v PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Tweede Kamer keurt instelling productschap voor zuivel goed SANOSTOL® Gelijke vertegenwoordiging van werk gevers en werknemers in bestuur Eerste gedwongen samenwerking Lu! m nuftKio vefwyw wj/r De radio geeft Vrijdag Wettelijke regeling auto rijscholen gevraagd Directeur stond terecht wegens belastingfraude Twee broers bij botsing om het leven gekomen KLM overweegt aankoop van straalverkeers- vliegtuigen ?nc?m£farió CERN heeft twee proton- acceleratoren aanbesteed Toch ia het zo Vurenhout 2 Handschoenen - Wollen Shawls In 1954 253.000 candidaten voor rijbewijzen Gevangenisstraf voor aetherpiraten Diëet-patïënten British Tanker bestelt 23 nieuwe tankschepen Begrafenis Gerben Sonderman geschiedt itxalle stilte Arbeider door ketel- ontploffing omgekomen „Welke gebreken beeft de Scheveningse haven?" KOU GEVAT... Bejaarde man en vrouw mishandelden elkaar woningtextiel Schade aan Hondsbosse Zeewering Twee Amhonese gezinnen herenigd LIKDOORNS WONDEROLIE DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 40 tegen 25 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot instelling van een productschap voor zuivel, waarvan het bestuur een gelijk aantal vertegenwoordigers van werkgevers en van arbeiders zal tellen. Vóór stemden K.V.P. en P.v.d.A. Tegen stemden A.R., Y.V.D., C.H.U., C.P.N, en K.N.P. Dit is dus het eerste productschap dat de Tweede Kamer wil instellen zonder dat er overeenstemming over is bereikt tussen de bedrijfsgenoten. zou worden onthouden, zou dat een uithol- De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer De Bruyn, had tevoren uiteengezet dat vrijwillige instel ling van een productschap de voorkeur verdient. Maar indien de vrijwilligheid faalt, kan de instelling volgens de wet wor den opgelegd, want het is nooit de bedoe ling geweest aan een groep bedrijfsgenoten een recht van veto toe te kennen. „Ik be grijp", aldus de minister, „dat de werkge vers er bezwaar tegen hebben dat zij door de arbeiders op de vingers worden geke ken. Maar dergelijke werkgevers leven dan nog teveel in het verleden. Zij zullen goed doen zich aan te passen". Het verschil van mening over de instel ling van een productschap voor zuivel be treft hoofdzakelijk de gelijke vertegen woordiging van werkgevers en arbeiders in het bestuur. Die gelijkheid schrijft de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie echter dwingend voor. Er kan alleen van worden afgeweken om bijzondere rede nen. Om die redenen trok de heer De Ruiter (CHU) zijn amendement in om het bestuur te doen bestaan uit 9 werkgevers en 6 ar beiders, want bijzondere redenen kunnen voor afwijking van de wet niet worden aangevoerd. Kwaliteitscontrole Al tientallen jaren wordt in Nederland de kwaliteitscontrole op zuiverproducten uitgevoerd door een particuliere instelling, opgericht door de belanghebbende produ centen. Een aantal kamerleden vreesde dat er een sterke ondeskundige ambtelijke controle voor in de plaats zal komen wan neer de kwaliteitscontrole wordt overge dragen aan het productschap, met de kans dat overtreders worden vervolgd op grond van de Wet Economische Delicten door ge wone politie-ambtenaren, die de bedrijfs omstandigheden niet kennen. De heer Den Hartog (WD) had daarom een amende ment ingediend om vast te stellen dat het productschap niets te maken zal hebben met kwaliteitscontrole. Het werd met 50 tegen 13 stemmen verworpen. Vóór stem den WD, CPN, KNP, SGP en de heren Van Meel van de KVP en De Ruiter van de CHU. Tegen stemden KVP, met uitzon dering van de heer Van Meel, PvdA, AR en CHU, met uitzondering van de heer De Ruiter. Minister Mansholt had uiteengezet dat de tekst van de wet niet uitsluit dat de kwali- teitscontróle toch in handen blijft van de particuliere instelling. Alleen degenen, die niet zijn aangesloten bij de particuliere controle-organisatie vallen onder de ver ordening van het productschap. Indien de ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM* TEL 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.15 Pla ten. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Negro-spiri- tuaLs. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Platen. 13.30 Koninklijk be zoek aan Suriname. 14.15 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Meisjeskoor. 15.15 Voordrach.t 15.35 Platen. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Vrolijke muziek. 17.00 Voor dracht. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Platen. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. De Rijksmiddenstandsconsulent aan het werk. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Cabaret. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Omroep-orkest 21.30 Metropole-orkest. 22.05 Kamermuziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverzicht. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.05 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.30 Pianorecital. 12.00 Promenade- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Actualiteiten. 13.20 Pla ten 13.30 Reportage Koninklijk Bezoek aaa Suriname. 14.15 Platen. 14.30 Strijkkwartet. 14.45 Boekbespreking. 15.05 Strijkkwartet. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17,40 Klarinettenensemble. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 lachte muziek. 18.45 De vrouw in het bedrijfsleven, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Berich ten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Actie, verbond voor veilig verkeer, toe spraak. 20.10 Reportage. 20.15 Kamerkoor. 20.30 De Dienst aan de wereldgemeenschap, causerie. 20.40 Na 10 jaar, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Hoor en Wederhoor. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Rhythmisc'ne muziek. 22.40 Vandaag, cause rie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Operafeuille ton. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Beiaard. 18.10 Voordracht. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonieorkest en solist. (21.0521.20 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-universi teit. 22.30 Poolse volksmuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag. en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). ling betekenen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Consumentenbelang uitgeschakeld In de wet tot instelling van een pro- dutschap voor zuivel is de bepaling opge nomen dat vertegenwoordigers van con sumenten moeten worden gehoord indien consumentenbelangen bij besluiten van het productschap zijn betrokken. Minister De Bruyn vond het redelijk dat de consu ment een bescheiden plaatsje krijgt in de P.B.O. Hij zou het ook verstandig vinden, want men hoort dikwijls bezwaren tegen de machtspositie van de producenten. Dat wantrouwen moet de kop worden inge drukt door de consumenten een plaatsje te verzekeren in de P.B.O. De meerderheid van de Kamer was ech ter huiverig voor deze nieuwigheid. Daar om gaf de heer Vondeling (PvdA) de mi nister in overweging het desbetreffende wetsartikel in te trekken en er advies over te vragen aan de Sociaal-Economische Raad. Hij deed deze suggestie omdat hem was gebleken dat de KVP evenals de Pv dA in beginsel niet afkerig is van de in schakeling van het consumentenbelang in de P.B.O. Minister De Bruyn trok hierna het artikel in. Indien de Sociaal-Economi sche Raad gunstig adviseert, zal hij later bij de Kamer een wetswijziging aanhangig maken. Het wetsontwerp tot instelling van een productschap voor zuivel werd hierna met 40 tegen 25 stemmen aangenomen. De federatie van Nederlandse Organisa ties voor het Personenvervoer heeft een adres gezonden aan de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, met be trekking tot de regeling van het auto- en motorrijschoolbedrijf. In het adres wordt onder meer gezegd dat uit de statiestieken is gebleken, dat het aantal personen, dat in het bezit wenst te komen van een rijbewijs in 1951 ruim 253.000 bedroeg, terwijl verwacht wordt, dat dit aantal voor het jaar 1955 circa 3000.000 zal bedragen. Ondanks de grote betekenis van het auto- en motorrijschoolbedrijf zijn van overheidswege nog geen eisen gesteld. Naar schatting zijn in ons land thans cir ca 1600 auto- en motorrijscholen gevestigd. Het lijkt de adressant dringend noodza kelijk het nationale kwaad der verkeers onveiligheid in de wortel aan te tasten door het spoedig tot stand brengen van een wet telijke regeling van het auto- en motorrij schoolbedrijf. De F.N.O.P. verzoekt de Ka mer dan ook er bij de regering op aan te dringen de regeling van hetd auto- en mo torrijschoolbedrijf met zeer veel spoed tot stand te brengen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft bevestiging ge- requireerd van het vonnis van de recht bank te Rotterdam tegen de 63-jarige directeur P. V. uit Schiedam, die ervan was beschuldigd over de jaren 1948 en 1952 zijn inkomsten onjuist te hebben opgegeven en over het tweede kwartaal van 1953 de loon belasting voor zijn N.V. onjuist te hebben ingevuld. Het vonnis van de rechtbank te Rotter dam luidde twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met. drie jaar proeftijd en 15.000 boete subsidiair twee maanden hechtenis. Op 4 November wordt arrest gewezen. Twee broers, J. en II. Stallinga, afkom stig uit Nijland, zijn Woensdagavond, waar schijnlijk doordat de regen hun het uitzicht belemmerde, met hun motorfiets tegen een melkwagen gereden. Een van de jongens was op slag dood. De ander overleed spoe dig ter plaatse. De motorfiets was slechts licht bescha digd. Het ongeluk gebeurde op de Oude Snekerweg in de buurt van Bolsward. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het R.K. ziekenhuis in Sneek. De burgerluchtvaartmaatschappij „Uni ted Airlines" in de Verenigde Staten, die alleen een binnenlands luchtnet in Amerika heeft, heeft meegedeeld dat zij dertig Dou glas DC-8 straalverkeersvliegtuigen heeft besteld. Met deze bestelling is een bedrag gemoeid van honderd vijfenzeventig mil- lioen dollar. Zij is de grootste bestelling die ooit op een burgervliegtuig is gedaan. Douglas heeft kort geleden van „Pan American World Airways" opdracht gekre gen vijfendertig DC-8-toestellen te leveren. Deze vliegtuigen zullen in December 1959 afgeleverd moeten zijn. De eerste van de dertig voor „United Airlines" te bouwen DC-8-viiegtuigen zal in Mei 1959 worden afgeleverd en het is de bedoeling dat dit type in November 1959 bij deze luchtvaartmaatschappij in dienst wordt gesteld. Reeds geruime tijd overweegt de KLM de bestelling van nieuwe vliegtuigen. Naar het zich laat aanzien zal de keuze dan ver moedelijk vallen op de Douglas DC-8 of de Boeing 707, hoewel het natuurlijk ook niet onmogelijk is dat een aantal van beide typen zou worden aangeschaft. Hoewel een beslissing door de KLM nog niet is geno men kan wel worden aangenomen, op grond van de bestellingen door „Pan Ame rican World Airways" en „United Air lines"", dat de KLM, indien zij tot de aan schaffing van de DC-8 mocht besluiten, dit vliegtuigtype zeker niet voor 1960 zal kunnen ontvangen. De rechtbank te Almelo heeft vonnis ge wezen tegen vijf textielarbeiders uit En schedé, die ieder afzonderlijk met clan destiene radiozendertjes gramofoonmuziek hadden uitgezonden. De officier van justitie had tegen ieder van hen drie maanden ge vangenisstraf geëist. De rechtbank legde een hunner twee maanden gevangenisstraf op en de anderen zes weken. De zenders en gramofoonplaten werden verbeurd ver klaard. Aan een der verdachten was bovendien ten laste gelegd het uitzenden van een gramofoonplaat zonder betaling van auteursrecht aan het B.U.M.A., het Bureau voor Muziek-Auteursrecht. Van dit feit werd hij vrijgesproken. ADVERTENTIE Indien Uw winkelier onze diëet- pindakaas niet in voorraad mocht hebben, zend ons dan s.v.p. Uw adres en dat van Uw winkelier. Wij zullen er voor zorgen, dat de pindakaas p/o wordt bezorgd. Postbus 142 Amsterdam Dr. C. J. Bakker, de Nederlandse direc teur-generaal van de Europese Raad voor Kernonderzoek, heeft een toespraak ge houden voor de vierde jaarlijkse confe rentie over Atoomenergie in de Industrie in het Waldorf-Astoria Hotel, waarin hij onder meer zei dat de enige doelstelling van zijn organisatie is de verkrijging en bevordering van „samenwerking tussen de Europese staten inzake de kernphysica van zuiver wetenschappelijke aard". De heer Bakker zegde toe dat de resultaten van de arbeid van zijn organisatie zonder enige terughouding zouden worden gepubli ceerd. Hij onthulde in zijn rede dat de Euro pese Raad voor Kernonderzoek (CERN) momenteel de bouw heeft aanbesteed van twee grote protor-acceleratoren die in 1960 in werking moeten treden. Zij zullen ongeveer hetzelfde vermogen bezitten als die welke door het Brook- haven-laboratorium op Long Island ont worpen wordt en die „de krachtigste ac celerator ter wereld" zou zijn. De heer Bakker zei ook dat een mmaer Kracnuge accelerator voor de CERN geconstrueerd wordt, die in 1957 in werking kan treden. De heer Bakker besloot met te zeggen dat zijn organisatie, die nog maar een jaar bestaat, de enige oplossing is voor de klei nere en armere Europese landen om deel te hebben aan het werk van de ontwikke ling van de atoomenergie dat anders on mogelijk voor hen zou zijn door gebrek aan fondsen en samenwerking. LONDEN (Un. Press) De British Tan ker Company heeft 23 nieuwe tankschepen besteld voor een bedrag van 52 millioen pond. Zes schepen met in totaal 207.000 ton worden in Italië gebouwd en de rest in Groot-Brittannië. De maatschappij is een dochteronderneming van de British Petro leum Company. De schepen moeten in 1958 en 1959 worden opgeleverd. ADVERTENTIE AeT bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Proeft de ongeëvenaarde heerlijke smaak De directie van de vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede dat op uitdrukkelijk verzoek van de familie de aankomst in ons land en de begrafenis van het stoffelijk overschot van Gerben Sonderman in alle stilte zullen geschieden. In Hagerstown wordt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Fokker S 14 ingesteld door een commissie van Amerikaanse deskundigen. Deze com missie heeft als deskundige van Nederland toegelaten de heer G. C.Wansbeek, adjunct- inspecteur van de afdeling luchtvaart inspectie van de Rijksluchtvaartdienst te 's Gravenhage. Indien de Amerikaanse commissie daartoe aanleiding vindt zal zij te gelegener tijd rapport over dit ongeval uitbrengen aan de „Civil Aeronautics Board", de luchtvaartdienst van de Ver enigde Staten. Geheel los van deze commissie hebben ir. II. C. van Meerten. hoofdingenieur-con structeur, en ir. J. H. D. Blom, vliegtuig bouwkundig ingenieur van de Fokker fabrieken, voor hun fabrieke een onderzoek ingesteld. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, voorzitter van het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling te Delft,is uit Hagerstown teruggekeerd, waar hij met de leiding van de Fairchild-fabrieken besprekingen heeft gevoerd naar aanleiding van het ongeval. De Fokker S 14 is als vliegtuigtype voor rekening van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling door Fokker ont wikkeld. Het ongeluk is gebeurd met een der voor de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht bestemde serie Fokker S 14- toestellen. In de stoelenfabriek van de firma A. J. Groot Landeweer te Eibergen is Woensdag middag omstreeks twee uur door tot nog toe onbekende oorzaak in de kelder van de fa briek een stoomketel geëxplodeerd. De 54- jsrige arbeider H. Kleine uit Neede, die zich tijdens de ontploffing in de kelder be vond, liep zodanige verwondingen op, dat hij op weg naar het ziekenhuis te Groenlo overleed. Bijeenkomst in Kurhaus te Scheveningen Zeer vele autoriteiten bevonden zich on der de aanwezigen in het Kurhaus, waar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage Woensdag een bijeenkomst had belegd om de aandacht te vestigen op de dringende noodzakelijkheid van ver nieuwing van de buitenhaven van Scheve- n in gen. Professor ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, hield een korte inleiding over „welke gebreken toont deze haven?". De haven hoofden van de Scheveningse haven moe ten veel verder in zee steken, want nu staat de buitenhaven te zeer onder invloed van de golven en het zand. De haven zoals zij nu is, verzandt te snel. Als de havenhoof den langer worden gemaakt zal tengevolge van de vrij sterke zandstroming toch nog een enkele maal moeten worden gebaggerd, maar zoals de haven nu is is zij veel te on diep voor de moderne loggers. Voorts geeft de huidige buitenhaven te weinig bescher ming aan de eerste binnenhaven. Deze is thans verre van rustig. Als de nieuwe havenhoofden er zijn zal deze binnenhaven wel rustig zijn. De havenhoofden, zoals zij ontworpen zijn, zijn niet even groot. Het Zuid-Westelijke hoofdis veel langer dan het andere om de haven beter te bescher men tegen de golven en de zandstromen uit het Zuid-Westen. De wethouder van Economische Zaken van 's-Gravenhage, mr. J. van Aartsen, zeide in zijn korte toespraak dat het niet alleen een stadsbelang maar ook een lan delijk belang is dat de Scheveingse vissers haven, de grootste van Nederland, die ver betering krijgt, welke zij dringend behoeft. De gemeenteraad van Den Haag heeft reeds besloten de beide binnenhavens te verbete ren, waarvoor reeds een bedrag van 12.000.000,is uitgetrokken, maar deze verbetering heeft alleen dan het gewenste resultaat als ook de buitenhaven wordt ver beterd, welke taak het rijk op zich moet nemen. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. c 32. Joris bekeek het glas aandachtig, zonder er iets bijzonders aan te kunnen ontdekken. „Dus professor Kalker droeg u op, om deze frisse versnapering naar Eldorië te brengen?", zei hij. „Naar wien en om welke reden, als ik het vragen mag?" „Dat weten we niet", antwoordde Pat O'Nozel bitter, „dat vergeetachtige ge leerde had het vergeten". „Hij kon ons alleen vertellen, dat die opdracht gevaar lijk was", voegde Panda hieraan toe. „En dat hebben we trouwens ook wel gemerkt met die spionnen„Juist ...de spionnen", hernam Joris. „Die heren zullen wellicht meer over dit geheimzinnige glas water weten. Ik kan niet aannemen, dat DORST het motief is, waarom zij er zo achteraan jagen". I-Iij klopte op het vat, waaronder de gevangen spionnen steeds roeriger wer den en vroeg beleefd: „Kunnen de heren ons misschien vertellen, waarom zij zo geïnteresseerd in dit glas water zijn?" „Wij niet vertellen!", gilde Chi Fon. „Laat ons eruit!", brulde Honnepon. Toen Joris echter geen aanstalten maakte om hen vrij te laten, stak de huurboef zijn machi negeweer door het spongat en begon als een wilde in het rond te paffen. „Kalm heren spionnen! Kalm toch!", riep Joris, die de grootste moeite had om op het rondtollende vat zijn evenwicht te bewa ren, „straks mors ik met dit kostbare... ehwater!" Ruzie met bijl beslecht Bij een heevige ruzie tussen een 75-jarige man G. S., wonende aan de Driemotoren- drift te Groningen en een 51-jarige bij hem inwonende vrouw is dit tweetal elkaar met een byl te lijf gegaan, waarbij beiden ernstige verwondingen opliepen. De vrouw kwam met ernstige hoofdwon den bij de G.G.D. aan het Zuiderdiep bin nen. Zij verklaarde door S. met een bijl te zijn geslagen. Toen de politie een onder zoek instelde, werd de man ernstig gewond in de woning aangetroffen. Hij werd dooi de G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht en kon nog niet worden verhoogd. Omtrent de oorzaak van de ruzie kon de politie nog geen mededeling doen. Even min kon men beoordelen of hier eventueel een vervolging zal worden ingesteld inzake mishandeling of poging tot doodslag. ADVERTENTIE Kwart millioen door stranding van de „Limburg"46.000,- door storm Het hoogheemraadschap voor Noordhol lands Noorderkwartier heeft de schade aan de Hondsbosse Zeewering, tengevolge van de stranding van het mailschip „Limburg" van de maatschappij Armement Deppe S.A. te Antwerpen, op 256.000 bepaald. Aanvankelijk was besloten bij de recht bank te Alkmaar tegen deze maatschappij een eis in te dienen. Na onderling contact kwam men tot een accoord. In het schade bedrag zijn nief begrepen de kosten van toezicht en de risico's, die reeds zijn opge treden of nog kunnen optreden. De stormschade aan de Hondsbosse Zee wering van 8 Augustus wordt op 10.000 geraamd en die van 6 Octobeer op 36.000. Jarenlange correspondentie tussen Den Haag en Djakarta heeft geleid tot de her eniging van twee Ambonese gezinnen. Toen in 1950 de Ambonese militair Teta- lepta aan boord stapte van het schip, dat hem van Java naar Nederland bracht, was zijn vrouw ziek. Zij bleef met hun één jarig zoontje achter. Ook de Ambonese militair Mainake moest alleen vertrek ken: zijn vrouw, een dochter van tien jaar en een baby konden niet meer op tijd naar de haven komen. De laatste vijf jaar zijn talloze brieven naar Indo nesische instanties geschreven met het verzoek hereniging van beide gezinnen toe te staan. Medewerking is echter tot voor enkele maanden uitgebleven Toen kwam plotseling het bericht, dat de twee vrouwen met hun kinderen mochten ver trekken. De „Groote Beer" bracht hen naar Nederland. Beide gezinnen zijn her enigd, dat van Tetalepta in het woon oord Kleinbaal bij Haalderen en dat van Mainake in het woonoord Middelburg. Vreugde. Te Nieuw-Delhi is men verheugd op de eisen van communistisch China op de Portugese kolonie Macao. Het nieuws werd in alle Indiase couranten met dikke koppen gemeld. Dapper. Een vroegere Duitse duikboot commandant heeft in Londen van een Brits marine-officier de verrekijker teruggekregen die hem werd afgenomen toen zijn duikboot in 1941 op de Atlan- itsche oceaan tot zinken werd gebracht. Op de kijker is de inscriptie aangebracht .-Teruggegeven aan Otto Kretschmer, een dappere vijand, Donald Maclnthy- re, October 1955." Kretschmer bevond zich in Londen op een feest ter gelegen heid van het uitgeven van een boek over zijn ervaringen, „Het gouden hoef ijzer," dat de Britse auteur Terence Ro bertson heeft geschreven. Botsing. In Brussel zijn meer dan veertig mensen gewond bij een botsing van twee volle trams. Dertig gewonden werden naar ziekenhuizen overgebracht. Proefneming. Op een aantal Egyptische middelbare scholen is bij wijze van proefneming Frans als tweede taal Engels is de eerste door Duits ver vangen. Aan de hand van de belangstel ling voor de lessen en de reacties van hun ouders zal worden nagegaan, of het aantal Duitse lesuren moet worden uitgebreid, dan wel ingekrompen. Opdracht. Volgens een te Ambon opge vangen uitzending van radio Biak heb ben vertegenwoordigers van de Repu bliek der Zuid-Molukken (R.M.S.) in New York, die pogen belangstelling te wekken in UNO-kringen voor hun zaak, aan de aanhangers van de R.M.S. in de Zuid-Molukken opdracht gegeven alle eenheden uit dit gebied terug te trek ken. In de gevangenis van Ambon heb ben twee aanhangers van de R.M.S. twee medegevangenen, aanhangers van de Darul Islam, na een ruzie gedood. Voorschot. Vooruitlopend op de herziening van salarissen heeft de Indonesische regering besloten alle landsdienaren een voorschot uit te betalen, dat gelijk is aan drie maal het verschil tussen het oude en nieuwe maandsalaris. De nieu we salarisregeling, die ook voor de weer macht geldt, betekent een verhoging van de staatsuitgaven van 1,6 milliard rupiah. Staking. Een tweede staking van leden van een andere vakbond is onder het personeel van de Amerikaanse „Wes- tinghouse Electric Corporation" uitge broken, waardoor zeventigduizend werknemers dezer maatschappij zonder werk zijn. De beide vakbonden hebben een voorstel van de directie verworpen, dat voorzag in een loonsverhoging van 25 Y> dollarcent per uur, toe te kennen over een periode van vijf jaar. De arbei ders verdienen thans gemiddeld twee dollar tien cent per uur. Rechtstreeks. Drie politieke partijen in Nepal hebben een aanbod van de 35- jarige koning Majendra aanvaard om deel te nemen aan een coalitie-kabinet onder zijn leiding, aldus verluidt te Kathmandoe. Sinds de Nationale Ver gadering in Maart de regering-Koirala ten val bracht, regeert de vorst recht streeks over zijn 8.600.000 onderdanen. Slachtoffer. De Britse uitvinder Reeves is een door hem ontworpen geluiddem pende buis voor straalvliegtuigen bin nengezogen en gedood. Reeves stond na bij de motoruitlaat van een Hunter- straaljager, toen hij in de vijftien meter lange buis verdween die het lawaai van de lopende motoren dempt. Veertig. De volkswagenfabriek te Wolfs burg zal in de komende twee jaar ge leidelijk overgaan van een 48-urige op een 4Ö-urige werkweek, op voorwaarde dat de vakbonden in die tijd geen bui tensporige looneisen zullen stellen. De werktijdverkorting komt neer op een loonsverhoging van zes percent. Kostbaarheden. Onder de bedreiging van een Duitse invasie in 1940 heeft Groot- Brittannië zijn rijkdommen ter waarde van 1.800 millioen pond sterling aan goud en waardepapieren over de Atlan tische Oceaan naar Canada gezonden, aldus is thans bekend gemaakt. Oor logsschepen brachten de kostbaarheden naar Canada. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornrmgen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.36 bespaart U veel ellende (60) DE KERSTBOOMPJES die hebben uit gediend en in de laatste week van het jaar ontluisterd terzijde van de vuilnisemmer buiten de deur zijn gezet, worden in de grote sleden meer en meer de prooi van straatschendertjes, die van de kleine spar ren hun slordige vuren te midden der sa menleving stoken. Het krachtige halt dat een kordate huisvrouw met een paar ste vige pulsen water aan deze verwildering dxirfl toeroepen, f is veelal oorzaak dat na het Nieuwe Jaar de straat niet ontsierd is door een al te groot aantal geblakerde gevels, doch slechts door een overmaat aan half verkoolde sparrensiamme- V. tjes, die lot ver in het voorjaar in de stad blijven slingeren. Er zullen zeker niet velen gevonden worden die het sparrenhout hoog waarde ren. We noemen het vurenhout, waarvan kisten, kratten, houtwol, papier en schut tingen worden gemaakt, aanwendingen dus, waarbij het uiterlijk van het hout weinig terzake doet. Ook wordt het vuren hout gebruikt voor deuren, ramen, kozij nen en trappen, die door een stevige verf laag pogen te verbloemen dal zij uit een laag gewaardeerde houtsoort zijn vervaar digd. Daarom zal het velen wel verbazen te vernemen dat juist de dure viool voor een belangrijk deel uit vurenhout moet bestaan. Het zgn. klankbordenhout wordt n.l. vervaardigd van de beste kwaliteiten vurenhout. Dit wordt voornamelijk gevon den in Bohemen, de Oosterijkse- en Beierse Alpen, Bosnië en de Karpathen, waar fijn sparren van zeer hoge ouderdom (150 tot 300 jaren) worden aangetroffen. Het goede klankhout moet rechtdra.dig van structuur zijn en de jaarringen mogen niet meer dan lllz tot 2 mm. van elkaar liggen. Alleen hoofdzaak king, t.w. het buitenste hout van deze zeer oxide bo men kan hieraan voldoen, maar dient te voren een proces te ondergaan dat vaak tientallen jaren duurt, eer het in aanmer king komt als bouwmateriaal voor goede xnuziekinstrximenten. Voor de bouw van een viool komen in drie soorten hout in aanmer- sparrenhout, ahornhout en eb benhout. Het bovenblad en alle binnenonder delen zijn van vxirenhout; het ach terblad, de zijranden, de hals met de krul en de kam zijn van ahornhout, ter- xoijl toets, staartstxik (waar aan de snaren bevestigd zijxi), schroeven en knop (waaraan het staartstuk is bevestigd) veelal xrnn eb benhout zijn. Jxiist deze laatste onderdelen die van zgn. dure houtsoorten zijn ver vaardigd, spelen bij de klank hoegenaamd geen rol. Voor de vitale delen van de viool bleken van oudsher het vurenhout en ahornhoxit de beste acoxistische eigenschap pen te bezitten en sinds de Italiaanse vioolbouwers deze houtsoorten als de m.eest geschikte hadden uitgekozen, is dit zo gebleven. Ten gerieve van de kuntselaars, die met wat vurenhout uit hun omgeving ook eens een viool willen bouwen, mogen we nog verklappen dat de drie-en-tachtig onder delen van het instrument geen van alle met spijkers of schroeven bevestigd mogen worden, maar dat houtlijm hiervoor het enige bindmiddel is). O ja, en waarom moet hoxit xxóór het ge bruik zo lang in water toeven? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2