Doet nu uw voordeel! Fa G. BERENDSEN ZN J Amsterdamse Vleeshouwerij Christenen eisen meer stem in het West-Duitse vakverbond Volleyballers zullen aandacht aan systemen moeten schenken Kort en bondig VI VI Unie van Transportarbeiders stoot een der initiatiefnemers uit Grote achterstand op buitenland Luidsprekers ees en eeswaren 12 Nederlanders voor voetgangers-voorrang Vooruitzichten voor de energievoorziening Tweeslag Penetratie-systeem Indonesië bestelt twee te dure Franse schepen af Merapi levert gevaar op Stranding ,,Lea" opnieuw behandeld; zelfde eis Ceylonese diplomaat trok een verkeerde conclusie Proteststaking op Cyprus tegen avondklok Achtste Christelijk Schoolcongres geopend De medicus en het maatschappelijk werk TIN US v. d. EI3KHOF KINDERWAGENS DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 DORTMUND (DPA-Reuter) De voor zitter van het West-Duitse vakverbond, Walter Freitagr, heeft de voorgenomen vor ming van aparte „Christelijke" vakbonden als „onverantwoordelijk" afgewezen. In een rede ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het zes millioen leden tellende vakverbond verklaarde Freitag, dat alles zal worden gedaan om de eenheid in de vakbeweging te bewaren. Intussen heeft de „Commissie voor de oprichting van een Christelijke vakbewe ging in Duitsland" de leiding van het alge mene vakverbond een ultimatum gesteld. Vóór 5 November moet dit verbond zich bereid verklaren, aan de Christelijk-sociale werknemers bepaalde concessies te doen, waardoor deze arbeiders in een eigen orga nisatie op federatieve grondslag van het algemene vakverbond deel kunnen blijven uitmaken. Wanneer dit ultimatum niet zou worden ingewilligd, zou er binnenkort een aparte Christelijke vakbeweging worden gevormd. Een van de personen, die het ultimatum ..hebben gesteld, is de christen-democrati sche Bondsdagafgevaardigde Winkelheide. Hij is uit de unie van transportarbeiders gestoten. Volgens Winkelheide en de zijnen zijn de leidinggevende figuren in het alge mene vakverbond voor 95 percent socialis ten, terwijl 25 tot 30 percent van de aan geslotenen „christelijke vakbondsleden" zouden zijn. Invloedrijke Rooms-Katholieke kringen zijn voorstander van een afzon derlijke „christelijke" of anti-marxistische vakorganisatie. De Evangelische kerk is er evenwel tegen gekant. Onze correspondent in Bonn tekent hier bij aan: De Deutsche Gewerbebund werd zes jaar geleden gesticht. Vóór Hitier aan het bewind kwam, telde het Duitse rijk drie grote vakverbonden. Het socialistische en het liberale waren de oudste daarvan. Pas later is het Christelijke ontstaan,waar toe voornamelijk Rooms-Katholieke arbei ders behoorden. Het grootste vakverbond was in die tijd dat der vrije socialistische beweging. De in 1919, kort na de val van het keizerrijk, opgerichte Allgemeine Deutsche Gewerk- schaftsbund telde tenslotte bijna vijf mil lioen leden. De liberale bond bracht het tot 163.000 en de Christelijke vakbonden ver tegenwoordigden 600.000 werknemers. Hit- Ier liet de bonden ontbinden, nam hun ver mogen in beslag en gaf dat geld aan zijn nieuwe, nationaal-socialistische Arbeits- front. Na de oorlog begunstigden de Westelijke bezettende mogendheden de heroprichting van vakverenigingen, die zich in October 1949 verenigden tot de eenheids- en dakorganisatie voor West-Duitsland de Deutsche Gewerbebund, die zestien vak verenigingen omvat met zes millioen leden. Bijna 83 percent is arbeider, tien percent employés en zeven percent be ambten. Drie leden van de Bon-dsdag, alle drie behorende tot Adenauer's wijdvertakte Christelijk Democratische Uuie: J. Even uit Keulen, B. Winkelheide uit Reckling hausen in het Ruhr-gebied en H. Voss uit Hagen zijn de voornaamste mannen van de nieuwe „separatistische" beweging in het algemeen vakverbond. De eerste twee zijn Rooms-Katholiek, de laatste Protes tant. Alle drie hebben zij vóór de oorlog ervaring opgedaan in de Christelijke vak bewegingen. Volgens hen is de D. G. B. zich de laatste tijd steeds meer in socialistisch vaarwater gaan begeven, hoewel bij de op richting uitdrukkelijk voorgeschreven was, dat men zich op politiek gebied strikt neu traal zou houden en tegenover elkander staande wereldbeschouwingen precies de zelfde rechten zouden genieten. Het trio wenst, dat de Christelijke werk nemers in het hoofdbestuur, in de andere bestuurslichamen en in de instituten van het vakverbond naar evenredigheid mede zeggenschap krijgen en dat de gehele struc tuur van het vakverbond gewijzigd zal worden. De opponerende groep kan, op financiële ondersteuning van de Interna tionale bond van Cristelijke vakverbonden te Brussel rekenen om zo nodig een eigen Christelijk vakverbond op te richten, m Essen zijn twaalf honderd aanhangers ver zameld. In Recklinghausen, in Bochum en in nog enkele belangrijke industriesteden van het Westen worden organisaties ge vormd. Bondskanselier Audenauer is er op tegen det een Christelijk vakverbond in het leven zal worden geroepen en ook de minister president van Noord-Rijnland - Westfalen, Arnold, in wiens „land" het grootste in dustriegebied ligt en de bondsminister voor algemene Duitse vraagstukken, Kaiser, die beide vóór de komst van Hitier functio narissen in de Christelijke vakbeweging waren, behoren tot de tegenstanders. Adenauer, Kaiser en Arnold zijn Rooms- Katholiek, maar ook de drie protestantse bisschoppen Lilje, (Hannover), Haug, (Würtemberg) en Bender (Baden) hebben gewaarschuwd dat een diepe kloof tussen de Christelijke arbeiders onvermijdelijk zal zijn als een deel de D. G. B. zou ver laten. Zij vinden dat de Christelijke ele menten zich beter in de D. G. B. tegen de socialistische invloed kunnen verzetten. Bij het Koninklijk bezoek aan Aruba was de persfotografen een speciale plaats toegewezen langs de route, die de Koningin en de Prins zouden passeren tijdens hun rijtoer. Enkele kinderen, die graag een plaatje wilden maken van de Koningin wisten het beste plaatsje te veroveren. Enquête bij weggebruikers Het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie heeft aan vele mannen uit het Nederlandse publiek de vraag gesteld: „In het buitenland vindt men in steden met druk verkeer oversteekplaatsen voor voet gangers Die oversteekplaatsen zijn met witte strepen op de weg aangegeven. Wan neer het publiek op die plaatsen oversteekt heeft het voorrang op elk verkeer. Ook het snelverkeer, de auto's, moeten dan stoppen. Zoudt u ervoor of ertegen zijn dat derge lijke oversteekplaatsen ook in ons land werden aangebracht?" De overgrote meerderheid van de man nen, en wel liefst 85 is vóór het invoe ren van dit soort oversteekplaatsen. Slechts 11 is er tegen, 4 spreekt hierover geen mening uit. Elke categorie weggebruikers is er voor, het meest de fietsers, bromfiet sers en voetgangers. Maar ook automobi listen, motorrijders en voerlieden van paard-en-wagen zijn in meerderheid voor het invoeren van oversteekplaatsen voor voetgangers. NEW YORK (Reuter) De Britse atoomgeleerde Sir John Cockcroft heeft in New York verklaard, dat de technische vooruitgang zo snel gaat, dat over tien jaar het beeld van het energieaanbod in de we reld sterk veranderd kan zijn. Bij het hui dige tempo van de groei zal tegen het ein de van deze eeuw de vraag waarschijnlijk vier tot vijf maal zo groot zijn als de te genwoordige productie van energie. De vraag zal groeien van 1,8 milliard ton kolen per jaar tot zes of zeven milliard ton, waarvan de helft gebruikt zal worden voor de opwekking van electriciteit. Daar van kan een milliard ton door hydro-elec- trische energie geleverd worden. Wanneer het grootste deel van de overige electrici teit door kernenergie zou kunnen worden opgewekt, zou deze twee tot drie milliard ton kolen kunnen vervangen, zodat de pro ductie van kolen en olie nog met anderhalf milliard ton vergroot zou moeten worden. Zelfs dit zal moeilijk genoeg zijn, gezien de Britse ervaring met de kolenproductie en het feit dat de Amerikaanse olieproductie een stabiel niveau heeft bereikt, aldus Sir J ohn. Volleybal geniet in Oost-Europa, Azië en Amerika een grote populariteit. Reeds na de eerste wereldoorlog deed het spel daar zijn intrede en vooral de laatste tien jaar ontwikkelde volleybal zich enorm. De in Juni gehouden Europese volleybalkam pioenschappen in Boekarest trokken zelfs 200.000 toeschouwers; in Moskou zijn niet minder dan 10.000 volleybalvelden. Ook in Nederland neemt de populariteit van vol leybal snel toe, niet alleen in competitie verband, maar ook als recreatie. Vooral de uit Indonesië teruggekeerde militairen bleken grote propagandisten en hebben tot de snelle verbreiding van de volleybal- sport in ons land bijgedragen. De Neder landse volleyballers hebben echter een enorme achterstand op hel buitenland in alle onderdelen van het spel, vooral in de systemen. De systemen waarop het natio nale volleybal drijft worden als oud en voor internationale krachtmetingen door velen als niet bruikbaar meer beschouwd. Wat verstaat men onder „oude" en wat onder „nieuwe" systemen? Als oud systeem wordt ten eerste het zogenaamde „drieslag" of „orthodox" systeem aangemerkt. Deze speelwijze wordt door vrijwel alle ploegen gebruikt. Zoals het woord drieslag al aan duidt, wordt de bal drie maal gespeeld voor deze over het net geplaatst wordt. Men tracht tot een aanval te komen door de bal naar een der voorspelers te plaatsen (te pass-en), die door het geven van een set up een van de twee andere voor-spelers in staat moet stellen te smashen. Deze speelwijze is door de tegenpartij gemakkelijk te doorzien en door middel van een „blok" simpel te verhinderen. Men tracht door vanuit de zijkant van het veld of door over het hoofd „opzetten" hierin variatie te brengen, maar niettemin blijft het verdedigen bij dit systeem eenvoudig. Bij het afdekken van het blok en de smasher onderscheidt men de Russische en de Tsjechische speelwijze. Bij de Russische in ons land vrijwel alleen gebruikt wordt het blok en de smasher afgedekt dooi de midachter-speler, bij de Tsjechische speelwijze is deze taak opgedragen aan de beide andere achterspelers en trekt de mid- achter bij een aanval van de tegenpartij zich achter in het veld terug. Dit afdekken van blok en smasher is zeer belangrijk, springt een bal van het blok af dan zullen noch de blokkeerders noch de smasher instaat zijn de bal direct te spelen. De blokkeerders zouden dan trouwens tweemaal achter elkaar de bal spelen en dit is volgens de spelregels verboden. Het is dan ook vrij logisch dat de achterspeler direct achter de aanvallers staat opgesteld. Een tegenstelling van „drieslag" in ons land nog maar weinig goed gebruikt is het zogenaamde „tweeslag." Bij het twee slag is het de bedoeling, dat de speler, die de bal krijgt toegespeeld, deze zo ontvangt dat een smash mogelijk is. Deze speler moet de intelligentie kunnen opbrengen om wanneer hij een goed blok tegenover zich ziet inplaats van een smash, een sprong- set-up te geven aan zijn midvoor of rechts voor. De spelers die in de eerste instantie een blok vormden kunnen zich maar zelden zo snel verplaatsen dat zij wederom een blok kunnen vormen. Met het gevolg dat ten hoogste één man blokt waar gemakke lijk langs is te slaan. Hieruit blijkt vol doende dat met tweeslag de tegenpartij uit positie is te spelen. Toch zal ook het twee slag-systeem zonder meer geen bevrediging schenken, een combinatie van tweeslag en drieslag zal het best voldoen. Een ploeg die beide systemen goed beheerst zal zeker de eerste jaren nog tot de meest gevreesde tegenstanders blijven behoren. Voor Nederland nog vrij nieuw is het „penetratie"-systeem. Dit in het buitenland veel gespeelde systeem wordt in ons land nog maar door enkele ploegen beoefend en nog zeer gebrekkig. Toch zal dit systeem waarbij veel van het technisch kunnen van de spelers gevergd wordt ook in Neder land zijn weg vinden. Penetratie is een vooral op de aanval gericht systeem waarbij de set-upper de penetrant wordt genoemd. De penetrant, het doet er niet toe welke speler uit de achterhoede dit is (er zijn veel variaties mogelijk) ontvangt als tweede speler de bal. Er zijn nu drie aanvalsspelers die zich kunnen instellen op een set-up, die een van drieën krijgt. De penetrant staat dicht bij het net en bedient zijn aanvallers van lage en daar door snelle set-ups. Dit is noodzakelijk om verrassing te waarborgen. Hebben de spelers technisch het hoogste niveau be reikt dit komt in ons land nog niet voor dan kan men door de penetrant vanaf de zijkant van hel speelveld te laten opereren, zelfs een ware vuurlinie van smashers vormen. De set-up moet dan net even boven het net als het ware een streep vormen. Enige duizenden Franse gevangenbewaarders hebben het werk neergelegd, omdat zij het onbillijk vinden, dat de politie veel beter wordt betaald dan zij. In 100 van de 125 gevangenissen worden op het ogenblik nog wel gevangenen vrijgelaten en, voor zover aanwezig, bewaakt, maar nieuwe gevangenen worden niet aangenomen. Deze foto, op de vroege morgen gemaakt voor de ..Prison de la Santé" in Parijs, laat zien hoe stakende bewakers vrijgelaten gevangenen uitlaten terwijl politie mannen patrouilleren in de omgeving. Als we ons nu afvragen wat het beste is, dan moeten wij in de. eerste plaats rekening houden met de aard en het technisch kun nen der spelers. Het behoeft geen betoog, dat men nooit een systeem mag toepassen wanneer men hiervoor niet over de ge schikte spelers beschikt. Voor een technisch vaardige ploeg, die zonodig tijdens de wed strijd van systeem kan veranderen, zal be grijpelijk de beste kans weggelegd zijn. Geen enkele teamsport mag uiteindelijk ontaarden in een systematisch afdraaien van een reeks handelingen. Volleybal als competitiesport is een spel van concentra tie en reactie waarbij heel veel geëist wordt van de intelligentie der spelers. Dit alles neemt niet weg dat volleybal als recreatie- spel ook al wordt het nog zo systeemloos gespeeld de beoefenaar honderd percent ontspanning zal bieden. D.JAKARTA (PIA) Indonesië heeft twee Franse schepen, die onder de vorige regering werden besteld, afbesteld. De koopprijs was 85 millioen rupiah te hoog, gezien de noodzaak, dat dertig millioen rupiah moest worden uitgegeven aan het geschikt maken voor de vaart in Indonesië. Voorts zou elk jaar een millioen aan repa ratiekosten moeten worden uitgegeven en zouden de schepen over drie jaar gesloopt moeten worden. De beide Franse schepen werden aan de Djakarta Lloyd aangeboden voor zeventig millioen rupiah en door de vorige minister „van Verbindingen gekocht voor 35 rnlilïóeri: Een jurist zal in Frankrijk de twaalf viillioen rupiah. die reeds vooruit zijn gestort, terug te vorderen. DJAKARTA (PIA) De werking van de Vulkaan de Merapi wordt thans gevaar lijk beschouwd, dagelijks hebben gemid deld 200 aardstortingen plaats, die niet, zoals voor kort het geval was, in twee richtingen stromen, doch acht dessa's be dreigen. Op twee plaatsen zijn gloedwol- ken ontstaan, gepaard met lavauitstortin gen, waarbij soms ook asregens optreden. In de randbossen ontstaan herhaalde lijk brgnden. De autoriteiten hebben voor zorgen genomen, doch slaan met bezorgd heid gade, hoe een deel van de bevolking dagelijks nog gras snijdt in4 de gevaar lijke zóne. Barakken voor evacués zijn gereed en credieten zijn ter beschikking voor hulpverlening. De observatieposten zijn voorzien van verbindingsmiddelen om eventueel bedreigde plaatsen te waar schuwen. Voorbereidingen zijn genomen om zo nodig auto's te vorderen voor een snel vervoer uit de bedreigde gebieden. Raad vaar de Scheepvaart De raad voor de Scheepvaart heeft Woensdag onder voorzitterschap van mr. A. Dirkzwager voor de tweede maal de zaak behandeld van de 37-jarige kapitein L. van der V. uit Groningen, kapitein- redereigenaar van het ms „Lea", dat op 26 Maart bij Whitby op de Engelse kust strandde. In eerste instantie had de raad de kapitein gestraft door de bevoegdheid om als kapitein te varen voor de tijd van 18 maanden te ontzeggen. Bij de eerste behandeling van de zaak had de inspecteur voor de scheepvaart uiting gegeven aan zijn wantrouwen jegens de kapitein. Ernstige bezwaren had hij toen tegen de door de kapitein gevoerde navigatie. „Maar ook", zo zei toen mr. Metz, „rijst de vraag of hier alleen een kwestie van onzorgvuldige navigatie in het spel is en of hier niet een strafrechtelijke vervolging zal moeten worden ingesteld". Hij doelde op een opzettelijk aan de grond zetten. In zijn laatste woord zei de kapitein: „Ik heb het schip niet weggebracht", (weg brengen is aan de grond zetten, red.). De Raad voor de Scheepvaart heeft de zaak in revisie genomen omdat het klad journaal, dat evenals het gewone journaal niet op de eerste zitting kon worden over gelegd, inmiddels is gevonden. Deze beide journalen kwamen nu ter tafel, en ook een kladbriefje, waarop de kapitein naar zijn zeggen de koers had bijgehouden. Dit pa piertje was echter achterstevoren ingevuld. Eén van de leden van de Raad uitte het vermoeden dat dit briefje pas naderhand zou zijn ingevuld. De inspecteur voor de Scheepvaart be toogde dat hij de motieven waarop hij in dertijd zijn eis had gebaseerd, in genen dele weerlegd achtte. Hij meende dat hier van „een dusdanige wannavigatie" moest worden gesproken, dat hij niet anders kon doen dat ook nu een ontzegging voor 3*3 tijd van I'/ï jaar voor te stellen. DJAKARTA (United Press) De Cey lonese diplomaat Saravanamuttu heeft be kend ten onrechte te hebben verklaard dat Rusland had aangeboden een atoomkracht centrale in Indonesië op te richten. Hij heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor het maken van een verkeerde ge volgtrekking uit een gesprek van de Rus sische ambassadeur in Indonesië Zjoekov, met een Indonesische autoriteit. Hij ont kende echter in Singapore verteld te heb ben dat het aanbod gedaan was aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Zaken Anak Agung Gde Agung. NICOSIA (Reuter) De inwoners van Limassol, de tweede stad van Cyprus, zijn in staking gegaan als protest tegen de avondklok van 12 uur, die nu reeds vier dagen van kracht is. Drieduizend leerlingen van middelbare scholen weigerden naar school te gaan en sloten zich bij de stakers aan. De staking zal 24 uur duren. Alle win kels blijven gesloten behalve die waar voe dingsmiddelen worden verkocht. De sta king begon rustig docht sterke politie- en militaire eenheden staan gereed om even tuele ongeregelheden de kop in te drukken. Het achtste Nationaal Christelijk School congres wordt Donderdag, Vrijdag en Za terdag in gebouw Bellevue te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer J. W. van Hulst uit Amsterdam gewaagde vanoch tend in zijn openingswoord van de over weldigende belangstelling, „die bewijst dat de Christelijke schoolcongressen niet be zig zijn zichzelf te overleven". De vraag naar de betekenis en de persoonlijkheid van de opvoeder in de cristelijke school (het hoofdthema van dit congres) blijkt volgens de voorzitter alom in den lande veel interesse te hebben. De Christelijke school heeft behoefte aan mensen, die een persoonlijkheid heb ben, ja, die een persoonlijkheid zijn". Aan de hand van enkele bijbelteksten conclu deerde de voorzitter dat de Schrift de mens de grote en geweldige dingen aangaande het koninkrijk Gods in het leven voorhoudt als slechts zinvol wanneer men de bereid heid heeft ze door te geven aan de kinde ren. „God laat zijn daden niet doorgeven door machines, doch door mensen. Dus ook niet door mensen, die in feite machines zijn geworden, maar door ménselijke mensen, die weer weten hoe ze naar een kind moe ten luisteren en hoe ze diens vragen moe ten beantwoorden. Vandaar de behoefte aan mensen met een persoonlijkheid", al dus de heer Van Hulst in zijn openings woord. BINNENLAND Bioscoopexploitanten. Ongeveer hon derd Nederlandse bioscoopexploitanten zul len een vijfdaags bezoek aan Berlijn bren gen. In November worden zij daar verwacht. Enkele journalisten zullen hen begeleiden. Het is de bedoeling dat de Nederlanders rondgeleid worden in de Berlijnse filmstu dio's. Filims, die voor een eventuele export naar Nederland in aanmerking komen, zul len hen worden getoond. Brandend naar de haven. Woensdag avond arriveerde in Lissabon het Neder landseschip ..Aeneas" (496 ton) met op sleep touw het Franse vaartuig „Lerechin". Op de „Lerechin" was 100 mijl buitengaarts brand uitgebroken. De bemanning van elf koppen bevond zich echter aan boord en het vuur, dat in de kombuis was begonnen, had men onder bedwang. Ambassadeur van Chili. De senaat te Santiago heeft de benoeming goedgekeurd van de heer Luis Renard tot ambassadeur van Chili bij het Nederlandse hof. De heer Luis Renard is sedert Maart 1953 gezant van Chili in Nederland. riaquette on Moerdiikbrug. De voor zitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, heeft op de Moerdijkbrug de gerestaureerde herdenkingsplaquette ont huld. die in 1936 bij de ooendng van de brug aangebracht bij een bombardement in de oorlog werd beschadigd. HAARLEM EN OMGEVING Bromfietser tegen vrachtauto. Woens dagavond omstreeks tien uur reed de zes- endertigjarige Haarlemmer C. M. van R. op de Meerweg te Heemstede en botste tegen een stilstaande vrachtauto. Hij liep wonden op aan het gezicht, een ribfractuur en in wendige kneuzingen. Na voorlopig verbon den te zijn is de gewonde naar het zieken huis Sint Joannes de Deo overgebracht. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd Vrijdagmiddag 28 October spreekuur te houden. Voor aquariumhouders. In Haarlem is opgericht een afdeling van de UVA (Unie van Aoupriumhouders) onder de naam „HANAVFRI". Het voorlopig bestuur is samengestled als volgt: W. J. M. Deulz, J. Ruurda en H. v. d. Berg, Zaanenlaan 88. Groene Kruis-dag te Zwolle Te Zwolle is Woensdag de Groene Kruis dag gehouden, tijdens welke twee inleiders de verhouding bespraken tussen het werk van de medicus en de activiteiten van de maatschappelijke werker (werkster). Prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de Sociale Geneeskunde en directeur van de Openbare Gezondheidszorg in Amsterdam, besprak het vraagstuk in het algemeen. Mr. C. A. Vermeulen, hoofdbestuurslid van de Gelderse vereniging „Het Groene Kruis" ging in het bijzonder in op de taak die het Groene Kruis bij geneeskundig maatschap pelijk werk heeft. WERKSTER gevraagd voor 3 ochtenden p, week. Hage- lingerweg 129. MEISJE gevr. voor de huish. van 8—6 uur. Kennemerlaan no. 36. NET MEISJE gevr. voor hal ve dagen. M. Niesten, Zee weg 201. NETTE WERKSTER GEVR. voor 2 ochtenden per week. J. Kostelijklaan 18, Velsen. Gevraagd flink zelfstandig MEISJE voor de hele dag of werkster enige dagen per w. Aanmelden tussen 7 en 8 u. Lange Nieuwstr. 395, IJm. NAAISTER vraagt thuiswerk Koster, Kanaalstr. 25 A rd. IJmuiden. MACHINESTIKSTERS en handwerksters, tevens leer lingen, hoog loon. Miezérus, Zijlweg 55. Tel. 10815. H'lem aanm. Ook 's avonds 6-8 u. Kousenfabrieken HIN N.V. heeft plaats voor CONTRO- LEUSE. Aanmelden dagelijks Al'd. Personeelszaken, Zijl- weg 138, Haarlem. ACCORDEONS en GITA REN, desgewenst zonder vooruitbet. Speciale reclame Weltmeister 96 bass. 8 reg. met koffer f 330.Verder alleen-vertegenwoordiging accordeons Paolo Soprani Cor Scheffer, Rijksstraatweg 59, Haarlem-Noord. Jongeman zoekt eenvoudig KOSTHUIS met huiselijk verkeer. Brieven L 4652. NET KOSTHUIS gevraagd. Elzenstraat 3, IJm.-O. 4 zind. j. POESJES af te ha len. Moerbergplants. 91, IJm. VERLOREN Dinsdagmorgen 1 d. handschoen. Gaande van Bakkerstr. naar Jac. van Heemskerkstr. Gaarne terug bezorgen bij mevr. Ruiter, Bakkerstraat 6, IJm. NET KOSTHUIS gevr. voor jongen v. 20 j. Br. L 4651 GOED TEHUIS GEZOCHT voor lapjespoesje, 6 w. oud. Reggestraat 27, IJm. Heer, 33 jaar, b. b. h. h. zkt. net KOSTHUIS, liefst in klein gezin. Brieven L 4650 Wie heeft Simone's AUTO PED uit Clara Sternschool meegenomen? Gaarne terug tegen bel. aan C. den Heyer, Linnaeusstraat 1. IJmuiden. GLASHYACINTEN 45 ets. tuinhyac. en Paperwhite 25 ets. Soendaplein 31, H.-N. Tel. 19903. WASMACHINEFABR. heeft regelmatig electrische was machines met lichte emaille- beschadigingen. Gloednieuw, met garantie f 155, desgew afbetaling. Centrifuges f 150. Afd. Depót. Anna van Bu- renlaan 44, Tel. 39204, H'lem. BICO-WASMACHINES f2.50 p. w. zonder vooruitbetaling Hartendorp, Gen. Cronjéstr. 43, H'lem. Kruidbergerweg 51, Santpoort (D.) LOMPEN, METALEN, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. GEHAKT half om half p. pond 1.10 Doorregen OSSENLAPPEN.p. pond ƒ1.45 2 pond 2.50 LAPPEN SPECIAAL p. pond ƒ1.60 2 pond ƒ3. Doorr. VARKENSLAPPEN p. pond ƒ1.35 CARBONADE (klein beentje) p. pond ƒ1.68 Ze is er weer: Onze RAUWE ROOKWORST p. 100 gr. 0.34 ONZE ROEM! METWORST p. pond ƒ1.25 LEVERWORST p. pond 0.75 PEKELVLEES 200 gr. ƒ0.70 ALLEEN Willem Barendszstraat 26 Telefoon 4021 - IJmuiden tegen SCHERP CONCURRERENDE PRIJZEN ENORM MOOI EN GROO is onze sortering in de bekende merken VAN WERVEN en RIEMERSMA Bovendien ontvangt U bij aankoop van een kinderwagen geheel gratis een Kinderwagenbedje Wij brengen tevens: Wandelwagens, Kinderstoelen, Kinderboxjes, Kindertuigjes enz. enz. Komt U eens vrijblijvend kijken Trompstraat 9 - IJmuiden-Oost - Tel. 4214 Betaling regelbaar. VOLKSWAGEN te koop van part., geen olieverbruik, goede banden. Te bevr. Din- kelstraat 6, IJmuiden. GROTE TOONBANK te k. met veel bergruimte en cho- colateriekast. Ahornstr. 33, IJmuiden-O. Z. g. a. n. KINDERLEDI KANT met toebehoren f 25. te k. agb. Geelvinckstraat 16, Velsen-N. TE KOOP: haardkachel „Ol- ga 9" f 25, „Godin" kachel, plaat en pijp f 25. Snellius- straat 31, IJmuiden. Prachtige ANTILOOP VUL KACHEL te koop, z. g. a. n. f 50. Tevens grote Salaman der, geschikt v. werkplaats f 12.50, Stationsw. 97, Velsen 4 CLUBS, ronde tafel en di van te koop. De Roemerstr. 27, IJmuiden. TE KOOP: electr. Boiler, 25 liter, vol autom. pl.m. 9 M. kabel, peilglas, pijp en kraan f 65. Wijk aan Zeeërweg 65, IJmuiden-O. Te koop: zuinige 4 deurs LUXE AUTO. Benzine 1 op 12, geen olie. Bill, prijs Ken nemerlaan 130. Na 18.30 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14