Vetihaêe Riet v. d. Kuif Piet v. d. Kuil Afd. Confectie: le etage Rusland wordt een politieke factor in het Midden-Oosten Zivart- Wit. Dreigende ring om Israel_ Francis Walter over de Nederlandse emigratie Opvolgers van Adenauer dienen zich reeds aan Bijouterieën Parfumerie JONG Gunstige wind en goed zicht: grote vluchten Controle door particu lieren op voertuigen Ulbricht beschuldigt bisschop Dibelius Gemakkelijke betalingsconditiën MARKTPLEIN - IJMUIDEN TAXI 5000 Luidsprekers Anti-Britse onlusten in Griekse stad Patras Amerikaans vliegtuig in Colorado verongelukt Wateier-Vredesprijs toege kend aan mr. G. J. van Heuven Goedhart Teruggang emigratie naar Amerika aan Nederland te wijten Moskou eist Russen terug uit West-Duitsland Minister van Financiën Schöffer zou de keus van de CDU zijn m a n n e 1 ij ke werkkrachten De vogeltrek Nieuwe verkeersactie Toespeling op een mogelijke verbanning uit Sovjet-zone TOFFEES En dan nog zo'n warme pantalon er bij, en U kunt op een sportieve manier de koude trotseren h een hondje V F laats een LUIDSPREKER WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 GENÈVE (United Press en Reuter) De dreiging: van een splitsing in het strate gisch belangrijke Midden-Oosten doemt op gelijk met de berichten dat de Russen de verzoeken van de Westelijke landen en Israel, om wapenleveranties aan Egypte onmiddellijk stop te zetten, afwijzen. Het vooruitzicht van een voortduren der wapenleveranties betekent een ver sterking van de pogingen, onder leiding ian Egypte ondernomen, om een verenigd Arabisch front te smeden tegen Israel. Terwijl de Verenigde Staten en Groot- Brittannië in Genève bij Molotov pleitten voor het stopzetten van hun interventie in het Midden-Oosten, tekenden de Russen een vriendschapsverdrag met het kleine koninkrijk Jemen. De verwachting is dat meer van dergelijke overeenkomsten met de Arabische landen gesloten zullen worden. Uit Russische kringen te Genève wordt vernomen dat Moskou wellicht de formele ontbinding zal vragen van het pact van Bagdad in ruil voor een toezeg ging van non-interventie in het Naburige Oosten. Men verwacht dat het Kremlin ook zal eisen dat liet pact van Bagdad vervangen zal worden door een verdrag tussen Oost en West waarbij de veiligheid van het Oosten zal worden geregeld. Alle landen in het betrokken gebied zouden zich bij zulk een overeenkomst dienen aan te sluiten. In het pact van Bagdad zijn Turkije, Irak, Pakistan. Engeland en Iran vertegen woordigd. Turkije is bovendien in een af zonderlijke alliantie gebonden aan Pa kistan. Engeland heeft nog een speciaal verdrag met Irak. Het Westen is scherp tegen dit voorstel gekant. Amerika en Engeland wensen het pact met Bagdad te blijven steunen. Zij beschouwen het als de sleutel tot de de fensie van het Nabije Oosten. Evenmin voelt het Westen er voor om Rusland toe te laten tot de veiligheidsgaranties in het Midden-Oosten. Er zijn tenslotte aanwijzingen dat Rus land binnenkort aan de Arabische lan den een soort non-aggressiepact of een vriendschapsverdrag zal aanbieden. Arabische concentratie De Jordaanse premier, Said El Moefti, heeft Dinsdag verklaard, dat zijn land binnenkort het leger en de nationale garde zal versterken en van moderne zware NICOSIA (Reuter) Te Patras, in Grie kenland, hebben drieduizend kinderen stenen geworpen naar Griekse politie, die het gebouw van het Britse consulaat en andere, bij Britse instellingen in gebruik zijnde gebouwen, bewaakte. De politie schoot later op betogende menigten. Veer tig burgers, onder wie drie kinderen, en 35 politiemannen werden gewond. Het meubilair van het gebouw van het „Britse instituut" werd vernield. De betogers heb ben ook ruiten ingegooid van het gebouw van het Amerikaanse voorlichtingscen trum. Enige der kinderen, die de betoging begonnen, bevonden zich onder de gewon den. In Athene heeft aartsbisschop Makarios, leider van de Enosis (eenheid met Grie kenland) beweging op Cyprus, na een onderhoud met premier Karamanlis, ver klaard, dat deze hem had verzekerd van de voortdurende steun van de Griekse regering voor de verlangens van de be volking van Cyprus. Vijftienhonderd Britse militairen, ge steund door kanonneerboten en vliegtui gen. hebben hun eerste grote succes tegen de Cypriotische ondergrondse organisatie E.O.K.A. geboekt door de ontdekking van een wapenopslagplaats in schuilplaatsen en holen in de bergen. 44 doden LONGMONT (United Press) Een viermotorige DC-6 b van de United Air lines is met 44 personen op weg van Denver (Colorado) naar Portland (Oregon) een kwartier na de start neergsetort. Alle inzittenden, 39 passagiers en vijf leden van de bemanning, kwamen om het leven. Het vliegtuig spatte in de lucht uiteen, nadat er brand aan boord was uitgebroken. De ergste slag die de Amerikaanse bur gerluchtvaart ooit trof kostte op 6 October aan 66 mensen het leven. Dat ongeluk ge schiedde op 200 kilometer van de plaats waar het thans verongelukte toestel neer kwam in Yyoming. Het toestel dat toen verongelukte was een DC-4 van dezelfde maatschappij. Het bestuur der Carnegie-stichting te 's-Gravenhage, belast met de jaarlijkse toe kenning van de Wateler-Vredesprijs, heeft voor het jaar 1955 deze prijs toegekend aan mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, voor de verdienstelijke wij ze waarop hij de oplossing van het vluch telingen-vraagstuk bevordert en aldus de zaak van de vrede dient. De Wateler-Vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau-Hypotheekbank te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op eni gerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bij gedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toeken ning geschiedt beurtelings aan een Neder lander en aan een buitenlander. wapens voorzien. Er zal een doeltreffende luchtmacht worden opgebouwd. De premier zei bij de heropening van het parlement, dat zijn regering van me ning is, dat„Jordanië" behoort tot de Arabische landen, die in de frontlinie te gen het „zionistische gevaar" staan. De regering zal met andere Arabische staten een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van het Palestijnse probleem voe ren. In politieke kringen te Damascus wordt gezegd, dat Syrië en Jordanië in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een gemeenschappelijk op perbevel over de Syrsiche strijdkrachten aan de grens met Israel en de Jordaanse nationale garde. Volgens kringen te Damascus zal bin nenkort een soortgelijke overeenkomst over een gemeenschappelijk opperbevel voor strijdkrachten langs de Israëlische grens met Libanon worden getekend. Er bestaat reeds een syrisch-Egyptisch en een Egyptisch-Saoedi-Arabisch mili tair verdrag. Ooor de andere Arabische militaire plannen zou de ring rondom Is rael worden voltooid. Francis E. Walter, de voorzitter van de juridische commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, vindt dat de schuld aan de teruggang van het aantal Nederlanders dat naar de Verenigde Sta ten emigreert in Nederland ligt. „Het is waai-", zei hij, „dat het in Neder land moeilijk is voor personen die zich in de Verenigde Staten willen vestigen hier te lande mensen te vinden die voor hen willen instaan. Maar religieuze groeperin gen zouden indien zij energiek te werk gingen hierin veel verbetering kunnen brengen". Walter, de mede-auteur van de McCar- ran-Walter Immigration Act (de wet die bepaalt welke buitenlanders zich in de Verenigde Staten mogen vestigen) ver klaarde dat hem in Europa uit niets is ge bleken dat wijzigingen in de wet nood zakelijk zijn. BERLIJN (Reuter) De Russische auto riteiten hebben de hulp van de West-Duitse regering ingeroepen bij de repatriëring van „vroegere verplaatste Sovjet-burgers" uit West-Duitsland. De voorziter van de „Com missie voor terugkeer naar eigen land", ge- neraal-majoor Mitsjailov, heeft de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, verzocht de West-Duitse deel staten te gelasten Russische burgers, die de bondsrepubliek willen verlaten, toestem ming te geven ongehinderd met de papie ren die deze personen thans bezitten, de grens te passeren. De Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de UNO, mr. G. J. van Heuven Goed hart, heeft vorige week te Bonn verklaard, dat er in West-Duitsland 13.000 vroegere Russische staatsburgers en 41.000 staat lozen verblijven. Hij sprak daarmee een bewering van premier Boelganin van de Sovjet-Unie, dat er honderdduizend Russen in West-Duitsland vastgehouden worden tegen. Mr. Van Heuven Goedhart zei dat de ontheeemden in West-Duitsland naar huis kunnen terugkeren wanneer zij zulks wen sen. GENÈVE (ANP) De ziekte van bondskanselier Adenauer en de mogelijk heid dat hij gedurende geruime tijd de ac tieve leiding der Duitse politiek groten deels aan jongere krachten zal moeten overlaten blijft een onderwerp van de ge sprekken in politieke kringen van Genève. Alle overwegingen worden overheerst door de mogelijkheid, dat het ontbreken van een figuur als dr. Adenauer het evenwicht van de West-Duitse politiek ongunstig zou kun nen beïnvloeden. Alle mededelingen uit Bonn over een mogelijke plaatsvervanging voor de bijna tachtigjarige bondskanselier worden met de grootste belangstelling ge volgd, ook al staan deze niet rechtstreeks in verband met de berichten over het ver loop van Adenauers ziekte. De jongste berichten geven de beste kansen voor opvolging van Adenauer aan de minister van Financiën dr. Schaffer. Volgens inlichtingen uit Bonn zou de lei ding van Adenauers Christelijk-Democra- tische Unie, die de meerderheid der zetels in de Bondsdag heeft, dr. Schaffer als de geschiktste opvolger hebben aangewezen. Weliswaar is de jongere minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Von Brentano, in de laatste maanden zeer sterk op de voorgrond getreden, doch men rekent er op dat hij voor het kanselierschap pas later in aan merking zal komen. Als zijn belangrijkste mededinger wordt de premier van de deel staat Noordrijn-Westfalen, dr. Arnold, ge noemd, die zich reeds in het begin van Adenauers bewind aan een verbetering van de verstandhouding van de CDU en de so cialisten heeft gewijd. Dr Schaffer heeft zich een volhardend en taai politicus getoond. Hij heeft de naam de sterkste man na dr. Adenauer te zijn, en hij beschikt over een groot gezag, in en buiten de CDU. Hij behoort tot de Beierse vleugel der CDU en is verzekerd van de steun van deze sterke groep. KOELHUIS FRIGO te IJMUIDEN vraagt: (leeftijd tot 55 jaar), alsmede JEUGDIGE MANNELIJKE WERKKRACHTEN Aanmelden: Kantoor Trawlerkade C 16. van 10—12 en van 1416 uur. Zeer aparte collectie Kennemerlaan 73 Dinsdag maakten de vogels een goed ge bruik van het gunstige trekweer en zij trokken door tot in de middag. Na kwart over twaalf werd de trek minder.. Aan de kop van de Zeeweg werden van negen uur tot half twaalf nog genoteerd: 3800 spreeu wen, 1800 vinken en kepen, 40 graspiepers, 50 veldleeuweriken, 5 kieviten, 4 ringmus- sen, 40 groenlingen in twee troepen, 54 bonte kraaien, 30 roeken en kauwen, 12 sijsjes, 1 boom leeuwerik, 4 sper wers, 6 holendui- ven en 100 krams vogels. Waarne mers bij het Cara vankamp noteer den van elf uur tot half een 3600 spreeuwen, 600 vinken, 100 veldleeuweri ken, 22 graspiepers, 50 holenduiven, twee sperwers en twee buizerden en nog één zeer late boerenzwaluw. Men telde 2100 kramsvogels en koperwieken, maar dit aan tal moet waarschijnlijk veel groter zijn, daar grote troepen van 300 a 400 vogels te ver in het middenduin vlogen om genoteerd te kunnen worden. Dit was ook het geval met de kraaien. Hiervan zag men er veel boven het mid denduin voorbij vliegen. Het aantal holen- duiven, dat Dinsdag langs trok is wel groot voor de kustzone: deze duiven hebben na melijk hun trekroute Oostelijker, bijvoor beeld over het IJselmeer. Over het binnen- duin zag men nog 10 kieviten trekken en veel leeuweriken. De post aan de binnenduinrand meldde vanmorgen 60 spreeuwen, 20 vinken, 11 veldleeuweriken op grote hoogte, een bonte kraai, twee zanglijsters, een groenling en 19 houtduiven. Wederom was er vandaag door het gunstige ti-ekweer en de zwakke Zuid-Zuid-Oostelijke wind en vier kilome ter zicht een sterke spreeuwentrek. Er was niet zoveel trek van kramsvogels meer te zien. Er is nu ook onder invloed van de koude nachten met vorst weer een trek van kieviten. Er passeerden aan de Kop van de Zeeweg hedenmorgen van half acht tot negen uur 3800 spreeuwen, 450 vinken, 10 graspiepers, 10 veldleeuweriken, 80 bon te kraaien, 220 zwarte kraaien en 120 kau wen, 45 holenduiven. één kneu, vier sper wers, een buizerd, 36 kieviten en over het binnenduin nog 30 kieviten. Waarnemers op de loodsboot zagen Zon dag nog 22 spreeuwen en vinken over zee naar het Oosten landwaarts vliegen. Voorts zwierven er voor de kust een aantal dwerg en drieteenmeeuwen en twee Jan van Gen ten. Er worden dit najaar weinig zwarte zee-eenden gezien. Maandag werd bij IJmuiden een dode Jan van Gent gevon den. Op de pier verbleven nog de oever piepers, de steenlopers en de paarse strand- lopers. De krachtige maatregelen die Justitie en politie voorbereiden jegens bestuurders, wier voertuigen niet aan de wettelijke eisen betreffende verlichting, remmen en zovoorts voldoen, hebben het Verbond van Veilig Verkeer doen besluiten tot een pre ventieve actie. Van 14 tot 19 November zal de actie VOCOS (Voertuigen-Contröle-Ser- vice) door het verbond worden gevoerd. In rijwielstallingen zullen rijwielen en bromfietsen worden gecontroleerd en op parkeerplaatsen en in garages motorvoer tuigen. Op een speciaal contrölebiljet zul len de gebreken van rijwiel, bromfiets of auto worden genoteerd, zodat de eigenaar tijdig voorzieningen kan treffen. Het ligt in de bedoeling voor deze actie vrijwilligers op te roepen, terwijl aan de bedrijven zal worden verzocht in deze week enkele personen beschikbaar te stel len die het rijdend materiaal van werk nemers en bedrijf nakijken. Op de scholen zullen leerlingen worden aangewezen om de fietsen van de school gaande jeugd aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. BERLIJN (Reuter) Walter Ulbricht, de leider van de Oost-Duitse communis tische partij, heeft bisschop Otto Dibelius, de voorzitter van de raad der Duitse Evan gelische kerk, aangevallen wegens zijn cri- tiek op de Oost-Duitse republiek. Bisschop Dibelius heeft onlangs in een open brief een beroep gedaan op alle Oost-Duitse ouders, „geen compromis met het atheïsme te dulden". De ouders dienen onwrikbaar aan de zijde van hun kinderen te staan, opdat deze hun openbare geloofsbelijdenis kunnen afleggen, daar de vrijheid van godsdienst en geloof in de Oost-Duitse grondwet is gewaarborgd. De Oost-Duitse regering heeft daarop alle exemplaren van twee in Oost-Berlijn verschijnende Evan gelische weekbladen, waarin bisschop Di belius de ouders aanspoort hun kinderen geen „atheïstische" jeugdinwijdingsplech- tigheid van staatswege te laten bijwonen, in. beslag laten nemen. Volgens United Press maakte Ulbricht in zijn rede een duidelijke toespeling op maat regelen om bisschop Dibelius uit de Sov jet-zone te verbannen. Ulbricht verklaar de dat „hij, die op het grondgebied van de NAVO-landen smadelijke verklaringen aflegt jegens de Duitse Democratische Re publiek, moet verwachten, dat hem ver zocht zal worden te blijven in het land, waar hij zulke oorlogszuchtige redevoe ringen houdt". Ulbricht zeide, dat de Oost- Duitse jeugd aan inwijdingsplechtigheden moet deelnemen ongeacht of de ouders van de kinderen wel of niet tot een kerk genootschap behoren. ...EEN SMAAKVOLLE COMBINATIE Opvallend als dit fraaie tweetal is de zeldzaam goede combinatie van twéé smaken in de Verkade Zwart-Wit toffees: verfrissende pepermunt en verzachtende drop! Zwart-Wit en Drop-Toffees 30 et per 100 gram muiderstraatweg 94 - Umuiden-O voor al Uw Dames- en Heren kleding, Lakens, Slopen, Bedden, Dekens, Meubelen, Schoenen enz. enz. SPECIALE AANBIEDING 2 paar Nylonkousen ƒ1.p. week Dames- en Kinderpantalons Eng. Melton ƒ1.per week muiderstraatweg 94 - Dmuiden-O De beste reclame is adverteren Mede daardoor zijn zij groot geworden Het beste adverteren doet men in dit blad KAfMHlR (MM&Bf f* S-VSt. Van het fijnste poplin en helemaal met Teddy ge voerd. En zulke aardige omslagen aan de mouwen, ook van Teddy en Marietjes geestdrift kent geen grenzen. Maar, dames, let U eens op, U zult over deze sportieve jackets even opgetogen zijn als de kinderen. NEDERLAND r BIJ U AAN KOMEN LOPEN voor luxe verhuur en trouwrijden 99 KENNEMERLAAN 136 IJmuiden Tel. 5000 Verhuur zonder chauffeur De nieuwe Ford Anglia MEISJE gevr. voor dag en nacht of voor de dag. Brie ven L 4668. NET MEISJE b. z. a. voor de huishouding voor 3 midda gen per week. Br. L 4664. <JW KUNSTGEBIT STUK? Rep in 1 uur gereed. Dagel. v. 8.30 v.m.— 6 u. n.m. Tev. ivlnd., Woensd. en Vrijdav. tot 9 u. H. Olivier, Acaciastr. 16. achter Ziekenhuis Spec, reparatie-inrichting. STEMPELS en NAAMPLA- TEN. J Mertens, Snelliusstr. I 14. Tel. 6140. KOLEN DUUR!! Gebruik onze nieuwste kolenzeef f 1.95, geen stof. Filiaal Velo, Trompstraat 68. Wie kan gedupeerde Drees- trekker aan een WANDEL STOK helpen daar de zijne is gebroken. Iepenstraat 22, IJmuiden-O. 2 PERS. KAMER gevr. m. slaapgelegenheid en gebruik van keuken. Brieven L 4671. I VRIJE WONING ruilen voor I flat, liefst met 3 slaapkamers Brieven L 4670. WONINGRUIL. Aangeb. te Beverwijk vrije woning met voor- en achtertuin. Gevr. idem te Santpoort of Hrl.-N. Brieven L 4666. NETTE WAS aan huis gevr. Brieven L 4669. KINDERWAGEN te koop gevraagd, liefst half Engels model. Prijs f 60 a f 70. Br. L 4665. Te koop gevr. in g. st. z. POPPENWAGEN. Engels model. Brieven L 4667. Nieuwe lederen RIJBROEK te koop. Prijs f 55. Uranus- straat 2, IJm. TER OVERNAME: houten kinderledikant. O.H. kinder tafelstoel, kinder w.c.-tje, Salamanderkachel (kleinste maat) Feithlaan 22, Driehuis TE KOOP: massief old-finish dressoir, steel model met vi trine f 35, met boven glas plaats f 45. Dijkstra, Meer- vlietstraat 75 Velsen (Dorp) Na half zes. TE KOOP weg te kl. z. g. a. n. winterjas m. 46, br. kamg. costuum m. 48 en witte trouwjapon m. 40, Na 6 uur. Grahamstraat 126, IJm. TE KOOP: 2 pers. spiraal, 1 pers. ledikant, kinderstoel, kinderwagen. Tuindersstr. 79, IJmuiden-O. MOTOR 98 c.c. te koop, ged. gedem. f 60. Na 6 uur. Tus- senbeeksweg 20, IJmuiden 0. HAARDKACHEL, straal kacheltje en zwarte mantel voor oudere dame, m. 46-48 Adres bui\ van dit blad.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12