Derde „Titan" voor bureau Wijsmuller N.V. gleed de Noord in Verbouwde „Noordholland" half November in ÏJmuiden Dubbel jubileum bij N.V. „De Plaatwellerij Doopplechtigheid door mevrouw C. Man Dertig jaar geleden bracht kapitein M. de Koe vorige naar Argentinië „Sans Atout" vierde lustrum met daverend feest Nieuwe „Rooswijk"- sportpark niet bespeelbaar „De dochters van de baas" Accommodatie belangrijk verbeterd De heren J.P. Rijken en C. Luttik hartelijk gehuldigd „Haar andere man als jubileumstuk Advendo met een nieuw blijspel van Nesna 9 Agenda voor Beverwijk Schoolmelkvoorziening door schoolarts besproken Watervliet behield de leiding in de derde klasse Onderlinge wedstrijden en tweekamp voor de gym nasten MAANDAG 31 OCTOBER 1955 NIET VER VAN DE VLAARDINGSE HAVEN, vanwaar precies dertig jaar geleden de kleine door Bureau Wijs muller N.V. naar Argentinië verkochte stoomsleepboot „Titan" 350 pk en 92 ton onder commando van kapi tein Maarten de Koe aan de reis naar Buenos Aires begon, was Zaterdagmiddag voor deze maatschappij een hoogte punt aangebroken: de indrukwekkende stapelloop van de zeesleep- en bergingsboot „Titan" 424 ton groot en straks met een 1200 pk Bolnes-motor gereed om het werk in IJmuidens haven en langs de kust aan te vatten. Lang na dat de mannen van de scheepswerf Jonker en Stans te Hen drik Ido Ambacht met de ramblokken de stoppers hadden gerammeid en verwijderd? wachtten zij nog op het teken ook de klink te kunnen wegslaan. Op de Noord, de verbinding tussen de Beneden Merwede en de Lek, gaf het patrouille scheepje RP. 2 van de Rijkspolitie te water toen eindelijk het verwachte signaal. De scheepvaart op de Noord lag gestopt; een kraan en enige aken lagen achter de sleepbootjes te wachten tot bouwnummer 276 met de naam van de mythologische figuur „Titan" van de langshelling was gestoven. Mevrouw C. Man van Schaik, de echtgenote van de Rijkshavenmeester te ÏJmuiden, heeft de champagnefles toen tegen de menie rode romp kunnen doen uiteenspatten met de woorden „Ik doop u Titan en wens u behouden vaart". Bij het geloei van sirenes en gejuich van velen heeft de „Titan" zich los gemaakt van de helling om deinend de Noord in te schui ven. De vlaggen van Bureau Wijsmuller en de scheepswerf wapperden uit boven het karkas, waarin straks de motoren zullen draaien en waarop de brug komt te staan, waarop eind van dit jaar de mannen van de Iïmuidense sleperij vol vertrouwen het ruwe geweld van de Noordzee tege moet kunnen gaan. Daar op de houten tribune bü de helling, waar de „Titan" voor Wijsmuller te water is gegleden moeten de gedachten van kapi tein Maarten de Koe zjjn teruggegaan naar dat jaar 1925, toen hy in de maand No vember zjjn benoeming als kapitein kreeg op de sleepboot „Titan", een in 1920 ge bouwde stoomsleepboot van 92 ton en een 350 pk stoommachine. Die „Titan" was de tweede in het be staan van Bureau Wijsmuller, want in 1917 had de heer Jonhs. Wijsmuller al van Kooyman een sleepboot gekocht, die de naam „Titan" voerde. Dit schip werd het zelfde jaar naar Zuid-Amerika verkocht, zodat de „Titan", die Zaterdag bij Jonker en Stans is tewatergelaten, de derde voor Bureau Wijsmuller van deze naam is. Niet alleen de tonnage en het aantal maakten de verschillen uit tussen die laat ste „Titan" van Wijsmuller en de in aan bouw zijnde. „Er was geen radio, je had geen richtingzoeker. Acht en dertig dagen deden we over die laatste reis van de „Ti tan" naar Buenos Aires", weet kapitein De Koe nog, „je ging weg in November en je had nooit last dat je teruggeroepen werd. Nu moet je dag en nacht luisteren op de sleepvaart". Twaalf mijl DAG EN NACHT luisteren. Zo zal het op deze nieuwe „Titan" worden, wanneer het schip nog eind van dit jaar in ÏJmui den in de vaart komt. Achter de brug is een ruime radiohut ontworpen, waarin een zware zender komt te staan en waarin voorts de richtingzoeker, het echolood en andere apparatuur een plaats krijgen. Spe ciaal voor het bergingswerk op de Noord zee en langs de kust is deze „Titan" ont worpen. Een vaste bezetting zal er van uur tot uur op het radiostation zijn om elk in de buurt om assistentie roepend schip tege moet te gaan. De twee Bolnes-motoren van 600 pk elk zullen de „Titan" een snelheid geven van twaalf mijl. Ook de „Cycloop" maakt deze vaart en als pendant van deze zeesleep boot heeft de „Titan" een lengte van 31.5 meter, een breedte van 8.20 meter en een diepgang van 3.30 meter. Een verschil met de „Cycloop" is echter de ongeveer zestig centimeter lager gelegen brug, waardoor sloepen en brugdek op gelijke hoogte zijn komen te liggen. Voorts heeft het schip van de ontwerpers, kapitein M. de Koe en chef der technische dienst, F. Jonkman, een voorover staande sleepbeting meege kregen. Speciaal voor het slepen van sche pen in de IJmuidense havens zal deze nieuwigheid een uitkomst blijken te zijn. De kapiteins A. Broek en J. de Koe zullen afwisselend gezagvoerders zijn op de „Titan", waarop in totaal voor zestien man plaats is. Hierbij zijn vier slaap plaatsen voor runners. De vier officieren vinden hun hutten op het hoofddek. Elkaar weer gevonden NA DE doopplechtigheid bij Jonker en Stans is het gezelschap 's avond vereend geweest aan een diner in het Delta-hotel te Vlaardingen. Een van de directeuren van de scheepswerf, ir. Joh. C. Stans heeft in de eerste plaats mevrouw C. Man-van Schaik dank gebracht voor de doopplech tigheid. Voorts kon hij aan de dis welkom heten directie en personeelsleden van bu reau Wijsmuller, de directeur van de Bol- nes-motorenfabriek, de heer v. Heeswijk van Veritas en de heer C. E. Prins, direc teur van de Scheepsbouw Maatschappij Arnhem, bij welke maatschappij vorige week Zaterdag de „Maryanne Goedkoop" te water was gelaten. In zijn toespraak dacht ir. Stans terug aan dertig jaar geleden en in het bijzonder aan de heren Wijsmuller sr., Karei Jonker en Kapelle sr. Tussen deze firma's en he ren bestond een hartelijke samenwerking. „Sinds 1925 is er veel gebeurd, maar ik ben er verheugd over dat dezelfde firma's elkaar weer hebben gevonden", aldus ir. Stans. Hij memoreerde in het bijzonder de figuur-van John Wijsmuller, die toch in dertijd iets heeft geschapen, dat van groot belang voor Nederland is gebleken. In dit verband dacht hij aan de zoons van Wijs muller sr., die een bloeiend bedrijf in Baarn hebben en aan de maatschappij, die door hem is opgericht. „Er zijn goede en kwade dagen geweest. Golven zijn over het bedrijf gegaan, maar wat de heer Wijsmuller voor ogen heeft gehad, gaat nu weer werkelijkheid wor den", meende ir. Stans, „Bureau Wijsmul ler komt meer en meer terug in de zee sleepvaart". MAANDAG 31 OCTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Mid- dei-nachtzöne. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Heidi en Peter. W.B. Theater, 20 uur: Gevaren ener We reldstad. K.S.A., 20 uur: Vergadering Mater Ama'oi- lisschool. 't Centrum, 20 uur: Bazar voor Gerefor meerde Kerk. Groentenbcurs, 20 uur: Demonstratie-avond Technische Club Kappers. Toonzaal Gasbedrijf, 20 uur: Voorlichtings avond Gasverwarming. Sieraad en kurk DE HEER W. Stans sr. heeft vervolgens mevrouw Man een sieraad aangeboden, ter herinnering aan de tewaterlating van de „Titan" en als kleine attentie voegde ir. Stans er nog de kurk van de fles aan toe, waarmee de „Titan" werd gedoopt. De directeur van Bureau Wijsmuller, de heer G. v. d. Vuurst herinnerde er in het bijzonder aan, hoe men door de heer Van Cappellen van de Bolnes-fabriek weer bij de scheepswerf Jonker en Stans is terecht gekomen voor de bouw van de „Titan". „Een fout dat we niet eerder kwamen", meende hij. Hij bracht nu alvast dank aan de heren M. de Koe, F. Jonkman en Lod der voor alle aandacht, besteed aan de bouw van de „Titan". Vernieuwing DE RIJKSHAVENMEESTER van ÏJmui den, de heer Man, heeft namens zijn vrouw dank gezegd voor de ontvangen uitnodi- De kleine brug van de „Noordholland" zal men niet meer terugvinden, of het moe ten de lasnaden ervan op de vloer zijn. Niet minder dan 2.60 meter is de brug bre der geworden en daarbij is hij enige me ters naar achteren uitgebreid. In deze ruim te vindt de kapitein voortaan een ruime salon en hut, waarin hij gasten kan ont vangen. Naast de kapiteinshut ligt een zaal van een radiohut. Hier staan drie zenders opgesteld, waarbij een 500 Watt zender, een hulp- en een noodzender. Onder de brug, waar vroeger uitslui tend de radiohut was gelegen, vinden nu de marconist, de eerste stuurman en de eerste machinist hun ruime eenpersoons hutten. De slaapplaatsen zijn alle afge scheiden van de „salon". Ook op het hoofddek, waar voor de verbouwing alle hutten van de officieren waren gelegen, zijn belangrijke wijzigingen in de hutinde lingen aangebracht. Tweede stuurman en machinist vinden er ondermeer hun hut ten en voorts kreeg de „Noordholland" er een ziekenboeg voor twee personen bij. Pantry en messroom werden gescheiden. Alle hutten hebben centrale verwarming opnieuw door het gehele schip aangelegd en warm en koud stromend water. De spanten, die voorheen in de meeste hut ten zichtbaar waren, zijn alle weggewerkt, waardoor elke hut belangrijk aan comfort en aanzicht heeft gewonnen. De Beverwijkse schoolarts, de heer M. van Veldhoven, heeft enige tijd geleden onder de onderwijzers in Kennemerland een enquête gehouden over het school- melkprobleem. Op de het afgelopen week end in hotel „De Rustende Jager" te Cas- tricum gehouden ouderavond van de Cen trale Openbare Lagere School heeft de arts de voorlopige resultaten van de en quête bekend gemaakt hetgeen gescheidde in het kader van zijn lezing over „De ge zondheid van onze kinderen". Van de 180 verzonden formulieren kwa men er 150 ingevuld terug. Aanvankelijk had de heer Van Veldhoven de indruk, dat de leerkrachten de schoolmelkvoorzie ning niet erg waardeerden, mede in ver band met de vele extra werkzaamheden die het voor hen meebracht. Van de 150 leerkrachten echter vonden 110 de voor ziening plus de extra werkzaamheden niet zo erg, 30 leerkrachten waren er radicaal tegen en 10 leerkrachten onthielden zich van een oordeel! „Ik was verbaasd doch aan de andere kant vond ik het plezierig", zeide de schoolarts, die evenwel tot zijn spijt moest zeggen dat geen der leerkrachten een psy chische reactie van de kinderen op een bepaald uur van de dag had bespeurd, over de schoolmelkvoorziening dorst de spreker zich nog geen definitief oordeel te vormen; er zijn factoren, die ten voordele van de voorziening zijn, maar er zijn er ook die er tegen pleiten. Tevoren had de arts de voeding van het schoolgaande kind alsmede de verschillen de ziekteverschijnselen onder de loupè ge nomen en de vele ouders - de zaal was stampvol - hadden uiteraard veel te vra gen, waar na de pauze gelegenheid toe bestond. ging. Het was mevrouw en de heer Man een eer en genoegen geweest deze doop plechtigheid te mogen verrichten en bij te wonen. Ook als Rijkshavenmeester vond de heer Man de tewaterlating van de „Titan" een grote voldoening. De outillage van een haven is pas volledig als er goede sleep boten zijn; vooral in ÏJmuiden, waar het vaak slecht weer is en sleepboten nood zakelijk zijn. Hij achtte het een gerust stelling, dat er een rederij is met een vloot sleepboten, waarop vertrouwd kan worden. „Die vloot voldoet, men zorgt voor goed materiaal en zet de vernieuwing hiervan met kracht voort", aldus de heer Man. De heer J. H. van Cappellen van de Bol- nes-motorenfabriek heeft de reeks van sprekers afgesloten. Na zijn amusant praat je over de reden tot een tewaterlating op Zaterdagmiddag en zijn lidmaatschap van de raad van Ridderkerk, heeft hij de zenuwachtige momenten voor de scheeps bouwer belicht: de tewaterlating en het proberen van de ankerlier. Hij ging verder: „Dankbaar mogen wij allen zijn, dat we samen deze „Titan" mogen maken. Hieraan wordt gewerkt en gezwoegd door mensen, die op elkaar vertrouwen". Niet alleen de verbouwing van de brug heeft de „Noordholland" een ander silhouet bezorgd. De antennes moesten voor de zeer krachtige zender hogerop worden getrok ken. De masten zij derhalve een flink stuk verlengd. Zaterdagavond zijn de leden en hun echt genoten van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" per autobus naar Velsen- Noord getogen om in het St. Jozefhuis het twintigjarig bestaan der vereniging te vieren. De voorzitter van de feestcommissie, de heer G. C. Tabak, hoopte dat deze avond nog lang in herinnering zou blijven en ge zien de tevreden gezichten en de uitsteken de stemming die er heerste zal dit inder daad wel het geval zijn. Om precies twaalf uur nam de voorzitter de heer Ph. van Gro ningen het woord. (De vereniging werd op 30 October opgericht). Hij huldigde de heer G. Zoontjes, die van de oprichting af be stuurslid en lid van de technische commis sie is geweest. Met aller instemming werd de heer Zoontjes tot lid van verdienste ge promoveerd en de praeses sprak de wens uit, dat hij nog vele jaren zijn functie zal kunnen blijven vervullen. De heer Zoontjes werd als blijk van waardering een boek werk overhandigd; mevrouw Zoontjes ont ving bloemen. De oudste vrouwelijke leden, de dames Tabak, Tand en Van Essen, bo den de vereniging kleedjes voor tafels en asbakken aan en spraken hierbij de wens uit, dat men hier nog lang van zal profi teren. Het feestprogramma werd verzorgd door het Santpoorts cabaretgezelschap „De Witte Kraaien", dat er op uitstekende wijze in geslaagd is de aanwezigen op beschaafde en prettige wijze bezig te houden en de juiste stemming te houden. Er volgde een gezellig bal tot besluit. Het nieuwe sportpark „Rooswyk", dat pas in Augustus in gebruik kon worden geno men, heeft de Noord-Velsense voetbalclubs, die op deze terreinen zijn aangewezen, voor de competitie voetbalwedstrijden van Zondag in de steek gelaten. De beide voetbalvelden van dit park wer den Zondagmorgen om acht uur afgekeurd door de consul van de K.N.V.B. in overleg met bestuurders van Kinheim en I.E.V. De vele regens van'de afgelopen dagen hadden het terrein niet alleen doorweekt, maar er bevonden zich zelfs voor de doelen grote plassen. Fn dat, nadat de gemeente Velsen aan de aanleg zulke hoge kosten heeft be steed en er een drainering is aangebracht. Het Watervliet-sportpark was daarentegen wel bespeelbaar. Uitvoering van toneelvereniging „Wijk aan Zee" De R.K. toneelvereniging „Wijk aan Zee" geeft op Woensdag 9 November in de grote zal van café „De Zon" een opvoering van het toneelspel van Rosita Peters „O Bella Donna Lucia". Korfbal in Kennemerland Het is het eerste twaalftal van de korf balvereniging „Watervliet" Zondagmiddag gelukt om in de derde klasse KNKB de leiding te behouden en concurrent BEP 1 een 74 nederlaag toe te brengen. De wedstrijd had een zeer spannend verloop, hoewel de thuisclub steeds de leiding heeft behouden. Het resolute op treden van scheidsrechter Arends voorkwam in de en erverende strijd eventuele strubbelingen. Van Ladesteyn had na een kwartier einde lijk succes met een afstandschot (10) en hoewel BEP probeerde de Watervliet-ver dediging te verrassen scoorde tien minuten later De Boer van achter de paal (20). Na de vakverwisseling kwamen er vlot achtereen vier doelpunten. Vos scoorde voor Watervliet (30) en vlak hierna had BEP succes (31), waarna Veerbeek uit een doorloopbal de stand op 41 bracht en BEP van afstand de rust met 42 liet in gaan. Na de hervatting werd het tempo iets lager doch Van Ladesteyn had succes met een doorloopbal (52). Een afstandschot van BEP, dat doel trof, (53) moest het tempo bij Watervliet weer opvoeren en Hartman bracht de stand op 63. BEP gaf het niet op en een klein kansje onder de paal liet de Purmerenders weer inlopen (64). Er waren toen nog tien minuten te spelen met een rustig combinerende Wa- tervliet-aanval. Vijf minuten voor het ein de brak Veerbeek plotseling door en scoor de (74), waarna BEP de tegenstand opgaf. Watervliet 2 en BEP 2 deelden de punten (55), in welke wedstrijd BEP voortdurend de leiding had. Eerst stond BEP 2 met 20 voor, maar Van der Berg en Redeker maakten gelijk (22). Opnieuw kwamen de BEP-reserves met twee doelpunten voor en zelfs met drie doelpunten (25), voordat mej. Hessen en vervolgens Van der Berg en Redeker het gelijke spel konden be halen. Watervliet 3 verloor met 47 van Nieuw Flora 2. De gymnastievereniging „SSH", leider de heeF H. van Wijnen, gaat enige weken van grote activiteit tegemoet wegens haar be langrijke onderlinge wedstrijden voor de leden en de jaarlijkse tweekamp met de gym nastiekvereniging Hercules Hebe uit Wor- merveer, die deze keer weer in Velsen zal gehouden worden. De onderlinge wedstrijden beginnen Dins dagavond om half zeven in het gymnastiek lokaal van de Watervlietschool voor de aspi ranten meisjes en jongens van acht tot elf jaar en worden Donderdagavond om zeven uur voortgezet voor de meisjes- en jongens aspiranten van twaalf tot vijftien jaar. Er zal onder de jeugdige gymnasten ongetwij feld opnieuw fel worden gestreden om de kampioenschappen van de afdelingen en de daarbij behorende wisselbekers. Van de jongste aspiranten is thans Hanny Haver in het bezit van de „SSH-jeugdbeker". Frank Rem zal moeite moeten doen om de „Hoog- ovenstaten-beker" weer op zijn naam te kun nen brengen. Op Zaterdag 12 November zal „SSH" met een aantal dames- en herenleden deelnemen aan de K.N.G.V.-vaardigheidsproeven, die onder auspiciën van de Kennemer Turnkring door de gymnastievereniging „Turnlust" in Beverwijk worden gehouden. Tweekamp Voor de zevende achtereenvolgende maal wordt tussen SSH en Hercules Hebe de jaarlijkse tweekamp gehouden op Zaterdag 19 November in de gymzaal van de Water vlietschool. Voor alle deelnemende groepen begint deze wedstrijd om drie uur 's mid dags. Daarna is er in het Statenhuis aan de Velserweg voor de deelnemers een geza menlijke maaltijd en de wedstrijddag wordt besloten met een gezellige avond. Naar Joegoslavië? Hoewel het nog vroeg is om nu ai voorbe reidingen te gaan maken voor het eventueel deelnemen aan de in 1957 in Joegoslavië te houden internationale Gymnaestrada, is men er in SSH-kringen al mee bezig, nu het K.N. G.V. wil proberen een gezamenlijk optreden van de Nederlandse gymnasten hierbij mo_ gelijk te maken. Naar reeds nu bekend is zullen de deelne mers aan deze Gymnaestrada vele voordelen genieten, die door de Joegoslavische Turn bond „Partizan" worden aangeboden. De Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" te ÏJmuiden kon haar gelederen met een aantal jeugdige krach ten versterken, die een verheugende aan winst zijn gebleken. Het is vooral aan deze jonge garde te danken geweest dat de beide opvoeringen, waarmee „De Planke niers" hun seizoen in het Her-vormd Jeugdhuis hebben geopend, bij de toe schouwers zulk een goede indruk achter lieten, al kan dit niet bepaald worden toegeschreven aan de kwaliteiten van het stuk. Het was „De dochters van de baas", een blijspel in drie bedrijven door C. van der Lingen, waaraan het met dit genre reeds overvoerde amateurtoneel-répertoire al lerminst behoefte had. Centrale figuur is een tot welstand gekomen aannemers vrouw, wier nuchtere kijk op het leven door haar toegenomen rijkdom danig ten ongunste veranderd is. Vandaar dat zij ook geen genoegen wenst te nemen met de jongemannen, die haar drie dochters als verloofde voor zich hebben gereserveerd. Daarom bedient zij zich liever van de vre selijk aristocratische jonkheer Archibald van Hooghaeren, die de meisjes door zijn relaties wellicht in de hogere kringen zou kunnen introduceren. MSar door toedoen van haar jongste dochter, de uiterst le vendige Anne-Miek, wordt deze knaap ontmaskerd als een individu met aller lei kwalijke bedoelingen, hetgeen voor mama zulk een ontgoocheling betekent, dat zij de moed mist zich nog langer tegen de keuze harer kinderen te verzetten. Gaf het stuk dus weinig aanleiding tot enthousiasme, des te meer reden tot te vredenheid verschafte de voorstelling van „De Plankeniers", die onder regie van de heer F. J. Hunsche was voorbereid. Het werd een allerplezierigste opvoering, waarbij de regie voor de diverse rollen steeds geschikte vertolkers heeft kunnen vinden. Hun namen werden in het pro gramma niet genoemd, hetgeen voor de recensent meestal een aanwijzing betekent dat op een afzonderlijke vermelding geen prijs wordt gesteld. Uit bovenstaande re gels heeft men ongetwijfeld reeds kunnen concluderen, dat zijn oordeel over de prestaties van „De Plankeniers" onver deeld gunstig luidt; er werd vlot en le vendig geacteerd, zodat het blijspel bet vereiste tempo verkreeg.. Met een derge lijk jong en veelbelovend talent kan van dit ensemble ook voor de toekomst veel goeds verwacht worden. J. v. D. HET VLAGGESCHIP van de vloot van Bureau Wijsmuller N.V., de 514 ton metende zeesleepboot „Noordholland", die een grote verbouwing en de surveybeurt ondergaat bij de scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht, zal half November in ÏJmuiden terugkeren. De opbouw van de „Noordholland", welk schip in 1947 uit Amerikaanse oorlogsvoorraad werd aangekocht als de ATA. 238, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan en wanneer de bemanning van het schip onder commando van kapitein H. v. d. Burg er straks op uittrekt met een boorponton van Rotterdam naar Maracaibo, dan zullen zij ongetwijfeld ondervinden, dat deze ..Noordholland" een prima accommodatie heeft gekregen en er in vele opzichten op is voortuitgegaan. Voor de N.V. De Plaatwellerij en in het bijzonder voor de heren J. P. Rijken, secre taris van de directie en C. Luttik, chef van de afdeling Inkoop is het Zaterdag een feestelijke dag geworden wegens het veertigjarig jubileum van deze twee, dat wel zeer duidelijk heeft gedemonstreerd hoe hoog de waardering en erkentelijkheid zijn voor de beide getrouwen, die als jongens bij De Plaatwellerij binnenstapten en thans tot belangrijke functies zijn gestegen. Om half elf 's morgens kwamen de beide jubilarissen, die vergezeld waren van hun familieleden, voor het nieuwgebouwde schaftlokaal van de fabriek, waar zij wer den begroet door de personeelschef, de heer H. Kraaijeveld. Nadat het gezelschap met enkele woor den was begroet, richtte directeur ir. E. F. Peltzer zich tot de heer Rijken. In een geestige toespraak vergeleek hij de heer Rijken met Dik Trom, in wie hij dezelfde eigenschappen had ontdekt; rechtschapen heid, goedheid en tevens de wijze om wel eens iets van de verkeerde kant af te be ginnen. „Alleen de omvang verschilde wel even". Directeur Peltzer prees de jubilaris om zijn serieuze manier van werken, waarbij hij hem voor vele zaken het geheugen van de directie noemde. De uitgewerkte jaar rapporten van bedrijf en personeel, die voor de directie veel belangrijke gegevens bevatten en van onschatbare waarde zijn, laten de directie steeds weer de prijzens waardige kennis van de jubilaris zien. Als herinnering en huldeblijk werd de heer Rijken een fraaie zilveren sigarettendoos met als inhoud een enveloppe overhandigd. De directeur hoopte op een voortdurende nauwe en goede samenwerking. Ir. J. F. Clausen, directeur, sprak ver volgens tot de technische jubilaris, de heer Luttik, die hij tekende als een vlot en gees tig man, begaafd om direct tot ieders hart te spreken. Hij noemde de jubilaris een alleszins bekwaam zakenman voor het be drijf en vooral een buitengewoon goed collega. Speciaal de laatste gave heeft de heer Luttik alom bemind gemaakt bij zijn medewerkers, doch ook bij de vele relaties. Ir. Clausen noemde in dit verband enkele kenmerkende voorvallen om deze eigen schap te illustreren en hij sprak de wens uit, dat deze jubilaris nog lang zijn taak met ere zal vervullen. Ook de heer Luttik kreeg een zilveren sigarettendoos aangeboden, uiteraard met inhoud. Bij ontstentenis van de oud-directeur, de heer J. D. B. Olie, overhandigde ir. Clau sen aan de beide jubilarissen het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel met de daarbij behoren de grote zilveren legpenning. Filosofie en daden Namens het beambtencorps van het be drijf schetste de heer H. Zuidervaart, on derdirecteur, op originele wijze de uiteen lopende karakters van de jubilerende col lega's. Hij zag daarbij in de heer Rijken meer de filosoof en in de heer Luttik de man van de daad. Namens de beambten schonk hij de heer Rijken een prachtig schilderij en een boekwerk en bood hij de heer Luttik een mooie bureauklok en een schemerlamp aan. De heer G. de Haan, bedrijfsleider, liet in een geestig rijm de kwaliteiten van de beide jubilarissen in een verhelderend licht plaatsen. Voor de fabriek in Hoens- broek was het de heer J. de Kan, bedrijfs leider, die in een hartelijke toespraak de felicitaties van de Plaatwellers uit het Zuiden overbracht onder aanbieding van enige mooie boekwerken. Namens de kern Namens de kern van de Plaatwellerij voerde de heer J. Felix het woord om zijn waardering aan beide jubilarissen kenbaar te maken. De heer C. v. d. Zee penning meester van de personeelsvereniging, dank te de heer Luttik oprecht voor het vele werk voor de ontspanning van het fa- briekspersoneel verricht. Zonder de beziel de leiding van de jubilerende voorzitter zou de personeelsvereniging, volgens spre ker, niet degene zijn, die zij nu is, waar van de speelgoedactie voor een kinderte huis opnieuw voldoende getuigt. De heer Rijken dankte hij voor het vele werk aan de Culturele Club gedaan. Op originele wijze sloot de heer J. Schreu- der de rij van sprekers namens de calcu latie-afdeling; hij bespiegelde in een uit voerige calculatie de prestaties van de jubilarissen in de afgelopen veertig jaar. Uiteraard deelden de dames Rijken en Luttik in de hartelijke huldiging van haar echtgenoten en werden zij met bloemen daarin betrokken. De beide jubilarissen spraken tenslotte met grote voldoening en dank over de ver rassende huldiging en dankten voor de vele goede wensen en de aangeboden ge schenken. De families Rijken en Luttik hebben bo vendien ervaren dat het niet alleen bij een bedrijfshuldiging is gebleven, want in hun woningen mochten zij behalve vele persoonlijke gelukwensen nog tal van bloemstukken en geschenken ontvangen, zodat de feestdag wel een heel bijzondere kleur kreeg. »1 De Buurtvereniging „Watervliet" te Be verwijk werd 28 Augustus 1945 opgericht, evenals haar onderafdeling toneel. Dit ju bileum werd Zaterdagavond in het Kenne mer Theater gevierd met een opvoering van „Haar andere man", een Amerikaanse klucht in drie bedrijven door Larry E. Johnson. Wat de verwikkelingen betreft, kan deze klucht de vergelijking met haar talloze in dit opzicht befaamde voorgangsters met glans doorstaan. Toch zou de vrouwelijke hoofdfiguur, Mary Marshall, in een serieu zer genre allerminst een kwaad figuur heb ben geslagen. Haar karakter is bijzonder geestig getekend en zij wordt ons voorge steld als een modern vrouwtje, wier hele gedachtenwereld op de romantiek van de film is ingesteld. Toch bezit zij daarnaast voldoende realiteitsbesef om met beide benen op de grond te blijven. Ongetwijfeld zou uit dit charmante karaktertje een Frans aandoende comedie opgebouwd kun nen worden, doch Johnson heeft zich met de loutere klucht tevreden gesteld en het publiek was er meer dan voldaan over. Want na een enigszins traag begin zijn met de komst van tante Emmy was dit vroe ger niet oom Elmer? de dolle situaties niet meer van de lucht en deze zijn boven dien zo verward en ingewikkeld, dat het werkelijk onbegonnen werk zou zijn, te trachten hiervan op papier een résumé te geven. Met de keuze van deze klucht had „Wa tervliet" het dus op een vrolijk jubileum feest voorzien en regisseur H. Tros met de zijnen kunnen over het resultaat tevreden zijn. Er is de gehele avond onbedaarlijk ge lachen en soms waren de spelers zelfs ge noodzaakt een kleine pauze in acht te ne men, om het publiek de gelegenheid te geven even tot zichzelf te komen. Toch vond de critische bezoeker nogal het een en ander dat niet in orde was. In de eerste plaats de nonchalanse waarmee de verschil lende requisieten waren gekomen: een Ne derlandse krant in een Amerikaans milieu en een telegramformulier dat slechts uit een slordig stukje papier bestond. Ook hadden sommige tafereeltjes beter uitge speeld moeten worden, waardoor de komi sche situaties nog meer tot hun recht wa ren gekomen. Van de bezetting verdient mevrouw L. van As-Franse als de romanti sche Mary de meeste waardering. Zij is een aardige toneelverschijning, die in staat bleek de vele perikelen met haar onge kunstelde houding nog nader te accen tueren. Ook de kordate tante Emmy van mevrouw L. KuhfusWorkum mocht wor den gezien, terwijl mevrouw M. Bosdijk Bakker tevreden mag zijn over haar succes als de permanent verontwaardigde Stella. Bij de heren deden A. van Dongen en J. Antonijssen weinig voor elkaar onder in het kluchtig demonstreren van hun vrolijke moeilijkheden, maar voor het spel van Limpy Lannigan, de volgens het program ma vroeger veroordeelde, kan zelfs met de beste wil geen goed woord worden gevon den. De goede stemming bleef ook gehand haafd op het bal, dat het lustrumfeest naar wens besloot. J. v. D. Amateur-toneelverenigingen lqggen, naar de bezoekers kunnen constateren, een tel kens wisselende voorkeur voor een bepaal de auteur aan den dag. Zo heeft Henk Bak ker zich vele jaren met zijn stukken als meestgespeelde schrijver kunnen handha ven, daarna kwam Will van der Berg on der een dozijn pseudoniemen op de eerste plaats en thans gaat er bijna geen week voorbij, of men wordt enige keren met de naam Hans Nesna op het programma ge confronteerd. Deze voorkeur is niet geheel ten onrechte. Zijn nieuwste blijspel is „Het oude ijzer". Daarvan heeft de Toneelver eniging „Advendo" vier opvoeringen in het Hervormd Jeugdhuis gegeven. De schrijver heeft zijn publiek hiermee kennelijk willen aantonen, dat het bezit van geld dikwijls tot veel zorgen en verdriet aanleiding kan geven, zulks in frappante tegenstelling met Wim Kan's bekende uitspraak: „En geloof je nu werkelijk dat geld gelukkig maakt. Nou, reken maar!" Hans Nesna wenste zijn inzichten te verdedigen door ons te laten kennismaken met het gezin van een dorps smid, waarvan de vader voor zijn vrouw en kinderen het verkrijgen van een waar lijk enorme erfenis verzweeg. Hij geeft er de voorkeur aan zijn familie af en toe met geschenken te verrassen, waarvoor hij het geld zogenaamd verwierf door een bijzon der lucratieve handel in oud ijzer. Maar op een kwade dag wordt zijn geheim ontdekt en dan is onmiddellijk het hek van de dam. Elk lid van het gezin wenst direct over zijn aandeel te beschikken en wanneer deze porties naar verhouding zijn uitgedeeld is met dezelfde vaart ook de gelukkige fami lieverhouding zoek. Moeder begint zich de allure van een dame uit de grote wereld aan te meten en bij de kinderen komen uit onderlinge naijver hun meest banale ka raktertrekken aan het licht. Het komt zelfs tot een algemene breuk, waarbij moeder en kinderen een groter huis gaan betrekken, de vader eenzaam en teleurgesteld achter latend. Doch zij komen tot andere inzich ten wanneer hun levenswijze tot allerlei decepties aanleiding blijkt te geven, waar bij de hele familie weer met open armen in de oude woning wordt ontvangen. Een niet onaardig gegeven dus, dat door Hans Nesna vlot, zij het dan ook dikwijls enigszins breedvoerig werd uitgewerkt. Het zou dan ook stellig aanbeveling hebben verdiend, wanneer regisseur F. J. Hunsche hier en daar met enig overleg een aantal coupures had aangebracht. Evenmin lijkt het mij voor de toekomst aan te bevelen de trekking voor de loterij na de pauze te houden; ik wil onmiddellijk aannemen dat de penningmeester de baten hieruit moei lijk kan ontberen, doch een dergelijk lang durige handeling geeft toch een onderbre king, die de sfeer van een toneelavond al leen maar storend beïnvloedt. Overigens was het voor „Advendo" weer een opvoering, die de donateurs enige bij zonder genoegelijke uren heeft bezorgd. De pech waarmee men tijdens de repetities door het uitvallen van diverse spelers te kampen heeft gehad, heeft voor de voor stelling geen nadelige gevolgen gehad. De rolkennis was over het algemeen zeer be hoorlijk. De diverse gemakkelijk te type ren figuren uit dit stuk konden door de ge routineerde krachten van deze vereniging vrij vlot-en zonder forceren worden uitge beeld. Alleen had ik mevrouw A. Vosse als de moeder overigens weer een nieuwe succesrol voor haar toch graag wat min der als een Xantippe zien gespeeld en zou J. van der Linden de rechtschapen smid een betere allure hebben verleend, wanneer hij zich had toegelegd op de verbetering van zijn spreektechniek. Met onverdeelde bewondering kan wor den gesproken over de opvatting, die me vrouw D. van der Wel van de dienstbode Miebette heeft laten zien. Het werd op deze wijze een allergenoegelijkste kletskous, die de zaal terecht bijzonder veel vermaak verschafte. De kinderen uit dit gezin wer den door de dames Sj. Hunsche en M. M. Everink en de heren J. Jochems en H. Jan sen met een goed overwogen onderling contrast in dit milieu geplaatst. Vooral eerstgenoemde liet als Annie opnieuw een prettige indruk van haar optreden achter. Ten slotte zij dan nog gewezen op de on bevangen wijze, waarop het kind Elly door M. Vosse werd gespeeld, de aardige type ring, die door G. Bonnema aan de mars kramer Levie werd verleend en de stoere gestalte, die de knecht. Maarten van L. Bruin verkreeg. Zij allen vonden een enthousiast onthaal. JAN VAN DAM

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3