Culturele activiteit in Suriname i i^(fsso) Winter Grade IN DE WERELDPOLITIEK Een afgesloten weg en een omweg Het Koninklijk Paar zag vandaag: HOOGTEZON verstopping Agenda voor Haarlem Pater Ahlbrinck ontving de Zilveren Anjer voor zijn encyclopaedie over de Caraïbische Indianen EXTRA Felle brand in Enschede Zwitserse verkiezingen zonder verrassingen Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Premières door het ballet der Nederlandse Opera Neem geen risico Voet van vlieger Lozie geamputeerd Faillissementen In Uw carburateur kan het 14° C kouder zijn dan buiten Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. Snellere start, sneller op temperatuur en geen afslaan van de motor! Voorstel om garages te bouwen in Centraal Station Poging tot doodslag berecht Loopknecht stak bioscoop bezoeker met mes in buik Tandarts diende aanklacht in maar werd zelf vervolgd Werkplaats, magazijn en woonhuis uitgebrand H. 3. M A E R T E N S N. V. Socialisten weer grootste partij Geef de strijd niet op tegen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) v Na een dag die door de Koningin voornamelijk is besteed voor bezoeken aan sociale instellingen van allerlei aard, is in aanwezigheid van Prins Bernhard vanmiddag in het Cultureel Centrum Suriname het „Prins Bernhard Fonds Suri name" opgericht. Een oprichting die onmiddellijk werd gevolgd door de uit reiking van de zilveren anjer aan pater G. W. M. Ahlbrinck voor zijn studie van de Caraïbische Indianen. De Surinaamse afdeling van het Prins Bernhard- fonds, dat tot doel heeft de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur te bevorderen en de Nederlandse cultuur uit te dragen in de overzeese rijksdelen en het buitenland, had moeilijk een geschikter kraamkamer kunnen vinden dan het witte gebouwencomplex van het Cultureel Centrum Suriname. Want daar en Vrijdagavond zal het Koninklijk Paar zich tijdens het concert in de gehoorzaal van het C.C.S. daar van kunnen overtuigen wordt aan het uitdragen van de cultuur en wel zeer speciaal de Nederlandse, gewerkt. Het C.C.S., in 1949 gesticht, is speciaal sinds 1954, toen met financiële steun van de Stichting Culturele Samenwerking een modern gebouwencomplex werd opgericht, hard gegroeid. Het beschikt thans over een gehoorzaal met bijna 400 plaatsen, een leeszaal en een bibliotheek, waar per maand 1400 bezoe kers komen. In samenwerking met plaat selijke toneelvereniging werden in de afgelopen zeven jaar zeventien toneelstuk ken opgevoerd (successtuk: Green Pastu res). Het C.C.S. steeds krachtig gesteund door de Sticusa organiseerde 23 tentoon stellingen, heeft een balletcursus met 166 '-;erlingen onder leiding van Titia van '"eeseling, beheert een filmdienst die ook in het binnenland opereert en die in het afgelopen jaar 80.000 toeschouwers bij de vele voorstellingen trok, en bemiddelt bij het engageren van buitenlandse artisten. Uit het C.C.S. groeide voorts de volksuni versiteit, die in snelle opkomst is en die hoewel zij thans in een zelfstandige stich ting is ondergebracht nog steeds van het C.C.S.-gebouw gebruik maakt. Voorts houdt het teken- en schildercursussen. De meest activiteit wordt echter ont plooid op muzikaal terrein, zeker niet in het minst doordat de dynamische voor zitter van het C.C.S., de heer E. R. Wessels, in het dagelijks leven oliehandelaar, een geestdriftig amateur-dirigent is. Hij richtte in 1948 het Surinaamse Phil- harmonisch Orkest op en dat is, vooral sinds er een beroeps-musicus als adviseur en artistiek leider aan verbonden is thans Herman Haakman, daarvoor gedu rende vier jaar Arnold Juda met spron gen vooruitgegaan. Dat is onder meer gebleken uit het grote succes dat het bij Derde Pianoconcert op het programma ge nomen, een werk dat men zowel technisch als interpretatief buiten de reikweidte van een amateur-orkest zou achten. Maar de heer Haakman is er volkomen gerust op. Zilveren Anjer voor pater G. Ahlbrinck Pater Ahlbrinck, die vandaag de Zilveren Anjer ontving, zegt bescheiden: „Ik weet er eigenlijk allemaal niets van". Het eerbied waardige gezicht met een paar tintelende ogen onder een aureooltje van weerbarstig zilveren haar heeft een trek van verrader lijke onschuld. Maar tussen ons op tafel ligt de dikke encyclopaedie over Suriname's oorspronkelijke bewoners, de Indianen, waarvan er helaas nog slechts 4700 over zijn. Voor deze diepgaande studie verwierf pater Ahlbrinck de Zilveren Anjer. Pater Ahlbrinck werd in 1914 als missio naris onder de Caraïbische Indianen be noemd. Hij moest dus „even" hun taal leren, want de Indianen die geen neger- Engels spraken, bleken uiterst terughou dend te zijn. Dat leren van hun taal kostte de pater een jaar of tien. Hij leerde haar van een Caraïbische jongen die hem op zijn tochten over Suriname's rivieren en op expedities in het oerwoud vergezelde. „Ik spreek het vrij vloeiend", zegt hij be scheiden. Voor een man, die zegt een paar Chinese woorden te kennen, maar nochtans met gemak Chinees spreekt en het manda rijnenschrift beheerst, die beweert nauwe lijks Engels te kennen, maar voor de-vuist weg daarin een accentloos taalkundig refe raat houdt, betekent „vrij vloeiend" waar schijnlijk feilloos. Hij kreeg er de smaak van te pakken en begon aan een taalkundig lexicon van het Caraïbisch Indiaans, een zijn tournée door de Antillen en Trinidad i taftl waaraan vrijwel geen enkele fil'oloog oogste. Voor het concert van Vrijdagavond heeft het met de Surinaamse soliste Jetty Hajary, die aan het Amsterdamse Conser vatorium haar opleiding kreeg, Beethovens ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DAVITAMON-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Het Ballet van de Nederlandse Opera zal op Donderdag 3 November voor de eerste keer in dit seizoen in de Stadsschouwburg te Amsterdam een voorstelling geven. Het programma bevat twee premières: „Mouvements pour un corps de ballet" op muziek van Dimitri Kabelewsky en „Clai re" op de muziek van de „Elektra"-suite van Alphonse Diepenbrock, beide in de choreographie van Franqoise Adret „Claire" wordt gedanst óp een gegeven van Frangois Guillot de Rode in décors en costumes van Dimitri Bouchène, door Fran- goise Adret en Youly Algeroff van de Pa- rijse Opera, die aan deze voorstelling als gast medewerkt. Voorts staan op het programma „Sinfo- nia" van j'. C. Bach in de choreografie van Victor Gsovsky en „Suite en blanc" op mu ziek van Eduard Lalo in de choreografie van Serge Lifar. Het orkest van de Nederlandse Opera staat onder leiding van twee dirigenten: Richard Blareau en Anton Kersjes. zich waagt. Hij had, zo zegt hij, geen filologische scholing, maar dat neemt niet weg dat hij, predikend in Suriname's oérwotid, de tijd vond deze vreemde weerbarstige taal nauwkeüi'ig uiteen té"ra'felen. Na 22 jaar met zijn Indiaanse boot de rivieren en kreken te hebben afgezeild, na ver van de bewoonde wereld in zijn pa rochie met Indianen gevist en gejaagd te hebben, na zijn lexicon met een uitvoerige beschouwing over zeden, gewoonten en godsdienst van de Indianen tot encyclopae die te hebben uitgebreid, kreeg de malaria hem eindelijk te pakken. Rillend van koorts pakte hij zijn biezen en vertrok naar zijn nieuwe standplaats Co- ronie. Wat hem meer hinderde dan de koortsaanvallen was dat hij het gebruik en de vervoeging van werkwoorden in het Indiaans nog steeds niet helemaal begreep. Maar ook in zijn nieuwe werkgebied bleef zijn hart naar de Indianen tz-ekken. In 1926 er. 1938 maakte hij twee grote expedities mee, die „wilde Indianen" gingen zoeken. En met succes. Na een eindeloze speurtocht vonden zij een Indiaanse vrouw, die voor het eerst van haar leven blanken zag en van schrik net zo wit werd als de speur ders. Zij ontdekten drie nieuwe, primitieve stammen, de Wajana's, de inmiddels uitge storven Wajarikoele's en de Wama's, die nog stenen bijlen gebruikten en kleding stukken droegen van plantenvezels. De Wama's, schichtig geworden door het eer ste contact, zijn thans onvindbaar. Van Malauwne, de laatste Wajarikoele-vrouw, die de haast onvoorstelbare sensatie onder ging regelrecht uit haar oerbestaan naar Paramaribo te reizen, kreeg pater Ahl brinck de hem nog ontbrekende gegevens over deze prae-historische mensen in de twintigste eeuw. Zijn verslag over deze expeditie, dat bij het Instituut voor de Tro pen berust, zal hopelijk binnenkort ver schijnen. Het laatste verhaal over een uit stervend stenen tijdperk. Wat voor ieder ander waarschijnlijk een levenswerk zou zijn, was voor de pater in zekere zin een bijzaak, want hij was in de eerste plaats missionaris. Daarom is het ook geen valse bescheidenheid, wanneer hij zijn taal- en volkenkundig werk een beetje ter zijde schuift, al is hij bijzonder in zijn schik met de Zilveren Anjer, die hij van daag uit handen van Prins Bernhard ont ving. Zijn avontuurlijke tijd in de binnen landen is nu voorbij. Men heeft hem geroe pen tot missiewerk onder de Javanen hij spreekt thans ook vloeiend Javaans en hij wijd't zich daar geheel aan. Zijn lange gestalte, in het zwart ziet men thans dage lijks langzaam door het warme, verblin dend witte missiestation op de Coppieweg gaan. Een vriendelijk, ootmoedig man is vandaag met een vorstelijke bloem passend geëerd. ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VCOB STEM EN KEEL cn gebruik bij guur weer Wybert, het beproefde middel tegen hoest, heesheid en keelpijn. Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij U te hebben. De uit Nederland afkomstige vlieger Gerhard Lozie, die in September tien da gen in leven bleef zonder voedsel en war me kleren nadat hij in een vliegtuig een noodlanding had doorstaan op het ijskou de water van een meer in Saskatchewan, is in het Rohal Alexander Hospital te Ed monton de linkervoet boven de enkel afge zet. Zijn toestand is bevredigend. De nood landing kostte de eerste piloot van het vliegtuig het leven. De arrondissementsrechtbank tc Haarlem heeft Dinsdag 1 November in staat van fail lissement verklaard M. G. A. van Eeden, gepensionneerd verzekeringsagent, wonende te Haarlem. Langend ijk straat 14 rood. Rech- ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F. M. Oberman te Haarlem. met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Twee duizend auto's op vloeren in overkappingen opgehangen De raadgevend ingenieur ir. P. Perdijk te Amsterdam heeft een adres gericht tot de hoofdstedelijke gemeenteraad, waarin hij de idee aan de hand doet: een parkeer garage in te richten onder de perronover kappingen van het Centraal Station. Ir. Perdijk's bedoeling is in deze kap pen twee vloeren te doen leggen, een op 7.5 M. en een op 10.5 m. boven de per rons. Daarmee wordt „zo centraal moge lijk" en „tegen betrekkelijk geringe kos ten" een parkeergelegenheid geschapen voor ongeveer 2000 auto's. Een evenwij dig aan de De Ruyterkade te bouwen op rit, over de aldaar aanwezige steigers heen, kan aldus adressant de toe gang vormen tot deze garages. In het gedeelte van de binnenstad be grensd door Prinsengracht, Nieuwe Prin sengracht en IJ worden thans dagelijks 2500 a 3000 auto's geparkeerd. Dat maakt het zo meent ir. Perdijk de moeite waard de uitvoering van de voorgestelde mogelijke ondervanging van een deel der steeds nijpender wordende parkeermoei- lijkheden in de city ernstig te overwegen. Ook de directie der Nederlandse Spoor wegen heeft ir. Perdijk, per brief, gewe zen op deze mogelijke bestemming der C.S.-overkapping, die toch geen zin meer heeft nu de laatste stoomlocomotief bin nenkort van het net verdwijnt. De N.S. zou aldus ir. Perdijk het gebruik dier parkeerruimten kunnen ver pachten. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest legde de Utrechtse rechtbank op aan de 28-jarige Poolse draaier R. S., verdacht van poging tot doodslag op de 24-jarige kok W. B. In"de nacht van 31 Juli had de verdachte hem met een zakmes verscheidene wonden toegebracht. Hij had gezien dat de kok zijn gescheiden vrouw naar haar woning bracht en was daarover in zulk een woede ont stoken, dat hij op de auto van B. was ge sprongen en hem via een portierraampje in het wilde weg had gestoken. Een in de nabijheid zijnde militair wist het portier te openen zodat de kok kon ont vluchten aan zijn belager. De eis luidde een jaar en zes maanden met aftrek. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 19-jarige loopknecht W. J. B. uit 's-Gravenhage conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den, met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Deze loopkneent had, volgens de tenlastelegging een ze kere W. H. met een mes in de buik gesto ken, toen er enige onenigheid in een bios coop in de binnenstad was ontstaan. Welke positieve of negatieve resultaten de thans aan de gang zijnde con ferentie van Genève ook zal hebben, in een opzicht is haar succes al wel verzekerd: zij heeft onmiskenbaar duidelijk gemaakt, dat slechts politieke en geen andere factoren de onaangename verhoudingen tussen Oost en West doen voortbestaan. Er zou, met andere woorden, geen enkele hinder paal zijn voor een reeks nuttige ,en normale relaties tussen de mogend heden van alle windstreken in Europa, ware het niet dat zij op het politieke vlak van mening en van doelstelling verschilden. Genève heeft dit zelfs nog nader verduidelijkt: de verschillen in doelstelling en mening zijn ge comprimeerd in de kwestie der Duitse vraagstukken. Nóg gedetailleerder: in de al of niet onmiddellijke hereniging van Oost- en West-Duitsland. De delegaties te Genève hebben weliswaar om deze kern heen over mogelijk heden van commerciële en culturele toenadering gepraat, doch daarbij meteen toegegeven dat ook deze onderwerpen hangen op de vraag, of „de politieke sleutel kan worden omgedraaid, die het slot kan openen tussen Oost en West". De geroeste, onwrikbaar vastklemmende politieke sleutel de Duitse kwestie heeft eergisteren wat Russische olie ge kregen, die misschien bij doorwerking nog wel wat beweging in het mecaniek kan brengen, doch de concessies van Moskou hebben één zeer belangrijk punt niet ge raakt en dat is de vraag der hereniging. Molotov aarzelt kennelijk met opzet om dit punt op tafel te brengen, aangezien hij helemaal niets voelt voor het Westelijke streven tot zo spoedig mogelijke schepping van een nieuw Groot-Duitsland op de wan kele basis van de Duitse zelfbeschikkings rechten. Het Westen heeft het onverzette lijke standpunt ingenomen dat Duitse her eniging vóór alles moet gaan. Waarom zo onverzettelijk? Omdat het hoopt daardoor ook de gunst van het verenigde Duitsland te blijven genieten en dit machtige geheel onder democratisch en West-Duits ge oriënteerd regiem te kunnen vasthouden in de Westelijke landencombinatie. Aan vaarding van het Westelijke verlangen tot dadelijke hereniging van Duitsland zou voor Moskou neerkomen op het verlies van Oost-Duitsland en het geconfronteerd wor den met een zeer machtige, invloedrijke Westelijke nabuur, waarvan het nooit iets goeds heeft ondervonden. Men kan daarom niet rekenen op een nog verder toegeven van Russische zijde in deze richting. De Westelijke doelstellingen zullen dus niet kunnen worden bereikt, tenzij men er een omweg voor wil accepteren. Men moet van Westelijke kant daarbij beseffen, dat deze omweg noodzakelijk zou kunnen zijn om te vermijden, dat opnieuw een naar geestige koude oorlog ontstaat en Oost- Duitsland nog straffer in het Russische geheel wordt ingesnoerd. De bevolking van Oost-Duitsland, die met meer hoop en ver langen naar Genève kijkt dan men uit de Oost-Duitse kranten kan gewaar worden, zou door een nieuwe terugval in de koude oorlog aan de wanhoop worden prijs gegeven. Het merkwaardige is, dat Molotov's laat ste voorstellen ten aanzien van de Europese veiligheid de omweg reeds aanwijzen. Zij voorzien immers in een veiligheidspact voor Europa, waarin zowel Oost- als West- Duitsland een rol zouden spelen en door hun toenadering als deelhebbers elkander op den duur misschien zonder schokken zouden kunnen omarmen. Dit moet echter een langdurige procedure worden, die de uiteindelijke politieke keuze van het grote Duitsland van.straks volkomen onzeker zou maken. Dit risico zit er voor het Westen duidelijk in. Voor Europa als geheel zou deze omweg het voordeel hebbèn, dat het onmiddellijk zou kunnen profiteren van de ongetwijfeld met rasse schreden voortgaande natuurlijke aanpassing tussen Oost en West in handel, cultuur, wetenschap en ander normaal con tact. Van algemeen Europees standpunt gezien zou het nadeel van een nog langer verdeeld blijvend Duitsland daar wel tegen op wegen. Nu zegt men van Westelijke zijde echter, dat men het Duitse volk het onrecht van een langere scheiding niet kan aandoen, en dat men de democratische vrijheden van alle Duitsers, zowel in Oost als in V/est, tot gelding wil laten komen. Dat klinkt zeer edel, doch het is niet de ware reden voor de haast, waarmede Duitsland moet verenigd worden. De ware motieven liggen in de betekenis van Duitsland als politieke factor en niet in de eerbied voor de democratie. Ware dit wel zo, dan zou men de Duitsers zelf eerst eens moeten vragen wat zij willen en hoe zij het willen, want nog nooit heeft het Duitse volk na de oorlog de kans gekregen een uitspraak te doen over het vraagstuk der hereniging. Er zijn-immers grote groepen in Duitsland tot het besef gekomen, hoe gevaarlijk het zou zijn wanneer nu plotseling midden in Europa weer plompverloren een groot Duitsland zou ontstaan, samengesteld uit twee delen die elkander volkomen zijn ont groeid. Deze groepen zien een voorzichtige omweg als de aangewezene, waarbij zij natuurlijk te kampen hebben tegen natio nalisten en sentimentalisten, politieke drij vers en mythici. Het doet trouwens pijnlijk aan, dat nu in Genève opnieuw over het lot van Duits land moet worden beslist zonder dat er Duitse stemmen in het debat kunnen klin ken. De onverzettelijkheid van het Westen om Grotewohl te negeren is heel begrijpelijk en principieel, doch men ontneemt ook de anderen daarmee de kans zich te uiten. Het zal toch niet zó zijn dat de Westelijke be zorgdheid voor het recht der Duitsers enkel angstvallig wordt geëtaleerd om de onmid dellijk hereniging te kunnen doordrijven, eii dat men verder niets horen wil over wat de Duitsers zelf intussen zijn gaan denken over dit probleem? Natuurlijk zit er achter de Russische voorstellen van gisteren de vrees, dat Oost- Duitsland te vroeg aan de greep van Mos kou zal ontsnappen om nog dienst te kun nen doen in de Westelijke veiligheidswal der Sovjet-Unie.. Doch als men nu van Weste lijke kant overtuigd raakt van de onmoge lijkheid om op dit punt de oplossing der Duitse kwestie te forceren, zou men in Genève nog eens over de omweg kunnen denken. Tenslotte dat moet vooropstaan wordt in Genève de toekomst van geheel Europa behandeld. Niet van de Westelijke helft alleen, die zich tot aan de Oder en de Neisse uitstrekt. J. L. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft opnieuw een maand gevangenisstraf geëist tegen de 45-jarige vrouv/elijke tandarts, mejuffrouw A. van D. uit Abcoude, die voor de vierde keer voor dezelfde zaak in de verdachtenbank stond en die reeds twee keer door de recht bank te Utrecht is vrijgesproken. De officier van Justitie in Utrecht, die telkens twee maanden had geëist, tekende beide keren hoger beroep aan. Het vorig jaar verklaarde het hof te Amsterdam de eerste dagvaarding nietig. Daarom stelde de officier een verbeterde dagvaarding op en ging weer in appèl, toen de rechtbank de verdachte ten tweede male vrijsprak. De vrouwelijke tandarts had in Juli 1953 een klacht bij de Utrechtse officiér van Justitie ingediend tegen de groepscomman dant der rijkspolitie te Abcoude. Volgens haar zou de commandant haar verzocht hebben een declaratieformulier voor een ziekenfonds te tekenen voor een gefingeer de behandeling van de vrouw van de com mandant. Aangezien zowel de commandant als zijn echtgenote volhielden dat de laatste v/el degelijk door de tandarts was behan deld, liet de officier niet de commandant, doch in plaats daarvan de klaagster zelf vervolgen en wel wegens het doen van een opzettelijk onjuiste aangifte. De rechtbank in Utrecht, die deze kwes tie dus al twee keer heeft behandeld, achtte daarvan geen bewijs aanwezig en sprak de verdachte beide keren vrij. Voor het hof hielden de commandant en zijn vrouw vol, dat de tandarts de vrouw twee keer had behandeld. De verdachte daarentegen ont kende ten stelligste. De procureur-generaal hechtte daaraan geen geloof en eiste een maand gevangenisstraf. Het hof zal op 15 November uitspraak doen. In de binnenstad van Enschedé heeft Dinsdagavond een felle brand gewoed, waardoor een voormalige schoenfabriek van de firma R. werd verwoest. In deze vroegere schoenfabriek waren gevestigd een werkplaats van een horlogerie en een schoenenmagazijn, daarboven was een woonhuis. Zowel de horlogeriewerkplaats als het schoenenmagazijn brandden geheel uit. Ongeveer 3500 paar schoenen ver brandden en vele kostbare machines en ter reparatie afgegeven horloges in de horlo geriewerkplaats werden verwoest. Het bo ven de werkplaatsen gelegen woonhuis van de familie D. ging eveneens groten deels in vlammen op. De bewoners konden zich redden, nadat zij een gedeelte van het huisraad in veilig heid hadden gebracht. De brandweer heeft van omstreeks half negen tot tien uur ge werkt om de felle vuurzee, welke een grote rookontwikkeling had, te blussen. De scha de bedraagt waarschijnlijk verscheidene tienduizenden guldens. De betrokkenen waren verzekerd. Over de oorzaak van de brand is alleen bekend, dat het vuur is ontstaan in het schoenenmagazijn. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft Dinsdag in het kamp Horst Amerika een spaarbankboekje uitgereikt aan mevrouw Csinki, die Zaterdag moeder is geworden van een flinke zoon Arnoldus. De gelukkige moeder met de Hoge Commissaris. Baby Arnoldus is nog juist achter het spaarbankboekje zichtbaar. BERN (United Press) Uit de eindre sultaten van de Zwitserse verkiezingen van Zondag blijkt dat de Zwitserse man nen voor een periode van vier jaar op nieuw hun steun hebben gegeven aan het politieke stelsel, dat dit land reeds honderd jaar lang vrede en welvaart heeft ge bracht. In de 196 leden tellende Nationale Raad (Tweede Kamer) zijn vier veranderingen gekomen. Alle ten voordele van de ge matigd linkse anti-communistische sociaal democraten. Met 53 zetels worden zij op nieuw de grootste groep in de Nationale Raad. Een positie die zij ook in de pe riode tussen 1943 en 1951 innamen. De ra dicaal-democraten, de Rooms-Katholiek- conservatieven, de communisten en boe ren-, handwerkslieden- en middenklasse partij verloren elk een zetel. De andere partijen ondergingen geen wijziging. In de 44 zetels tellende Raad van Sta ten (Eerste Kamer), waar slechts 25 ze tels op het spel stonden, heeft zich geen verandering voorgedaan. Op 20 November moet nog over drie zetels gestemd worden. De winst voor de sociaal-democraten be tekent geen enkele wijziging in de Zwit serse politiek, met uitzondering van de waarschijnlijkheid, dat zij in de zeven le den tellende Bondsraad (kabinet) zullen terugkeren. De socialisten bezetten van 1943 tot 1954 één post in het kabinet. In laatstgenoemd jaar trad hun vertegen woordiger, de minister van Financiën Max Weber, af omdat zijn belasting-hervor mingsplan bij een referendum werd ver worpen. Vermoedelijk zullen de socialisten nu twee zetels in de Bondsraad wensen. Aangezien de partijen die gekant zijn te gen hun economische politiek in de Natio nale Raad over zeventig percent der stem men beschikken, zal de socialisten waar schijnlijk maar één zetel worden aangebo den. De Arbeiders (communistische) partij verloor een van haar vijf zetels in de Na tionale Raad. De communisten zijn niet vertegenwoordigd in de Raad van Staten. De waarschijnlijke samenstelling van de nieuwe regering is: drie radicalen, twee Rooms-Katholieken, een vertegenwoordi ger van de boerenpartij en een sociaal-de mocraat. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of getrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. WOENSDAG 2 NOVEMBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napo leon", 14 jaar, 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Miniver story", 14 jaar, 8.15 uur. Minerva Theater, Heemstede: 14 uur. Jeugdrevue „Hallo, wij gaan vliegen". Mi nerva Theater, Heemstede: Laatste dag ten toonstelling „Mooi en oud-Heemstede", van 1417 en 2023 uur. Grote Kerk: 20 uur, Concert door het „Regensburger Domchor". Concertgebouw: 20 uur, Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", spr. ir. H. Bouman. Gebouw „Cultura": 20 uur, Filmavond met lezing over Canada en Australië. Frans Halsmu seum: 20 uur, Volksuniversiteit. Lezing door de schrijfster Clare Lennart over eigen werk. Peuzelaarsteeg 3: Bazar Doopsgezinde kerk van 1417 uur en van 19.3022 uur. DONDERDAG 3 NOVEMBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30, 7. en 9.15 uur. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Mini- ver story", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Napo leon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Peuzelaarsteeg 3, Bazar Doopsgezinde kerk, van 1417 en 19.3022 uur. Tot Vrijdag 4 November. Zuiderkapel: 20 uur, Spr. J. A. Bruyn. Geb. der Vrijz. Herv., Vestestraat 1: 20 uur, Voor de ver. „Weten en Werken" spreekt dr. A. F. J. Portielje over „Bijzondere vogels in Artis".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5