Kinderboekenweek Poolse visserijvloot onderging na 1946 vele ingrijpende wijzigingen Ab de Jong Visserij - varia Havenberichten Albert de Groot: begin met gramofoonconcerten Actie voor de vluchtelingen gaat zich over Velsen ontplooien Kennemer Lant aarn De diepste duisternis der eenzaamheid Conservatieve bedrijven gingen pas laat tot verjonging over Mm r Bóekhandel r Prijsvraag rond het ingezamelde gewicht aan oude sleutels Nieuwe sleepboot voor Rederij Goedkoop r Feest onder de lange 'luifel Heemskerk Old Clothes New LANGS SLUIZEN EN HAVENS Variétéavond van de afdeling IJmuiden ANMR Adviescommissie heeft in Velsen-N. bestaansrecht GESPREKJES OVER DE CULTUUR J Tewaterlating bij Arnhem Waarschuwingslichten tunnelbouw Velsen Lezing over moderne muziek „Hercules" viert lustrum met krachtsportfeest in „Flora" Hervormde toneelgroep met „De Gouden Kooi" Prot. Chr. Werkgemeen schap in P.v.d.A. vergadert Steeds meer TBC-vrije melk Klaverjasdrive van „De Zon" DRY CLEANING ONLY WOENSDAG 26 OCTOBER 19 5 5 DE IJMUIDENAREN kunnen het weten, dat de Poolse trawler GDY. 92 „Wega" heet. Het is immers nog niet zo lang geleden dat Poolse trawlers geregeld de haven van IJmuiden aan deden en dat véle Nederlandse vissers op Poolse visserijschepen hebben gevaren. Voor de tweede wereldoorlog was dat al zo al heetten de Poolse trawlers toen „Adam", „Barbara", „Cezary", „Dorotha", „Eugenoiusz" en „Fran- ciska". Sommige van deze schepen zijn nu nog in de vaart zij het dan onder andere namen want de Poolse visserijvloot heeft sedert 1946 wel enige wijzigingen onder- gaaan. Er werden verschillende schepen aan de vloot toegevoegd voor het meren deel afkomstig van Britse rederijen, trawlers van het bekende „Mersey"-type, zoals wij die in IJmuiden hebben: Bergen, Norma Maria, Viking Bank, Mary, Sumatra enz. Dat ver ook elders schepen werden aan gekocht wordt bewezen door de aanwezig heid in Polen van de stoomtrawler Wega GDY 92, waarvan hiernaast een foto is opgenomen. Dit schip wijkt enigszins af van het „Mersey"-I.ype, hoewel de grootte weinig verschilt. De trawler zag het le venslicht op een der hellingen van A. Hall Co. Ltd. te Aberdeen, een werf die gro te bekendheid geniet wat de bouw van trawlers aangaat. De in 1931 gebouwde Wega meet 356 reg. ton bruto en 156 netto. De lengte over alles bedraagt 45.64 m., lengte tussen de loodlijnen 42.75 m., de breedte 7.46 m. en de holte 3.99 m. Het is in 1946 geweest toen de Poolse visserij maatschappij „Dalmor" te Gdynia het schip in het bezit kreeg. Een in Aberdeen gevestigde visserij maatschappij heeft het schip indertijd besteld. Dit was The Don Fishing Co. Ltd. en „Braconmoor" is de eerste naam geweest. Late vernieuwing: Deze rederij in Aberdeen had veertig jaar geleden 6 stoomtrawlers, namelijk de Braonash,* Bracondale, Braconglen Bra- conhcath, Braconhill en de Braconmoor. De Braconash heette aanvankelijk Caspa- nia, de Braconglen Germania en de Bra conmoor Oceana, welke drie vaartuigen van een andere rederij werden aange kocht. The Don Fishing Company had dus toen ook reeds een trawler met de naam „Braconmoor", een schip van 204 reg. ton bruto en ruim 36 meter lengte. De rederij is er pas tegen het eind van de eerste wereldoorlog toe overgaan enige nieuwe schepen aan haar vloot toe te voe gen, terwijl enige verouderde typen wer den afgevoerd. Grote bestellingen heeft, men echter nooit gedaan want na het in de vaart brengen van de „Braconlea" in 1920 heeft men tien jaar gewacht om weer eens met wat nieuws te komen. Dit was de „Barconbrae" in 1930, welke gevolgd werd door de „Braconmoor" in 1931, waar mede de vooroorlogse periode toen al werd gesloten. Sedert enige jaren is The Don Fishing Compagny uit elkaar gegaan wat het be zit aan schepen aangaat. Slechts één staat er nog op naam van de oude rederij en dat is de in 1946 gebouwde „Braconvale". ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) De Wega (GDY 92) - een afwijkend „Mersey*-schip De afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Metaal-Bedrijfsbond biedt de leden ook dit jaar een grote variété-avond aan die zal worden gehouden op Dinsdag avond 22 November in het Theater te IJmuiden-Oost. Medewerkenden zijn Peter Piekos, conférencier en imitator; The Top- liners, showorkest; Charles Matla, jongleur; Trio Coranto, muzikale clowns; Broon en Rosfield, excentriek danspaar; The Two Bells, novelty-concertine act en Herman Theunissen, muzikale ommlijsting. Het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest van de ANMB afdeling IJmuiden wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 3 December in het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplant- soen te IJmuiden. Vrouwen en woningbouw Nadat in enkele grote steden en vele kleinere plaatsen bewezen is, dat de Vrou wen Advies Commissie inzake Woningbouw bestaansrecht kreeg en reeds resultaten heeft behaald, adviseerde de secretaresse van de Amsterdamse commissie, mevrouw A. Stork-Luberti, de Velsen-Noordse Vrou wengroep van de P.v.d.A. om ook eens te proberen tot oprichting van een dergelijke adviescommissie te komen. Zij meende, dat dit een opgave was voor de socialistische vrouwenbonden en zette de vele voordelen uiteen, die deze commis sies overal in den lande reeds hadden be reikt. Het was het streven van deze com missies, aldus mevrouw Stork, om aan de hand van in het huishouden opgedane er varingen raad te geven bij het bouwen van woningen, zonder dat dit tot extra-kosten of bijzondere dingen hoeft te leiden.. Als voorbeeld haalde zij aan hoe in Amsterdam een bepaald soort douches was ingebouwd en hoe door het optreden van de commissie reeds verschillende speeltuinen waren in gedeeld, waardoor ook de kinderen de re sultaten bemerkten. Uit de gezellige besprekingen, die tijdens en na de thee werden gehouden, bleek wel, dat de dames er veel voor voelden, zodat mag worden aangenomen, dat hier het laatste woord nog niet over gesproken is. ADVERTENTIE In de van 27 October3 November vindt U een uitgebreide sortering JEUGDBOEKEN bij Kennemerlaan 59 - IJmuiden Telefoon 5326 ALBERT DE GROOT moet zo'n twaalf jaar zijn geweest, toen er voor het eerst een harmonium in huis- kwam. Dit muziek- meubel werd de di recte aanleiding tot een snelle carrière van een jonge Sant poorter, wiens vader de zee bevoer en die zelf ook wel eens als jongen met het idee had gespeeld het zilte nat op te zoeken. Het zijn echter de no tenbalken geworden en het Amsterdamse conservatorium-eind examen met een on derscheiding voor technische eigenschappen in 1954 en nu eind volgend jaar een gooi naar de Prix d'Excellence, deze zware toets van de primus inter pares. Die prix „doen" betekent: zo'n 26 werken feilloos kunnen spe len en er over improviseren en het is de reden, dat elke avond in de Santpoortse Molenstraat op nummer 12 het licht nog laat brandt en een jonge toonkunstenaar gebogen zit over de „schoon ste beweging van de schoonste klank", zoals de muziek wel eens in woorden is gevangen. Albert de Groot heeft het tij niet mee gehad in zijn studie voor de prix d'Excellence: een knie-operatie haalde hem geruime tijd uit de studie en diverse omroep-concerten legden eigenlijk te veel beslag op zijn tijd. Zodat hij daar dan ook voorlopig mee gestopt is, om tenmin ste eind 1956 het zware examen, waarvoor een musicus maar één keer de kans krijgt en waarvoor hij bij mislukking niet meer terug mag komen, met hoop op succes tegemoet te kunnen gaan. k. DAT EERSTE harmonium heeft dus wel gevolgen gehad: Al bert's zuster kreeg er les op, maar het duurde niet lang of broe derlief had het verder op het manuaal gebracht dan zijn zusje en de lessen bij Joop Huizinga konden hem dra ook al niets nieuws meer brengen. Naar meneer Bijster. Toelatingsexamen voor het Conservatorium. Geslaagd. Het bleef harmonium en piano, hoewel Albert de fluit en de viool ook een warm hart toedraagt. Hij trad vaak en veel op als begeleider, maar moest door de studie pianissimo gaan doen, om dat het allemaal teveel tijd ging kosten: een concert in de Her vormde Kerk aan de Kanaalstraat en de Zondagse orgel-accom- jagnementen in het oude Santpoortse kerkje zijn of waren met een uitvoering in de Haarlemse Bavo voorlopig' de enige onder nemingen, die van de studietijd afgesnoept worden. OVER PIET culturele leven in de IJmond heeft hij een paar suggestieve gedachten. Om de grote massa van het publiek te bereiken zou hij, die toch wel enig recht van spreken bezit on danks zijn 24 jaren, van „onderop" willen beginnen. Bijvoorbeeld met grammofoonconcerten en dus van erkend-goede orkesten: voor een kleine kring op vele plaatsen in de IJmond-gemeenten en voorzien van een zeer deskundige toelichting. Er gebeurt hier op muziekgebied niet genoeg naar zijn oordeel. De Volksmuzi'ekschool mag dan bouwen aan een ondergrond, maar zij kweekt volgens het systeem-Gehrels (dat in feite, naar hij meent, al goeddeels is losgelaten) bepaald geen musici om dat de fundamenten te weinig serieus worden gelegd: voor la tere instrumentale lessen lijkt hem deze „laat - maar - spelen- methode" niet geheel geslaagd. MODERNE MUZIEK? Altijd aeeoord als het maar muziek blijft en geen cacophonie wordt. Wel Debussy, wel Strawinsky. Zelfs ook de klassieke jazz. Maar ook Bach. De antieke klank van een Obrecht en een Sweelinck trekt hem, wonderlijk ge noeg minder: hij is de romanticus, wie het brede gebaar of de fijn-geciseleerde impressie beter liggen dan de wat simpele mid- ie'eeuwse klank van clavecimbel of luit. Wil echter hoe dan ook het muziekleven in de IJmond tot ont plooiing komen, dan zullen er vóór alles durf en deskundigheid voor gespannen moeten worden. Gelooft Albert de Groot. HaF. Maandag is de actie ten behoeve van de vele tienduizenden vluchtelingen gestart. Vele oude sleutels zijn reeds door ijverige scholieren opgehaald en in de scholen ver zameld, om straks te worden opgestuurd naar Den Haag, waar het totale gewicht aan oude sleutels voor oud ijzer verkocht zal worden. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp hoopt daarmede een behoorlijk bedrag bijeen te krijgen dat voor de vluchtelingenkampen besteed kan worden. In ieder huis (de vluchtelingen weten niet meer wat een huis is) is toch wel een oude sleutel over? Levert deze dan in, het zij bij één der onderstaande adressen of bij de in uw buurt gevestigde scholen. De vluchtelingen zullen u er dankbaar voor zijn. Prijsvraag. Aan de sleutelinzending is een prijs vraag verbonden. De vraag luidt: „Hoeveel kg sleutels zal naar schatting dez'e inza meling in het gehele land opleveren?" Aan Bij de Arnhemse Scheepsbouw Maat schappij N.V. is Zaterdagmiddag te water gelaten de bij deze werf in aanbouw zijnde sleepboot voor rekening van de N.V. Rede rij v.h. Gebr. Goedkoop te Amsterdam. De doopplechtigheid geschiedde door een nichtje van de directeur der rederij, naar wie het schip ook is genoemd: Marian C. A. Goedkoop. De directeur was met zijn echt genote bij de tewaterlating aanwezig. Eind vorig jaar leverde de ASM een zusterschip aan dezelfde rederij af, de Johanna C. Goedkoop. Het schip, dat bestemd is voor de route IJmuidenAmsterdam, kan een snelheid halen van 20 kilometer per uur (11 kno pen). De boot wordt voortgestuwd door twee dieselmotoren. De lengte over alles is 28.50 meter; lengte tussen de loodlijnen 26.50 meter; breedte op de spanten 6.60 meter; holte in de zijde 3.20 meter; gemid delde diepgang 2.35 meter. De „Johanna C. Goedkoop" is thans de grootste zeesleep- boot in de Amsterdamse haven. Ter plaatse van de tunnelbouw te Velsen worden de schepen, die het Noordzeekanaal bevaren, door onderbroken amberkleurige lichten gewaarschuwd, indien zij in de nauwte aldaar tegenliggers kunnen ont moeten. Naast de twee reeds bestaande lichten is een derde onderbroken amberlicht ge plaatst aan de Zuidzijde van het kanaal, juist bewesten de ponthaven te Velsen, dat in Oostelijke richting gaande schepen waar schuwt, dat het een uit Oostelijke richting komend zeeschip in de nauwte bij de tun nelpont zou kunnen ontmoeten. Deze am berkleurige lichten worden voorlopig alleen getoond tussen Maandag 07.00 uur en Za terdag 23.00 uur. Ter plaatse is tevens gelegd een rode lichtboei NZK 2, gevend een rood onder broken licht. De heer Harm Mobach uit Den Haag, redacteur van het maandblad „Rythme" geeft op Dinsdag 1 November in het Her vormd Jeugdgebouw een lezing over de moderne muziek onder de titel „Van Char ley Parker tot heden." Op 29 October geeft de IJmuider kracht- sportverenigng „Hercules" in „Flora" ter gelegenheid van het eerste lustrum enige krachtsportdemonstraties. Daarbij zullen de nieuwe matrassen gebruikt worden, die dank zij de subsidie der gemeente Velsen aangeschaft konden worden. Vierde pont komt Een pontman zcide mij tij dens een der nevelige over vaarten, die de schoonheid van het nachtelijk Noordzee kanaal zo intens kunnen doen beleven met gele en rode en groene lichten, weifelend in vochtige aureolen dat het toch maar rustig was na die sluisweg. Maar dat niettemin ettelijke automannen zijn pontje nog prefereren doet hem toch wel deugd. Al zijn de overwegin gen, die bij deze automannen voorzitten niet geheel ontspro ten aan een grote liefde je gens Rijkswaterstaat maar meer jegens hun eigen porte- monnaie; benzine is duur en de sluisweg is 9 kilometer. Hij hield echter het hart vast, dat de pontdekken weer als vroeger zullen overlopen van mopperende autorijders, als straks in November de sluisweg een week uit de rou latie raakt en de stormloop op :1e veren herbegint. En zijn vertrouwen in een vierde pont was niet groot, want het ver trouwen in de boezem van Rijkswaterstaat jegens deze waterstaat is door allerhande omstandigheden nu eenmaal niet welig en warm. Toch krijgt hij ongelijk: dc vierde pont komt er in Velsen gedurende de dagen, dat de sluis in reparatie en de sluis weg weg gaat. Nat-overtjes In èèn van de hoosbuien, die de herfst plegen te begeleiden en die slechts voor de fabri kanten van regenkledij en dakgoten tot de onverdeelde genoegens gerekend kunnen worden, stonden langs de glim mende Lange Nieuwstraat een paar klaar-overtjes getrouw te wachten op een gaatje in het verkeer, opdat zij hun druipende schoolkameraadjes naar de overkant konden doen zwemmen. „Na die kolenauto" zei het rechtse klaarovertje tegen het linkse klaarovertje en de plak was al half geheven, toen de kolenauto met een aanzienlijke snelheid dwars door een grote, diepe plas joeg en een scherm van vuil water over het arge loze groepje aan de kant van die natte Lange Nieuwstraat stulpte. Kijk, vrinden dat was een flink en fors gebaar van die kolenchauffeur, in wie ik een warmvoelend mens onderkend heb. Een echte ronde kerel, die evenwel best wat van zijn eigen koopwaar in gloeiende vorm op het hoofd zou mogen dragen om er van doordrongen te worden, hóe flink hij wel geweest is, die Vrijdagmiddag. Het is moeilijk, om in uw hart te kijken en ik weet dus niet, hoe het u allen vergaan is, maar mij laat dat „Maris Stella" in Beverwijk, het nieuwe tehuis voor de miserabelen uit Indo nesië, niet met rust. Vooral de kinderen, die daar worden opgevangen door een groep particulieren, wier schone bedoeling het is, deze kleine stakkers althans weer een kans op verder- leven te verschaffen, verdienen ons gemeenschappelijk mede dogen en: onze hulp. Het zijn kleine Nederlanders, één hunner is drie jaar, maar kan zich nauwelijks bewegen, de ander is veertien en moet in een ijzeren karretje over de gangen van „Maris Stella" schuifelen. Werd het vanmiddag bezijden het Marktplein het onverholen feest voor heel IJmuiden ter gelegenheid van de opening van een nieuw winkelblok, gistermiddag was het meer de diepe dankbaarheid binnenskamers: de zeven van de negen zaken, die daar open zijn gegaan in de Centrum-galerij hebben gerecipieerd en „onder ons" even laten weten, hoe verheugend deze dagen voor het Velsense zakenleven eigenlijk wel zijn. Bovendien zijn daar een klei ne veertig gerepatrieerden sa- mengeschuild voor de ongunst van het leven, die stuk voor stuk zwaar ziek of invalide zijn en zij kunnen deze een zaamheid in het kille moeder land niet meer verstouwen. Zij passen zich niet meer aan, zo als dat heet, al moet het moe derland daar ook niet te veel mee schermen, want anders be gint elke repatriant al met het gevoel, dat hij zich moeilijk „moet" aanpassen. Niettemin: onze IJmond heeft dit groepje onder haar bewoners gekregen en ik ge loof, dat deze IJmond er iets aan moet doen. Wij kunnen de „ontheemden" hun voorgalerij en hun passar niet teruggeven, maar wel het vertrouwen, dat zij als mensen tussen de men sen leven. Dat er belangstel ling en mededogen is rond hun lot. Doordat er bijvoorbeeld een gramofoonplatencollectie wordt opgebouwd in het Wijk aan Zeese tehuis mèt wat krontjong en mèt de zingende zusjes e» hun weemoedige deuntjes uit het oude Indië. Wie hierover even nadenkt, weet, dat het allemaal niets met politiek te maken mag hebben, alleen met de simpele menselijkheid. Ik kan en mag u allen niet zeggen: gaat naar Wijk aan Zee en kijkt, ziet, tot u het hart breekt, want deze men sen hebben al teveel „bekijks" gehad en smeken om rust. Maar wel kan ik pogen u te bewegen tot „iets doen" - zelf, individueel, of gezamenlijk. Opdat deze nu nog verlorenen niet verloren zullen blijven steken in het rad der maat schappij, dat hen uitwierp in de diepste duisternis van het alleen-zijn. Sint Nicolaas en Kerstmis komen naderbij. Wie heeft een plan wie dóet iets voor „Maris Stella"? Denk niet, dat het allemaal deftig en bezadigd was, wat zich achter het schoongepoet- ste glas en de smakelijk vol- gestalde étalages voltrok, al was het deftig genoeg met al die zwarte pakken en de bur gemeester en de vrouw van de burgemeester en de wethouder, want er is gelachen ook. Wat ontroerd om de jonge zoon Loendersloot van één der zes, die op de winkeltrap klom en zijn vader zo fiks antwoordde op diens openingsspeech, over de moeilijkheden, die er tot enige minuten voor deze ge zamenlijke recepties overwon nen moesten worden, zoals de lichtpunten, die er nog maar net op tijd kwamen te hangen in een van de zes winkels en over zoveel meer, dat nu dan definitief tot het verleden be hoort. Er is ook wat weemoedig gekeken, deze receptie-middag door de middenstanders, die zo graag aan het Plein 1945 zouden willen gaan neringdrij- ven en die oog-in-oog met al deze wondermooie zaken hun gemis dubbel voelden. Maar niettemin hartelijk de handen drukten dergenen, die verder waren. Tussen drie en vijf is er veel gefeliciteerd onder de vlaggen, die van het textiel-„torentje" tot en met de spiritualiën dit omluifelde blok vrolijk tooien: honderden zijn winkel-in, win kel-uit gestapt om de kleine zakengemeenschap aan Markt plein en Lange Nieuwstraat te vertellen, dat haar lidmaten goede zaken moesten doen en in gezondheid en voorspoed de bloei van IJmuiden moesten helpen bevorderen en in de af wisselende eenheid dezer ze ven nieuwe winkels (nummer acht wordt dit goede dagblad, zoals ge natuurlijk allang op het nog geblindeerde raam hebt kunnen lezen in kanjers van letters en nommer negen op de hoek moet nog even lan ger verstek laten gaan) is de stijlvolle smaak van goede bin nenhuisarchitecten deze eerste bezoekers tegengeblonken. Stuk voor stuk werden het pronkjuweeltjes deze win kels: kleine schatkamers van horloges of van sierlijk ban ket, goede dranken van de dokter of edele vochten uit de wijngaard, of grote zalen vol hartewensen van moeder-de- vrouw, en stuk voor stuk heb ben ze de gulhartige bewonde ring der eerste kijkers geoogst, en hier en daar zelfs royaal gerevancheerd met een kopje koffie, een geurige sigaar of een glaasje-met-een-zoutje. Als vanmiddag de wentel wiek is weggestoven begint de ernst van het zakendoen: suc ces dezerzijds moge het sa mendoen van het eerste uur bewaard blijven! LAMPENIER hen, die het juiste gewicht het meest na bij geraden hebben, worden een aantal waardevolle prijzen ten beschikking ge steld o.a.: Ie hoofdprijs: 3 jaar gratis wo nen tot een maximum van f 5000.Tevens zal de eer ste prijswinnaar in de gele genheid gesteld worden als het ware als afgezant van het Ne derlandse volk, in Oostenrijk persoonlijk een aantal vluchte lingenkampen te bezoekeh. 2e hoofdprijs: 2 jaar gratis wonen tot een maximum van f 2000. 3e hoofdprijs: 1 jaar gratis wonen tot een maximum van f 1000. Verder zijn er nog honderden prijzen be staande uit waardevolle huishoudelijke- en andere artikelen, zoals radiotoestellen, schrijfmachines stofzuigers, enz. Prijs- vraagblocs a 20 stuks voor f 10.verkrijg baar bij het secretariaat van het actieco mité, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden, telefoon 5743 en prijsvraagkaarten a f 0.50 verkrijgbaar bij: H. Andrea, Ladderbeekstraat 129, Vel- sen-Noord; Mevr. van Winkelman, Radar straat 40, IJmuiden; Mevr. Post, Julianakade 11, IJmuiden; Mevr. Sloot, Wijk aan Zeeërweg 152, IJmuiden; Mevr. Snel, Zeeweg 169, IJmuiden-Oost; Mej. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, IJmuiden- Oost; Mevr. Anten, de Genestetlaan 11, Drie huis; Mevr. Sanders, Kerkweg 122 te Sant poort-Dorp en Mevr. Roodenburg, 131oe- mendaalsestraatweg 147a, Santpoort-Sta tion. Inleveringsadressen voor oude sleutels: IJ m u i d e n P. van Kanten, Kon. Wilhelminakade 1; Parlevliet, Zuidzijde; Postkantoor, Kanaal straat; Thalia Schouwburg; Cantine Cen trale Bond, Zuidzijde; Kruidenier te Loo, Bloemstraat 102; Bata, Kennemerlaan 66; Centra Winkel, Kennemerlaan 131; Het Witte Kruis, Kennemerlaan 143; Groenten- hal Webbe, Evertsenstraat; Postkantoor, Houtmanstraat, Kijkgrijp, Marktplein; Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan; An- tonius Ziekenhuis; Patronaatsgebouw, Wil- lemsbeekweg; Gemeentelijk Vergaderlo kaal, Abelenstraat en Rex Theater. Velsen: Raadhuis; Volkshuisvesting en G.G.D. Driehuis: P. de Ruiter, sigarenmagazijn, hoek Da Costalaan; Albert Heyn, Driehuizerkerk- weg. Santpoor t-D orp: Coöperatie, Hagelingerweg; Boekhandel Erasmus, Hoofdstraat; Herv. Jeugdgebouw, Enschedélaan; Slager Nol, Hoofdstraat 149. Santpoor t-S t a t i o n Kruidenier Tamme, Bloemendaalsestraat- weg; Kapper van der Ende. Bloehiendaal- sestraatweg; Sigarenmagazijn Toeset, Bioe- mendaalsestraatweg; Joosten, Bloemen- daalsestraatweg 156. V e 1 s e n-N oord: Aurora, Wijkerstraatweg; St. Jozefge bouw, Wijkerstraatweg; Kijkgrijp, Wijker straatweg; Postkantoor, Wijkerstraatweg; Herv. Wijkhuis, Dijckmanstraat; Het Sta- tenhuis, Velserweg 12, Beverwijk. Gedenkt u ook nog de collecte. Veel geld is nodig. Ook per giro kunt uw uw gave storten op no. 2 7 0 4 7 5 t.n.v. de penningmees ter van de Stichting „De Velser Gemeen schap" onder vermelding „De Vluchteling". De Hervormde Toneelgroep te IJmuiden heeft het toneelspel „De Gouden Kooi" van Hans Nesna in studie genomen jn hoopt hiervan uitvoeringen te geven op Zaterdag 5 en Maandag 7 November in het Ned. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Prijzen van Dinsdag. Grm. tong 4,50; kim. tong 3,70; kl. tong I 3,70; kl. long II 3,10—2,95, per kg. Kl. schol II 43—32; bot 42; v. haring 19—16; makreel 20; kl. schelvis II 42—38; wijting 33—27; kl. gul 34, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 3 kisten tong cn tarbot, 5 kisten schol, 3 kisten bot, 714 kisten haring, 3 kisten makreel, 12 kisten schelvis, 25 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw en gul. Totaal 775 kisten. Besommingen van Dinsdag. SCH 27 f13.650; KW 160 f220; RO 29 f579. De afd IJmuiden van de PCWG in de Pv dA organiseert op 28 Oct. een Huishoude lijke vergadering in het Ned. Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan waar mr. W. Glastra voorzitter van het Gewest Noordholland zal spreken over „Onze ko mende strijd". De leden van de afdeling Heemskerk en omstreken van de Coöperatieve Melkcen- trale zijn Maandagavond in zaal Dam bij een gekomen voor het houden van de jaar vergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, waarin deze een redelijke opkomst consta teerde, maakte de secretaris-penningmees ter de heer D. H. Bakker in zijn jaarver slag melding van het feit dat de kostprijs van de melk voor de boeren vrij hoog is geweest. Dit vond zijn oorzaak in de slech te zomer van 1954, waardoor de voederprijs vrij hoog was komen te liggen. De afdelingskas heeft het jaar goed doorstaan, het saldo bedraagt 35. Het aftredende bestuurslid de heer J. J. Vessies werd met meerderheid van stemmen her kozen. Het hoofdbestuurslid de heer J. Scher mer gaf hierna een uitvoerige toelichting op de balans per 16 April 1955 en de ex ploitatierekening 1954-'55 van de C.M.C., die beide zullen worden behandeld tijdens de op 28 October te houden ledenraadsver gadering in Rotterdam. Naar aanleiding hiervan deelde de heer Schermer mede dat de melk die thans door de C.M.C. wordt ontvangen reeds voor 91 percent t.b.c.-vrij is, welk percentage nog steeds stijgende is. De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" houdt op Zaterdag 29 October in Zaal Dam een klaverjaswedstrijd, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Voor de winnaars zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen:. Tempo van Kemi. Ardennda van Gothen burg. Arcadia van Rotterdam. Vesta van Swansea. Merak van Hudiksvall. Bavo van Sundsvall. Ivan Kondrup van Riga. Ligur van Stugsund. Wiros van Rotterdam. Gu de Bueauro Mango van Antwerpen. Elisabeth Roorda van Swansea. Roepat van Londen. Anna Sylvia van Newport. Orion van Bre men. Sagvaag van Bergen. Rhein van Tod- desund. Sancta Lucia van Otterbacken. Gra- veland van Gdynia. Jutland van Herno- sund. Berkelstroom van Londen. Anna S van Norrköping. Ransel van Hull. Isis van Paramaribo. Ole Bratt van Leningrad. H. K. S. Meerkattze van Noordzee. Vertrokken .ijn: Elisabeth Arlt naar Mal- mö. Ems naar Zweden. Cap Villano naar Antwerpen. Regina naar Leningrad. Holland naar Londen. Sigvard naar Londen. Heriot naar Leith. Elisabeth Roorda naar Rotter dam. Araliz naar Tyne. Falcon naar Londen. Paloma naar Waterford. Rondanc n. Emden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9