Faure gedwongen tot het stellen van de vertrouwensvraag Wettelijke regeling van het recht op vacantie Weerbericht Voortbestaan der huidige Franse regering zeer twijfelachtig geworden Sovjet matrozen kopen nylons bij hopen in Portsmouth Haarlems Dagblad Prinses Wilhelmina Mevrouw Bouman verliet zitting uit protest Vliegtuig bij reddings poging neergestort Meisj'es-van-Leningrad zoeken geluk in de aanraking met Britse kragen Advies gevraagd aan S.E.R. over voor ontwerp West-Duitse communist na vijf jaar terug Bao-Dai doet beroep op grote mogendheden Het woord is aan 70e JAARGANG No 83 VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 234 ALGERIJE MOEILIJKER DAN MAROKKO De strijd Zaak-Jungschlaeger Noodweer kost 23 Grieken het leven in Thessalië IJslandse Trawler in nood Hongaarse aartsbisschop voorlopig in vrijheid Prinses Margaret ontving kolonel Peter Townsend Voormalige vice-voorzitter der partij was slachtoffer van Beria Premier Diem maakt relaties tussen Noord en Zuid slechter Dader zal terecht staan wegens doodslag en zware mishandeling Salah Ben Joessef erkent zijn uitstoting niet Philippijnen of Polen in de Veiligheidsraad? Luchtbescherming in West- Europa is onvoldoende Weerrapport II Sg Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) VANMORGEN OM 5 UUR heeft premier Faure aan het einde van de debatten over Algerije, die Dinsdag j.l. begonnen waren, de vertrouwenskwestie moeten stellen. Hierover zal Dinsdag a.s. worden gestemd. De uitslag is zeer twijfelachtig. Door de regering ten val te brengen zou het Franse parlement thans in de kaart spelen van de vele tegenstanders in de UNO die de regering-Faure juist aan de schandpaal hadden genageld. Tenslotte zou aan de vooravond van het referendum in de Saar en van de conferentie in Genève, die op 27 October a.s. begint, een crisis de naam van Frankrijk zeker niet ten goede komen. Misschien zullen al die over wegingen het getij vóór Dinsdag nog kunnen doen keren. Bij het ochtendgloren zag het er vanmorgen echter naar uit dat Faure zich niet ten tweede male aan zijn noodlot zal kunnen onttrekken. Omstreeks middernacht werden een vijf tal moties ingediend waartussen de Kamer eerst moest kiezen. Faure had zijn voor keur gehecht aan de radicale motie die de regering èn haar Algerijnse plannen wel gevallig was. Maar deze tekst werd om 2 uur vannacht met 303 tegen 274 stemmen verworpen. Toen het, ondanks de verwar ring die zich daarna van de ministers mees ter maakte, niettemin wel duidelijk werd dat Faure, althans op dit uur, op de com munisten noch op de socialisten noch op de gaullisten zou mogen rekenen, besloot hij officieel de vertrouwenskwestie te stellen. De premier heeft nu nog tot Dinsdag de tijd voor zijn pogingen tenminste de gaul listen, die zijn lot nu in handen hebben, te bekeren. Eenvoudig zal die taak zeker niet zijn. Onmiddellijk Het moet intussen worden gezegd dat Faure, noch zijn minister van Binnenlandse Zaken Bourges-Maunoury, die voor Alge rije aansprakelijk is, er tevoren in waren geslaagd hun plannen met betrekking tot dit land heel erg duidelijk te maken. De discussie draaide vooral om drie begrippen: integratie, associatie en federalisme. Maar niemand schijnt nog heel helder in te zien voor welke politieke beslissingen die drie woorden de etiketten vormen. De plannen die de gaullist Soustelle had uitgewerkt, en waarmee zijn partijgenoten zich in prin cipe accoord verklaarden, beroepen zich op het beginsel van de integratie. De Alge rijnen zouden op de duur dus alle rechten van de Fransen moeten krijgen. Maar de politieke consequenties durft de regering kennelijk niet aan, die consequenties zijn inderdaad nog nauwelijks te overzien. Voor Frankrijk zou een algehele integratie onder meer betekenen dat het Franse par lement met een 120 Algerijnse afgevaardig den zou worden vermeerderd. Tengevolge van de werkloosheid ten getale van 400.000 op de 8 millioen inwo ners, zoals Faure had onthuld en de armoede die in grote delen van Algerije heerst, zouden de communisten bij eerlijke verkiezingen, die er tot dusverre nog nooit gehouden zijn, zeker een positie veroveren, waarvan het gewicht ook in Frankrijk zelf voelbaar zou worden. Het Algerijnse pro bleem ligt, zoals Soustelle herhaaldelijk betoogd heeft, vooral op het economische en het sociale vlak. Voor een algehele poli tieke emancipatie, waar integratie op neer zou komen, is de situatie van de Franse kant tenminste nog niet rijp, al denken de Algerijnen daar natuurlijk anders over. Faure heeft deze centrale moeilijkheid getracht te omzeilen door een vage midden weg voor te stellen tussen integratie en fe deralisme dat een zekere mate van zelfbe stuur veronderstelt. Eén ding is gedurende de driedaagse debatten inmiddels wel heel duidelijk ge worden en dat is dat het probleem-Algerije aanzienlijk gecompliceerder is dan de vraagstukken, waarvoor Frankrijk in Tune sië en in Marokko werd geplaatst. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Bourges-Maunoury, heeft Donder dag op een bijeenkomst van de commissie van Binnenlandse Zaken van de Franse Senaat verklaard, dat nog 60.000 man troe pen nodig zijn ter versterking van de troe pen in het gebied van Constantine (Alge rije), wil men de veiligheid in dat gebied kunnen verzekeren. Deze troepen kunnen niet geleverd worden door de Franse strijd krachten in Indochina, doch wellicht zul len troepen uit Marokko overgebracht kun nen worden, als de toestand daar zich gunstig ontwikkelt. Deze toestand is echter nog allerminst geruststellend. Een groep rebellen, die uit Spaans Ma rokko was gekomen, heeft Donderdagmid dag een Franse eenheid aangevallen in het gebied van Bou Zined. De Franse troepen verloren vijf man aan doden en één gewonde. De verliezen van de opstandelingen zijn nog niet bekend. De Franse minister voor Tunesische en Marokkaanse aangelegenheden, Pierre July, heeft tegenover journalisten ver klaard dat de Franse autoriteiten, na over leg met de Spaanse, opdracht hebben gegeven troepen te legeren langs de gehele grens tussen Frans- en Spaans-Marokko om te verhinderen dat opstandelingen uit de Spaanse zóne zich op Frans gebied be geven. Opstandelingen hebben in het Rifge bergte een Franse militaire tankauto in een hinderlaag gelokt en de twee inzittende militairen gedood. Intussen worden bij afzonderlijke ge welddaden meer Fransen en gezagsge trouwe Marokkanen gedood dan in de strijd tegen de opstandelingen in het Rif- en Midden-Atlasgebergte. Gedurende de eerste acht dagen van de opstand zijn 21 soldaten en dertien Franse burgers gedood terwijl in dezelfde periode zes Fransen en 31 Marokkanen het slachtoffer van aan slagen werden. De militaire bevelhebbers der gebieden van Fez en Oeidja in Marokko hebben Don derdag bekend gemaakt dat de weg tussen deze twee steden en alle wegen in het ge bied van Oeidja geheel voor het verkeer gesloten zullen zijn. Men meent, dat deze aankondiging een grote militaire operatie in dit gebied in luidt. De particuliere secretaris van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat H.K.H. van daag naar Soestdijk is vertrokken en zich voorstelt daar enige tijd te verblijven. DJAKARTA (PIA) Mevrouw Bouman heeft vandaag de 35ste zitting van de zaak- Jungschlaeger in Djakarta verlaten als protest tegen het voorlezen door de officier van justitie, Sunario, van een rapport over de aanval op Bandung in 1950. Haars in ziens houdt dit rapport geen verband met de zaak tegen verdachte. Rechter Maeng- kom schorste de zitting voor onbepaalde tijd. ATHENE (Reuter) In de Griekss stad Volos (Thessalië) zijn drieëntwintig mensen om het leven gekomen en vijftien gewond als gevolg van overstromingen van de rivier de Anavros, die door zware regenval buiten haar oevers is getreden. Volos werd in April voor negen-tienden door een aard beving verwoest. Vele slachtoffers hadden bij de aardbeving hun huizen verloren. Hun hutten en tenten werden weggespoeld, toen de Anavros haar dijken doorbrak. Het wa ter stroomde door het centrum van de stad. Anderen verloren het leven, doordat hun huizen instortten. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. Bij de aardbeving van April vonden acht mensen de dood, meer dan 55.000 werden dakloos. In geheel Midden-Griekenland zijn zeer zware regens gevallen. In Athene stortten twintig huizen in, maar er wordt geen melding van slachtoffers gemaakt. In India: 1200 NIEUW DELHI (Reuter) In het Noord- Westelijk deel van India zijn door de over stromingen ten minste twaalfhonderd men sen omgekomen, van wie duizend in de Pendsjaab. Tienduizend stuks vee zijn ver dronken en een kwart millioen huizen ver nield. De helft van de katoenoogst is ver loren gegaan. De schade aan te velde staande rijst en mais wordt op honderd vijftig millioen gulden geschat. Radio Nederland Wereldomroep bestaat 10 jaar. Prins Bernhard verklaarde zich bereid ter gelegenheid hiervan het be schermheerschap der stichting te aan vaarden. In het raadhuis van Hilversum ontvangt Prins Bernhard uit handen van burgemeester d'Ailly van Amsterdam een oorkonde. Een vliegtuig van het type „Neptune" van de Britse marine, dat drie Canadese fregatten naar de IJslandse trawler „Einar Olafsson" leidde, die zinkend was, is boven de Atlantische Oceaan neergestort. Het toe stel had een bemanning van tien koppen aan boord. Vroeg in de morgen werden wrakstukken van het vliegtuig gevonden door het Britse fregat „Wizard" op een af stand van ongeveer 32 kilometer van de in nood verkerende IJslandse trawler. Het zoeken naar overlevenden van het vlieg tuigongeluk wordt bemoeilijkt door mist. De „Einar Olafsson" bevindt zich in zin kende toestand op 180 mijl van de Noord westkust van Ierland. Aan boord bevindt zich een bemanning van 20 koppen. De drie Canadese fregatten hebben de trawler in middels bereikt, evenals een Engelse tor- pedobootjager. WENEN (AFP-Reuter-UP) Mgr. Jos- zef Groesz, aartsbisschop van Kalocar (Hongarije) is voorlopig in vrijheid gesteld, zo meldt de Hongaarse radio. Hij is in 1951 tot vijftien jaar veroordeeld. De bemanning van het K.L.M.-vliegtuig dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Zaterdag voor een officieel bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname naar Puerto Rico zal brengen. Men ziet van links naar rechts: W. Bos, gezagvoerder, C. J. van Vliet, vlieger; P. Blokker, vlieger; W. F. J. Tielman, bwk.; A. Vis, bwk.; H. Buytendijk, le tel:; A. J. Greidanus, 2e tel.; J. ten Kate, purser; C. C. J. van der Meer, hofmeester; M. J. Kat, hofmeester; mejuffrouw P. Rijpstra, stewardesse. Op de achtergrond een DC-6 van hetzelfde type ais de „Jan van Riebeeck", waarmee de tocht wordt gemaakt. PORTSMOUTH (U.P./Reuter) Drie duizend Russische zeelieden, die behoren tot een Sovjet smaldeel dat een beleefd heidsbezoek aan Engeland brengt, hebben storm gelopen op een winkel, waar nylon kousen worden verkocht. Ook ball points, veiligheidsscheermessen, kleurige shawls en zijden damesondergoed vonden gretig aftrek. Alle verkoopstertjes hadden voor deze gelegenheid geleerd om „dobroj oetro" - goeden morgen te zeggen. Maar de Russen bleven zolang dat net middag werd en de meisjes hadden niet geleerd de matrozen ook in het Russisch goeden middag te wen sen. 's Middags bezichtigden de Russen in Londen de parlementsgebouwen en de Westminster Abbey. Zij gebruikten de „tea" in een warenhuis in Oxford Street en aten „dinner" in een restaurant in Soho. Admiraal Arseny Golovko, commandant van het smaldeel gebruikte de thee bij Sir Seymour Howard, de Lord Mayor van Lon den. Russische officieren voerden de dui ven op Trafalgar Square. De matrozen van de zes Britse oorlogs schepen, die een bezoek aan Leningrad brengen, zijn door duizenden Russen uit bundig ontvangen toen zij voor het eerst aan wal gingen. De Russische bevolking knoopte graag een gesprek aan. Men wis selde handtekeningen en foto's uit. Bussen met Britten veroorzaakten op de brug gen van Leningrad verkeersopstoppingen. Tegen het vallen van de avond nam de drukte nog toe. De Britse schepen waren geïllumineerd en een muziekkorps van de Britse marine concerteerde in een park. Vele meisjes raakten de kragen van de Britse matrozen aan, hetgeen geluk zou brengen. Russen, die de Britse oorlogs schepen bezochten kregen aan boord sou venirs met de portretten van prinses Anne en prins Charles, t (Van onze correspondent te Londen) De spanning over de geheime romance tussen prinses Margaret en kolonel Peter Townsend is gebroken. De prinses en de kolonel hebben elkaar gisteravond in Lon den voor het eerst na twee jaar weer ge sproken. De ontmoeting geschiedde in Clarence House, de residentie aan de Mali van de koningin moeder en de prinses. 1-Iet onderhoud duurde twee uur. Kolonel Townsend, Brits luchtvaart attaché in Brussel, is drie weken met verlof over gekomen, met de mededeling, dat hij mis schien in Engeland zal blijven. Nog steeds weet niemand wat er gebeu ren zal, maar de algemene verwachting is dat het huwelijk tussen de prinses en kolonel Townsend zal worden aangekon digd zodra het Britse parlement op 25 October na het zemerrecès weer bijeen komt. In dat geval zal de voorzitter (speaker) van het Lagerhuis een boodschap van Koningin Elizabeth voorlezen, die pre mier Eden hem zal overhandigen. Alle constitutionele moeilijkheden, die een huwelijk tussen de prinses en iemand van gewone afkomst kunnen beletten, lij ken te zijn opgeruimd. Er moet echter nog beslist worden over de vorm en het tijd stip van de officiële aankondiging. Het voorontwerp van een wettelijke re geling van de aanspraken van arbeiders op vacantie, dat de minister van Justitie en de staatssecretaris van Sociale Zaken on langs aan de Sociaal-Economische Raad hebben gezonden teneinde diens advies te vernemen, is thans gepubliceerd. Blijkens de toelichting op het ontwerp wordt het recht op vacantie gezien als een op de rechtvaardigheid berustende aan spraak. Wie arbeid verricht, dient niet slechts de vruchten van die arbeid te pluk ken in de vorm van inkomen of loon, doch evenzeer in de vorm van extra vrije tijd naast de normale dagelijkse en wekelijkse rustperioden. Het ontwerp beperkt zich tot het toe kennen van een wettelijk recht aan die genen, die niet zelfstandig hun arbeids duur regelen. Dit wordt bereikt door de regeling van de verplichtingen, welke in gevolge het Burgerlijk Wetboek uit de ar beidsovereenkomst voortvloeien, uit te breiden met bepalingen betreffende de aanspraken op vacantie. De aanspraak op vacantie zal daardoor, evenals die op loon, van civielrechtelijke aard zijn. De vacantie zal volgens het ontwerp ten minste twee weken per jaar moeten be dragen en voor arbeiders beneden achttien jaar ten minste drie weken, dit laatste echter met een beperkte mogelijkheid tot tijdelijke afwijking op grond van bijzondere productie-technische bezwaren. Van deze vacantie moet ten minste een week, en voor jeugdigen ten minste tweemaal een week of eenmaal twee weken aaneengesloten worden gegeven, bij voorkeur in het daar voor gunstige seizoen. Over de vaststelling van de tijdstippen van de aaneengesloten vacantie en van de snipperdagen behoort overleg te worden gepleegd tussen de be langhebbenden of hun organisatorische vertegenwoordiging. Bij onvolledige dienstbetrekkingen, bij voorbeeld voor halve dagen, wordt de va cantie naar evenredigheid berekend. Ook indien de dienstbetrekking nog geen jaar heeft geduurd geschiedt herrekening naar evenredigheid, maar deze evenredige aan spraak kan alleen geldend worden gemaakt bij het einde van de dienstbetrekking, of tussentijds in het algemeen slechts nadat zij tot zes dagen is aangegroeid. Enerzijds wordt hierdoor een evenredig recht toege kend ook aan die arbeiders, die telkens FRIEDLAND (Reuter) De voormalige vice-voorzitter van de West-Duitse com munistische partij, de 42-jarige Kurt Mül- ler, die in 1950 op geheimzinnige wijze in Oost-Berlijn verdween, is, tezamen met 25 andere vrijgelaten gevangenen uit de Sovjet-Unie in het West-Duitse kamp Friedland aangekomen. Müller zei, dat hij naar Oost-Berlijn was gelokt, waar hij op 22 Maart 1950 door leden van de Oost-Duitse veiligheidsdienst werd gearresteerd. Door toedoen van Beria en Abakoemov, de later terechtgestelde chef en onderchef van de Russische gehei me politie, werd er een schertsproces tegen hem aanhangig gemaakt, dat uitliep op veroordeling tot een gevangenisstraf van drie jaar wegens spionnage. Later werd Müller bij een decreet van de Sovjet-rege ring veroordeeld tot vijfentwintig jaar ge vangenisstraf zonder opgave van de gron den, die tot deze strafverzwaring hadden geleid. De inhoud van dit decreet werd hem in 1953 in een gevangenis buiten Ber lijn medegedeeld. Geen commentaar Toen men Müller vroeg, of hij nog com munist is, antwoordde hij: „geen commen taar". Ten tijde van zijn verdwijning was Müller lid van de West-Duitse Bondsdag. Twee maanden na zijn verdwijning werd hij uit zijn partij gestoten. Volgens een bekendmaking van het Oost-Duitse depar tement van staatsveiligheid uit die tijd had Müller zich schuldig gemaakt aan mis daden, in dienst van een vreemde mogend heid. slechts korter in dienst zijn, zoals losse ar beiders. Anderzijds kan er door worden voorkomen, dat de aanspraak op de aan eengesloten vacantie in gevaar komt door het vooraf opnemen van te veel snipper dagen. Loon gaat door Tijdens vecantie blijft de aanspraak op loon doorlopen, behalve in die bedrijfs takken, waar een stelsel van vacantiebon- nen geldt. Omzetting van de aanspraak op vacantie in een vergoeding in geld is in de regel niet geoorloofd, omdat daardoor het begrip vacantie geweld zou worden aange daan. Alleen indien de dienstbetrekking eindigt en er dan nog aanspraak bestaat op vacantie, welke niet in de vorm van doorbetaalde vrije tijd wordt opgeëist, kan een bedrag in geld worden gevorderd ter hoogte van het loon over die tijd. Teneinde de arbeider in staat te stellen dit geld wederom in vrije tijd om te zetten tijdens een volgende dienstbetrekking, waarin hij wellicht nog te kort werkzaam is om reeds voldoende nieuwe aanspraken te hebben op de aaneengesloten vacantie, bepaalt het onderwerp, dat de arbeider tevens aan spraak heeft op evenveel verlof zonder loon, als zijn in vorige dienstbetrekkingen niet gerealiseerde aanspraken op vacantie bedragen. PARIJS (A.F.P.) Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft zich in diploma tieke nota's -gezonden aan het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse, Britse, Indiase en Russische ambassades in Parijs, losgemaakt van premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet- nam. Deze voert volgens hem een „anti democratische" politiek en vertoont de nei ging de betrekkingen tussen Zuid- en Noord-Vietnam „stelselmatig slechter te maken", aldus meldt het Parijse blad „Le Monde". Bao Dai vraagt Frankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, India en de Sovjet-Unie Diem's politiek op geen en kele wijze te steunen of aan te moedigen. Premier Diem heeft de delegatie van zijn land, die te Parijs besprekingen voerde over het sluiten van militaire en culturele overeenkomsten tussen Frankrijk en Zuid- Vietnam, teruggeroepen met het oog op de komende volksstemming over de vraag, of Bao Dai al dan niet als Vietnamees staats hoofd zal worden gehandhaafd. De premier heeft tevens vier Vietnamese raadgevende leden van de vergadering van de Franse Unie te Parijs ontslagen omdat zij een persconferentie van de voormalige premier Tran Van-Huu en aanhanger van Bao-Dai zouden hebben bijgewoond. Gebeden De regering van Zuid-Vietnam heeft be vel gegeven een weeklang plechtige gebe den te lezen voor het succes van premier Diem bij het referendum van 27 October in alle kerken, tempels, pagoden en dinhs (tempels voor de plaatselijke goden in de dorpen). Het drama in de Venestraat De 19-jarige Rotterdamse behanger L. A. die op Zaterdagavond 24 September in de Venestraat te Den Haag het vreselijke ver keersongeluk veroorzaakt heeft, zal zich moeten verantwoorden terzake van dood slag (maximumstraf 15 jaar) en zware mis handeling (maximumstraf indien dit feit zwaar lichamelijk letsel tengevolge heeft, 4 jaar). Subsidiair zal de Haagse officier van Justitie, mr. Kemper, overtreding van ar tikel 36 der Wegenverkeerswet (dronken schap achter het stuur, maximumstraf, in dien dit de dood tot gevolg heeft, 3 jaar, bij zwaar lichamelijk letsel 2 jaar) ten laste leggen. De verdachte zal worden verdedigd door de Leidse advocaat R. M. D. de Haas. Nog niet bekend is wanneer de rechtzitting zal plaats vinden. Het bevel tot voorlopige hechtenis is door de raadkamer van de Haagse rechtbank met 30 dagen verlengd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Inayat Khan: Een deugd die overdreven wordt, kan zonde worden. TUNIS (Reuter/AFP). De Tunesische nationalistische leider Salah Ben Joessef, die door het bestuur van de „Neo Destour" uit de partij werd gestoten, heeft verklaard dit besluit niet te erkennen. Hij beschouwt zich nog als secretaris-generaal van de partij en hij zal zijn politieke actie in die hoedanigheid voortzetten. Ben Joessef leidt de extremistische vleugel van de Neo Destour, die gekant is tegen de Frans- Tunesische overeenkomst voor binnenland se souvereiniteit voor Tunesië. Premier Tahar Ben Ammar van Tune sië, heeft verklaard, dat zijn regering de grondslag wil leggen voor een grondwet. Hij wees er op, dat zijn regering slechts een overgangsregering is in afwachting van algemene verkiezingen, die het land zo spoedig mogelijk grondwettig gekozen afgevaardigden moeten geven. De rege ring zal ook een wet op het Tunesische staatsburgerschap voorbereiden en op landbouwgebied een hervorming van reli gieuze instellingen voorstellen. NEW YORK (Un. Press) De Sovjet- Unie heeft de Latijns-Amerikaanse en West-Europese landen zijdelings gewaar schuwd, dat zij mogelijk een zetel in de Veiligheidsraad zullen verliezen, wanneer het beginsel van de geographische verde ling van zetels wordt geschonden door de Philippijnen en niet Polen op een der niet- permanente zetels te kiezen. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov heeft op een persconferentie te New York steun bepleit voor Polen, dat volgens het gebruik een zetel zou krijgen. Koeznetsov zei niets over de Amerikaanse mededeling dat de Ver enigde Staten de Philippijnen steunen. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge zei dat „de zogenaamde Londense overeen komst over de verkiezingen voor de Veilig heidsraad" alleen bindend was voor de eerste verkiezing in 1946. Vandaag zal over de samenstelling van de Veiligheidsraad worden gestemd. Wilson in Washington WASHINGTON (Reuter). Volgens de Amerikaanse minister van Defensie, Wil son, hebben de West-Europese landen een verenigd waarschuwingssysteem voor luchtaanvallen nodig, gelijkend op dat van de Verenigde Staten en Canada. Hij zei dit in antwoord op vragen die hem werden gesteld toen hij in Washington aankwam uit Parijs, waar hij de vergadering van twaalf ministers van Defensie uit de lan den van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie heeft bijgewoond. Wilson zei, desgevraagd, dat hij de rede van de Britse veldmaarschalk Montgo mery, waarin deze pleitte voor één enkel Westelijk opperbevel voor de gehele we reld en integratie van de Westelijke legers, vloten en luchtmachten, nog niet gelezen had. Hij meent echter, „met alle respect voor Montgomery, dat deze de zaak over drijft". (van hedenmorgen 7 uur) toestand S M 3è xj u m iS 2 Z Stockholm zwaar bew. WZW 8 14 0 Oslo licht bew. ONO 2 13 0 Kopenhagen motregen WZW 8 14 0 Amsterdam mist ZZW 4 16 0,1 Londen mist windstil 20 0 Luxemburg mist NO 2 18 0 Parijs nevel NO 2 17 0 Bordeaux mist windstil 23 0 Grenoble nevel windstil 14 0 Nice onbewolkt NW 6 23 0 Genève nevel windstil 16 0 Zürich nevel NO 3 15 0 Locarno onbewolkt windstil 20 0 Berlijn motregen W 4 14 0,1 Frankfort mist windstil 17 0 München motregen windstil 15 0,1 Wenen zwaar bew. NW 2 19 0 Innsbruck nevel windstil 19 0 Rome onbewolkt ONO 3 24 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 21 0 Mallorca licht bew. N 2 24 0 Neerslag laatste 24 uur. XXXXCCCCX3COCOCXY)rxXX«OCOOn'C«XCOCCCCOrXXX*»OC< ZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Mist of laaghangende bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 15 October Zon op 7.05 uur, onder 17.50 uur. Maan op 6.49 uur, onder 17.12 uur. Maanstanden 15 Oct. 20.32 uur: Nieuwe maan 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 October Hoog water: 2.29 en 14.50 uur. Laag water: 10.31 en 22.47 uur. Zaterdag 15 October Hoog water: 3.07 en 15.26 uur. Laag water: 11.11 en 23.28 uur. xxxxxxxxxxxxrooooooouocoooocxxxxxxxxxxxxxxoooooooo

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1