MERLIJN EN DE REUZEN De Spieghel" Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Vanavond in Paramaribo: gala receptie voor Koningin en Prins I „De Parem" bestaat tien jaar Nederlandse Kinderboekenweek te Amsterdam geopend RENAULT „4" Garage Den Hout Electriciteitsstoringen in Alkmaar en Den Haag Haags jurist tot 2\ jaar met aftrek veroordeeld Jubileumconcert met solisten Uitgeversbond Koninklijk Hoogovens gaan geen arbeiders afstoten Huldigingstournée van echtpaar Bouber Gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 5 Suriname verkeert in opgewekte spanning officiële' verkoor sikkens lakken Bekroning van de jeugdroman Lawines razen" door mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau Communiqué Antilliaanse regering Drie jaar wegens geweldpleging Wel productievermindering FEUILLETON Een detective - roman door i. M. C. Bijleveld-Gelinck PARAMARIBO, Suriname (United Press) Geheel Suriname bevond zich gisteren reeds in een aangename spanning over het aanstaande bezoek van het Koninklijk Paar. In Paramaribo waren gisteren reeds de vlaggen uitgestoken en de illuminatie werd ontstoken bij wijze van proef, waardoor de gehele stad van 92.000 zielen in een feeërieke gloed werd gezet. De bevolking bewoog zich in dichte drommen door de straten van de stad om de feestverlichting te aanschouwen. Niet minder dan 30 buitenlandse journalisten zijn te Paramaribo gearriveerd om het vorstelijk bezoek aan Suriname te verslaan. Ook prof. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese gebiedsdelen, arriveerde gisteren. NederlarK Om 14.30 uur hedenmiddag dat is 20 uur Ne derlandse tijd landt het vliegtuig, dat het in span ning verbeide ko ninklijk paar naar Suriname brengt op de luchthaven Zanderij. Zanderij ontleent zijn naam aan de zanderige Savannegordel, waarop het gelegen is. Deze luchtha ven bevindt zich op niet minder dan 50 km van Para maribo. Wanneer het vliegtuig op Zanderij landt, zijn daar ter begroeting van de Koningin en haar gemaal onder andere aan wezig een groep Indianen, die dit voorrecht te danken hebben aan het feit, dat zij de oudste bevolkingsgroep van Suriname vormen, Suriname's gouverneur mr. J. Klaasesz, dr. J. H. E. Ferrier, voorzitter van de Raad van Ministers, en prof. Kern kamp. Nadat de Indianen-„kapiteins" van enige dorpen bloemen hebben aangeboden, vertrekt het koninklijk paar per auto naar Domburg, waar het hoge gezelschap zich per motorboot zal inschepen aan boord van hr. ms. „Willem van der Zaan." Na inspectie van de erewacht en het voorstellen van de officieren aan de Ko ningin en de Prins vertrekt de „Willem van der Zaan" om 16 uur. De tocht naar Para maribo gaat over de Surinamerivier, een stroom die een lengte heeft van niet min der dan 450 km. en bij Paramaribo een breedte van liefst 860 meter. Wanneer de „Willem van der Zaan" Paramaribo nadert zal de batterij van het oude fort Zeelandia een salvo van 35 sa luutschoten afgeven. Om 17.00 zal de „Willem van der Zaan" ter hoogte van het gouvernementsplein bij de zogenaamde Marinerap aankomen. De debarkering vindt een half uur later V/apen van Suriname. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 VERFSPUIT REVOLVERS plaats per motorboot en met het gouver- neursjacht „Oranje." Zeven kinderen, ieder een andere bevolkingsgroep van Suriname vertegenwoordigend, zullen Hare Majesteit vervolgens bloemen aanbieden. Daarna rijden de Koningin en de Prins in de crème calèche en begeleid door de minister-president en de gouverneur naar het gouvernementshuis, waar het vorsten paar verwelkomd zal worden door de echtgenote van de gouverneur, mevrouw KlaaseszDe Bruijne. De avondmaaltijd zal om 18.45 uur ge bruikt worden; om 20.45 uur volgt dan de luisterrijke galareceptie, welke zal duren tot 22.45 uur. Deze receptie zal besloten worden met het spelen van beide volkslie deren, welke ten gehore zullen worden ge bracht door een militaire kapel, welke in de tuin van het gouvernementshuis gezeten zal zijn. Woensdag is een ernstige storing opge treden in een van de voornaamste hoog spanning-voedingskabels van het Provin ciaal Electrisch Net in het gebied Alk maar en omstreken. Deze storing heeft een terugslag teweeg gebracht in het transfor matorengebouw van Oterleek ten Oosten van Alkmaar. De bedrijven ondervonden de ernstige gevolgen daarvan. De storing duurde van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Ook een gedeelte van Den Haag is Woensdag zonder stroom geweest, omdat een olieschakelaar in het onderstation Schenkweg kortsluiting maakte. Door achtereenvolgens verschillende Volt- lijnen uit te schakelen ontdekte men de foute lijn van het onderstation Loolaan, maar door het uitschakelen kwamen op een gegeven ogenblik twee lijnen gelijk tijdig onder spanning te staan. De olie schakelaar aan de Schenkweg kon die „dubbele fout" niet verwerken en maakte kortsluiting. Het gerecnisnot te Amsteruam neert ae 32-jarige voormalige advocaat mr. A. S. uit Den Haag veroordeeld tot twee-en-een- half jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorlopige hechtenis tot vandaag. Het gerechtshof achtte bewezen: vaisneid in geschrifte door het doen opnemen van valse gegevens over verkoop en prijs van een auto in een authentieke notariële acte en diefstal van een aantal bankbiljetten van f 100.ten nadele van een makelaar In Dordrecht. Niet bewezen achtte het Hof een eveneens ten laste gelegde valsheid in geschrifte door op een aanvraagformulier voor een ïucntvaart-ongevanenverzeKermg valselijk verklaringen van een Haagse mu sicus te stellen. In October van het vorig jaar was mr. S. door de rechtbank in Den Haag tot twee jaar met aftrek veroordeeld wegens de diefstal van de bankbiljetten. Van alle an dere punten werd hij toen vrijgesproken. In hoger beroep veroordeelde het Hof hem tot vier jaar met aftrek. In cassatie werd deze ingewikkelde zaak door de Hoge Raad echter teruggewezen naar net gerecntshof te Amsterdam voor een nieuwe behandeling op grond van niet- ontvankelijkheidsverklaring door het Haagse hof van het beroep op nietigheid van de dagvaarding bij de appèlbehande ling. De procureur-generaal bij het Am sterdamse Hof had tegen mr. S. vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. DONDERDAG 27 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Strada", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar, 7 uur. Om 9.15 uur vertoning van „Maggie" onder auspiciën van Haarlemse Kunstgemeenschap. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onder auspiciën van Bijzonder Kerkewerk Hervormde Gem., ver toning van de film „Maarten Luther", 14 jaar, 7 en 9 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Comité voor Kamermuziek; Concert door Mien Jesse, sopraan en Jan Krouwels, piano. Concertgebouw: 20 uur, Uitvoering „De Mes sias" van Handel door de Chr. Oratorium Vereniging „Door Zang en Vriendschap" en het N. Ph. O. Dir. S. C. Jansen. Zuiderkapel: 20 uur, Ds. H. F. Huson. VRIJDAG 28 OCTOBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Martin en Lewis", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wij willen George", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 u. Café-restaurant Brinkman: 20 u„ Stichting Centr. voor psycho-synthese, spre ker B. v. d. Meer. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volksuniversiteit, handenarbeidcursus. Me vrouw E. Reckendorff—Thom; weven. Kort r.a het einde van de oorlog richtten enkele Rooms-Katholieke zangers het ge mengde koor „Da Pacem" op. Men schreef toen Juli 1945 (het programma vermeldde Juli 1955!) en men achtte het dus alleszins gerechtvaardigd met het eerste winter- concert in dit seizoen het tienjarig bestaan te vieren. Dit geschiedde Woensdagavond in „De Weijman" te Santpoort met een zeer druk bezochte jubileumuitvoering. Als voorzitter van de feestcommissie sprak de heer J. W. A. Westerhoven woor den van huldiging tot bestuur en dirigent. Hij was erkentelijk voor de steun, die de gemeentelijke autoriteiten aan de culturele verenigingen verleent. Daardoor was het mogelijk, dat „Da Pacem" kon jubileren. Hij complimenteerde de oud-dirigent, de heer Th. Spook, die de vereniging in zeven jaar op een hoog niveau heeft weten te brengen. Laatstgenoemde sprak enkele woorden van herinnering en feliciteerde de leden en het bestuur met het onder Lou Tervoort bereikte artistieke resultaat. Na mens het Rooms-Katholieke kerkbestuur complimenteerde de heer Jac. P. Nijssen en verder voerden nog het woord de heren M. Boon als oud-lid en een der oprichters, M. Jansen als secretaris van de Harddra verijvereniging en H. Dingerdis namens „De Stem des Volks". Voor dit feestconcert had de dirigent enkele geestelijke en enkele profane koor werken met de vereniging ingestudeerd. „Da Pacem" van Jos. de Klerk klonk nog niet geheel zoals we het gewenst hadden. De uitvoering van het polyfone „Descende in hortum meum" van Antoine de Fevin bracht beheerste en zuiver opgebouwde accoorden. De sopraanpartij in dit mid deleeuwse lied liep voor de zangeressen danig hoog. Het was trouwens, vooral dooi de gordijnen rond het podium, zwaar zin gen. De glans, die het vrouwenkoor van „Da Pacem" anders kenmerkt, ontbrak. Deze stroefheid was echter vrijwel ver dwenen toen de devotie plaats kon maken voor geestdrift: de inzet van de Kronings mis van Mozart zong men met durf en vrijer van opvatting. De steun van een kwartet beroepssolisten benevens de piano begeleiding schonk de zangers en zange ressen hoorbaar meer kracht. Tervoort heeft de koorleden geleerd wat stijlvol zingen is. De klank was goed afge wogen, de samenzang sluitend. Men rea geerde stipt op de aanwijzingen van de dirigent. De duidelijke uitspraak van de Latijnse tekst verhoogde het genoegen van het luisteren. De sopraan Annie Schoen, de alt Henny Gebhard, de tenor Johan van Haagen, de bas Jaap Stroomenbergh en de pianiste Erna de Bruin gaven met hun optreden meer reliëf aan de uitvoering van de vijf delen van de mis (het Credo verviel). De solisten vertolkten na de pauze een geva rieerd opera-programma, waarbij de stampvolle zaal rijkelijk genieten kon van duetten, terzetten en tot besluit van het kwartet uit „Rigoletto" van Verdi, welk répertoire met welverdiend applaus be loond werd. Dit bel canto was een goede inleiding tot het populaire programma, waarmee ..Da Pacem" deze geslaagde ju bileumavond kon afsluiten, waarbij de wals uit „Faust" en het „Slavenkoor" het volle pond kregen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Het conflict bij Mijnmij. Curasao De Antilliaanse regering heeft Woens dag een communiqué over het contact met de mijnmaatschappij Curacao uitgegeven. Hierin wordt uiteengezet dat de regering, na twee inleidende besprekingen met de directeur der maatschappij mr. Termeu- len, diens voorwaarde om de derde be spreking door zijn advocaat te laten bij wonen, niet kon accepteren omdat de uit nodiging persoonlijk aan mr. Termeulen was gericht en er geen juridische proble men te bespreken waren. De correspondent van het ANP meldt nog, dat de toestand van het conflict bij de maatschappij niet veranderd is. Drie bestuursleden van de „Miners Union" bevinden zich nog in verzekerde bewa ring. Zij zullen eerstdaags voor de rech tercommissaris worden geleid. Woensdagmiddag is in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de eerste in Nederland te houden Kinderboekenweek officieel geopend. Voor een grotendeels met kinderen ge vulde zaal hield de heer W. J. Schouten, voorzitter van de sectie voor het kinder boek van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse Boek, een toespraak, nadat hij eerst in het bijzonder de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Hulsker, had welkom geheten. Hij ver telde hierbij onder meer dat bij aankoop van een kinderboek een door Piet Worm ontworpen kleurige plaat zal worden uit gereikt. Op deze middag werd de prijs uitgereikt voor „Het Kinderboek van het jaar". Deze komt voor 1954 in het bezit van de schrijf ster mevrouw A. Rutgers van der Loeff- Basenau voor haar boek „Lawines razen". De winnares vertoeft in de Verenigde Sta ten, waar zij op uitnodiging van de Ameri kaanse ambassade een rondreis van drie maanden maakt. In haar plaats nam haar dochtertje de enveloppe met inhoud, de bloemen en de gelukwensen van de voor zitter van de commissie, de heer Chr. Leef- lang, in ontvangst. Ook de uitgevers van het bekroonde boek (de firma Lankamp en Brinkman) werden in de hulde betrokken. De heer Leeflang bood de heer J. C. Brinkman een ontwerp aan van een stempel, dat de firma in het bekroonde boek mag plakken. Deze firma geeft zich, aldus de heer Leeflang, zeer veel moeite om een goed verzorgd kinderboek uit te geven. De heer Brinkman verklaarde deze onderscheiding een novum zeer op prijs te stellen, omdat daardoor blijkt dat er waarde wordt gehecht aan de cultu rele taak van de uitgever. De overwegingen, waardoor de jury zich bij haar keuze heeft laten leiden, werden door de heer D. L. Daalder voorgelezen. De jury is geen boek bekend, dat een derge lijk oorspronkelijk thema behandelt. De schrijfster heeft zich met grote ernst in de toestand van het land waarover zij schrijft, Zwitserland, verdiept. Het bekroonde boek kan als voorbeeld worden gesteld van auteurs, die zich met het schrijven van kinderboeken bezig houden en vooral voor hen, die de mening koesteren dat een kin derboek oppervlakkig mag zijn. Het boek boeit niet alleen volwassenen en kinderen, maar is bovendien psychologisch en ar tistiek verantwoord. De historie is instruc tief door de schildering van een milieu, dat de meeste Nederlandse kinderen vreemd is. De beslissing van de jury bestaande uit mevrouw Margreet. Bruijn en de heren D. L. Daalder. Han G. Hoekstra, Anne de Vries en pater H. Helmer CssR is met alge mene stemmen genomen. Het programma van deze middag bevat te voor de pauze een optreden van de Am sterdamse Jeugdtoneelgroep onder leiding van Ida Last en Theo Vesseur, die enige verhalen van de sprookjesschrijver Hans Christiaan Andersen tot uitbeelding bracht. De marionetten van theater Pitoek onder leiding van Ankie Last vormden een be langrijk onderdeel van dit optreden. Na de pauze voerde het Scapino Ballet (onder lei ding van Hans Snoek) „De list van Li Foe of de aanhouder wint" van Frangoise Adret met muziek van Mozart op. Prinses Margriet heeft met haar klas van het Baarns Lyceum onder leiding van rec trix mej. G. Buringh Boekhoudt deze openingsmiddag bijgewoond. ADVERTENTIE 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190.— 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Ben zine 1 op 17. Lage prijs onder delen. Geringe afschrijving door hoge inruilwaarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in productie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: WAGENWEG 166-168 - HAARLEM Telefoon 12138 en 15056 De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de 25-jarige Amsterdammer M. L. wegens geweldpleging en poging tot diefstal veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. De officier van Justitie had vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist. Verdachte had volgens de tenlasteleg ging op 11 Januari een aanslag gepleegd op de Groningse chirurg J. van Gulik, toen deze in zijn alito wilde stappen. Op een Woensdagavond ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van de Nederlandse Uitgeversbond gehouden gala diner, heeft dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord holland, bekend gemaakt dat aan de bond het predicaat „Koninklijke" is verleend. Spreker zei dit aan het slot van een tafel rede, waarin hij onder meer betoogde dat de hoofdstad van de provincie, Haarlem, op het gebied van de uitgeverij altijd een voor aanstaande -plaats had ingenomen. De Belgische ambassadeur in ons land, baron F. X. van der Straten-Waillet, heeft in een tafelrede gesproken over de gemeen schappelijkheid van de taal en de daaruit voortvloeiende eenheid van litteratuur en geestelijk leven. Spreker bracht hulde aan de bedrijvigheid van de Nederlandse uit gevers, zich afvragend of het echter niet wenselijk ware meer vertalingen van wer ken van zich van het Frans bedienende Eelgen te publiceren. De ambassadeur meende voorts te moeten vaststellen dat ondanks alle prijzenswaardige pogingen het besef van de culturele eenheid van Neder land en België nog niet ten volle is door gedrongen. Het zijn vooral de uitgevers, aldus het betoog, die deze culturele eenheid in de laatste jaren ten zeerste hebben bevorderd. Zij moeten, zo vervolgde spreker, de schrij vers overtuigen van het belang geeste lijk en materieel om de litteratuur van vijftien millioen Nederlandssprekenden in beide landen als een geheel te beschouwen. Een belangrijke bijdrage hiertoe noemde de ambassadeur de door Vlaamse en Neder landse deskundigen uitgewerkte spellings regeling. BATAVIERENBEELD. Het Batavieren beeld. dat tot nu toe werd uitgereikt aan de wninaar van de Hockeydag. zr.l nu deze dag niet meer gehouden wordt, worden toe gekend aan een speler of een elftal, dat zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor de hockeysport. De uitreiking zal voor het eerst geschieden op de binnen kort te houden reünie van de Batavieren. Voor 29 October in Arnhem zijn twee elf tallen samengesteld. Als 's avonds de apotheek van dokter Appolojiius werd gesloten en het werk voor die dag gedaan was, kon Merlijn naar huis gaan. Daar at hij dan zijn avondeten, hij las nog wat en dan ging hij naar bed; want hij moest altijd de volgende morgen al weer vroeg uit de veren om naar zijn werk te gaan. Daar vond hij dan dokter Appolonius al druk bezig met zijn boeken; als Marlijn er was, ging de dokter op weg naar zijn zieken. En dat waren er heel wat, icant dokter Appolonius was een knappe geleerde, en alle patiënten wilden door hem geholpen worden! Op een dag, toen Merlijn naar huis ging, bleef hij opeens staan en luisterde3-4 In de vergadering van 17 September, waarin ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der Hoogoven-directie aan vertegenwoor digers uit alle afdelingen van K.N.H.S. en aanverwante bedrijven een uiteenzetting gaf naar aanleiding van het Hoogoven jaarverslag over het boekjaar 1954-'55,werd er door hem reeds op gewezen, dat de pro ductie van Breedband in het jaar 1955 een flinke sprong omhoog heeft gemaakt door aankopen van staal in het buitenland.Daar- bij werd de hoop uitgesproken, dat hiermee zou kunnen worden doorgegaan tot de Hoogovens door de uitbreiding van haar Staalfabriek weer zelf in de grotere be hoefte kon voorzien. Tevens is er toen op gewezen, dat door de grote vraag naar staal en doordat de V. S. de fabricage van eindproducten steeds meer opvoeren, het steeds moeilijker wordt staal in het buitenland te kopen. Dat de in de loop van 1955 tot een hoog niveau opgevoerde productie niet geheel gehandhaafd zou kunnen blijven, zolang de eigen staalfabriek nog niet groter is, werd dus bij het uitbrengen van het laatste jaar verslag reeds voorzien. Bij nadere informatie bleek ons, dat de productievermindering slechts betrekking heeft op een beperkt deel van de hoeveel heid, waarmee de productie in de laatste tijd door de aankopen van vreemd staal boven de normale productie uit eigen staal kon worden opgevoerd. Door het grote te kort aan arbeidskrachten.dat ook bij Hoog ovens bestaat, zal deze productiebeperking geen afvloeiing van arbeiders tengevolge hebben, ook al omdat de personeelssterkte in verband met de reeds in aanbouw en de nog in studie zijnde uitbreidingen zal wor den vergroot. Ter gelegenheid van hun zeventigste ver jaardag alsmede van hun gouden toneel.ju- bileum treden Herman Bouber en zijn echt genote Aaf Bouber in het door eerstge noemde in 1928 geschreven toneelstuk „Zeemansvrouwen" op, waarmee „De To neelvereniging" een door de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland ge organiseerde tournée gaat maken. De eerste voorstelling van dit onder re gie van Herman Bouber uitgevoerde stuk, waarin de jubilaris de rol van Dronken Lodewijk vertolkt en zijn vrouw die van Manke Mien, wordt op Vrijdag 25 Novem ber in Theater Carré te Amsterdam gege ven. De voorstelling komt ook in de Haar lemse Schouwburg, op een nader te bepa len datum. Voor deze huldigingstournée heeft zich een comité van aanbeveling ge vormd, waarvan ereleden zijn de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en de burgemeester van Amsterdam. Herman Bouber, die eigenlijk Herman Blom heet, werd op 24 September 1885 te Amsterdam geboren. Hij speelde vooral volkstoneel, vormde omstreeks 1917 een eigen gezelschap en heeft vele stukken ge schreven, zoals: Mooie Neel, Bleke Bet, De Jantjes, De Vreemde Eend, enzovoorts. „De Jordaan" van Querido heeft hij voor het toneel bewerkt. Vele jaren lang zijn deze stukken, waarin ook Aaf Bouber speelde, opgevoerd in de Amsterdamse Plantage-Schouwburg. In het begin van deze maand heeft een commissie uit de Tweede Kamer overleg gepleegd met de minister van Justitie over het wetsontwerp inzake het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer. Uit het verslag van dit overleg blijkt dat leden van de Provinciale Staten, indien na de Grondwetswijziging hun eed niet meer bij de Grondwet zal zijn vastgesteld, deze eed in het Fries zullen kunnen afleggen. Over het te hulp roepen van een beëdigde tolk bij terechtzittingen welke in het Fries worden gehouden zei de minister, dat men van een tolk gebruik pleegt te maken als men elkaar niet kan verstaan, hetgeen bij rechtsgedingen vrijwel niet zal voorkomen. De hulp van een tolk behoort dan ook slechts aan de orde te komen, indien degene die Fx-ies spreekt, niet in staat is zich van bet Nederlands te bedienen. In alle andere gevallen zal, indien het belang van de rechtspleging dit vordert, van degene, die Fries spreekt, zijn medewerking mogen worden gevraagd om zich voor dat doel van het Nederlands te bedienen. Volgens de minister dient het proces-ver baal van de terechtzitting in alle gevallen, dus ook in niet-appellabele zaken, in het Nederlands te worden gemaakt, onder meer omdat ten tijde van het opmaken van het proces-verbaal van de terechtzitting nog niet behoeft vastte staan, dat het een niet- appellabele zaak betreft en omdat men anders aan de personen, die voor een be noeming in de rechterlijke macht in Fries land in aanmerking komen, veel hogere eisen zou moeten stellen dan de bedoeling kan zijn.. De regeling zou bovendien on- practisch en omslachtig worden, als, nadat eerst met veel moeite een proces-verbaal in het Fries zou zijn opgemaakt hiervan in die zaken, waarin wordt geappelleerd, door een beëdigd vertaler een vertaling in het Ne derlands zou moeten worden gemaakt. 99 19) Mevrouw Van Elden zou, wat het tijdstip betreft, de schuldige kunnen zijn: zij was immers op het fatale ogenblik juist be neden geweest. Tenminste als haar getuige nis dat zij naar beneden gegaan was en daar hel parelsnoer gevonden had, waar was. Haar gehele verklaring werd natuur lijk aanzienlijk verzwakt door het feit dat zij zo hardnekkig geweigerd had om de reden op te geven van haar tocht naar be neden. Waarom ging iemand, terwijl er een rechercheur door het huis liep, midden in de nacht naar beneden? Toiletten en wasgelegenheden waren ook boven te vin den. Het moest een dringende, een zeer dringende reden geweest zijn waarom zij haar tocht had ondernomen, een reden, die nóch zijzelf noch haar man wilde vertel len. Ze speelden dus samen onder een hoedje, hadden samen iets te verbergen. Het zag er, vanuit dit standpunt bekeken, lelijk uit voor het echtpaar Van Elden. Ze verkeerden in geldnood, hadden schul den, die ze niet konden betalen. Of me vrouw Van Elden was wèl naar beneden geweest om een reden, die het daglicht niet kon zien, en had daar het parelsnoer ge vonden, öf ze was niét naar beneden ge weest en dan moest het haar man geweest zijn, die het parelsnoer gestolen had. En de rest van de juwelen erbij. Toch was die rest van de juwelen niet bij hen gevonden, ook niet na een hernieuwde, zéér miniti- euze huiszoeking, die hij door Waanders had laten verrichtten. Tot zelfs in de dak goot was het onderzoek voortgezet. Erik van Elden, krachtig gebouwd en agressief, bezat alle geestelijke en li chamelijke mogelijkheden tot de daad. Hij was een zoon van Herbert van Elden, een bekend rijk handelsman. Had waarschijn lijk ruzie met zijn vader en leefde nu in de meest bekrompen omstandigheden. Tóch een trotse kerel, verwend en veeleisend. De gelegenheid tot de daad had hij gehad: door de geopende deur van het atelier had hij kunnen horen wat mevrouw Waterborg tegen de rechercheur had gezegd. Misschien had. hij zijn vrouw wel op verkenning uitgestuurd! Het motier was aanwezig, de gelegenneid was aanwezig, een van de ge- stoxen voorwerpen was bij hem gevonden. .Cirik van Elden kreeg een veelbetekenend kruisje achter zijn naam. Voor Pieter Tilman, bewoner van da tweede étage, zag de zaak er ook niet zo gunstig uit. De politieman had, vóór zijn toestemming aan de pensiongasten om naar hun respectievelijke kamers terug te keren, eerst nog de door hen opgegeven lectuur gecontroleerd in verband met een alibi, in derdaad bleken „Jeunesse et Beauté" en het boek over Arabië ter plaatse aanwezig te ziin, maar in het domein van de lief hebber van romantiek was geen spoor te vinden van de „Roos van Dekema" of enig ander standaard werk van de eerbiedwaar dige Jacob van Lennep. Het lag er duimen- dik op, dat Pieter Tilman gelogen had, dat had trouwens ieder kind tijdens hel ver hoor al kunnen begrijpen. Het was nu nog maar de vraag, waaróm hij gelogen had, en dat niet alleen, maar ook waarom hij zo stóm gelogen had. Waarom had hij, als hij dan iets te verbergen had, niet ver klaard dat hij geslapen had en daardoor niets gehoord en niets gezien had? Dan had niemand hem iets kunnen maken. Maar deze Roos van Dekema was dan toch wel zó absurd en zó doorzichtig, dat er stellig iets anders achter stak. En dan die abnor male nervositeit: dat gestotter en gedraai en gefrommel. Pieter Tilman had iets ern stigs te verbergen, dat was zeker. Maar aan de andere kant was het die zelfde zenuwachtigheid, die het toch ook zeer onwaarschijnlijk maakte dat Pieter Tilman de man was, die juffrouw Corbeyn had neergeslagen om haar van haar ju welen te beroven. In koelen bloede noemde je zoiets. Nee, in koelen bloede zou dit angstige mannetje zijn daden niet volvoe ren! Stellig niet het type voor een „dief stal met geweldpleging". De gelegenheid tot de daad had hij gehad, van een motief was tot nogtoe niets gebleken. Pieter Tilman kreeg een vraagteken achter zijn naam. Juffrouw Galjoen was het enige vrouws persoon, dat misschien lichamelijk in staat was tot het toedienen van de slag met de sleutelbos. Flink uit de kluiten gewassen door de witte kool van Overkerspel! Er trok even een grimas over het gespannen gezicht van de politieman toen hij aan deze getuige dacht, dan boog hij zoch weer over zijn aantekeningen. Juffrouw Galjoen had, volgens haar eigen verklaring rondgewan deld. Ze was op de kamer van professor Cossaert geweest, maar had hem niet ge sproken. Ze was een lastige tante en speel de de rol van gewichtig personage in een drama. Zou ze zelf een drama geësce- neerd hebben? Een drama om zelf de hei- dinnenrol te kunnen vervullen? Het was wat onwaarschijnlijk, maar toch niet on mogelijk. Ook Geertruida Galjoen kreeg een vraagteken achter haar naam. Professor Cossaert van de eerste verdie ping was raadselachtig. Hij was glad, en Frans-hoffelijk en correct. Hij had, wat zijn lectuur betreft, de waarheid gespro ken. Hij bleef volhouden dat hij tussen het eerste en tweede alarm niet van zijn kamer was weggeweest, dat hij in zijn fauteuil had zitten lezen. Er waren twee getuigen, die het tegendeel verklaarden. Maar die twee getuigen, en dat was juist het verwarrende, spraken elkaar ook weer tegen: volgens juffrouw Galjoen was hij omstreeks 2.17 niet op zijn kamer geweest en volgens mevrouw Van Elden had hij juist om 2.17 uit zijn deur gekeken en was geschrokken toen hij haar zag. Een raad sel. Het was zeker niet onmogelijk dat pro fessor Cossaert de schuldige was, maar het was toch dubieus. De gelegenheid tot de daad had hij gehad, maar van een motief was tot nog toe niets gebleken. De naam van professor Cossaert bleef voorlopig zon der aanduiding openstaan. Daniël Camphuysen sloot de rij. De meest raadselachtige figuur van allen: deze man met zijn open, eerlijk gezicht. De phvsieke kracht bezat hij in hoge mate. Het temperament? Als hij het noodzakelijk achtte zou hij zeker iemand buiten gevecht stellen, op welke manier dan ook. De ge legenheid tot de daad had hij gehad. Maar daarnaast schemerde er ook bij deze man een motief. Een motief, dat veel sterker was dan bij een van de andere pension gasten. Deze Daniël Camphuysen was de enige, die in een bepaalde verhouding, een zeer bijzondere verhouding, stond tot het slacht offer. Hij was zonder enige twijfel familie van juffrouw Corbeyn. Deze familie-verwantschap werd door hem ontkend op een volkomen argeloze, natuurlijke wijze. Maar het portret in de eetkamer sprak een taal, die niet kon wor den misverstaan. En deze gelijkenis werd nog sterk onderstreept door de verwon derlijke gehechtheid, van de oude vrouw aan deze vreemde pensiongast, een ge hechtheid, die zich het duidelijkst ma nifesteerde wanneer zij het minst in staat was zichzelf te beheersen. Bij haar ontwaken uit de verdoving en nu weer, nu zij zich waarschijnlijk ziek voelde. Er was een verwantschap, die juffrouw Corbeyn wist en wilde verbergen en die dr. Camp huysen niet wist, tenminste voorgaf niet te weten. Deze man was een Corbeyn. En in dat licht viel er een zware verdenking op hem na de getuigenis van het meisje Meilink: dat namelijk alleen aan de eigen familie het geheim van de safe in de Buddha be kend was. Alleen een Corbeyn, of een zoon van een Corbeyn, kon afweten van het be staan van familiejuwelen en veronderstel len dat deze waren geborgen in het hart van deze bronzen Buddha. Hijzelf had juffrouw Corbeyn nog niet over die Budd ha gesproken, maar het was zeer waar schijnlijk dat de familiejuwelen daar vroe ger inderdaad in waren bewaard. Daar was de dief op afgegaan: de afstammeling der Corbeyns had de juwelen gezocht in de Buddha. En toen hij ze niet kon vinden alleen het médaillon was natuurlijk te voorschijn gekomen had hij van de sukkelachtigheid van de kleine recher cheur gebruik gemaakt om meteen zijn poging te herhalen. De dief van de Buddha was ook de juwelendief en degeen, die juffrouw Corbeyn had neergeslagen. Dat leed geen twijfel. En de dief kon alleen zijn: dr. Camphuysen, de afstammeling der Corbeyns (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7