Oranje-elftal veel voor goedwillend te sterk Schalke Productiviteit gering met alleen twee verre treffers van Appel ClOS-club bleef Velox net de baas in aantrekkelijke wedstrijd Sport in het kort Geharrewar bij het vormen van één Duits voetbalteam voor O.S. Gewijzigde voorhoede bood weinig nieuwe gezichtspunten Lewis Hoad toch prof Napoleon-prijs was voor Nellie Gregor Blad van het Vaticaan tegen Strijdom's politiek Lufthansa kampt nu al met personeelsgebrek DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 9 „Little Mo" krijgt 95.000 dollar schadeloosstelling Zandvoorter Koster op concours in Parijs DE VOLLEYBALCOMPETITIE Mr. v. d. Wilde bedankt als voorzitter De Zwaluwen Courses op Duindigt «p. aid. VUIiVU «op"-"«e» Damuitslagen De stand in de parenwedstrijden V.V - r r, Argentijnen moeten boeten voor Peróns wanbeheer Oostenrijk verklaart zich bij een wet neutraal Parijse modehuizen eisen schadevergoeding Ngo Dinh Diem staatshoofd van Zuid-Vietnam Krupp verkent de markt in de Sovjet-Unie Van onze sportredacteur) Ruim vijfentwintigduizend toeschouwers huiverend weggedoken in hun door en door natte regenjassen klonk gistermiddag tussen half vier en vier uur twee doffe bonzen in de oren in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Het was 't geluid, ontstaan door het met grote vaart botsen van een door water doordrenkte, in een net gevan gen, loodzware voetbal tegen het houten doelschot. In beide gevallen had de aanvals leider van het voorlopig Nederlands elftal, Bram Appel, voor die bons gezorgd met schoten van respectievelijk ruim vijfentwintig en dertig meter Twee goals wa ren het, die de ouderen onder de publieke massa deden denken aan Bakhuys in zijn beste tijd. Niemand kon de baan van de bal zien zelfs niet keeper Orzessek van de sparringpartner Schalke '04. Hij reageerde na beide schoten pas toen hij iets zwarts langs zich zag vliegen en hij achteromkijkend de bal in het net zag liggen. Jammer alleen dat het voor wat doelpunten betreft bij deze twee verre treffers bleef in het oefenduel met de West-Duitse club. Gelet op de krachtsverhou ding hadden er nog wel een paar bü gekund. Het Nederlandse Bondsteam leed name lijk in bijzondere mate aan improductiviteit. Ruime perioden waren de Nederlanders op de Duitse speelhelft te vinden, waar Schaap en Klaassens vaardig aanvallen opbouwden voor een beweeglijke voorhoede, waarin Ap pel al spoedig een dominerende figuur bleek, maar waarin verder een schutter van for maat ontbrak. Op zichzelf deed de aanvals- linie (BosselaarDe BruyckereAppleCla- vanGaudier) geen slecht werk, maar juist op de critieke momenten ontbrak de speler, die toonde een aanval af te kunnen werken. En toen al vrij spoedig Schouten mocht in vallen voor de geblesseerde De Bruyckere werd het er bepaald niet beter op. Als enige excuus zou mogen gelden dat de aanvallers het op het spiegelgladde veld aanzienlijk minder gemakkelijk hadden dan de verde digers, die toch al verreweg het beste deel vormden van de Duitse ploeg. En dus bleef de Keuze Commissie ook na het oefenduel van gisteren voor de wedstrijd tegen Noorwegen met een voorhoedepro bleem zitten. Men zal schutters moeten zoe ken om het onmiskenbaar vooruitgegane veldspel rendement te laten opleveren. Geen twijfel Ondanks het feit dat Appel zich steeds meer een aanvalsleider en schutter van for maat gaat tonen. Hij verdeelde het spel in de eerste helft na de rust deed hij het heel wat kalmer aan en viel toen vrijwel niet meer op voortreffelijk en betrok al zijn mede-voorwaartsen in het spel en niet zoals tegen België de vleugelspelers meer dan de binmenspelers. Daarbij zorgde hij er angstvallig voor dat niet alles over hem als centrale figuur liep, maar dat hij op zijn tijd ook voor ruimte zorgde voor anderen door het weglokken van zijn trouwe bewaker Zwickhofer. Als schutter zorgde Appel behalve dan die twee fraaie treffers van verre nóg een keer voor klaterend applaus door ook weer van ver buiten het strafschop gebied zo hard en buiten het bereik van Orzessek tegen de paal te schieten dat het doel stond te schuddenOver de herver kiezing van Appel, die voor de oorlog debu teerde in het Oranje-team met twee goals, tegen België twee maal scoorde en gisteren weer een tweetal op zijn naam 'bracht, be hoeft dus geen enkele twijfel te bestaan. Maar hoe zal de formatie van de nationale voorhoede verder moeten worden. De vleugel ClavanCarlier deed het waarlijk niet slecht, maar Clavan is als linksbuiten toch heel wat gevaarlijker. Eigenlijk zou hij een speler als Lenstra naast zich moeten hebben Appel zou daarmede beslist ook nóg nuttiger worden maar jammer genoeg zal de opstelling van de Fries wel tot de vrome wensen blijven behoren. En andere spelers van zijn formaat zijn er in heel Ne derland nu eenmaal niet. Ook op de rechtervleugel is echter een ADVERTENTIE In bussen voor ten minste 35 koppen f 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 voor ten minste Grote bussen 140 koppenf Coffeïne-vrijf 9.45 10.95 De rechtbank in San Diego heeft de maat schappij van de vrachtwagen, die destijds de tennisspeelster Maureen BlinkerCon nolly heeft aangereden, waarbij zij ernstige verwondingen aan haar been opliep, ver oordeeld tot een schadeloosstelling van 95.000 dollar. Zoals bekend kwam door dit ongeluk een einde aan de tennisloopbaan van de be kende tennisspeelster. Maureen_ Brinker Connolly diende een eis in van 265.000 dollar. De Nederlandse ruiter M. Koster uit Zand- voort, die ons land vertegenwoordigde op het internationaal concours hippique in Parijs, heeft bij het Franse publiek een goede indruk achtergelaten. In het spring concours om de „Prijs van het Trocadero kreeg hij met „Tahahumara" twee fouten. In de barrage van de „Prijs van de Ster" reed hij met „Cobbey". Zijn paard weigerde voor de eerste hindernis wat hem op vier fouten kwam te staan. binnenspeler nodig, De Bruyckere - dat bleek tegen België is niet de gezochte man en wil men de capaciteiten van de kleine, maar ongelooflijk handige Bosselaar, die ook gisteren weer toonde zo'n uitstekend spel inzicht te hebben, volkomen uitbuiten, dan zal die er toch moeten komen. En dan niet de Feijenoorder Schouten, want die viel gisteren in het geheel niet op. Zo te zien dus niet geringe moeilijkheden, die misschien tijdens de competitiewedstrij den van Zondag wel opgelost kunnen wor den. Anders zal de keuze wel weer vallen op het duo BrooymansDe Bruyckere, in dien deze eerste tenminste zal zijn genezen van zijn bloedvergiftiging. Niet wijzigen In de overige linies zal het Nederlands elftal ongetwijfeld niet gewijzigd worden. Er was ook na de wedstrijd van gisteren geen reden voor. Wiersma en Kuys speelden naar behoren, waarbij eerlijkheidshalve opgemerkt dient te worden dat het voor- hoedespel van de Duitsers nu niet direct achttien karaats was. Zelfs de roemruchte international Klodt, die zijn verjaardag vier de met een partij voetbal, bracht er weinig van terecht. Kuys had bijzonder weinig moeite met hem. Wie overigens zou denken dat Schalke ADVERTENTIE evenals Fulham enige weken geleden met lauw en ongeïntersseerd spel 'n behoorlijke duit kwam verdienen, is er finaal naast. Want Schalke bood de gehele eerste helft en vooral het begin van de tweede helft moedig verzet en stelde alles in het werk om de nul weg te werken, maar faalde daarbij. Het te lang en te veel in de breedte combi neren werkte daaraan in niet geringe mate mee. Pas na 25 minuten spelen kwam het eerste Duitse schot. Maar dat leek nergens naar na die ferme knallen van Appel in de tweede en eenentwintigste minuut. Een tweetal an dere schuivers beide van midvoor Sad- lowski waren volkomen ongevaarlijk, maar werden het wel omdat De Munck tot twee mar' toe de natte bal niet onder con trole kon krijgen. Later gebeurde dat nog eens toen Van der Hart van dichtbij op hem terugspeelde. In greep Slechts de eerste tien minuten na de thee kregen de Duitse aanvallers de Nederlandse achterhoede even in hun greep. Dat was echter niet alleen het gevolg van wat al te grote nonchalance van de „voorlopigen", maar tevens van het veel te laag ingezette tempo. Een keer moest Kuys een bal vlak voor de doellijn wegtrappen en één maal konden zowel Wiersma als Kuys alleen red- '"",g brengen met gewaagde slidings. Dat het laatste deel van het oefenduel nauwelijks de moeite waard was, was niet te verwonderen. De gestaag neergutsende re gen, het steeds slechtere licht en het door weekte veld maakte voetbal voor toeschou wer en speler wel heel onaantrekkelijk. De witte bal en de volle stadionverlichting konden er tien minuten voor het einde niet veel meer aan verbeteren. En toch was er meer te zien geweest dan in menige vorige oefenwedstrijd onder veel gunstiger omstandigheden. Daarvan getuig de trouwens het applaus voor beide elftallen na het laatste fluitsignaal van de correct lei dende sche'óprechter Van Gelder. Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem de wedstryd CIOSVelox voor de hoofdklasse heren gespeeld. In een aantrek kelijke, gelykopgaande wedstrijd, waarin CIOS het zonder zijn sterkste speler, Vink, moest stellen, konden de toekomstige sport leiders Velox net de baas blijven. Dit was ongetwijfeld voor de blauw-witten een te leurstelling want een gelijkspel lag voor het grijpen en was ook zeker verdiend geweest. Velox begon goed, nam een 4-1 voorsprong die opgevoerd werd tot 10-5. Het niet mee spelen van Vink bij CIOS had tot gevolg dat het ploegverband volkomen zoek was en Velox had dan ook weinig moeite om de score tot 15-5 op te voeren. De tweede game had een geheel ander verloop. Het vlotte beter bij de ClOS-club en er kon zelfs een 3-0 voorsprong genomen worden. Wel bracht Velox door goed aanvalsspel de score weer in zijn voordeel (4-3). Maar weer even snel kon CIOS door enkele goede serves de stand weer op 6-4 brengen. Het scoreverloop bleef echter wisselen, 8-6, 11-7 voor Velox, maar door enkele misverstanden bij Velox zag CIOS kans de stand weer op 11-11 te brengen. Velox verzocht om time-out, maar kon niet verhinderen dat CIOS met goed opgebouwde aanvallen de score verder opvoerde tot 14-11. Velox gaf zich echter niet gewonnen en maakte weer gelijk: 14-14. De toekomstige sportleiders lieten zich door het succes van de tegenpartij'niet van hun stuk brengen en brachten met 16-14 de balans weer in even wicht. Aantrekkeljjk De derde game was al even enerverend als de tweede: 3-0 voor CIOS, 5-3 voor Velox, weer 7-5 voor CIOS. Met goed spel bleef de strijd aantrekkelijk, 7-7. Velox nam de lei ding: 10-8, 10.-10. Daarna nam CIOS weer een voorsprong en behield die tot het einde van de derde set: 11-10, 12-11, 14-11, 14-12 en 15-12. Deze beide set-overwinningen waren in hoofdzaak het gevolg van het feit dat de ClOS-spelers sterker aanvielen dan Velox. Het niet meespelen van smasher Vink werd in dit opzicht niet zo zwaar gevoeld Daaren tegen was het verdedigen van Velox iets be ter dan van de toekomstige sportleiders. Plet zag er in de laatste set echter niet naar uit dat de ClOS-club meer dan een gelijkspel zou behalen. Velox nam weldra een 3-1 voor sprong, die verhoogd werd tot 8-2. CIOS trachtte het tij te keren door een time out, maar Velox kon een ruime voorsprong be houden: 9-5, 9-7 en 12-7. Spanning De strijd bleek echter nog geenszins ge streden, want profiterend van een kleine in zinking van Velox brachten de groen-witten de stand op 12-12. Toch liet Velox zich niet ontmoedigen en nam weer met 14-12 de lei ding. Precies op tijd verzocht de CIOS-aan- voerder om time out. En zowaar kwarn de score weer in evenwicht: 14-14. Onder grote spanning werd om de game-overwinning ge streden. CIOS kwam uiteindelijk met 17-15 als overwinnaar uit de strijd. Orzessek, keeper van Schalke en het natio naai Duits B-elftal, had weinig kijk op de schoten die Appel gistermiddag op hem afvuurde. Tot twee maal toe kwam zijn reactie veel te laat. Hij had het nakijken, zoals dat in een cliché-term luidt. Hetgeen op de foto overigens duidelijk te zien is: Mr. A. van der Wilde, voorzitter van de ANVV „De Zwaluwen", heeft aan zijn mede-bestuursleden bericht gezonden, dal hij naar aanleiding van de gehouden alge mene vergadering, waarin beslist werd, dat „De Zwaluwen" voortaan bij de samenstel ling van haar elftallen ook gebruik kan ma ken van semi-profspelers, besloten heeft zich als voorzitter van deze vereniging terug te trekken. BRIDGE UITSLAGEN. Meesterklasse: ContinentalWOC 20. Landelijke hoofd klasse: WOC IIBergen 20. MAULE. Maule heeft de 222 kilometer lange Ronde van Lombardije gewonnen. PEREZ. De wereldkampioen vliegge- wicht Pascual Perez (Argentinië) heelt in een gevecht over tien ronden in Buenos aires op punten gewonnen van Kid (Philip- pijnen). CONSOLINI. Adolfo Consolini, die in 1948 Olympisch kampioen discuswerpen werd, heeft tijdens de internationale athle- tiekwedsrtijd PerziëItalië de op een na beste wereldprestatie van dit seizoen gele verd met een discusworp van 55.75 meter. SYRACUSE. De Grote Prijs van Syra cuse is gewonnen door de Brit Brooks met Connaught. Brooks legde de 440 km. (80 ronden van 5500 meter) af in 2 uur 24 min. 55 sec. Luigo Musco bezette met zijn Mase- rati de tweede plaats. NORTIER. Het congres van de FIM heeft Piet Nortier met algemene stemmen herkozen tot lid van de Inter tionale Sport- commissie. Hij was de enige die eenstem migheid verwierf. Daarna heeft de sport- comissie de heer Nortier bij acclamatie her kozen als haar voorzitter. ROLSCHAATSEN. Bij de wereldkam pioenschappen kunstrijden heren op rol schaatsen in Barselona is de titel ten deel gevallen aan de Duitser Ningel. Bij de dames zegevierde de Duitse Helene Kienzle. Nettie Delvoix uit Den Haag werd achttiende. Bij het ijsdansen behaalde het Duitse paar Marga Schaefer—Karl Beyer de overwin ning. Hiermee zijn alle vier titels van dit wereldkampioenschap door Duitse deelne mers gewonnen. SURTIES. De 22-jarige Britse coureur John Surties, die in zijn land als opvolger van Duke wordt beschouwd, zal voor het Italiaanse merk M v Augusta gaan rijden. SAO SILVESTER. De Rus Kuts, de Hongaar Sandor Iharos en de Brit Chata- way zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de jaarlijkse internationale Sao Silvester- marathon in Rio de Janeiro op Oudejaars avond. Twee jaar geleden werd de wedloop gewonnen door de Tsjech Emil Zatopek. VOORRONDE. Bulgarije heeft in de voorronde van het Olympisch voetbaltour- nooi de Engelse amateurs verslagen met 20. De ruststand was 10. Het was de eerste van de twee wedstrijden die beide landen in de voorronde tegen elkaar spelen. TWEESPALT. Het z.g. plan-Anderson, dat ten doel had een eind te maken aan het geschil tussen de verschillende wielerbonden in Engeland, is met 1 stem meerderheid ver worpen. Volgens dit plan zou de BLRC zich voortaan speciaal bezighouden met de weg wedstrijden met m assa-start, en de RTTC met de wedstrijden tegen het uurwerk. OLSON—ROBINSON. De bokswedstrijd om het wereldkampioenschap middengewicht tussen Carl „Bobo" Olson, titelhouder, en „Sugar" Raly Robinson, die 4 November in Chicago zou worden gehouden, is naar de internationale boksclub mededeelt, uitge steld tot 9 December. Robinson heeft Zon dag j.l. zijn enkel bezeerd. Hoad, de jonge Australische Davis Cup speler heeft een voorlopige overeenkomst aangegaan om professional te worden, aldus heeft zijn vader bekend gemaakt tijdens een conferentie met de Amerikaanse tennis- promotor Jack Kramer. Aangezien Lewis Hoad nog geen 21 jaar is, is de overeenkomst pas dan bindend, wanneer Hoad Sr. deze heeft getekend en zij de goedkeuring heeft van de arrondisse mentsrechtbank. In sommige tenniskringen heerst echter de opvatting, dat Lewis Hoad door het zetten van zijn handtekening reeds zijn amateurstatus heeft opgegeven. Toen Hoad dit hoorde antwoordde hij: „Wij kun nen rustig zeggen, dat wij nog niets hebben gedaan dat inbreuk maakt op de amateur- status". De uitslagen van de op Duinaigt gehouden draverijen en rennen luiden: Nanco M-prys (1520 m): 1. Uranie 1.33.3; 2. Unita Zora 1.35.9; 3. Ukas 1.34. W. f 3.30. PI. f 1.70, f 2.—, f 5.20. Gek. f 5.30. Cov. f 4. Nandoe S-prys (2040 m): 1. Titan Hannover 1.32.2; 2. Thundera 1.31.3; 3. Tortelduif S 1.35. W. f 2.10. PI. f 1.60, f 2.—, f 4.20. Gek. f 5.40. Cov. f 4.90. Nannie Gregorprys (2100 m): 1. Rosa Gregor 1.27.9; 2. Rhea 1.29.1; 3. Sonja Zora 1.29.1. W. f 8.30. PI. f 2.60, f 3.10, f 4.10. Gek. f 15.20. Cov. f 10.10. Nap de la Maire B-prijs (2500 m): 1. Ruby Spencer 1.27.5; 2. Quibus 1.26.8; 3. Paul B 1.28.3. W. f 2.40. Pï. f 1.60, 1.40. Gek. f 4.80. Cov. f 2.70. Napoleonprys (2020 rn): 1. Nellie Gregor 1.23.7; 2. Nora Spencer 1.25.3; 3. Petronel Spencer 1.26.5. W. f 4.50. PI. 1.50, f 4.10, f 3.40. Gek. f 5.80. Cov. f 14.10. Comtesse Luciennc prijs (1800 m): 1. Fre- derique; 2. Kenitra; 3. Just for Joy. W. f 6.70. PI. f 1.70, f 1.30, f 1.60. Gek. f 6.80. Cov. f 3.30. Comtesse Lucienne prijs (1800 m): 1. Sneeuwvlokje; 2. Douce France; 3. Phik Ta. W. f 5.30. PI. f 1.20, f 1.30, f 1.20. Gek. f 9.90. Cov. f 3.70. Totale omzet f 46.336. ADVERTENTIE hoofd-aaent iti Travon Haarlem hoofd-agent fff/ifff j$ ,aV°n Haa,,em ÖVERVEEN Tol. K 2500 - 18997 - 254S5 - 11125 >453 - 11125 Het ligt in de bedoeling dat West-Duitsland en de zogenaamde Oostzóne op de Olympische Spelen in Mel bourne met één gemeen schappelijk team zullen uitkomen, dat héél „Duits land" zal representeren. In Oost-Berlijn worden daar dezer dagen al onderhan delingen over gevoerd tus sen vertegenwoordigers van het in Kassei in West- Duitsland zetelende „Deut- scher Leichtathletik Ver band" en van de sector „Lichte Athletiek" van het onder communistisch staats toezicht staande sportwe- zen in de Oostzóne. Bij het bespreken van de vele vraagstukken is men ech ter niet tot dezelfde opvat tingen kunnen komen. Als één van de redenen daar voor meent men in West- Duitsland, dat de vertegen woordigers van de Oost zóne het liefst zien dat hun sporthelden uitsluitend voor de Duitse Democratische Republiek optreden. De „kapitalistische" W.-Duitse Bondsrepubliek kan dan niet met de eer van hun overwinningen gaan pron ken. Men vermoedt bovendien dat de communisten uit de Oostzóne opzettelijk aller hande moeilijkheden maken en niet tot een overeen stemming met hun landge noten uit het Westen wil len komen. Een vraagstuk dat al niet tot een oplossing kon worden gebracht, was dat van het volkslied. De communisten uit de Oost zóne willen niet dat op de Olympische Spelen, wan neer hun mannen en vrou wen een overwinning heb ben behaald, de melodie van „Deutschland, Deutsch- land über alles. ten ge hore wordt gebracht. De West-Duitsers daarentegen konden er zich niet mee verenigen, dat er het door Hanns Eisler gecomponeer de volkslied van de rode Oostzóne zal worden ge speeld. De vertegenwoordigers van de Oostzóne verkie zen verder niet, dat hun sportmensen het in West- Duitsland gebruikelijke tricot met op de borst een rode cirkel met een Duitse adelaar aantrekken, maar zij zouden wel met zwart- rood-geel in het krijt kun nen treden (welke kleuren overigens ook die van de vlag van West-Duitsland zijn). zij die in aanmerking ko men om naar de Olympi sche Spelen te gaan, door middel van kampioenswed strijden tussen de beide „Duitslanden", worden aan gewezen. Maar nu heet het dat dat niet meer kan, om dat men in de Oostzóne in middels al te ver met de voorbereidingen voor de tocht naar Melbourne is gevorderd. Het wordt dooi de communisten nu vol doende geacht, dat zowel in West- als in Oost-Duits- land de top-figuren uitge kozen worden. In West- Duitsland is men echter wantrouwend. In de Oostzóne staat men op het standpunt, dat men zelf een eigen „chef de mission" naar Melbourne moet sturen, en in West- Duitsland wijst men er op, dat er dan twee Duitse team-leiders in Melbourne zouden zijn en er twee af zonderlijke Duitse kampen zouden bestaan, die niet een leven mét, doch nóast elkaar zouden leiden. De Oost-Duitsers zouden er an dere instructies krijgen dan de West-Duitsers en het zou dan iets weg hebben De sportieve houding van de Velox-speler Latte mag hierbij wel gememoreerd worden. Toen zijn club het winnende punt scoorde maakte hij de scheidsrechter er op attent dat hij de bal, die buiten het veld viel, net nog even aangeraakt had. PSVH won twee maal Doordat de spelers van de Politie Sport vereniging door diensten niet altijd kunnen aantreden, heeft de competitieleider gister avond PSVH twee wedstrijden moeten laten spelen. Dit was ecther voor PSVH geen be zwaar om beide wedstrijden in winst om te zetten. Tegen PSCB met 15-1, 7-15, 15-7 en 15-10 en tegen Leonidas met 15-11, 15-8, 15-10 en 15-13. In de eerste klasse dames bleken de reser ves van Die Raeckse te sterk voor PSVH. Die Raeckse won met 15-5, 16-14 en io-ö. De uitslagen De uislagen van Woensdag luidden: Heren: PSVH—PSC 3-1; Velox—CIOS 1-3; PSVHLeonidas 4-0; Rap. 3Boru 0-4; AW WIK 3 4-0; PWN—Blinkert 2-2; OVRA 2— Velox 3 3-0; Santpoort 2Spaarnestad 2 3-1; Haarlem 2Raeckse 4 3-0. Dames: AWSpaarnestad 4-0; OSS Raeckse 4 4-0; Raeckse 2—PSVH 3-0; SSO— Raeckse 3 0-4; VesmiaHVS 2 4-0; Sizo Gios 4 4-0; Raeckse 5Blinkert 2 0-4; Sant poort—SSO 2 1-3; HBC 3—Gios 3 3-1. Voor de hoofdklasse-competitie KNDB werden in district Noord'holland de volgende wedstrijden gespeeld: Afdeling A: Chr. Damv. „Amsterdam" I St. Bavo I 128; St. Bavo IGezellig Sa menzijn I voorlopig 68, vermoedelijk 614; Wormerveer/Wormer IWeesper Damclub I voorlopig 04, vermoedelijk 11—9. Afdeling B: DCG I—Den Helder I 16-4; Den Helder IZaandam I 1010; DCG I IJmuiden I 911; IJmuiden IDen Helder I 155; Zaandam IDCG I 812; Gezellig Samenzijn IIJozeph Blankenaar I 317; Oostzaan I—DSTO I 10—10. Voor de 1ste klasse competitie won de Haarlemse Damclub II van Sportief I (IJmuiden) met 164. Na de derde zitting van de parenwedstrij den in het district Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond is de stand voor de leidende paren als volgt: Hoofdklasse: 1. NathansZandbergen 174,08 2. BoereeVan Tetering 168,06 3. v. d. Helm—Polak 162,50 4. Ligthart Zijlstra 160,65 5. FabelSjouwerman 157,40 Eerste klasse: 1. HuismanKlumperbeek 172,68 2. mevr. Verhoefheer Nottrot 169,91 3. BalkDenekamp 168,98 4. v. d. BroekSchaap 166,20 5. 'rnevr. Meirmansheer Pasveer 158,80 Tweede klasse: 1. dames FabelPolak 165,74 2. Braak—De Jong 165,74 3. GoosKievit 164,82 4. mej. Properheer v. Meekeren 162,50 5. damse FelsStock 160,64 ADVERTENTIE KREMER'S COSTARICA KOFFIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van gen.iet v M van een voetbal-elftal dat Onlangs had men er in de van twee verschillende kan- Oostzóne niets op tegen dat ten wordt gecommandeerd. De rassenpolitiek van de Zuid-Afri kaanse regering wordt door de Osserva- tore Romano", het blad van het Vaticaan, immoreel en onrechtvaardig genoemd. „De regering van de heer Strijdom doet, met de steun van de Hervormde Kerk, niets anders dan verwijzen naar Christe lijke grondbeginselen, doch wat zien wij anders dan een systematische en getheori- seerde miskenning van de mens? Het is de onderdrukking van ongeletterde bevol kingsroepen. die worden gebruikt als goedkope en ongeschoolde arbeidskrach ten. Onder het voorwendsel en in de over tuiging dat de regering Strijdom de blan ken in Zuid-Afrika beschermt, neemt zij dermate straffe maatregelen dat deze slechts weinig nog verschillen van Adolf Hitler's Rassen-politiek", aldus de „Osser- vatore Romano", die verder schrijft dat bepaalde Zuid-Afrikaanse autoriteiten de Bijbel amenderen. In de zomer van 1954 verklaerde de minister voor aangelegen heden de negers betreffende, dat de Bijbel duidelijk aantoont dat er geen gelijkheid bestaat tussen de mensen en de theoretici de verkondigers der nazi-rassenleer als Louw en Verwoerd doen niet onder voor Goebbels en Rosenberg". Het blad van het Vaticaan vervolgt dat de regering Strijdom in volledige overeen stemming met de Hervormde Kerk thans overweegt tot geboortebeperking bij de wet in neger-reservaten te verplichten. Ook zou de regering Strijdom overwe gen Europese Katholieken te verbieden naar Zuid-Afrika te emigreren. Men zou 174.000 „ariërs" naar Zuid-Afrika per jaar willen brengen en geen Katholieken meer. BUENOS AIRES (Reuter) President Lonardi van Argentinië heeft via de radio de bevolking meegedeeld, dat zij zich moet voorbereiden op een politiek van „sober heid, arbeid en opofferingen", voor het herstel van het land na de „rampzalige" economische politiek van de regering- Perón. „Het tijdperk van verzwijgen dei- moeilijkheden is geëindigd. Het volk moet de waarheid weten, hoe pijnlijk deze ook moge zijn"'. De president verklaarde, dat Argentinië niet meer het grote exportland van het verleden is. De exporten waren in de afgelopen vijf jaar slechts de helft van die in de vijf jaar voorafgaande aan de oorlog. De spoorwegen, die in 1946 van Groot-Brittannië werden overgenomen en genationaliseerd, zijn 25 jaar bij hun tijd ten achter. Oorzaak van de moeilijkheden is de geringe productiviteit, die in de afgelopen tien jaar nauwelijks met 3.5 percent is toegenomen, aldus de president. WENEN (Reuter/AFP) De Oosten rijkse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft de wet op de blijvende neutraliteit van het land aanvaard. Alleen het uiterst rechtse verbond van onafhankelijken stem de tegen. Kanselier Raab verklaarde bij de indiening van het wetsontwerp dat de regering een gemeenschappelijke waar borg van de Grote Vier voor de onschend baarheid van het Oostenrijkse gebied gun stig zal ontvangen. Militaire neutraliteit zou geen enkele verplichting of verbinte nis op economisch of cultureel gebied in houden. „Neutraliteit verbindt de staat, maar niet de burger. De geestelijke en po litieke vrijheid van een ieder, in het bij zonder de vrijheid van pers en menings uiting, wordt in geen enkel opzicht door de neutraliteit van een staat aangetast. Raap zei dat neutraliteit volkomen ver enigbaar is met het lidmaatschap van de UNO. (Het neutrale Zwitserland is geen UNO-lid. Red.). In het wetsontwerp wordt gezegd, dat Oostenrijk zich uit eigen vrije wil voor goed neutraal verklaart teneinde de on schendbaarheid van zijn gebied en een duurzaam behoud /an zijn onafhankelijk heid te verzekeren. Oostenrijk zal in de toekomst zich niet bij militaire bondge nootschappen aansluiten en de vestiging van militaire bases door andere landen op zijn gebied niet toestaan. De afgevaardig den van het verbond van onafhankelijken zeiden de woorden „uit eigen vrije wil" te willen schrappen, omdat het wetsontwerp is opgesteld als prijs voor de Russische toe stemming in een staatsverdrag. Het wetsontwerp moet nog door de bondsraad (Eerste Kamer) worden goed gekeurd en vervolgens door president Kömer getekend. (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe West-Duitse Lufthansa heeft tegen alle verwachtingen in, grote moei lijkheden om aan jong personeel voor haar toestellen te komen. Op scholen en op uni versiteiten wordt geregeld propaganda voor de burger luchtvaart gemaakt. Men wil de vlieger-in-spe zoveel mogelijk tegemoet komen in de vrij hoge kosten. De opleiding die tweeëneenhalf jaar moet duren, kost 350 mark in de maand, waarin 50 mark zakgeld is begrepen. Men wil voor deze opleiding een voorschot van 10.000 mark verlenen, dat naderhand geleidelijk kan worden terugbetaald. Jonge piloten begin nen, zodra ze klaar zijn, met een salaris van 900 mark in de maand. De salarissen gaan vrij snel omhoog. Een kapitein op de over zeese lijn ontvangt 1800 mark in de maand. Van de 350 jonge mensen, die zich op gaven, heeft men er slechts tachtig geschikt geacht om een tweede keuring te onder gaan. Van die tachtig zullen er vermoede lijk vijftien worden toegelaten tot de cur sus, die in December in Hamburg-Fühls- büttel begint. Aan de eerste cursus, die op 10 October is begonnen, nemen er dertien deel. De meeste piloten van de voormalige Lufthansa zijn te oud geworden. Als het lijnennet uitgebreid wordt, moét men meer buitenlanders in dienst nemen. Namaak in Amerika? PARIJS (Reuter) Vier vooraanstaan de Parijse modehuizen hebben in New York bij het gerecht een eis tot schadevergoeding ingediend tegen de New Yorkse mode- deskundige Frederic L. Milton „wegens het op ongehoord grote schaal namaken van hun creaties". De Parijse firma's, Chris tian Dior, Jacques Fath, Jeanne Lanvin en Jean Patou, eisen een schadevergoeding van vijf milliard gulden. Milton zou na de winter-modeshow in Parijs onder cliënten in New York schetsen hebben verspreid van de helft van de modellen, die te Parijs waren getoond. Milton verklaarde, dat de beschuldigin gen ongegrond zijn. „Ik ben een oorspron kelijke ontwerper en toon mijn schetsen hier reeds een half jaar voordat men in Parijs zijn schetsen toont", aldus Milton. Dior, die in New York is aangekomen om zijn herfstcollectie te tonen, heeft tegen over verslaggevers verklaard dat hij nim mer beter zaken had gedaan dan met de H-lijn. SAIGON (AFP/Reuter). In Zuid-Viet nam is Woensdag de republiek uitgeroe pen, waarvan Ngo Dinh Diem, tot dusver premier, thans ook president is gewor den. Deze ontwikkeling is een gevolg van de volksstemming, waarbij de grote meer derheid der bevolking (98 percent) Bao Dai als staatshoofd afwees. Er is een com missie voor het opstellen van een ont- werp-grondwet, die zal worden voorge legd aan een Nationale Vergadering, welke voor het einde van het jaar zal worden gekozen. Voor de ambtswoning van Diem, waar de proclamatie werd voorgelezen, waren dertig duizend Vietnamezen samen- f 'stroomd. De dag werd als een nationale teestdag beschouwd. Japan, Thailand en nationalistisch China hebben laten weten, dat zij Diem als staatshoofd erkennen. Het officiële blad van communistisch Noord-Vietnam, „Nan Dan", heeft de volksstemming „een klucht" genoemd. Diem zal „officieel de opneming van Zuid-Vietnam in het aggressieve Zuid- Oost-Aziatische blok proclameren" in strijd met de overeenkomsten van Genève, aldus het blad. MOSKOU (United Press) De West- Duitse industrie is begonnen met de markt in de Sovjet-Unie te verkennen. Reeds zijn een aantal vertegenwoordigers van West-Duitse firma's voor het voeren van besprekingen in Moskou aangekomen, on der meer Hubert Rosskopf, die het Krupp- concern vertegenwoordigt. Hij heeft be sprekingen gevoerd met Sovjet-importor ganisaties. Hoewel de Russen belangstel ling tonen zijn tot dusverre geen resulta ten bereikt. Rosskopf keert Zaterdag naar Duits land terug.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9