ZmSALINE r (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER l ruwe, rode handen Wereldnieuws Vreemde indringers driemaal voorwaardelijk veroordeeld „Taaidag" in Amsterdam Drie hoogleraren betogen: tal van leenwoorden zijn volstrekt onmisbaar „Natuurlijk taalgevoel" een illusie De radio geeft Dinsdag Commerciële televisie in Nederland „De Brug" en „Stuwing Ruim 20 pet. chauffeurs, ruim 70 pet. fietsers ZftERMOGÈNP ^ock ió Uet zo J 2 Comité de patronage" opgericht Stedelijk Museum mam Nederlands pleidooi voor i Dronken aan het stuur: gelijkheid op atoomgebied Kerkelijk Nieuws Vrouw hij kleine brand om het leven gekomen Veel ouder dan we denken MAANDAG 17 OCTOBER 15)55 Van een verslaggever) VELE HONDERDEN Nederlanders hadden gehoor gegeven aan de oproep van het Genootschap Onze Taal om op een toogdag Zaterdag in Amsterdam gehouden gezamenlijk te getuigen van hun afkeer over het huidige taal bederf en de epidemische vreemde-woordenziekte. Tot een categorische ver oordeling van alle barbarismen is het echter op deze „Taaidag" niet gekomen, want alle drie de hooggeleerde inleiders waren het er unaniem over eens, dat vele buitenlandse termen onze woordenschat eerder verrijkt dan verwaterd hebben en dat elke dag opnieuw doen. Hun bezwaren gaan alleen tegen het klakkeloos overnemen van half-begrepen, slecht-vertaalde en knullig-uitgespro- ken leenwoorden. Maar om alle germanismen, anglicismen en bastaardwoorden overboord te gooien louter omdat zij van vreemde bodem komen, daar voelden noch de beide Neerlandici prof. dr. G. A. van Es en prof. dr. Garmt Stuive ling, noch ook de T.H.-hoogleraar prof. dr. W. F. J. M. Krul ook maar iets voor. PROF. DR. KRUL, die de eerste spreker was, herinnerde in dit verband aan een historische taalzuiveringspoging, in 1906 ondernomen door het Koninklijk Instituut der Wetenschappen (de huidige Akademie). Reeds toen luidde de opdracht, „de Moeder taal te zuiveren van de versmorende over last der bastaardwoorden", echter met dien verstande dat behouden moesten blijven „alle die woorden, die duidelijkheidshalve, rijpheidshalve, burgerrechtshalve of onmis- baarheidshalve dienden gecontinueerd te worden". Volgens dezelfde norm is de Centrale Taalcommissie in 1940 aan het werk gegaan bij de samenstelling van de technische woordenlijsten (in opdracht van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs), die thans, onderverdeeld in 46 boekjes, het ge hele gebied van de techniek beslaan en die volgend jaar met steun van O., K. en W. tot een verzamelwoordenboek gebundeld zullen worden. In dat indrukwekkende boekwerk worden voor duizenden buiten landse vaktermen Nederlandse synoniemen gegeven, maar voor bijna evenveel andere is het bestaande vreemde woord, zijnde onvervangbaar, gehandhaafd. De Delftse hoogleraar, die uitvoerig ver telde hoe het omvangrijke snoei werk in deze technische taaltuin verricht geworden is, besloot zijn inleiding met het volgende advies: „Gebruik gerust een vreemd woord als het fraaier staat of beter uitdrukt wat ge bedoelt te zeggen, maar hoedt u voor snobisme, overdrijving of ziekelijke voor keur voor barbarismen boven gelijkwaar dige Nederlandse woorden." DE GRONINGSE taalkundige prof. Van Es was het met dit betoog volkomen eens, maar wees toch ook op de moeilijkheden bij het beantwoorden van de vraag of een vreemd woord al of niet toegelaten mag worden tot onze eigen taalschat. Dikwijls is de grens tussen behoefte en laksheid uiterst moeilijk te bepalen en vaak ook hebben de insluipers al officieus burger recht verworven voor de taalkundige hen officieel „toelatingsexamen" kanl aten doen. Bovendien is elke levende taal dynamisch en voortdurend onderhevig aan verande ringen en verschuivingen, waarbij oude vormen afsterven en nieuwe (onder andere ADVERTENTIE BARIELJO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 ATAM TEL. 717162 HEREN TWEEDJASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Niews. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Chan sons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land en tuinbouwm ededelingen). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.40 Piano en orgel. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: De betekenis van Noord Amerika voor de Nederlandse emigrant. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Bedrijf in één be drijf, hoorspel. 18.30 Instrumentaal Octet (Intermezzo: Platen). 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.05 Reportage Koninklijk be zoek aan de Nederlandse Antillen. 21.15 Platen. 21.30 Prof. A. Smijers 25 jaar hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 21.40 Kamerkoor. 22.20 Kamerorkest. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M., 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Cello en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Lichte muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en cello. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 In en om de Universiteit. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal pro gramma: Koninklijk bezoek aan de Neder landse Antillen. 21.15 Gevarieerd program ma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Vierhan dig piano. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.3024.00 Lichte muziek. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.45 De nacht was barmhartig, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Orgel. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijktrio. 17.45 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Interview. 20.30 Platen. 21.30 Ornroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers (Op 224 en 49 m.). barbarismen) als het ware aangetrokken worden. Dat permanent-dynamische is ook oor zaak van het feit dat er altijd spanningen zijn tussen de taalvoorschriften en de taal werkelijkheid, conflicten die door geen grammatica en geen woordenboek zijn te beslechten. In diepste wezen, aldus prof. Van Es, „worden die spanningen tussen voorschrift en werkelijkheid bepaald door de verschillen tussen spreek- en schrijftaal. Velen willen aan de gesproken „natuur lijke" taal de hegemonie toekennen, ande ren willen de schrijftaal als hoogste norm erkend zien, maar mijns inziens ligt de waarheid in het midden: in de synthese van schrijf- en spreektaal, die elkaar Wel onderling beïnvloeden, maar elkaar nooit volkomen kunnen dekken." De conclusie van zyn betoog: Het zoge naamde natuurlijke taalgevoel is een ro mantische illusie: taalgevoel kan alleen verkregen worden door ervaring en scho ling in het taalgebruik en de scholing daarin komt voor een belangrijk deel voor rekening van het onderwijs. PROF. DR. GARMT STUIVELING noem de twee eisen waaraan iedere goede taal gebruiker moet voldoen: de taal zo han teren dat zij zijn gedachten voor anderen zo volledig mogelijk tot hun recht doet komen en voorts: de toonaard van zijn taalvorm in overstemming brengen met de toonaard van degene(n) voor wie hij spreekt of schrijft. Tal van mensen besef fen niet, dat de taal behalve gave ook op gave is, de opgaaf namelijk zichzelf in het besef van de eigen culturele verantwoorde lijkheid steeds weer af te vragen: is er een nóg betere vorm, een nóg duidelijker of fijner nuancering van mijn woordkeus of zinsbouw mogelijk bij al wat ik zeg of schrijf? Slechts door voortdurende zelf- critiek, eerbied voor de taal als cultureel erfgoed, erkenning van haar wetmatige structuur en adequate complicatie van de eigen geest, kan de mens leren het inge wikkelde taalinstrument virtuoos en met toepassing van persoonlijke mogelijkheden te hanteren, aldus prof. Stuiveling, die ten slotte het volgende taaicredo beleed: De zinsbouw dient zakelijk, overzichtelijk en kort te zijn, geen onontwarbare puzzle van hoofd-, bij- en nevenzinnen. In een beschaafde omgangstaal moeten bij de uitspraak de nationale elementen verre domineren boven de gewestelijke. „Purisme" in de geest van ingenieur vernufteling is gevaarlijk, maar een voor zichtige afkeer van vreemde woorden blijft geboden. Bombast, verkeerd gebruikte beeldspraak e.d. vormen een erger aantasting van de taalzuiverheid dan (goed gebruikte) vreem de woorden. Afweer van taalbederf is geen zaak der intelligentsia alléén: iedere taalgebruiker kan en moet hierbij helpen. „DE TOESTAND van het Nederlands in België" was het onderwerp van de vierde spreker Dr. J. Leenen, Belgisch lid van de Nederlands-Belgische Spellingscommissie. Uitgangspunt van zijn betoog was dat beide volken taalgenoten zijn, al is de verstaan baarheid en de aanspreekbaarheid over en weer begrensd. Dr. Leenen zei verder dat er eigenlijk niet van één Vlaamse taal kan worden ge sproken. Er zijn verschillende dialecten, die evenveel van elkaar verschillen als ze met elkaar overeenkomen. Voor velen in België zijn Frans of Nederlands de omgangstalen, voor tallozen echter is het streek- of stads dialect het communicatie-middel. Dr. Leenen zei tenslotte dat het belang van Nederland en België eist, dat men zich inspant om tot eenheid in de algemene om gangstaal te geraken. Hij sprak de ver wachting uit, dat er een tijd zal komen, waarin men zal kunnen spreken van een normale wederzijdse beïnvloeding van de beide taalgebieden. Als vervolg op het experiment van de stichting „Televisie '55" heeft zich, naar wij vernemen, thans een aantal Nederlanders verenigd tot een „Comité de patronage", met het doel de regering en het parlement in overweging te geven, de toepassing van commerciële televisie op enigerlei wijze mogelijk te maken en te willen bevorderen. In dit „Comité de patronage" hebben reeds zitting genomen de navolgende personen: dr. ir. H. Bloemgarten te 's-Gravenhage, prof. dr. J. R. M. van den Brink te Laren (N.H.), mr. W. H. Fockema Andreae te Rotterdam, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen te Maastricht, S. W. A. Grollenberg te Amsterdam, H. van Heek Hz. te Enschedé, dr. H. M. Hirschfeld te 's-Gravenhage, prof. dr. G. Holst te Aerdenhout, jhr. E. J. van Holthe te Wassenaar, B. G. Kernkamp te Groningen, O. M. E. Loupart te Eindhoven, mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam, M. A. Reinalda te 's-Gravenhage, prof. dr. F. J. Th. Rutten te Nijmegen, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen te Nuenen bij Eind hoven, mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle, prof. dr. W. H. C. Tenhaeff te Utrecht, Jacq. Verkade te Bilthoven, mr. G. E. van Walsum te Rotterdam, H. H. Wemmers te Oirsbeek en mr. H. L. Woltersom te Rotterdam. Dit comité zal nog worden uitgebreid, maar reeds is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mededeling gedaan van de oprichting ervan en van de doelstellingen. Tot deze doelstellingen behoort ook het steun geven aan de vorming van een com binatie van te goeder naam en faam be kend staande en kapitaalkrachtige onder nemers. Beoogd wordt een combinatie, die alle garanties bezit, dat zij werkelijk vol doet aan de eisen, welke aan een conces sionaris van commerciële televisie gesteld mogen worden. De minister is medegedeeld, dat een dergelijke combinatie op het punt staat werkelijkheid te worden, alsook, dat naar de mening van het „Comité de patro nage" bedoelde combinatie ter zijde gestaan dient te worden door bij uitstek deskundi gen op het gebied van „kennisoverdracht" in het algemeen en van het onderdeel re clame in het bijzonder. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ambassadeur. De Columbiaanse regering j heeft haar gezantschap in Nederland tot ambassade verheven en dr. Victor G. Ricardo tot ambassadeur in Nederland benoemd. worden gaaf en zacht met Tot 6 November exposeren twee ver enigingen van beeldende kunstenaars in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. „De Burg" is de oudste. Tussen do twintiger en dertiger jaren was deze ver eniging wel van enig belang. Dat men thans wellicht minder geïnteresseerd zal zijn in het geëxposeerde ligt voor een be langrijk deel in het feit, dat zekere ten- denzen, waaronder de Nieuwe Zakelijk heid, niet meer leven. Zolang een tendenz nog levend is, kan men ook wel in het werk van zwakkere meelopers beloften willen zien. Later springen hun mindere kwaliteiten in het oog. Eventuele beloften zijn hier dan zeker niet ingelost. Veel mu ziek zit er niet meer in „De Brug". En daarmee is deze tentoonstelling dan voor de leden van „Stuwing" een waar schuwing. Dit is een nog slechts enkele ja ren bestaande groepering van merendeels harde werkers, actief ook in hun optreden naar buiten. In hun werk spreken de ten- denzen van vandaag. Overwegend geldt hier het expressionnisrne. Enkele figuren neigen hierbij tot een werken in abstrahe rende zin. Zij lopen daarbij gevaar de schilderkunstige uitdrukkingsmiddelen tot doel te stellen. Bijna allen streven naar het opvoeren van de kleur tot grote fel heid, waarmee echter niet overal de uit drukkingskracht groter werd. Het duidelijk gemeenschappelijk en thousiasme werkt misschien verkwikkend op ons. Maar dat men zich bedenke, dat in „De Brug" iets in deze geest bestond! Mij persoonlijk trekt de vaart in het werk van „Stuwing"-leden ais Van Ge- mert, Boonstra, Sjoerd Visser, Hein Stork en Hagenbeek meer aan dan de benepen zakelijkheid van ,,Brug"-leden als Van den Muysenberg en Stiphout. Een meer, wat de kleur betreft, ingehouden geschilderd portret van een jonge vrouw („Denise") van Hein Stork komt me echter sterker voor dan bruter gedane zaken van hem en anderen. Sommige van kleur zo overda dige doeken doen nu denken aan een stuk jazzmuziek op acht vleugels, dat minder troebel en rijker had geklonken op twee van die instrumenten. BOB BUYS NEW YORK (Reuter) De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann heeft Vrijdag in de politieke commissie der UNO verklaard, dat de leden van het voor gestelde internationale bureau voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie op basis van gelijkheid dienen samen te wer ken. Het verschil tussen landen, die splijt baar materiaal en de technische middelen voor de practische toepassing van de atoomwetenschap tot hun beschikking heb ben, en de landen, die dit niet hebben, is niet fundamenteel en het is ook niet waar schijnlijk, dat dit verschil van lange duur zal zijn. Uranium, thorium én ander splijt baar materiaal zouden kunnen worden ge vonden in landen, die thans nog niet van hun aanwezigheid in de bodem op de hoog te zijn, aldus de Nederlandse afgevaar digde. Bovendien zien de geleerden al uit naar de dag, waarop dergelijk fundamenteel materiaal niet meer in het atoomproces nodig is. Daarom zou een bureau, dat op ongelijkheid tussen de landen gebaseerd zou zijn, verouderd zijn, voordat het zelfs met zijn werkzaamheden is begonnen. Het bureau dient zich meer bezig te houden met de verbreiding van kennis dan met de verdeling van materiaal en het moet nauw verbonden zijn met de UNO, aldus mr. Schürmann. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) B. Eysinga te Barneveld. Bedankt voor Besoyen C. J. v. d. Broek te Meteren-Eest. Toegelaten tot de Evangeliebediening J. A. P. Bongaards te Sneek, Ph. Leen- mans te Poederoyen en E. H. Lourens te Hummelo. Ds. E. T. van den Born 25 jaar predikant Woensdag 19 October is het een kwart eeuw geleden, dat ds. E. T. van den Born, thans predikant van de Gereformeerde Kerk onderh. art. 31 K.O. te Amersfoort, werd bevestigd als predikant in de Gere formeerde Kerken in Nederland. Hij werd op 2 Juli 1900 geboren en studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Op 19 October 1930 deed hij zijn intree als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Oud Loosdrecht. Op 8 Juli 1934 ging hij naar Helpman, vanwaar hij op 23 Maart 1938 naar Heemstede vertrok. Sinds 25 Januari 1942 staat ds. Van den Born te Amersfoort, waar hij zich op 6 Juli 1945 losmaakte van de Synodale besluiten. Sindsdien dient hij de Gereformeerde Kerken onderh. art. 31 K.O. De Koninklijke Nederlandse Automobiel club meent dat door recente publicaties, de indruk gewekt is dat ongeveer 2500 ver- keersmisdrijven, welke in het eerste half jaar van 1955 werden gepleegd en waarbij de bestuurders van voertuigen onder de invloed van alcohol verkeerden, 2500 auto mobilisten betroffen. De KNAC zegt, dat dit een geheel Onjuist*? voorstelling van zaken is. Blijkens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden- in het eerste halfjaar van 1955 2301 onher roepelijke veroordelingen uitgesproken wegens het rijden onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank, dat het voer tuig niet meer naar behoren kon worden bestuurd. Van deze 2301 gevallen betrof 20.7 percent of 477 gevallen motorrijtuig bestuurders. In 198 gevallen werden brom fietsers veroordeeld; de fietsers bleken voor 70.5 percent (1622) van het aantal gevallen aansprakelijk te zijn. Dit komt er dus volgens de KNAC op neer dat bijna 80 percent of 4/5 deel van de „alcohol-verkeersmisdrijven" op rekening van het langzame verkêer komen en dat het dus onjuist is het te doen voorkomen alsof alleen motorrijtuigbestuurders zich hieraan schuldig maken. Uiteraard dient tegen dronken chauffeurs zeer streng te worden opgetreden, maar het zal naar de mening van de KNAC, gezien de cijfers, noodzake lijk zijn zeer scherpe maatregelen tegen de dronken fietsers en bromfietsers te nemen. ADVERTENTIE SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Noodtoestand. Voor de tweede maal in twee maanden tijds hebben staten aan de Amerikaanse Oostkust dit weekeinde te lijden gehad van stormen en plaatse lijke overstromingen. Er zijn 34 perso nen om het leven gekomen. Duizenden mensen zijn dakloos. Op een twaalftal plaatsen werd de noodtoestand afge kondigd. Stalingrad. Volgens een uit Rusland terug gekeerde Duitser hebben slechts 17.000 van de 92.000 in Stalingrad gevangen genomen Duitsers de eerste negen maanden van hun gevangenschap in de Sovjet-Unie overleefd. Tegen het einde van de oorlog waren nog slechts vijf tot zesduizend Duitsers van deze groep in leven. Noodweer. Tijdens een hevig onweer boven Noord-Japan zijn drie vissersvaartuigen omgeslagen, waardoor dertig opvaren den het leven verloren. Op Hokkaido zijn vijf personen om het leven geko men. Èr worden 28 personen vermist. Atoomontploffing. In Zweden en Noorwe gen wordt een verhoging van de radio activiteit waargenomen die volgens ge ruchten geweten wordt aan een atoom ontploffing in de Sovjet-Unie. Van officiële Zweedse zijde is verklaard, dat men de oorzaak van de verhoging van de radio-activiteit niet heeft kunnen ontdekken. Overstromingen. Door de overstromingen in Pakistan van de rivier Ravi zijn in het district Sjechoepoera nabij Lahore ongeveer 250 mensen verdronken. Meer dan 15.000 mensen zijn dakloos en 300 worden vermist. Adenauer. De gezondheidstoestand van bondskanselier Adenauer blijft vooruit gaan en de temperatuur blijft dalen, al dus wordt gezegd in een bulletin van de behandelende geneesheren. De pa tiënt moet echter nog het bed houden. Eisenhower. President Eisenhower is zo ver hersteld van de hartaanval, die hem op 24 September trof, dat de behande lende geneesheren hebben besloten, niet meer dagelijks een cardiogram te maken. De patiënt heeft Zaterdag voor het eerst sedert zijn ziekte een kwartiertje zijn bed mogen verlaten. Hij werd door ver plegers van en naar zijn stoel gedragen. Stevenson. Stevenson, de democraat die in 1952 door Eisenhower verslagen is in de Amerikaanse presidentsverkiezingen, heeft verklaard dat hij de democratische candidatuur zou aanvaarden als hem die in 1956 zou worden aangeboden. Hij, verwacht echter niet opnieuw gekozen te worden als candidaat der democraten. Duurder. De prijs van sigaretten zal deze week in Groot-Brittannië met een penny per pakje stijgen, zo melden de Lon- dense bladen. Twintig sigaretten kosten nu drie shilling, zeven pence (ongeveer twee gulden). Links. Zondag is in Zweden een referen dum gehouden over de vraag of Zweden links verkeer moet handhaven of op rechts moet overgaan. Een grote meer derheid was voor „links". Winter. Zweden is het afgelopen weekein de geteisterd door ijzige stormen, waar door verkeer en verbindingen in het gehele land grote moeilijkheden hebben ondervonden. Tenminste drie personen zijn om het leven gekomen en een groot aantal personen liep verwondingen op. Zondagavond werden via de radio nieu we stórmwaarschüwihgen uitgezonden. Winnaar. Sir Winston Churchill is de eer ste winnaar geworden van de pas inge stelde Williamsburg-prijs voor „buiten gewone verdiensten in het bevorderen van de grondprincipes van vrijheid en rechtvaardigheid", aldus is te Williams burg in de Amerikaanse staat Virginia bekendgemaakt. De prijs bestaat uit een bedrag van tienduizend dollar en een symbolische bel. Samen. Een deputatie van zestien Britse parlementsleden, onder wie Clement Atlee en Bevan.is op Malta aangekomen voor een bezoek van een week. De dele gatie zal de mogelijkheden onderzoeken Malta op te nemen in het Britse Ge menebest. Bii een kleine brand In het perceel Nico- laas Witsenkade 23 te Amsterdam is Zater dagmiddag omstreeks vijf uur de 53-jarige bewoonster Johanna C. Poeltuin om het leven gekomen. Zij probeerde een voor de centrale ver warming bestemde kachel sterker te doen branden en goot daartoe uit een bus petro leum in de kachel, waardoor een kleine ex plosie ontstond. Op het zelfde moment vatte de kleding van de ongelukkige vlam. 23. Tevreden bekeek Pat O'Nozel het ge heimzinnige glas water, dat zij met zoveel moeite uit handen van de spionnen had den gehouden. „Geen druppel hebben zij in handens gekregen", stelde hij tevreden vast. „Wat Pat O'Nozel bewaakt, wordt goed bewaakt. Je moet maar goed oplet ten, hoe ik al die dingens doe, dan word je later misschien haast net zo'n beroemde detective als ik. Deduceren en combineren, daarmee vind je het antwoord op alle vragens". „Maar waarom wilden die spion nen ons dat glas afnemen?", vroeg Panda, „en waarom„Begin niet altijd met vragens!", viel Pat hem nijdig in de rede, „dat komt later aan de beurt. Voorlopig zijn we veilig op schip en hebben geen last meer van spionnens. Dankzij mijn „Handen omhoog!", klonk opeens een rau we stem endaar verschenen de spion nen om de hoek van een kajuit. Pat en Panda schrokken geweldig. Bekorrah riep Pat, „hoe komen jullie opeens op dit schuit?" „Geen vragies", siste Chi Fon, „geef glassie en maak haast!" HET IS VOLSLAGEN onmogelijk vaste regels op te stellen voor de maximum leeftijden die door dieren kunnen worden bereikt. Zeer in het algemeen zou men zeggen, dat grotere dieren langer leven dan kleine en dat - wat de zoogdieren be treft - de vegetariërs en alleseters langer in leven blijven dan de vleeseters. De ge weldige rhinoceros zal dus ouder worden dan de veel kleinere geit, maar óók ouder dan de vleesetende leeuw. En wanneer we de maximum leeftijden van deze dieren met elkaar vergelijken, blijkt dat inderdaad te klop pen. Maar een werkelijke re gel kunnen we hiervan toch niet maken, want dan zou den we in de grootste blunders vervallen. We maken ons sterk dat u nog nooit een slapeloze nacht heeft gehad door uw vermoeide hersenen af te pijnigen met de vraag hoe oud een bloedzuiger kan worden. Ondanks deze onachtzaamheid van uw kant, weet dit dier het soms tot 27 jaar te brengen. En een bepaalde zee roos blijkt wel 67 jaar oud te kunnen wor den, terwijl de reuzenmossel het een eeuw kan uithouden! Ook een kleine parelmos sel kan er zich op beroemen een eeuw of langer in leven te blijven, zoals uit een vondst van de Duitse zoöloog Israël in 1911 is gebleken. De meest uiteenlopende leeftijden tref fen we natuurlijk weer in het rijk van de insecten aan. Terwijl sommige van deze dieren slechts enige uren of dagen leven, weten andere het een zeer behoorlijk aan tal jaren uit te houden. Er zijn gevallen bekend dat mieren 10 tot 15 jaar leefden; een bijenkoningin kan 15 tot 20 jaar in leven blijven en een termietenkoningin bereikt soms wel 30 jaren. Bepaalde torren wisten deze leeftijd zelfs nog te overschrijden en brachten het tot 37 jaar. Wat dat betreft kunnen zich de vreemdsoortigste en onwaarschijnlijk ste gevallen voordoen. Zo zag Boas in 1889 uit een van de treden van de trap van de universiteitsbibliotheek te Kopenhagen een 3 cm. lange larve te voorschijn krui pen: Deze larve behoorde niet tot de in Denemarken inheemse in sectensoorten, maar kwam uitsluitend voor in de streek, waaruit het hout van de trap afkomstig was. U zult dit heel begrijpelijk vinden. Maar aangezien de trap in 1860 was vervaardigd, moet het insect dus minstens 29 jaar in het hout hebben gezeten! Wie van ons kan bogen op een jeugd van de zelfde tijdsduur? Het komt trouwens veel vuldig voor, dat kevers zich in het leven de hout boren en daarin blijven zitten, zodat uit meubels die reeds jaren in ge bruik zijn, ineens torren te voorschijn kruipen, behorend tot een soort die uit sluitend voorkomt in de streek waar het hout gegroeid is. Hieruit blijkt dat met de ontwikkeling van de larven vaak een lange tijd gemoeid is. Van de meikever is bekend, dat haar larve (de engerling) 4 a 5 jaar voor haar ontwikkeling nodig heeft, maar de larve van een krekelsoort in Noord-Amerika heeft 17 jaar nodig! Bijna net als wij, echter met dit verschil, dat de volwassen kever in dit geval slechts enige weken leeft. En nu nog iets over het merkwaardige verschijnsel van de schijndood. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2