Woensdagmiddag verschijnt Nederlands eerste hélicoptère-vlieger boven IJmuidens Marktplein uwmnmu/s VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Deze week ook vliegende lichtreclame Een idee groeide uit tot een bedrijf Kapitein Martin Broek van de „Winston Churchill" overleden „Oostenrijks kunstweekeinde" trok te IJmuiden weinig bezoekers Havenberichten L0ENDEQSL00T Agenda voor Velsen Centrum-galerij en wentelende wieken Begonnen met visnetten Beverwijk neemt de kop in klasse I „Holland" sleepte „Korab 2" binnen MAANDAG 24 OCTOBER 1955 Ouderavond van COL school Winst en verlies bij De Pion Turnfilm voor SSS-leden Afvlammer gevallen Splinter in het oog Brits- Russisch geschil over visserij-rechten Wij openen Woensdag 26 Oct. 's middags 5 uur 't Oosten werd een gelijk spel afgedwongen Castricumse kleuterschool vereniging gaat vergaderen Agenda voor Beverwijk MILLIOENEN PAREN OGEN kijken elke zomer weer van de Nederlandse stranden omhoog als de gele Harvard-vlieg- tuigjes van Eelco J. W. Sehuller met hun „letternetten" voor bijtrekken honderdduizenden tussen Bolsward en Vaals hebben deze directeur van AERO Ypenburg uit zijn Hiller- hélicoptère zien stappen ten behoeve van een goed doel, een goed merk sigaretten of een prima wasmiddel en deze week zullen ongetwijfeld talloze Nederlanders ietwat verwonderd naar de nachthemel staren, als daar onverwacht een vliegen de lichtbron verschijnt: zijn nieuwste vinding op het stuk van betaalde luchtreclame. In dit voor Nederland nog vrij jonge publiciteitsmedium past ook de vlucht, die Eelco Woensdagmidag met zijn ge liefkoosde kleine wentelwiek naar het IJmuidense markt plein maakt, om de feestelijke opening van de „Centrum Galerij" in te luiden. Om twee uur moet hij Nederlands eerste burger-hélicoptère-vlieger landen op het nog braak liggende terrein bezijden de Lange Nieuwstraat, om de heren Glas en Weijburg aan de grond te zette en dan zal het van de wind afhangen of Neder lands eerste heli-piloot blijft tot na de toespraken en de andere gebeurtenissen rond dit middenstandsevenement of dat dat hij gauw weer in zijn plexiglazen koepeltje klimt om zich door de zoevende rotor omhoog te laten trekken terug naar de kleine hangar op Ypenburg, waar de Hiller tussen de straaljagers en de sportvlieg- tuigen nog altijd een opvallende verschijning is gebleven. EELCO is aan de luchtvaart getrouwd. Hij begon het experiment van de luchtre clame, die voordien in het buitenland al een „hoge vlucht" had genomen, met een paar tweedehandsjes en wat visnetten, waar de letters op gestoken werden. Als de vliegtuigjes dan eenmaal met veel pijn en moeite losgekomen waren, bleken die reclameteksten meestal in flarden te zijn getrokken tijdens de start over het nogal ongelijke gras van Ypenburg. Uit Denemarken woei toen het idee over, om met een „pick-up" systeem te gaan wer ken: de netten met reclame voor sigaret ten, spiritualiën of een loterij werden net jes op de grasmat gelegd, een lange kabel kwam op een cirkel van palen aan haken te hangen en de gele vliegtuigjes van Aero Ypenburg werden uitgerust met een haak aan de staart een soort dreg dus die na de start het touw-op-palen aanpikte en dan zonder enige schade het net van het veld rolde. Zestien vliegtuigen „Het groeide leuk", vertelde de jonge directeur ons Zaterdagmiddag, terwijl op het veld net drie gele bromvliegen hun tekst voor de LUVA-loterij naar het gras van Ypenburg lieten dwarrelen „de op drachtgevers kwamen elk jaar forser terug en de luchtvloot wies aan tot 15 normale toestellen en één helicoptère". Sinds twee jaar doet Aero Ypenburg er ook de opleiding der Nederlandse en Belgische luchtdoelartillerie bij, „want het maakt maar weinig verschil of je nou met een slagzin voor jenever of met een manche om op te schieten door de lucht toert". Maar hoofdzaak bleef de reclame vliegerij: tientallen Sinterklazen, honder den firma's, ettelijke Prinsen Carnaval en zelfs een scheidsrechter heeft het bedrijf aan een kostbare hoeveelheid bekijks ge holpen: in 4 tot 500 vlieguren heeft alleen al de Hiller-hélicoptère voor de meest uit eenlopende zaken reclame gemaakt en tussen de bedrijven door nog goed werk kunnen doen ook, door bijvoorbeeld in de afgelopen zomer een baadster uit de be nauwenis bij Scheveningen te hijsen. Opleiding in rondvluchten Daar kwam nog bij, dat de Hiller van Aero Ypenburg in dienst kwam als op leidingstoestel: een der eerste leerlingen van de heer Sehuller, de vlieger Harten van de KLM, springt al meermalen in voor reclamevluchten met de wentelwiek en de directeur is verder met de opleiding van enige buitenlandse vliegers voor hun „hé- licoptère-aantekening" bezig. En tenslotte werden daar de rond vluchten nog bij gevoegd. Eelco Sehuller acht het feit, dat hij in Bolsward voor f 12.50 een Friezin in de wolken doet ver wijlen en haar de geboortestad uit de lucht naar de mensen toe kan overal landen en loskomen en is aldus een onbetaalbaar propagandamedium voor de vliegerij". Geen remous Bovendien: die hélicoptère is zo lekker rustig in de lucht, want de rotor werkt als gyroscoop, zodat het toestel nooit last heeft van remous-klappen en zoals laatst met het overbrengen van een scheidsrechter naar een belangrijke voetbalwedstrijd is bewezen zelfs in zware storm muurvast onder zijn „draaimolen" blijft hangen. Straks een straal-coptère Zij is al met al een nieuwe, hoewel al ingeburgerder verschijning geworden, deze bromspin van Aero Ypenburg, boven de plekken, waar veel mensen bijeen zijn. De „baas" zint alweer op nieuwe middelen: nachtreclame met sterke lichtbronnen on der de sleetjes van het hefschroefvliegtuig en volgend jaar: een „Djinn", oftewel „heks" de Franse straal-hélicoptère, waarvan de managing-director van „Aero Ypenburg Ltd" binnenkort de Nederlandse primeur uitbrengt. „Hij is wel wat la waaiig, rpaar och dat vestigt er de aan dacht des te meer op en dat kan bij re clame niet veel kwaadF. In de reeks der nieuwe zaken, die Woensdagmiddag na aankomst van de hélicoptère bezijden het Marktplein zullen worden geopend, is ook ons blad vertegenwoordigd: onze bureaux re dactie zowel als administratie zullen binnen zo kort mogelijke tijd van de Kennemerlaan naar de Lange Nieuw straat worden verplaatst. Helaas is het j niet mogelijk, dat wij reeds Woensdag middag deze nieuwe kantoren, tegelijk met de overige nieuwe zaken, in ge bruik nemen, daar wij het pand nog maar enige weken geleden verworven hebben en de verplaatsing van een dag blad geruime tijd vergt, terwijl er bo vendien enige noodzakelijke wijzigingen in het pand moeten worden gebracht. De oudercommissie van de Centrale Openbare Lagere School te Castricum heeft voor Vrijdag 28 October een ouderavond georganiseerd in hotel De Rustende Jager. De Beverwijkse arts de heer M. van Veld hoven zal na de opening en voorlezing van de notulen een lezing houden over „de ge zondheid van onze kinderen" en daarna krijgen de ouders gelegenheid aan de eau seur vragen te stellen. De aanvang van de bijeenkomst is op 20 uur gesteld. Tijdens de onderlinge wedstrijden van de Castricumse schaakclub De Pion in hotel Meijer, heeft L. J. Born het gepresteerd Th. de Smalen remise af te dwingen Voorts behaalde in afdeling A Walter Uhl een zege op J. Rozing. In afdeling B overwon J. van Dijk A. de Wit en behaalde J. Bos beide punten op A Kortekaas. De enige in afdeling C gespeel de wedstrijd ging tussen P. Kerstens en P Streutgers, welke ontmoeting door laatst genoemde schaker werd gewonnen. Het eerste tiental van De Pion speelt Vrijdag haar eerste thuiswedstrijd tegen Oppositie, uit Heiloo. Voor de leden van de Beverwijkse gym nastiekvereniging „SSS" zullen op Dinsdag 25 October in ,,'t Centrum" enige turnfilms worden vertoond. ADVERTENTIE DE NEDERLANDSE SLEEPVAART heeft een van haar bekendste en bekwaamste sleepbootkapiteins verloren. De IJmuidense Martin Broek, kapitein van de sleepboot „Winston Churchill" van de N.V. rederij v. h. Gebr. Goedkoop is Zaterdagmorgen om half elf plotseling in zijn woning overleden. Daarmee is een persoonlijkheid in de havenwereld van IJmuiden, waar hij bij een ieder beter bekend was als „Ome Tinus", van ons heengegaan. IJmuiden zal ongetwijfeld deze bekende sleep bootkapitein, die de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt met waardering en veel sympathie blijven gedenken. Hij was een zeer kundig man in zijn werk, ontplooide immer een enorme activiteit en was daarnaast een goed medemens. Kapitein Martin Broek werd al op acht tienjarige leeftijd tot kapitein van een sleepboot benoemd. Hij voer al enige jaren bij de Maatschappij Visploeg te IJmuiden toen hij in 1913 kapitein ter sleperij werd Tijdens de eerste wereldoorlog heeft hij op verschillende sleepboten van deze maat schappij gevaren en in 1915 ging hij over naaf de N.V. Sleepbootexploitatie van Prins en Karts. In 1921 ging hij over naar de N.V. rederij Goedkoop, waar hij tot zijn HET WAS EEN nog altijd opgewekte, maar toch iets teleurgestelde kunstschilder Jan Makkes Jr., die gisteravond de laatste belangstellenden op zijn expositie in de zaal van het Patronaatsgebouw ontving. In tegenstelling tot de grote belangstelling voor de exposities van deze twintigjarige kunstschilder te Hilversum en te Santpoort, zijn in IJmuiden slechts een gering aantal personen op bezoek geweest en hebben de filmavond en de cabaretavond in de grote zaal van het gebouw ook niet het ver wachte resultaat, wat het bezoek betreft, kunnen bereiken. Het „Oostenrijkse kunstweekeinde" werd Zaterdagmiddag om half vijf geopend door de radio-actrice, mevrouw Enny MolsDe Leeuwe, die een ieder namens de Sant- poortse schilder welkom heette. „Er zijn mensen, -die moeten zingen, er zijn er, die moeten dansen en er zijn er ook, die moe ten tekenen en schilderen. Tot die laatste groep behoort onze Santpoortse Jan," zei Enny MolsDe Leeuwe. Wanneer zij het werk van Jan Makkes Jr. bekeek, dan meende zij, dat Jan in ieder geval in zijn werk iets heeft te zeggen. Hij is in staat zich te uiten in de schilderkunst. Al met al vond zij het genoegen om deze expositie van een nog zo jong kunstschilder te mogen laat zien, beslist niet de minst-belangrijke openen. Zij prees het enorme initiatief van taak van zijn trouwe Hiller: „de hélicop tère is naar mijn smaak te beschouwen als de deur tussen het publiek en de lucht vaart, want zij brengt de luchtvaart bij de mensen thuis. Voor de „grote" vlieg tuigen moet het publiek een dagje naar Amsterdam, maar de hélicoptère wipt even Jan Makkes en meende dat hij de juiste snaar heeft getroffen met het organiseren van deze weekeinden om zo de schilder kunst toegankelijker voor de Nederlander te maken. Ruim twee jaar geleden organiseerde Jan Makkes op achttienjarige leeftijd de eerste Tijdens de verkiezingen in het Saargebied traden Nederlandse burgemeesters op als officiële waarnemers. Op deze telefoto fungeert de burgemeester van Marum, in Groningen, als zodanig. expositie, te Santpoort, die ruim 800 be zoekers trok. Na zijn studie aan de Rijks academie maakte hij een reis door Frank rijk en in April van dit jaar- volgde een expositie te Hilversum, die werd geopend door Jan van Ees. Beide exposities werden een groot succes. Gedurende drie maanden is het werk van Jan Makkes daarna te zien geweest bij Hoogovens. Het is het streven van Jan om de kunst zo dicht mogelijk bij de arbeider te brengen. Men spreekt in deze zin vaak van volkskunst, maar Mak kes Jr. zou liever willen spreken van een volksschilderkunst; bij hem is de schoon heid van de schilderkunst ook door de ge wone man te zien. Na het Engelse weekeinde te Santpoort was dan nu het Oostenrijkse weekeinde aan de beurt. Enny MolsDe Leeuwe meende, dat de gemeente Velsen met recht trots mag zijn op deze kunstenaar. Bij hem gaat de jeugd gepaard met energie en een fris in zicht en Enny Mols voorspelde hem dan ook. dat hij nog eens een van de grote kun stenaars wordt. Tot besluit van deze officiële opening heeft de vader van Jan Makkes Jr. spreek ster hartelijk dank gezegd voor deze woor den. In feite had hij er bezwaren tegen, dat zijn zoon het pad van de schilderskunst op ging en niet vaders voetsporen volgde, maar nu Jan de medewerking kreeg van mensen, die al iets hebben bereikt, zag hij de toe komst voor zijn zoon niet zo donker in. Binnenkort hoopt Jan Makkes Jr. een stu diereis van drie maanden naar Amerika te maken. Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Midas van Messina. Oceaan van Rotterdam. Campus van Rotterdam. Werna van Rotter dam. Marsumland van Valeriche. Dione van Caen. Oranjestad van Hamburg. Zaanstroom van Leith. Cap St. Vincent van Norrköping. Kap Falga van Rundsvick. Daje Böhmer v. Hamburg. Theseus van Rotterdam. Jokurma van Sundsvall. Zaterdag zijn vertrokken: Beate Bohlken naar Le Havre. Luxembourg naar Rotter dam. Marie naar Rotterdam. Plato naar Gdynia. Grebbestroom naar Manchester. Atlas naar Kopenhagen. Sparta naar Ant werpen. Keijle Castle naar Antwerpen. Mode naar Rotterdam. Madjoe naar Kalmar. Deutschland naar Lemfig. Ingrid Leonhardt naar Philadelphia. Meuse naar Le Havre. Goote naar Manchester. Draco naar Bergen. Cóte du Nord naar Hamburg. Bullfinch naar Londen. Balmoral Queen naar Hull. Meropi naar Londen. Camerounkust naar Bordeaux. Zuiderkruis naar Kaapstad. Arctic naar Londen. Westerdok naar Londen. Oceaan n. Gothenburg. Lingestroom n. Leith. Schuer- beck naar Baranquilla. Iberian Coast naar Middlesborough. Aegir naar Bremen, Rijn stroom naar Londen. Hast I naar Gnrston. Lacra naar Rotterdam. Ulmbruder III naar Froderikshamn. Zondag kwamen binnen: Kohina van Rot terdam. Belfort van Hamburg. Tempo van Jakobstad. Ilias van Catania. Birmingham van Sunderland. Jans van Swansea. Elisa beth Arlt van Rotterdam. Study van Swan sea. Fivel van Gothenburg. Margriet L van Londen. Eemstroom van Hull. Salland van Hamburg. Cap Vellano van Bremen. IJstroom van Swansea. Heriot van Leith. Falcon van Londen. Zondag zijn vertrokken: Strabo naar Ko penhagen. Werna naar Stockholm. Hubro naar Malmö. Amazones naar West Indië. Canopus naar Stavanger. Maria naar Lem- f.iord. Zaanstroom naar Huil. Argos naar Rotterdam. Na afloop van het werk Zondagochtend is de afvlammer van de Blokwalserij de heer P. L. uit Beverwijk op weg naar het kleedlokaal gestruikeld en gevallen. Aan- i gezien hij daarna tijdens het baden onwel werd is hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk ter observatie opgenomen heengaan is gebleven. Die jaren bij Goed koop waren naar zijn mening „tam" in vergelijking tot die van daarvoor. Hetgeen volgens Broek te wijten was aan de voor uitgang van de techniek. Waren het in vroeger jaren in hoofdzaak zeilloggers, die geassisteerd moesten worden en bleef men toen soms drie tot vier maanden achter elkaar dienst doen zonder een dag vrij af thans zijn het dé motor- en stoomschepen en was de dienst met drie dagen op en drie dagen af heel wat rustiger. Bekende sleepboten bij de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop, waarop Martin Broek heeft gevaren, zijn de „Elisabeth Goed koop", de „President Roosevelt" en de laatste jaren de „Winston Churchill". Het werk van Broek heeft in hoofdzaak bin nengaats achter dè sluizen van IJmuiden in het Noordzeekanaal en de Amsterdamse haven gelegen. Toch waren er ook bij hem de vele belevenissen van de sleepvaart. In de eerste wereldoorlog bij de Maat schappij Visploeg wist hij met zijn sleep- böot de bij Zeebrugge geramde torpedo- bootjager V. 69 binnen te brengen, de op een mijn gelopen Engelse mijnenveger Kendal nam hij op sleeptouw en ook de op het strand gejaagde houtboot Lavinia bij Bergen aan Zee was voor hem om te bergen. De Meidagen van de tweede wereld oorlog brachten het vertrek van de half voltooide Jacob van Heemskerk uit IJmui den; het van Amsterdam naar IJmuiden slepen van de J. P. Coen, die tot zinken moest worden gebracht; het vertrek van de Koninklijke familie, toen Broek juist met de Elisabeth Goedkoop in de Noorder- sluis lag om de „Van Renselaer" naar bui ten te brengen. Martin Broek hielp voorts het NVV bestuur over te steken naar Enge land en als laatste schip bracht hij in die dagen de „Bodegraven" met 680 joden aan boord buitengaats. Op 14 Mei moest hij de eigen sleepboot in de Vissershaven tot zinken brengen. Na vijf jaren wachtgeld heeft Broek na de oorlog de handen uit de mouwen ge stoken op diezelfde „Elizabeth Goedkoop", die inmiddels door de Duitsers was gelicht. De haven van Amsterdam werd vrij ge maakt, Bureau Wijsmuller te IJmuiden, dat zonder boten zat, werd geassisteerd bij het binnen- en buitenbrengen van schepen door de nauwe versperde haveningang van IJmuiden. De sleepvaart was alles voor Ome Tinus. En daarbij huldigde hij het mooie principe „of je nou kapitein of matroos bent, dat maakt niet uit, je bent en blijft sleepboot- gast". Hij was een gezellig prater en het werden soms vele uren, wanneer hij van wal stak om te vertellen. Twee maal werd hem een baan aan de wal aangeboden, maar Martin Broek bleef bij zijn werk op de „Churchill". In 1953 was het voor hem op 14 Juli de dag, dat hij veertig jaar als sleepbootkapitein voer en kon hij terug zien op een periode van zijn leven, waarin hij IJmuiden en de sleepvaart aan een flinke brok historie had geholpen. Onze diepe deernis gaat uit naar de fa milie van Martin Broek. De grote erken ning, die hij heeft gevonden voor zijn kun digheid en de grote sympathie tot de na bestaande familie, moge een troost zijn in dit verlies. Dat je ruste in vrede, Ome Tinus. W. N. De bankwerker van de Technische Dienst Breedband Ch. Im den Bosch uit Velsen Noord, die Zaterdagochtend in de warm bandwalserij een vastgeroeste moer met een beitel wilde doorslaan kreeg hierbij een stukje staal van de beitel in het rechter oog. Met oogletsel is hij opgenomen in het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië heeft een nota gezonden aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov over de Brits-Russische onderhandelingen aangaande de rechten van Britse vissers om met hun treilers de wateren langs de Rus sische Noordpoolkunst te bevaren. De on derhandelingen lopen reeds sinds de afge lopen zomer. De Russische regering blijft op het standpunt staan dat een strook van twaalf mijl langs de kust als territoriaal gebied mag worden beschouwd. Groot- Brittannië is van mening dat volgens het in 1930 ondertekende Brits-Russische vis serijverdrag een strook van slechts drie mijl is toegestaan. Vijf trawlers Vijf trawlers zorgden vanmorgen voor een aanvoer van 3900 kisten, waarvan 1165 schelvis, 1250 makreel, 1100 haring. De „Polderman" (van 11 Oct.) voerde aan 800 kisten, waarvan 345 schelvis, 325 makreel en 80 stuks stijve kabeljauwen; de „Bergen" (van 12 Oct.) 900 kisten, waarvan 475 makreel, 125 haring en 250 schelvis en 20 stuks stijve kabeljauwen; de „Batavia" (van 11 Oct.) 805 kisten, waarvan 320 schelvis, 350 makreel, 100 haring en 25 stuks stijve kabeljauwen; de „Norma Maria" (van 12 Oct.) 655 kisten, waarvan 250 schelvis, 160 makreel, 140 koolvis en kabeljauw en de Sch. 171 (van 13 Oct.) 750 kisten haring. Zeventien loggers en 7 kotters voerden verder aan 1000 kisten haring, 2500 kg. tong, 275 kisten schol en 10 tarbot. Voor export De regels kabeljauw deden vanmorgen fl54-fl25, de kleine regels f66. Kisten kabeljauw gingen weg voor f 190-f 160 en kleine kisten voor f 146-f 138. De grote schelvis noteerde f 30-f 39 en de groot- middel f 28-f 34. Binnenland Grote gul noteerde vandaag f 50-f 56, middel gul f 40-f 44, torgullen f 30-f 34, zwarte koolvis haalde f 65-f 75, klein- middel schelvis f 23-f 26, pennen f 19-f 25, braadschelvis f 19-f 26. De wijting deed f 22-f 24. Haring ging weg voor f 16-122 en makreel voor f 16-f 24. Voor Dinsdag Voor de Dinsdagmarkt was vanmorgen de Sch. 27 bekend met 700 kisten haring en 40 diversen. Oudste boten Ouste boten zijn nu: „Haarlem", „Abra ham", „Allanwater", „Wiron 2" en „Postboy" (van Vrijdag 14 Oct.); de „Gel- ria" en „Flamingo" (van 15 Oct.) en de „Van Hattem", „Tzonne", „Herman" en Sch. 135 (van 18 Oct.). Binnengekomen IJM 6 Norma Marie, 209 wiron 4, 74 Mar tha, 3; SCH 71 Cornelis Vrolijk, 7 Willy; KW 24 Cornelis, 123 Robert William, 91 Alida, 161 Katwijk 3, 70 Nellie Marie, 43 Rijnmond 2, 95 Toewijding, 20 Grietje, 52 Vrouw Anna, 47 Noordzee, 57 Dina Marie, 32 Sakina, 168 Eendracht, 45 Neptunus, 127 Om de damtitel van Kennemerland Het is de Beverwijkse damclub gelukt in de afgelopen week de zware uitwedstrijd tegen 't Oosten tot een goed eind te brengen. Na een even spannende als emotievolle wed strijd werd het een gelijk spel tussen deze twee kampioenscandidaten. En daar de wedstrijd door de BDC'ers met 11-9 reglementair van Sportief is gewonnen en de kans op een overwinning op VKD zeer groot is, staan de Beverwijk-dammers aan de kop, met slechts één verliespuntje. De andere uitslagen luidden: Halfweg ver loor met 7-13 van Haarlemse damclub II. Ver. Kath. Dammers speelden gelijk tegen Haarlem-Oosterkwartier. Hillegom verloor met 6-14 van 't Oosten (de dammers uit de bloembollenstreek staan met drie verloren wedstrijden onderaan de ranglijst). Verlies voor Stabiel Het was bepaald jammer, dat de Sant poortse damploeg Stabiel een nederlaag kreeg van KNC uit Haarlem; het werd 12-8. De Haarlemse damclub III won met 15-5 van St. Bavo II. De nieuwe damclub Zandvoort smaakte het genoegen de eerste overwinning te behalen; de VKD-reserves verloren met 12-8. Deze week moet Sportief (hedenavond) naar Haarlemse damclub II. Dat wordt een Zware uitwedstrijd voor Andrea en zijn man nen. Overigens wordt nog slechts een wed strijd gespeeld deze week: VKD ontvangt Halfweg. Op 3 November komt Halfweg naar Beverwijk. DCIJ naar Amsterdam De strijd om de provinciale damtitel wordt deze week met de vierde ronde voortgezet. DCIJ moet naar Gezellig Samenzijn om tegen het tweede tiental te spelen. Maar de DCIJ- ers moeten volledig opkomen willen de IJmuidenaren hun kansen op 4e kampioens titel behouden. OostzaanZaandam wordt een strijd om de onderste plaatsen. DCGJozef Blankenaar wordt interessant: de dammers van Jozef moeten hun beste beentje voorzetten om de overwinning te behalen. Een gelijk Spel is ook zeer goed mogelijk. In de A-groep ontvangt Gezellig Samenzijn I thuis DWW en dat belooft een grote over winning voor G. S.; Haarlemse damclub moet Vrijdagavond naar CDA en ODV zal wel winnen van Weesp. St. Bavo verliest beslist thuis van Jozef Blankenaar 2. Vele inwoners van IJmuiden hebben Za terdagmiddag tussen vijf en zes uur de manoeuvres van de snelste sleepboot van Nederland, de 548 ton metende „Holland van de rederij G. Doeksen op Terschelling gadegeslagen toen het schip onder com mando van kapitein Jan Doeksen met de Poolse logger „Korab 2", de SWI. 104 tus* sen de pieren verscheen. De tros werd in gekort en daarna ging het zeer langzaam naar de Haringhaven, waar de logger geen trawler, zoals Zaterdag gemeld die Vrijdagmiddag op de Noordzee in nood kwam te verkeren doordat netten in de schroef verward raakten, werd afgemeerd naast de Poolse trawler „Cyranka". De „Holland" heeft tijdens deze reis zeer zwaar weer meegemaakt, vertelde ka pitein Doeksen ons na aankomst, ,,'t Rook te daar gewoonweg". De „Holland" heeft de tachtig mijl van Terschelling naar de opgegeven positie van de „Korab 2" in ne gen uur kunnen afleggen. De sleepreis naar IJmuiden duurde negen en een half uur over een afstand van ruim zeventig mijl. Het weer werd dichter bij de kust steeds beter. De Poolse logger, onder commando van kapitein Giel Hincke, gaat vandaag op de IJmuidense sleephelling. Borneo, 7 Arend, 77, 78, 29; RO 29; SWI 95, 86, 104, 97, 94 (Pools); NC 581, 357 (Duits); BS 1, 2 (Duits). Vertrokken IJM 85 Klaas Wijker, 221 Wiron 3, 209 Wiron 4, 57 Medan; UK 126, 68, 232, 86, 24; LT 221 Eng.; Z 291 Belg; SCH 153 Onder neming 4, 284 Martina; NC 581, 357, Duits. Haringvangsten Vleetloggers: KW 1620 kantjes, 1920, 129—12, 159—30, 170—25, 173—40, 44—25, 41—17, 49—12, 74—30, 5—15, 9—15, 23—17, 73—25, 54—8, 22—15, 175—35, 18—20, 48— 25, 130—80, 167—100, IJM 75—100, 163 34 uit halve vleet, 3960 uit halve vleet, 14050 uit halve vleet, 37100 uit halve vleet, 1555 nog 10 netten, 4060 nog 35 netten, 385 nog 10 netten, 3 geen vangst, 86 geen vangst. En op zee De visserij van de trawlers was in het weekeinde om de Noord niet slecht. Op de Vinkingbank werden soms trekken gedaan van 200 manden vis in hoofdzaak makreel, schelvis en haring. De „Tzonne" haalde van 5 trekken 400 manden scheep; de „Thorina" van 3 trekken 95 manden en de „Herman" had trekken van 100 manden hoops, 200 makreel en 80 koolvis. De „Abraham" had van 2 trekken 140 manden en de „Claesje" van 2 trekken 60 manden vis. De kotters hadden op de Wellbank (57 N.B.) dagvangsten van 100150 manden kleine Vis. Slechte vangsten Vrijdag is de visserij overal slecht ge weest. In de Noord en onder de Engelse tval lagen alle schepen te steken. Onder de kust hebben enige loggers nog gevist er werden goede tongvangsten gemeld. Als enige viste de „Gelria" nog op haring. De vangsten waren wisselvallig: van 40 tot 20 manden meestal. De tongvangsten op de kust varieerden 's nachts van 100 tot 200 kg tongen en 1520 manden schol. Over dag was dit 50 tot 100 kg tongen en 7 tot 10 manden schol. Enige opleving dus. De „Pietertje" deed op 57 noorderbreedte enige trekken van 20 manden hoops, maar moest later ook gaan liggen steken. Schip per Kees Buis deed met de „Wiron 2" trekken van 20 manden hoops. De schepen onder de Engelse wal zijn de storm, waarin de Pool „Korab 2" in nooa kwam te verkeren, goed doorgekomen. Al leen de KW 85 meldde schade; het schip verspeelde de krebbenplanken. Overigens deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat van twee loggers, die op tien mijl afstand van elkaar lagen, de een lag te drijven met de motor af en de ander in vliegend stormweer lag te steken. Buitenlanders binnen Er zijn in het weekeinde niet minder dan zeven buitenlandse visservaartuigen in IJmuiden binnengelopen: twee Duitsers en vijf Polen. Het waren de NC 357 en de NC 581 uit Cuxhaven; de Polen SWI 104 Korab 11 (binnengesleept door de „Holland") en de SWI 95, SWI 86. SWI 97 en SWI 94. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Castricumse Kleuterschoolvereni ging zal Donderdag in hotel De Rustende Jager plaats vinden. In verband met de te verwachten invoe ring van de wet op het kleuteronderwijs zullen de ouders van de kleuters zich tij dens deze vergadering moeten bezinnen over de vorm waarin de kleuterschool on der deze wetsmaatrgelen zal moeten voort bestaan; het bestuur zal zijn plannen daar omtrent aan de oudefs voorleggen. Van het bestuur zijn mevrouw Kooy en de heren G. Meyer, J. J. Nieuwenhuys en H. L. Schipper aftredend, doch allen her kiesbaar. MAANDAG 24 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De bruggen bij Toko- Ri". Rex, 20 uur: „Razzia". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. „Felison", 1921 uur, zaal Heidestraat, expositie werken Matthieu Wiegman. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoe ring. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. „Het Witte Kruis", 20 uur, gebouw Kennemerlaan, jaarvergadering. DINSDAG 25 OCTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Aida, de zwarte prin ses". Pieter Vermeulenmuseum, als Maan dag. I.v.A.O., 20 uur, Cultureel Gebouw, „Het Spaanse volkslied". Ned. Christen Vrouwenbond, 20 uur, „De Lariks", een reis met „De Hoop". „Advendo", als Maandag. „Felison", 1921 uur, als Maandag. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare verga dering gemeenteraad van Velsen. MAANDAG 24 OCTOBER Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „Het zwarte schild". Kennemer-theater, 18.45 en 21.15 uur: „Tussen hemel en aarde." W.B.-theater, 20 uur: „Prinses van de Nijl". 't Centrum, 20 uur: Lezing, commissie voor Huishoudelijke voorlichting. Kennemerlaan, 20 uur: Lezing, Bever wijkse boekhandel.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3