Uitvinders doen op expositie in goede zaken Amsterdam Moeilijkheid is: terugkeer van bemande raket naar de aarde r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Vele practische en vernuftige vindingen op allerlei gebied De radio geeft Donderdag Ofïh.öantunïa Op Rijksweg Amsterdam- Utrecht botsten 4 auto's Israëlische klacht bij de Veiligheidsraad Mogelijkheden der ruimtevaart Reis langs de maan en langs Mars Dronken man bedreigde agenten met broodmes och ió Ixet zo J 2 Rem en gas gecombineerd (jetekende wereldtaal Egypte gaat tot vergelding over Behandeling voor Amsterdamse rechtbank Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS ZELDZAAM METAAL O ENS DAG 2 NOVEMBER 1955 ADVERTENTIE (Van een verslaggever DE INTERNATIONALE tentoonstelling van uitvindingen in de Amsterdamse Apollohal trekt flinke belangstelling. Ruim veertig percent van de zakelijk ge- interesseerde bezoekers zijn buitenlanders uit vele landen van Europa, maar ook Australiërs, Pakistanen. Canadezen en zelfs Russen passeerden tot nu toe de tourniquets en hebben reeds verschillende octrooirechten aangekocht. Geen wonder trou wens, want velen der geëxposeerde vindin gen en nieuwtjes zijn ook uit een oogpunt van algemeen belang interessant. Zoals bij voorbeeld de electri- sche richtingaanwij zer voor bromfietsers, die door een knutse laar uit Deventer ont worpen werd. Het is een achterlicht, ge flankeerd door twee flikkerlichtjes voor links- en rechtsaf, die van het stuur af be diend worden en stel lig tot grotere veilig heid van het verkeer kunnen bijdragen. Reinier Frese uit Heemstede, hele ne gentien jaren oud en daarmee waarschijn lijk de jongste uitvin der van de tentoon stelling, heeft zich ook laten inspireren door een bromfiets- probleem. Hij con strueerde een „dim"- bare rijwiellantaarn, die niet met kwets bare dubbele gloei- draden voor stads en groot licht werkt, doch met een normaal bromfietslampje. Hij bouwde daartoe in een der handvaten een weerstand in, die met een drukknop in geschakeld kan wor den, waardoor de lantaarn zo nodig op halve spanning kan branden. Hoe hij op het idee gekomen is Och, vertelt hij, ik had het nogal eens aan de stok met de Haarlemse politie, omdat mijn fietslamp een tamelijk lichtsterk exem plaar verblindend zou werken. Toen ik daarvoor een paar keer aangehouden was, begon het me te vervelen en heb ik er dit op bedacht. Eigenlijk het ei van Columbus zijn dim- lamp, maar vaak zijn het juist de eenvou digste uitvindingen, die het meeste succes hebben. Reinier is tenminste vol hoop dat hij een fabrikant kan interesseren en wij helpen het hem hopen. Al was het alleen maar om het'enthousiasme waarmee hij in zijn eigen vondst gelooft. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws: 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angëlus. 12.03 Lichte muziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Koninklijk bezoek aan Suriname. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusements muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 17.53 Piano voordracht. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Pla ten. '20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avond- ovez'denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20—24.00 Platen*. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.35 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Omroeporkest. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen.. 12.35 Piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Platen. 14.15 Einde en begin van een we relddrama: de 25ste October 1555, hoorspel. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 36.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Buitenlanders studeren in Neder land. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.25 Jazzmuziek. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest. 20.40 Discussie. 20.55 Pianoduo. 21.20 Conferentie Grote Vier in Genève. 21.25 Lichte muziek. 21.40 Rekenschap van het Humanisme, causerie. 21.55 Chansons. 22.10 Dansmuziek. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Ac tualiteiten of platen. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Ko ninklijk bezoek aan Suriname en de Neder landse Antillen. 20,45 Veilig, vlot, voor zichtig, programma over wegverkeer. 20.50 Filmprogramma. 20.55 Idem. 21.15 Het twee de gezicht, spel. 21.35 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Muzikale causerie. 15.45 Platen. 16.02 Omroep-orkest. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor -de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogram ma. 21.30 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 on 49 m.). Een der opvoiLwbare fietsen, die op de Uitvinderstentoonstelling te ben: onder en. zijn, een uitvinding van een constructeur uit Krommenie ten gerieve van kleinbehuisden. Een Amsterdammer heeft een inrichting uitgeknobeld om door stromend rivier water electriciteit op te wekken, een andere hoofdambtenaar construeerde een automa tische versnelling voor bromfietsen. De Haarlemse technicus P. van Aeken bedacht een nieuw jongens-speelgoed: een vliegtuig met echte straalaandrijving dat in steeds sneller vaart om een aardbol cirkelt en tenslotte langzaam rondtaxiënd landt. Het werkt volgens het principe van dé speel goed-stoommachine en is volgens de uit vinder niet half zo gevaarlijk. Een Rotterdammer demonstreert er een .oplossing die voorkomen kan dat een auto mobilist op een ogenblik van gevaar zijn gaspedaal intrapt inplaats van de rem. Hij combineerde gas- en rempedaal op een hef boom. Iedere druk met de voet brengt de remmen in werking, gas geven gebeurt door een zijdelingse beweging van de voet waardoor vergissingen vrijwel uitgesloten zijn. Een firma uit Liechtenstein die ook het kleinste fototoestel ter wereld toont, heeft een asbak uitgevonden die het gevaar voor brandgaten in tafelkleden opheft. Ge legt uw brandende sigaar of sigaret gewoon op de daarvoor bestemde houder in de rand van de asbak en vergeet hem verder ge rust, want als het peukje vergenoeg opge- smeuld is om eraf te kunnen vallen, kiept een ingenieus veermachanisme het restant- je automatisch de asbak in. Ook de fietsen zijn blijkbaar nog altijd voor nieuwe uitvindingen vatbaar. Wij zagen twee opvouwbare exemplaren voor klein behuisden, een kettingloos rijwiel dat door middel van excentrieken 'wordt aan gedreven en tenslotte, voor bizonder ge makzuchtige lieden een hefboom die het mogelijk maakt, al fietsend en zonder te bukken, de dynamo af en aan te zetten! Andere ideeën en vondsten van Haar lemse uitvinders op deze tentoonstelling zijn een nieuw model stofzuigermond, die ook hoeken van kamers „stofschoon" maakt, een „wielhulp" voor garages die het tijdrovende demonteren en wegslepen van bijvoorbeeld zware vrachtautomobielen aanzienlijk vereenvoudigt en een voettrek ker voor waterclosets die vooral in open- Tante Stien had haar vulpen gebroken Verkeerd in haar tasje gestoken. DANTUMA zei haar Wij maken hem weer klaar, Dan hoeft U geen nieuwe te kopen. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 bare toilet-gelegenheden ruime toepassing toenemen. verdient. Een sport-artikelen-firma brengt de primeur van een „schiethengel", een combinatie van werphengel en luchtbuks waarmee sportvissers hun kunstaas tien tallen meters weg kunnen schieten. Wat er op die manier van de hengelsport overblijft is de vraag, maar men zal er stellig wel kopers voor vinden. Men ziet er voorts in het modelhuis „Beter Wonen" een nieuw soort ramen: dubbel vensterglas, gescheiden door een doorzichtige vloeistof-isolatielaag, die voortdurend circuleert, geen zomerse hitte naar binnenlaat, en 's winters geen kachel warmte verloren doet gaan. De uitvinders beweren dat het tot 40 percent op uw kolenrekening besparen kan. Idealisten uit Wassenaar hebben een ge schreven beeldtaal samengesteld die door alle volken gelezen kan worden omdat alle woorden uit internationale symbolen in de vorm van eenvoudige tekeningen be staan. Zij demonstreren hun stelsel, „Picto" geheten op de tentoonstelling en ondervon den daarbij grote belangstelling uit han dels- en onderwijskringen. Zo zijn er vele tientallen nieuwtjes op allerlei gebied: een automatische accoor- dengrijper voor guitaarspelers, klokken in de vorm van een wereldbol met rondrazen- de speelgoedvliegtuigjes als secondenwijzer, een maasmachine uitgevonden door een West-Friese boerin, een rem voor kinder wagens, een apparaat voor het drinkbaar maken van zeewater, een schemerlamp met ingebouwde radio-luidspreker, een voorzet- piano. een verlichte paraplue, een verleng baar bed en talloze andere practische en onpractisclie zaken. Wie het zelf eens wil gaan bekijken ten sterkste aanbevolen! kan tot en met 7 November terecht. Op de Rijksweg nr. 2 Amsterdam Utrecht in de gemeente Loenersloot, zijn Dinsdagavond ter hoogte van de brug over de Amstel vier auto's met elkaar in bot sing gekomen. Een auto, komende uit de richting Am sterdam en bestuurd door de heer J. B. uit Amsterdam zou omdraaien en weer naar Amsterdam terugrijden, toen uit de richting Utrecht een tweede auto naderde, die tegen de wagen van de heer B. opbot ste. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De heer B. heeft vermoedelijk een shock gekregen. Een naast hem zittende passagier kwam er met een lichte hoofd wonde af. Toen de twee auto's midden op de weg stonden, kwam uit de richting Utrecht een derde wagen. De bestuurder hiervan, die door het wenken van de mensen op de' weg gewaarschuwd werd, zag nog kans te stoppen. Een vierde auto uit dezelfde, richting, die tegen de inmiddels stilstaan de derde opvloog, maakte de chaos nog groter. De inzittenden waren twee dames en twee heren. Mejuffrouw I. M. uit Am sterdam, die naast de bestuurder zat, werd aan het hoofd gewond en heeft ver moedelijk een hersenschudding. NEW YORK (AFP) Israel heeft de Veiligheidsraad in een brief gewezen op de ernstige toestand die is ontstaan door de Egyptische inval in en de bezetting van een gedeelte van de gedemilitariseerde zone van El Audja aan de Israëlische kant van de internationale grens. Dit optreden, aldus de brief, is een schending van de bestands overeenkomst. In gevechten met Egyptische patrouilles op Israëlisch grondgebied zijn drie Egyp- tenaren gedood. Volgens een officiële Egyptische woordvoerder is de aanval op de Israëlische patrouille het antwoord van Egypte op „het uitdagend optreden" van de Israëlische troepen. „Wij willen niet han delen op de grondslag van „oog om oog, tand om tand", zoals de Israëliërs, maar wij zijn vastbesloten ons te verdedigen", aldus de woordvoerder. De voorzitter van de UNO-commissie, die toezicht houdt op de Egyptisch-Israelische wapenstilstand, de Canadese generaal- majoor E. L. M. Burns, heeft in Ottawa verklaard dat Israel noch Egypte een oor- logwenst, maar dat een „vonk" een oorlog tussen de twee landen zou kunnen doen ontbranden. Hij zei dat de communistische wapenzendingen de spanning hadden doen Voor de afdelingen voor technisch weten schappelijk onderzoek, voor krijgskundige techniek en voor werktuig- en scheepsbouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft dr. ir. J. M. J. Kooy Jr. uit Breda,, lector aan de Koninklijke Militaire Acade mie en voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart gesproken over de principiële mogelijkheden van ruimte vaart met behulp van de hedendaagse tech nische en chemische hulpmiddelen. Dr. Kooy liet in zijn voordracht uitkomen wat in de ruimtevaart mogelijk is en wat daarin voorlopig nog niet tot de mogelijk heden behoort. De eerste grote stap is het verwerkelijken van- de onbemande raket. Daarbij is van groot belang de verhouding van de nuttige last (instrumenten voor het doen van waar nemingen op enige honderden kilometers boven de aarde) tot het startgewicht van de raket. Deze verhouding is weer afhankelijk van de uitstromingssnelheid van het gas uit de raket. Deze uitstromingssnelheid is bij de beste, thans beschikbare brandstofcom binatie (hydrazine en salpeterzuur) 2.75 km per seconde. Hydrazine is een stikstof- waterstofverbinding die in het laatst van de vorige eeuw door de Duitser Curtius is ontdekt, maar pas in de tweede wereldoor log door de Duitsers in de V 1 en V 2 als brandstof(met waterstofperoxyde) werd ge bruikt. In een raket kan men voor het bereiken van geringe hoogten toe met één raket motor. Wanneer men de raket hoger de asmosfeer wil instuwen en daarbij de nut tige last wil handhaven, dan zijn meer raketmotoren noodzakelijk. Men kan raketten met drie, vier en meer motoren ontwerpen; de eerste motor stuwt de raket door de atmosfeer die het dichtst bij het aardoppervlak is. Is deze motor uitgewerkt dan wordt deze afgeworpen en daarna komen achtereenvolgens de andere raket motoren in werking. Voor een raket die een ton nuttige last moet vervoeren is een startgewicht nodig van 372 ton. Deze raket zal dan een viertrapsraket zijn die op 1150 km boven het aardoppervlak een cirkel- baan zal gaan beschrijven. De heer M. Vertregt uit 's Gravenhage, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart, heeft een ontwerp voor een raket opgesteld, die in vier trappen op 500 km hoogte een cirkelbaan bereikt. Dit ontwerp wordt thans door de werkgroep der vereniging bestudeerd. Deze raket heeft een lengte van ruim elf meter, een totaal gewicht van 13.270 kg en een nuttige last van 50 kg. Dr. Kooy zei dat het bouwen van een onbemande raket met de thans beschikbare middelen zeer wel uitvoerbaar is. Moeilykheid is: naar de aarde terug Men kan zich tevreden stellen met het construeren en laten opstijgen van onbemande raketten die zijn voorzien van waarnemingsapparatuur. Maar de mens wil ook zelf waarnemend Een be mande raket moet echter op de aarde terugkeren.' Daarvoor zijn extra voor zieningen nodig, want zonder die zou de bemande raket om de aarde blijven cirkelen. Het is dan nodig de snelheid van de raket in de cirkelbaan (7,6 km per seconde) af te remmen, hetgeen slechts door raketkracht zal kunnen geschieden. Wanneer de raket daarna dichter bij de aarde komt, moet een afremming langs aërodynamische weg worden toegepast. Er is evenwel nog geen oplossing gevonden voor het af voeren van de grote warmteontwikke ling die optreedt wanneer de raket uit de cirkelbaan met enorme snelheid door de lucht schiet. De wrijving van de lucht zal de buitenmantel van de raket dan kunnen verhitten tot temperaturen die naar schatting kunnen oplopen tot 800 graden Celsius. Als de mens onderzoekingen zal hebben gedaan van een raket uit zal hij verder willen. Dat zal kunnen geschieden door in die cirkelbaan een ruimteschip te bouwen. Alle materiaal voor de bouw van een der gelijk schip moet met vrachtraketten van de aarde af in de cirkelbaan worden ge bracht. Het ruimteschip moet, wanneer de cirkel baan op een hoogte van 500 km boven de aarde ligt, een snelheid hebben van 11.1 km per seconde om uit die cirkelbaan te ge raken en tot maanafstand te kunnen door dringen. Aangezien de snelheid in de cir kelbaan op 500 km hoogte 7,6 km per se conde bedraagt, moet deze dus tot 11.1 km per seconde worden verhoogd. Reis om de maan Het zal dan mogelijk zijn met het ruim teschip zonder landing op de maan dit hemellichaam „achterom" te passeren en in ongeveer negen dagen tot de cirkelbewe ging om de aarde op een hoogte van 500 km terug te keren. Chemische aandrijvings middelen zijn ontoereikend wanneer de 37. Pat's eerste daad op de 'vroege mor gen was een half dozijn glazen water te bestellen. „U moet behoorlijk dorstig zijn", zei de verbaasde hofmeester, die de glazen bracht. „Wat ik ben, zijn uw zakens niet", antwoordde de grote detective scherp. „Zet die glazens maar daar op tafel". „Wel, wel", mompelde de hofmeester, „daar staat zelfs NOG een glas water! Die-kleine nijdas heeft zeker een woestijn in zijn maag!" „Waar wacht u op?", vroeg Pat, toen de hofmeester de glazen had neergezet, maar geen aanstalten maakte om te vertrekken. „Ik wilde eens zien, hoe u al die glazen leegdrinkt", antwoordde de hofmeester nieuwsgierig. „Opgehoepeld!", riep Pat driftig, „bemoei u niet met dingens die u niet aangaan!" „Maar Pat", zei Panda, toen ze weer alleen waren, „ik kan best begrijpen, dat hij nieuwsgierig was. Waar om bestel je opeens zoveel glazen water?" „Om de spionnens in de war te maken", antwoordde Pat, de glazen op een hoopje bij elkaar schuivend, „nu zullen ze niet meer weten, welk glas dat van professor Kalker is. Slim bedacht, wal?" „Ja...", antwoordde Panda aarzelend, „maar eh.kun je er zelf nu nog wel uit wijs worden?" „Natuurlijk", antwoordde de grote detective. „Het glas van professor Kalker is DITeh nee DIT ...of was het DIT?... BEKORRAH!" „O, ol", jam merde Panda, „daar was ik al bang voor!" mens van de cirkelbaan uit tot op de af stand van Mars zou willen gaan. Daarvoor kómt een ruimteschip met electrische aan drijving in aanmerking. Met zulk een ruim teschip van 280 ton aanvangsgewicht en 50 ton nuttige last zou de mens de heen- en terugreis tot op Marsafstand zonder lan ding in ongeveer drie jaar kunnen vol brengen. Tenslotte besprak dr. Kooy de gevaren die de mens in de wereldruimte zal ont moeten: kosmische stralen en meteorieten. De vermoedelijke samenstelling van de kosmische straling is zo, dat het menselijk organisme daardoor op den duur zal wor den aangetast. Meteorieten groter dan 1 milligram zul len door de wanden van het ruimteschip slaan, kleinere zullen geen kwaad doen. De dichtheid in de ruimte van de meteorieten van 1 milligram en groter is echter zo ge ring, dat men slechts op één treffer in een tijdvak van verscheidene jaren zal behoe ven te rekenen. „Jullie gaan er allemaal aan" had de 31-jarige magazijnbediende A. P. C. van E. zwaaiend met een broodmes, gedreigd op de trap van de ouderlijke woning aan de Frans van Mierisstraat te Amsterdam tegen politie-agenten, die de vader en moeder kwamen ontzetten. De politie mannen riepen de zwaar dronken man eer. halt toe, toen hij zijn 71-jarige vader na liep op de trap, doch de man gaf als ant woord de bovenomschreven dreigende woorden. Ëen der agenten trok zijn pistool en schoot op de magazijnbediende, die getroffen werd in de bovenarm en rechterlong. Desondanks verzette de man zich hevig. Hfj moest gekneveld worcien om tot kalmte te komen. Pas toen zeeg hij in elkaar, waarna hij werd overge bracht naar de Geneeskundige Dienst, al waar hij werd geopereerd. Thans is de man geheel hersteld en voor de Amsterdamse rechtbank werd wegens „bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht" 8 maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar (gedurende welke ondertoezichtstelling van het me disch consultatiebureau voor alcoholisme) en met aftrek van het voorarrest, tegen hem geëist. De officier van justitie vroeg ook verbeurdverklaring van het brood mes. De verdachte zelf zei legen de recht bank zich niets van het gebeurde te kun nen herinneren. Hij had ditmaal „een beetje veel gedronken" en was de bewuste avond van de zesde Juni in dronken toe stand thuis gekomen. Daar is hij als een dolleman tekeer gegaan, maar hij wist niet wat hij deed, zo verklaarde de als gètuige gehoorde vader. Een dóchter waarschuwde de politie, die bijtijds ver scheen om de bedreigde, vader op. de trap te kunnen ontzetten. Hij had stekende bewegingen naar de agenten gemaakt en de dreigende woorden geuit, aldus de als getuige gehoorde politie-ambtenaren. Ned. Herv. kerk Beroepen te Stiens J. Dikboom te Alk maar; te Wageningen W. Pelleboer te Vrie- zenveen; Benoemd tot pred. bij de Soenda- nese kerk met standplaats Bogor W. A. Bijlefeld, pred. v. d. studerende Ooster lingen te Leiden, die deze ben. ook aannam. Gcrcf. kerken Beroepen te Bennekom (vac. C. Verspuij) P. Riemersma te Drachten. Geref. kerken, art. 31 K.O. Beroepen te Tiel-Zaltbommel L. W. G. Blokhuis, cand. te Oosterbeek. Evang. Luth. kerk Drietal te Amersfoort J. J. Bik, woon achtig te Amsterdam, J. Blase, prop. te Amsterdam en P. Estie te Zaandam; te Schiedam C. G. v. d. Haagen te Ede, H. Johannes te Vlissingenn en dr. C. H. Lin- dijer te Rotterdam, van wie eerstgenoemde is beroepen. Geref. Gemeenten Tweetal te Leiden H. v. Gilst te Dirks- land en J. W. Kersten te Genemuiden. „Tarzan". Een generaal van de Mau Mau in Kenya, „Tarzan" genaamd, is met acht van zijn volgelingen door leden van de Britse veiligheidsstrijdkrachten gedood. Nieuws. Een aantal vooraanstaande Egyp tische bladen en dagbladuitgevers heb ben besloten tot oprichting van een persbureau onder de naam „Nieuwsbe- drijf van het Midden-Oosten". Voorbereiding'. De directeur van een New Yorks reisbureau gaat binnenkort met een groep collega's op uitnodiging van de Russische regering naar Rusland om de weg te effenen voor Amerikaanse toeristen naar Rusland. Slaaf. Billy Adams, als negerslaaf gebo ren maar vrij man sedert een proclama tie Van de Amerikaanse president Abra ham Lincodn, is 110 jaar oud overleden in het ziekenhuis waar men hem de laatste drie jaren verpleegde. Accoord. Te Belgrado is een Russisch- Joegoslavisch luchtvaartaccoord gete kend. Een luchtlijn Moskou—Belgrado zal het Joegoslavische luchtnet verbin den met de Russische lijnen naar het Verre Oosten. Brand. Twee volwassenen en twee kinde ren zijn omgekomen bij een felle brand in een armoedige buitenwijk, aan de rand van de Britse kroonkolonie Hong kong. Zestien mensen liepen brandwon den op. Vijfduizend personen zijn dak loos geworden. Critiek. In een Hongaars dagblad, dat in Miskolc verschijnt, wordt geklaagd dat niet alle ouders met de onderwijzers sa menwerken. Aan het begin van het schooljaar mochten de beste leerlingen in ingezonden brieven critiek op hun ouders uitoefenen. Verhoging. Een der grootste banken in de Verenigde Staten, de First National City Bank, heeft haar rentetarieven voor consumptieve en andere leningen ver hoogd. Het tarief voor autofinancie- ringscredieten is van 3.33 percent ge bracht op 3.75 percent. Men verwacht, dat de andere grote banken dit voor beeld zullen volgen. Schuldig. De 35-jarige Amerikaanse ma joor Alley is schuldig bevonden aan misdraging tijdens zijn krijgsgevangen schap in Korea. Het vonnis wordt uitge steld totdat zal zijn onderzocht of er verlichtende omstandigheden zijn. Alley zou volgens een Amerikaanse krijgsraad militaire gegevens aan de vijand heb ben verstrekt en met de vijand hebben samengewerkt om medegevangenen tot het communisme te bekeren. Doodvonnissen. Twee en dertig deelne mers aan de opstand in het Zuidelijke gebied van Soedan zijn in Torit, inder tijd de haard van het verzet, ter dood veroordeeld, waardoor het aantal dood vonnissen tot 72 is gestegen. De Britse gouverneur heeft tien vonnissen be krachtigd. Aan de 32 verdachten, die Dinsdag werden gevonnist, was het ver moorden van 42 personen ten laste ge legd. Ontslagen. Twee Duitse automobielfabrie ken hebben op vrij grote schaal perso neel ontslagen. De autofabriek Borg- ward te Bremen heeft twee duizend van haar 8500 arbeiders ontslagen. De Go- liath-fabriek te Bremen wil 485 van haar drie duizend, arbeiders ontslaan.. Beide fabrieken geven als reden voor dit ontslag op de conjunctuur-teruggang" in het winterseizoen. De export naar Zweden ligt stil en die naar België loopt terug. Borgward wil haar productie met twaalf percent verminderen en de, Go liath met twintig. Kern. De Amerikaanse mai'ine zal over twee jaar een kern van door atoom kracht voortgedreven oppervlaktesche pen bezitten, aldus heeft de stafchef van de marine, admiraal Burke te Philadel phia verklaard bij het in dienst stellen van de eerste kruiser, die voor het lan ceren van geleide projectielen is ver bouwd. Op het ogenblik is het gebruik van door atoomkracht voortgedreven motoren beperkt tot onderzeeboten. Microfoon. In de omgeving van de Pau selijke zomerresidentie te Castelgandol- fo bij Rome is de hoeksteen gelegd van een internationaal centrum voor de scholing van Rooms-Katholieke geeste lijken in de nieuwste methoden der so ciologie. In het centrum zal de „bewe ging voor een betere wereld" onder lei ding van de Jezuïet Riccardo Lombardi, bijgenaamd „Gods microfoon" onderdak vinden. ADVERTENTIE HAARLEM HET IS GEMAKKELIJK in te denken, dat op plaatsen waar vroegere zeeën zijn ingedampt en het bezinksel en de opgeloste stoffen zijn achtergebleven, chemische voorraadschuren kunnen ontstaan van on voorstelbare rijkdom. Op deze wijze zijn de zout- en gipslagen in de bodem van Oostelijk Nederland ontstaan en de rijke kaliumvoorraden van Stassfurt en de El- blijven, doch nog steeds in zulke geringe hoeveelheden, dat zij niet, of slechts met zeer hoge kosten uit de afzettingslagen gewonnen zouden kunnen worden. Een van de belangrijkste erfenissen uit de oude zeeën is ons daarom door de le vende organinismen xiit lang vervlogen tijdperken nagelaten. We denken hierbij aan de aardolie, ontstaan uit de organis- zas. Het duidelijkste en wellicht meest men die in vroegere zeeën hebben geleefd recenté voorbeeld is wellicht het Searlesmeer in de Mohave- woestijn van Californië. Dit gebied was vroeger door de zee bedekt, maar werd door het ontstaan van een bergke ten van de oceaan afgesneden. Naarmate het water van het aldus ontstane meer verdamp te, werd de concentratie van zouten steeds groter en groter, tot tenslotte een mas sieve vloer van mineralen overbleef van 17 tot 23 m. dikte. Ditzelfde schijnt zich in dit gebied al eens eerder te hebben voorgedaan, want onder deze massieve laag van mineralen bevindt zich modder, ivaaronder zich wederom een laag van zouten bevindt, minstens even dik als de bovenste afzet ting. Hoe het ook zij, allerlei zouten liggen hier voor het opscheppen en dit gebied le vert momenteel bijvoorbeeld de helft van alle borax en lithiumzouten die de wereld voortbrengt. Vergissen ive ons niet, dan is ook de Dode Zee een dergelijk lot be schoren: Laten we ons echter niet aan speculaties wagen, maar liever het onderwerp bespre ken dat voor vandaag op het programma stond. We hebben verteld, dat in de zeer eveneens allerlei andere elementen in on gelooflijk kleine hoeveelheden voorkomen. Verdampt nu het water van de zee, dan zullen ook deze sporenelementen achter en met wier restanten onze ontploffingsmotoren worden aangedreven. Maar wanneer u zich herinnert wat we over d e scheikundige pres taties van levende orga nismen hebben gezegd, kun nen zich bij de exploitatie van dergelijke massa-graven nog allerlei gunstige nevenomstandighedpn voordoen. Sommige zeedieren slaan bu rners betrekkelijk grote hoeveelheden van hetzeldzame vanadium op, waardoor het geenszins onmogelijk zou zijn bij het bo ren naar olie, tevens op een rijke bron vanadium te stuiten. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn, al ligt de zaak dan niet zo eenvoudig als wij het voorstellen. Uit de Venezulaanse aardolie kan kraakcokes worden vervaar digd, waaruit na verbranding as overblijft, met een gehalte van 50 °/o vanadiumpen- toxyde. Een omslachtig proces, zult u zeg gen. Inderdaad, maar in de oorlogsjaren kon hierdoor 85 millioen kg. staal worden veredeld! We spraken nu maar steeds over het zeldzame vanadium, maar weet u, dat ko per nog tweemaal zo zeldzaam is, of - om bij het onderwerp te blijven - dat de aardkorst grotendeels uit gas bestaat? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PcTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2