Saba en St. Eustatius, in zijn bloeitijd „De gouden Rots Het Koninklijk Paar zag vandaag: Agenda voor Haarlem ww» Vier van de zes verdachten veroor deeld tot 2 maanden hoger dan geëist c/r C^oü^~ Premier Sjaret komt pleiten voor Israel bij de Grote Vier „Twee grove onbillijkheden in Adoptiewet gecritiseerd Tien jaar UNO Frederiksplein gevierd op het te Amsterdam „Statius" heeft een bewogen verleden Nederlandse commissie in Hagerstown aangekomen Minder geld voor de televisie in 1956 Uitspraken proces Anneke Beekman Bromfietser na aanrijding met vrachtauto gedood de grote mode bij Russisch schip bracht eerste wapens uit Tsjechoslowakije in Alexandrië Ruimer overgangs bepaling gewenst Israëlische overval op Syrisch gebied Diem verslaat Bao Dai op overtuigende wijze Ben Slimane formateur in Marokko Weer een arrestatie in de Zeister moordzaak MAANDAG 24 OCTOBER 19 55 Onderzoek naar het ongeluk met de Fokker S 14 begonnen Geen uitbreiding van het aantal zenduren ook voor Uw baby E R S Overige twee vrijgesproken Voorrangs-ongeval in Santpoort Pleegouders- Vereniging vergaderde Autobotsing op gevaarlijk kruispunt Minister Beel beantwoordt vragen van Eerste Kamerlid In November overleg van Nederland en Indonesië Twee Amsterdamse zieken fondsen stichten eigen optiekzaken Vijf militairen uit représaille als gijzelaars ontvoerd Peking acht volksstemming een schending van Vietnam-accoord Sultan Ben Joessef Zaterdag in Parijs verwacht (Van onze reisredacteur) Ruwweg negenhonderd kilometer zee, waarover de Noord-Oost-passaat blaast, scheiden de Benedenwindse Antillen, Curagao, Aruba en Bonaire, van de Bo venwindse: St. Maarten, Saba en St. Eustatius. Het Koninklijk Paar, dat na zijn bezoek aan de Benedenwindse Eilanden giste ren op St. Maarten is aangekomen en vandaag Saba en „Statius" bezoekt, heeft daarmee een afstand overbrugd die twee werelden scheidt. De Benedenwindse zijn in vele opzichten met levende banden aan Nederland en Latijns Amerika gebonden. De Bovenwinden, kleine rotseilanden, versteende stukken woelige historie, zijn buiten de stromingen van het wereldgebeuren gelegen. Voor de stille eilandjes Saba en St. Eustatius, waar een Engels sprekende blanke en zwarte bevolking met wat visserij, landbouw en veeteelt zo goed en kwaad als dat gaat nog in eigen behoeften tracht te voorzien, is vandaag fir. Ms. krui ser „De Ruyter" verschenen. Een opvallend bezoek, want de verbinding van St. Maarten wordt met Saba onderhouden door een oud schoenertje en met St. Eustatius sinds kort ook nog door een sportvliegtuigje. Toch hebben deze eilan den en vooral St. Eustatius lange tijd de éne trotse oorlogsbodem na de andere op hun rede gezien. St. Eustatius heeft een bloeitijd gekend, waarin het zelfs Curagao overvleugelde. Op dit kleine eiland van twintig vierkante kilometer, waar thans slechts duizend men sen wonen, leefde toen een welvarende be volking van enige tienduizenden. „Statius", in 1637 in Nederlandse handen gekomen, ontwikkelde zich snel als centrum voor de slavenhandel en de smokkelarij, bedoeld om de Spaanse handelsmonopolies in Zuiö- Amerika te breken. Later werd van Saba en St Eustatius uil smokkelhandel gedreven op de Britse kolo niën, vooral op Noord-Amerika, een handel die nog werd uitgebreid met wapensmok kelarij. Toen de Amerikaanse vrijheids oorlog begon lagen er soms honderden schepen op de rede van St. Eustatius. Gouden mogelijkheden kregen de eilanden toen dertien Amerikaanse staten hun on afhankelijkheid verklaarden en de handel tussen Engeland en Amerika volledig tot stilstand kwaan. Op St. Eustatius bouwde men grote pakhuizen en het kreeg de bij naam „De Gouden Rots". Het eiland heeft voor die bijnaam een hoge prijs moeten betalen. In 1781 voerde de Engelse admiraal Rodney een straf expeditie uit om het eiland ten gronde Ie richten. Tweehonderd schepen, beladen met kostbare goederen, vielen de Britten in handen. De pakhuizen werden met de grond gelijk gemaakt, De directe reden voor deze overval zou gelegen hebben in het feit dat op St. Eustatius voor het eerst de Amerikaanse souvereiniteit werd er kend.. In Novmber 1776 liet de toenmalige gouverneur De Graaff het Amerikaanse schip „Andrew Dorin", dat met de rood De Nederlandse commissie van onder zoek, die zal trachten na te gaan wat de oorzaak is geweest van het neerstorten van de Fokker S-14, waarbij Gerben Son- derman om het leven kwam, is in Hagers town in de V.S. gearriveerd. De Neder landse deskundigen begaven zich na aan komst vrijwel onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Zij werden vergezeld van functionarissen van de „Fairchild Airplane Corporation". De deskundigen van Fair child hebben alle gegeven welke zij in twee dagen tijds tijdens hun onder zoek hadden verzameld, aan de Neder landse commissie ter beschikking gesteld. Functionarissen van „Fairchild" zeiden, dat nog geen besprekingen met vertegen woordigers van Fokker waren gevoerd over de mogelijkheid een nieuwe S-14 naar de Verenigde Staten te zenden, waarmee dan alsnog de tournee langs de verschillende militaire bases gemaakt zou kunnen wor den. MAANDAG 24 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het licht scheen in de duister nis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Strada", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Maarten Luther", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, onder auspi ciën van Bijzonder Kerkewerk Hervormde Gem. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit: Voordracht door mej. Rita Vuyk; „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek". Gymnasium Jaco- bijnestraat, 20 urn-: Ver. „De Vrije Gemeen te". De heer G. J. de Nie spreekt over: „De duivel in wetenschap en cultuur?". Concert gebouw, 20 uur. Afd. Haarlem der Ned. Reisvereniging, „Tussen Indus en Ganges", lezing en film door mr. A. Hustinx. Begijn hofkapel, 20 uur: Interkerkelijk Evangeli satie Comité. Spreker: H. v. d. Brink. Ge bouw Zang en Vriendschap, 20 uur: Geeste lijk Centrum „De Grotere Wereld", gene zingsdienst. DINSDAG 25 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het licht scheen in de duisternis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: „La Strada", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar. 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: In de wereldrei zigersserie toont mr. A. Hustinx zijn film: „Door de woestijnen van Pakistand", 8.15 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit: Voordracht door de heer G. Sötemann over „Penguins, kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat". Con certgebouw: 20.15 uur, Tweede D-concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, solist Pierre Fournier, cello. Stadsschouwburg: 20.15 uur, Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst- gemeenschap voert de Nederlandse Comedie op: „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw. wit gestreepte vlag op de rede verscheen, met kanonschoten van het fort „Oranje" begroeten. Het was de eerste keer dat de „Stars and Stripes" die eer te beurt viel. En te midden van de vergane glorie van de gedeeltelijk in zee verzonken ruïnes van pakhuizen en woningen is thans op St. Eu statius een gedenkplaat te zien, door pre sident Franklin Dalano Roosevelt aange boden, die de Amerikaanse erkentelijkheid hiervoor tot. uiting brengt. Ziehier in het kort de historie van Saba en St. Eustatius. Over het heden kan men nog korter zijn. Op Saba wonen thans nog slechts 1100 mensen en op St. Eustatius 1000. Vele mannen zijn weggetrokken om elders werk te vinden. Op Saba leven slechts 440 mannen tegenover 660 vrouwen, op St. Eustatius 440 mannen en 515 vrou wen. Zij wonen op Saba (13 vierkant kilo meter) in het merkwaardige hoofdplaatsje „The Boffcm", een paar honderd meter boven zee gelegen op de kraterbodem van de uitgedoofde vulkaan, die het eiland eigenlijk is, en in de dorpjes St. John, Windwarside en Hell's Gate, die tegen de berghellingen kleven. De meerderheid van de bevolking is blank, afstammelingen van oude kolonis ten en boekeniers. liet is eigenlijk het enige eiland van de Antillen waar de vei-houding tussen blank en zwart niet zo soepel is. Op St. Eustatius is Oranjestad het enige plaatsje. De aarzelende pogingen om de economie van deze eilandjes weer op gang te brengen zijn in feite mislukt. Onder de bedriege- lijke rijkdom van de tropische vegetatie zijn zij zo arm als hun harde rotsen. Op de roulette van de historie is voor hen een paar keer een vol nummer uitgetrokken. Maar dat is lang geleden. Nu liggen zij er slechts als waarschuwing voor het gehele eilandenrijk van de Antillen, dat tenslotte voor zijn welvaart totaal op buitenlandse bronnen en momenteel op het rad van avontuur van de internationale olieindus- strie, is aangewezen. De Antilliaanse politi cus dr. Moises Frumengio da Costa Gomez heeft eens gezegd: „Wij dragen diep in ons binnenste de vrees dat wij allen het lot van St. Eustatius zullen delen, niet door het geweld van een Rodney, maar door de uit putting van onze welvaartsbronnen." Nu het koninklijk bezoek aan de Neder landse Antillen ten einde loopt, nu het nieuwe belangstelling heeft gewekt voor de verre rijkspartner, is het te hopen dat het ook tot diepgaand beraad zal leiden over de economische en politieke proble men, die de uitzonderlijke situatie van de Antillen in zich draagt. Hoewel minister Cals op zijn begroting voor 1956 het bedrag voor de televisie heeft verhoogd van 5.6 millioen gulden tot 6.1 millioen gulden zal de Televisiestichting het in het komende jaar nog moeilijker hebben dan tot dusver. Het verhoogde bedrag laat geen enkele ruimte voor uitbreiding van ae program ma's. De zo zeer gehoopte uitbreiding van het aantal televisie-zenduren van 12 op 18 per week zal dan in 1956 ook geen door gang vinden. De verhoging op zichzelf was reeds zeer krap. Daarbij komt dan nog dat de Tele visiestichting volgend jaar f 800.000 meer aan PTT zal moeten betalen wegens de verbetering en uitbreiding van de zender. In feite komt het er dus op neer dat voor het jaar 1956 f 300.000 minder be schikbaar is dan dit jaar. ADVERTENTIE De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het proces over de ver dwijning van het Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman. Vier der zes verdach ten werden veroordeeld tot straffen, die twee maanden hoger zijn dan die waren geëist; twee verdachten werden vrijge sproken. De ex-pleegmocder van het meisje, de 52-jarige mevrouw G. M. L. van M. uit Hilversum, die thans te Maastricht woon achtig is, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De offi cier van justitie, die zes maanden had ge- eist, had op de terechtzitting verzocht haar onmiddellijk gevangen te doen ne men, doch dit was toen afgewezen. De rechtbank zegt in haar overweging dat gebleken is, dat de vrouw regelmatig in België verblijft en er gevaar bestaat dat zij zich aan de oplegging van de straf zou kunnen onttrekken. De voortvluchtige zuster, de 57-jarige mejuffrouw E. M. van M. werd veroor deeld tot twaalf maanden gevangenis straf. Tegen haar was tien maanden ge- eist en het verzoek van de officier tot on middellijke gevangenneming was tijdens de terechtzitting reeds ingewilligd. De 45-jarige verkoopspecialist uit Den Haag, C. J. F. B., de vroegere pater Amon, werd veroordeeld tot vier maanden mei aftrek. Twee maanden met aftrek was tegen hem geëist. De 66-jarige moeder-overste van het klooster te Valmeer in België, mejuf frouw A. V., die Nederlandse is, werd De 61-jarige granito-werker E. Paletta uit de Floresstraat te Haarlem is vanmor gen omstreeks half acht onder een vracht wagen geraakt op de hoek van de Kerk weg en de Cremerlaan te Santpoort. De man viel met het hoofd op straat, werd met een schedelbasisfractuur naar de St. Joannes de Deo in Haarlem vervoerd en is daar kort na aankomst overleden. P. heeft op de hoek van de Cremerlaan en de Kerkweg de vrachtauto geen voor rang gegeven, botste tegen de rechterkant van de wagen aan en viel onder de auto. 1-Iij werd niet door de wielen geraakt, hoe wel het achterwiel van zijn bromfiets wel is gekraakt, maar door de val tegen de straat moet hij de noodlottige schedelbasis fractuur hebben opgelopen. P. was gehuwd. conform de eis veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Teneinde haar uit levering te kunnen bewerkstelligen, ge lastte de rechtbank haar onmiddellijke gevangenneming. Vrijgesproken werden de nicht van de ex-pleegmoeder de 33-jarige mevrouw E. M. D. van M. uit Overveen, tegen wie drie maanden voorwaardelijk was geëist, en de 71-jarige oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum, mejuf- fgrouw J. F. W. uit Vianen, tegen wie een maand voorwaardelijk was geëist. ADVERTENTIE Wij prijzen ons gelukkig U de nieuwe Najaars-collectie van de vermaarde Vetrix modellen te kunnen presenteren. Een apart genoegen omdat de meesterlijke coupe aan elke Vetrix creatie een superieure elegance verleent. GROTE HOUTSTRAAT HAARLEM JERUZALEM (Reuter) Premier en minister van Buitenlandse Zaken Sjaret van Israel gaat de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier, die Don derdag te Genève bijeenkomen, waarschu wen voor het gevaar dat Israel tengevolge van de Tsjechoslowaaks-Egyptische wapen overeenkomst bedreigt. Sjaret heeft afspra ken gemaakt met de drie Westelijke minis ters en de Russische minister van Buiten landse Zaken Molotov. Voordat hij naar Genève reist zal hij in Parijs besprekingen voeren met Dulles, Mac Millan en Pinay. Sjaret heeft bij zijn aankomst te Parijs gezegd, dat hij het Britse besluit om de wapenleveranties aan Irak te bespoedigen, als een gevaar voor Israels veiligheid be schouwt. De leden van het Israëlische ka binet besloten een halve maand salaris te offeren voor de aankoop van wapens. Sjaret heeft de Israëlische ambassadeur uit Washington, Moskou en Londen voor overleg naar Parijs ontboden. De Ameri kaanse ambassadeur in Egypte Byroade v/ordt vandaag in Parijs verwacht voor een onderhoud met minister Dulles. De Franse ambassadeur in Cairo is ook in Parijs aan gekomen. Het Sovjet-Russische persbureau „Tass" zegt gemachtigd te zijn mede te delen, dat het Sovjet-blok geen uiting heeft gegeven aan zijn bereidheid om wapens aan Israel te leveren, zoals een woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken had gezegd. Volgens „Tass" had de Amerikaanse mede deling ten doel „de openbare mening in de wereld in de war te brengen." Egypte heeft de eerste zending wapens uit Tsjechoslowakije ontvangen. Een zen ding van 133 kisten is Donderdag te Alexandrië aangevoerd met het Russische stoomschip „Stalingrad." Radio-Peking heeft met nadruk het be richt tegengesproken dat deze wapens uit communistisch China afkomstig zouden zijn zoals in persberichten was gemeld. Verdragen Egypte en Syrië hebben Donderdag een onderling verdedigingsverdrag getekend in Damascus zo is officieel bekend gemaakt. De aanvaarding van het ontwerp- adoptiewet door de Tweede Kamer heeft in vele kringen vreugde gebracht, een vreugde die nog vergroot wordt door het feit dat de Kamer dit ontwerp eensgezind accepteerde. Er is evenwel een bitter bij smaakje omdat de Vereniging van Pleeg ouders in Nederland meer dan eens critiek heeft geleverd op de overgangsbepaling in het ontwerp. Deze woorden sprak mr. A. Stempels uit Rotterdam, voorzitter van genoemde vereniging, die Zaterdag haar jaarverga dering in Arnhem hield en daarbij tevens haar eerste lustrum vierde. Mr. Stempels vervolgde dat de vereniging steeds heeft gepleit voor een verruiming van het over gangsrecht, doch helaas zonder enig resul taat. Zoals de tekst van het ontwerp thans is bevat het een overgangsregeling voor adoptie van meerderjarigen, die in het al gemeen als niet mogelijk wordt beschouwd. Gedurende twee jaar na de inwerkingtre ding van de wet kunnen adoptieverzoeken in behandeling worden genomen voor meerderjarigen, die niet ouder zijn dan 30 iaar- Meer dan eens heeft de vereniging be toogd dat het onbillijk is meerderjarigen boven de 30 jaar deze mogelijkheid te ont houden. Ook een groep minderjarigen is onthouden: namelijk de pleegkinderen in reeds bestaande pleeggezinnen, waarin het verschil in leeftijd tussen pleegouders en pleegkind niet meer dan 50 jaar is. Men kan het redelijke zien in de eis, als de wet- De tiende verjaardag van de UNO is te Amsterdam Zaterdag gevierd op het Frede riksplein, waar de loco-burgemeester, mr. A. de Roos de UNO-vlag hees en in een rede onder meer zei, dat de oprichting van de UNO zonder twijfel een der belang rijkste gebeurtenissen is geweest, die zich na de oorlog hebben voorgedaan. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Cop- pello, algemeen penningmeester van de wereldfederatie van UNO verenigingen, zei dat de UNO zeer belangrijk is geweest, niet door wat het de volken heeft laten doen, doch vooral door wat het de volken heeft doen nalaten. Helaas is volgens hem het hoofdaccent bij het werk nog te veel ge weest het voorkomen van een gewapend conflict en minder het helpen opbouwen. Belangrijker dan de tegenstellingen tussen bestaande geestelijke en maatschappelijke stromingen is het feit, dat een groot aantal gebieden, die vroeger onder ongevraagde voogdij stonden, thans vrij zijn een eigen bestaan op te bouwen. Deze hulp is een plicht, die zwaarder moet wegen dan de politieke strijd. Acht mannenkoren zongen daarna enkele vaderlandse liederen, waarna twee ge mengde koren het zege koor uit Judas Maccabeus en het Hallelujah uit de Messiah zongen. De Amsterdamse politiekapel ver- Op het beruchte kruispunt Frans Naere- boutstraat-IJmuiderstraatweg heeft van morgen een botsing plaats gevonden tus sen een Fiat- en een Morris-personenauto. De bestuurders werden niet gewond. De auto's kregen flinke schade. zorgde de muzikale begeleiding van de plechtigheid. Leden van de AJC verkochten pannekoeken. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het te stichten Nederlandse huis in het Zwitserse Pestalozzi-dorp. Het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (VVD) heeft onlangs aan de minister van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over de Nederlandse deelneming aan het te Rome gehouden congres van de internatio nale unie van gemeenten. Nederland was vertegenwoordigd door een delegatie van 85 personen, vergezeld van 70 begeleidende personen. De heer Wendelaar had onder meer ge vraagd wie de kosten draagt van de reis der Nederlandse gedelegeerden en of de kosten van de hem begeleidende personen door de delegatieleden zelf worden be taald. De minister van Binnenlandse Zaken heeft onder meer geantwoord dal voorzover hem bekend is, de kosten van de reis der Nederlandse gedelegeerden, die een ge meente vertegenwoordigen, door de betrok ken gemeente worden gedragen. De kosten van de hen begeleidende personen worden door de delegatieleden zelf betaald. Dat een beperkte delegatie van daarvoor in aanmerking komende gemeentebestuur ders en -ambtenaren ten laste van de be trokken gemeenten aan een dergelijk con gres deelneemt, acht de minister verant woord. Hoewel de minister de betekenis van in ternationale contacten van gemeentebestu ren geenszins onderschat, betreurt hij het, dat sommige gemeentebesturen zich in dit geval kennelijk niet voldoende bewust zijn geweest van de noodzaak te dezen een zo groot mogelijke soberheid te betrachten. Hij vertrouwt echter, dat zulkt bij volgen de congressen wel het geval zal zijn. gever daarmede voor de toekomst wil be reiken dat er geen pleeggezinnen worden gevormd met een groter verschil in leeftijd. Zo'n bepaling behoeft voor de toekomst niet hinderlijk te zijn, maar zij is zeer on billijk jegens pleeggezinnen, die zijn ge vormd, toen men nog niet behoefde te vei- wachten, dat in een eventuele adoptie- regeling een dergelijk maximum verschil in leeftijd zou worden geëist. Door middel van een overgangsbepaling zou ook die onbillijkheid, kunnen .worden opgeheven. Thans hèëft 'de vërèhiging 'zich tot de Eerste Kamer gew.end met het verzoek, het overgangsrecht tér sprake te brengen. Mr. Stempels deelde voorts mee dat in Leeuwarden Utrecht en Den Haag juri dische consultatiebureaux worden opge richt voor adoptiekwesties. Het algemeen juridisch adviesbureau zal blijven bestaan. De vereniging telt thans 1500 leden. Het aantal pleeggezinnen in Nederland be draagt ongeveer 25.000. We hebben, aldus spreker, in die vijf jaar dus 10 tot 15 pet. van het aantal pleeggezinnen bereikt. De heer A. J. Nijman uit Hengelo (O.) bracht hulde aan mr. Stempels, die hij „de pleegvader van de vereniging" noemde. Hengelo heeft de stoot gegeven tot het in het leven roepen van een jubileumfonds en namens dit fonds offreerde spreker een chèque van f 1267.93. DJAKARTA (PIA) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anek Agung Gde Agung, heeft verklaard, dat Indonesië en Nederland in November de financieel-economische betrekkingen tus sen beide landen zullen bespreken. Anak Agung, die de conferentie van het plan-Colombo in Singapore heeft bijge woond, deelde bij zijn terugkeer in Dja karta mede, dat Indonesië voor de uit voering van een vijfjarenplan zowel econo mische hulp als technische bijstand heeft gevraagd. Indonesië heeft ook gevraagd om bijstand voor de opleiding van Indo nesische deskundigen. Het vijfjarenplan omvat zowel sociale zorg als verbindingen en andere onderwerpen. Electrische kracht stations voor industriële ontwikkeling zul len de voorrang krijgen. Twee Amsterdamse ziekenfondsen heb ben thans een begin gemaakt, met. de uit voering van een reeds lang gekoesterd plan om in diverse wijken van de hoofdstad op ticienszaken in eigen beheer te exploiteren. Men wil de verzekerden de gelegenheid bieden hun brillen tegen lagere prijzen dan bij de normale optiekhandel te kopen. De Federatie van Nederlandse Opticiens organisaties heeft reeds medegedeeld, ern stig bezwaar te hebben tegen deze gang van zaken, omdat het naar haar mening niet tot de taak van ziekenfondsen behoort zelf optiekbedrijven te gaan exploiteren en er ook geen noodzaak is om de zelfstandige opticien te gaan beconcurreren. Klachten over te dure brillen zijn nimmer tegenover de opticiens geuit. De ziekenfondsverzeker den behoeven op de brilleglazen slechts een luttel bedrag bij ie betalen. Voorts ver klaart de federatie dat met vrijwel alle andere ziekenfondsen uitstekend wordt samengewerkt. Klachten van enig belang hebben zich niet. voorgedaan. De beide Amsterdamse fondsen hebben volgens de federatie de opticiens voor een voldongen feit geplaatst. Zij hebben niet willen overleggen met de opticiens of aan hun overigens nimmer geuite bezwaren te gemoet kon worden gekomen. Aardgas. De Nederlandse Aardolie- maatschappij deelt mede, dat aardgas is aan getroffen in haar boring in Thesinge nabij Ten Boer in Groningen. De betekenis van deze vondst kon nog niet worden vastgesteld. Volgens gezaghebbende kringen in Da mascus worden binnenkort soortgelijke verdragen verwacht tussen Egypte en Saoedi Arabië en Syrië en de Libanon. De Perzische Kamer heeft met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het toetreden van het land tot het verdrag van Bagdad. De enige afgevaardigde die be zwaren tegen het Turks-Iraaks-Pakistaanse verdedigingspact had verliet voor de stem ming de zaal. Woensdag had de Senaat reeds zijn toestemming gegeven. JERUZALEM (Reuter) Langs de tachtig kilometer lange grens tussen Syrië en Israël zijn Zondag aan de Syrische kant troepenbewegingen waargenomen. Tevo ren hadden Israëlische troepen vijf Syriërs meegevoerd als gijzelaars voor een even- groot aantal Israëliërs dat de Syriërs vasthouden. Kort na de overval, werd uit alle Syrische stellingen langs de zwaarver- sterkte grens het vuur geopend, blijkbaar uit vrees voor een aanval. Generaal Bruns, het hoofd van de UNO- commissie, die moet toezien op de nale ving van het bestand, gaf waarnemers op dracht het geval te onderzoeken. In een Sy rische klacht bij de gemengde Israëlisch- Syrische bestandscommissie werd alleen gesproken van een grensschending door een Israëlische eenheid. Van de ontvoering der Syrische militairen werd geen melding gemaakt. Op het bericht dat een Israëlische een heid op Syrisch gebied was doorgedrongen, een officier en twee soldaten had gedood en vijf man gevangen had genomen, werd het Syrische leger in alarmtoestand ge bracht. Er zijn versterkingen naar de grens gestuurd. PARIJS, AFP)/UP) De eerste uit slagen van het referendum in Zuid-Vie*- nam geven een overweldigende meerder heid voor premier Ngo Dinh Diem te zien. In officiële kringen te Saigon is gezegd, dat naar schatting 95 percent van de stemmen tegen staatshoofd Bao Dai is uitgebracht. De opkomst bij de stemming wordt goed genoemd. Men schat dat negentig percent van de vijf millioen stemgerechtigden zijn opgekomen. Er waren 231 ongeldige stem men (blanco). In Dalat, de zomerresidentie van de ko ninklijke familie, kreeg Bao Dai 104 stem men en de premier 26,288. Men verwacht dat de 54-jarige Diem zich nog deze weëk als staatshoofd zal laten installeren. In Saigon verliep de stemming zonder inciden ten. De Hoa-Hoa-secte heeft verklaard dat het referendum in strijd is met de demo cratische beginselen, aangezien de politiek- religieuze secten en de politieke partijen er niet aan deelnemen. HetVolksdagblad" 't officiële orgaan der Chinese communistische partij beschouwt de volksstemming als een „schending van het Geneefse accoord over Indo-China". Volgens het „Volksdagblad" gebruikt Diem „politieterreur", om de verdeling van Viet nam een officieel karakter te geven. Het „Volksdagblad" wijst er op dat de schei dingslijn tussen Noord- en Zuid-Vietnam van tijdelijke aard is en niet kan worden beschouwd als een politieke of gebieds- grens. Het beschuldigt tenslotte de Ameri kaanse regering er van Diem te steunen. RABAT (AFP) Si Fathmi Ben Sli mane, de 57-jarige oud-Pasja van Fez, heeft zich bereid verklaard te trachten een regering te vormen, die de eerste represen tatieve regering van Marokko moet wor den. Deze regering zal met Frankrijk on derhandelen over zelfbestuur in Marokko. Ben Slimane deelde mede. dat de aankomst van de verbannen ex-sultan Ben Joessef, in Frankrijk zal samenvallen met het Mo hammedaanse Moeloed-feest. op Zaterdag. De verbannen sultan is officieel aangezegd, dat hij Vrijdag met gezin en gevolg per vliegtuig van Madagascar naar Parijs kan vertrekken. Gevechten (Reuter/UP) Franse troepen, onder steund door artillerie en vliegtuigen, heb ben Zaterdag de gehele dag in het gebied van Redeyef in Tunesië strijd geleverd met Algerijnse opstandelingen, waarbij twaalf rebellen zijn gedood. Redeyef ligt dichtbij Temerza, waar Donderdag vijftig rebellen sneuvelden. Een compagnie van het vreem delingenlegioen heeft dertig opstandelingen gedood ten Zuiden van het Ork-gebergte. De Légionnairs verloren twee doden. Op aanwijzingen van buspassagiers, die op Woensdagavond 12 October van Amers foort naar Zeist reisden, heeft de Zeister politie in verband met het onderzoek naar de dader van de aanranding op mejuffrouw Van Soest, weer een verdachte aange houden. De mededelingen kwamen van passagiers uit de N.B.M.-bus die, komende uit de rich ting Amersfoort, om respectievelijk 19.36 uur en 19.51 uur op de avond van de aan randing bij de halte-Gerofabriek te Zeist stopte. De inzittenden spraken over een man, die mejuffrouw Van Soest, nadat zij uitgestapt was, heeft gegroet. In het bezit van deze verklaringen heeft de Zeister politie in de loop van Zondag een 40-jarige man aangehouden, afkomstig uit een dei- omliggende gemeenten. De man ontken i echter tussen 6 en 9 uur zijn woning te hebben verlaten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9