waardevolle ywmnfNHU/s Uw adres Denkt Uer vooral aan! Candidaat-leden voor de UNO maken vrijwel geen kans LOENDEBSLOOT RADIO Verenigde Staten duchten verlies van machtspositie in de Assemblée Kunstgemeenschap met een Spaanse avond Rijwielen te kust en te keur tegen spotprijzen Lustrum van Haarlemse R.K. Korenbond Santpoort E. KRAB in één woord a\\e tpx\"\s B. KRAAY HOFLAND VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 10 „Huis met de Luifel" onbewoonbaar verklaard Haile-Selassie in zijn macht bevestigd WEEKABONNEMENTEN St. Martinstraat 40 - Santpoort-Dorp Tel. K 2560 - 7014 LUIDSPREKER T/m Zaterdag 5 November geven we onze en covtf* óp£ClAALUd& Voor de wintermaanden Manchester Broeken BENDER's Broeken- en Colberts Speciaalzaak Kinder-Pyama's vanaf 5.99 Heren-Pyama'sƒ11.50, ƒ7.15 Lange Jongens Manch. Pantalons blauw, rood, groen v.a13.25 SA 3027 A V.a<jeï \v\ eïV.eft- 3-D in geperfectioneerde vorm. (iristoua sa 1020 u am/ flristoua sa 2025 a am/ flristoua Bristoua sa 3029 a am/ flristona sa 3022 a am/ Rristona Kloosterstraat 25 Beverwijk (Van onze correspondent in Washington) DE GROTE ZAAL van het UNO-gebouw te New York biedt ruimschoots plaats voor de afgevaardigden der zestig leden-landen. Zouden er nog 18, 22 of 24 nieuwe leden bijkomen dan zou men niet alleen nauwer zitten, maar dan kunnen sommige delegaties ook politiek in het nauw geraken. Op velerlei gebied men denke aan gezondheidszorg, technische bijstand, hulp aan vluchtelingen doet de UNO prachtig humanitair werk. Onbaatzuchlig-idealistische motieven zijn echter schaars op het terrein waar macht en invloed in het geding zyn. Achter de politiek van vrijwel alle partyen steekt een machts- en belangenpolitick. Het zou prachtig zijn indien alle volken in gezamenlijk overleg, hun beste krachten gaven om een betere wereld tot stand te brengen. De werkelijkheid is echter meest al anders en zou ook anders zijn, indien alle staten deelnamen aan het UNO-werk. Op de wachtlijst staan zes aspiranten, die West-Europa mefer „gewicht" kunnen ge ven: Finland, Italië, Ierland, Oostenrijk, Portugal, en sedert kort ook Spanje. Er staan ook zeven Afrikaans Aziatische sta ten op: Ceylon, Cambodja, Laos, Nepal, Japan, Jordanië en Libye, plus vijf com munistische satellieten: Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Albanië en Buiten Mon golië. Tenslotte zijn er nog de vier ver deelde staten: Noord- en Zuid-Korea en Noord- en Zuid-Vietnam, om van Oost- en West-Duitsland niet te spreken. Hebben die achttien een kans? Voor de opening van de UNO-Assemblée heerste er in het UNO-secretariaat een zeker opti misme over de mogelijkheid meer leden toe te laten. Sprak men echter met poli tieke vertegenwoordigers in de UNO, dan leek deze zaak ondanks de „geest van Genève" niet zo eenvoudig. Nu de UNO- Assemblée enige tijd vergadert, lijkt het niet waarschijnlijk.dat er op korte termijn nieuwe leden zullen worden toegelaten. Pakket Wel heeft de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotov voorgesteld zes tien staten in hun geheel toe te laten (dat zijn de eerst genoemde achttien, zonder Ja pan en Spanje), maar de Verenigde Staten verzetten zich tegen deze toelating en-bloc. Volgens de Amerikanen moet in elk geval afzonderlijk volgens de eis van het UNO- handvest, worden nagegaan of een canai- daat-lid een staat is, vredelievend is en geacht wordt de verplichtingen van het Handvest na te komen. Washington wil desnoods alle aanvra gen aan de Veiligheidsraad voorleggen. Het waarschijnlijkste is dat de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten zich van stemming zullen onthouden wanneer er over satel lieten wordt gestemd. Men verwacht dat zes van de elf stemmen blanco zullen zijn en daarmee krijgen de satellieten niet de vereiste meerderheid. Washington zou dus geen veto gebruiken, maar het resultaat komt op hetzelfde neer. In dat geval kan men een veto van de Russen verwachten, wanneer andere candidaten aan de beurt komen. Of zulk een veto de Russen veel kwaad zou doen, moet men betwijfelen. Staten zoals Finland, Jordanië of Cevlon weten in dat geval dat de Sovjet-Unie voor hen zou hebben gestemd, indien ook de vijf satellieten toegang hadden gekregen. Canada en Groot-Brittannië hebben de mogelijkheid geopperd dat de Veiligheids raad alle candidaten met een grote meer derheid aanvaardt. Op die manier zou men volgens Amerikaanse wens toch over iedere staat afzonderlijk beslissen. De elf leden van de raad zouden evenwel te voren overeen moeten komen, iedere can- didaat te laten „slagen". Splitsing De Verenigde Staten zijn niet gesticht over plannen om zoveel nieuwe leden toe te laten. De macht van het Westen zal bij zulk een massale toelating vrijwel zeker verminderen in de UNO. Men ziet in de Assemblée meer en meer een splitsing in twee groepen: de communisten plus de Afrikaans Aziatische groep ener- en „het Westen" anderzijds. Alle belangrijke zaken in de Assemblée moeten worden aangenomen met twee der den van het aantal stemmen. Zaken die Washington wilde tegenhouden, konden de Verenigde Staten tot dusverre steeds schipbreuk doen lijden. Washington zag als het er op aan kwam altijd wel kans een derde van de Assemblée op zijn hand te krijgen. Vooral de steun van de grote groep Zuid-Amerikaanse staten was in deze vaak van belang. Op die manier had den de Verenigde Staten een soort „veto" in de Assemblée, waar officieel geen veto bestaat. Zouden er echter veel nieuwe leden bij komen, dan wordt de Amerikaanse positie in de Assemblée zwakker. Op de lijst staan maar vier landen: Ierland, Italië, Portugal en Spanje, waarop de Verenigde Staten kunnen rekenen. Het zou in een vergrote Assemblée veel moeilijker worden het rem- blok van een derde te vormen. Niet alleen de Verenigde Staten profiteren van zulk een remblok, maar ook de staten, die be ticht worden van „kolonialisme", trachten tegen het Afrikaans-Aziatische blok de stuwdam van een derde op te werpen. Ook bijvoorbeeld voor Frankrijk en Nederland zou de politieke strijd in de UNO moei lijker worden, indien die grote groep can didaten werd toegelaten. De Spaanse avond, die Donderdag in de Kroonzaal van „Brinkmann" voor leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap ge geven werd, was gewijd aan litteratuur en aan muziek. Het was wel speciaal door de muziek, dat de avond een Spaans karakter en een eigen sfeer verkreeg met het folk loristisch element, dat na een periode van internationaal-muzikale aanpassing als re actie de Spaanse toonkunst zo krachtig ging" beheersen. Weliswaar waren de twee verhalen, die Walter Kous voordroeg, door Spaanse auteurs geschreven, maar de soort van af schuwwekkende dramatiek van „De voor spelling" van P. A. de Alarcon, is geen mo nopolie voor het Spanje van omstreeks 1800. Die boevendramatiek kon men in allerlei variaties in de gehele wereld aantreffen. „De voorspelling" is een typische hevig- romantische novelle uit de negentiende eeuw, vol primaire menselijke aandoenin gen en reacties, alle voortkomend uit de drang tot zelfbehoud. Opvallend is de tra gikomische ondertoon. Het verhaal bood Walter Kous uitnemende kansen tot type ring en daarvan heeft hij met succes ge bruik gemaakt. Een bewegelijk, expressief gelaat, een stem, waarin emoties in tal van graden van intensiteit konden trillen, een algehele activiteit van het lichaam in dienst van de voordracht, konden doeltreffend toegepast worden. Zijn verteltrant ken merkte zich door een jeugdig, soms zelfs studentikoos enthousiasme, dat de toehoor der voor hem innam, maar dat toch ook de oorzaak werd van ongecontroleerde geba ren of van een onlogische mimiek en van het aan de dag treden van onbewuste ge laatstrekkingen. Het uitbannen van deze ongewenste fac toren zal de daaraan bestede moeite ruim schoots belonen, want Walter Kous heeft met zijn voordrachten een lofwaardige in druk gemaakt, die een onmiskenbare waar borg voor zijn artistieke ontplooiing bete kenen. Ook uit de voordracht van „Het Ge luk" van de in 1905 geboren schrijver J. C. Sotelo een novelle, die door inhoud en psychologisch verantwoorde tekening een veel hoger niveau bereikt dan „De voor spelling" sprak die belofte. Het muzikale gedeelte van deze avond werd door het Heemsteedse kunstenaars echtpaar Annette de la Bije en Jan de Man verzorgd. Eerstgenoemde zong liederen van Manuel de Falla en Joquin Nin, in woord en klank doortrokken van de Spaanse geest. Een verrassing was het deze Neder landse sopraan het „Zuidelijke" stemtim- bre te horen benaderen, hetgeen met de geestige voordracht voor de juiste inter pretatie van het Spaanse lied van bijzon dere waarde werd. De veeleisende pianobe geleidingen werden door Jan de Man met markante rhythmiek en scherpe tekening uitnemend gespeeld. Als solist bracht deze pianist nog dansen van Albeniz, Granados en de De Falla ten gehore met zorgvuldig afgewogen klank en met een technisch- mentale beheersing, die niets aan het toe val of aan „het geluk" overliet. Het vinger spel gaf opvallende uitdrukking aan het denkproces, waarop deze knappe vertolkin gen gebaseerd waren. Een talrijk, aandachtig auditorium gaf herhaaldelijk blijk van hartelijke waarde ring voor hetgeen geboden werd. P. ZWAANSWIJK Vijf jaar geleden werd de „Haarlemse Korenbond" gesticht, waarin thans veertien Rooms-Katholieke kerkkoren uit Haarlem en omstreken verenigd zijn. Door twee dezer ensembles werd Donderdagavond in de gemeentelijke Concertzaal een druk be zochte uitvoering gegeven ter viering van het eerste lustrum. De avond werd vereerd met de aanwezigheid van Mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem, die bij het betreden van de zaal begroet werd met het „Sacer- dos et Pontifex" door zangers en publiek, op het orgel door Loek Nelissen begeleid. Daarna volgde het optreden van de tien koren op drie na in bezetting voor jongens en mannenstemmen die weder apart of in combinatie, één of meer num mers van hun répertoire ten beste kwamen geven. Dr. P. J. de Bruyn uit Arnhem schetste in gloedrijke woorden de betekenis van de liturgische zang en omschreef de taak van de kerkzanger in dienende functie. Ook Mgr. Huibers sprak de zangers en het publiek toe, dankend voor de activiteit van de Bond en de hoop vertolkend op grotere deelneming van het volk bij de uitvoering van de liturgische gezangen. Of zo'n avond nu een waardemeter is voor de stand van de gezongen liturgie in de Rooms-Katholieke kerken in onze stad en omgeving, meen ik te mogen betwijfe len. Ten eerste ontbreken in de Bond juist die koren, waarvan men, hetzij op hei ge bied van Gregoriaanse zang, hetzij op dat der polyfonie een modeluitvoering zou kunnen verwachten. En uiteraard komen de deelnemen de ensembles met nummers, die dik wijls maar zijdelings met de liturgie te maken hebben. Men merkt dat er ijverig gewerkt wordt, maar ook dat dr. P. J. de Bruyn in zijn rede de spijker op de kop sloeg, toen hij zo terloops zei: „we zijn er nog niet". Want op zo'n avond blijkt dat de geest der kerkelijke liedertafel, waar al jaren tegen gevochten wordt, nog lang niet dood is. Wellicht gaat het in de practijk beter danop zo'n feestavond in de Concertzaal, waar onwillekeurig een wed strijdsfeer ontstaat en waar men het essen tiële mist dat de kerkzang in zijn dienende functie onderscheiden moet van de profane concertpractijk. Waardevolle pogingen waren er buiten kijf. Er stond bijvoorbeeld een Mis van Palestrina op het programma, waarvan de uitvoering echter weinig besef van deze ideale cantabiliteit en haar vocale realisatie verraadde. Doch wat in hoge mate bevre diging schonk, hoorde men aan het begin en aan het einde van de avond, namelijk een Gregoriaans offertorium en het fees telijke „Te Deuin" van Hendrik Andriessen: de zuivere liturgische sfeer van het eerste en de machtige potentie van het laatste maakten een verheven indruk. Deze twee uitersten, die in wezen elkaar zoeken, sloten op waardige wijze de ring om wat met veel goede bedoelingen en doorgaans ook wel verdienstelijk als liturgische zang ten gehore was gebracht. Met ere mag als zodanig ook nog vermeld worden een „Lau- date Dominum" voor orgel en gemengd koor van Kees Bornewasser. Overigens viel het mij tegen dat op deze avond, buiten het geciteerde nummertje, geen Gregoriaans gezongen werd. Ik ver moed dat dr. P. J. de Bruyn daarop zin speelde met zijn reeds geciteerde opmer king. JOS. DE KLERK Enige maanden geleden heeft de ge meenteraad van Haarlem besloten tot on bewoonbaarverklaring van een perceel aan de Kruisstraat, waarin het „Huis met de Luifel" gevestigd is. De eigenaar is in be roep gegaan bij het college van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Dit col lege heeft de bezwaren ongegrond ver klaard en- het besluit van de- gemeente Haarlem goedgekeurd. Symbolische wijding door het hoofd van de Koptische Kerk ADDIS ABEBA (A.F.P.) Keizer Haile Selassie I van Ethiopië is symbolisch op nieuw bevestigd als hoofd van de staat. Het hoofd van de Koptische kerk gaf de keizer, omringd door zijn prinsen en rijks genoten, de wijding. De kroon met de leeuw werd geplaatst op het altaar in de Sint Joris, de kerk, waarin de kroningen geschiedden. Duizenden onderdanen wa ren naar Addis Abeba gestroomd in rijk dom van kleur, verscheidenheid aan rassen en klederdrachten. De koninklijke stoet werd voorafgegaan door twee krijgers in leeuwenhuiden; de muil op hun voorhoofd met het gehele vel van het dier op hun rug. De kerkelijke plechtigheid, waarbij gebed en gezang elkaar afwisselden, duurde twee uur. Hel hoofd van de kerk sprak de woorden: „keizer Haile Selassie, de over winnende Leeuw van de Stam van Juda, uitverkorene van God, blijft na 25 jaar de enige vorst, die geheel Ethiopië dient te er kennen en te volgen op de weg naar de vooruitgang". Tachtig geestelijken voerden in een een tent buiten de kerk op de muziek van snaren en tamboerijnen een dans uit ter herinnering aan de dans van koning David voor de Ark. Daarna maakte de keizer een rijtoer, toegejuicht door zijn onderdanen, die in tien rijen achter elkaar langs de wegen stonden. DATUM VAN „JEPIITA" In de gisteren door ons geplaatste voor bespreking door Jos. de Klerk van de uit voering van het oratorium ;,Jephta" van Handel door de Haarlemse en Heemsteedse C.O.V. onder leiding van George Robert stond abusievelijk als datum Donderdag 17 November vermeld. Dit moet echter zijn: Donderdag 10 November. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Dump Stores voor een GOEDIi LEDEREN JAS is vlakby de deur en de prijzen zijn zeer laag. Originele K.L.M. RUNDLEDEREN, vanaf ƒ125.— verder 165.—, 175.— en 185.—. 5 of 10 jaar garantie. TERRY LEDEREN JASSEN of JACKS, LANGE JASSEN, zwaar gevoerd 89.50 JACKS in div. kleurenf 57.50 en f 65. LEDEREN WANTEN ƒ8.50, ƒ13.50, 'ƒ18.50 Het juiste adres WIJ GEVEN OOK IJMOND-ZEGELS Als U naar een ladder zoekt, als Uw vrouw een dienstmeisje nodig heeft, of een naai machine ter overname, of als Uw dochter een tweedehands piano wil hebben, kies dan de snelste en goedkoopste methode - PLAATS 'N EAUX lanqe Nieuwstraat A NATUURLIJKmits UITSTEKEND van pasvorm GEGARANDEERD poolvast WATERAFSTOTEND en WINDDICIIT Prijzen in luxe uitvoering (in 6 verschillende kleuren) voor: Herenpantalons, vanaf 17.75 Heren plusfour, vanaf21.75 Lange jongens pantalons, leeftijd 6 jaar, v.a. 11.00 Jongens plusfour, leeftijd 6 jaar, vanaf 11.90 Sportcolberts ƒ39.75 BREESTRAAT 17 - BEVERWIJK - TELEF. 3623 Maar óók voor KINDER en DAMES PANTALONS - WIND BREKERS en JOPPERS. Ierlands links-back Len Graham doet op deze foto een vergeefse poging om de bal uit het doel te houden, nadat linksbinnen Denis Wilshaio (u'iterst rechts, triomfan telijk lachend) voor Engeland het tweede doelpunt heeft gescoord tijdens de wedstrijd Engeland-Ierland in het Empire-stadion in Londen. Engeland won de wedstrijd met drie-nul. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Kleine stijging p. m. Kleine stijging p. m. BLOEMSTRAAT 12 TEL. 6162 IJMUIDEN ri$tona De nieuwste verbeteringen, die de radio-industrie tot dusverre in verschillende merken heeft be reikt, zijn in dit toestel gecombineerd. "1>CJ 475.- Bi-Ampli (afzonderlijke kanalen voor hoge en lage tonen). 4-E (vier eindbuizen in dubbele balans). Trafoloze uitgang. Duo luidsprekers. Toon-ba lans-regeling. Unieke F.M. ontvangst. Ferriet-antenne. FM ontvanger met ingebouwde lerriet-antenne, 6 buizen, ge schikt voor wissel- en gelijk stroom Prijs f 139.- FM ontvanger met drukknop bediening, 8 buizen, duo-luid spreker, draaibare (erriet-an- tenne, FM-voorversterkingstrap, afstemindicator, grammofoon aansluiting. Prijs f 225.- FM drukknopontvanger met 3 D-weergave ..Bi-Kanaal" ver sterking "4 E", trafoloze uit gang en motorische afstem ming, 1 2 buizen (w.o. sel. gel.), 3 duo-luidsprekers en 1 speciale bas-luidspreker, 3 D- drukknop, 6 drukknoppen voor keuze-stations voor AM en FM met motorische afstemming, motor/vliegwielafstemming, aansluitingsmogelijkheid voor extra luidsprekers. Prijs f 595.- SA 3024 A AM/ FM ontvanger met drukknop bediening, 8 buizen, vliegwiel- afstemming. toonregeling met optische indicatie, FM-voorver- sterkingstrap, fraaie gepolitoer de houten kast Prijs f295.- FM ontvanger met 3 D-weer gave en drukknopbediening, 8 buizen, 3 duo-luidsprekers, ge scheiden afstemming voor AM en FM, afzonderlijke regelingen voor hoge en lage tonen met optische indicatie, automati sche FM-ruisonderdrukking. automatische LF-bandbreedte- regeling. Prijs f 375.- HEES radio-grammofoon combinatie SA 8029 A AM/ FM met drukknopbediening en ingebouwde platenspeler voor 3 snelheden, 8 buizen, ge scheiden afstemming voor AM en FM, vliegwielafstemming, draaibare ferriet-antenne, af zonderlijke regelingen voor hoge en lage tonen met op tische indicatie, FM-voorver- sterkingstrap, automatische FM- ruisonderdrukking, automati sche LF-bandbreedteregeling, zeer fraaie gepolitoerde houten kast met opklapbaar boven deksel. Prijs f 475.- Stcphcnsonstraat 61 Stokvis Herenrijwiel, prima fiets f 58. Eysink Damesfiets compleet f 40. Simplex H. Sportfiets bijna nieuw f 135. Magneet Ilerenrijw. f 85. Damesfiets prima f 35. Burco kruisframe f 105. Magneet D. sport fiets prima f 85. Dames Rudge met trommelremmen f 120. Gazelle Herenfiets, compl. chroom vel gen, n.we banden f 75. Empo Damesrijwiel, als gloednieuw f 110. Stokvis Dames Sportfiets bijna nw. f 135. Idem Heren f 115. Bato Heren Sport fiets, bruin, als nw. f 125. Burgers ENR Herenrijwiel f 85. Nog tal van nieuwe over jarige Dames, en Herenrijwielen ver onder catalogusprijs. Autopeds op luchtb. f 21. Grote collectie Kinderfietsjes van 4-12 jaar tegen lage prijzen. Het aangewezen adres.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10