistische berich ten besteedt drs. A. G. U. H i 1 d e b r a n d t, directeur van de visserij-afdeling van het landbouw-economisch instituut in een artikel uitgebreid aandacht aan de aspecten der verre visserij, zulks als reactie op de aandacht, die er de laatste tijd weer aan de experimenten rond deze bedrijfstak wordt gewijd en de sug gesties, die ondanks een aanvankelijke mislukking blijven leven. Met grote nauwkeurigheid heeft drs. Hildebrandt nagegaan, hoe dé aanvoeren van verre zeevis verdeeld liggen over de vis gronden en hoe de landen, die de diverse wateren bevissen in de totaalvangsten vertegenwoordigd zijn. Hij komt tot de conclusie, dat het enigszins vreemd aandoet, dat een belangrijke zeevaren de mogendheid als Nederland „met een zo gunstige ligging ten opzichte van de nabije en verre visgronden" vrijwel niet deel neemt aan de verre visserij „daardoor in de afgelopen decennia als visserijland zelfs relatief is achteruitgegaan". Hij ziet moge lijkheden in de verre visserij, ook voor ons land en acht die zelfs gewenst, met het oog op het te geringe dierlijke eiwitgebruik door de minder koopkrachtige groepen van de bevolking. „In verband met de verdergaande libe ralisatie en de eventuele West-Europese integratie in een verdere toekomst is het voor Nederland al laat om de verre visserij aan te vangen, doch niet te Iaat". Naarmate de bevolking toenam en de transportmiddelen verbeterden werden de afzetmogelijkheden voor verse vis groter. In het bijzonder de behoefte aan goedkope vis nam toe. De Noordzeevisserij bood daartoe geen mogelijkheden. Daarentegen wel de visserij bij IJsland en verderaf ge legen gronden, zo argumenteert de heer Hildebrandt. Met zeilschepen had men reeds eerder de verre visserij uitgeoefend, doch „ter zoute"; de vis werd aan boord gezouten. Voor de aanvoer van verse vis was de afstand te groot. Met de opkomst van de stoom trawlers aan het eind van de vorige eeuw werd het mogelijk vis van verafgelegen visgronden vers aan te voeren. Dit heeft geleid tot een dynamische ontwikkeling van de verre visserij, waarvan het eind nog niet is bereikt. Veel en goed Het probleem van de verre visserij is hoe de vis in grote hoeveelheden in zo goed mogelijke kwaliteit aan te voeren. Daartoe heeft de trawler een belangrijke ontwik keling doorgemaakt. Gedurende de eerste decennia van deze eeuw werd uitsluitend met stoomtrawlers gevaren. Toen om streeks 1930 de motor voor de visserij vol doende bedrijfszeker werd, verschenen de motorkotter en de motortrawler. In de Nederlandse zeevisserij werd de kleinere stoomtrawler van de rederij verdrongen door de motorkotter van de kleine zelf standige schipper (schipper-eigenaar). De grotere stoomtrawlers van de rederijen worden langzamerhand geheel verdrongen door motor-trawlers, welke goedkoper zijn in exploitatie. In andere landen, met name in Engeland en Duitsland heeft de stoom trawler zich tot voor kort kunnen handha ven, aangezien de kolenprijs voor de vis serij van overheidswege in die landen laag was gesteld. Hieraan is de laatste jaren een eind gekomen. In Engeland gaat men thans veelal over tot stookolie als brandstof. In Duitsland worden vele motortrawlers ge bouwd. Sterker en sneller Het machinevermogen en de vaarsnel- heid is in de loop der jaren steeds hoger opgevoerd. Thans bouwen de rederijen voornamelijk trawlers van 600 a 700 BRT met een machinevermogen van 1000 a 1200 pk. Deze kunnen een snelheid bereiken van 13 a 14 knopen. Het laadvermogen be draagt 250 tot 300 ton vis. Er wordt gevist met een bemanning van 24 koppen. De prijs van een dergelijke trawler bedraagt ongeveer f 2 millioen. Het bezwaar van deze verre visserij - trawler is, dat tegenover 14 a 15 vaardagen voor heen- en terugreis slechts 6 a 7 vis dagen staan. Bovendien is bij aanvoer de eerst gevangen vis al 12 a 14 dagen oud, hetgeen de kwaliteit ongunstig beïnvloedt. Reeds geruime tijd wordt gezocht naar een scheepstype, waarmede langer op de visgrond kan worden gevist, zódat de ver houding vaar- en visdagen economisch gunstiger wordt en bovendien de vis in betere kwaliteit kan worden aangevoerd. Men tracht dit thans te bereiken met een vriestrawler, een fabrieksschip, waarme de de vis wordt gevangen en onmiddellijk na de vangst aan boord verwerkt tot vis filets en diepgevroren. Een Engelse w- visvaartrederij heeft vorig jaar een derge lijk schip, de „Fairtry", in bedrijf gebracht. Rusland laat thans een aanzienlijk aantal fabriekstrawlers op Duitse scheepswerven bouwen. Deze trawlers zijn ongeveer 2500 BRT groot en kosten ongeveer 6 millioen Met ëen bemanning vdn 80 a 100 koppen blijft men 2 a 3 maanden op zee en voert dan 500 a 600 ton diepgevroren filets en Hier geldt voor de trawleropvarenden de oude zeemansregel „Een hand voor het schip, een hand voor de man". Hevig vecht de trawler tegen het losgebroken natuur geweld. een grote hoeveelheid vismeel en visolie aan. Ongetwijfeld zal de vriestrawler ln de komende jaren de gewone trawler voor de verre visserij gaan verdringen. Er moet echter nog veel ervaring met deze schepen worden opgedaan. Voorts moet voor het product, diepgevroren filets, een afzetge bied worden geschapen, d.w.z. dat grote investeringen nodig zullen zijn in een zgn. vriesketting, koelhuizen en transportmid delen om de filets bij 20 C zonder tem peratuurschommelingen van de vries trawler naar de consument te brengen. Mo menteel beschikken alleen de Verenigde Staten over een uitgebreide vriesketting en geraakt het publiek daar ingesteld op het verbruik van diepvriesvis. Nog geen kelen In West-Europa is nog geen vriesketting van voldoende betekenis aanwezig. Het moge echter duidelijk zijn, dat voor diep gevroren vis van fabriekstrawlers een be langrijke toekomst is weggelegd. Immers door de gunstige wijziging in de verhou ding tussen vaar- en visdagen wordt de productiviteit aanzienlijk verhoogd en zal de diepgevroren vis van veraf gelegen vis gronden, ondanks de kosten van vriezen en vriesketting, goedkoop kunnen worden afgeleverd als massaproduct, waarmede ook de minder koopkrachtige groepen van de bevolking zullen kunnen worden be- *S jtf St Af zet problemen In tegenstelling tót- dè Noordzeevisserij, welke een uitgebreide sortering rond- en platvis van bijzondere kwaliteit oplevert, zij het in kleinere vangsten en daardoor duur, verschaft de verre visserij een uni- DONDERDAG 13 OCTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De vrouw met het ge schonden gelaat." Rex, officieuze opgave, 20 uur: „Teken van de heiden." Pieter Vermeulenmuseum, Culturele Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. PALVU, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. VELSEN-NOORD: Velser Kunstkring ,,Voor Allen," 20 uur, Herv. Wijkhuis, Dijckmansstraat, concert met Theo van der Pas. VRIJDAG 14 OCTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Canaris, de man die alles wist." Rex, geen opgave ontvangen. Picter Vermeulenmuseum, als Donder dag. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Cultureel Gebouw, voordracht prof. dr. Tenhaeff. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. Rederij J. C. Pronk, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën, J. C. Aschoff. form goedkoop massaproduct van goede kwaliteit. De vangst van de verre visserij is een zijdig samengesteld uit rondvis, voorna melijk kabeljauw, roodbaars en koolvis, welke in grote hoeveelheden worden ge vangen. Deze vis bestaat uit grote exem plaren, welke mede door het langdurig bewaren in ijs niet op de gebruikelijke manier, als met Noordzeevis het geval is, in de handel kan worden gebracht. On middellijk na de aanvoer wordt de vis ge fileerd en de verse filets in de handel ge bracht. Dit geeft bovendien een belang rijke besparing op de transportkosten, ter wijl het visafval (ongeveer tweederde deel van het gewicht) tot vismeel en -olie wordt verwerkt en een belangrijke bron van ne veninkomsten is. Dank zij de grote vangsten en de indu striële be- en verwerking van de vis heeft de verre visserij zich kunnen ontwikkelen tot de leverancier van een goedkoop volks- voedsel: verse visfilets, en is daardoor de ruggegraat van de Engelse en de Duitse zeevisserij geworden. Hieruit blijkt, dat vis van de verre visse rij in West-Duitsland een bron voor go koop dierlijk eiwit is. Voor verse Noord- zee-rondvis zou de prijs per kg dierlijk eiwit uiteraard aanzienlijk hoger liggen. De uitoefening van de verre visserij brengt grote investeringen met zich in de vloot; het is een kapitaal-intensief be drijf. De voortdurende toeneming van de aan voer heeft er echter in het buitenland toe geleid, dat de producent t.o.v. de afzet van zijn product geen passieve houding kan aannemen, doch zich actief met de afzet moest gaan bezighouden teneinde pousse rend te kunnen optreden. NA UITERMATE LANGDURIGE onderhandelingen met de Velsense sportvereni gingen werd in een op 29 Juli gehouden vergadering (28 verenigingen vertegen woordigd), met op één na algemene stemmen besloten tot oprichting van een sport stichting, waaraan zowel de gemeente als de plaatselijke sportverenigingen zullen deelnemen. B. en W. juichten dit besluit toe, daar „op deze wijze aan de sport organisaties in onderlinge samenwerking de gelegenheid wordt geboden, al datgene te doen wat kan strekken tot bevordering van een gezonde lichamelijke ontwikke ling van de burgerij, en de gemeente daarbij een stimulerende en controlerende taak kan vervullen". Met de inhoud van de ontwerp-statuten, kunnen B. en W. zich verenigen, behou dens ten aanzien van artikel 10, sub a. B. en W. achten het namelijk niet juist, dat de voorzitter der Stichting door het college zou worden aangewezen. Deze aan wijzing dient huns inziens te geschieden door de gezamenlijke deelnemers, waarbij keuze uit de leden van het gemeente bestuur moet worden uitgesloten. Wel ach ten B. en W. het gewenst, dat in de sta tuten een bepaling wordt opgenomen, dat een lid van het college toegang heeft tot de bestuursvergaderingen van de Stichting. Als deze wijzigingen in de ontwerp statuten worden aangebracht, achten zij geen enkel bezwaar tegen deelneming door de gemeente aan de Sportstichting aan wezig. Rooswyk als „inbreng" Daar in de ontwerp-statuten als een der middelen tot bereiking van het door de Stichting gestelde doel wordt genoemd o.a. het door de deelnemers inbrengen van sportterreinen heeft het voorlopig bestuur B. en W. stellen de raad voor tot het aangaan van geldleningen groot 400.000 en 500.000. Deze aantrekking van geldmiddelen is te zien als een versteviging van de kaspositie, voor objecten waarvan het nut een lang durige aard heeft. In het pannenhuis van de Staalfabriek bij Hoogovens was men Dinsdagmorgen bezig met het hijsen van materiaal uit een staalpan, die van een vuurvaste voering moest worden voorzien. Onverwacht kreeg de eerste man van het pannenhuis, de heer P. J. H. uit Beverwijk hierbij een duw van een rijdende kraan. Hij viel op de rand van de naast hem staande staalpan. Hij liep hierdoor een hoofdwond en inwendige kneuzingen op en is ter observatie opgeno men in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. verzocht het gemeentelijk sportpark „Roos- wijk" aan de Stichting in beheer en exploi tatie te geven. Dit sportpark werd 13 Augustus 1955 in gebruik genomen en bestaat uit een drie tal voetbal- en een drietal volleybalvelden. Gebruiksters hiervan zijn de verenigin gen „Kinheim" en „IEV". Daar de exploi tatie van deze velden nog in een begin stadium verkeert, zou verzoeker het op prijs stellen als het genoemde sportpark, bij wijze van proef, werd ingebracht en het beheer en de exploitatie aan de stichting zouden worden opgedragen. Naar gelang van de resultaten zou dan overwogen kunnen worden, andere com plexen bij de stichting in te brengen. Mits de wijzigingen in de ontwerp statuten worden aangebracht bestaan er tegen inwilliging van het verzoek bij het college geen bezwaren. In het kader van de maatregelen ter ver lichting van de druk der belastingen is bij de wet van 15 Augustus 1955 onder meer bepaald, dat het getal opcenten op de grondbelasting, door de gemeenten te hef fen, met ingang van het belastingjaar 1956 niet verder kan gaan dan zestig voor de ge bouwde en dertig voor de ongebouwde eigendommen. Deze getallen waren tot dus ver honderdnegentig onderscheidenlijk hon derdtien. Ten einde de gemeenten schadeloos te stellen voor de hierdoor ontstane vermin dering van de opbrengst van deze opcen ten is bij de bovengenoemde wet die van 8 Januari 1955 (Staatsblad nr. 17) betreffen de financiële verhouding tussen Rijk en ge meenten voor de jaren 1955 tot en met 1957 gewijzigd. Deze wijziging bewerkstelligt, dat aan de gemeenten te beginnen over het boekings tijdvak 1956/1957, ten laste van de rijks begroting, uitkeringen zullen worden ge daan ten belope van 130 onderscheidenlijk 80 percent van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting, welke in haar gebied voor de gebouwde en voor de -ongebouwde eigendommen is geheven. De bovengenoemde maatregelen maken een wijziging van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting in Velsen noodzakelijk. De sub-commissie voor het sociaal-cul tureel ontspanningswerk voor bejaarden in Velsen gaat een drietal ontspanningsavon den organiseren, waarvoor dank zij veler medewerking een bijzonder programma is samengesteld. Het is de sub-commissie gelukt het show en amusementsorkest de Velno's bereid te vinden op te treden. Bovendien werken mee de radioartisten Gerry en Ferry. De eerste avond van de drie is vastge steld op Woensdag 19 October in het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. In de pauze zal koffie worden aangeboden. Voor Velsen-Noord wordt dit programma op Donderdag 27 October herhaald in het SI. Jozefhuis aan de Banjaertstraat en de Santpoortse bejaarden kunnen het bij wonen op Maandag 31 October in „De Weijman." ..„Felison", de vereniging ter bevordering van de beeldende kunsten in de gemeente Velsen, organiseert van 15 tot en met 30 October in de tentoonstellingszaal aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost een expositie van nieuw werk van Mathieu Wiegman. De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag om 15.30 uur door de schilder geopend De expositie is geopend op Zaterdag, Zondag en Woensdag van 1417 uur en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 1921 uur. ADVERTENTIE dat U deze week (tot en met Zaterdag a.s.) bij in de Kennemerlaan ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan der nieuwe zaak ontvangt, indien U 25 gulden of méér besteedt? Bij de Cies-eilanden, tegenover Vigo (Noord-West Spanje) is Dinsdag het kleine Spaanse schip „Conde de Barbate" na een botsing met het Franse passagiersschip „Colombie" (13.308 ton) gezonken. Twee bemanningsleden van het Spaanse schip verdronken en drie worden vermist. De „Colombie" heeft te Vigo vijf overlevenden aan land gezet. GEEN SPREEKUUR. De wethouder voor Onderwijs, Sport, enz. de heer De Boer heeft a.s. Maandag 17 October 1955 geen spreekuur. Denkers en Zetters De uitslagen van de deze week gespeelde partijen van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: N. StruveA. v. Woen- sel 02; J. TaffijnB. Zuiderduin 02; C. DiepgrondW. v. Klaveren 02; J. v. d. MeyM. Kleyn 20. 5V „De wereld schreeuwt om persoonlijk heden, maar zij zal erom blyven schreeu wen, want de mogelijkheden worden in de kiem gesmoord." Deze uitspraak van een bekende Engelse peadagoge werd de kern van de causerie over „Het doel van het kleuteronderwijs", die Velsens wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, Woensdagavond in de speelzaal van de nieuwe kleuterschool aan de Radarstraat tijdens een ouderavond van deze school hield. Het probleem was volgens de heer De Boer, dat wij ouderen nogal ijdel zijn en graag de stelling poneren dat wij toch altijd grote figuren hebben voortgebracht. Hier tegenover wilde hij stellen dat de mensen elkaar nog altijd slecht kunnen verdragen, zodat er van werkelijke grootheid weinig te merken is. Wilde men de opvoeding op school, wat de laatste tien jaar inderdaad het geval is, verbeteren, dan moet er in de kleuterschool begonnen worden. De wereld ondergaat niet alleen een technische vooruitgang, doch ook een gees telijke, met name op het punt der psycho logie en van de paedagogiek. De inleider haalde verschillende uitspraken aan van bekende paedagogen, waarbij eendeels de stelling werd verkondigd dat men een kind voor het zesde jaar niet behoefde op te voeden, daar het hiervoor nog niet ontvan kelijk is en anderzijds de overweging gold, dat als de opvoeding voor het zesde jaar niet is voltooid het nooit meer zou lukken. De vraag of elke onderwijzer een paeda- goog was, wilde de wethouder met stellig heid ontkennend beantwoorden. Als dit zo was, zou ons kind veel ellende bespaard blijven, meende hij. „Opvoeden is geen taak maar een roeping" en elke materiële over weging leidt tot mislukking, zeide hij. Er is een wezenlijk verschil tussen opvoeden en dresseren, en dat laatste wordt het nog maar al te vaak. Het jonge kind bergt on gekende mogelijkheden in zich, maar het wordt al te vaak in een bepaalde richting gedreven. Het spel van het kind is een levensbe hoefte, en in die periode moet men het zo lang mogelijk zien te handhaven, meende de heer De Boer verder: men kan de school helpen door het kind thuis zijn gang te laten gaan met dingen waarin het zijn fantasie kan uitleven. Het systeem, dat de heer De Boer voorstond is in het kort: het maximum aan goeds uit het kind halen, waarbij men wat minder zou moeten letten op qualificeren. Statistieken wijzen uit dat 50 percent van de kinderen op school mis lukken. Men zegt dan, aldus de wethouder, dat het intelligentie-peil daalt, maar men vergeet de morele quotient te bepalen: men moet het kind liefde voor de medemens en de natuur bijbrengen. Hij vroeg de ouders wat meer aandacht aan het kind te schen ken en dan nog eens de resultaten te be kijken. De school voedt op, maar kan dit niet alleen, net zo min als het gezin dit alleen kan, als gevolg van de veranderde struc tuur van de maatschappij. Massaverschijn selen, zoals film, televisie, sport enz. heb ben grote invloed op het kind. Tot slot zag de wethouder in de ertige tegenwerping van het college tegen de door de oudercommissie voorgestelde naam voor de school „Duinkrekels" dat dit dier niet bestaat, maar dat is nu net een reden om de school wel zo te noemen De sleepboot „Cycloop" van Bureau Wys- muller N.V. is vandaag naar Limmerick aan de Westkust van Ierland vertrokken. De sleper, die de reis maakt onder com mando van kapitein P. v. d. Snoek, zal voor de firma D. Blankers en Zonen te Bloe- mendaal baggermateriaal van Limmerick naar IJmuiden transporteren. Op de eerste reis van Ierland naar Ne derland worden de zuiger „Groningen", de bak DB 76 en de sleepboot „En Avant 9" meegebracht. Vervolgens vertrekt de „Cy cloop" weer naar Limmerick om de bagger molen „Zuiderzee 2", de bakken DB 82 en DB 38 te halen. De reizen zijn ruim 750 mijl lang. De sleepboot „Noordholland", die in Am sterdam wordt verbouwd en daarbij een nieuwe opbouw en een betere accommoda tie krijgt, zal in de loop van November gereed zijn voor het maken van een reis naar Maracaibo in Venezuela. De sleepboot zal onder kapitein van kapitein H. v. d. Burg de boorponton GP 6 slepen. Deze ponton is thans nog in aanbouw bij de scheepsbouwwerf Gusto, v.h. de firma A. F. Smulders te Schiedam. Zaterdag wordt het voor de WlJ'ers een zeer lastige uitwedstrijd. Het boven aan de ranglijst staande Telefonia heeft dit jaar gezien de prestaties een uitstekend elftal. Het enige verliespunt dat zij tot nu toe hebben, is door SIZO buit gemaakt (2-2). Wil WIJ niet uit de kopgroep raken, dan zal toch minstens een gelijk spel behaald moeten worden. Of zij hiertoe in staat is, zullen de volgende spelers proberen: W. Koster; K. Wielinga, P. Nederlof; F. v. d. Heide, R. de Boer, G. de Boer; A. v. d. Steen, C. Rooze, T. v. d. Plas, L. v. d. Plas, P. Ramakers. Het programma voor de lagere elftallen luidt: IJmuiden 2Kennemerland 3 (3.30 uur), Tweede JeugdIJmuiden 3, SIZO 4 IJmuiden 4. Junioren: VEW aIJmuiden b, Kenne merland bIJmuiden a. Adspiranten: Terrasvogels aIJmuiden a, IJmuiden bStormvogels b, Stormvogels fIJmuiden c. Enige tijd geleden besloot men de Cas- tricumse handbalclub CSV op te heffen. Het is evenwel gebleken dat er in de bad plaats een grote behoefte aan een derge lijke neutrale club is en daarom heeft men een huishoudelijke vergadering gehouden, met als resultaat, dat de club is her-opge richt. Tot voorzitter koos men de heer B. Bak ker en mevrouw A. ReurinkPeijs heeft zowel het secretariaat als het penning meesterschap op zich genomen. De club is gestart met 22 leden. Klaverjasdrive De Castricumse supportersvereniging CSV heeft voor haar leden en die van de voetbalclub een klaverjasdrive in petto, waarvoor een groot aantal prijzen beschik baar is gesteld. Het festijn is op Zaterdag 22 October in hotel Borst. Tijdens de militaire oefening „Sea Enterprise', waaraan schepen uit Engeland, Noorwegen, de Verenigde Staten, Canada en Australië deelnamen in N.A.V.O.- verband, kon men vier vliegdekschepen en drie mijnenvegers waarnemen, varend in eikaars kielzog. Op uitnodiging van de K.A.B. afdeling Beverwijk heeft de heer A. van Domburg in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw een lezing gehouden over de ontwikkeling van de filmkunst. De vice-voorzitter de heer J. van Hesselingen heette het kleine maar selecte gezelschap welkom en ver trouwde, dat men na het aanhoren van de lezing van de spreker een beter inzicht ge kregen zal hebben over het verschil tussen een goede en een „slechte" film. Aansluitend bij de woorden van de heer Van Hesselingen wilde de inleider het niet hebben over de morele zijde van de film, doch deze alleen zien uit filmisch oogpunt. Het vraagt wat studie, om tot het verschil te komen tussen een goede film of een slechte. Het verdere verloop van de rede van de spreker sloot aan bij hetgeen reeds door hem in zijn lezing voor „De Keer kring" is gezegd. (Zie ons verslag van 30- 9-55). Nadat door spreker na de pauze verschil lende vragen waren beantwoord werd de film „De ballade van de Hoge Hoed" van Max de Haas besproken, waarbij de heer Van Domburg de aanwezigen op de ver schillende contrapunctische effecten in de fiim attendeerde. De avond werd besloten met het vertonen van dit meesterlijke filmpje. De leden van de Castricumse aquarium terrariumvereniging Roodvinzalm hebben Woensdag in hotel De Rustende Jager ge ruime tijd van gedachten gewisseld over de vraag, of de vereniging moet blijven be staan of niet. In het afgelopen zomerseizoen heeft het bestuur, grotendeels bestaande uit middenstanders, niets van zich laten horen in verband met drukke werkzaam heden en om die reden gaf de voorzitter, ae heer S. Boer, de wens te kennen zijn functie ter beschikking te stellen, een ge dachte, die ook door zijn mede-bestuurs leden, wat hen zelf betrof, werd onder steund. Enkele leden waren evenwel van mening dat, door het bestuur met twee personen uit te breiden, de werkzaam heden danig verlicht zouden worden en dientengevolge zouden de bestuursleden, die wilden aftreden, als zodanig kunnen aanblijven. Deze suggestie vond bij alle aanwezigen weerklank, doch men besloot hierin in Januari, tijdens de jaarvergadering te voorzien. Wel werd een nieuwe redactie voor het clubblad samengesteld, in welks redactie de heren J. Vet, P. Louwe en H. Markx werden gekozen. Tenslotte had er een verloting plaats van 12 door de heer J. Veldhuizen beschikbaar gestelde zeeschelpen en koralen, maar niet, nadat de voorzitter en enige leden hun vreugde hadden uitgesproken over het feit, dat Roodvinzalm blijft bestaan. Tuinders en kachels Voor de leden der Beverwijkse Tuin- bouwstudieclub komt Vrijdagavond de heer G. W. Zomer spreken over hete lucht- kachels en stooktechniek. Deze avond zal tevens aanwezig zijn de heer J. van Harten, de hoofd-assistent voor de tuinbouwtechniek, die deze causerie zal toelichten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13