Rivierboten vinden hun oorsprong in de vroegere „snelheids"-schepen Sjoerd Zandstra komt 12 November naar IJmuiden voor klassiek concert Succesvol seizoen van Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" Visserij-varia Agenda voor Velsen „Jumbo" tilde laat in de avond IJmuiden 54 in het water Old Clothes New De Mark van de „Houtvaart" ging met 29 man ten onder IJmuidenaar vergat de plaats der vaderen niet C. Niesten de meest succesvolle renner Nieuwer materieel op N.S.-lijnen Nieuwe kotter met straalbuisaandrij ving rr— WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DRY CLEANING ONLY Uitbreidingen en nieuw bouw van Velsense bedrijven Japanse scheepsbouw heeft geen gebrek aan orders De strijd om de Lamersbeker D.IJ.V. vist in Middenmeer Intenser strandleven Velser Orkest Vereniging met hoornsolist Vaardigheidsoefeningen van „Turnlust" „Scheijwijk" tien jaar goed op stoot B.H.K. concerteert Stroomlijntreinstellen naar Alkmaar en Zandvoort Renners ter jaarvergadering Historisch ogenblik voor Spaarndam Geen naam Duur Wintersamenkomst van Evangelisatie commissie VANDAAG een foto van het motorschip „Schie", dat het eigendom is van de N.V. Houtvaart te Rotterdam, doch in charter vaart van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij met nóg enkele schepen van dezelfde rederij. De schepen van de Mij. Houtvaart, die onder directie staat van de firma Vinke Zonen, Amsterdam-Rotterdam, voeren namen van Nederlandse rivieren en zo zijn er behalve cle „Schie" een „Gouwe", een „Linge", de „Maas", de „Merwede", een „Waal" en de „IJssel" plus de „Zaan". De rederij telt dus acht schepen, waarvan zes met motorvoortstuwing. De „Schie" is gebouwd in 1948 bij C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel. De stalen romp is evenwel gedurende de bezetting in op dracht van de Duitsers gebouwd en werd in December 1944 te water gelaten. Na de bevrijding werd het schip door het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de N.V. Houtvaart overgedragen. Zusterschepen van de „Schie" zijn de „Maas", de „Waal" en de „IJsel". De bruto inhoud van de „Schie" be draagt 1837 reg. ton en het draagver mogen 3100 ton. De grootste lengte is 91.83 m., de lengte tussen de loodlijnen 86.80 m., de breedte 13.55 m., de holte 4.82 m. en de diepgang 5.62 m. De voort stuwing geschiedt door een dieselmotor, fabrikaat Stork en Co. in Hengelo, ver mogen 1800 pk., die het schip een snelheid geeft van llVz mijl. Opgericht op 16 Maart 1910 was het stoomschip „Vlug" voor de „Houtvaart" het eerste schip, dat deze rederij in de vaart bracht en werd gekocht van de geli quideerde stoomvaart mij. „Baltic". De eerste reis ging naar Portugal en Spanje. Het volgend jaar kreeg de „Vlug" de naam „Rijn" als eerste boot met de naam van een rivier. In 1915 werd deze „Hout vaart-pionier" verkocht naar Denemar ken, waar het schip de naam „Margrete" aannam. Na Vlug Rap Het tweede schip heette „Rap", maar toen het bij de Mij. Houtvaart werd opge nomen kreeg het de naam „Waal". De „IJsel", die in 1913 in dienst kwam, was het eerste schip, dat rechtstreeks voor de maatschappij was gebouwd, welke ge volgd werd door de „Maas". Deze „Maas" ging evenwel spoedig verloren door oor logsomstandigheden. Deze ramp voltrok zich op 24 Juli 1916, waarbij 10 man het leven lieten. Nieuwbouw in oorlogstijd De oorlogsomstandigheden ten spijt kwam de Mij. Houtvaart toch met nieuwe schepen in de vaart. In 1916 was het de nieuwe „Rijn", in 1917 de „Vecht" en in 1918 de „Noord" en na een stilstand van twee jaar werden weer nieuwe schepen besteld. Daarbij was ook de eerste „Schie", een stoomschip van 1967 reg. ton bruto, dat in 1922 gereed kwam bij de scheepswerf van de fa. A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJsel. Emigrant naar Rusland De verouderde schepen werden in de dertiger jaren afgevoerd. De „Noord" ging in 1935 naar Rusland en de „IJsel" ging tegelijk met de „Waal" naar Estland. Een nieuwe „IJsel" werd daarna meteen op stapel gezet en een bijzonderheid is, dat dit het eerste motorschip was van de Mij. Houtvaart. Het tweede motorschip, dat werd besteld, viel in handen van de bezetter. Dit was het motorschip „Mer wede", dat gedurende de oorlogsjaren heeft geVaren onder de naam „Gotha". Op ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Hoogovens bouwt watergasfabriek Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) van Velsen liggen ter inzage de volgende ver zoeken om vergunning ingevolge de Hin derwet van de Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) NV. te 's-Gravenha- ge tot het wijzigen en verplaatsen van de bestaande benzine-pompinstallatie voor het perceel Driehuizerkerkweg 77 te Driehuis; de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het bedrijf, door het bij plaatsen van een buizenopslagkraan en een pneumatisch kleitransport ten behoeve van de buizengieterij op het Hoogoventerrein te IJmuiden; Van Gelder Zonen N.V. te Velsen (Noord), tot het uitbreiden van de papierfabriek door het oprichten van een kapper ij op haar fabrieksterrein; M. Hoog land en J. C. W. Kruining te IJmuiden, tot het oprichten van een cafetaria in het per ceel Amstelstraat nr. 14 te IJmuiden; J. Prinsen te Santpoort, tot het oprichten van een petroleumopslagplaats in perceel Rijks weg nr. 412 te Santpoort; de N.V. Maat schappij tot exploitatie van kooksovergas- sen (Mekog) te IJmuiden, tot het uitbrei den van het bedrijf door het oprichten van een proeffabriek voor het maken van wa- tergas, op het fabrieksterrein van de hoog ovens te IJmuiden; de fa. P. Meijer te Vel sen (Noord), tot het wijzigen en uitbreiden van een timmerwerkplaats in het perceel Gildenlaan ,1 aldaar. Op Donderdag 17 November 1955, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één af meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. TOKIO (Reuter) Het Japanse minis terie van Verkeer heeft in October vergun ningen afgegeven voor de bouw van 28 schepen van tezamen 387.000 bruto register ton voor buitenlandse reders, het hoogste maandtotaal sedert de oorlog. In de afge lopen zeven maanden is toestemming ge geven voor de bouw van in totaal 83 sche nen van tezamen 1.205.000 brt. voor buiten landse opdrachtgevers. 28 October 1945 kwam dit schip in ons land terug. Het eerste schip dat in de oorlog van de mij. Houtvaart verloi-en ging is de „Mark" geweest, die in 1939 op een mijn liep. Verder zijn de „Eem", de „Maas", de „IJsel" en de „Schie" ten onder gegaan. De „Schie" werd door de Engelse admira liteit „over tijd" gemeld met aan boord 29 opvarenden. Aangenomen is, dat deze ramp op 24 Juni 1941 heeft plaats gehad. Een door de bezetter gebouwd schip is er voor in de plaats gekomen als tweede „Schie" van de mij. Houtvaart. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) In het biljarttournooi om de Lamers beker is de eerste wedstrijd tussen „Ex celsior" en „De Vriendenkring" uit Haar lem geëindigd in een 4-6 overwinning voor laatstgenoemde vereniging. De gedétailleerde uitslagen waren: J. V. d. Maat (E.) 120 121 28 4.32 H. Doves (V.) 100 100 28 3.57 P. Hessen 36 36 22 1.63 J. Kessel 33 22 22 0.72 H. Middelkoop 33 30 30 1.— L. Klomp 37 37 30 1.23 B. Groot 57 50 24 2.08 C. Dekker 54 54 24 2.25 L. Wilkes 231 231 36 6.41 K. Hemert 210 133 36 3.69 De Beverwijkse hengelsport vereniging „De IJzeren Voorn" gaat Zondag 13 No vember op reis naar Middenmeer alwaar een onderlinge wedstrijd zal worden ge houden. Uit de Velsense begroting voor 1956 blijkt, dat de verdere uitbreiding van het parkeerterrein op het „plateau" bij het IJmuidense strand wordt overwogen: er is tenminste een post van 740.voor uit getrokken tegelijk met de plaatsing van de nieuwe toiletten op het strand, waarover wij gisteren al berichtten. De begroting komt daardoor op een totaal aan uitgaven voor het strand van 8785 (vorig jaar 5180). SJOERD ZANDSTRA interesseerde zich, toen hij omstreeks 1925 nog in de Kerk straat op school ging, meer voor de toonladder in es-dur dan voor een algebraïsche formule. Hij was lid van de harmonievereniging „Concordia"blies daar op zijn lievelingsinstrument: de waldhoorn en studeerde ijverig bij Sam Vlessing de elemen taire vakken, die later de basis zouden vormen voor zijn muzikale loopbaan. Thans is dezelfde Zandstra eerste hoornist van het Concertgebouworkest en heeft hij, die de stad waar hij opgroeide niet vergat, toegezegd mee te werken aan het concert, dat de Velser Orkest Vereniging Zaterdag 12 November aanstaande in het Neder lands Hervormd Jeugdgebouw geven zal. Het behoeft geen betoog, dat deze hoornist van professie een concert op dit instrument ten beste zal geven. Hij koos daarvoor het derde hoornconcbrt in Es 4/4, K.V. 447, van Mozart. Men voert slechts zelden concex-ten voor hoorn uit, daar zowel de goede composities als de goede blazexrs dun gezaaid zijn. Mo zart schreef in zijn „virtuoze jaren", zoals zijn biograaf Sehiedermair de tijdsspanxxe 17831786 in het leven van de jong gestor ven componist pleegt te noemen, een vier tal hoornconcei'ten. Dit viertal was bestemd voor zijn vriend Ignaz Leitgeb, een Milane se hoornist, die door armoede gedreven, emplooi in Wenen gezocht had. Ook daar ging het hem niet naar den vleze, zodat de ai-me muzikant, teneinde er wat bij te ver dienen, een minuscuul winkeltje in Parme zaanse kaas begonnen was. Mozart was een groot liefhebber van kaas en ging in Leit- gebs eethuisje (cafétaria zouden we het te genwoordig noemen) graag van dit product genieten. ZO GEBEURDE het, dat de componist, begaan met het lot van Leitgeb, deze pech vogel aanbood voor hem eens een concert je te schrijven" opdat 's mans naam en hoornspel wat meer bekendheid zouden verkrijgen. In 1782 verscheen het eerste concert, dat reeds voorafgegaan was door een kwintet voor hoorn en strijkinstruxnen- ten; het derde concert kwam reeds in 1783 tot stand. Binnen twee jaar voltooide de begaafde componist drie virtuoze concerten. Speels als Mozart soms zijn kon, schx-eef hij ze met veelkleux'ige inkt, zodat de partituren een bonte indruk maakten en daax-bij ge lardeerd waren met allerlei humoristische opmerkingen. „De partituur ziet er net zo bont uit als de kaas in Leitgeb's winkel, kaas, die alle kleuren van de regenboog vertoont", merkte Mozart desgevraagd eens snedig op. En boven het dei-de hoorncon cert schreef hij met zwierige hand: „Wolf gang Amadé Mozart heeft zich over Ignaz Leitgeb, ezel, os en dwaas, ontfermd, te Wenen op 27 Mei 1783". MET DIT CONCERT, evenals met de andre drie, heeft Mozart weer eens blijk gegeven een geniaal kunstenaar te zijn. Voor zijn tijd wijken de vier hoornconcer ten af van de destijds gebruikelijke con- cei-tstijl Ze zijn daarenboven (en dat is voor de hedendaagse luisteraar belangrijk) niet lang en zeker niet langdradig. Een me lodieus en bekoorlijk Larghetto ligt beslo ten tussen een tweetal Allegro's, die de in leiding en de finale vormen en die rijk zijn aan reminiscenties aan de jacht. Men krijgt dus veel kleine porties jachthoorngeschal te horen en gelukkig zeer weinig herhalingen van de thema's De Velser Orkest Vereniging verzorgt de instrumentale begeleiding van dit char mante concert. DE VERENIGING opent het programma met de ouverture „Alceste" van C. W. van Gluck, een werk dat gekenmerkt wordt door een sobere bouw en waarin deze ope rahervormer tot uitdrukking bracht hoe zeer hij wars was van virtuositeitsvertoon en overdaad aan coloraturenpronk. Na de pauze volgt Ludwig van Beetho ven's eerste symfonie, het typische beeld van een componist, die zich wegens zijn jeugd nog sterk laat beïnvloeden door een ouder en meer geroutineerd kunstenaar, in dit geval Haydn. Beethoven was 29 jaar toen hij de eerste zijner symfonieën intro- duceerde. Op die uitvoering speelde men ook werk van Mozart en Haydn. De eerste symfonie paste uitstekend in dit gezelschap, want zij bracht allerminst een omwente ling te weeg in de symfonische wijze van uitdrukken. Beethoven volgde nog getrouw het voetspoor van zijn beide leermeesters, wier wijze van componeren hem toen nog volkomen bevredigde Het orkest besluit dit eerste wintercon- cext met de uitvoering van zes Duitse dan sen van Mozart. Zaterdag 12 November organiseert „Turnlust" de vaardigheidsproeven voor gymnasten in haar lokaal aan het Moens- plein. Deze wedstrijden zijn voor de K.T.K. verenigingen boven het Noordzee kanaal. De biljartclub „Scheywijk" gaat het 10- jarig bestaan op feestelijke wijze vieren. Dit werd op de gisteravond gehouden jaar. vergadering meegedeeld. Er is ook alle reden om dit te doen. want de vereniging mag zich verheugen in een clubgeest, die de behaalde resultaten ten goede kwamen. De secretaris de heer J. Sakkers liet in zijn jaarverslag vex-schillende successen horen, die door de leden in het afgelopen jaar op het groene laken werden behaald. Het ligt in de bedoeling een tournooi te organiseren ook gaan de leden weer aan diverse wedstrijden deelnemen. In het bestuur kwam een wijziging, we gens vertrek van de voorzitter moest een ander benoemd worden de heer G. Berg huis werd als voorzitter gekozen. De Bevex-wijkse Harmoniekapel zal on der leiding van de heer H. N. van Ossen bruggen op Zaterdag 19 November in het Kennemer Theater een concert geven. Na de pauze zal het cabaretgezelschap van Roland Wagter optreden. Het wegseizoen 1955 is voor de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" bijzonder succesvol geweest. Zowel bij de amateurs als de nieuwelingen werden door de „rood-blauwe" wielrenners verschillende overwinningen behaald en vooral de 16- jarige Coen Niesten, die als nieuweling debuteerde, bleek in zijn categorie een niet te onderschatten tegenstander. Liefst dertien maal snelde Niesten in het voorbije seizoen als winnaar van een wielerronde over de eindstreep en door deze prestaties werd hij de meest succesvolle renner van „Kennemerland". Maar ook de amateurs Ab Geldermans, Dirk de Ruiter, Jan Groot, Henk Kuitwaard, Cor Stroomer, Chris de Nijs en de nieuwelingen Gerard Duinmeyer en Chris de Jong hebben zich van hun sterkste zijde doen kennen en wonnen een of meerdere malen. Voorts werden de ronden van Waddinxveen en Zwaagwesteinde voor „Kennemerland" een weergaloos succes, wat in beide wedstrijden werden de eerste drie plaatsen bezet door renners van de Beverwijkse club. De meest succesvolle renner van „Ken nemerland" in het afgelopen seizoen was dus zonder enige twijfel de Beverwijker Niesten, die dertien maal zegevierde. Nies ten, die zich door zijn strijdlustige manier van rijden grote populariteit verwierf, be haalde het merendeel van zijn overwin ningen met gx-ote voorsprong. Hij werd winnaar van de volgende roix- den: Houtrakpolder, Zwanenburg, Tuitje- horn, Numansdorp, Nibbixwoud, Nieuw- vliet, Oud-Beyerland, Groesbeek, Vlis- singen, Tilburg, Rotterdam, Oosterhoek en Oostvoorne. Voorts won hij met twee mi nuten voorsprong het clubkampioenschap van zijn vereniging en reed zich buiten zijn overwinningen nog negentien maal onder de eerste vijf aankomenden, waarbij twee keer in een gecombineerde wedstrijd. Zes maal Geldermans Na Niesten volgt de amateur Gelder mans, die het in zijn categorie tot zes overwinningen bracht. Ook deze renner onderscheidde zich door zijn strijdlust en arriveerde verschillende keren alleen aan de finish, hetgeen hem in de meeste ge vallen tevens de prestatieprijs opleverde. Geldermans won de ronden van Feyen- oord, Haarlem-N., Leeuwarden, Gorcum, Arnhem en Zwaagwesteinde, waar Groot en De Ruiter zich resp. als tweede en derde klasseerden. Behalve deze triomfen werd hij drie maal tweede, zes maal derde en vier keer vierde. Ook De Ruiter kan op een gunstig sei zoen terugblikken en hetgeen hij in vorige jaren nooit kon volbrengen een over winning dat heeft hij nu drie maal ge presteerd Hij behaalde zijn eerste over winning in Waddinxveen met op de tweede en derde plaats respectievelijk Geldermans en Groot zegevierde met ruime voorsprong (2Vs min.) xn de Ronde van IJmuiden en won één week later al weer met een voorsprong in Rotterdam. Het gemis aan een eindsprint is er de oor zaak van dat De Ruiter vele malen een overwinning aan zijn neus voorbij zag gaan. De Velser favoriet Kuitwaard, die het ver leden jaar door militaire dienst niet tot een overwinning kon brengen, heeft ook de weg naar het succes weer gevonden en reed in de ronden van Schiedam en Zaan dam triomfantelijk als winnaar over de eindstreep. Groot, die verleden jaar als nieuweling de succesvolste renner was, debuteerde bij de amateurs en hij-deed het lang niet slecht. Hij won in Rotterdam en Eelde en behaalde vele andere ereplaatsen. De ama teurs Stroomer en De Nijs brachten het elk tot één overwinning, resp. in Amster dam-Zuid en Wieringen. Versterking Het volgende seizoen zal het korps ama teurs van „Kennemerland" versterkt wor den door de overgang van Duinmeyer en De Jong, die in hun laatste jaar als nieu weling enkele fraaie overwinningen be haalden. Duinmeyer won in Bovenkarspel, Bladel, Poeldijk en Groningen: de kleine IJmuidenaar De Jong mocht in Opmeer, Monster, Son en 't Loo de ereronde af leggen. C. Niesten Met deze versterking en die van de „rondjeskoning" Kees Kayer sinds kort lid van „Kennemerland" zullen er in het volgende seizoen ongetwijfeld nog meer overwinningen volgen. Op papier ziet de toekomst voor de Beverwijkse Rennersclub er dan ook bijzonder gunstig uit. want ach ter deze amateurs staan tal van strijd lustige jongeren als Niesten, Hendriks, Braas, Volkerts, Grapendaal, Van Duin, A. Lute etc. gereed. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,102,50; gr. tong 5,405,20; grm. tong 3,903,75; kim. tong 3,50—3,40; kl. tong I 3,253,00; kl. tong II 2,151,80; tarbot I 2,802,25, per kg. Tongschar 8680; schartong 4537; kl. schol II 29—13; bot 26; v. haring 17—11,20; makreel 2418; gr. schelvis 3619; grm. schelvis 2916; kim. schelvis 224; kl. schelvis I 2013; kl. schelvis II 1812; wijting 20—12,50; gr. gul 62—45; midd. gul 36—32; kl. gul 26—21; kl. haai 23; kim. hake 82; kl. hake I 56; kl. hake II 26; kl. koolvis zw. 2625; kl. koolvis wit 40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 244120; gr. koolvis zw. 7067, gr. koolvis wit 9286; gr. leng 7471, per 125 kilogram. Aanvoer van Dinsdag. 24 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 10 kisten tong schar en schartong, 25 kisten schol, 7 kisten bot, 1865 kisten haring, 720 kisten makreel, 730 kisten schelvis, 250 kisten wijting, 98 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten leng, 13 kisten haai, 10 kisten ham, 7 kisten hake, 83 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 3880 kisten. Besommingen van Dinsdag. KW 8 Dei ning f 25.770; Batavia f 1390; KW 135 f1600; LL 591 f9810; KW 75 f8330; KW 50 f 7370. WOENSDAG 2 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het vlammende woud". Rex, 20 uur: „De troubadour" (officieu ze opgave). Pieter Vermeuleixmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. „Groot IJmuiden" en Ned. R.K. Midden stand Bond, 19.30 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, Forum. DONDERDAG 3 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Drie liefdes". Rex, 20 uur, als Woensdag. Pieter Vermeuleixmuseum, als Woensdag. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat, voordracht. A.N.M.B. IJmuiden, 20 uur, Cultureel Gebouw, bijeenkomst. SANTPOORT Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur: „De Weijman", „De Velno's". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken, R. Ver beek. Naar wij vernemen zal het uit 1927 en volgende jaren daterende materieel waar uit de meeste treinen op de lijnen Amster damHaarlemZandvoort en Amsterdam- Haarlem-Velsen-Uitgeest-Alkmaar bestaan eerlang worden vervangen door gestroom lijnde treinstellen. Deze gestroomlijnde treinstellen komen beschikbaar nu meer en meer sneltreinen van Westelijk Nederland naar de landprovincies worden gereden met het nieuwste materieel, namelijk door gaande rijtuigen welke door een electrische locomotief worden getrokken. Het zogenaamde „electrische buffermate- rieel", door de forensen en andere geregel de reizigers veelal naar het geluid der mo toren „stofzuigers" genoemd, dat ixi deze omgeving jarenlang tot grote tevredenheid van het reizend publiek heeft dienst ge daan, wordt langzamerhand uit de gex-egel- de dienst afgevoerd. Met uitzondering van een aantal motorwagens welke tot post wagens verbouwd zullen worden voor de nieuwe dag- en avondposttreinen waarmee P.T.T. thans een proef neemt, zullen de motoren uit de andere motorwagens wor den verwijderd. Tezamen met de oorspron- kelijke tussenrijtuigen zullen zij voor spe ciaal vervoer worden bestemd, bijvoorbeeld voor militaire- en arbeiders-treinen en an der extra vexwoer. Evenals alle andere ge trokken rijtuigen zullen ook deze thans nog groene wagens blauw worden geschilderd. Enkele rijtuigen zullen worden toegevoegd aan het dienstmaterieel van de Nederlandse Spoorwegen. Als de aflevering van nieuwe rijtuigen volgens het schema voortgang vindt zullen de oude electrische treinstellen in 1957 uit de normale dienstregeling verdwenen zijn. In het clubhuis „De Klomp" houdt de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" Woensdag 16 November haar jaarverga dering. De agenda vermeldt onder meer bestuursverkiezing en bespreking winter- training. Op deze avond zullen de prijzen worden uitgereikt van de najaarscompe titie. VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS van Spaarndam is er in dit dorp om een uur of tien des avonds een schip te water gelaten. Dinsdag gebeurde dat, toen de bok „Jumbo" van de N.V. Reederij v.h. Gebroeders Goedkoop uit Amsterdam het casco van een gloednieuwe motortrawler langzaam uit de blokken ophief en voor zichtig in het water tilde. Op het moment, dat de kiel het water raakte loeide er een stoomfluit over hét reeds stille dorpje, de heer M. M. Weimar van de rederij Lim- burgia uit IJmuiden lichtte eerbiedig de hoed en de arbeiders van de scheepswerf „De Rxetpol" wreven zich vergenoegd in de handen en gaven elkaar een tevreden knipoogje. Het was gebeurd, de „IJmuiden 54" dreef in het haventje; een moeilijk karwei was achter de rug. Om negen uur zou het casco te water ge laten worden. Dat had de heer J. E. Ver haren, eigenaar van „De Rietpol" namelijk uitgerekend, maar om tien uur lag het schip nog onwrikbaar op zijn plaats. Nu was dat niet te verwonderen, want de bok „Jumbo" had al een zware dag achter de rug het bouwen van een prachtige kraan op de werf Stapel en bij een dergelijke gebeurtenis moet men nu eenmaal meestal rekening houden met enige vertraging. Zo hadden wij dus de gelegenheid om in het kleine, knusse kantoortje van „De Riet pol" te infoxmeren naar alle bijzonder heden van het schip. En daarbij vernamen wij, dat deze verkleinde trawler in de wandeling kotter genaamd in drie maanden door de mannen van Verharen gebouwd is. Het is een stalen motortrawler, 28.50 meter lang, 6.30 meter breed en 3.20 meter hoog. Het schip heeft een diepgang van ruim drie meter en is vervaardigd naar het ontwerp van het scheepsbouwkundig bureau van A. Borgart te IJmuiden. De kotter (105 b.rt.) zal worden afgele verd door de machinefabriek en technische handel H. Zwart, eveneens te IJmuiden en zal over ruim twee maanden tot de best ingerichte vissersvaartuigen in Neder land behoren. Men heeft namelijk besloten om de kot ter uit te rusten met een „Kort-straalbuis" (genoemd naar de uitvinder, de Duitse in genieur Kort), waardoor het schip beschikt over een vermogen, dat ongeveer 25% ligt boven een kotter van hetzelfde formaat met een normale aandrijving. De „IJmuiden 54", die hetzelfde regis tratienummer heeft als een schip van de Rederij „Limburgia" dat verleden jaar ge sloopt is, beschikt met de nieuwe diesel motor over een vermogen van 300 pk en zal een snelheid halen van 11.4 mijl. De machinefabriek H. Zwart, die met deze kotter aan het achtste schip sinds 1950 bezig is en er nog drie in bestelling heeft, zal de IJM 54 voorzien van alle mogelijke moderne apparaten. Er komen een echolood voor het opsporen van de vis, een zend- en ontvanginstallatie en een richtingzoeker. De bemanning krijgt de beschikking over negen slaapplaatsen en er is een ruim waarin 850 kisten vis geborgen kunnen worden. OM NEGEN UUR zou de tewaterlating van de IJM 54 plaats hebben en op dat tijd1- stip waren alle belanghebbenden bij de bouw dan ook op „De Rietpol" aanwezig. Het duurde echter nog even voordat het zover was en in die tussentijd vernamen wij nog, dat het schip over een week naar IJmuiden gesleept wordt om daar door de werklieden van de heer H. Zwart onder handen genomen te worden. De heer Weimar heeft dan nog ruim twee maanden de tijd om na te denken over de naam, die deze motortrawlér zal gaan dra gen, hetgeen, zo hoorden wij, overigexxs geen bijzonder gemakkelijke zaak is. Om tien uur was het dan toch ein delijk zover en na exxige onverstaan bare commando's hing het schip, dat 65 ton weegt in de dikke kabels van „Jumbo", die voor dit karwei geenszins terugdeinsde aangezien deze bok ruim 120 ton kan heffen. Het enorme gevaarte wieg de enkele minuten in de kabels, dreigde even een loods in de verdrukking te bren gen, maar werd toch nog net in bedwang gehouden door de kraandrijvers, die de boot langzaam, maar bijzonder zeker in de richting van het water trokken. Het duur de ruim een kwartier voordat de IJM 54 boven het Spaarne-haventje hing, zakte en tenslotte om precies tien minuten voor half elf het water raakte. Over het stille Spaarndam snerpte plot seling een stoomfluit, de arbeiders, die in v/erkelijk doodse stilte op dit moment had den gewacht praatten en schreeuwden weer druk door elkaar en de reder, de heer Wei- mar, kon de gelukwensen in ontvangst gaan nemen. Het was afgelopen, het eerste vissers schip met straalbuisaandrij ving was te wa ter, des avonds om half elf. EVEN LATER, in de cantine, kreeg de heer Weimar de gelegenheid om iedereen, die tot nu toe aan de bouw van het schip had meegewerkt, te bedanken, waarbij hij mededeelde, dat dit zijn eerste nieuwe schip na de oorlog was, dat hem bovendien het meeste geld had gekost. De staal werkers vonden dit kennelijk niet zo erg, zij rookten hun goede sigaar, dronken de oorlam en waren verder alleen maar tevreden, dat het karwei er weer op zat. En toen wij tegen middernacht van „De Rietpol" wegreden, dobberde in de haven tevreden de IJM 54 met daar boven de torenhoge „Jumbo", de bok, die even een redelijk grote kotter in het water tilde en die de volgende dag weer naar Amsterdam zou gaan, onbewust van het feit, dat hij voor Spaarndam de eerste November tot een bijzondere dag had gemaakt. Of beter gezegd tot een bijzondere avond, de eerste avond in de geschiedenis van dit voorma- lxge dorpje waarop een schip in het water werd getild. De samenwerkende Evangelisatie-com missies in Castricum hebben voor heden avond (Woensdag) in zaal Roozendaal aan de Dorpsstraat een zogenaamde win tersamenkomst belegd. Ds. A. A. Leen- houts, gereformeerd predikant alhier, zal spreken over „Een bizonder uur" en voorts verlenen medewerking: het Cospel-kwar- tet, uit Wormerveer; mevrouw A. Veerman De Man uit Beverwijk, declamatie; de heer H. A. Dusseljee, piano en de heer A. Kuperus, orgel. De bijeenkomst, die om 8 uur begint, wordt vooraf gegaan door samenzang. De toegang is vrij. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7