Binnenkort driehoeks-gesprek over vorm en wijze van samenwerking in IJmond AUTO en MOTORRIJLES Artistiek': Agenda voor Velsen L. v. d. Vlis Alle oude sleutels in Velsen samen in het slot voor een nieuwe toekomst Havenberichten Politie waardeert hulp van werkelijke paragnosten, maar erkent ook de fouten Van chauffeur tot chef der HO-garage Autorijschool Succes Old Clothes New Prae-advies over IJmond-raad Provinciaal bestuur krijgt - volgens ontwerp - te veel invloed Lunchroom Actie voor de vluchtelingen gaat 24 October beginnen Burgemeester opent Centrum-galerij Wijk aan Zee Camouflage 4 DRY CLEANING ONLY TAXI NODIG? BEL 5000 Burgerlijke Stand Velsen ProfTenhaeff voor het Nut Adverterende waarzeggers voor 90 percent arbeidsschuwe psychopathen De heer S. Leemhuis jubileerde en ondervond veler erkentelijkheid „Maas" bracht kustvaarder binnen PIT collecteert Hervormde kerk zal „leeg" gebruikt moeten worden Uitgevaren visserijvaartuigen ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 AL ZIJN NOG LANG NIET ALLE duistere punten in de IJmond-verhoudingen opgelost en tot klaarheid gebracht, het bericht van deze week, dat er tenminste overeenstemming tussen de drie college's van B. en W. is bereikt over de instelling van een IJmond-raad, al is men het nog niet eens over de voorzitter, bewijst althans dat er vorderingen worden gemaakt op de weg naar een gezamenlijke woon- en leefgemeenschap rond het Noordzeekanaal. Dat er bovendien een iets andere wind is gaan waaien dan enkele maanden geleden, toen men slechts tot gekrakeel kon geraken. Uit het prae-advies, dat het Velsense college van B. en W. thans aan de gemeenteraad ter behandeling in de afdelingen van die raad heeft toegezonden blijkt overigens, dat nog niet alle struikelblokken uit de weg zijn geruimd en dat er bijvoorbeeld over de IJmond-kwesties bepaald hevige bezwaren bestaan jegens de inmenging van het provinciaal bestuur in de IJmond-aangelegen- heden. Voorts blijkt, dat dit bezwaar gemeenschappelijk wordt gevoeld en ge zamenlijk werd geformuleerd. Voor 1 November zal inmiddels het standpunt der drie gemeenten ter kennis van het provinciaal bestuur moeten worden gebracht, zodat de betreffende gemeenteraden zich binnenkort erover zullen moeten uit spreken aan de hand van dit prae-advies, waarin Velsen dus eveneens het stand punt van Beverwijk en Heemskerk vertolkt, al zullen de colleges daar afzonderlijk hun raden van advies dienen. Men is het wij meldden dit al eerder nog niet eens over de keuze van de voorzitter van deze IJmond-raad: Velsen en Heemskerk zouden Velsens burgemeester als zodanig willen aanwijzen en Beverwijk ziet meer heil in een door de Kroon te benoemen praeses. Het gevaar, dat er van bovenaf dwang op de toekomstige ontwikkeling der IJmond zal worden opgelegd bij gebrek aan samenwerking in de IJmond zelf, is door dit gedeeltelijk samengaan echter wel geringer geworden. Uit de notulen der bijeenkomsten tus sen de colleges van Velsen, Beverwijk en Heemskerk blijkt zonneklaar, dat de samenwerking tijdens de aanvankelijke be sprekingen ten departemente nog niet erg rooskleurig was Heemskerk en Velsen waren het weliswaar met elkaar eens, maar het standpunt van Beverwijk stond daar mijlenver van af. Op 9 Augustus 1954 werd het resultaat van deze en andere besprekingen vertrou welijk aan de raad meegedeeld, terwijl het ook ter kennis is gebracht van Gerepu- teerden en van de minister van Binnen landse Zaken. Op de provinciale griffie werd verleden jaar October opnieuw een bespreking gearrangeerd, waar eveneens enige geschilpunten aan de orde kwamen en op 16 Juli 1955 verscheen eindelijk het wetsontwerp, dat thans in behandeling komt bij de verschillende gemeenteraden. Dit voor-ontwerp wijkt in zoverre af van het eerder in bespreking gebrachte ont werp, dat het veel meer tegemoet komt aan de door Velsen en Heemskerk aangevoerde bezwaren dan het oorspronkelijke. Daarna is door Velsen opnieuw het bekende initia tief genomen tot een samenspreking met Beverwijk en Velsen, waaruit tenslotte de verheugende overeenstemming ontsproot. Niettemin bleven er een aantal bezwaren open van meer of minder belangrijke aard, zoals bijvoorbeeld de zetel van dë toe komstige IJmond-raad. Het voor-ontwerp houdt het op Velsen,. maar de drie gemeen ten bevelen aan, dat de zetel „ergens in het IJmond-gebied" gezocht moet worden op een plaats door de IJmond-raad aan te bevelen. Meer leden Voorts is men het niet eens met de voor gestelde 19 leden van deze raad: dit aantal is te gering. Het zouden er naar de mening van de drie betrokken gemeenten 37 moe ten zijn, opdat bijvoorbeeld de belangen van de bevolking van Heemskerk volledig tot hun recht kunnen komen. De door het ontwerp van wet aangehou den datum van de eerste Dinsdag in Sep tember van het jaar 1958 voor de eerste bijeenkomst van de IJmond-raad, lijkt de gemeenten voorts wel wat erg ver af: men wil in meerderheid eerder beginnen. Een lid van het Velsense college van B. en W. is echter de mening toegedaan, dat er in de overgangsperiode tot 1958 een tijdelijke ADVERTENTIE Kunsthandel (sinds 1930) .99 99 Kennemerlaan 5 (bij de brug) Potterij Ravelli, Zaalberg en andere ZATERDAG 15 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Canaris, de man die alles wist". Rex, 20 uur: „Khyber Patrol". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Groningen Ver. „Moushörn", 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, con tactavond. PALVU, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. Felison, 15.30 uur, zaal Heidestraat, ope ning tentoonstelling van werken van Mathieu Wiegman. ZONDAG 16 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Abbott en Costello in Hollywood"; 19 en 21.15 uur: „Canaris de man die alles wist". Rex, 15 uur: „Leve de samba"; 20 uur: „Khyber Patrol". Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cultu reel Gebouw, P. Talsma over „Mens durf te leven". „Felison", 1417 uur, zaal Heidestraat, expositie van werken van de Bergense schilder Mathieu Wiegman. MAANDAG 17 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Canaris, de man die alles wist". Rex, 20 uur: „Khyber Patrol". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. „Felison", 1921 uur, als Zondag. Pieter Vermeudenmuseum, als Zaterdag. IJmond-raad ingesteld kan worden, ge kozen langs de weg der getrapte verkiezing door en uit de leden der thans zittende gemeenteraden (zo, dat Velsen 18, Bever wijk 12 en Heemskerk 7 leden aanwijst), waarbij als argument wordt aangevoerd, dat tot 1958, het jaar van de nieuwe raads verkiezingen, de zittende raden zoveel mo gelijk in functie moeten blijven, daar zij tenslotte steunen op de meerderheid van de kiezers. De meerderheid van het college is het ADVERTENTIE Krijgt U gasten of heeft U een partij of bruiloft Kennemerlaan 34 Telefoon 4201 voor de algehele verzorging. daar echter niet mee eens, want men ziet daar, dat, als het werk van de IJmond-raad onverhoopt pas in 1958 kan worden begon nen, de vrijwillige samenwerking een groot aantal problemen zal kunnen oplossen: de drie colleges zullen zich binnenkort be raden op de vraag hoe en langs welke wegen deze samenwerking gerealiseerd kan worden. Er is ook bezwaar gerezen tegen het plan, de drie gemeenten voor de verkiezing van de IJmond-raad één kieskring te laten vormen. Zoals wij in een vorig bericht reeds meld den, is het feit, dat Velsen en Heemskerk de autonomie van de IJmond zo veel als mogelijk is willen behouden, oorzaak van hun verlangen een Velsense voorzitter te benoemen met de burgemeesters van Be verwijk en Heemskerk als plaatsvervan gers. Beverwijk prefereert echter, een voorzit ter, door de Kroon aan te wijzen. Tal van bezwaren worden aangevoerd tegen ingrijpende en vérgaande bevoegd heden, die aan Gedepute.erde Staten wor den toegekend, een in ons gemeente- (staats-)recht ongewone figuur. Voorgesteld wordt van de beslissingen van de IJmond- raad een recht van beroep voor de ge meentebesturen te regelen. In artikel 31 van het voor-ontwerp wor den de kosten van de IJmond-raad ge bracht ten laste van de drie gemeenten. Gezwegen wordt over de kosten van het dagelijks bestuur, de commissiën en het apparaat. Het komt de drie gemeenten niet juist voor, dat de kosten door de gemeen ten zouden moeten worden gedragen. Nu een bovengemeentelijk orgaan bij de wet wordt ingesteld, zullen nu dit orgaan geen eigen middelen ter beschikking wor den gesteld de uitgaven moeten worden gedekt uit 's rijks middelen. Artikel 33 regels de verdeling van kosten van voorzieningen, welke worden tot stand gebracht op het gebied van meer dan één gemeente of waarvan het nut zich over meer dan één gemeente uitstrekt. Hier tegen geldt hetzelfde bezwaar als tegen artikel 31. Bepaald dient volgens de drie gemeenten te worden, dat deze kosten komen ten laste van 's rijks kas, danwel dat de betrokken gemeenten extra bijdra gen ontvangen. Niet eeuwig Tenslotte kent het voor-ontwerp geen termijn, gedurende welke de wet van kracht zal zijn. Dit komt de gemeente besturen ongewenst voor. De ervaring kan leren, dat de wet leemten vertoont dan wel wijziging behoeft, tot de beoordeling waar van worat geöwongen, indien de wet op een vooraf bepaalde tijd vervalt. Daarom wordt ten zeerste aangeraden een zodanig tijdstip wel vast te stellen, waarvoor ware te kiezen de eerste Dinsdag in September 1966. DE OUDE SLEUTEL, die al jaren aan een roestende ring op zolder zwerft, het kope ren sleuteltje, dat afkomstig is van een reeds lang ter veiling verdwenen buffetje en de sleutels, die ge bij het betrekken van uw nieuwe woning in een zijkamer vond, zonder dat er ooit iemand om geweest is of er zich een slot heeft voorgedaan, waar op zij pasten al deze nietige stukjes metaal gaan waarde krijgen. Niet alleen gelds waarde uit het oogpunt van „afvalmateriaal", maar vooral een morele, een mense lijke waarde. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp gaat namelijk in de week van 24 tot 29 October een landelijke en dus ook Velsense inzamelingsactie hou den ten bate van de honderdduizenden, die van huis en hof verdreven, in de vaak ellendigste omstandigheden de Europese kampen bevolken. Onder het motto „De vluchteling wacht op Uw sleutel" heeft de Velser Gemeenschap in de personen van de heren G. A. de Man en G. W. F. Kwakkel zich volkomen achter deze actie geplaatst en tijdens deze „sleutelactie" zal er nog een huis aan huis collecte in de gemeente Velsen worden georganiseerd. Deze inzameling heeft ten doel een bij drage te vragen uit alle geledingen van ons volk, om daarmee zowel de werkzaam heden der in de federatie verenigde organi saties te ondersteunen, alsmede interna tionale vluchtelingen-projecten te financie ren, die in overleg met de hoge commissa ris der Verenigde Naties voor de vluchte lingen naar gelang der opbrengst van de actie zullen worden aangewezen. Op scholen en in winkels Alle scholen is gevraagd de leerlingen in de gelegenheid te stellen oude sleutels op school te mogen inleveren. Daarnaast zullen op een groot aantal plaatsen in de gemeente inleveringsde- pöts worden gevestigd; bij grote winkelbedrijven, ver gaderzalen, verenigingsge bouwen, postkantoren, enz. Deze plaatsen worden ken baar gemaakt door affiches, waarop een grote sleutel staat afgebeeld met een op wekking om oude sleutels daar in te le veren. Hierbij zal ook de medewerking van de bedrijven1 op prijs worden gesteld, zodat het personeel de sleutels op de bedrijven kunnen inleveren. Bedrijven die daaraan mee willen doen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau van de Velser Gemeenschap, voor het toezen den van affiches en later voor het ophalen van de sleutels (K 25505743). De brandweer heeft haar medewerking reeds toegezegd voor het ophalen van de sleutels en de opslag daarvan. Tegelijkertijd zal dus een huis aan huis collecte worden georganiseerd. In iedere wijk is daarvoor een contactadres noodza kelijk. Aan alle organisaties op het gebied van de sport, cultuur, jeugd, vrouwenver enigingen, sociale instellingen enz. is reeds ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 cccoxcoxccpooccoj^^coco-cccococccccccooccocccaxccoax ,Wil jij ook tienduizenden vluchtelin- gen helpen aan onderdak, 'n veilig, warm plekje om rustig te mogen leven en werken? Ja? Zoek thuis dan zoveell mogelijk oude sleutels en lever ze op school in. Dit wordt in heel Nederland' i zo gedaan. Al die oude sleutels worden verkocht en van deze opbrengst kunnen\ weer vele vluchtelingen geholpen wor- den. Help je ook mee?" Deze opwekking zal aan alle Velsense', schoolkinderen worden uitgereikt. Dui-\ delijker kan het haast niet. Als de\ ouders even willen zoeken XOOO^MCCOK>DCCOOOOCCOXOKXX»5COOCO=030COCCOCCOCCOOCCO een beroep om collectanten gedaan. Hoe meer collectanten, des te minder werk er komt en des te groter de opbrengst is. Na aanmelding krijgen allen bericht, waar zij het collectemateriaal kunnen ha len. Laat ook Velsen met deze actie van naastenliefde een goede beurt maken en voldoende oude sleutels en vooral collec tanten leveren. „De Vluchteling wacht op Uw sleutel". Doet U mee? ADVERTENTIE verhuur zonder chauffeur de nieuwe ford anglia veilingbericht 14 October Sla 516; bloemkool 1239; spinazie 843; bospeen 10—21; waspeen 815; sperciebonen 45139; pronkbenen 1878; tomaten 2053; prei 815; knollen 9—17; groene kool 812; rode kool 813; andijvie 6—10; soepgroenten 616; druiven 100110. In IJmuiden kwamen Vrijdag binnen: Aure van Grimsby. Staderland van Karts- vik. Ulmbruder III van Malmö. Bullfinch en Rijnstroom van Londen. Lochcee van Amble. Marvik van Londen. Limfjord van Randfors. Bornka van Marseille. Hontestroom van Fowey. Liberté van Gdynia. Narwal van Charleston. Nisse van Expyla. Atlantic van Fowey. Saint Paul van Hamburg. Whitby Abbey van Goole. Fido van Oporto. Mount Everest van Patemini. May van Parr. June van Leith. Anna Odland van Laos. Argos van Rotterdam. Erasmus van Abö. Adler v. Rotterdam. Surthe van Goole. Union van Londen. Wexford van Rotterdam. Visten van Londen, Escaut van Rotterdam. Vertrokken zijn: Texelstroom naar Londen. Reinhard L. Rus naar Canada. Lydia naar Gent. Walma naar Antwerpen. Sundvarer n. Hamburg. Bomma naar Arenthal. Darmstadt naar Bremen. Deo Favente naar Gothenburg. Lochcee naar Londen. Ilmenau naar Malmö. Saint Marx naar Hamburg. Twee Gebroeders naar Liverpool. Whitby Abbey naar Goole. GEBOREN: C. SpekScheepmaker, z., Bonairestraat 55, Santpoort; F. H. van Kaam Berends, d., Kanaalstraat 1, IJmuiden; A. SwijgmanKaman, d., Lange Nieuwstraat 46, IJmuiden; P. C. Robben—Stoele, d., Ha- gelingerwge 379, Santpoort; E. HoddeGroot, z„ Zeeweg 342, Driehuis; V. HopmanWortel, z., Evertsenstraat 37, IJmuiden; J. U. du Pontvan der Wiel, d., IJsselstraat 65, IJmui den; S. H. Haarsma—Weima, d., Vondellaan 408 rd, Haarlem; M. J. F. Grootvan der Wiel, z., Banjaertsti-aat 1, Velsen-Noord; Z. GerdingHettenga, d., Dirk Hartoghstraat 30, IJmuiden; F. Dexel—Innemee, z., Hage- lingerweg 147, Santpoort; J. M. Broeksvan der Does, d„ Kompasstraat 2, IJmuiden; A. JonkmanKuurstra, z., Hyacinthenstraat 17, Santpoort; I. A. BiemansJetten, z., Waal straat 15, IJmuiden. OVERLEDEN: H. W. Nije, 68 j„ echtgenote van C. Huttjes, IJmuiderstraatweg 169, IJmuiden; G. de Vries, 81 j., weduwe van M. Vellekoop, Bloemendaalsestraatweg 29 a, Santpoort; C. Bood, 65 j., echtgenote van G. Slijkhuis, Terrasweg 5, Santpoort; H. van der Wel, 67 j„ echtgenote van H. Koppelman, Lindenstraat 27, IJmuiden; A. C. van der Wal, 88 j., weduwe van P. H. Rens, Spaarne- straat 53, IJmuiden; L. Rebel, 4 dg., d. van L. Rebel en K. Westland, Gladiolenstraat 11, Santpoort. ONDERTROUWD: G. J. A. Simon, Min. Lelylaan 6, Velsen en A. C. Panis, Kralen- bergstraat 7, Velsen-N.; G. Groot, Tulpen- straat 32, Santpoort en E. Kok, Tulpenstraat 32, Santpoort, toek. adres: Tulpenstraat 32, Santpoort; W. A. de Looff, Kenaalstraat 218 rd, IJmuiden en J. Leibbrand, Kanaalstraat 218 rd, IJmuiden; C. G. Konijn, Ladderbeek straat 107, Velsen-N. en J. M. de Reus, Heir- weg 13, Velsen-N.; O. H. Aalten, Mesdag straat 40, Amsterdam en G. Veldman, de Ruyterstraat 36, Amsterdam; W. Schaap, Oostwijkstraat 10, Beverwijk en A. Bakker, de Genestetlaan 22, Driehuis; J. G. M. La- mers, Heirweg 9, Velsen-N. en E. E. Brantjes, Wijkerstraat 128, Velsen-N. GEHUWD: J. M. Vergouw en J. W. M. Beentjes, Ogelwightstraat 19, Velsen-N.; G. W. Baars en R. Rill, J. v. Heemskerkstraat 45, IJmuiden; J. Vermandei en H. A. Duin, Hagelingerweg (directiekeet), Santpoort; H. Keizer en G. Klaassen, Beecksanghlaan 26, Velsen-N.; N. de Bruijn en G. Jonkman, Zee weg 259, IJmuiden; F. Smeding en H. Jas pers, Kromme Mijdrechtstraat 2, IJmuiden; F. N. E. Hanekroot en Chr. J. de Haan; A. J. Struylaart en W. M. Zuidam, Burg. Ram- bonnetlaan 11, IJmuiden. Een wel zeer boeiend onderwerp werd gisteravond voor de Velsense leden van „Het Nut" behandeld door prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, leider van het Instituut voor Parapsychologie te Utrecht. Prof. Tenhaeff sprak namelijk over het gebruik maken van paragnosten voor politiële doeleinden, wat in de laatste jaren begint toe te nemen. Hij begon zijn beschouwing op eenvou dige wijze, door uit te gaan van het feit, dat bij elk mens een of andere vorm van het „para normale" aanwezig is - vaak in de richting van een of andere telepathie. Mensen, die deze begaafdheid in sterke mate bezitten, noemt men paragnosten en door de eeuwen heen is er reeds veel waar de aan hun helderziendheid gehecht. Zelfs aan de hand van de Bijbel bewees spreker de juistheid van deze bewering. Gezien het toenemende aantal successen van deze paragnosten, is zelfs de politie in schijnbaar onoplosbare gevallen er toe over gegaan de hulp van een helderziende in te ADVERTENTIE Lanqe Nieuwstn66 'jmuidw VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR TUSSEN EEN HAAG van brandweermannen in gala-uniform en onder daverend applaus van de overige aanwezigen familieleden, collega's en vrienden betrad de zilveren jubilaris S. Leemhuis, chef van de garage van Hoogovens, het restaurant en zette zich met zijn echtgenote op het podium der ere. Namens de directie, van wie de jubilaris ook de gebruikelijke enveloppe ontving, sprak de heer P. R. Bentz van den Berg woorden van warme sympathie. Met een variatie op een bekend spreekwoord zeide de heer Bentz van den Berg: „Wie lang ergens werkt, kan veel verhalen" en toen vertelde hij over de begintijd van de garage, toen er nog slechts drie auto's waren, en één chauffeur. Nu werkt in de Hoogovens-garage een staf van technisch personeel en de personen- en vracht wagens rijden er af en aan. „De heer Leemhuis is een man van stijl, maar dan met een eigen stijl, hetgeen niet zo vaak voorkomt", aldus spreker, die de jubilaris verder roemde als een dynamisch, maar toch rustig mens, waarop gebouwd kan worden. Hij is als chauffeur gekomen, en heeft zich door zijn eigen capaciteiten en kwaliteiten weten op te werken tot de leider van een modern geoutilleerd en druk garagebedrijf. De directeur besloot zijn waarderende woorden met het uit reiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Ir. B. Th. W. van Hasselt, hoofdingenieur, leerde de jubilaris kennen in een tijd, toen de garage een snelle ontwikkeling door maakte en kreeg in die periode waardering voor de zelfstandigheid, de eigen mening, de objectiviteit en de behulpzaamheid van de jubilaris. Het is bij de Hoogoven-jubilea een goede traditie geworden om de gehele levens loop van de jubilaris op humoristische wijze te belichten in een feestgedicht. Dit werd ditmaal met kleur en verve gedaan door de heer J. van der Schoor, die ten slotte enige „palen" van sigaren op een miniatuurvrachtwagen geladen, aanbood. Als commandant van de vrijwillige be drijfsbrandweer sprak ir. J. Rijkeboer, die zijn onderbrandmeester, welke reeds 22 jaar onder hem dient, met veel erkentelijk heid toesprak. Immers, het brandweerman zijn, bewijst dat men een zeer positieve instelling ten opzichte van het bedrijf heeft, en het enthousiasme van de jonge brandweerman voor de ploeg met zijn ene trekspuitje leeft voort in de liefde voor de modern geoutilleerde en gemotoriseerde bedrijfsbrandweer van nu, waarin de jubi laris speciaal de zorg heeft voor het onder houd van de wagens. Dank voor de con sciëntieuze zorgen en de goede kameraad schap bracht de heer Rijkeboer de jubi laris en hij verstoffelijkte de gevoelens van het corps door de aanbieding van hun ge schenk: een fraaie bureaulamp. Hieraan voegde spreker de gelukwensen toe van de heer W. F. Veneberg, onder brandmeester, die door een verblijf in het Rode Kruisziekenhuis niet aanwezig kon zijn. Namens het personeel van de garage en de vrienden van de jubilaris op het be drijf, sprak tenslotte de wnd. chef van de garage, de heer H. N. van Delft, die in de eerste' plaats kwam aandragen met „onderdelen" voor de nieuw verworven vrachtauto een la vol schroeven en bouten, stukken achterlicht en wat niet al welke grap betrekking had op jubi laris' gewoonte om alles wat hij ziet slin geren, op te rapen en in zijn la te stoppen. De waardering van het personeel voor de chef wordt niet vaak uitgesproken; door gaans is het andersom, zo zeide de heer van Delft, maar thans was het dé gelegen heid voor de werkers om te zeggen hoe zij hun chef waarderen om zijn eerlijkheid, stiptheid, vakmanschap en rustige, be kwame leiding. Deze waardering kreeg vorm in een geschenk: een modern houten kapstok. Ook de vrienden en relaties bui ten de garage hadden zich niet onbetuigd gelaten: een fraai bureau en een radio standaard waren hun geschenken aan de jubilaris. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst heeft gisteren de Nederlandse kustvaarder „Mutua Fides" de Nieuwe Waterweg opgesleept. Op drie mijl uit de Nederlandse kust kreeg de kust vaarder met pech te kampen. De „Wiebold Böhmer", die Donderdag uit IJmuiden naar zee ging, heeft tijdens de mist in het Noordzeekanaal een naast een bak liggende sloep gekraakt. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel sen 7,al Dinsdagmiddag 25 October de nieu we Centrum Galerij aan de Lange Nieuw straat en het Marktplein te IJmuiden Oost openen. GESLAAGDEN Voor het kantooi-diploma machineschrij- ven slaagden de dames T. de Graaff te IJmuiden en A. N. Hagedoom te Velsen. In de week van 17 tot 22 October houdt het Protestants Interkerkelijk thuisfront de jaarlijkse collecte in Wijk aan Zee. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater: Zaterdag en Zondag, 20 uur: „Mogambo". ADVERTENTIE WU lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR Het interieurfonds van de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk te Castricum heeft nog steeds met financiële tekorten te kampen, al hebben rijk, provincie en ge meente voor diverse onderdelen belangrij ke subsidies vestrekt. Het is zelfs zo, dat, als de gerestaureerde kerk binnenkort weer in gebruik kan worden genomen, men in een „kaal" gebouw de diensten zal moeten houden, wanneer er tenminste niet spoedig verbetering in de situatie komt Het fonds is op het ogenblik nauwelijks toereikend om de hoognodige stoelen te bekostigen, om van het orgelfonds en het restauratie fonds nog maar niet eens te spreken. En wat de verwarmingsinstallatie betreft moet er een bedrag van f 1500 komen. opocococcoooooc<xx»ccoocococ)oooccoocccocooccocccco30oocc De vallende blaren bezorgen niet alleen j de gemeentereiniging handen vol werk,\ maar ook de jeugd harten vol plezier met dat ritselende goed is ongedacht veel te beginnen. Maar gisteren bezorg- de de combinatie jeugd-herfstbladeren\ een Santpoortse automobilist de schrik\ van zijn leven. Hij zou zijn wagen star- ten en wegrijden, waarbij hij toevallig even kort claxonneerde. Uit een hoopi bladeren, vlak voor zijn auto rees op'' dit signaal een verschrikt kind op, datj zich daar volkomen onzichtbaar had\ ingegraven. Deze chauffeur rijdt de rest van zijn leven antgstvallig om alle! bladerenhopen heen 8 XCO00COC»C<Xl0O3O3ODX!COa»XX>X»X00O3O0OK«0OC000CCO0C roepen, die in vele gevallen hulp kan bie den. Prof. Tenhaeff heeft in zijn Instituut met enkele van deze mensen geëxperi menteerd en hij heeft daarbij kunnen vast stellen, dat de paragnost in de meeste ge vallen in een bepaalde richting werkte en wel in die, waarin hij meent zichzelf in een andere persoon te ontdekken. Een mooi voorbeeld is het direct kunnen vaststellen van een geboortedatum van de persoon, wiens foto de paragnost in handen krijgt. De oorzaak van deze „treffer" zou zijn ge legen in het feit, dat geboortedata in de jeugd van de betrokken helderziende een grote rol hebben gespeeld, doordat hij als een der oudste van een gezin van 12 kin deren bij elke familie-uitbreiding naar grootmoeder werd gestuurd om dan ver langend uit te zien naar de geboortedag van de nieuwe wereldburger (tevens de dag van zijn terugkeer naar huis). Voorzichtig! Grote voorzichtigheid is volgens spreker geboden bij het aanvaarden van de inter pretatie, die de paragnost van zijn waar genomen beeld geeft, omdat het niet on waarschijnlijk is dat hij door telepathie van anders-denkenden tot andere conclusies zou kunnen komen. Het was volgens prof. Tenhaeff dan ook raadzaam om niet zon der enige kennis der parapsychologie zich om consult tot een paragnost te wenden Spreker vertelde uitdrukkelijk, dat hij met de „paragnost" speciaal die mensen be doelde, die dit werkelijk zijn en niet de „adverterende waarzeggers, waarvan 90 arbeidsschuwe psychopaten" waren en die er mede aan schuldig zijn, dat de geestelij ke volksgezondheid achteruit gaat. In niet alle gevallen kan de politie de hulp van een paragnost gebruiken, aldus de heer Tenhaeff, omdat soms de voorspel ling para-psychologisch gezien waarde heeft, maar voor de politie niet bruikbaar is. Een te nauwe samenwerking tussen po litie en paragnost is volgens de professor niet goed mogelijk, omdat de kans van fou ten maken daardoor vergroot wordt. Met zeer veel belangstelling luisterde ae stampvolle „Van Rijswijk"-zaal in het Cul tureel Centrum naar deze zeer interessante verhandeling en na de koffiepauze kwa men er begrijpelijkerwijs veel vragen los, die door prof. Tenhaeff geraag en deskun dig werden beantwoord. Dinsdag 4 October: mt. Soerabaia IJM 79. Woensdag 5 October: st. Tzonne IJM 1; mk. Pietertje HD 87 (14 Oct. binnen). Vrijdag 7 October: st. Klaas Wijker IJM 85; mt. Maria van Hattem IJM 10, Wiron IV IJM 209, Claesje RO 46, Dirkje RO 53, Dei ning KW 8; ml. Annie IJM 14, Wiron III IJM 221, Excelsior III KW 76, Willempje KW 80; mk. Marianne IJM 7. Zaterdag 8 October: st. Viking Bank IJM 183; mt. Thorina IJM 33, Medan IJM 57. Maandag 10 October: st. iVos I IJM 24; mt. Elie Chénévière IJM 32, Eveline IJM 116; ml. Verwachting IJM 204 (13 Oct. bin nen), Adrianus KW 10, Arie Nivo KW 17, Concordia K W26, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, Ge broeders KW 166, Aleida KW 169; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Texel IJM 5, Maart je IJM 8, Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45, iVos IJM 52, De Hoop II IJM 59 (12 Oct. binnen), Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Arendje Jacoba KW 21, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet K W51, Hermina IV KW 53, Alice KW 62, Albatros KW 68, Prinsse Bea trix KW 72, Twee Gebroeders KW 77 (11 Oct. binnen), Zeearend KW 79. Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92 (13 Oct. binnen), Willem KW 94, Jacoba KW 105 (13 Oct. binnen), Koningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Flevo WR 50, Henörikje BU 33. Dinsdag 11 October: st. Bloem endaal IJM 71; mt. Johannes Polderman IJM 20, Batavia IJM 99; ml. Saturnus KW 69, Jan KW 84; mk. Twee Gezusters KW 77, Arendje KW 98. Woensdag 12 October: st. Norma Maria IJM 6, Bergen IJM 16; mk. De Hoop II IJM 59. Donderdag 13 October: mt. Cornelis Vro lijk Fzn. SCH 171; ml. Verwachting IJM 204. Cornelis KW 24; mk. Maartje IJM 8, Adriana Catharina KW 92, Jacoba KW 105. Vrijdag 14 October: st. Haarlem IJM 9, Abraham VL 77; mt. Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35, Wiron II IJM 211. Haringdrijfnetvisserij Donderdag 15 September: ml. Wilhelmina III KW 147, Janna KW 163. Maandag 19 September: ml. Volharding KW 23. Woensdag 21 September: ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Everdine Jacomine KW 173. Vrijdag 23 September: ml. Vertrouwen KW 6. Maandag 26 September: mtl. Wilhelmina I KW 25; ml. Dirk KW 19, Annie KW 54, Ella Christina KW 97. Woensdag 28 September: ml. Anna en Cor nelia K W14, Rijnmond II KW 43, Eendracht KW 168. Donderdag 29 September: ml. Zeezwaluw KW 83. Vrijdag 30 September: mtl. Emma Wilhel mina KW 135. Maandag 3 October: ml. Rijnmond IV KW 15, Hollandia KW 18, Grietje KW 20, Rijn mond I KW 42, Noordzee KW 47, Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70, Excelsior II KW 78, Voorwaarts KW 140. Dinsdag 4 October: ml. Martha IJM 74, aMrtenshoek IJM 283, Willem Cornelis KW 16, Sakina KW 32, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Sumatra KW 86, Bali KW 129, Wil helmina II KW 138. Woensdag 5 October: ml. Gorredijk IJM 75, Piet en Leendert Huibert KW 3, Mar- grietha Maria KW 29, Bertha KW 38, Gezina Geertrui KW 176. Vrijdag 7 October: ml. Wlly SCH 7. Zaterdag 8 October: ml. Elizabeth KW 49. Maandag 10 October: mtl. Onderneming IV SCH 153; ml. Maria Jacoba KW 73, Ne derland IV KW 167, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 11 October: mtl. Onderneming III SCH 117; ml. Hubertha Gerarda KW 9, Ne derland VI KW 37, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Toenadering KW 95, Rijnmond V KW 110, Vooruit KW 151, Java KW 159, Katwijk III KW 161, Onderneming KW 175, Cornelia Maria SCH 135. Woensdag 12 October: mtl. Nestor KW 101; ml. De Arend KW 7, Orion KW 22, Neptu- nus KW 45, Cornelis Marinus K W48, Jan KW 50, I-lette Margaretha KW 74, Robert William KW 123, Willy KW 141; mk. Dine Marie KW 57. Donderdag 13 October: ml. Helena KW 39.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6