Veren igingsva ria Visserij - varia Strawberries (dames) won van nog ongeslagen Alliance Vitesse door nederlaag van Velsen alleen aan de leiding Groenten- en bloemenmarkt geeft al een volmaakt herfstbeeld Hockey in Kennemerland Castncum Eerste zege van WH uit de IJmond CSV 8 Schipper van „Wiron IV" gestraft „Rue St. Lazare 17" door St. Pancratius „Plying Enterprise" zonk met geheime lading Speciale peen-exportveiling Ouderavond van Chr. Kleuterschool Uitgevaren vissersvaartuigen VOETBAL IN KENNEMERLAND Lamers-bekertournooi Andijvie kon niet altijd verkocht worden Propaganda-avond „Volksonderwijs" Uitvoering van „Nieuw Leven" Baarswedstrijd van hengelaarsvereniging Badplaatsbewoners speelden bridge Velsen Waterloo ADO WIJ A ID A THALIA MAANDAG 24 OCTOBER 1955 Het eerste dameselftal van de Kennemer hockeyclub Strawberries heeft Zondag het stoute stukje uitgehaald het bezoekende en nog ongeslagen team van Alliance uit Heemstede een nederlaag van twee-een toe te brengen. Van de overige drie dames wedstrijden eindigden er nog twee in een overwinning voor de hockoysters uit Vel sen. De dames van Echtrop uit Beverwijk haalden uit drie wedstrijden een overwin ning, een gelijk spel en leden een nederlaag. De heren van deze vereniging wonnen een en verloren twee wedstrijden, terwijl er eveneens twee ontmoetingen werden afge last door slechte gesteldheid van de velden van de tegenpartij. Bij Strawberries ver loor liet eerste team van het bezoekende Kampong. De overige vier wedstrijden brachten twee overwinningen, een neder laag en een gelijk spel. Kampong maakte voor de rust gebruik van een overwicht door de leiding te nemen. Na de rust en vooral in de laatste twintig minuten van deze ontmoeting speelde de thuisclub sterker maar kon het overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Daardoor bleef de verdiende gelijkmaker en een verdeling van de punten uit. Met Zandvoort en Hurley, die elk op eigen ter rein met twee-nul wonnen van Alkmaar en BMHC III, verdiende Echtrop Zondag twee winstpunten in de competitie van de pro motieklasse C door met twee-een over het bezoekende Pinoké II te zegevieren. Toen de doelverdediger van Pinoké een schot van E. van der Woude niet goed weg werkte was de andere binnenspeler N. Groen er dadelijk bij om de bal in te schieten. De midhalfspeler O. Rooyaards vergrootte de voorsprong van Echtrop door van de rand van de cirkel af de bal onver wacht hard in te schieten in plaats van een voorzet te geven, waar de achterspelers van de tegenpartij op wachtten. Uit een tegenaanval redden de gasten de eer. Na de rust slaagden geen der beide partijen er meer in doelpunten te maken. Strawberries II behaalde in de tweede klasse D het goede resultaat door op eigen terrein met vier-een te winnen van Alli ance II. Al direct na de beginbully nam Alliance de leiding maar kort daarna maakte C. van Overeen gelijk, toen hij een strafbully voor de thuisclub won. In de tweede speelhelft waren de spelers van Strawberries aanmerkelijk sterker en druk ten het overwicht uit in nog drie doel punten van Chr. Smit (2x) en van A. Hop. Voor de competitie in de derde klasse D aanvaardden maar tien spelers van Straw berries de reis naar Den Helder, waar Hermes een overwinning van drie-een op de gasten behaalde. Hoewel G. Janus na de rust een achterstand van een-nul in liep, scoorden de spelers van Hermes in een overigens gelijk opgaande strijd twee maal en brachten de einduitslag op drie een in hun voordeel. In dezelfde afdeling speelde Echtrop II in Amsterdam tegen Pinoké II, welke ontmoeting in een over winning van drie-een voor de spelers uit Amstelveen eindigde. Voor de competitie in de Onderbond Noordholland werden bij de heren nog twee wedstrijden gespeeld. Het waren beide plaatselijke ontmoetingen van elf tallen van beneden tegen teams van boven het Noordzeekanaal. Strawberries IV speel de gelijk (een-een) tegen DEM, welke stand reeds met de rust was bereikt. DEM deed de bij Strawberries door C. van der Jagt verworven voorsprong te niet. De spelers uit Velsen speelden overwegend sterker hetgeen zij niet in doelpunten kon den uitdrukken. Strawberries V zege vierde in Beverwijk met vier-nul over Echtrop IV door een voornamelijk tech nisch overwicht. De thuisclub miste enige kansen door gebrek aan een schotvaardige voorhoede. De met rust reeds bereikte eindstand werd bereikt door doelpunten van A. Booy en A. Wedemeyer (3x). Strawberries won Alliance moest de eerste nederlaag in ontvangst nemen van Strawberries, dat in Velsen met twee-een won. Mej. W. van der Veen opende de score, waarmee de rust werd bereikt. De gasten moesten de lastige klip van de buitenspelval omzeilen en bij een uitbraak kon me-j. E. Olthoff voor Alli ance gelijk maken, in het begin van de tweede helft. Twaalf minuten voor het eindsignaal maakte mejuffrouw J. Brommer indirect uit een korte hoekslag voor Straw berries het winnende doelpunt. In het veld waren beide partijen eikaars gelijken, maar Strawberries won het door een veelheid aan enthousiasme. De speelsters uit Velsen hebben na Zondag met zeven winstpunten uit zes wedstrijden een achterstand van Raad voor de Scheepvaart verwijt hem slordige navigatie De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak van de motor trawler Wiron IV" IJM 209, die op 7 Juni op de reis van de visgronden naar IJmuiden tijdens slecht zicht bij Wijk aan Zee aan de grond is gelopen. De raad heeft de schipper A. K. uit IJmuiden gestraft door hem de bevoegdheid om als schipper op zeevissersschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. De „Wiron", toebehorende aan de rederij „Wiron" te Hippolytushoef, was ongeveer zes minuten na het stoten weer vlot geko men en had geen water gemaakt. Volgens het oordeel van de raad is het aan de grond lopen te wijten aan zeer slor dige navigatie. Het was slecht zicht en dit had de schipper aanleiding moeten geven met matige vaart te gaan varen en geluids- seinen te geven. Hij liet niet alleen geen extra-uitkijk lopen, maar liet bovendien, in strijd met de voorschriften, de wacht doen door slechts één man. Hoewel het schip uitgerust is met een goed werkend echolood is dit ook niet gebruikt. De Castricumse katholieke gemengde toneelvereniging St. Pancratius zal Zondag 13 November en Zaterdag 19 November, respectievelijk in hotel Borst en zaal Roo- zendaal, het toneelstuk „Rue St. Lazare 17", van Bob Bertina, voor het voetlicht bren gen. De regie is in handen van de heer N. Marsé. drie punten op de hockeysters uit Heem stede. Strawberries II en Echtrop I hadden in de derde klasse D uitwedstrijden tegen de tweede elftallen van Rood Wit en Pinoké. Strawberries won met twee-nul verdiend door doelpunten van de dames G. Nijssen en I. Laguna, welke reeds voor half-time achter de doelverdedigster van Rood Wit waren gebracht. Echtrop had met rust nog de leiding met een-nul, maar drie doel punten van de thuisclub Echtrop brachten de stand op drie-een in hun voordeel. Alliance IV verloor in Heemstede in de vierde klasse competitie met drie-een van het bezoekende Strawberries III, dat met de rust al leidde met een voorsprong van drie-nul door de dames M. Mackaay (2x) en E. Lemaire. Een veel sterker Kraaien zegevierde in Wormerveer met niet minder dan vijf-nul over Strawberries IV waar tegen de rust al vier-nul in het voordeel van de thuisclub was. In dezelfde afdeling ontving Echtrop II het team van en uit Hoorn, waartegen in de eerste speelhelft door mej. N. van der Werff een voorsprong werd genomen van een-nul. Voor het eind signaal gelukte het de tegenpartij Hoorn tot een verdeling der punten te komen door een korte hoekslag te benutten om de gelijkmaker te scoren. Het derde dameselftal van Echtrop ont ving voor de Onderbondcompetitie de ploeg van Alkmaar IV. De speelsters uit Bever wijk wonnen met een-nul, dank zij een doelpunt voor de rust van linksbinnen mejuffrouw A. Bordus. LONDEN (Reuter) Volgens de Lon- dense „News Chronicle" vervoerde het Amerikaanse vrachtschip „Flying Enter prise", dat bijna vier jaar geleden ten Zuid- Westen van Engeland in de Atlantische Oceaan zonk, onder meer zes metalen kis ten met bijna de gehele wereldvoorraad zuiver zirconium. Zirconium is een metaal dat in atoomcentrales wordt gebruikt om dat het geen neutronen opneemt. Volgens het blad vervoerde het schip naar de Verenigde Staten een zending zir conium uit Duitsland het enige land dat destijds een fabriek bezat waarin zuiver zirconium kon worden gemaakt. Volgens de „News Chronicle" wist noch kapitein Carlsen (van de „Flying Enterprise"), noch iemand aan boord van de twee Ame rikaanse torpedobootjagers, die het vracht schip bijstonden, iets van de aard van het metaal. Dit werd geheim gehouden om te voorkomen dat iets zou uitlekken over de richting waarin het Amerikaanse atoom onderzoek zich ontwikkelde. Nu de Verenigde Staten en andere lan den het destijds schaarse metaal in grote hoeveelheden zelf kunnen maken, heeft een Amerikaanse atoomgeleerde toestem ming gekregen zijn Britse collega's van de kwestie op de hoogte te stellen, aldus de „News Chronicle". De speciale peen-expóftvelling van Don derdag kreeg een aanvoer van ruim 40.000 kilo te verwerken. Peen B besömde 9.90 10.40; peen C ging voor 10.3012.20 van de kar en peen D liet 6,5010,10 per 100 kilo afdrukken. Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Vrijdag in Castricum de volgende prijzen: spruiten 4674, sperciebonen 96115, andijvie 6 11, rode kool 9,511, appelen 35, boeren kool 9 en prei 12. De Christelijke Kleuterschool te Wijk aan Zee heeft in huize „Henriëtte'" een ouderavond gehouden, die zich in een grote belangstelling mocht verheugen. De voorzitter der schoolvereniging, de heer G. Visser'stelde in zijn openingswoord vast dat het kleuteronderwijs in de bad plaats bij mejuffrouw Redeker in goede handen is. Hij prees haar voor de wijze waarop zij haar werk verricht. Het kan niet anders of dit moet zowel voor de ouders als voor de kinderen een groot nut afwerpen, aldus de heer Visser, die erop aandrong de propaganda ter hand te nemen. De wet op het kleuteronderwijs zal namelijk het aantal leerlingen per klasse waarschijnlijk op 35 bepalen, zodat Wijk aan Zee alle zeilen moet bijzetten om dit te behalen. Het hoogtepunt van de avond werd ge vormd door een zangles die enige ouders kregen op de wijze zoals deze in de kleuter klas geschiedt. Dit ging met enige hilari teit gepaard, maar toonde toch duidelijk aan, hoe prettig het voor de kinderen is. In de pauze bestond gelegenheid tot be zichtigen der werkstukken die de kinderen op de school hebben gemaakt. Vele ouders staken hun bewondering hiervoor niet on der stoelen of banken. Trawlvissery Maandag 10 October: ml. Elie Chénévière IJM 32, Eveline IJM 116; ml. De Vrouw Anna KW 21 (21 Oct. binnen); mk. Flevo WR 50 (21 Oct. binnen). Dinsdag 11 October: st. Bloemendaal IJM 71; mt. Johannes Polderman IJM 20, Batavia IJM 99; ml. Onderneming III SCH 117. Woensdag 12 October: st. Norma Maria IJM 6, Bergen IJM 16; ml. Nestor KW 101. Donderdag 13 October: mt. Comelis Vrolijk Fzrn SCH 171: ml. Cornelis KW 24. Vrijdag 14 October: st. Haarlem IJM 9, Abraham VL 77; mtl. Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35, Wiron II IJM 211; ml. De Vier Gezusters KW 162, Onderneming II SCH 37; mk. Mercator IJM 19 (21 Oct. binnen). Zaterdag 15 October: st. Gelria IJM 21, Flamingo IJM 25. Maandag 17 October: geen schepen ver trokken. Dinsdag 18 October: st. Tzonne IJM 1, Herman IJM 2; mt. Maria van Hattem IJM 10; ml. Adrianus KW 10. Arie Nico KW 17, Concordia KW 26. Excelsior III KW 76, Pe- tronella KW 125, Emma Wilhelmina KW 135, Dolfijn RO 2. Drie Gebroeders HD 79; mk. Dageraad IJM 4. Maranne IJM 7, Maartje IJM 8 (19 Oct. binnen), Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27 (19 Oct. binnen). Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Pietertje HD 87, Anna Maria KW 27, Tiny KW 34. Stem KW 36. Prinses Margriet KW 51, Prinses Beatrix KW 72, Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133. Woensdag 19 October: ml. Avontuur KW 114. Donderdag 20 October: mt. Thorina IJM 33, Deining KW 8; ml. Verwachting IJM 204, Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Dog- gersbank KW 75, Jan KW 84. Willempje KW 89. Alida KW 91, Jacoba KW 107, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169; mk. Maartje IJM 8, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, De Hoop I IJM 45, Vios IJM 52; De Hoop II IJM 59, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Alice KW 62, Twee Gezusters KW 77. Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 8. Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126. Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210. Vrijdag 21 October: mt. Claesje RO 46; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Twee Gebroe ders IJM 27. Johanna Cornelia KW 88, Vier Gebroeders TX 14. Haringdrüfnetvisserij Woensdag 21 September: ml. Mr. Dirk Curtius KW 2. Vrijdag 23 September: ml. Vertrouwen KW 6. Maandag 26 September: ml. Wilihelmina I KW 25 (21 Oct. binnen), Ella Christina KW 97. Woensdag 28 September: ml. Anna en Cor nelia KW 14 (21 Oct. binnen), Rijnmond II KW 43, Eendracht KW 168. Maandag 3 October: ml. Rijnmond IV KW 15. Grietje KW 20, Rijnmond I KW 42, Noordzee KW 47, Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70. Excelsior II KW 78, Voor waarts KW 140. Dinsdag 4 October: ml. Martha IJM 74, Martenshoek IJM 283, Sakina KW 32, Hui- berdina Gijsbertha KW 85, Bali KW 129. Wilhelmina II KW 138. Woensdag 5 October: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3, Margrietha Maria KW 29, Bertha KW 38. Gezina Geertrui KW 176. Vrijdag 7 October: ml. Willy SCH 7. Zaterdag 8 October: ml. Elizabeth KW 49. Maandag 10 October: ml. Hubertha Gerar- da KW 9, Nederland IV KW 167, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 11 October: ml. Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba K W41, Toenadering Voor Velsen was het Zondag een slechte dag: met vier-twee moest het de meerderheid van het aloude Alcmaria Victrix erkennen. Vooral het feit, dat de Santpoortse defen sie viermaal gepasseerd werd, was een geduchte tegenvaller. De verdediging toch, die als het sterkste deel van het elftal gold, werd nu in één wedstrijd even vaak gepas seerd als in de vijf voorafgaande tezamen. Het gevolg van een en ander was dat Vi tesse, dat zelf niet speelde, nu alleen aan de kop gaat. Een ander verrassende uitslag was de drie-nul overwinning van CSV op HSV. Deze zege betekende de eerste winstpun ten voor de Castricummers, maar wij ver onderstellen, dat er nu wel meer zullen volgen. ADO blijft teleurstellen. Nu werd we derom van EHS verloren en nog wel met drie-één. Er hapert blijkbaar wat in de Heemskerkse ploeg, die nu met CSV de onderste plaats deelt. De semi-plaatselijke ontmoeting Kin- heim-Terrasvogels eindigde in een één-nul zege van de Santpoorters, die nu al één winstpunt meer hebben dan zij wedstrij den hebben gespeeld, een feit, waarop zij het vorige seizoen nimmer hebben kunnen bogen. De Alkmaarse Boys toonden zich met vijf-twee de meerdere van hun stad genote RKAFC. In 4 E vielen twee verrassende uitslagen te noteren. Zo haalde Waterloo het krasse staaltje uit het met THB aan de kop staan de NAS met een drie-één nederlaag huis waarts te zenden en daar THB op eigen terrein nog wel met twee-één van DIO verloor de tweede verrassende uitslag! gaan de Waterloërs thans met negen punten uit zes wedstrijden aan het hoofd der afdeling. Halfweg en Bloemendaal speelden een spannende wedstrijd, waarin de verdedi gingen de baas bleven. Ook ETO en APGS verdeelden de punten. Hier was de uitslag tweetwee. Onze Gezellen deed verdienstelijk werk door Semo op eigen terrein met twee-nul te verslaan. Tenslotte behaalde WH zijn KW 95, Rijnmond V KW 110. Vooruit KW 151, Katwijk III KW 161, Onderneming KW 175, Cornelia Maria SCH 135. Woensdag 12 October: ml. De Arend KW 7, Orion KW 22, Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48, Jan KW 50, Hette Marga- retha KW 74, Robert William KW 123, Willy KW 141-; mk. Dine Marie KW 57. Donderdag 13 October: ml. Helena KW 39. Vrijdag 14 October: ml. Rijnmond III KW 44, Nederland VII KW 130. Zaterdag 15 October: ml. Borneo KW 127. Dinsdag 18 October: ml. Willem Cornelis KW 16, Nederland VI KW 37. Sumatra KW 86, Wilhelmina III KW 147 (21 Oct. binnen gesleept door de KW 25), Java KW 159, Janna KW 163. Woensdag 19 October: ml. Hollandia KW 18, Volharding KW 23, Annie KW 54, Maria Jacoba KW 73. Donderdag 20 October: ml. Fierman Eduard KW 5. Vrijdag 21 October: ml. Dirk KW 19, Everdine Jacomine KW 173. In het billarttournooi om de Lamersbe- ker is de tweede wedstrijd tussen het Be- verwijkse „Excelsior" en „Excelsior" uit Alkmaar geëindigd in een 0-10 overwin ning voor de Alkmaarders. De gedetail leerde uitslagen waren: W. Oorthuys (B.) 119 104 29 19 3,58 0 J. Middelbeek (A.) 98 98 29 17 3,37 2 B. Groot C. Plas 57 48 23 24 48 24 7 0,95 0 6 2,— 2 J. Vessies 107 101 37 17 2,72 0 J. Middelbeek 98 98 37 12 2,64 2 F. K. Hessen 36 R. Wijdenes 37 24 36 37 36 4 0,66 0 7 1,02 2 J. Vessies A. Koelman 107 90 90 40 12 2,25 0 90 40 13 2,25 2 Lezingen over verwarming Een tweetal lezingen over woningver warming worden georganiseerd door de commissie voor Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting te Beverwijk. Op Maandag 24 October wordt in ,,'t Centrum" gesproken over electrische ver warming en een week later is gasverwar- ming aan de beurt. Personeelsvereniging bij Coöperatie Op een tot dit doel belegde bijeenkomst is opgericht de personeelsvereniging van de Coöperatie „Kennemerland". Momen teel telt de nieuwe vereniging reeds vijf endertig leden, doch men verwacht dat dit aantal in de toekomst snel zal toenemen. De eerste taak die moet worden uitge voerd is het organiseren van een St. Nico- laasfeest voor de leden en hun kinderen. In het bestuur werden benoemd mejuf frouw A. Bakker en de heren J. Zuidam, W. E. Bemer Ph. C. Comis en C. Hoepen, die de functies onderling zullen verdelen. Ook deze week was er een grote aanvoer op de groentemarkten, die lang niet altijd even vlot verkocht kon worden. De andij vie kwam in grote partijen aan de markt en behalve in het begin der week, toen er nog tot 18 cent per kilo werd betaald, was deze bladgroente de gehele week goedkoop: 6 tot 9 cent per kilo. Vrijdag bleef er zelfs nog heel wat onverkocht. Waspeen varieer de van 8 tot 10 cent per kilo ook hiervan draaiden heel wat kisten door. Voor de ex tra kwaliteit betaalde men tot 18 cent per kilo. Sla raakt op: er werd rond de 10 cent per krop betaald. Spinazie is schaars en hier voor bestond veel animo hetgeen de prijs deed oplopen tot 45 cent per kilo. Bloem kool komt er nu minder; de goede kwali teit noteerde nog tot 62 cent per stuk; sper ciebonen uit de kassen gingen tot f 1.55 per kilo. De oogst der pronkbonen is ook zo goed als ten einde; de prijs varieerde van 20 tot 60 cent per kilo. Er bestond door het kou dere weer meer vraag naar de winterpro- ducten, spruiten gingen tot 77 cent per ki lo, prei varieerde bij een ruim aanbod van 10 tot 19 cent per kilo. Selderijknollen brachten het tot 22 cent per stuk. Rode en er van 34 tot 85 cent per bos betaald, met een iets hogere prijs voor prima sortering. De grootbloemigen varieerden van 14 tot 36 cent per stuk. Duindoorns komen nog in grote partijen aan de markt; voor de grote takken werd tot 67 cent per tak betaald. Er komen kleine aantallen Nerine waar voor tot f 1.15 per stuk werd betaald. Er is een ruime sortering potplanten voor sta biele prijzen. groene kool varieerden van 814 cent per kilo. Tomaten minderden in aanvoer en hierdoor trokken de prijzen iets aan en is tot 66 cent per kilo betaald. Er was een» ruim aanbod van druiven; hierdoor daalde de prijs wel iets, er is van f 0.65 tot f 1.10 per kilo besteed. Op de bloemenveiling begint het met de zomerbloemen nu over te raken. Door de najaarsstorm en regen ziet men vele soor ten niet meer aan de markt komen. Het zijn nu hoofdzakelijk de chrysanten die 90 van de aanvoer uitmaken.. Er is veel vraag naar bloemen vooral naar de goede kwaliteiten, die dan ook gunstige prijzen opbrengen. Bij de troschrysanten zag men de Shirleysoorten, Beryl, Oldland en Rose Precose. Al naar gelang van kwaliteit werd De Beverwijkse afdeling van de vereni ging „Volksonderwijs" houdt op Donder dag 27 October in het Luxor-theater een propaganda-feestavond. Het programma wordt verzorgd door leerlingen van open bare scholen met medewerking van de heer B. P. M. Wortman uit Wijk aan Zee. Spreker op deze avond is mr. de Roos, wethouder van Onderwijs te Amsterdam en algemeen voorzitter van „Volksonder wijs". De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft op Woensdag 26 October in het Kennemer- theater een opvoering van l\et toneelspel van William Inge: „Kom terug, kleine Sheba". De regie heeft Jan Hundling. De leden van de hengelaarsvereniging „Castricum" gaan Zondag 20 November vissen op baars in de Ringvaart te Heer- Hugowaard. Dit heeft men Donderdag tij dens de in lunchroom Kuilman gehouden ledenvergadering besproken. Voor het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring heeft de heer J. Welbergen „bergen" werk verzet en als beloning daar voor heeft voorzitter G. Terol deze hen gelaar een fikse doos sigaren overhandigd. De Koninklijke goedkeuring is dezer da gen afgekomen. Lezing voor KAB-leden Voor de leden van de Wijk aan Zeese afdeling van de K.A.B. heeft dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop van Haar lem in hötel „Sonnevanck" een lezing ge houden over het onderwerp „Overbevol king en kinderbeperking". Verschillende kanten van dit vraagstuk werden door de heer De Jong belicht en met vele voor beelden trachtte spreker zijn beweringen te staven. Zijn lezing werd door de aan wezigen met grote aandacht gevolgd en na afloop werden nog vele vragen gesteld. De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft de competitie voortgezet met de volgende uitslagen: Groep A: 1. Dikkenberg-v. d. Geer 20V2 ount; 2. de heer en mevrouw Van Son 2Q/7 pnt.; 3. de heer en mevr. Gertenbach 19 pnt.; 4. mej. v. d. Putte-v. d. Aar 19 pnt.; 5. Schoos-Kleyn 17/2 pnt.; 6. Van Klaveren-Handgraaf I6V2 pnt.; 7. Duin- meyer-Grapendaal 12 pnt. Groep B: 1. de dames Schaaper-Hand- graaf 23 pnt.; 2. Dobber-Pirovano 23 pnt.; 3. de heer en mevr. Geudeke 19'/» pnt.; 4. de heer en mevr. v. d. Aar 18>4 pnt.; 5. mevr. Dobber-v. d. Elzen 14Vz pnt.; 6. Schavemaker-De Graaf 10 pnt. eerste overwinning: DCO was het eerste slachtoffer van de VVH'ers (één-nul), die daarmede de onderste plaats aan Semo overdeden. Derde klasse B: Vierde klasse E: Vitesse 5 8 Waterloo 6 9 Velsen 6 8 Halfweg 6 8 Wijk a. Zee 4 7 THB 5 7 Alcm. Victrix 5 7 NAS 5 7 Terrasvogels 5 6 Bloemendaal 6 7 Alkm. Boys 6 6 ETO 6 7 EHS 6 6 DIO 6 7 HSV 5 4 APGS 6 5 Kinheim 6 4 OG 6 5 RKAFC 4 2 DCO 6 3 ADO 5 2 WH 6 3 CSV 5 2 Semo 6 2 Velsen heeft zijn supporters wel danig teleurgesteld door op eigen terrein van Alcmaria Victrix te verliezen hetgeen dus de eerste nederlaag betekende. Het wilde ditmaal helemaal niet vlotten met de an ders zo snelle voorhoede, wan hoewel de thuisclub practisch niet in de minderheid was» droegen de Alkmaarse aanvallen een veel gevaarlijker karakter dan die van Vel sen. Het verwonderde niemand, dat Alc maria Victrix voor rust een twee-nul voorsprong kon nemen en in de tweede helft werd de zaak practisch óp dezelfde voet voortgezet. Ook nu weer maakten de bezoekers aanvankelijk van de kansen een beter gebruik en vrij spoedig werd de score opgevoerd tot nul-vier. Dat vond Velsen toch blijkbaar te bar en omdat de bezoe kers het wat kalmer aandeden kreeg Vel sen een uitgesproken overwicht. Dit leid de tot een tegenpunt van Bakkum en toen kort daarop Brouwer de achterstand tot twee-vier inliep, keerde de spanning te rug. Maar verder lieten de bezoekers het toch niet komen. Tenslotte is dan toch het record van NAS gesneuveld. Want Waterloo komt de eer toe de Halfwegse ploeg, die nog zonder ver- liespunt was, een halt toe te roepen. Prachtig spelend drong Waterloo gedu rende het eerste kwartier van de strijd NAS terug, maar NAS hield stand. Zij slaagde er in het initiatief over te nemen, en namen na 20 minuten de leiding. Deze achterstand prikkelde de IJmuidenaren zo, dat de NAS-verdediging het zwaar te ver duren kreeg, maar Post c.s. waren niet ge lukkig met hun schoten. De verdiende ge lijkmaker kon toch niet uitblijven en Schelvis gaf Numan een prachtige kans en deze laatste zorgde met een beheerst schot dat met gelijke stand gerust werd. De verwachting dat ook de tweede speel helft een door beide ploegen uitstekend spelletje gespeeld zou worden is niet uit gekomen, want toen Numan een hoge bal voor het doel plaatste, en Post met een welgemikte kopbal zijn club de leiding gaf, was de aardigheid er af, want NAS tracht te nu met hard spel de IJmuidenaren uit hun spel te halen, maar zij slaagde hierin niet want Waterloo had het antwoord klaar, en toen Schelvis er in slaagde met een hard schot te scoren en zodoende de zege veilig stelde, ging NAS door met te hard spel waardoor het zijn eigen kansen verwaarloosde. Op een glad veld heeft ADO wederom verloren, nu van EHS. Er waren negentien minuten gëspeeld toen Martens een voor zet wilde weg-werken maar de bal in eigen doel schoot (1-0). Met deze stand bereikte men de rust. In de tweede helft leek het er nog op dat ADO gelijk zou gaan maken, maar door de gladheid van het veld wer den de aanvallen vroegtijdig onderbroken. Na een half uur spelen bracht Bilderdijk de stand op twee-nul. Vijf minuten later onderschepte De Boer een voorzet van De Haan, maar hij liet de bal in zijn doel val len (3-0) In de laatste minuten kon Groot een voorzet van Van Tunen nog inschie ten (3-1). Van de Castricumse voetbalclubs kwam Zondag alleen CSV in het veld; in Heiloo moesten de Castricummers de strijd op nemen tegen HSV en voor de eerste keer in deze competitie behaalde CSV een over winning (nul-drie). De opstelling waarmee CSV in het veld kwam was gewijzigd. Als linksbuiten stond Boot opgesteld, de man, die in de meer dan vijfhonderd wedstrijden, dat hij voor CSV uitkwam, altijd back of zeer gevaarlijk te zijn en bovendien was hij spil speelde. Hij bleek op zijn nieuwe plaats in staat te scoren. Linkshalf Hartog was als spil uitstekend op dreef en al met al was het spel van de Castricummers vooral voor rust uiterst ge vaarlijk. Rechtsbuiten Riethorst opende in de vijftiende minuut de score uit een fraaie voorzet van Boot en nog geen vijf minuten later had linksbinnen Jacobs de stand op nul-twee gebracht. Tien minuten voor rust maakte Boot het derde deelpunt uit een kopbal. De CSV'ers verwisselden geregeld van plaats, waardoor HSV geen vat op het spel van de bezoekers kon krijgen. Na de rust werd er niet meer gescoord. Het is de WlJ'ers Zaterdag gelukt het lang niet zwakke PVWA met een drie-twee nederlaag naar huis te sturen, waarmee de positie op de ranglijst aanmerkelijk werd verbeterd. Reeds in de eerste minuut van de wed strijd gaf Blinkhof de VVIJ'ers reden tot juichen door met een hard schot de keeper kansloos te passeren. (1-0). Door dit succes aangemoedigd bleef WIJ verwoed aanval len. Na een half uur spelen zorgde Rama kers -voor een 2-0 voorsprong. Maar PVWA werkte zich onder de druk vandaan en lan ceerde enkele zeer gevaarlijke aanvallen, uit een waarvan zij de achterstand ver kleinde (2-1). Met deze stand werd ge draaid. Na de thee ontspon zich een fel duel met aan beide zijden wisselende kan sen. Het duurde tot ver in de tweede helft voordat T. v. d. Plas de score kon verhogen (3-1). Maar PVWA gaf zich niet gewonnen en viel fel aan. Met een fraai schot werd Koster voor de tweede maal verslagen (3-2) In de laatste minuten moest WIJ alles in het werk stellen om de kleine voorsprong te behouden, hetgeen dan ook gelukte. De overige uitslagen luiden: WIJ 2 Tweede Jeugd 3-4, Jong Hercules 2—WIJ 4 3-3. EEBATiTKET HET SLECHTE WEER en de droevige arbeidsmarkt werpen hun schaduw over de visserij van de laatste tijd: de eerste tegenvaller als een onoverkoombare con sequentie van het jaargetijde - de tweede wellicht met medeweten en zelfs op som mige punten „medewerking" van de mens in dit bedrijf en daarbuiten. Slecht weer: dus weinig schol en tong en hoge prijzen. De slips, die vorige week de recordhoogte van 3,bereikten kwamen daarmee op een niveau, dat vroeger voor de lappen als heel redelijk gold en de lap pen zelf lagen dus prompt tegen de 5, de kilo. Zoals de tongen door de gastro nomen van Zuidelijker gewesten grif ge vraagd bleven, zo is ook de weegtai'bot een gewild artikel gebleven en tegen het eind van de week werd er tussen de 3,50 en de 4,voor een kilo neergelegd. Het is een week geworden met vrij goede besommingen, maar dit beeld zal zich in de thans begonnen week vermoedelijk niet weten te handhaven als gevolg van de onrustige atmosfeer, die de vangsten heeft gedrukt en de desondanks goedkoop blij vende schelvis. Want de schelvis heeft tegen het eind van de vorige week al een stevige knauw gekregen en zal in de loop van de week ook nog wel goedkoop blijven. Zulks in tegenstelling tot de kabeljauw die eerder een oplopende dan een dalende tendenz vertoont: zelfs toen de Eveline Zaterdag een 600 stuks stijve in de hal liet zetten, werd er nog grif 120,tot 130, voor de grote rijen betaald en de export op België kocht de kleintjes voor het stevige bedrag van 60, Braadschelvis, om even bij de tegen stellingen te blijven, zakte Zaterdag tot even 10,de kist en de groot- en groot- middelschelvis, die Woensdag toch nog graag wegging voor 50,maakte de laatste marktdag van de» week niet meer dan een goede 20, Tegenstellingen bleven er ook bestaan tussen de makreel- en de haringaanvoeren: de makreel blijft stromen en de haring lijkt wel verstopt. Er wordt zelfs weinig of geen zeebanket meer aangevoerd en de hoop zou dus gevestigd kunnen zijn op het Engelse walseizoen, ware het niet, dat daar naar insiders weten te voorspellen ook al weinig van terecht zal komen als het zo door gaat. Dat daardoor de haringkoersen aan de ab normale kant bleven hoefde niemand té verwonderen, die de vraag naar verse èn naar zoute kent: de vorige week is er zelfs 30,voor de goede haring gegeven en wat van de trawlers wat minder mooi aan de wal kwam, werd toch nog altijd met een royale 20,per kist gehonoreerd. HET GEBREK aan haring is een kwestie, waar weinig aan te doen zal zijn - en het is een voorbijgaande zaak. Ernstiger is naar onze smaak het gebrek aan vissers, waar door een acht schepen in totaal zonder complete bemanningen stil komen te liggen. De aloude vissersreservoirs langs de Neder landse kust kunnen blijkbaar weinig meer opleveren aan mensen en de visserij raakt bij het jonge geslacht om allerlei redenen steeds meer in discrediet. Noordwijk ziet zijn vissers is steeds groeiende getale naai de fabrieken van Rotterdam gaan met de bus heen en terug, kosten voor de werk gever terwijl zelfs bij een Spakenburgse fabriek, die zijdelings met de visserij te maken heeft, twintig mensen ontslag heb ben genomen om ook inRotterdam te gaan werken. Er is veel gemopperd op deze mentaliteit, maar wij kunnen nog steeds niet inzien, waarom 't deze mensen kwalijk is te nemen: „vastigheid" aan de wal, een uitnemende sociale verzorging, elke dag thuis en een redelijke verdienste. Zou het niet hoog tijd worden, dat een snelwerkende studiecom missie uit het visserijbedrijf na gaat, wat er aan dit steeds ernstiger wordende pro bleem te doen is? En als er dan fouten in die visserij aan het licht komen, daar eens wat aan te gaan doen, voor straks het hele bedrijf stil komt te liggen wegens gebrek aan mensen? ADVERTENTIE VERDI's beroemde opera DE ZWARTE PRINSES een groots en machtig schouwspel DINSDAG en WOENSDAG 8 uur i J Prijzen van Zaterdag. Heilbot 3,00—2,40; gr. tong 5,004,50; grm. tong 4,20—3,80; kim. tong 3,80—3,40; kl. tong I 3,90—3,50; kl. tong II 2,952,75; tarbot I 3,80—3,30, per kg. Tarbot IV 43; schartong 3218; grm. schol 60; kim. schol 69; kl. schol I 6051; kl. schol II 4020; schar 19; bot 25; v. haring 1710; makreel 21,5012; gr. schelvis 2821; grm. schelvis 2320; kim. schelvis 2113; kl. schelvis I 20—12; kl. schelvis II 19—11; wij ting 20—8; gr. gul 48—43; midd. gul 35—33; kl. gul 2723; kl. leng 29; kl. haai 24; ham 12098; kim. hake 182; poontjes 12; kl. kool- vis zw. 2518; kl. koolvis wit 40—35, per 50 kg. Gr. kabeljauw 260—130; gr. koolvis zw. 6865; gr. koolvis wit 9486; gr. leng 72—67, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 178 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 705 kisten schol, 2 kisten schar, 5 kisten bot, 1105 kisten haring, 995 kisten makreel, 740 kisten schelvis, 285 kisten wij ting, 90 kisten kabeljauw en gul, 55 kisten leng, 6 kisten haai, 12 kisten ham, 3 kisten hake, 5 kisten poon, 115 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4330 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM 32 Elie f18.700; IJM 116 Eveline f 16.300; IJM 71 Bloemendaal f 10.270; SCH 117 f14.190; KW 107 f 780; KW 166 f815; KW 169 f790; KW 162 f1940; WR 34 f2620; WR 33 f1350; RO 29 f240; IJM 52 f400; IJM 59 f890; IJM 31 f670; IJM 22 f980; IJM 11 f2390; AM 16 f920; AM 18 f840; KW 64 f460; KW 65 f350: KW 105 f 990; KW 72 f 1300; KW 98 f 1990; KW 34 f 1990; K W36 f1410; KW 88 f280; KW 27 f1280; KW 178 f690; KW 79 f 1100; KW 165 f1140; KW 210 f840; KW 60 f160; KW 128 f 480; KW 35 f370; KW 50 f340; KW 77 f 540. IJselmeervisserij. Vrijdag werd door 20 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2082 pond snoekbaars, prijs f0,58—f 0,61, 312 pond lijnap, prijs f 1,07—f 1,27, 140 pond rode baars, prijs f 0,49—f 0,51, 1273 pond voorn, ori.is f 0,07f0,08.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10