Het Bier werd weer Best door moderne reclame En óf.Chief Whip op ieders lip Honderd gulden boete geëist tegen wachtmeester uit Vinkeveen Mevrouw Bouman zal klacht bij het Hooggerechtshof indienen O DUUR AMBT de kerkuil Koninklijke Shellgroep bestelt nog 9 tankers Dorstverwekkende finale van welgeslaagd reclame-congres Schip voor Westerling de Schelde afgevaren Instelling bedrijfschappen Détailhandel en Ambachten Behandeling der zaak-Jungschlaeger voor onbepaalde tijd geschorst Wollen Deken!! 3 deense lampen Totaal-aantal bestellingen bedraagt nu 43 schepen Heringa Wuthrich Doorn of balk?in het oog Duur maar doelmatig Handel en Kunst S.E.R.-advies al 33 jaar de bèsfe Virginia! Examens Jongemandie hij een klap met een gummistok had gegevenoverleed een dag later Agenda voor Haarlem ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Voor zover valt na te gaan is nog geens zins beslist, wie de nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal zijn. Het is denkbaar, dat deze post nog enige tijd open zal blijven. Over de bezetting ervan is binnenskamers een poli tieke schermutseling gaande. Daarnaast doen zich echter ook andere problemen voor, die het niet gemakkelijk maken een geschikte figuur bereid te vinden de func tie te gaan bekleden. Tot die problemen zou mede het vraagstuk van de salariëring kunnen behoren. In alle provincies ontvangen de Com missarissen precies hetzelfde bedrag, te weten f 24.600.per jaar (bruto) aan sa laris, waarbij dan nog komt vrij wonen (ambtswoning of, waar die ontbreekt, zo als in Den Haag, huurvergoeding) en f 6000 representatiegelden. Juist die gelijkheid in alle provincies heeft haar bezwaren. Het maakt immers een zeer groot verschil, of men dit ambt vervult in Drente, of in Noord- of Zuid-Holland. In beide laatst genoemde provincies heeft een Commis saris der Koningin veel hogere represen tatie-uitgaven. Indertijd is dan ook al eens bij het ministerie van Binnenlandse Zaken bepleit de inkomsten van de Commissaris sen in Noord- en Zuid-Holland even tueel door een ruimere vergoeding voor representatieve doeleinden te verhogen. Echter vergeefs. Doordat in Den Haag het corps diplo matique zetelt, is het buiten kijf, dat het geen de Commissaris in Zuid-Holland voor een enigszins behoorlijke vervulling van zijn taak heeft uit te geven, zelfs nog aan merkelijk meer bedraagt dan hetgeen ten laste van zijn ambtgenoot in Noordhon- land komt. Als men zich er onder meer rekenschap van geeft, dat de Commissaris geen ambtsauto ter beschikking staat en hij dus een auto uit zijn middelen moet betalen, is het begrijpelijk, dat voor een Commissaris der Koningin in Den Haag de werkelijke representatie-uitgaven op tenminste f 13.000 per jaar neerkomen. Van zijn salaris moet hij dus al f 7000 daar voor afzonderen. En wanneer men dan nog bedenkt, hoe van de ruim f 17.000 gulden, die hij daarop aan salaris ontvangt, allicht ruim f 8.000 aan belastingen heengaat, is het duidelijk, dat er reden bestaat het werkelijke inkomen van deze functionaris matig te noemen. Hij ontvangt, daarop komt het neer, minder dan de burgemees ters van de grootste gemeenten. Dat is een onjuiste toestand. Tekenend voor deze situatie is onder meer nog, dat in de zeer vele gevallen, waarin een minister, een Commissaris der Koningin en een burge meester voor tentoonstellingen, concoursen en dergelijke, prijzen ter beschikking be hoort te stellen, voor de minister het rijk, voor de burgemeester de gemeente de kosten op zich nemen. Maar de Commis saris moet deze uit zijn salaris en repre sentatiegelden betalen. Op grond van dit alles zou het dus aller minst verbazingwekkend zijn als meer dan een candidaat zich tenslotte wegens de financiële bezwaren, die het hoge ambt met zich meebrengt, niet beschikbaar zou stellen. Het is gemakkelijk te zeggen dat men het dan maar wat bescheidener moet doen. Dat is echter louter theorie. Want de wer kelijkheid is dat de hoogste dignitaris in de provincie, die in Den Haag zetelt, on mogelijk bepaalde en soms vrij kostbare representatieplichten achterwege kan laten. Toekenning van meer representatiegel den en ter beschikking stelling van een ambtsauto zou dan ook wel het minste zijn, waartoe men in deze zou behoren over te gaan. ADVERTENTIE Nw' GRACHT23. TEL 17063 De Koninklijke Shellgroep heeft nog ne gen tankschepen besteld ter uitbreiding van het onlangs aangekondigde bouwpro gramma 1958/60. Acht van deze schepen zullen worden gebouwd in West-Duitsland, verdeeld over drie werven. Twee dezer tankers zullen een tonnage hebben van ongeveer 32.000 ton dwt. en zes van 18.000 ton dwt. De aflevering wordt tegemoet gezien tussen de jaren 1958 en 1960. Het negende schip, dat tot de 32.000 ton dwt. klasse zal behoren, zal in Engeland worden gebouwd. Het nieuwe bouwprogramma van de Ko- ninklijke/Shellgroep, waarvan het eerste gedeelte reeds is bekend gemaakt op 22 September, omvat thans 43 tankers met een totale tonnage van meer dan één mil- lioen ton dwt. Hiervan zijn 14 schepen aan Nederlandse werven, 21 aan Britse en 8 aan Duitse werven gegund. ADVERTENTIE (Van een verslaggever) SLUITSTUK VAN HET CONGRES dat het Genootschap voor reclame Donder dag en Vrijdag in Amsterdam gehouden heeft, was gisteren der traditie getrouw de bespreking van een bepaald geval uit de praktijk der reclame, waarvoor ditmaal de grootscheepse propaganda-campagne gekozen was die de gezamenlijke Nederlandse bierbrouwers sinds 1949 voor hun product gevoerd hebben onder de roemruchte leuze „Het bier is weer best". De slagzin, zo onthulde de heer H. E. Jansen, vice-voorzitter van het Genoot schap voor Reclame en geestelijke vader van vrijwel het ganse bier-offensief, was eigenlijk spontaan opgekomen in een bij eenkomst die de brouwers in 1949 belegd hadden met een aantal reclame-deskundi gen om tezamen de schrikbarende omzet- vermindering van het edele gerstenat on der ogen te zien, en van meet af aan was het duidelijk dat die drie woorden de rugge- graat moesten vormen van de voorgenomen reclame-campagne. Deze ruggegraat moest echter omkleed worden met het vlees en bloed van vele frisse, gemakkelijk „aan sprekende" reclame-ideeën en daaraan heeft het de heer Jansen, hoe bescheiden hij dit feit thans ook trachtte te verhullen, De heer J. W. Hünd, mede-directeur van een Haags reclamebureau, gaf tenslotte een samenvatting en voorlopige waardering van het besprokene, waarbij hij als voor naamste winstpunt noemde dat op dit con gres sterker dan ooit gebleken is van de groeiende belangstelling voor de reclame in alle sectoren onzer samenleving en tevens van een gestaag toenemend saam horigheidsgevoel en gelijkgericht denken in de eigen sector. Als parool voor de toe komst stelde hij: „Voortgaan, maar ons ne derig bewust blijven van de wetenschap dat wij te dienen hebben, eer wij zullen verdienen, hoe na dit laatste ons overigens ook aan het hart ligt. Ook de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de niet ontbroken. Samen met zijn partners Kempenaar getuigde in zijn slotwoord van Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS in de biercampagne - er was ook nog een tweede reclame-bureau bij ingeschakeld - heeft hij heel de reeks van attractieve ad vertentie-stunts op touw gezet, die elkaar nu al vijf jaar lang met grote regelmaat in dagbladen en tijdschriften opvolgen en die het „lezend publiek" steeds weer tot nieu we aandacht voor het bier wisten te prik kelen: de boeiende belevenissen van „Bier- flitsje", de grappige „Bierelantijnen" van Jan Derks en andere tekstschrijvers, de avonturen van de Grote Onbekende die over caféterrassen dwaalde en gratis „echte brouwersglazen" wegschonk, de Vacantie- fotowedstrijd „Breng het bier in beeld", die 26000 kiekjes van fotograferende bier vrienden binnenbracht, de lyrische oden op het bier door dichters als Aafjes en Were- meüs Buning in de „betere" weekbladen en tientallen andere initiatieven. Maar ook op andere wijze werd reclame bedreven: met biertapwedstrijden voor caféhouders en kellners, propagandafilms en biervoor- lichtingscolleges in de universiteitssteden en meer van dien aard. Eenmaal heeft men zelfs een allegorische optocht door Amster dams grachten gehouden onder de titel „Het bier door alle tijden", met als apotheo se de aanbieding van een vaatje pilsener aan burgemeester d'Ailly, die sportief ge noeg was om het te accepteren. SPORTIEF was ook de heer Jansen, toen hij zijn gehoor eerlijk vertelde dat sommige van zijn reclame-acties niet het verhoopte succes hadden: het plan tot stichting van „Bierclubs" b.v. moest we gens gebrek aan adhaesiebetuigingen ge schrapt worden. Maar altijd had hij plenty andere pijlen op zijn boog en het gros daarvan trof we! degelijk doel, zoals reeds grote voldoening; het congres had gelegen heid gegeven tot een vruchtbare gedach- tenwisseling en het Genootschap zelf groei de voorspoedig. Het boekte sinds vorig jaar tien percent ledenwinst en heeft voorts kortelings een nieuw kantoor kunnen be trekken in Amsterdam. GISTERAVOND WOONDEN de congres sisten in de Amsterdamse schouwburg een voorstelling van La Traviata bij, hun aan geboden door de landelijke dagbladen. Het was een feestelijk besluit van hun acht tiende congres, dat slechts een nogal komische afzwaaier opleverde: het be toog van een der gastsprekers die aan het slot van zijn referaat een vurig pleidooi hield voor „een goed en zuiver gebruik van onze moedertaal die, óók in de recla me, hand over hand overwoekerd wordt door vreemde woorden, die ons een doorn in het oog moeten zijn." Zijn eigen inleiding echter was doorspekt met termen als integrale doctrine, sponso- res(!), ivoren-torenwijn, mutatis mutandis, luce clarius en meer van dergelijken. Over goed en zuiver Nederlands gesproken! De heer M. Brockx, particulier recher cheur te Tilburg en vertrouwensman van Westerling, heeft meegedeeld dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag een jacht de Oosterschelde is afgevaren ,en dat het de bedoeling van Westerling is, in een der aanloophavens van dit vaartuig aan boord het eerste campagneiaaj- bewees: in dat jaar kon zelfs in de wintermaanden -nor- 'te gaan. Westerling is niet meer in Ne- maliter de stille tijd voor de brouwerijen - derland aanwezig. een aanzienlijke verkoopsstijging gecon stateerd worden en sindsdien is het onafge broken crescendo gegaan. Een belangrijk onderdeel van de cam pagne was ook het bewerken der caféhou ders om meer aandacht aan de „soignering" van het bier te besteden, die vooral kort na de oorlog veel te wensen overliet. Er werden duizenden circulaires en later ook aardig verluchte boekjes gedrukt om de café-exploitanten de kunst van het bier serveren (weer) bij te brengen, prijsvra gen uitgeschreven voor het best-verzorgde bier, een speciaal orgaan „De Beste Bier bode" geschapen en tenslotte kwam er zelfs naai- analogie met de Wegenwacht, een mobiele „Bierwacht", die de caféhou ders helpt bij het critieke karwei van het schoonhouden der bierleidingen. DAT ALLES KOSTTE uiteraard veel geld, maar de brouwers - die tot 1949 nog weinig bemoeienis gehad hadden met de moderne reclame-methoden, begrepen des ondanks het nut van een dergelijke collec tieve actie en waren dan ook bereid er van jaar tot jaar grote bedragen voor te vo teren. De 3Vi millioen, die de actie hun tot nog toe gekost heeft, zijn er echter ruimschoots uitgekomen, want sinds 1949 is het bier- verbruik in Nederland, dank zij de recla me, met bijna vijftig percent toegenomen van 10,4 liter per hoofd der bevolking in 1949 tot 15 liter in 1954, hetgeen ongeveer overeenkomt met het vooroorlogse gebruik, terwijl de prijs van het product ondanks betere kwaliteit en ondanks de stijging van de grondstoffenprijzen, de laatste jaren niet verhoogd behoefde te worden: een di rect gevolg van de sterk-verhoogde omzet door de reclame. De heer Jansen, die zijn uiteenzettingen verduidelijkte met dia's, grafieken en het nuttigen van welhaast ontelbare glazen bier, kreeg aan het slot van zijn betoog een stormachtig applaus te oogsten, waarna menigeen zich naar de buffetten haastte om snel een schuimend pilsje te gaan -ge nieten VOOR DIT bierpraatje had het congres levendig gediscussieerd over prof. Vrooris reeds vermelde referaat over „de culturele verantwoordelijkheid der reclame", waar bij de hoogleraar onder meer aangewreven werd dat hij de handel als de quintessence der wancultuur, en de kunstenaar als de monopoliehouder der hoogste geestelijke waarden had afgeschilderd. Prof. Vroons vond een geestig weerwoord. Dat handel en kunstenaar onverzoenlijke tegenstan ders zijn had hij nimmer betoogd - het was juist aan de reclame-„producers" om tus sen deze beiden een brug te slaan via wel ke commercie en kunst elkander op basis van een profitabel compromis zouden kun nen ontmoeten. „Reclame kan en mag cultureel niet te hoog grijpen", zo beaamde de hooggeleerde in antwoord aan een andere debater, „maar zij moet zich er, net als de film en de dag bladen, ook voor hoeden, de smaak van het grote publiek te onderschatten, want dat is een fout die zich onherroepelijk wreekt". Hetgeen een der dames-congressisten de ontboezeming ontlokte: „Kunst of geen kunst, de massa heeft een onfeilbaar in stinct om „Schmiere" van „klasse" te on derscheiden - en met die wetenschap kun nen wij allen, reclame-mensen of zaken lieden, ons voordeel doen!" Hij deelde verder mee, dat het met twee dieselmotoren uitgeruste zeewaardige jacht een bemanning van twaalf koppen heeft, onder leiding van een luitenant ter zee eerste klasse buiten dienst. Voorts zijn volgens de heer Brockx nog 48 personen aan boord, onder andere specialisten op het gebied van het vliegtuig- en tankwe zen. Het schip zou geen wapens aan boord hebben. Het jacht zal na het passeren van de evenaar de naam „Ambon I" krijgen, zo werd tenslotte gezegd, De namen van de aanloophavens werden niet meegedeeld. ADVERTENTIE In zijn Vrijdagmiddag gehouden open bare vergadering stelde de Sociaal-Econo mische Raad het advies vast tot instelling van Hoofdbedrijfschappen Détailhandel en Ambachten. Aan de vastelling van dit ad vies ging een uitvoerige beraadslaging vooraf. Er werden onder meer bezwaren ont wikkeld tegen het feit, dat door de com missie van overleg van de middenstands- vakcentralen, door wie het verzoek te ad viseren tot de instelling van dit hoofdbe drijfschap tot de raad werd gericht, die vaststelling werd gekoppeld aan de vast stelling van een advies tot instelling van een hoofdbedrijfschap Ambachten. In een gisteren door deze commissie tot de SER gericht schrijven was onder meer meege deeld, dat mocht de raad onverhoopt de voorstellen, te adviseren tot instelling van een hoofdbedrijfschap ambachten, verwer pen, daarmee tevens de overeenstemming tussen de Raad en de betrokken organisa ties voor de instelling van het Hoofdbe drijfschap Détailhandel bij algemene maat regel van bestuur vervalt. De middenstandsbonden wensen te ko men tot een overkoepelingsorgaan, een raad voor de midden- en kleinbedrijven. Dit samenwerkingsorgaan van bedrijfsor ganen in de middenstandssector vraagt, naar de hiervoor genoemde commissie van overleg in haar schrijven aan de SER meedeelde, minimaal de instelling van hoofdbedrijfschappen voor de detailhandel en ambachten. Het ontwerp-advies tot instelling van een Hoofdbedrijfschap Détailhandel werd behandeld en vastgesteld los van het ad vies tot instelling van een Hoofdbedrijf schap Ambachten. De raad ging voor de behandeling ac- coord met een voorstel van de voorzitter van de organisatie-commissie, dat deze commissie na de vaststelling van het ad vies met de indienende bonden zal onder zoeken of er nog voldoende representatieve overeenstemming is, het advies tot instel ling van een Hoofdbedrijfschap Détailhan del naar de regering te zenden. Het ontwerp-advies tot instelling van een Hoofdbedrijfschap Ambachten werd hierna vastgesteld met 30 stemmen voor, 2 tegen. Aanvankelijk stond hier een hoofdbe drijfschap voor ogen, hetwelk alle onder nemingen op het gebied van midden- en kleinbedrijf, op het terrein van de nijver heid zou bevatten. Later werd die basis versmald tot 45 bedrijfstakken. Uit het ontwerp bleek, dat het hoofdbedrijfschap nog slechts 37 bedrijfstakken zal omvatten. Tijdens de behandeling van het advies werden voorts nog van de lijst van be drijfstakken geschrapt: het electrotech- nisch wikkel- en reparatiebedrijf, het ver- vaardigingsbedrijf van electrotechnische apparaten, het piano- en harmoniumbe- drijf, het terrazzobedrijf, het stucadoors- drijf, de orgelbouwers, het molenaarsbe- bedrijf en het schildersbedrijf. ADVERTENTIE CHIEF WHIP ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES voor 1956 brengt U A. MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heren: M. P. H. Strijers, Den Haag, E. Schuurman, Utrecht, P. P. Wilting, Was senaar, M. H. Hueck, Lim Bok Tong, M. van Erp Taalman Kip en F. van der Mark, allen te Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: jhr. W. H. D. Quarles van Ufford, Breukelen. Doctoraal examen sociologie: J. Weima, Utrecht; doc toraal examen geneeskunde: G. H. Dorsman, Rotterdam, W. Hutter, Zeist. E. R. Vlaande ren, Hilversum, E. E. van Win, Den Haag, I. A. Vast, Utrecht. Op 31 Juli van het vorige jaar heeft de wachtmeester P. H. van de rijkspolitie uit Vinkeveen op een tentoonstellingsterrein te Vinkeveen de 22-jarige K. van Vliet met een gummistok op het hoofd geslagen, toen dezo protesteerde tegen het bevel van de politie, het tentoonstellingsterrein te ver laten. Van V. is de volgende dag aan een schedelbreuk en schedelbloeding overleden. Vrijdag stond de wachtmeester voor de rechtbank te Utrecht terecht. Hem was ten laste gelegd doodslag, subsidiair zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend. Op de avond van de 31ste Juli werd tegen elf uur op het tentoonstellingsterrein be kend gemaakt, dat het publiek het terrein moest verlaten. Een kwartier na de offi ciële sluitingstijd bleef nog een zevental jongelieden op het terrein treuzelen. Bij hen was Van Vliet, die de wachtmeester te kennen gaf dat hij het veel te gezellig vond en niet van zins was het terrein te verlaten. Het is toen tot een woordenwisseling ge komen tussen Van Vliet en de politieman, waarop de wachtmeester de jongeman sa men met een vriend van Van V. bij de kraag vatte en voor zich uit naar de uit gang duwde. Dicht bij de uitgang liet de wachtmeester beiden los. DJAKARTA. Het incident tijdens de 35ste zitting in de zaak-Jungschlaeger in Djakarta, waarna de verdedigster, mevrouw Bouman, de rechtszaal verliet, ontstond toen de Officier van Justitie Sunario aan getuige Sutoko, gepensionneerd overste van het Indonesische leger, vragen ging stellen over de aanval van Westerling's troepen (APRA) op Bandung. Verdedigster: dit is wel allemaal erg interessant, maar wat heeft het met de zaak-Jungschlaeger te maken? Officier: Getuige Tomasoa ver klaarde dat de Nederlands Indische Gue- rilla-Organisatie, waar Jungschlaeger bij betrokken zou zijn reeds voor de actie van de APRA bestond. De officier slaat vervolgens een groot album open, waarin foto's zijn geplakt van gevechtshandelingen tijdens de APRA- acties. Er zijn afbeeldingen bij van gesneu velde TNI-soldaten. Getuige Sutoko legt zijn hand op de foto's, raakt zichtbaar ont roerd en met tranen in de ogen roept hij uit: „Ik kan het niet verdragen om mijn vrienden zo te zien. Dit is allemaal waar. Natuurlijk is het waar". Verdedigster: We weten allemaal, dat dit gebeurd is. Er zijn doden gevallen, maar daarom hoeft de officier de gevoelens van getuige niet op dergelijke manier te kwet sen en zodoende sentimenten op te roepen tegen de beklaagde in deze zaak. Het is helemaal niet nodig deze foto's te tonen. Iedereen weet, dat het gebeurd is. Die foto's hebben in alle kranten gestaan en er is uit gebreid over geschreven. Officier: als de verdedigster meent, dat we hiermee propa ganda willen maken, dan kan ik haar ver zekeren, dat we daar betere middelen voor zouden hebben, met radio-uitzendingen en filmvoorstellingen bijvoorbeeld. Verdedig ster: Ik maak bezwaar tegen een dergelijke toespraak van de officier. Rechter Maeng- kom klopt de verdedigster af. De officier gaat verder met zijn betoog, waarop de verdedigster invalt: „Dan zal ik genoodzaakt zijn de zaal te verlaten". Rechter: ga uw gang. Verdedigster: ik zie hierin geen enkel verband met de zaak- Jungschlaeger. Bovendien moet nog altijd bewezen worden, dat de NIGO inderdaad bestaan heeft. De rechter hamert haar weer fel af. De verdedigster pakt daarop haar stuk ken in en verlaat de rechtszaal. De rechter verklaart, dat hij de behandeling van de zaak-Jungschlaeger voor onbepaalde tijd uitstelt aangezien beklaagde geen verdedi ging meer heeft. Vervolgens richt hij zich tot getuige en zegt, dat het incident niet de fout van getuige is, maar van de verdedig ster. Buiten de rechtszaal spreekt de verdedig ster getuige Sutoko aan en zegt, dat zij niet had kunnen verwachten, dat de officier op deze wijze zijn gevoelens zou kwetsen. Onder het publiek in de rechtszaal ontstaat een fel debat. Mevrouw Bouman verklaarde na afloop van de zitting aan de pers, dat zij naar aan leiding van het incident een klacht bij het Hooggerechtshof zal indienen. Van Vliet keerde zich toen in felle be woordingen tot de wachtmeester en kreeg steun van zijn vrienden en enkele late ten toonstellingsbezoekers. De wachtmeester heeft Van V. toen twee klappen gegeven, volgens hem gericht op de bovenarm. Doordat Van V. een boks houding aannam, kreeg hij een harde tik met de gummistok tegen zijn hoofd. Slachtoffer had een zeer dunne schedel Een getuige-deskundige, de anatoom patholoog dr. J Zeldenrust, verklaarde dat de schedel van het slachtoffer zeer dun was, op de plaats, waar de gummistok ge raakt heeft slechts 0.73 mm. Een slag op deze schedel behoefde maar zeer gering te zijn om ernstige gevolgen te hebben. De burgemeester van Vinkeveen en een majoor der rijkspolitie verklaarden dat de wachtmeester bekend staat als een be heerst doch doortastend politieman. Hij laat niet met zich sollen. De officier van justitie noemde deze zaak pijnlijk en tragisch," in de eerste plaats wegens het zeer ernstige gevolg, dat dit voor het jeugdige slachtoffer heeft gehad, maar ook wegens de gevolgen voor de wachtmeester. De verdachte heeft wellicht de bedoeling gehad op de schouders of de bovenarmen van Van Vliet te slaan, maar, aldus de of ficier, dit neemt het opzettelijke van het op het hoofd slaan niet weg. Degene die iemand een slag toebrengt in dergelijke omstandigheden, neemt het risico op zich, ook het hoofd te raken. Geen noodweer De verklaring van verdachte, dat de ge troffene hem in bokshouding tegemoet was gekomen, staat alleen, aldus de officier. De getuigen beweren allemaal dat het slacht offer tot tweemaal toe gestruikeld is en bij het opstaan enigszins wankelde. Van deze jongeman, die tweemaal struikelde, kon volgens de officier niet worden aangeno men, dat hij een bedreiging vormde voor deze zeer sterke politieman. Het enigszins lijdelijke verzet van de jongeman was stellig geen gewelddadig verzet. I De officier meende dat voor de houding van de verdachte geen rechtvaardigheids overwegingen aanwezig waren, die het strafbare karakter aan zijn handeling ont nemen. De dood is veroorzaakt door een gummistok van de wachtmeester. Deze dood was echter niet het voorzienbare ge volg. De conclusie van dr. Zeldenrust zal ertoe moeten leiden, aldus de officier, dat men bij het slaan in de richting van het hoofd zeer grote voorzichtigheid in acht moet nemen. Dit was de wachtmeester ech ter toen nog niet bekend. In politiekringen zijn stemmen opgegaan, die zeggen, dat wanneer hier een veroor deling zal volgen, het in de toekomst uiter mate moeilijk voor de politiemensen zal zijn hun taak te vervullen. De officier zei naar aanleiding hiervan, dat het vak van politieman met zijn grote verantwoordelijkheid geen mensen kan ge bruiken, die deze verantwoordelijkheid niet aan kunnen. De ernst van deze zaak, aldus de officier, legt mij op een zwaardere straf te vorde ren, maar ik laat bij mijn oordeel wegen, dat grove schuld aan dit ernstige gevolg ontbreekt, en dat deze wachtmeester door ZATERDAG 15 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Betaalde Liefde", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Robin Hood", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" voei-t op „Dona Rosita". Brink- mann, 16 uur, Dertiende Tafelronde der O. R. G. ZONDAG 16 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vijf maanden in de Braziliaanse wildernis", alle leeft., 11 uur. „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rus sisch Ballet", alle leeft., 11 uui. „Notorious", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" voert op: „Dona Rosita". Zuiderkapel, 10 en 17 u.: L. J. Pasman. Jeugddienst. 20 uur. Gebouw „Cultura", 10.30 uur: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia". Brinkmann. Grote Markt, 10 en 15 uur: Dertiende Tafelronde der O. R. G. Grote Kerk, 19 uur: Bijzondere kerkdienst, Ds. J. P. v. d. Waal, org. Klaas Bolt. Kapel Nieuw Vredenhof, Bijzondere samenkomst Ned. Herv. Kerk te Heemstede, 19 uur. MAANDAG 17 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido; „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De wraak van het mons ter", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana". 18 jaar, 1.45, Al5. 6:45 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Battle Cry". 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur. Grote muzikale Show met medewerking van The Dutch Swing College. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit, Lezing door prof. dr. G. C. van Niftrik, over „De Liefde". Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. „Zang en Vriendschap". 20 uur: Geestelijk Centrum, De Grotere Wereld. ADVERTENTIE Hoe heerlijk slaap ik onder een goede FANTASIEDEKEN mooi qebloemd nn nr 150 x 200 A33 DUBBEL FACE tweekleurig n-i nr 150x200 dl,33 MODERNE STREPEN 01 Qn 150x200 01,3U FANTASIEDEKEN nieuwste kleuren r« 170x2100 I ,ou FANTASIEDEKEN zware uitvoering oc nn 170x210OU,"" KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 goede en zijn taak naar wens vervullende ambtenaar. Hiermee rekening houdend vorderde de officier een boete van 100 of 20 dagen hechtenis. De raadsman, mr. J. W. van Gelder, con cludeerde tot vrijspraak. Hij achtte de le zing, die de wachtmeester over het gebeur de had gegeven, volkomen aannemelijk. Volgens pleiter was hier geen sprake van mishandeling. De verklaringen van de ge tuigen noemde mr. Van Gelder dubieus. Op 28 October zal de rechtbank uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5