Koningin en Prins nu aan boord van „De Ruyter" op weg naar Curasao Geen twijfel meer aan Prinses Margaret's keuze Weerbericht Tanker zonk in vissershaven Haarlems Dagblad Koningin zwom in Atlantische Oceaan bij Hamilton, Bermuda Faure poogt de socialisten met troonraad voor zich te winnen Na voorspoedige vliegreis met de „Jan van Riebeek": Felle regen bij vertrek van Schiphol Kabaka van Boeganda op de troon teruggekeerd Vluchtelingen verlaten Adenauer's coalitie Huwelijk met Townsend waarschijnlijk nog dit jaar in Schots dorpskerkje Het woord is aan Marokkaanse nationalisten zijn niet met de samenstelling ingenomen Millioen stemmen bij de Masjumi teveel geteld? De „Einar Olafsson veilig in haven Tweeduizend mannen toonden hem baarden van twee jaar Santa Maria Bermuda s: zwemmen San Juan Onder het dok? Olielaag over havenkom Inzameling voor Turk in Straatsburg geslaagd Verschil met PNI nog 200.000 volgens onofficiële telling Capitol in Djakarta door brand verwoest Weerrapport 70e JAARGANG No 85 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 17 OCTOBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 236 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (UP-Reuter) - KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD bevinden zich nu aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" op de Caribische Zee op weg naar CuraQao, waar het vorstelijk echtpaar Dinsdagmorgen verwacht worclt. De vliegreis heeft een zeer voorspoedig verloop gehad. De „Jan van Riebeek' landde om kwart-voor-een Nederlandse tijd in de nacht van Zaterdag op Zon dag reeds op het vliegveld van Santa Maria op de Azoren; een kwartier voor schematijd. Een uur later vertrok het vliegtuig naar het Kindley-vliegveld van de Bermuda-eilanden, waar het Zondagmorgen om kwart-over-elf (Nederlandse tijd) landde. De Koningin en de Prins gebruikten de lunch ten huize van de waarnemende gouverneur A. G. T. Chaplin. Tot negen uur 's avonds bleven zij op het eiland. Zeven uur later arriveerden de Koningin en de Prins op San Juan op Porto Rico; dat is om half-negen 's avonds plaatselijke tijd, vier uur 's morgens Nederlandse tijd. Ruim anderhalf uur verbleven de vorstelijke gasten op het Fortaleza, de officiële residentie van de gouverneur. Om kwart-over-tien 's avonds plaatselijke tijd begaven zij zien aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter". Dinsdagmorgen om acht uur wordt de oorlogsbodem te Willemstad op Curasao verwacht. Dan vangt het officiële bezoek aan. Nagewuifd door de vier prinsessen, door talloze ministers, andere hoogwaardigheids bekleders en door de velen die op het vliegveld aanwezig waren, vertrok zater dagavond om half zes de Douglas DC b van de KLM „Jan van Riebeeck" m storm achtig regenweer van Schiphol met aan boord Koningin Juliana en Prins Bernhard vergezeld door de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr. dr W. J. A. Ken kamp en diens echtgenote, door de Chef Directie Suriname en de Nederlandse An tillen van het ministerie van Overzeese Riiksdelen de heer A. Jonkers, eveneens met zijn echtgenote, en door de^waar nemend directeur van het Kabinet Koningin, jhr. mr. W. F. Röell. Hét gevolg van het Koninklijk Paar, dat de reis meemaakt bestaat uit de groc- meesteres douairière A. A. baronesse Va Heeckeren van Molecaten, de hofdame jvr. C E B. Röell, opperceremomemeester vice- admiraal tit.' N. A. Rost van Tonmngen luit.-kolonel vlieger mr. R. Zinnicq Bergmann, adjudant van de Koningin, haar particulier secretaris W. J. baron Van Heeckeren van Molecaten en die van de Prins, dr. F. A. de Graaff en de adjudant van de Prins luit. ter zee le klasse W van Rossem. Om ongeveer vijf uur Zaterdagmiddag, een half uur voor het vertrek hebben de Ko ningin en de Prins in de ICA-hal van het, stationsgebouw op Schiphol enigeJ korte verklaringen afgelegd voor radio, fflm n televisie. De Koningin zeide: „Ik ben bj dat we eindelijk reisvaardig zijn en we eindelijk deze mooie reis mogen gaan ma ken naar de Nederlandse Antillen en Suri name Wij hebben er ons allang op ver heugd. We hebben gewacht tot het statuut werking is getreden en nu zijn we dan in reisvaardig. Binnenkort zullen we een schat van ervaringen opdoen en daarmee heel gelukkig weer naar huis terugkeren Vervolgens kwam de Prins voor de mi crofoon: „Ja, ik weet niet wat ik nadez| woorden van mijn vrouw er nog aan to kan voegen. Ik verheug me uit deri aard der zaak bijzonder om weer de Antillen en Suriname terug te zien, na de veie keren dat ik er geweest ben en de vooruitgang in deze tijd te zien. Ik heb wel de indruk dat het programma een beetje vol is, maar ik ben er even zeker van dat we be langrijke en mooie reis, zoals de Koningin zei, samen tot een heel mooi en goed einde zullen brengen". Het weer was intussen in een onvei valste Nederlandse regenbui veranderd kort voor dat het Koninklijk Paar naar buiten ging. Fel kletterde de regen tegen de ramen van de ICA-hal. Na de korte afscheidswoorden keerde het Koninklijk Paar terug naar de wach tende ministers en bleef in dit gezelschap, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen en de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, fungerend direc- KAMPALA (Reuter) De Kabaka (vorst) van Boeganda, een deel van het Britse protectoraat Oeganda, in Afrika, is na twee jaar ballingschap in Groot-Brittannië, te ruggekeerd in zijn land. Duizenden juichten de vorst toe, toen hij op het vliegveld van Entebbe, dertig kilometer van Kampala, werd begroet door de Britse gouverneur van Oeganda, Sir Andrew Cohen. Sir Andrew zond Moetesa II twee jaar geleden in ballingschap, omdat hij niet „loyaal meewerkte" met de regering van het protectoraat. Onder de toeschouwers bevonden zich tweeduizend mannen met zware baarden, die bij de verbanning van de vorst de gelofte aflegden zich niet te zullen scheren voor Moetesa teruggekeerd zou zijn. Moetesa en sir Andrew zullen morgen hun handtekening zetten onder een nieuwe grondwettelijke regeling voor Boeganda, die tijdens de ballingschap van de vorst is uitgewerkt. De Kabaka zal daarbij beloven samen te werken met de regering van Oeganda. De Kabaka was voorstander van zelfbestuur voor Boeganda, dat de dichtst- bevolkste van de vier provincies van Oeganda is, omdat hij vreesde, dat Boe ganda in de toekomst een deel zou worden van een federatie met Kenia,waarin blanke kolonisten de overhand zouden hebben. teur van politie, mr. A. A. L. F. van Dulle- men, nog vijf minuten praten alvorens de deuren naar het platform opengingen. De regen was toegenomen tot een ware slagregen en daarom was de erehaag van Surinaamse en Antillaanse vrouwen, be staande uit zes Hindustaanse, achttien Kotto-Missies, twee Javaanse, een Cura- qaose, een Arubaanse, een Indiaanse en een Chinese, opgesteld in de waaiervormige hal. De 8-jarige Borah Wolff uit Amster dam. gekleed als Kotto-Missie bood de Landsvrouwe een bouquet aan met op het oranjelint de namen van het „Surinaams Verbond" uit Amsterdam en van „Srenang Kodre" uit Den Haag. Op Santa' Maria, een van de Azoren en eerste landingsplaats van de „Jan van Rie beek", werden de koninklijke reizigers verwelkomd door jhr. E. Boreel van het Nederlands gezantschap te Lissabon. Na mens de Portugeese regering werd het ko ninklijk paar begroet door de plaatselijke president, waarbij aan de Koningin een boeket bloemen werd aangeboden dat op de Azoren was geplukt. Ook namens de Ne derlandse kolonie werden Hare Majesteit bloemen aangeboden en wel door de heer M. N. Rieff. Het bezoek dat het Koninklijk Paar aan de Bermuda's bracht was geheel onofficieel. Op het vliegveld werden Koningin en Prins begroet door de waarnemend gouverneur, de heer A. G. T. Chaplin, de Nederlandse vice-consul Sir John Cox en de comman dant van het veld kolonel G. W. Peterson. Ongeveer driehonderd belangstellenden waren echter op het vliegveld aanwezig en tussen hen stonden 15 Nederlanders. De Koningin maakte even een praatje met dit laatstgenoemde groepje toen zij van het vliegtuig naar de auto liep. Het Koninklijk Paar gebruikte de Junch in het huis van de heer Chaplin. Na de maaltijd begaven de Koningin en Prins Bernhard zich met een aantal leden van het gevolg en ingezetenen van Hamil ton naar de „Royal Bermuda Yacht Club" in Hamilton, waar zij in een jacht stapten. Zij zeilden via de „Grote Sont" en Cobbers Cut naar het admiraliteitsgebouw, waar het Koninklijk Paar verwelkomd werd door vice-admiraal Sir John Stevens. Daarna ging het gezelschap een half uur zwemmen in de kristalheldere en diepblauwe zee. De Koningin zwom zo lang, dat het vertrek van het vliegtuig vertraagd werd. Ten huize van Sir John en Lady Cox werden nog enige verfrissingen gebruikt. Na het avondmaal werd vervolgens nog een bezoek aan het aquarium gebracht en tenslotte ging men naar het vliegveld. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden bij hun aankomst te San Juan ver welkomd door gouverneur Munoz Marin. Onder de grote menigte, die op het vlieg veld aanwezig was, bevonden zich onder meer de Nederlandse consul Waldemar Lee, almiraal Grover Hall als vertegen woordiger van de Amerikaanse militaire autoriteiten en de president van de Porto- ricaanse senaat, Samuel Guinones. De koninklijke gasten hebben enige tijd in het paleis van de gouverneur doorgebracht. Deze heeft de vorige maand Nederland be zocht. Koningin Juliana gewaagde van twee bezoeken, die zij in November 1943 aan Porto Rico heeft gebracht. Ook Prins Bernhard heeft het eiland bezocht in de oorlog. De vorstelijke bezoekers dankten gouverneur Marin voor de ontvangst. Het koninklijke paar bracht anderhalf uur op het Fortaleza door en bezichtigde dit historische gebouw, dat in de jaren 1533-1540 gebouwd werd. Dit gebouw is de oudste gouverneurswoning in geheel Amerika. Gedurende het hartelijk gesprek, dat de Koningin met Munoz voerde, werd ook nog gesproken over de Nederlandse generaal „Buduino" (Boudewijn) Hen dricks, die in 1625 met een Hollandse vloot een beelg voor San Juan sloeg om dit ei land voor de Zeven Provinciën te verove ren. Hendricks trok zich na een beleg van 28 dagen met zijn vloot terug na echter eerst het Fortaleza en een deel van de stad San Juan in brand te hebben gesto ken. Munoz zeide in de loop van het ge sprek: „In die tijd werden wij veroverd door Hollands wapengeweld, maar nu worden wij veroverd door uw vriend schap'. Tijdens het gesprek werd cham pagne gedronken. Nadat de Koningin en de Prins zich aan boord van „De Ruyter" hadden begeven werden er fluitsignalen gegeven en maakte de oorlogsbodem zich langzaam van de kade los. Dinsdagmorgen om acht uur zal het schip in Willemstad, Curasao, aanko men. BONN, (ANP) De West Duitse Vluch- telingenpartij (BHE) heeft tijdens dit weekeinde op haar partijdag besloten uit de West Duitse regerings-coalitie te treden. Zij heeft zich reeds sedert 23 Juli van dit jaar als deel der oppositie beschouwd. Op die datum traden de beide ministers Kraft en Oberlander uit de partij, met het gevolg dat de Vluchtelingen-fractie in de- bondsdag uiteenspatte. Kraft en Ober lander fungeren met drie getrouwen als partijlozen en zoeken toenadering tot Aden auers Christen-Democratische Unie. Twee andere Vluchtelingen hebben zich bij de liberalen aangesloten. De groep van vijf tien die het vaandel der partij verder draagt is er in geslaagd de partij-orga nisatie min of meer instand te houden. Zij eisen het ontslag van Kraft en Oberlander als minister. Deze beiden hebben op 23 Juli reeds hun ontslag aangeboden, doch dr. Adenauer is niet op dit verzoek ingegaan. Kraft is oprichter der Vluchtelingenpartij geweest. Oberlander was tot het uitbreken der revolte in de partij voorzitter. De Vluchtelingenpartij is de op drie na grootste partij in de Bondsdag met achttien zetels. De regeringscoalitie beschikt niet meer over een meerderheid van twee derden, die vereist is voor grondwetswij zigingen. Regeringsaanhangers zijn even wel van mening, dat dit niet een bedreiging voor de regering betekent. De Vluchte lingenpartij is naar mate de tien millioen vluchtelingen in de maatschappij worden opgenomen, geleidelijk in betekenis achter uitgegaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag vertrokken naar de West. De prinsessen deden hun ouders uitgeleide. Wij zien haar hier luisterend naar Prins Bernhard. Van links naar rechts: prinses Beatrix, prinses Irene, prinses Margriet en op de voorgrond prinses Marijke. Karl Salomo Zacharias: Voor het kind is het wonderbare het natuurlijkst. Het honderd ton metende olietankschip „IJsselmeer III" van de oliehandel K. de Boer aan de IJmuidense Trawlerkade, dat samen met een grote en een kleine lichter lag afgemeerd naast het droogdok van het Staatsvissershavenbedrijf achter in de Vissershaven, is vannacht, door nog onbe kende oorzaak, gezonken wellicht onder het dok. Vermoed wordt, dat de lichters de tanker tijdens het ruwe weer hebben ge ramd. De 75.000 liter gasolie, waarmee de „IJsselmeer" was geladen, is uit de tanks gestroomd en heeft zich over de havenkom verspreid. Het scheepje zal zo spoedig mo gelijk worden gelicht, want men wil het dok laten zakken, omdat de kans groot is, dat het gevaarte dan op de tanker terecht komt. De tanker was verzekerd. STRAATSBURG (ANP) Het initiatief van de Nederlandse Kamerleden Kapteijn en Goedhart om onder hun medeleden van het parlement van de Raad van Europa gelden in te zamelen ter bestrijding van de reis- en verblijfkosten van het Turkse lid Feridum Ergin (die door zijn regering als lid van de Raad van Europa was geschrapt) is met succes bekroond. De heer Ergin is telegrafisch uitgenodigd op kosten van zijn collega's naar Straatsburg te komen. Ergin is als lid van de democratische (regerings)- partij wegens een politiek meningsverschil geroyeerd. (Van onze correspondent in Londen) Prinses Margaret en Peter Townsend, die het weekeinde hebben doorgebracht op het aan de nicht van de Prinses, mevrouw Wills toebehorende buitenhuis Allanbay Park in Bimfield, graafschap Berkshire, maakten gisteren gearmd een wandeling door de omgeving. Deze romantische ontmoeting tussen de Prinses en Peter Townsend was, naar thans bekend is geworden, reeds lange Rjd voorbereid. Toen Peter Townsend twee jaar geleden als luchtvaart-attaché naar Brussel werd gezonden, had Koningin Elizabeth haar zuster beloofd, dat indien prinses Margaret's gevoelens jegens hem op haar 25ste verjaardag onveranderd zou den blijken te zyn, zij hem opnieuw zou kunnen ontmoeten. Dit weekeinde is het resultaat van de door de Koningin gedane belofte. Prinses Margaret woonde gisterochtend met haar moeder de kerkdienst in de ko ninklijke kapel van het kasteel Windsor bij, dat zich op korte afstand van Bimfield bevindt. Het Zondagsblad Reynolds News ont- huldde dat toen Prinses Margaret en Peter Townsend elkaar vorige week in Londen ontmoetten, dit niet voor het eerst in twee jaar was, zoals over het algemeen werd aangenomen. Townsend zou namelijk in Augustus met een gecharterd vliegtuig even voor prinses Margaret's 25ste ver jaardag in het geheim naar Schotland ge vlogen zijn voor een ontmoeting met de Prinses. Kort daarna kwam hij opnieuw op dezelfde manier. Het is niet uitgesloten, dat het huwelijk thans nog voor het einde van dit jaar zal worden gesloten, mogelijk in de kleine Schotse kerk te Crathie in Aberdeenshire in de onmiddellijke nabijheid van het ka steel Balmoral. De Schotse kerk neemt, zo als men weet, een ruimer standpunt in tegenover huwelijken van gescheiden per sonen dan de Anglicaanse kerk. De verwachting is verder dat de Ko ningin-moeder het op een afgelegen plek in een ruw landschap gelegen kasteeltje van Mey, dat zij na de dood van de koning kocht om zich daar terug te trekken, aan prinses Margaret zal afstaan. Het interieur wordt thans in lichte en vrolijke kleuren opgeschilderd. Peter Townsend, voor wie de overleden koning zulk een grote bewondering had, heeft in de luchtoorlog boven Engeland de eerste Duitse machine, een Heinkel, neer geschoten. Hij behaalde later meer over winningen en werd zelf ook neergeschoten. De Koning wilde dat een van de dappere vliegers een functie in het paleis zou krij gen. Hij vroeg een lijst met namen en koos Townsend, die hij tevoren bij uitreiking van onderscheidingen slechts formeel had ontmoet. In het paleis leerde Townsend de leden van het koninklijk gezin en dus ook Prinses Margaret kennen. (Van onze correspondent in Parijs) Ongeveer vijf weken na de datum die de Franse regering had vastgesteld, zijn Za terdagavond gelijktijdig in Parijs en in Rabat de namen bekend gemaakt van de vier leden van de troonraad in Marokko, die vandaag officieel zal worden geïnstal leerd. De troonraad treedt voor onbepaalde tijd in de plaats van sultan Ben Arafa, die naar Tanger is uitgeweken. In tegenstelling met de oorspronkelijke plannen zal dit nieuwe college niet uit drie doch uit vier leden bestaan: de groot-vizier El Mokri, die omstreeks 104 jaar oud moet zijn, en die als gematigd nationalist staat aangeschre ven; Si Bekkai, een persoonlijke vriend van de verbannen sultan Ben Joessef; de Pasja van Salé, Si Sbihi en de Caid van Mar- moesjas Si Tahar Ouassou. Beide laatsten worden als „traditionalisten", aanhangers van Ben Arafa en de Glawi van Marrakesj beschouwd. De twee sultans zijn dus ieder door twee leden in de troonraad vertegen woordigd. Deze wijziging in de samenstelling van de troonraad, die Ben Joessef zou hebben aanvaard, maar die de nationalistische par tijen als een inbreuk op de afspraken van Aix-les-Bains beschouwen, is de vrucht van een compromis dat Vrijdag werd be reikt tussen de Franse kabinetschef Yrissou en resident-generaal Boyer De Latour. Ge neraal De Latour had zich tot het laatst, samen met de Franse kolonisten, tegen de benoeming van Si Bekkai verzet. Zijn in vloed kan, zo hoopt De Latour, geneutrali seerd worden omdat de troonraad alle be slissingen met algemene stemmen moet nemen. Het is echter de vraag of de Istiqlal- partij bereid zal zijn op deze gronden de samenwerking met De Latour en de Fran sen voort te zetten. Si Bekkai is uit Parijs naar Rabat teruggegaan. Men neemt aan dat Ben Joessef deze week met zijn talrijke familieleden en gevolg zijn verbannings oord Madagascar zal verlaten om zich in Frankrijk te vestigen. Hij heeft de Franse regering beloofd zich niet met politiek te zullen inlaten. De eerste taak van de troonraad zal zijn een formateur aan te wijzen die een repre sentatieve regering moet samenstellen. De keuze zal zeker vallen op Ben Slimane, een onafhankelijk nationalist, die reserve-kolo nel is in het Franse leger en over wie Pa rijs het met de Marokkanen al eens is ge worden. In de regering zullen ook Fransen zitten, zonder de titel van minister. Het nieuwe kabinet dat geen diplomatieke of militaire bevoegdheden zal dragen (deze blijven in Franse handen) zal in overleg met Parijs de grondslag voor het toekom stig statuut van Marokko leggen. Netelig Met de oprichting van de troonraad wordt eindelyk een eerste stap gezet naar normalisatie van de Frans-Marokkaanse betrekkingen. Men mag tenminste hopen dat de vertraging in de uitvoering van de plannen, waarvoor Parijs, en vooral resi dent-generaal De Latour aansprakelijk is, alle mogelijkheden tot een overeenkomst met de Marokkanen nog niet zal hebben ondermijnd. Het feit dat premier Faure in beweging is gekomen, moet in verband worden gebracht met de stemming over de vertrouwenskwestie in de Nationale Ver gadering. De premier heeft met deze daad ongetwijfeld de steun van de socialisten willen verwerven. Het is echter nog aller minst zeker dat Faure de socialisten met dit gebaar kan vermurwen. Wel zeker is dat de tegenstand van de ultra-rechtse Gaullisten en aanverwante elementen zal worden aangewakkerd. De rechtse extremisten hadden nog altijd gehoopt met behulp van generaal De La tour aan de instelling van een troonraad te kunnen ontkomen. Zij voelen zich door Faure bekocht en op steun van deze kant hoeft hij morgen dan ook zeker niet te rekenen. Zijn lot ligt in handen van de socialisten die in een bijzonder moeilijk parket zijn gebracht. Bij de Marokkaanse debatten hebben zij, vorige week Zondag, de plannen van de regering-Faure onder schreven zonder daarmee vertrouwen in het kabinet uit te spreken. Morgen gaat het echter om het uitdrukkelijk vertrouwen in de regering zelf.Het is nog niet waarschijn lijk dat de socialisten bereid zullen zijn dat vertrouwen te geven. Een meerderheid in het parlement heeft na zeven maanden genoeg van premier Faure. Wiskundig ge zien staat zijn nederlaag vast. Het blijft echter mogelijk dat de meerderheid de on overzienbare gevolgen van een nieuwe cri sis nog niet zal aandurven. Morgen zal moeten blijken of de socialisten hun er kentelijkheid voor het geschenk van de troonraad tot uitdrukking zullen brengen door tegen hun duidelijke gevoelens in hun vertrouwen in hem uit te spreken. DJAKARTA (United Press) Er heerst bij de telling der onofficiële verkiezings uitslagen in Indonesië enige verwarring doordat de meningen uiteenliepen over het stemmencijfer dat de Masjumi op Midden- Java heeft behaald. Tot dusverre heeft men steeds rekening gehouden met een stem men totaal van 1.732.047 stemmen voor de Masjumi in dat gebied, doch een Indone sisch nieuwsagentschap meldt dat de Ma sjumi zeker een millioen stemmen te hoog is aangeslagen. Of dit juist is zal pas blij ken als de officiële resultaten van Midden- Java binnenkomen. De onofficiële telling van United Press houdt met deze eventuele wijziging geen rekening. Op grond van deze telling is de voorlopige stand als volgt: PNI 7.700.00; Masjumi 7.500.000; Nahdatul Ulama 6.600.000; PKI 6.000:000. Men verwacht te Djakarta nog altijd dat de Masjumi tenslotte in het parlement meer zetels zal krijgen dan de nationalis ten, ook al zou de grote Mohammedaanse partij wellicht in stemmental iets achter blijven. Slechts weinig waarnemers geloven dat de communisten zitting zullen krijgen in de nieuwe regering. Afgezien daarvan is men het er over eens, dat zij een factor van betekenis vormen. Men verwacht dat de communisten tussen de 40 en 50 zetels zullen krijgen van de 260 in het parle ment. De 300 ton metende IJslandse trawler „Einar Olafsson" is Zaterdag met begelei ding van het Britse marinevaartuig „Loch Ruthven" langzaam de haven van London derry binnengelopen. De trawler zond Donderdag noodseinen uit en bij de hulpverlening stortte een „Neptune" in zee. Van drie inzittenden werden de lijken gevonden. Het zoeken naar de andere drie is inmiddels gestaakt. De trawler was met een lading gedroog de vis op weg naar Spanje. Het onfortuin lijke schip zal na reparatiewerkzaamheden de weg voortzetten. De bemanning was de laatste 48 uur ononderbroken aan de pom pen geweest. DJAKARTA (PIA) Het bekende restaurant en bioscoop „Capitol" te Dja karta is in de afgelopen nacht uitgebrand. De brandweer slaagde er in de aangrenzen de toko's voor vernieling te sparen. De brand, die in de keuken begon, liet slechts geblakerde muren over. (van hedenmorgen 7 nor) weers- toestand wind richting wind kracht is Neerslag in mm. Stockholm onbewolkt WZW 2 4 0,1 Oslo licht bew. NNO 1 5 0 Kopenhagen regen ZZW 12 9 0,3 Amsterdam regenbui WNW10 11 5 Londen half bew. W 3 9 0 Luxemburg zwaar bew. ZW 4 11 0 Parijs zwaar bew. WZW 3 12 0 Bordeaux geheel bew. NNO 1 15 0 Grenoble regen windstil 11 0,1 Nice half bew. NW 1 19 0 Genève nevel ZZW 4 14 0 Zurich nevel W 2 10 0,1 Locarno regen NW 1 19 Berlijn half bew. ZZW 5 10 0 Frankfort half bew. ZW 4 11 0 München zwaar bew. WNW 1 9 1 Wenen nevel windstil 12 0 Innsbruck nevel windstil 12 0 Rome licht bew. ZZO 6 22 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 22 0 Mallorca zwaar bew. NNW 1 25 3 Neerslag laatste 24 uur. cocxxcccccocccccocccccccccocoocoxxxoccocoioccoccccoaxx BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien, maar ook enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. In de kuststreken tijdelijk harde tot stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 18 October Zon op 7.10 uur, onder 17.44 uur. Maan op 10.18 uur. onder 18.35 uur. Maanstanden 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 October Hoog water: 4.19 en 16.37 uur. Laag water: 0.06 en 12.22 uur. Dinsdag 18 October Hoog water: 4.54 en 17.10 uur. Laag water: 0.43 en 12.55 uur. xxjocccoxx>oo3ooooooooc>xooocx»kx5oocxxxxx»ooo«)ok>oc«»

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1