In 2\ uur vele verkeersfouten in het Velsense verkeer van gisteren Problemen ui m 11 1 m iü u 8 11 9 9 §jf ES s 9 m p s m 8 m H s s SU Ui 8 Ml Bi 11 11 mi üf m 8 UI Roekeloosheid, domheid, gebrek aan discipline en onwetendheid aan de lopende band Agenda voor Velsen Velsens Cultureel leven in de komende week pEWx- Havenberichten Visserij-varia P. DE GROOT Sonia Gaskell voor de kunstkring GERARD VAN PRAAG op de honderd velden JOH. MEIJER ZN „De dochters van de baas" bij „de Plankeniers" klokken en horloges Medische verzorging tijdens het weekeinde Groots programma in Rex (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 OP DE SPLITSING Driehuizerkerkweg—Zeeweg heeft de dood gistermiddag tussen kwart voor en kwart over drie een groot aantal opgelegde kansen gemist. In dat halve uur werden namelijk welgeteld onder het oog van een ruiter, die zijn paard gemakshalve maar tegen de regels op het trottoir had geparkeerd, 38 min of meer ernstige overtredingen gepleegd en dat ze niet de méér ernstige gevolgen hadden, was een kwestie van het geluk, dat soms zo duidelijk met de zondaren kan zijn. De 1500 doden, die elk jaar in Nederland aan het verkeer ten offer vallen hebben dit geluk niet gekena, maar velen ervan waren gevolg van precies diezelfde kleine onnauwkeurigheden, waarmee het hoekje in Driehuis zo'n interessant studie-object voor een paar turvende politiemensen werd. Later in de middag hebben ze nog even triest staan kijken op het ingewikkelde kruis punt bij de IJmuidense Julianabrug, maar daar werd tegen half vijf zulk een onoverzichtelijke serie blunders gemaakt, dat het turvende potlood, dienst weigerde en de acht ogen van vier mensen „slechts" 64 vergissingen, die fataal hadden kunnen zijn, registreerden. De telling had zeker het dubbele uitgewezen, als er meer ogen ter beschikking waren geweest. En uit de indrukken van pontplein, Ryks- weg, kruispunten en overwegen,voorrangs wegen en de Sluisweg komt deze éne mis troostige conclusie: het is byzonder slecht gesteld met onze verkeersdiscipline. Het aangeven van richtingverandering behoort tot de steeds meer in onbruik rakende goede gewoonten, het laten passeren van tegemoetkomend verkeer is een zaak, die blijkbaar weinig automobilisten in de prak tijk brengen en het oversteken schynt in Velsen bij voorkeur kris-kras te moeten geschieden, waarby de voetganger schich tige blikken werpt en bliksemende verwij ten oogst. Ter registratie van al deze gevallen is het niet doenlijk een aantal nummers on der elkaar te zetten en daarachter in te vullen: „geen hand uitgestoken" - of „stop bord genegeerd", want op die manier komt een overtredingen-teller er beslist niet uit. Hij moet eenvoudig gaan turven, omdat hem anders de meeste fouten ontglippen. Inspecteur A. Wijnstroom en de adjudant J. v. d. Jagt van de Velsense verkeers politie hadden dat allang begrepen, maar in goed vertrouwen zetten wij een numme ring op, met daarachter een korte om schrijving van de gemaakte blunders. Dat ging goed tot 20. Toen annonceerde de heer Wijnstroom reeds zijn 34e turfZodat wij er 14 tijdens het noteren hadden gemist. Honderd per uur De eerste honderd werden volgemaakt in het uur, dat de zwarte wagen van de politie tussen Tiberiusplein en splitsing Zeeweg- Driehuizerkerkweg reed, zij het dan met een forse omweg. Vier fietsers naast elkaar vormden de eerste buit een automobilist, die met zestig kilometer door de bocht scheurde en daarbij de witte streep vol komen negeerde, maakte het honderdtal vol. Zijn nummer wasNee - zijn nummer kwam vele malen voor, want zulke auto mobilisten staan niet alleen, evenmin als de bromfietsers, die voor geen enkele hoek afremmen en nergens richting aangeven. En de moeders, die haar vijfjarige sprui ten achterop vervoeren zonder zitje en zonder voetsteunen vormen evengoed een bekend en gevreesd verschijnsel, waar van er reeds velen in diverse ziekenhuizen terecht kwamen. Er stonden tussen de be drijven door drie fietsen tegen de trottoir rand, waarvan één met een mand voorop onder een stop-verbodsbord. En een vis handelaar bleef met zijn motorcarrier mid den op de weg dromerig staan, om even later zonder meer achteruit te tuffen. Het werd net geen vissalade, maar het onfortuin krijgt hem de volgende keer nog wel eens. Tussen de Zuidelijkste punt der gemeente en de grens met Beverwyk kwamen in 2'/2 uur 285 overtredingen voor, althans daar, waar de score werd bijgehouden en dat gebeurde tenslotte telkens maar op één punt tegelijk. Dit totaal geeft een diepere inhoud aan de plechtige edoch trieste ver klaring van een verkeersdeskundige, die becijferde, dat op elke 100.000 verkeers overtredingen slechts één proces-verbaal volgt. Stoppen! Want op het kruispunt Slaperdijk-Rijks weg onder Santpoort zijn van de elf auto's slechts twee gestopt voor het (verplichte) stopbord. Eén ervan kon moeilijk anders, omdat er voorrangsverkeer van beide kanten nader de, de andere bestuurder erkende in het ronde bord met de driehoek en het woord „stop" een weldaad voor hem en de rest der rijdende mensheid, maar de negen overigen reden ongeremd door. En de fietsers trokken er zich in het ge heel niets van aan. Dwars voor een auto langs. Die negentig of honderd reed en nét niet voor een hoge ziekenhuis-rekening zorgde. Illuminatie Zo is het doorgegaan. Bij de afsplitsing van de Wüstelaan uit de Hoofdstraat steekt VRIJDAG 14 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Canaris, de man die alles wist". Rex, 20 uur: „Khyber Patrol". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 u. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Cultureel Gebouw, voordracht prof. dr. Tenhaeff. Rederij J- C. Pronk, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. ZATERDAG 15 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Canaris, de man die alles wist". Rex, 20 uur: „Khyber Patrol". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur: Gem. vergaderzaal, Abelenstraat, con tactavond. PALVU, 20 uur: Ned.Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. „Felison", 15.30 uur: zaal Heidestraat, opening tentoonstelling werken van Ma thieu Wiegman. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 14-16.30 uur. na telling 90 percent der fietsers geen hand uit en verscheidene motorvoertuigen gaan daar eveneens klakkeloos de hoek om. Bij de overweg in diezelfde Wüstelaan stond een bestelauto, een groene, die de richtingaanwijzer vrolijk naar rechts had uitgestoken, maar dit signaal kennelijk uit sluitend ter illuminatie meevoerde, want meneer de chauffeur ging rechtuit. De fietsers, die wél rechtsaf sloegen, staken echter geen van allen de daartoe voorgeschreven rechterhand uit en dat daar een bakfiets zonder bel bij was - ach, zulke kleinigheden zijn niet meer belangrijk Tot er een ongeluk van komt en die bel van één gulden negentig toch goedkoper blijkt te zijn dan een nette begrafenis. Roekeloos Na het Zuidelijk pontplein zowaar geen fouten, maar daar stond dan ook politiebewaking, al reden er wel twaalf fietsers door het bord „wielrijders afstap pen" heen de Wijkerstraatweg. Met een paar roekeloos overstekende wandelaars en een motorrijder, die over het linker fiets pad een „dot" gas gaf om twee minuten eerder in Alkmaar te zijn, zulk een grote dot, dat de ruiten van de Kijk Grijp er van rinkelden. Dat Alkmaar werd overigens niets, want de spoorbomen waren uiteraard dicht en werden bestormd door een horde wielrijders, die zich in gesloten formatie hadden opgesteld. In rijen van zes. Omdat het veel gezelliger is. Met de complimenten aan een linksafslaande groenteboer, die keurig over zijn schouder achterom blikte en daarna duidelijk richting aangaf om de Beecksanghlaan in te gaan, hebben wij de Sluisweg betreden. De grote sluis herbergde vier schepen dus er móésten haast wel bokken geschoten worden bij de stoplichten. Dit gebeurde dan ook prompt, want er reden drie auto's verkeerd, al is het rood dezer stoplichten een bijzonder opvallend rood en het plaat werk der tegemoetkomende automobielen bijzonder hard. Bij de Julianabrug terug in IJmuiden geraakten de verkeerspolitie-mannen in grote opwinding, want hier was het koren rijp voor een overvloedige oogst: het tur ven is gestaakt wegens gebrek aan papier en de tientallen fietsers, die op goed geluk en met een bange blik in de ogen over deze kruising koersten, bleken bijna stuk voor stuk één of meer fouten te maken: één bromfietser bestond het zelfs een der ver- keerszuilen vrolijk links te „nemen". En een bekend en geacht middenstander wan delde trouwhartig schuin door dit gewoel van overtredingen heen, daarmee het aan tal fouten met één vermeerderend. Hoewel hij het zélf erkende. Een „zeeper'' Maar de Amsterdamse bromfietser, die van het Marktplein de Lange Nieuwstraat over tufte, rakelings voor een uit het Wes ten komende auto langs, daarbij geen en kele hand uitstekende, werd zelfs de zich verbijtende, dienaren van Hermandad te machtig. Zij hielden hem later aan en de goede bromfietser heeft daar op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Zeeweg in uitermate rap Amsterdams de beide heren verteld wat hij van hun dacht en wat er eventueel met hen zou kunnen ge beuren, zo hij ze in het duister nog eens mocht ontmoeten. De politiepenning bracht hem tot geen enkele inkeer, zodat er een mooie bekeuring uit volgde, die evenwel een uitgebreide bloedwraak en een kenne lijke bloeddorst bij de Amsterdammer op riep. Hét werd waarlijk een kostelijk ge sprek, dat onder het hoofd „Belediging" niet had misstaan op de rol van de kanton rechter, maar dank zij de lankmoedigheid des inspecteurs, die jaren in Amsterdam heeft gewerkt, daar nooit zal verschijnen. Wel heeft de koopman de inspecteur een ongelooflijke „zeeper" beloofd, hetgeen deze inspecteur met intense belangstelling jegens de toekomst vervulde. Tenslotte stond als gevolg van het uit gaan der ambachtschool een tros jongens over de Troelstraweg verspreid niet van zins op zij te gaan voor de naderende po litieauto. Bij vriendelijke informatie om trent het doel van hun halsstarrig verblijf midden op de weg, kwam er een grote mond los, die de Amsterdamse koopman van een kwartier terug nauwelijks had kunnen verbeteren, maar op zij nóóit. Hetgeen allemaal ietwat droef stemt ten opzichte van de nu nog vijftienjarige, maar straks verder opgroeiende weggebruikers, die overigens gedurende deze middag in grote getale „los handje" rijdend gesigna leerd werden. En de 285 overtredingen waren volge maakt. In 2'/? uur zonder zout op slak ken te leggen, zonder ogen in het achter hoofd mee te nemen: 285 fouten, die stuk voor stuk „zwaar lichamelijk letsel" had den kunnen veroorzaken. Het is beslist jammer, dat er geen spe ciale bussen bestaan, om ons onszelf in het verkeer te laten zien. Het zouden leerzame excursies kunnen worden met menige vro lijke noot echter ook met meniee onder drukte gil wegens de gevaren, die in een rondrit van 21,/2 uur te aanschouwen zou den zijn. J. F. De Oud Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" te IJmuiden geeft op Don derdag 27 October in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan de eerste toneeluitvoering van dit seizoen. Onder regie van F. A. J. Hunsche wordt gebracht „De dochters van de baas". CCODOOCXXXXX»C>OOOOOOCXXXX)OOOOC>OOOOOC<>OC3COOOOOOOC»OOOOOCC 3 TUSSEN HALF DRIE EN VIJF UUR gistermiddag zijn in de gemeente Vel- j sen voor onze ogen en in het hijzijn g 8 van twee (incognito) leden van de Vel- 0 sense verkeerspolitie 285 min of meer ernstige verkeersovertredingen begaan. Dit op de route Tiberiusplein-De Noo- x straat, Zeeweg, Driehuizerkerkweg, Ha- x gelingerweg, Rijksweg, Santpoort Sta- 6 tion, terug over de Rijksweg naar de ponten en via de Wijkerstraatweg en 3 de Sluisweg terug naar IJmuiden. Er waren grootse fouten bij, die slechts X geen gewonden opleverden, omdat de 3 overtreders het lot van dat moment p niet tegen zich hadden. Er waren vele, 1 vele kleine overtredingen bij, die bij- voorbeeld op het kruispunt bij de 3 Julianabrug telkens weer terugkwamen en meestal „net" geen ongelukken ver- 3 8 oorzaakten en er zijn flagrante fouten 5 gemaakt, waarvoor de ambtenaar van 8 p het Openbaar Ministerie losweg f 50 X boete zou kunnen vragen. p En tenslotte: de overtreders, die vrien- 3 delijk op hun fout werd gewezen had- 8 den een zeer grote mond en zagen hun 8 misstap in het geheel niet in. Dat deze 285 verkeersovertredingen 8 geen - zeg maar - tien doden hebben 8 opgeleverd is puur geluk voor de fou- 3 tenmakers geweest - een volgende keer kan de dood wél toeslaan, want er wa- 8 ren kennelijk vele recidivisten onder 8 hen - automobilisten, bromfietsers zo- wel als fietsers en wandelaars. En dan is Velsen geen Amsterdam. p o Deze reportage, die een inleiding wil 3 zijn op enkele beschouwingen aan de hand van de praktijk over de oorzaken der ook in Velsen toenemende verkeers onveiligheid, hoopt enkele van de 285 - en de anderen, die op andere punten zondigden - vriendelijk te wijzén op het gevaar, waaraan zij elk moment p bloot staan, als zij zich niet stipt hou- den aan een aantal gemakkelijke regels', van het verkeer. p xxoccooooa>xxxx>x>oocxxooooc*xooc>coccccoooooo<xoaxx>DK> ADVERTENTIE PRACHT COLLECTIE alle bekende merken GOUD en ZILVER Ziet onze speciale GERO-étalage Kennemerlaan 30 JUWELIER Telefoon 4127 HORLOGER IJMUIDEN Dokters Zondagsdienst voor alle pra.vtizerende huisartsen in IJmuiden, Velsen Zuid en Driehuis (uitsluitend in spoedgevallen van Zaterdag 1 uur tot het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen): J. H. v. Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Lange Nieuwstraat, tel. 4C04. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evërtsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. H. A, Melchior, Noorderwijkweg 1, telef. 3340. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Driehuis en Santpoort: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor IJmuiden: zr. Kuiper, J. P. Coenstraat; voor Velserbeek, Oud Velsen en Velsen-Noord: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. F. Dikkenberg, Rijks straatweg 16, tel. 02512 240. Woensdagavond treedt onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor allen" het Nederlands ballet onder leiding van Sonia Gaskell op met muzikale begeleiding van Peter Rester en Robert Heppener. De voor stelling wordt Donderdagavond herhaald. Het programma voor deze ballet-avonden vermeldt als eerste num mer het Divertissement „La belle au bois dor mant" op muziek van Tsjaikowski en naar de choreografie van Marius Petipa. „Nachteiland", naar Claude Debussy's „Six épigraphes anti ques" wordt in de choreografie van Rudi „Scènes de ballet" van Igor Strawinski en in de zetting van John Taras, gaat aan de pauze vooraf en als slotnummer volgt „Les Sylphides" van Frédéric Chopin in de choreografie van Fokine. ADVERTENTIE Een enorme sortering FALCONS In Egyptisch katoen. Tweed en Gabardine voor Dames en Heren vindt U bij TELEFOON NU KENNEMERLAAN VRAAGT ZK'HTZENDING! 1 00 5501 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 15 tot en met Zaterdag 22 October. ZATERDAG 15 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Groningen Ver. „Moushörn", 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, con- tactavorvd. PALVU, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Felison, 15.30 uur, zaal Heidestraat, ope ning tentoonstelling van werken van Mathieu Wiegman. ZONDAG 16 OCTOBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cultu reel Gebouw, P. Talsma over „Mens durf te leven". „Felison", 1417 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van de Bergense schilder Mathieu Wiegman. MAANDAG 17 OCTOBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „Felison", 1921 uur, als Zondag. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. DINSDAG 18 OCTOBER IJMUIDEN „Felison", als Maandag. Ned. Chr. Vrouwenbond, 19.45 uur, Cul tureel Gebouw, bijeenkomst. Mevr. Le verBrouwer over „Levensverantwoor delijkheid. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. WOENSDAG 19 OCTOBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, balletavond. „Felison", als Zondag. Ontspanningswerk Ouden van Dagen, 20 uur, Patronaatsgebouw, de „VelnoY' met Gerry en Ferry. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. DONDERDAG 20 OCTOBER IJMUIDEN Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, balletavond. „Felison", als Maandag. De zeventigjarige, in Lyon wonende meester Bonnard is nog altijd een van Frank- rijks beste damspelers. Het is een der overlevende dammers uit de tijd, toen Frankrijk rond de eeuwwisseling onbetwist met Weiss, Bizot, Fabre, dr. Molimard aan de internationale kop stond. Deze sympathieke „Papa Bonnard" is in IJmuiden bekend door zijn deelneming aan het IJmuidense tournooi in December 1952 De grootste damtalenten laten altijd hun stempel op deze sport na- reeds in de twintiger jaren kwam Bonnard met een systeem, dat nogal sceptisch door de dam- wereld werd ontvangen. De gevaarlijk uitziende opstelling was er oorzaak van dat de dammers de voorkeur aan het toen opkomende overzichtelijke en gemakkelijker Jlankspel gaven. De „partie Bonnard" is echter door de kenners in die dagen wel degelijk begrepen en de dammers gebruiken het spelsysteem van Bonnard in de naoorlogse jaren meer en meer als strijdwapen. In het onlangs gehouden tournooi om het kampioenschap van Noordholland zijn vijf partijen in dit zeer moeilijk systeem gespeeld. En ook voor de hoofdklasse competitie van de Koninklijke Nederlandse Dambond wordt geijverd om dit spelsysteem te doen doordringen. Bonnard gaf als speelvorm de volgende zetten reeks aan: 33—29 19—23; 35—30 20—25; 30—24 14—20; 40—35 10—14; 35—30 14—19. Nu kan wit op verschillende manieren het „blokje" 24, 29, 30, 34 opbouwen terwijl ook zwart de opstelling met 27, 21, 22 en 17 kan formeren. Het gaat er om het blokje als een bruggenhoofd in de vijandelijke stelling te handhaven en later voor terreinwinst te ge bruiken. Maar er kunnen zich i-ond dit koppel van vier onoverzichtelijke situaties voordoen. Bijna alle partijen gespeeld in dit genre zijn boeiend van inhoud. Het systeem van Bonnard kan elk moment van de partij ingaan, ongeacht hoeveel stuk ken er op het bord staan. Maar het behoort tot de zeldzaamheden als er consequent direct uit de opening de „partie-Bonnard" wordt gespeeld. Er is een verandering in dit opzicht waar te nemen, deels komt dit doordat het Roo- zenburgsysteem direct uit de opening te spelen, aanleiding geeft over te gaan tot de „partie-Bonnard" zulk een merkwaardige partij, welke werd gespeeld in het provin ciaal tournooi tussen J. H. Ansems met wit en Tommy Postma met zwart, laten we hier volgen: 1. 31—27 17—21; 2. 33—28 21—26; 3. 39—33 19—23; 4. 28x19 14x23; 5. 35—30 11—17; 6. 43—39 6—11. Zoals Ansems de witte stukken schuift, kan hy nog alle richtingen uit, maar hij streeft er kennelijk naar het Roozenburg- systeem te spelen. 7. 33—29 1—6; 8. 30—24 17—21; 9. 38—33 10—14; 10. 40—35 11—17; 11. 45—40 14—19; 12. 35—30 20—25. Hier moest wit wel van de „Roozenburg- opstelling" overstappen op de „Partie-Bon nard". Na 11 e 1419 was 3530 wel gedwon gen met als conusequentie de stelling van Bonnard. zwart, Tommy Postma, DCIJ. wit, J. H. Ansems (GS) Op zichzelf een weinig voorkomend ver loop. In de theorie vonden we over dit soort spel nog slechts zeer weinig terug en de spelers spelen dus op hun intuïtie. 13. 5045 17—22; 14. 48—43 22x31; 15. 36x27 12—17; 16. 43—38 7—11; 17. 49—13 5—10; 18. 40—35 10—14. Wit: 24, 27, 29, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 41 42, 43, 44, 45, 46 en 47. Zwart: 2, 3, 4, 6, 8. 9, 11, 13 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 23, 25 en 26. Wit moet, om direct nadeel te voorkomen, wel ruilen naar veld 20. Tevens wordt de stelling Bonnard verbroken en wordt de partij verder volgens een weinig voorkomend systeem gespeeld. 19. 24—20 15x24; 20. 29x20 8—12; 21. 44—40 2—8; 22. 33—28 17—22 23. 28x17 11x31; 24. 32—28 23x32; 25. 38x36 21—27; 26. 42—38 1023; 27. 20—15 6—11. Zwart heeft belangrijk voordeel en kan gunstig aanvallen op wits verzwakte rechter vleugel. 28. 39—33 11—17; 29. 34—29 23x34. Listig komt wit uit de opsluiting daar op 25x34 4339 de slag naar 10 volgt. 30. 30x39—17—22; 31. 37—31 26x37; 32. 41x31 16x27; 33. 35—30 25x34; 34. 39x30 12—17; 35. 40—34 17—21. 36. 43—39 21—26; 37. 34_29 8—12; 38. 38—32 27x38; 39. 33x42. De stand na de 39e zet van Ansems is als volgt: Zwart: 3, 4, 9, 12, 13, 14. 18, 22 en 26. Wit: 15. 29, 30, 36, 39, 42, 45. 46 en 47. Postma kon hier dam nemen door 1420, 1319 en 2227 doch na 3934, 4837 wint wit door 4742 en 3025. Zeer terecht ging de DCIJ'er daarop niet in. 39. - - - 12—17; 40. 39—33 17—21; 41. 42—38 21>27; 42. 45—40 3—8; 43. 38—32 27x38; 44. 33x42 8—12; 45. 42—38 12—17; 46. 38—33 17—21; 47. 40—35 22—27. Zwart moest opzij voor de dreiging 33—28. 48. 30—25 27—32; 49. 4741 21—27; 50. 41—37 32x41; 51. 36x47 18—22. Beslist sterk speelde Postma dit gedeelte. Het had dan ook de overwinning opgele verd, als een klein onnauwkeurigheidje in het eindspel Ansems niet in staat had ge steld de remise nog net te pakken. 52. 3530 13—18; 53. 30-24 27—32; 54. 24—20 26—31; 55. 29—24 31—37: 6. 24—19 14x23; 57. 20—14 9x20; 58. 28x14 23—28; 59. 33—29 32—38; 61. 14—10 28—32; 62. 10—5 22—28; 63. 5—19 37—42; 64. 19—35 42—48. 2924 was de fout van wit daar Postma nu met 4830 winst kan maken. Tommy speelde 4826 en overzag de remise door 47—42, 15—10 en 24—20. Merkwaardige gelijkenis Toen wij de partij zagen ontwikkelen her innerden wij ons een partij uit 1931 in dezelfde speelzaal en wel van schrijver deezs tegen de heer Willems van GS. Dit werd voor ondergetekende de mooiste winst zijner dammersloopbaan en hoewel de stand al 24 jaar oud is, is deze afwikkeling nog altijd uniek op het dambord. m W/, In deze stelling was Willems met wit aan zet en speelde 3832 waarop Dukel als volgt de winst forceerde: 1. 3832 21—27; 2. 32x21 16x27; 3. 37—32 27x38; 4. 33x42 14—20; 5. 15x24 13—19; 6. 24x13 22—27; 7. 13x31 26x48; 8. 3025 4826; 9. 3933 46x8 gedwongen; 10. 29—23 8—30; 11. 34—29 30—35; 12. 36—31 9—14. Met deze zet speculeerde zwart op een be kende eindstand in de problematiek. 13 4641 14—19; 14. 23x14 3544; 15. 1410 44x47; 16. 105 en zwart wint door 47x20, 25x14 en 410. Een zeldzame ge beurtenis! Derde wedstrydvraagstuk Voor onze wedstrijd een vraagstuk van de 17-jarige zoon van de DCIJ oprichter J. Kramer. Het is een juweel van een composi tie (met oppositie winst). Uit de lezerskring kwam een opmerking dat men het niet juist vond, dat oplossers in de oplosserswedstrijd meedingen met zelf gemaakte problemen. Dit vinden wij echter wel goed, omdat het ruimschoots een punt waard is als een dammer in staat is een prachtig gaaf wedstrijdprobleem als dit sa men te stellen. wm M éÊk. WÊ. WM m Hf jp HP m, Zwart: 8, 9, 14, 15, 18, 20. 23. 28, 29, 34. 36. Wit: 11, 17, 25. 35, 37, 38, 42, 45, 47, 49. Wit speelt en wint. Brieven tot uiterlijk 22 October. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14 uur, Pa tronaatsgebouw, filmvoorstelling van de N.S. VRIJDAG 21 OCTOBER IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „Looft den Heer", 20 uur, veertigjarig bestaan, jubileumconcert in Rex Theater. „Felison", als Maandag. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. ZATERDAG 22 OCTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. „Felison", als Zondag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20 uur, Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, Maandag 20 uur, „Canaris, de man die alles wist" Zon dag 15 uur „Abbott en Costello in Holly wood" Dinsdag en Woensdag 20 uur, „Opstand der gedoemden" Donderdag 20 uur „Door liefde onteerd". Rex, Vrijdag tot en met Maandag, 20 uur, „Khyber-Patrol" Zondag 15 uur: „Leve de samba". ADVERTENTIE B LEYLE Kennemerlaan 36 IJmuiden - Telefoon 4453 IVIaatkleermakers - Modes - Confectie Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Oranje van Djakarta. Reggenborg van Duin kerken. Ludolf Oldendorff van Hamburg. Westerdok van Londen. Ernst H. Heden van Gothenburg. Vliestroom van Fowey. Hr. Ms. Zeven Provinciën van Rotterdam. Poolster van Noordzee. Zaanstroom van Huil. Sund- varer van Zweden. Zuidzee van de Noord zee. Theseus van Bremen. Rien Teekman v. Kristianshamn. Bifrost van Skellifkia. Marie van Gothenburg. Marathon van Londen. Vertrokken zijn: Luhesand naar Antwer pen. Jupiter naar Helsinki. Beninkust naar Antwerpen. Reggestroom naar Stockholm. Haaksbergen naar Antwerpen. Wibo Böhmer naar Rotterdam. IJstroom n. Bristol. British Captain naar West-Indië. Centauris naar Norfolk. Ivan Kondrup naar Kopenhagen. Eemsborg naar Hamina. Ariadne naar Ham burg. Nimaris naar Rotterdam. Siak naar Randers. Philetas naar Rotterdam. Daloa n. Duinkerken. Pryzen van Donderdag. Heilbot 3,00 2,60; gr. tong 4,50—4,00; grm. tong 4,003,50; kim. tong 3,80—3,40; kl. tong I 3,50—3,25; kl. tong II 2,32—2,16; tarbot I 3,202,50; zalm 11, per kg. Tarbot IV 4238; schartong 30; grm. schol 6456; kim. schol 6451; kl. schol I 4841; kl. schol II 318; schar 1813; bot 1811; v. haring 1810; makreel 20— 14,50; gr. schelvis 3411; grm. schelvis 2810; kim. schelvis 2311; kL schelvis I 2210; kl. schelvis II 208; wijting 15—8; gr. gul 37—24; midd. gul 30—27; kl. gul 19—17; kl. haai 3430; ham 12088; kim. hake 90; kl. hake I 56; poontjes 229; kl. koolvis zw. 2523; kl. koolvis wit 3432, per 50 kg. Gr. kabeljauw 20496; gr. koolvis zw. 74—68; gr. koolvis wit 78; gr. leng 8064; gr. hake 290, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 205 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 1180 kisten schol, 30 kisten schar, 20 kisten bot, 2210 kisten harnig, 1440 kisten makreel, 1410 kisten schelvis, 360 kisten wijting, 265 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten leng, 8 kisten haai, 10 kisten ham, 5 kisten hake, 10 kisten poon, 40 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 7250 kisten. Besommingen van Donderdag. IJM 25 Flamingo f 17.700; Herman en Haarlem f36.280; RO 2 f3880; SCH 27 f 9400; KW 126 f5470; KW 127 f9100; KW 105 f 2460; IJM 204 f 1920; SCH 126 f 58; KW 72 f 1640. IJnelmeervissery. Woensdag werd door 26 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1518 pond snoekbaars, prijs f 0,59f 0,62; 725 pond lijn- aal, prijs f 1,15f 1,20; 327 pond rode baars, prijs f0,58f 0.6176 pond blei, prijs f0,08; 1756 pond voorn, prijs f 0,08f0,10; 6 pond karper, prijs f 0,15 per pond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 17