Britse sleepboten verloren Liberiaan „Cygnet" - 7187 ton - bij IJmuiden Runners van Wijsmuller-slepers brachten verbinding tot stand Agenda voor Velsen Een Iers blijspel bij PALVU Baas Joh. Hommes bij Van Gelder uitermate hartelijk gehuldigd Visserij-varia Dertig mijl op drift langs de kust Vluchteling bij Hoek van Holland gegrepen Koninklijke onderscheiding en een stroom van waardering 7 Voorrangskwestie op Beecksanglaan Kapitein van „Zeehond" één week geschorst Loslopende hond dood gereden - auto beschadigd „Mous hörn" had dialectisch dichter op bezoek Automobilist „sneed" bromfietser Los zand veroorzaakte lelijke val £EG>ATYKer T uinbouwstudieclub besprak kassenbouw MAANDAG 17 OCTOBER 1955 Van een onzer verslaggevers) KAPITEIN BELCHER van de Britse sleepboot „Rumania" en zijn collega Mastin van de „Vanquisher", moeten de toestand donker hebben ingezien toen zij Zaterdagavond met het 7187 ton metende Libertyschip „Cygnet" bij rauw weer voor IJmuiden opdaagden en de loodsdienst voor alle schepen tijdelijk werd gestaakt. Met de onbemande vrachtvaarder, die eigendom is van Bahia Salinas Cia. in Liberia en voor reparatie naar Amsterdam moest worden gesleept, heeft het tweetal getracht op de Noordzee de ruimte te zoeken. Ver was men echter nog niet, toen om negen uur de tros van de „Vanquisher" brak en een uur later ook die van de „Rumania" bij het achterschip van de sleper uiteensprong. De „Cygnet" was op drift geslagen en een Noordelijke wind, sterkte zeven, stuw de het schip langs de Nederlandse kust. Een kans om opnieuw vast te maken, was er niet voor de Britten. Er waren geen runners aan boord. Zij wensten dag licht af te wachten en toen het ook in de ochtenduren van Zondag mislukte om de sleepdraad op te pikken, moesten de Nederlandse zeeslepers van N.V. Bu reau Wijsmuller er aan te pas komen om de „Cygnet" voor een stranding te be hoeden en in Hoek van Holland binnen te brengen. Dat de Liberiaan in de nacht niet op de kust tussen IJmuiden en Hoek van Holland is verdaagd, is daarbij uitsluitend te danken aan de over de zeebodem slepende, tweehonderd meter lange tros, die als „drijfanker" prima diensten bewees. De 592 ton metende „Rumania" een sleepboot van de Larche-klasse en eigen dom van William Watkins Ltd. en de 294 ton grote „Vanquisher" van Elliots Steam Tug sleepten de „Cygnet" van Hull in de richting van IJmuiden in de hoop nog voor het slechte weer de pieren te kunnen passeren. Bureau Wijsmuller, die vijf runners op de vrachtvaarder zou afzetten, werd van de vermoedelijke tijd van aankomst verwittigd. Maar de wind nam in kracht toe, de loodsdienst werd gestaakt en voor het drie tal zag het er zo dicht onder de kust slecht uit. Om een minuut over half twaalf, toen de trossen waren gebroken en de „Cygnet" op drift was geslagen met de Britse sleep boten er om heen cirkelend, meldde kapi tein Belcher van de „Rumania" aan Sche- veningen Radio: „Cygnet op drift geslagen ter hoogte van IJmuiden. In zwaar weer. De ronddrijvende Liberty vormt een ge vaar voor de scheepvaart. De sleepboten Rumania en Vanquisher houden „stand by". Alle schepen wordt verzocht scherp uit te kijken. Het schip heeft twee rode lichten verticaal en een bak- en stuur- boordslicht. Het schip is niet onder con trole. Positie 52.23 Noorderbreedte en 04.19 Oosterlengte. Kapitein Rumania". Rumaniabeschadigd Met de als1 "zèe-OTrkrer werkende sleep draad van de „Rumania" achter zich is de „Cygnet" in dé nacht langs de Nederland se kust geschoven. Te Noordwijk werden de vuren van de sleepboot en de „Cygnet" omstreeks halftwee op zes tot acht mijl uit de kust waargenomen. Door de Noor delijke wind bleef het schip de afstand tot de kust behouden, maar toch diende bij het eerste ochtendlicht zo snel mogelijk in gegrepen te worden. De kapitein van de „Rumania" verzocht Bureau Wijsmuller sleepboten gereed te houden. Zondagmorgen hebben de „Rumania" en „Vanquisher" uren achtereen gepoogd verbinding met de „Cygnet" te krijgen. Ër moesten runners aan boord worden gezet en onder hen zouden zich de kapitein en de eerste officier van de „Cygnet" bevin den. Bij het aanhoudend slechte weer slaagde men er evenwel niet in. Bij de po ging om de verloren sleepdraad op te pik- MAANDAG 17 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Canaris, de man die alles wist". Rex, 20 uur, „Khyber Patrol". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van iy 21.30 uur. „Felison", 1921 uur, zaal Heidestraat, ex positie werken van Mathieu Wiegman. DINSDAG 18 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Opstand der gedoemden". Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. „Felison", als Maandag. Ned Chr. Vrouwenbond, 19.45 uur, Cultu reel Gebouw, bijeenkomst. ken, liep de „Rumania" zware schade aan de voorsteven op. De sleper stootte tegen de „Cygnet" en moest de strijd opgeven. Op Lloyds open form Bij Bureau Wijsmuller, waar men zich inmiddels bijna 24 uur van de wal af had bezig gehouden met de „Cygnet", kwam omstreeks half twaalf het verzoek om sleepbootassistentie binnen. De Liberiaan was tot op 11 mijl ten Noordwesten van Hoek van Holland genaderd en daar ook de „Vanquisher" geen tros meer aan boord had, ging de kapitein van de „Cygnet" ac- coord met een contract met Bureau Wijs muller op Lloyds open form. Wijsmuller zou trachten het schip vast te maken en in een haven binnen te brengen. Voor de Britten zat er niets anders op dan aan de reder te seinen: „Wij deden herhaalde pogingen om vast te maken, maar slaagden hierin niet. Gaan voor in- spe'ctie van schade aan de verschansing naar IJmuiden. Ook Vanquisher naar IJmuiden. Kapitejn Rumania". Om kwart over twaalf ging de sleepboot „Stentor" onder commando van kapitein A. v. d. Wiele als eerste van het Wijsmul- ler-drietal naar zee. Een grotere sleper was niet beschikbaar, daar de „Noord- holland" in reparatie is en de „Cycloop" zoals gemeld werd een reis maakte naar Limmerick. Ook de „Nestor" met kapitein A. Broek en de „Hector" met de kapiteins T. Hoek, H. v. d. Burg en M. de Koe volg den omstreeks een uur en zetten koers naar de laatste positie: acht mijl ten Noordwes ten van Hoek vap. Holland. Op de sleep boot, die het eerst uitvoer, de „Stentor", waren negen mannen extra ingescheept om als runners op de „Cygnet" te worden af gezet. Ook de sleepboot „Maas" van I... Smit en Co's Internationale Sleepdienst en onder commando van kapitein D. Strijbosch kreeg om tien voor half twee opdracht zee te kiezen en te trachten vast te makea op de „Cygnet". Bureau Wijsmuller had de assistentie van een krachtige vierde sleper ingeroepen. Aan noord Het bleef ruw weer en ook toen •'•e „Stentor" en „Maas" bijna gelijktijdig in de buurt van de .,Cjrgnet" kwamen - - ook de loodsboot en de „Rumania" snuffelden hier nog rond was het voor de beman ningen: alles op alles. De stormieer van de „Cygnet" hing nog buitenboord en ach ter elkaar slaagden drie man van de „Maas" en zeven man van de IJmu iden.se „Stentor" er in om vast te grijpen en om hoog te klauteren.. En vast ge maalt i Het was tien minuten over half zes toen i de sleepboten „Maas" en „Stentor" bij de voorsteven van de „Cygnet" op de tros sen vast lagen en er met slepen kon wor den begonnen. Achter had inmiddels de „Nestor" vastgemaakt en kwam er bewe ging in het konvooi. Besloten werd de „Cygnet" de Nieuwe Waterweg op te sle pen in verband met de slechter wordende vooruitzichten voor het weer. De negen tienhonderd paardekrachten van de „Nes tor" en „Maas" sleurden de achterhaalde vluchteling tegen zeven uur de Waterweg op, terwijl de „Stentor" achter bijstuur de en de „Hector" naar IJmuiden was te ruggekeerd. De Britse „Rumania" zette toen ook koers naar de Rotterdamse Waal haven om de schade aan het eigen schip te laten opnemen. „Aktjo" in nood Ook de Nederlandse kustvaarder „Aktje" uit Delfzijl kwam Zondagmorgen in nood te verkeren, toen het schip op de zes en vijftigste breedtegraad lag te steken. De Noorse kustvaarder „Berkestrand" is op de noodseinen naderbij gekomen en heeft de „Aktjo" op sleeptouw genomen naar de Deense haven Esbjerg. „Raid" lekgeslagen Van het Noorse stoomschip „Raid" ont ving Nordeich Radio om vijf minuten voor één gistermiddag noodseinen. Liet schip lag tégen een zware zee te steken en was lek geslagen. De „Raid" wenste assistentie van sleepboten. De positie was 57.33 Noorder breedte en 05.36 Oosterlengte. Om vijf mi nuten voor acht gisteravond werd het noodverkeer voor de „RMd" gedeeltelijk opgeheven, toen twee schepen langszij de Noor waren gekomen om assistentie te ver lenen. Loodsdiensten gestaakt Door het stormweer op de Nederlandse kust moesten de loodsdiensten enige ma len tijdelijk worden gestaakt. De loods dienst Nieuwe Rotterdamse Waterweg werd Zaterdagavond om 19.48 gestaakt voor alle schepen, de loodsdienst Oostgat om 19.57 voor kleine schepen, de loods dienst Wielingen om 20.30 voor kleine schepen en de loodsdienst IJmuiden Zater dagavond om 20.50 voor alle schepen. Zondagmorgen werden alle diensten weer hervat, maar toen een nieuwe storm- waarschuwing voor het kustgebied van kracht werd, moest de loodsdienst IJmui den 's middags om 15.40 uur en de loods dienst Nieuwe Waterweg om 22.05 uur al weer voor kleine schepen worden gestaakt. Zondagavond om 23.10 uur werd de loodsdienst te IJmuiden voor alle schepen gestaakt. Van 1.10 uur vannacht af werd ook op de Nieuwe Waterweg geen schip beloodst. Vanmorgen om 8.15 uur werd de loodsdienst op de Waterweg weer voor kleine schepen hervat. In IJmuiden werd de loodsdienst voor grote schepen om 10.45 hervat. Het ontwerp van een verkeersbrug over de Rijn te Rhenen gezien vanaf de Zuidelijke oever. Op de achtergrond Rhenen met Cuneratoren. Het zomerbed wordt in een keer overspannen (143.25 m.). Bij de voormalige spoorbrug stond een pijler in het midden van de rivier. Deze pijler is kort geleden met springstof opgeruimd. De oude spoorbrug is gebouwd in 1880 eii vernield in 1940. Na weer hersteld te zijn is hij in 1945 opnieuw vernield. Van de oude landhoofden en pijlers is zoveel mogelijk gebruik gemaakt voor de nieuwe verkeersbrug. De onderbouvzal begin 1956 gereed komen. De montage van de stalen bovenbouw zal in 1956 plaats hebben. De brug ligt in de Noord-Zuid-verbinding, die naar het Noorden aansluit op provinciale weg no. 21 naar Veenendaal-Amersfoort. Het Ierse blijspel „Ze kregen wat ze wilden" door Louis d'Alton was enige jaren geleden een der grootste successen van het toenmalige Amsterdams Toneel Gezelschap, waaraan de rijk-genuanceerde uitbeelding van Bartley Murnaghan door Louis Saalborn stellig niet vreemd is ge weest. In dit aardige stuk neemt de schrij ver eigenlijk een loopje met onze huidige opvattingen over credietwaardigheid door zijn publiek via de lachspiegel aan te to nen dat het gehele geldwezen strikt geno men slechts op een fictie berust, van wel ke omstandigheid iedere handige jongen een dankbaar gebruik zal kunnen maken. Om deze stelling te bewijzen introdu ceert de auteur ons bij de Ierse familie Murnaghan, waarvan de vader een dich terlijke dagdromer is, die zijn permanente geldzorgen achter een gordijn van Shake- speare-citaten tracht te verbergen. De grote dag voor deze familie is aangebro ken, wanneer in het stadje een gerucht wordt verspreid, dat de Murnaghans een millioenenerfenis te wachten staat. Uiter aard behoeft het publiek over de bron van deze blijde mare niet lang in het onzekere OP WELKE WIJZE de verhouding van baas tot ondergeschikten en tot superieuren kan leiden tot een band van bijzondere sympathie is Zaterdag gebleken tijdens de huldiging van de heer Joh. Hommes, hoofdbaas in de mechanische werkplaats van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken, die als leerling-bankwerker in de „smederij" van het bedrijf gekomen thans zijn veertigjarig jubileum vierde. De hoogste waardering voor deze langdurige, trouwe dienst gewerd de jubilaris in de morgenuren op het Velsense gemeentehuis, waar hij, vergezeld van zijn echt genote en kinÓeren en in tegenwoordigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder jr., werd ontvangen door burgemeester mr. M. M. Kwint. Met enkele hartelijke woorden deelde de burgemeester mede, dat de heer Hommes de Koninklijke onderscheiding met de ere-médaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau was toegekend, waarna de versierselen werden opgespeld. Op het directiekantoor werd het gezel- had herinnerd, was het de heer N. v. Don- In Leuven is de schoolstrijd weer opgelaaid: meer dan tweeduizend studenten hielden een demcnstratietocht in de binnenstad, waar al spoedig ongeregeldheden met de gendarmes ontstonden. Op de foto zien we een aantal jonge demi nstranten in de stoet. schap ontvangen door de heren ir. J. Tromp, directeur; J. H. Smidt van Gelder jr., bedrijfsdirecteur; J. H. Troost, hoofd en J. Grinwis, bedrijfschef van de mecha- nische werkplaats. De bedrijfsdirecteur uitte zijn bijzondere waardering en erkentelijkheid voor het vakmanschap van de heer Hommes, die wegens zijn opgewekt humeur en bovenal wegens zijn taai doorzettingsvermogen de opgaande lijn van zijn staat van dienst aan het bedrijf zelf in de hand heeft gehad. De bedrijfsdirecteur had grote waardering voor de wijze waarop de jubilaris met de bzdrijfsleidingsamenwerkt en bood hem als blijk van waardering aan het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de bijbehorende grote zilveren legpenning. Als huldeblijk van ae directie ontving de heer Hommes een enveloppe, alsmede een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. Bovendien kreeg hij de draagmédaille, behorend bij het verworven eremetaal aangeboden. Me vrouw Hommes kreeg een foto in lijst van haar man „in actie" ten geschenke. In „Concordia" Een grote schare belangstellenden, onder wie alle bedrijfsingenieurs, chefs, vele per soneelsleden van de M.W. en anderen zich bevonden, was in gebouw „Concordia" bij een om de jubilaris een grootse huldiging te doen ondergaan. De bedrijfschef, de heer Grinwis, opende de rij van sprekers namens het beambten- corps. Hij verheugde zich nu eens te kun nen zeggen hoe de levensloop van de heer Hommes precies geweest is, zowel aan als buiten het bedrijf, maar speciaal in de M.W. Hier vergeleek de chef de hoofdbaas met de schoolmeester, die op alle vragen een antwoord moet geven aan zijn leerlin gen en hen gelijktijdig op ongedwongen wijze moet instrueren voor hun werk. Hij dankte persoonlijk en namens de beambten voor deze uitstekende verhouding en schonk de jubilaris een prachtige pick-up- installatie. Omdat de jubilaris persoonlijk het ini tiatief had genomen tot de oprichting van de afdelingsjubileumcommissie, die hij met een schenking in staat stelde te beginnen, was het de voorzitter, de heer H. Andrea, die onder meer met deze herinnering als voorzitter van het jubileumfonds de per soon van de jubilaris schetste. Al deze dankbaarheid was neergelegd in de aanbie ding van een aantal gramofoonplaten en bloemen Als collega-baas haalde de heer J. J. As- sink, baas kopergieterij, oude herinnerin gen op en liet deze vergezeld gaan van een schemerlampkap en ook al bloemen. Voor de getrouwe hulp aan de „klanten", die schijnbaar altijd nog net op het laatste ogenblik worden geholpen, toonde de heer W. J. Willems, bedrijfschef van de papier fabriek, zich namens de productie-afdelin gen in een geestige toespraak erkentelijk. Ir. J. B. Ader, bedrijfsingenieur, had in de afgelopen vijf jaar bijzondere waarde ring voor de vakkennis en het uitnemende organisatietalent van de jubilaris en dank te voor de prachtige samenwerking; dit was evenzeer het thema van de heer J. H. Troost, hoofd van de M.W. Nadat voor het personeel van de werk plaats de heer A. Mol aan de „oude garde" selaar, die zijn voorzitter van de Harmonie kapel „De Eendracht" met warme erken telijkheid kon vertellen van de rechte lijn, die gevolgd was en die de kapel in haar oude glorie had hersteld Mevrouw Hommes deelde mee in deze huldiging, waarbij haar vele bloemen wer den aangeboden. In de woning aan de Corverslaan 116 mochten de jubilaris en zijn familie van de vroege morgenuren af vele bewijzen van warme belangstelling ontvangen, zodat de kamers te klein waren om alle bloemstuk ken te bergen. Overigens bleek de woon ruimte nauwelijks voldoende om de velen, die de joviale, populaire jubilaris persoon lijk kwamen gelukwensen, te bevatten. De automobilist C. S. uit Beverwijk reed Zondag in de Vondellaan naar de Breestraat toe. Bij de kruising met de Beecksanglaan gaf hij geen voorrang aan een auto, bestuurd door G. J. K. uit Velsen. die de richting van de Zeestraat uit wilde. Er volgde een hevige botsing en beide wagens liepen ernstige schade op. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over de stranding van het motorschip „Zeehond" op de Goodwin Sands op 13 Mei. De raad is van -oordeel dat de kapitein, H. M. uit Delfzijl, schuldig is aan deze stranding door fouten in de algemene leiding der navigatie. De raad straft hem door de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van één week. De stuurman A. P. M. uit Mendaldum, die niet gediplomeerd is, wordt gestraft met een berisping voor de minder zorgvuldige wijze, waarop hij zijn wacht heeft gedaan. De „Zeehond", die op reis was van Duin kerken naar Londen, is gestrand omdat vol gens het oordeel van de raad de kapitein bij het bepalen van de koers een verkeerde stroom in rekening heeft gebracht. De stuur man nam geen enkele peiling. Welk een gevaar loslopende honden in het snelverkeer opleveren moest een auto mobilist ervaren ter hoogte van de Hof- geest op de Rijksweg. Daar kreeg hij plot seling zo'n dartele viervoeter voor de wie len. Het beest werd doodgereden, maar de auto kreeg ernstige schade aan de voor kant: radiatorfront en bumper werden met verlichting en spatborden deerlijk gekreu keld. Behalve dat de eigenaar de wettelijke aansprakelijkheid voor de schade moet dragen heeft hij een proces-verbaal gekre gen van de poliite. Brandje in riethoop Doordat de lasvlam van een brander, waar mee arbeiders bezig waren buizen in een perceel bollengrond aan de v. Kieftendel- laan te Santpoort te leggen, „doorsloeg" naar een rietschelf, vatte deze hoop riet vlam. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te doven. te blijven. Want enkel op dit loze bericht komen geld en crediet al in stromen bij het verblufte gezin naar binnen, op welke onverwachte hoorn des overvloeds alleen papa Bartley met een laconieke kalmte reageert. En wanneer dan later blijkt dat het kapitaal toch voor een ander is be stemd, heeft deze lepe Bartley louter door de fictieve credietwaardigheid reeds een fortuin bemachtigd, waardoor zijn vrouw en kinderen al het geluk verkrijgen dat voordien onbereikbaar leek. „Ze kregen wat ze wilden"! De Arbeiderstoneelvereniging „PALVU" heeft dit blijspel Zaterdagavond voor haar talrijke donateurs in het Hervormd Jeugd huis voor de derde keer opgevoerd, waar bij het publiek stuk en voorstelling een dankbaar en enthousiast onthaal bereidde. Wanneer wij hiervoor in aanmerking ne men, dat regisseur Jan Velzeboer door ziek te van diverse spelers en andere pech slechts nauwelijks een maand voorberei ding was gegund, mag hem de bewonde ring voor een dergelijk resultaat niet wor den onthouden. Hij had opnieuw een bij zonder knappe mise-en-scène verzorgd, waarbij de spelers telkens werden samen gevoegd tot waarlijk levende groepen. Een enkel hiaat in de rolkennis, dat anders met afkeuring zou zijn vermeld, kan onder de boven omschreven omstandigheden gemak kelijk worden verontschuldigd. Van de spelers was Chris Sluyters als boer Matty niet minder dan voortreffelijk: prima typeringskunst, waardoor deze luid ruchtige blaaskaak ten voeten uit gete kend werd. Cor Gravemaker, eveneens een der beste krachten van deze vereni ging, had in de vertolking van Bartley Murnaghan een opdracht voor de vervul ling waarvan zijn talenten niet toerei kend bleken. Al moet hieraan direct wor den toegevoegd dat ik de amateur gaarne zou willen zien, die wel in staat is een dergelijk rijk genuanceerd karakter enigs zins bevredigend uit te spelen. Want in deze rol zijn door de auteur gevoel voor humor, flair, bonhomie en vrolijke non chalance tot één beminnelijke bohémien samengevoegd, uit welke opsomming te vens de moeilijkheid van de vertolking moge blijken. Het verder uit zes personen bestaande gezin van Bartley Murnaghan dient goed beschouwd alleen om deze hoofdfiguur in een passende entourage te plaatsen. Miep Hoefmann, Tiny van der Laan, Jopie Stam, Toon Nierop, Theo Nierop en Wim Bijl jr. vormden een vlot en amusent ensemble. Hierbij mag nog wel even op het gelukkige debuut van laatst genoemde als de vrijmoedige Peter worden gewezen. Zij allen hebben ervoor gezorgd, dat de titel van het stuk ook volledig op de toeschouwers van toepassing is ge weest. JAN VAN DAM Omdat het aantal leden van de Gronin ger Vereniging „Mous hörn" te groot is geworden om één contact-avond te hou den, heeft het bestuur er twee van moeten maken, welke tweede avond dan Zaterdag in de Abelenstraat werd gegeven. Door de medewerking van de heer J. Zijl en die van twee Groninger dames-accordeonnis- ten èn de koffie met koek is het een on vergetelijke avond geworden. De heer J. Zijl, thans hoofd van een school in Den Haag, heeft reeds ettelijke gedichten, ver zen en toneelstukken geschreven in het Groningse dialect en is vooral op het Gro ningse platteland meer dan bekend. Uit zijn werken droeg hij enige stukken voor en dit op een uiterst vermakelijke wijze, af gewisseld met droge Groningse humor, die de aanwezigen deden gieren van het lachen. Doordat spreker veel met kinderen in aanraking komt, is een goed deel van zijn poëzie en proza op het kinderlijke af gestemd en hij verstaat de kunst de humo ristische zijde duidelijk naar voren te la ten komen. Penningmeester P. Jonkman, die de voorzitter verving, deelde mee dat de reis naar de Snip en Snap-revue op 29 October was volgeboekt. De eigen toneelgroep van de „Mous hörn" zal in begin December voor de eerste maal op de planken komen met „Mijn vriend de professor". Een verlotinkje met „allemaal hoofd- priezen" heeft meegeholpen de verenigings kas wat aan te sterken. Op het kruispunt Sluis weg-Amstelstraat sneed de bestuurder van een rechtsafslaan- de auto een per bromfiets rechtuit rijden de terreinbeambte van de Hoogovens. Deze viel en moest met rugletsel naar het An- toniusziekenhuis worden gebracht. Mej. E. R., een zeventienjarige IJmui- dense wielrijdster is op het losse zand, dat over de Groeneweg is gestrooid in verband met de rioleringswerkzaamheden, daar ten val gekomen. Zij kwam zo ongelukkig te recht, dat de ongevallendienst haar met een hersenschudding naar het Antoniuszieken- huis heeft moeten brengen. „Tussen de bedrijven door" In het programma „Tussen de bedrijven door" dat vanmiddag door de NCRV wordt uitgezonden zal mevrouw N. de Bock-Lui- ting uit Beverwijk spreken over het onder werp: „Bintjes of Potage Parmentier". Met de haringvangst van de trawlers is het de afgelopen week helemaal niet naar wens gegaan: behoudens een enkele uitzon- derirtg zijn dan ook alle trawlers op de verse vis overgeschakeld, en de besommin gen zijn goed geweest, beter dan die van de paar haringtrawlers, die IJmuiden deze week nog heeft gezien. Dat ook de Duitse trawlers weinig of niets vangen moge blijken uit het feit, dat de afgelopen week verse haring voor Duits land werd gekocht voor niet minder dan 1617 per kist, waarbij dan natuurlijk rog de nodige kosten komen. Er zouden zelfs al een paar Duitse trawlers naar het Kanaal gegaan zijn, om daar hun geluk te proberen. Was het een wonder, dat ook de makreel stijf aan de prijs bleef, en tegen het einde der week tegen de 20 zat? Dat ook de conservenfabrieken wel gedwongen zijn bij gebrek aan haring mede te doen, laat zich denken. Woensdag bracht de Allan Water een pracht schip kabeljauw mee, en maakt voor een kist 200.Donderdag lag de Haar lem aan de afslag, met eveneens een 50 kisten kabeljauw, die echter maar de helft, tegen de 100.opbrachten. Over de laatste trek, die in de markt gedaan wordt, gesproken. Tegen Donderdag is de schelvis, althans die van de trawlers, flink weggezakt. Nu is de kwaliteit van de trawler-schelvis ook zeker niet prima te noemen erg zacht terwijl die van de loggers belangrijk beter is, zodat de braad van de trawlers Donder dag rond de 10.zat, terwijl de goede tegen de 20.liep. Door het mooie weer is er veel schol ge weest, al was het hoofdzakelijk kleingoed', wat er werd aangevoerd. De prijs van de drietjes bleef hangen tussen de 15.en 20.terwijl de tweetjes vast zaten tus sen de 26.en 30.Grove schol was een gewild artikel voor Engeland, en bracht veel geld op, de „eenen" waren onder de 44.niet te koop, terwijl de drie grootste soorten rond de 60 zaten, wel een bewijs, dat men er weg mee wist. Tot en met Vrijdag is er veel geld gege ven voor alle soorten tong, maar Zaterdag zakten de beide grofste soorten wat weg; de grote brachten sinds lange tijd onder de 4.op, de grootmiddel even 3.De beide kleinste sorteringen stegen echter, en de slips zijn nog voor 3.verkocht. Na tuurlijk was het de export, die dit veroor zaakte. Voor de komende week zal de handel veel makreel en schelvis te verwerken krij gen, want tot en met Woensdag zijn er een 9-tal boten rijp. Als de Engelse wal beter wordt, zullen er zeer waarschijnlijk wel aanvoeren komen van verse haring, doch dan ook alleen van de laatste trek, want ook de vraag naar gezouten haring is groot, en dat prevaleert. Onder voorzitterschap van de heer O. de Ruyter heeft de land- en tuinbouwstu- dieclub „Heemskerk Vooruit" in café „De Oranjeboom" een bijeenkomst gehouden. De heer J. van Harte, hoofd-assistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst heeft hier een lezing gehouden over kassenbouw. Het op alle wijze telen van producten heeft het voordeel dat zeer vroeg en heel laat nog kan worden geoogst. Een groot aantal practische raadgevingen knoopte spreker aan zijn betoog vast, zodat het voor de aan wezigen een zeer leerzame avond is ge worden. Tot besluit hebben de leden onder ling van gedachten gewisseld over de voor- en nadelen van het 's morgens of 's middags veilen. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,902,50; gr. tong 4,20—3,55; grm. tong 4,003,00; kim. tong 3,352,90; kl. tong I 3,803.30; kl. tong II 3,002,44; tarbot I 2.70—2,10, per kg. Tar bot 108—86; tarbot III 86—72; tarbot IV 6142; gr. schol 7460; grm. schol 6051; kim. schol 6049; kl. schol I 5244; kl. schol II 36—12; schar 24—15; bot 18—14; v. haring 2113,50; makreel 2722; gr. schelvis 2925; grm. schelvis 2521; kim. schelvis 2620; kl. schelvis I 2216; kl. schelvis II 2616; wijting 168; gr. gul 4036; midd. gul 3331; kl. gul 2217; ham 10290; poon tjes 2016; kl. koolvis zw. 20; kl. koolvis wit 3532, per 50 kg. Gr. kabeljauw 192—108; gr. koolvis wit 8884; gr. leng f68, per 125 kilogram. Aanvoer van Zaterdag. 370 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 1000 kisten schol, 35 kisten schar, 15 kisten bot, 785 kisten haring. 98 kisten makreel, 280 kisten schelvis, 440 kisten wijting, 75 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 5 kisten ham, 5 kisten poon. 55 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 3190 kisten. Besommingen van Zaterdag. HD 87 f 11.020; KW 89 f3880; KW 155 f3160; KW 178 f4000; KW 86 f2740; IJM 7 f8420; IJM 204 f650. Kotters: KW 128 f810; KW 68 f2290; KW 92 f 690; KW 35 f1630; KW 56 f1170; KW 60 f 1390: SCH 126 f 540; WR 7 f3750; WR 67 f2990; IJM 31 f2810; RO 29 f1050. IJselmeervisserij. Zaterdag werd door 30 vaartuigen op Urk aangevoerd: 689 pond snoekbaars, prijs f 0.60f 0,61, 47 pond lijn- aal, prijs f 1.17f 1,20. 406 pond rode baars, prijs f 0,50f 0,54, 1407 pond voorn, prijs f 0,10f0,11 per pond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9