Super nieuwe sterren Circustekeningen van Röling en grafisch werk uit Parijs Gezellig Radio Televisie NAPPA's Zie Bóven Groenendaal, recreatieoord voor mensen en paradijs voor vogels Belgische bezettingstroepen in het Rijnland ontevreden In kunsthandel Leffelaar A. v. d. Boogaard Mgr. dr. B. J. Alfrink van Kimmenaede Mendès-France bepleit strikte bezuinigingen Voordelig leventje op Duitse kosten behoort voorgoed tot het verleden VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 11 Tienduizend man staken bij Standard Vacuum (Sumatra) Expostitie pelsdieren in de Vleeshal Minder voor defensie en alcohol meer voor de woningbouw Anti-mistontwerp door het Lagerhuis goedgekeurd Kort nieuws Vaccin ontwikkeld tegen zware verkoudheden Examens Prof. G.V. A. Röling exposeert tot 26 November circustekeningen bij kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem, waar tevens tot dezelfde datum grafiek uit Parijs te zien is. Röling vestigde al jaren voor de oorlog in één slag zijn naam met een gedétailleerd en toegewijd geschilderd portret van zijn vrouw. Het later zogenoemde magische realisme, de schilderkunst van Hynckes, Koch en Willink, vermocht in dezelfde tijd sterk de aandacht al te trekken. Röling stond wat betreft de uitvoering ervan met zijn werk dicht bij deze schilders. Ik zou het alleen nog knapper willen noemen, zeker in de constructie. Het getuigde echter vooral van een meer aanvaarden en willen genieten van dit leven, dat zijn genoemde collega's onder de druk van oorlogsdreiging en oorlog anders zagen. Hoezeer Röling echter toch zelf bekneld geraakte, bleek uit een tentoonstelling van zijn werk, betrekkelijk kort na de oorlog gehouden. Zijn knap, pijnlijk knap geschil derde doeken vermochten ons niet de vreugde om de schoonheid, die Röhling dacht te voelen en wilde realiseren, te doen delen met hem. Mij persoonlijk leek me de opzet van dit werk te cerebraal om ons in het hart te treffen. Ik spreek van een bekneld geraakt zijn, omdat Röling sinds dien naar verandering zocht. Hij richtte zich op andere schilderkunstige uitdruk kingsmiddelen. Een reeks werken, nog niet zo lang geleden getoond op een groepen- tentoonstelling bij Arti, leek mij voor Rö ling een flinke stap op weg naar een be vrijding, een bevrijding vooral van de te klemmend gestelde wijze van realiseren in een voor hetgeen hij te zeggen heeft over bodig détaillerende en gladde schilderkunst. In hoeverre Röling nog doorgaat op dit werk, dat vooral op zijn verbeeldingskracht steunt, zullen we nog wel gewaar worden. De tentoonstelling van nu steunt op de realiteit, al is het die van een bedrijf dat op andere wijze weer boven de realiteit bedoelt uit te komen: het circus. Röling heeft er zijn leerlingen wekenlang mee naar toegenomen om er te werken. En hij heeft er meegewerkt, hard meegewerkt en oogstte een verbluffend grote reeks teke ningen van paarden in de stallen en aan het werk, benevens van acrobaten. Röling, knap als hij is, vermag voldoende deze in beweging zijnde dieren en mensen uit het hoofd te reconstrueren. Hij heeft zich ech ter vastgebeten in het directe waarnemen en een het neerzetten van het geziene, het geen de illusie van beweging nog zoveel sterker maakt. Daarbij zijn deze tekenin- gep stuk voor stuk nog fraai ook, mooi van plaatsing in het vlak, soms vol sfeer en raak in de suggestie van het de circusten ten eigen licht. Naar mijn gevoel heeft Röling met dit werk de zuiverheid van zijn begin teruggevonden, waarmee ik echter dan niet zeggen wil, dat er geen andere kanten aan zijn persoonlijkheid zouden zitten. Van wel heel andere aard is de grafiek uit Parijs. Deze is voor het belangrijkste deel resultaat van de verbeelding, vaak abstract of neigend daartoe. De middelen lijken me nog al eens tot doel gesteld. Som- ADVERTENT1E bij HAARD of KACHEL luisteren naar de of kijken naar de Van al deze artikelen hebben diverse merken voorradig. PRIMA SERVICE Desgewenst gemakkelijke betaling WIJ Florcsstr. 15 - Haarlem Tel. 16548 Mgr. dr. Bernardus Johannes Alfrink, titulair aartsbisschop van Tyana, .consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie, de 67ste bisschop van Utrecht sinds St. Willibrordus en de 7de aartsbisschop sinds het Herstel van de Hiërarchie, werd op 5 Juli 1900 te Nijkerk geboren. Bernard Alfrink was de derde zoon van de aannemer Alfrink uit Nijkerk. Na de lagere school in zijn ge boorteplaats te hebben bezocht, slaagde hij op twaalfjarige leeftijd als een van de beste leerlingen op het toelatingsexamen voor het destijds nog in Culemborg gevestigde klein seminarie. Hij vervolgde zijn theolo gische studies aan het groot seminarie te Zeist-Driebergen, waar hij in 1924 priester werd gewijd. Daarna studeerde mgr. Al frink in Rome en Jeruzalem en in 1930 pro moveerde hij voor de Bijbelcommissie te Rome op een proefschrift „Die Israëlitische und Babyylonische Jenseitsauffassungen" (Opvattingen der Israëlieten en Babyloniërs over het leven en na de dood). Hoewel een wetenschapsman, wijdde hij zich na zijn terugkeer in Nederland vooral aan de practische zielszorg. Gedurende de jaren 1930-1933 was hij kapelaan te Maars- sen en ging daar geheel op in het practische parochiewerk. Daarna is hij vele jaren pro fessor in de theologie geweest aan het groot-seminarie Rijssenburg te Zeist-Drie bergen. In 1945 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de godgeleerheid aan de R.K. Universiteit te Nijmegen met de leerop dracht Hebreeuws en Oude Testament. In 1951 moest kardinaal De Jong een be langrijk deel van zijn werk om gezond heidsredenen neerleggen. Paus Pius XII benoemde op 28 Mei 1952 mgr. B. J. Alfrink tot coadjutor van het aartsbisdom en op 13 Juli daaropvolgende werd hij plechtig tot bisschop gewijd. Mgr. Alfrink koos tot wa penspreuk „Evangelizare Divitias Christi" (De Rijkdom van Christus verkondigen). Mgr. Alfrink is voorzitter van de St. Rad- boutstichting der R.K. Universiteit te Nij megen, groot-officier in de orde van Oranje Nassau en grootofficier in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Na het overlijden van kardinaal De Jong in September 1955 werd hij door de Paus benoemd tot apostolisch administrator van het aartsbisdom Utrecht. miger werk behoort wel tot wat de Frans man geestig „le tachisme" noemt. Het neer zetten van „taches" (vlekjes) hier en daar, net zo lang tot men tot een vrij evenwich tige compositie van kleurtjes of grijzen gekomen is, leidde tot deze spottende be naming. In vele dezer prenten worden ook de toevalligheden van de grafische tech nieken handig uitgebuit. Het gedrukte doet het altijd wel en geeft de binnenkomende bezoeker een gevoel dat hij iets belangrijks gaat zien. Een eventueel opgekomen lichte wrevel mag hem dan toch niet weerhouden som mige prenten nader te bekijken. De dieren van Jean Clerté, het werk van Jevemy Gentilli dwingt tot de erkenning dat de werking hunner figuratieve voorstellingen versterkt is door de op het eerste gezicht vreemde vormgeving en dat wel degelijk ook de effecten van het grafische procédé toevoegen aan de bedoelingen van de makers. Naast hen Corneille, Bernard Childs, Madeleine Mocquot, Nono Reinhold en Valerie Thornton is ook de hier niet onbekende Hans Wiesman vertegenwoor digd met etsen en monotypes. Mogen zijn resultaten direct als zeer fraai al opvallen, zijn middelen hiertoe prevaleren niet, of slechts weinig. Een prent als die van het concentratiekamp, zo bijzonder mooi eigen lijk van kleur en van rhythme in de hori zontalen en verticalen, geeft misschien, ge zien het vreselijke van het onderwerp, aan leiding tot bedenkingen. Maar men eindigt met te erkennen dat er wel degelijk iets ADVERTENTIE gevoerd, in diverse modetinten, waaronder anthraciet, grijs, hazelnoot etc. v.af 12.90 - 29.75 WOLLEN SHAWLS v.a. 3.95 - 19.75 PATENTSTEEK SHAWLS v.a. 3.95 - 7.50 Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraai 47-80, Tel. 21392 DJAKARTA (AFP/PIA) Acht dui zend arbeiders van -de raffinaderij van de oliemaatschappij Standard Vacuum Petro leum Maatschappij (S.V.P.M.) in Sungei Gerong bij Palembang en twee duizend arbeiders van het boorterrein in Pendopo van dezelfde maatschappij zijn in staking gegaan. Per etmaal veroorzaakt deze sta king een verlies van zeven millioen liter olie. Het conflict gaat om de verstrekking van gratis rijst en de basis voor een duurtetoe- slag. De locale commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen heeft voor het geschil dramatisch in deze monotype is gereali-1 een oplossing voorgesteld, die de maat schappij heeft aanvaard, doch de vakbond seerd. BOB BUYS. Pony's in de stal" door prof. G. V. A. Röling van olie-arbeiders, de Perbum, heeft afge wezen. Gedurende enige dagen zullen in de Vleeshal te Haarlem pelsdieren te zien zijn, die bijeen gebracht zijn door de kring Noord- en Zuid-Holland van de Neder landse Vereniging van fokkers van zilver vossen en andere pelsdieren. Het doel van de tentoonstelling is de bezoekers(sters) een inzicht te geven van een belangrijke Neder landse industrie. Ongeveer honderd nertzen zijn te zien. Donderdagavond heeft wethouder D. J. A. Geluk, na ingeleid te zijn door de heer H. J. Kuijper, de expositie officieel ge opend. Hij merkte op, dat het vervaardigen van nertz van bijzondere betekenis is voor de export, want mantels van 20.000 tot 25.000 zullen niet veel in ons land ver kocht worden. Het is van belang, dat men een indruk krijgt van de werkzaamheden op de honderden farms, die in ons land be staan, waarvan enkele in de omgeving van Haarlem. De heer Geluk sprak de beste wensen uit voor het slagen der tentoon stelling. De bezoekers werden daarna in de ge legenheid gesteld een show bij te wonen, waarbij bontartikelen en mantels getoond werden door Weill en Zoon. Medewerking verleenden Lancel Couture met japonnen, Co Hoving te Amsterdam met hoeden en de kapsalon Léonard, die de kapsels voor haar rekening nam. Te zien waren mantels, stola's en capes van persianer, nertz, zee hond enzovoort. Een prachtige combinatie vormde een persianer mantel met nertz- kraag; andere zagen er sportief uit, speciaal die welke van grote zakken voor zien waren. De samenwerking tussen de medewerkende firma's was voortreffelijk en de combinaties bontartikelen met hoe den en cocktailjurken waren goed verzorgd. Ook trokken de kapsels de aandacht. De goed verzorgde show wordt vandaag en morgen herhaald; de tentoonstelling duurt tot en met Zondag. Tycho Brahe, een be roemde Deense sterren kundige die nooit van zijn leven door een ver rekijker heeft gekeken omdat die dingen in zijn tijd eenvoudig nog niet waren uitgevonden, zag, toen hij op de avond van de 11de November 1572 naar buiten kwam, iets heel vreemds. In het sterrenbeeld Cas siopeia (de gekantelde letter W die men momen teel 's avonds in het Noorden in de Melk weg ziet) stond een ster die hij daar tevoren nooit had gezien. Zij was helderder dan elke an dere ster, straalde onge veer even fel als de pla neet Venus en men kon haar zelfs overdag zien. Niet alleen onder ster renkundigen ontstond opwinding; ook theolo gen grepen naar de pen. Calvijns vriend Beza be schouwde de ster als een tweede ster van Bethle hem, de wederkomst van Christus op aarde voor spellend; anderen meen den dat groot onheil nu de aarde wachtte. Er gebeurde echter op de aarde niets bijzonders. De ster werd weldra minder helder en ander half jaar later was zij niet meer te zien, ook 's nachts niet. De ster van Tycho is naar alle waarschijnlijk heid een supernova ge weest. Supernovae noemt men sterren die door een plotselinge interne oor zaak opvlammen tot uit zonderlijk veel licht uit stralende hemellicha men. Dat hebben zij ge meen met „gewone" no vae, van het type dat in het vorige „Zie Boven" ter sprake kwam. Bij een gewone nova kan de kaarssterkte oplopen tot een waarde, gelijk aan die van 25.000 zonnen; een supernova echter overtreft de lichtkracht van de zon honderd- millioenvoudig. Volgens een twintig jaar geleden opgestelde theo rie (van Baade en Zwic- ky) kan zo'n supernova op het toppunt van haar helderheid een absolute magnitude van minus 15 bezitten. Dat wil zeggen dat zij ongeveer even helder kan zijn als het totale melkwegstelsel, waartoe zij behoort. Als een van onze naaste huursterren in het heel al plotseling supernova zou worden, zouden onze nachten even licht wor den als wanneer er ver scheidene volle manen aan de hemel stonden! Theoretisch gesproken is die kans aanwezig. Gemiddeld vlamt er elke vierhonderd jaar in ons melkwegstelsel een su pernova op. Er zijn er tot nu toe drie waarge nomen: één in 1054 door Chinese astronomen, de tweede was de ster van Tycho in 1572 en de der de uitbarsting werd in 1604 aanschouwd door Johannes Kepler. Behalve zulke „éénma lig" exploderende ster ren komen er ook nog hemellichamen voor die hetzelfde om de zoveel jaar vertonen of zelfs nog frequenter; wij zul len ze later leren kennen. G. v. W. (Van onze correspondent in Parijs) Pierre Mendès-France, die vele jongeren na de grijze Edouard Herriot als de voor man van de radicale partij beschouwen, heeft gisteren op het vijftigste jaarcongres van de partij in de Salie Wagram te Parijs een uitvoerige toelichting gegeven op het sociale en economische programma, waar mee de radicalen de verkiezingsstrijd zul len ingaan. Dit programma zal waarschijn lijk de grondslag vormen van het plan dat Mendès-France aan de nieuwe Assemblée wil voorleggen. Mendès-France bepleit het stelsel van de collectieve arbeidsovereenkomsten, dat in Frankrijk nog niet zo verbreid is als in Nederland. Ook wil hij de mogelijkheid tot bemiddeling bij arbeidsconflicten uitbrei den en nauwkeurig laten vastleggen in welke gevallen de regering bemiddeling kan bevelen. De staat moet haar militaire uitgaven beperken. Als de reservisten naar huis zijn gezonden moet de militaire dienst tijd worden teruggebracht van achttien tot Pierre Mendès-France vijftien maanden en tot een jaar, zodra de toestand in Noord-Afrika dat toelaat. De bezuinigingen op de defensie en op de subsidiëring van de alcoholstokers, moe ten worden aangewend voor de woning bouw, waarvoor een programma is opge steld voor de komende tien jaar. De oplei ding van bouwvakarbeiders zal worden uitgebreid. De staat moet met de landbouw, een der steunpilaren van de Franse volkshuishou ding een vaste verbintenis aangaan. Niet alleen moet er leiding gegeven worden aan de productie, maar er moet ook zekerheid bestaan dat een afzetgebied aanwezig is. De middenstand kan credietverleningen verwachten voor de kleine en middelgrote bedrijven om hun positie te handhaven. Wij zullen, zo zei P. M. F., de midden stand de gedachte moeten ontnemen dat zij zal worden geproletariseerd. LONDEN (AFP) Het Britse Lagerhuis heeft in tweede lezing een wetsontwerp goedgekeurd, waarmee beoogd wordt de beruchte Londense mist, de „smog", tegen te gaan. De voornaamste oorzaak van deze mist is de uitwaseming van huis- en fa brieksschoorstenen, die door strenge voor schriften geleidelijk aan moet verminderen. Drie jaar geleden heeft de „smog" aan meer dan drieduizend Londenaars, die le den aan bronchiale aandoeningen, het le ven gekost. Dat Groenendaal niet alleen een voor treffelijk recreatie-oord is voor de bevol king van Zuid-Kennemerland maar tevens een waar paradijs voor een grote verschei denheid van zang- en andere vogels, dankt het behalve aan de goede zorgen van het Gemeentelijk bosbeheer vooral ook aan het deskundig toezicht van de Natuurhistori sche vereniging. De heer L. van 't Sant en zijn beide assistenten, Wim Holthuizen en Lou Schoutens, slaan het vogel-wel en wee nauwlettend gade en nemen daarbij tevens allerlei maatregelen', die ter bescherming van de vogelstand in het wandelbos nodig zijn. Vooral in de broedtijd trekken deze vo gelbeschermers er vaak voor dag en dauw op uit om vast te stellen welke vogelsoor ten eieren hebben gelegd, hoe het met de broedsels verloopt en hoeveel jongen van elk broedsel tenslotte uitvliegen. Zo kon in de afgelopen zomer worden vastgesteld, dat niet minder dan 237 broedparen, ver deeld over 45 vogelsoorten, voor een i ieuwe generatie gevederde Groenendaalbe- vvoners hadden gezorgd. Voor dit aantal van 237 leverden de koolmezen het groot ste contingent met 88 broedparen. Deze vogels broeden voornamelijk in de nestkas ten, die door het bosbeheer zijn aange bracht. Ook de fitis, de houtduif en de kauw komen in belangrijke aantallen voor, evenals de merels, de zanglijsters, de vin ken, de tuinfluiters en het winterkoninkje. Van de zeldzamer voorkomende soorten noemen wij de boomvalk en de torenvalk, de koekoek, de ransuil en de specht, het roodborstje en de nachtegaal. De ongewoon langdurige periode van koud weer in het voorjaar heeft niet zo veel schade aan de vogelstand toege bracht. Erger was het, dat een aantal nestkastjes door twee jongens werd ge stolen en vernield. Gelukkig heeft de po litie deze beide jongens kunnen achterha len. Hun werd, afgezien van andere straf, voor het gehele jaar de toegang tot Groe nendaal ontzegd. (Van onze correspondent in Brussel) Volgens het socialistische blad „Le Peu- ple" heerst er grote ontevredenheid onder het kader van de Belgische bezettingstroe pen in Duitsland. Sedert het bezettings statuut is afgeschaft betaalt West-Duitsland nog slechts een beperkt bedrag van de be- zettingskosten. Voor 1 Juli genoten de Bel gische officieren en onder-officieren grote voordelen: bioscopen waren kosteloos, een liter benzine kostte vijftien cent, duizend sigaretten per maand kostten 21 cent per pakje, koffie was goedkoop, gas en electri- citeit en water en een woning waren gratis evenals een dienstmeisje per militair gezin. Die droom is voorbij. Alleen de woning, wanneer deze door de Belgische legerlei ding werd gekocht, blijft kosteloos. Al het overige moet worden betaald. De „Schnapps" kost thans drie maal zoveel en een doosje sigaretten evenveel als in Bel gië. De duurte-toeslag van zes mark per dag, die de Belgische staat aan de lagere officieren uitkeert, voorziet in nog geen tiende deel van de grote voordelen van het oude stelsel. De onder-officieren ontvangen minder dan drie mark per dag toeslag, terwijl een Heemsteedse K.A.B. De toneelclub van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging opent het wintersei zoen met een opvoering van „Een nacht in de rimboe", toneelspel in drie bedrijven door Pierre Dumaine en Louis Brunet. Deze opvoering staat onder regie van Bob Jansen en wordt Zondagavond 12 November ge geven in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Glazenierskunst. Maandagavond 7 No vember zal dr. A. v. d. Boom in het geobuw van de Religieuze Kring te Aerdenhout, Eikenlaan 5, een lezing met lichtbeelden houden over „Middeleeuwse en Goudse glazenierskunst". Haarkunstenaar. Op het onlangs te Parijs gehouden examen voor het getuig schrift hoogste vakbekwaamheid is het diploma Des sections d' Art de la Coiffure Paris toegekend aan de Haarlemse kapper P Schultheis en zijn dochter Thea. jonge officier, zonder gezin, tien mark krijgt. Het Belgisch leger „bezet" een gebied van 17.000 m2 tussen Aken en Keulen, waar 3,5 millioen Duitsers wonen. In het alge meen is de bezetting gemoedelijk en rustig. Vele Duitsers drijven een winstgevende zwarte handel met de Belgische troepen, onder meer in sigaretten. Zaterdagsavonds dansen vele Belgische militairen in burger in Duitse danszalen. De Belgische soldaat is een „burger in uniform", zo zeggen de voormalige Duitse soldaten, die met lede ogen zien dat de Gretchens van het Rijn land met de Belgische soldaten flirten, smalend. Voor de broedende vogels was het even erg dat vier nestkasten, waarin reeds eieren aanwezig waren, door eekhoorn tjes werden geannexeerd. Ook grootoor- vleermuizen gebruiken de kastjes graag als slaapplaats, maar deze gasten plegen pas logies te vragen als de jonge vogels zijn uitgevlogen. Voor het eerst heeft dit jaar ook een bosuilenpaar in Groenendaal gebroed. De bosuil maakt zijn nest bij voorkeur in ho ge boomholen, waarbij hij dan de kauwen als felle concurrenten tegenover zich vindt, tenzij hij heel vroeg in het jaar be gint. Dat heeft dit uilenpaar dan ook ge daan want reeds op 26 Maart werd het nest met een viertal bebroede eieren aangetrof fen terwijl het omzwermd werd door kau wen. Bij de controle op 13 April werden in het nest drie jongen van zes, zeven en acht dagen oud aangetroffen. Later, op 27 April zaten nog slechts twee grote jongen in het nest. Deze kregen toen een ring van het Leids Museum voor Natuui'lijke Historie om de poot. Bij de volgende controle, op 6 Mei, waren zij uitgevlogen. Bij het verwij deren van het nest werden de restanten van een opgepeuzelde Vlaamse gaai gevon den. Naar schatting zal de uil reeds 4 of 5 Maart met het leggen van het eerste ei begonnen zijn. Het boomvalkennest zat dit jaar onbe reikbaar hoog in een eik, maar vier maan den lang waren de vogels er op vrolijke, luidruchtige wijze bezig, begin Mei met mooie bruiloftsvluchten en 22 Augustus nog met hun jongen bij het nest. Tenslotte moge nog vermeld worden, dat de sperwer na een jaar afwezigheid weer in Groenen daal is komen broeden. WASHINGTON (United *Press) De Amerikaanse dienst voor openbare gezond heid te Washington heeft een vaccin ont wikkelt dat „behoorlijke bescherming" be looft te bieden tegen zware verkoudheid, griep en soortgelijke aandoeningen die jaarlijks millioenen mensen treffen. Een eerste type vaccin bleek voor 71 percent doeltreffend in proeven op 83 verpleegden in opvoedingsgestichten. Een sterk ver beterd type zal deze winter op vijf- tot tienduizend militairen beproefd worden. De gewone verkoudheid en andere adem halingsziekten kosten de Verenigde Staten meer geld dan enige andere ziekte. Het vaccin biedt evenwel geen weerstand tegen lichte verkoudheid. De geleerden die het vaccin ontwikkeld hebben verwachten dat het vaccin immu niteit geeft voor één jaar tot vijf jaar. Phar- maceutische fabrieken bewerken het vaccin voor mogelijke toepassing op grote schaal. Er moeten veel moeilijkheden overwonnen worden voor het vaccin algemeen verkrijg baar zal zijn. Deskundigen vertrouwen dat het vaccin, dat „gedood virus" tot basis heeft, bescherming zal geven tegen infec ties veroorzaakt door adenoidale, pharyn geal en daarmee samenhangende virussen. Het vaccin is ontwikkeld door een ploeg geleerden onder leiding van de jonge viro- loog dr. J. Huebner. De charmante passagiers van deze meer dan een eexLW oude Engelse postkoets zijn op weg naar de parlementsgebouwen in Londen, waar zij een petitie voor betere wegen, getekend door drieduizend vooraanstaande Britten, aan de volksvertegenwoordiging zullen overhandigen. Amsterdam: Gemeente Universiteit: Doc toraal examen Spaanse taal- en Letter kunde: mevrouw C. C. E. de SmitKremer, Amsterdam. Bevorderd tot arts: mej. J. Paul, J. J. M. Luykx, O. Lieffijn, T. Niessing, O. P. van Buuren, allen te Amsterdam; J. H. A. van Basten Batenburg, Tegelen. Arts examen le gedeelte: mej. Y. H. Ybema, me vrouw T. WeitznerSeidemann, mevrouw O. G. ZanenLim, F. v. d. Weide, M. T. H. Moolhuyzen en C. M. Magendans, allen te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde (cum laude) op een proefschrift getiteld „De Wording van het Noord-Ooost-poldergebied" A. J. Wiggers, geboren te Leiden en wonende te Kampen. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde K: mevrouw W. Groenmanvan Waate- ringe, Amsterdam; idem D: W. Th. H. van Oers, Amsterdam. Groningen. Op een proefschrift, getiteld „Slechthorendheid en het verstaan van spraak, een onderzoek naar de validiteit van het gehoororgaan" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde R. J. H. Kruisin- ga, geboren te Grijpskerk. Voorbereidend examen godgeleerdheid: E. J. Struif, Nieuw Beerta. Candidaatsexamen geneeskunde (II b): D. Duit, Haren (Gr.); S. Visser, De venter. Doctoraal examen letteren en wijs begeerte (Nederlands): mej. U. J. Boersma, Tjerkgaast (Fr.). Leiden. Doctoraal examen scheikunde: J. C. A. M. Witkamp, Leiden; candidaats examen f wis- en natuurkunde: W. v. d. Hoek, Leiden; idem d: J. Fabius, Leiden. Delft. Candidaats examen werktuigkun dig ingenieur: J. E. Avis, Nieuwer-Amstel; A. A. Cappellen van Walsum, Velp; M. G. Herz, Haarlem; G. Koppenberg, Utrecht; J. N. C. van der Lans, 's Gravenhage; F. E. Mathysen Gerst, 's Gravenhage; J. G. Mau- rer, Rotterdam; R. J. M. Nagel,Amsterdam; H. van Oosten, Leiden; C. R. Stillebroer, Voorburg; W. F. Timmerman, Delft. Candi daats examen electrotechnisch ingenieur: H. W. ten Bosch, Oegstgeest; W. C. H. A. Botter, Delft; M. F. van Donselaar, Delft; J. H. Geels, Alkmaar; F. Gerzon, Delft; H. H. J. M. Gradus, Berlicum (N.B.); P. A. H. Hart, Delft; K. I. Kolev, Delft; C. Kraaij, Delft; W. Mueller, Rotterdam; F. J. Rutz, 's Gravenhage; J. P. Scholtz, Amsterdam; J. G. Schothorst, Delft; H. G. Smits, Delft; A. van Tussenbroek, Delft; A. Vermeer, Haarlem; S. Wolff, 's Gravenhage. Inge nieurs examen electrotechnisch ingenieur: W. Baars, Oegstgeest; J. G. Bannenberg, Roermond; P. F. Binkhorst, Haren; A. J. W. Borghout, Groningen; F. Bregman, Haren; A. G. C. van Bruggen, Enschedé; E. F. Buys Rotterdam; B. Corts, Zeist; C. L. van Dam, Hengelo (O.); P. H. J. F. van Ginkel, Delft; F. M. van Gogh, Voorburg; J. P. de Groot, Hilversum; O. J. Grosch, 's Gravenhage; A. W. Guinee, Boxmeer; G. O. W. de Jong, Voorburg; A. van der Kaaij, Delft; W. R. Kollewijn (met lof), Leiden; A. Korpel (met lof), Rotterdam; H. J. van der Laan, Maas tricht; J. G. T. Luijpers, Well; A. Maat, Rotterdam; D. Nederlof, Leiden; Ong Sing Han, Hilversum; G.H. Plantinga, Bolsward; M. T. Rubaij Bouman, 's Gravenhage; J. A. Sam wel (met lof), Wateringen; J. H. M. Scholten (met lof), Tubbergen; G. J. Schot, 's Gravenhage; A. F. Schwarz, Delft; T. I. Sprenger, Wageningen; J. J. G. Warringa, Vught; F. J. Wassink, Schiedam. Utrecht: Doctoraal-examen Pharmacie: W. Langbroek, Utrecht. Doctoraal-examen Psychologie: R. J. A. G. baron van Itter- sum, te Hilversum. Candidaats-examen Tandheelkunde: K. A. Hoeksema, Leeuw arden; F. Raadsheer, Bussum; D. J. Schutte, Waddinxveen; R. Visser, Utrecht. Docto raal-examen Tandheelkunde: F. W. Bur ger, Eefden; A. J. W. van de Laar, Boxtel; D. Lubsen, Amsterdam; H. Menalda van Schouwenburg, Utrecht; J. J. Otto, Pernis; J. L. H. Rompen, Soest; J. H. Sommer, Den Haag; D. Ph. H. van Wickevoort Cromme- lin, Utrecht; mej. C. F. Th. van Zeigen- weidt, Bussum. Nijmegen: Candidaats-examen 2e gedeel te Geneeskunde: W. F. F. D. van Douveren, Raalte; F. M. A. Duysens, Roermond; L. J. Ponten, Nijmegen; J. A. Rammelo, Axel; P. G. A. Rammelo, Helmond; J. Th. A. M. Weytens, Eindhoven; W. F. M. Willemse, Zwolle; mej. J. M. W. Coolen, Eindhoven. Candidaats-examen Paedogagiek: mej. C. C. M. v. d. Lugt, Breda. Doctoraal-examen Paedagogiek: C. L. Heynen, Heerlen. Doc toraal-examen Politieke en Sociale Weten schappen: Chr. H. A. Martens, Linden (N.B.). Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs: Semi-Artsexamen: mej. Tan Giok Lwan, Rotterdam; J. Tonckens, Uithuizen; R. Alberts, Rhenen; G. J. van Steenis, Amersfoort; W. Lofvers, Sneek. Artsexa men: mej. E. Berkhouts, Rotterdam; J. van Toledo, Sliedrecht; T. Bottema, Klundert; A. E. E. Lievens, IJzendijke; F. J. J. M. Oosterholt, Groenlo; A. W. Peuchen, Rot terdam; W. J. de Beyer, Rotterdam; H. A. L. M. Mudde, Haarlem. Amsterdam. Vrije Universiteit: candi daatsexamen Engelse Taal- en Letterkun de J. J. M. Echteld, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13