Drieduizend beroepen worden in beeld gebracht BRYLCREEM ALPHENAAR GRAMOFOQN r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Van groot belang voor de Arbeidsbureaux Volgens minister Van Thiel willen 5000 Ambonezen naar him land terug JEUK D.D.D. Wereldnieuws Werk van vele jaren Nationale bloementen toonstelling in Arnhem De radio geeft Zaterdag Hij verwacht in 1956 nog een stroom van repatriërenden uit Indonesië Hertebok gevangen maar weer ontkomen ViocU ia Let zo 2 Landbouwers veroordeeld houdt Uw haar in top-conditie' BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM houdt BRYLCREEM geeft 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Electrische tram te Nijmegen wordt opgeheven Kerkelijk Nieuws Justitie kreeg inlichtingen V oedsel vergif tiging Bolvormige tanks VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 Het aantal in ons land bekende en beoefende beroepen is de drieduizend gepasseerd. Er bestaat trouwens een voortdurende variatie in de beroepenlfyst: er komen nieuwe beroepen en andere verdwenen weer, hetgeen uiteraard nauw samenhangt met de ontwikkeling van de techniek. Nu gaat het er niet alleen om, dat de beroepen worden geregistreerd, maar ook dat wordt omschreven wat onder een bepaald beroep verstaan wordt, aan welke eisen de beoefenaar ervan moet voldoen. Dat gebeurt door beroepsanalisten, die er dagelijks op uit trekken om beroepen te leren kennen en te beschrijven. Het spreekt vanzelf, dat hun werk van zeer groot belang is voor de arbeidsbureaux, die immers bij hun bemiddeling en hun adviesbureau voor beroepskeuze in belangrijke mate profijt trekken van de aldus verzamelde gegevens over de verschillende vakken en beroepen: het werk van de beroeps analisten maakt, dat men een juist beeld krijgt van een beroep. Van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, mr. ir. E. R. Deves, vernamen wij tenminste, dat de taak van een beroepsanalist van grote betekenis is voor de bemiddelaars en de ambtenaren van de afdeling beroepskeuze. Hij verheug de zich er over, dat er functionarissen in de provincie Noordholland werkzaam zijn, van wiens diensten hij gebruik kan maken. Indien de ambtenaren een analyse van een bepaald beroep bestudeerd hebben kunnen zij er profijt van trekken bij de beoordeling van ingeschrevenen, die een werkkring zoeken of van beroep willen veranderen. Na het opmaken van een analyse zijn vele gegevens verzameld over een bepaald be roep. Reportage In de provincie Noordholland vervult o.a. de heer W. C. Feelders voor het Rijks Ar beidsbureau de functie van beroepsanalist en hij bezoekt regelmatig bedrijven om zoals hij het uitdrukt reportages te ma ken van het werk van een of meer werk nemers. Daarbij gaat hij na wat een beroep inhoudt, welke eisen er aan het werk wor den gesteld, waarbij handvaardigheid en de psychische toestand ook in ogenschouw worden genomen, welke machines en ge reedschappen gebruikt worden en welke re sultaten bereikt worden. De beroepsanalist dient zich geheel in te werken in het be drijf en in het werk van degenen, van wie hij een analyse moet maken. Ook behoort tot zijn taak aandacht te besteden aan lichame lijke verrichtingen en arbeidsomstandighe den en voorts aan structuuraspecten en nevenaspecten. De opleiding en de prestaties van hem, wiens analyse wordt opgemaakt, spelen een speciale rol. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat er zeven „lagen" te onderschei den zijn, namelijk: beroepen, waarbij geen gevarieerd werk verricht behoeft te' wor den, beroepen met enige variatie, waarbij het inwerken niet veel tijd eist, beroepen met een bepaalde geoefendheid, die een ontwikkeling eist van vier tot zes maanden, beroepen van een geschoold vakman die technische kennis heeft opgedaan opspeci- aie scholen en beroepen voor hen, die een academische graad verworven hebben. In Nederland werken voor het Rijksar beidsbureau, dat in Den Haag gevestigd is. dertien beroepenanalisten, van wie er twee hun arbeidsterrein in Noordholland hebben. De gegevens worden verzameld en gesec- teerd en dan wordt gebruikt gemaakt van analyses, opgemaakt in diverse streken van ons ïand. Een beroepsbeeld wordt samen gesteld en om te trachten, dat zo volmaakt mogelijk te maken wordt het ontwerp nog gezonden naar technici en experts voor het inwinnen van adviezen. Het is natuurlijk niet mogelijk in korte tijd beroepsbeelden van de ruim drie duizend beroepen te maken. Daar gaan vele jaren overheen. Het werk beperkt zich tot het maken van analyses van prominente beroepen, maar er is al zoveel arbeid in de afgelopen zeven jaar verricht, dat de amb tenaren van de bemiddeling en van de be roepskeuze gebruik kunnen maken van analyses. Aan de hand van de beroepsbeel den kan geadviseerd worden welk beroep een jongeman kan kiezen of welk beroep gekozen kan worden, als men niet meer in zijn eigen vak kan slagen. Er wordt dus aan de toekomst gewerkt. In het voorjaar van 1956 wordt in het Arnhemse park „Sonsbeek" een nationale bloemententoonstelling gehouden. Het ini tiatief hiervoor is genomen door de af deling Arnhem van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Stichting „Sonsbeek-Flora", die onlangs in het leven is geroepen. Bij de tentoonstelling zal het gehele park met de watervallen en de grote vijver wor den betrokken, uitgezonderd het Noordelijk bosgedeelte. Behalve de buitenbeplanting, waar tulpen, hyacinten, narcissen, crocus- sen, blauwe druifjes en vele andere voor jaarsgewassen zullen bloeien zal een ten toonstellingsgebouw worden opgericht, waar zowel een permanente als een wisse lende tentoonstelling van planten en bloe men zal worden gehouden. In een afzonder lijk gedeelte van het park zullen ook voor beeldtuinen worden aangelegd. Reeds zijn honderdduizenden bollen ge plant. Conform de eis van de procureur-gene raal heeft het gerechtsof te Arnhem het vonnis van de Zwolse economische politie rechter tegen vier landbouwers uit Elspeet bevestigd. Zij kregen ieder een geldboete van een gulden of een dag hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen vee (een tot vier runderen) met be vel tot teruggave van de opbrengst van het in beslag genomene aan de verdachten. De Zwolse politierechter had deze land bouwers veroordeeld wegens de overtre ding van voorschriften, gesteld krachtens de wet Bestrijding Tuberculose onder Rundvee. De verdachten beriepen zich op godsdienstige bezwaren. Nog drie leden voor Comité voor commerciële televisie Naar wij vernemen zijn tot het Comité de patronage, dat zoals wij onlangs be richtten is opgericht met het doel, de regering en het parlement in overweging te geven de toepassing van commerciële te levisie op enigerlei wijze mogelijk te ma ken en te willen bevorderen, alsnog toege treden de heren mr. D. A. Delprat te ADVERTENTIE Uw haar gezond, Uw hoofd huid fris Uw haar een natuurlijke fraaie glans - geen plakkende vettigheid Beccham (Nederland) IS.F voor F.ngroi Jacq Mol N.V.. Amsterdam De Nijmeegse raad heeft Donderdag avond zich er mede verzoend, dat de elec trische tram op alle lijnen zal worden op geheven wegens de slechte toestand van rails en rijdend materieel. Daarmede ver dwijnt ook de electrische „Bergbaan" BeekBerg en Dal. Op alle lijnen zullen nu bussen ingevoerd worden. Ned. Hervormde kerk Aangenomen naar Almelo (toez.) J. W. Schipper te Vroomshoop; naar Drumpt en Amsterdam, prof. dr. ir. J. C. Staveren te bedankt voor Rekken H. van Arkel, zen- Arnhem en T. J. Twijnstra te Bilthoven. dingspredikant met verlof te Oegstgeest. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTElJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD.': BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen, 12.00 Pla ten. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in!, avondgebed en liturg, kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.22 Koninklijk bezoek aan Suriname. 23.32 24.00 Platen met toelichting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Vrouwenkoor. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Ko ninklijk bezoek aan Suriname. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lich te muziek. 14.50 Dansmuziek. 15.20 Streek- uitzending. 15.45 Omroekorkest en koor. 16.30 Het volle pond. causerie. 16.45 Platen. 17.10 Actualiteiten. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlan tisch allerlei. Een en ander over de 15 lan den van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Radiophilharmonisch orkest en solist. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws, en S. O. S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 Gevarieerd programma. 21.05 Filmvei-zoek- programma. 21.30 Pauze. 21.35 Een avond in St. Germain des Prés. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mu zikale Kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Orkest-concert. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Amusementsmuziek. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Koorconcert. 18.05 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19 00 Nieuws. 19.40 Chansons. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Operettemuziek. 22.15 Nieuws. 22.30 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten voor de dag, en: Vorm en kleur. Sport (Op 224 en. 49 m.). voor al uw KRUISWEG 49 - HAARI.F.M tl TEL. 11532 De minister van Maatschappelijk Werk, mr. Van Thiel, heeft in antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over zijn begroting medegedeeld dat de stroom van repatriërenden uit Indonesië dit jaar belangrijk is toegenomen. Hij verwacht in 1956 geen vermindering. Hij is echter niet van mening dat de omstandigheden in In donesië zich zodanig in ongunstige zin zul len wijzigen dat het redelijk belang van alle Nederlanders aldaar hun spoedige overkomst naar Nederland wenselijk zal maken. Sinds 1 Januari van dit jaar is voor de overtocht, van 2668 personen een rijksvoor schot voor de overtocht verleend. Op ver zoeken ten behoeve van 1224 personen werd afwijzend beschikt. Op 1 October wachtten nog 2000 perso nen, die een toewijzing hebben gekregen, op overtocht. De regering heeft maatrege len genomen om hen nog dit jaar naar Nederland over te brengen. Terugkeer van Ambonezen De minister herinnert eraan dat de Indo nesische regering zich onlangs bereid heeft verklaard mede te werken aan de terug keer van in Nederland verblijvende Am bonezen. Uitingen van een Indonesische woordvoerder wezen er aanvankelijk op, dat van repatriërende Ambonezen een zo genaamde spijtbetuiging zou worden ge vraagd. Latere verklaringen wezen in de richting van een loyaliteitsverklaring, tiet officiële standpunt wordt nog afgewacht. Over de organisatie van de terugkeer is het overleg nog niet begonnen. Het ligt in de bedoeling van de Indonesische regering degenen die repatriëren niet in kampen on der te brengen, maar hen met hulp van de overheid en bijgestaan door particuliere or- ganisaties te laten reizen naar de plaatsen waar zij zich wensen te vestigen en waar eventueel familieleden wonen. De Neder landse regering is bereid de overtochtskos- ten voor haar rekening te nemen en boven dien een tegemoetkoming te geven in de kosten van het levensonderhoud gedurende de eerste maand van hun verblijf in Indo nesië. Op voorstel van de Indonesische regering zal de repatriëring voorlopig beperkt blij ven tot 50 gezinnen per maand. De terug keer moet een vrijwillige daad van betrok kenen zijn, waarop door de regering geen invloed zal worden uitgeoefend. De minister heeft reden om aan te nemen dat ongeveer 5000 Ambonezen van de ge boden gelegenheid tot terugkeer gebruik zullen maken. Het beleid inzake de in Nederland ver blijvende Ambonezen is onlangs gewijzigd. De massale verzorging wordt veranderd in een systeem van zelfverzorging. De minis ter kan nog geen overzicht geven van de financiële gevolgen van het nieuwe beleid, aangezien het peil der uitgaven in belang rijke mate zal worden bepaald door het bedrag dat nodig zal zijn voor het doen van uitkeringen aan hen die geen of onvol doende inkomsten hebben om in hun le vensonderhoud te voorzien. Ten aanzien van de sterkte van deze groep zijn onvol doende gegevens beschikbaar. Van de on geveer 4000 arbeidsgeschikte mannen is be kend, dat ongeveer 2400 in het arbeidspro ces zijn opgenomen. Daarvan voldoen 800 aan de verplichtingen der bijdrageregeling 1954 en 1600 niet. Van het resterend aantal van 1600 arbeidsgeschikte mannen moet aangenomen worden dat een aantal van hen verborgen heeft weten te houden dat zij in enigerlei vorm inkomsten hebben. Een raming van het bedrag dat voor het doen van uitkeringen nodig zal zijn, is pas mogelijk als ten aanzien van de inkomsten van deze groep over de juiste gegevens kan worden beschikt. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De moord te Harderwijk Een gevolg van het verhoor van de 22- jarige ex-militair L. P. uit Amsterdam is, dat er nog een aantal andere personen verhoord zal worden naar aanleiding van de moordaanslag op mejuffrouw Dieuwke van de Vlegel by Harderwijk. Hoewel P. veel gefantaseerd moet heb ben, schijnen er toch nog enkele kleine aanknopingspunten -aan het licht gekomen te zijn. Naar aanleiding van de oproep van de Justitie tot de anonierne.-hriefschrij.fs,ter heeft de Justitie, behalve een anonieme telefonische inlichting, inmiddels ook nog enige schriftelijke inlichtingen gekregen, waarvan de afzenders zich echter eveneens anoniem hebben gehóuden. ADVERTENTIE Voor dames en heren vanaf f 14.75 Toen de buren van het echtpaar De la B. aan de Gaaiweg te Apeldoorn geduren de meer dan een etmaal geen enkel levens teken van dit echtpaar vernamen, stelden zij de politie hiervan in kennis, die zich lot de woning toegang verschafte en binnen het echtpaar bewusteloos op bed vond. De echtgenoten werden direct naar het Ju- lianaziekenhuis. overgebracht, waar in de loop van de dag een lichte verbetering in hun toestand viel waar te nemen. Ver moed wordt, dat het echtpaar een ernstige voedselvergiftiging heeft. Men heeft etens resten voor nader onderzoek naar een la boratorium gezonden. De hertebok uit Groenendaals vriende lijke kamp, die nu al enige weken door Kennemerland zwerft en Woensdagnacht in Velsen opdook, lijkt de vrijheid blijvend te verkiezen boven het geregelde huiselijke leven. De bok is namelijk gistermiddag na een nachtelijke bezichtiging van bijkans heel IJmuiden achteraf blijkt, dat hij zelfs achter het politiebureau is geweest, maar zijn belagers, die met touwen op jacht waren te slim af was op het buitengoed „Waterland" van de familie C. F. v. Tuyll v. Serooskerken terecht gekomen. Tegen vieren zag mevrouw v. Tuyll de zes-ender genoeglijk op een blaadje knabbelend over de weide van het landgoed drentelen en zij had met behulp van wat voer niet de minste moeite de zwerveling naar zich toe te lokken, waarna het hertebeest zelfs ge willig meeging naar het kampje, waarin doorgaans de paarden en de poney met de ganzen van de familie bivakkeren. Toen echter het hek achter hem gesloten werd en mevrouw v. Tuyll naar huis ging om telefonisch Grocnendaal ervan te ver wittigen, dat de vluchteling onder arrest was bovendien moest er wat nieuw voer komen, want meneer bleek wel wat te lus ten moet de bok zijn situatie doorzien hebben. Met het gevolg, dat hij met een aanloopje en een sierlijke sprong ten tweede male de vrijheid hernam en in Noordelijke rich ting tussen het struikgewas verdween. Ver moedelijk naar Velserbeek, waar ook een hertekamp is, zodat de hoop nog altijd aanwezig mag blijven, dat hel beest voor de derde keer een hek „neemt", maar nu in de goede richting. Het beest schijnt inderdaad in de rich ting Velserbeek te zijn uitgeweken en heeft daar de hele nacht rondgespookt, ook over de Rijksweg, waar yriendelijke Velsenaren met broodkorsten naar hem hebben lopen zoeken. Tegen een uur of twee had men hem in het park opgesloten - tenminste zo dachten de ijverige dienaren van wet en orde, die alle toegangen tot het park hadden afge sloten en reeds naar Heemstede hadden ge telefoneerd om assistentie. In de vroege morgen zouden er deskun dige hertenvangers van de Heemsteedse plantsoendienst met vangnetten komen om de bok op Velsens territoir te ver schalken, maar dit vroegertje is niet door gegaan, want de zwerver heeft, naar hij al enige keren bewees, aan een klein gaatje meer dan genoeg om de blijkbaar zeer aantrekkelijke vrijheid blijvend te behouden. Zodat hij er weer tussenuit trolj via een opening in het hek rond Vel serbeek bij het pompstation van de riool waterzuivering. Het dier is later nog in het buiten Wa terland aangetroffen, waarbij hij met een eerbiedige boog om het kamp heentrok, wat hem eerder op de dag bijna noodlottig werd en ook het aangrenzende buiten Beeckestein is met een bezoek vereerd. Maar gevangen is het hert niét. Het hert snuffelde vanmorgen in de Hoo- gergiet van het buiten „Waterland", is daarna het grote hek van „Waterland" bin nen gewandelt en bevond zich tenslotte bij de vijver van het buiten. Weer zijn alle toegangen gesloten, maar meneer zal wel een gaatje weten. Ontwerp. De nieuwe Saarlandse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp-kieswet voor de verkiezingen van 18 December. Het ontwerp zal on verwijld bij de Landdag worden inge diend. Opgeheven. De avondklok in de Turkse hoofdstad Ankara, die werd ingesteld na de anti-Griekse ongeregeldheden in Turkije op 6 en 7 September, is opge heven. Bezorgdheid. De vijftien leden van de Afri kaans-Aziatische groep van landen heeft een ontwerp-resolutie in de spe ciale politieke commissie van de UNO- Assemblée ingediend, waarin uitdruk king wordt gegeven aan „bezorgdheid over het voorzetten der apartheids politiek van Zuid-Afrika". Minder. In het afgelopen jaar zijn minder immigranten in Canada aangekomen dan in de voorgaande vier jaren. Ne derland staat op de vijfde plaats met 6.367 personen en Engeland weer boven aan met 15.539. Vermoedelijk zal het jaartotaal de honderdduizend nauwe lijks bereiken. In de voorgaande vier jaren waren de totalen gemiddeld twee honderdduizend. Opgeblazen. De Britse militaire autoritei ten op Cyprus hebben beperkingen op gelegd aan alle zeelui van buitenlandse nationaliteit die Cypriotische havens aandoen. Aanleiding tot deze actie is een bomaanslag op drie Nederlandse zeelieden. Alle zeelieden moeten tot nader order om drie uur des middags aan boord zijn en de passagiers óm twee uur. In Paphos is een zeventien-jarige scholier tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in bezit hebben van een stengun. Hij was ook beschul digd van medeplichtigheid aan een po ging om het gerechtshofsgebouw op te blazen. Belangen. In opdracht van president Eisen hower heeft het Amerikaanse departe ment van Defensie schout-bij-nachl Richard Byrd belast met de leiding van alle aangelegenheden betreffende de Amerikaanse belangen in het Zuidpool gebied. Er is sprake van dat de Ameri kaanse regering een permanent bureau voor Zuidpoolzaken zal instellen. Stijl. In de Chinese landstreek Iketsjao. aan de oever van de Gele rivier, zal op de plaats waar de grote Mongoolse keizer Gengis Khan is begraven, een mauso leum in Mongoolse stijl worden opge richt. Gengis Khan was aan de regering van 1162 tot 1227. Demonstratie. Nabij de Zuidkust van En geland zijn drie Britse straalvliegtuigen van het type „Hawker Hunter" veron gelukt als een gevolg van brandstofge brek. De drie piloten kwamen in veilig heid. De drie toestellen namen deel aan demonstraties, die door een Amerikaan werden gefilmd. Toen het weer omsloeg konden zij hun bases niet meer berei ken. Keizerrijk. In Hamburg is een blad Kaiser und Reich" verschenen, dat om de ve_r- tien dagen zal verschijnen. Het blad noemt zich de eerste krant voor de we deroprichting van de monarchie in een verenigd Europa. De hoofdredacteur, Wilhelm Werth, heeft zich benoemd tot leider van de „volksbeweging voor kei zer en rijk" die een nieuw keizerrijk onder de Hohenzollern's voorstaat. Overleden. Op 66-jarige leeftijd is te New York overleden de schrijver en docent Dale Carnegie, die vermaardheid ver wierf met het boek „How to win friends and influence people" (1936). In 1912, toen hij 24 jaar oud was, hield Dale zijn eerste openbare lezingen voor de YMCA in New York. Aanvaard. President Coty van Frankrijk zal het volgende jaar een officieel be zoek aan Chili brengen. Coty heeft een uitnodiging van de Chileense regering aanvaard. Overgave. De Oostenrijkse politie heeft Alois Grimberger, die van 1945 tot 1949 hoofdcommissaris van politie in Urfahr was, gearresteerd op beschuldiging drie personen te hebben ontvoerd, onder wie een vrouw, teneinde ze over te geven aan de Russische bezettingstroepen. President. President Joao Cafe van Brazi lië is na een hartaanval naar een zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand is volgens een medisch bulletin niet ernstig. Meisjes. Voor het eerst in de geschiedenis van de Islam zullen op de universiteit El Azhar te Cairo twee meisjes worden toegelaten tot de studie in de theologie. Onder. Men heeft thans een onderwatér- televisie-apparaat in gebruik genomen om de Rijn in Duitsland op bruggen- resten en scheepswrakken af te zoeken en bodemveranderingen na te gaan. Hel onderwater-beeld wordt per kabel naar het werkschip overgebracht. 39. Honnepon liep naar de tafel en keek met knipperende ogen naar de vele glazen water, die daar stonden. „Welke is nou het glas, dat we hebben moeten, baas?" vroeg hij verward,,, er staan er zoveel!" „Ah! Je ziet, dat mijn plan goed werkt", fluisterde Pat Panda toe, „de spionnens zijn in de war door al die glazens!" Maar hierin bleek de grote detective zich te heb ben misrekend. „Jij dom als olie!", siste Chl Fon, zijn huurboef driftig opzij du wend. „Wij makkelijk uitzoeken. Wij ma ken wegen alle glassies en het ZWAARSTE moet zijn oudwijsman glassie!" Deze op merking werd gehoord, door iemand, die stiekum door het patrijspoortje gluurde. Het was Joris Goedbloed, die na een korte rust weer op het oorlogspad was gegaan. „Ei, ei", mompelde hij, „ik schijn juist op tijd te komen om enige belangwekkende wetenswaardigheden omtrent het geheim zinnige glas water te vernemen! Thans zal het mij wellicht duidelijk worden, waarin de waarde ervan is gelegen!" VROEGER waren alle vloeistof- of gas tanks die we in het landschap ontwaarden cylindervormig. De aanblik hiervan was weliswaar niet mooi, maar we wisten in ieder geval waar we ons aan te houden hadden; de cylindervorm scheen zich nu eenmaal voor opslag van vloeistof of gas le lenen, en daarmee was de zaak voor ons buitenstaanders volkomen afgedaan. Maar voor de technici was de kwestie toch nog niet ten einde. Natuurlijk kan een ste vige cylindervormige tank met gas worden gevuld of met vloeistof worden volgegoten. Maar dat is eigenlijk de vraag niet. Nemen we met een der gelijke grove oplossing genoe gen, dan zouden de tanks met evenveel recht de vorm van een kubus of een pyra- mide kunnen hebben. Ook die voorwerpen kunnen we met gas of vloeistof vullen wanneer de constructie maar stevig ge noeg is. Voor de technicus luidde dus de vraag niet, of bepaalde vormen van tanks kunnen voldoen, maar wat of de meest ideale vorm voor een tank is. Dat blijkt de bolvorm te zijn. Dit kan gemakkelijk worden ingezien met gehulp van een dunne vlakke plaat, die slechts een zeer geringe druk kan op nemen zonder te vervormen. Zodra de druk iels groter wordt, zal een buigend moment optreden, waartegen de plaat niet bestand is, zodat hij gaat vervormen. Grote vierkante, of rechthoekige bakken kunnen dus alleen dan voor grote inhouden wor den gebruikt wanneer de platen voldoen de verstijfd worden. Nemen we nu een plaat die in één rich ting gekromd is (zoals bij de cylinder vormige tanks) dan kan de druk die lood recht op het vlak slaat worden opge- vangen, waardoor een trekspanning in de plaat ontstaat. De plaat wordt nu niet doorgebogen, maar er wordt aan getrok ken. En u weet, dat het aanzienlijk meer krachtsinspanning kost een stuk blik uit elkaar te trekken, dan het te buigen. Door de tank in één richting te krommen, kun nen dus aanzienlijk grotere spanningen worden doorstaan. Maar nu gaan we nog een stapje verder. Iedereen zal zich kunnen voorstellen, dat icat voor het ene geval geldt, ook voor het andere geval op gaat. Door de plaat in twee richtingen te krommen, zullen J immers alle krachten, die het buigen van de plaat beogen, in trekspanning en worden omgezet. De dubbel gekromde plaat (die dus in twee richtingen gekromd is) blijkt dan ook een tweemaal zo grote druk te kunnen door staan als de plaat die in één richting ge kromd is. Hieruit volgt, dat bij gelijke plaatdikte en gelijke middellijn, een bol vormige tank tweemaal zoveel druk kan opnem.en als een cylindrische. Voor de gashouder, waar de druk in ieder punt van de tank even groot is, is de bolvorm ideaal. Maar bij een tank die voor opslag van vloeistof dient, is de druk op verschillende hoogten ongelijk, zodat ook de ideale vorm een andere zal zijn. Bij vloeistoftanks ontstaat daardoor een af platting en is de tomaatvorm ideaal. Net als bij een voetbal» die met lucht gevuld rond is, maar die een sterke afplatting krijgt, indien hij met water wordt vol gegoten. Die bolvorm brengt ons overigens in her innering de drie klassieke problemen uit de oudheid. Daarover morgen. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2