Suriname's probleem nummer één: de kleine bevolkingslandbouw shaö Met VELPON Uitgaan in Haarlem zie ie er geen barst ¥an! Het Koninklijk Paar zag vandaag: belet Indonesische pers critiseert minister Anak Agung ^Hoe is het ontstaan?^ lal dan Sociologische problemen Australische mening over Irian niet gewijzigd na minister Casey's bezoek J 3 maakt - A<nerican i yirü"11 Zwanr Hol/ stoU" Naam van uitvinder verkeerd gezet SER-advies gevraagd over te lange arbeidstijden bij broodbakkerijen Gecoördineerd opperbevel in Zuid-Oost-Azië? Nieuw centraal laboratorium van de Bloedtransfusiedienst Werkt snel en zeker Kort nieuws LIEDJE VAN VERLANGEN V. De afzet van Nederlands bier in Zweden Italiaanse parlementariërs te gast in Eerste Kamer Mussolini's dochter wil haar vader begraven Debuut van het Nederlands Kamermuziekkwintet Spreeuwentrek was door regen minimaal Examens VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 (Van onze reisredacteur) Het koninklijk program van vandaag en morgen omvat twee punten, die nauw verbonden zijn aan een van Suriname's belangrijkste problemen: de bevolkings landbouw. Vandaag bezocht de Koningin terwijd de Prins voor een vistocht op trapoen naar de Coesewijnerivier ging het district Coronie, waar een Creoolse bevolking de cocoscultuur bedrijft. Morgen ziet het koninklijk paar Lelydorp, een zowel uit technisch als sociologisch oogpunt uitermate boeiend project waarmee de Stichting voor Experimentele Landbouw de bevolkings landbouw wil stimuleren. Technisch en sociologisch. Deze beide facetten van het agrarisch probleem in Suriname doemen voortdurend op. De technische kant is duidelijk; in overgrote meerderheid boert de Surinaamse landbouwer op kleine grondjes met verouderde en gebrekkige middelen en methodes. Het geen hij na aftrek voor eigen gebruik overhoudt, is weinig en vaak van onvol doende kwaliteit. Gezien de snel groeiende bevolking van Suriname zal daar verbetering in moeten komen, niet alleen om het land zelf te voeden, maar vooral ook om tot een belangrijker export van landbouwproducten te komen, teneinde de basis van Suriname's economie, die tezeer op de bauxiet stoelt, te verbreden. Naast de technische problemen waar voor de plannenmakers zich gesteld zien en die, al zijn ze niet onoverkomelijk, toch moeilijk genoeg lijken, doen zich de socio logische voor. Want het Surinaamse bevol kingspatroon vertoont een merkwaardig stramien: 80 percent van de Creolen woont in Paramaribo, 80 percent van de Suri naamse landbouw wordt bedreven door de Hindustani en de Javanen. Behalve het feit dat in het industrieel totaal onderont wikkelde Suriname de hoofdstad gerust als overbevolkt mag worden beschouwd, het geen uiteraard het gevaar van een stede- ADVERTENT1E Shasta i, yer«'er^ c,Vi»2re Een onduidelijkheid in de kopij van ons verslag over de uitvinders-tentoonstelling n Amsterdam had tot gevolg, dat een daar in genoemde Haarlemmer (uitvinder van de speelgoed-straaljager) abusievelijk als P. van Aeken aangeduid werd. Zijn naam luidt echter P. van Velzen. lijke verpaupering inhoudt, draagt deze toestand een zo mogelijk nog groter risico in zich. Niemand kan ontkennen dat de ruwweg even grote Creoolse en Aziatische groepen door taal- en cultuurverschillen weliswaar niet van elkaar afgesloten, maar toch in ze kere mate van elkaar gescheiden worden. Wanneer deze separatie zich ook geogra fisch blijft doorzetten de Aziaten op het land, de Creolen in de stad dan zal de op den duur noodzakelijke versmelting van deze mensen tot Surinamer-in-de-eerste- plaats steeds meer bemoeilijkt worden. De terugkeer tot het land van een deel der Creoolse bevolking is niet alleen econo misch een noodzaak, maar ook politiek. Gaat zij niet door dan is het onvermijdelijk dat de snel groeiende maar moeilijk assi milerende Hindustaanse groep op den duur een overwegende positie zal gaan innemen. Hoe is deze geografische scheiding in Su riname tot stand gekomen? Het antwoord ligt in de historie besloten. In het algemeen kan men stellen dat de landbouw tot de cultuurtraditie zowel van Hindustaan als Javaan behoorde. Daarentegen heeft de Afrikaan, die de ruimte had, voornamelijk een nomadenbestaan gevoerd, waarbij hij met roofbouw in zijn behoeften voorzag. Was de landbouw de Afrikaan al onbekend, de slaventijd op de plantages maakte haar nog onbemind ook. En waar Hindustaan en Javaan na afloop van hun contractperiode gingen voortbou wen op het oude bestaan, daar trok de vrij- geworden slaaf naar de stad, die bovendien zoveel beter bij zijn levendig karakter paste. Is de terugkeer van de Creool naar het platteland nu onmogelijk? Coronie en Le lydorp geven zij het met veel voorbe houd een niet hopeloos beeld. Coronie is namelijk de uitzondering op de regel: hier houdt een overwegend Creoolse bevolking van vierduizend zielen zich bezig met de verbouw van cocospal- men en oliewinning uit de noten. Op vrij primitieve manier weliswaar, maar die kan verbeterd worden. Interessanter nog zijn de resultaten van Lelydorp. De stichting voor Experimentele Landbouw beheert hier 35 boerderijen van 5,8 en 11 ha, grotendeels beplant met overjarige gewassen (citrus, koffie, cacao, oliepalm). Gegadigden voor deze bedrijfjes worden in staat gesteld uit de bedrijfswinst het door de S.E.L. ge- investeerde bedrijfskapitaal terug te beta len en zodoende de volledige beschikking over hun boerderijtje te krijgen. Voor dit in 1950 begonnen project meldden zich evenveel Creolen als Hindustanen. Een rooskleurig voorteken, dat echter spoedig verbleekte bij de moeilijkheden, die men met de Creoolse boeren ondervond. Zij pasten zich slecht aan en de stad bleef trekken. Gelukkig is inmiddels gebleken dat de aanvankelijk verminderde animo, vooral onder de ouderen, weer terugkeert. Bij rustige vergelijking van de kansen in de stad en op het land sloeg in dit geval de voorkeur toch naar het land over. Daar de technische kant niet onoplosbaar is de Creool kan uiteraard precies even goed leren boeren als ieder ander is er dus enige hoop dat dit voor Suriname zo ongemeen belangrijke probleem kan wor den opgelost. Niet voor niets is de post voor de ontwikkeling van de landbouw (haast zestig millioen) de grootste op het budget van het tienjarenplan. Zowel om economische als om staatkun dige redenen verdienen de pogingen om de bevolkingslandbouw in het algemeen en de Creoolse in het bijzonder te stimuleren, dat zij met de grootste mogelijke energie en verbeeldingskracht worden aangepakt. ADVERTENTIE De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft het advies gevraagd van de Sociaal- Economische Raad inzake het vraagstuk van de arbeids- en rusttijden in brood bakkerijen. Ondanks het feit, dat 35 jaar geleden, toen de broodbakkerij-paragraaf van de Arbeidswet 1919 in werking trad, aan de ongebreidelde nachtarbeid van de bakkersgezellen beperkingen werden op gelegd, wordt door deze arbeiders nog steeds gedurende een gedeelte van de nacht arbeid verricht. De staatssecretaris is van oordeel, dat thans het ogenblik gekomen is, om na te gaan of hierin geen verandering kan wor den gebracht, teneinde te komen tot ver betering van de sociale positie van de bak kersgezellen; daarbij dient te worden gelet op de eventueel daaruit voortvloeiende eco nomische consequenties, alsook op de be langen van de consument. WASHINGTON (Reuter) Van wel ingelichte zijde wordt te Washington ver nomen, dat de acht bij de Zuid-Oost-Azia- tische Verdragsorganisatie (ZOAVO) die zich in de eerste plaats ten doel stelt het communisme in Zuid-Oost-Azië te be strijden aangesloten staten overwegen een nieuw, militair opperbevel in te stellen. De acht landen zijn: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Philippij- nen, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand en Pakistan. In officiële Amerikaanse kringen wilde men niet zeggen, of de ZOAVO-verdedi- gingsorganisatie naar het voorbeeld van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie zal worden hervormd. MUZIEK Vrijdag: 4 November, Concertgebouw, 20 uur: Tweede V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Solist Herman Schey, bas. Het programma ver meldt: Sinfonia van L. Leo; cantate „Ich habe genug" en de Suite in b van Bach; Lieder eines fahrenden Gesellen van Mahler en drie fragmenten uit „La Dam nation de Faust" van Berlioz. Zondag 6 November, Concertgebouw, 918 uur: Jaarlijks concours van de Neder landse Bond van Accordeon- en Mond- harmonika-orkesten. Dit jaar in Haar lem ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club. Zondag 6 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert onder auspiciën van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond ge west Noordholland met medewerking van zeven mannenkoren. Maandag 7 November, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon in de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Woensdag 9 November, Concertgebouw, 19.30 uur: De Haarlemse Nachtegalen voeren uit „De verdwenen portefeuille" zangspel van Cis Kampmeijer, ten bate van de tuberculose-bestrijding. Donderdag 10 November, Concertgebouw, 20 uur: De Christelijke Oratoriumvereni gingen van Haarlem en Heemstede zullen onder leiding van George Robert uit voeren het oratorium „Jephta" van G. F. Handel, met medewerking van het N. Ph. O. en voorts Leni Hoogland, sopraan; Wilhelmina Matthès, alt; Maartje Kliffen, alt-mezzo; Frans Vroons, tenor; Hermann Schey, bas; een meisjeskoor en Hans Brants Buys, clavecimbel. Frans Halsmuseum, Renaissancezaal, 20 uur, ingang Klein Heiligland; onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermu ziek concerteren Ans WiersemaBruins, sopraan en Helene Hubbeling, piano. Zij voeren werken uit van Handel, Mahler, Bartèk, Mozart Sjostakovitsj, Lion Or- thel en anderen. DIVERSEN Vrijdag 4 November, restaurant Boeken rode, 20 uur: Voor de vereniging Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld houdt de heer J. J. F. Delfos èen lezing met licht beelden getiteld „Mexico en Cuba, etc.". Zaterdag 5 November, Minerva Theater, Heemstede, 2.30 uur: Speciaal jeugdpro gramma „De poppetjes aan het dansen". Zaterdag 5 November, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: Feestavond van de vereniging „Musicorda", ter viering van haar zeven jarig bestaan. ADVERTENTIE In December zal ten behoeve van hei Centraal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, dat nu nog is gevestigd in het Bin nengasthuis te Amsterdam en op 5 andere plaatsen in de stad lokaliteiten in gebruik heeft, de bouw worden aanbesteed van een nieuw complex aan de Slotervaart te Am sterdam-West. Rijk en gemeenten hebben hun toestem ming reeds gegeven. De kosten worden geraamd op vijf millioen gulden. De archi tect van het nieuwe complex is de heer J. J. van der Linden. ADVERTENTIE •p\, «i«V Tegen hoofdijn, kiespijn, griep en rheumatische pijnen. DJAKARTA (PIA) De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, die op uitnodiging van de Indonesische re gering een bezoek van drie dagen aan In donesië heeft gebracht en zijn Indonesi sche collega Anak Agung Gde Agung, heb ben in een gemeenschappelijke verklaring gezegd dat de twee landen hun afwijkende standpunten ten aanzien van Irian (Weste lijk Nieuw-Guinea) zullen handhaven en dat deze kwestie door middel van vreed zame besvrekingen behandeld moet wor den, met de sterke wens de vrede en het evenwicht in Zuid-Oost-Azië te bewaren. In de verklaring wordt de nadruk ge legd op de wederzijdse wens tot een zo groot mogelijke samenwerking. Australië zal nog 120 studiebeurzen voor Indonesiërs ter beschikking stellen en beide landen zullen culturele attaché's uitwisselen. Er hebben reeds vijhonderd Indonesiërs in Australië gestudeerd. Het oppositie-blad „Merdeka" stelt vast dat Anak Agung er niet in is geslaagd verandering te brengen in het Australische standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea. Het blad noemt dit een bittere pil voor mr. Anak Agung en een les, „waaruit hij kan leren, dat zijn diplomatie, gebaseerd op het trekken van een vriendelijk ge zicht, op een mislukking is uitgelopen". Het blad zegt dat „ook Nederland er niet zo op is gebrand besprekingen met Anak Agung te beginnen, wiens positie na de al gemene verkiezingen onzeker is". Het blad zegt tenslotte, dat de positie van Anak Agung zwak is, „niet alleen door het on zekere bestaan van het kabinet, maar ook omdat hij niet door het volk wordt ge steund". Inmenging De Duta Masjarakan (Nahdatul Ulama) merkt op, dat de Australische opvatting dat Nieuw-Guinze Nederlands gebied is feitelijk niet kan worden uitgelegd als het eerbiedigen van de onschendbaarheid van het Indonesisch gebied, waarover ook in de gezamenlijke verklaring wordt gesproken. Het blad betreurt het, dat president Sukar no, die in staat is diplomaten gunstig te stemmen voor de Indonesische zaak, de ge legenheid heeft laten voorbijgaan Casey te ontvangen. Ook het onafhankelijke „Indonesia Raya" beschouwt het Australische standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea als inmenging en in strijd met de verklaring. Het onaf hankelijke „Trompet Masjarakat", dat in Surabaja verschijnt, meent, dat Sukarno minister Casey niet heeft ontvangen, om dat deze voorstander is van „De Neder landse bezetting van Nieuw-Guinea". Onervaren Suluh Indonesia, dat fel critisch staat te genover de buitenlandse politiek van Anak Agung, beschouwt het bezoek van Casey als een poging Indonesië te bewegen niet zo veel aandacht te besteden aan Nieuw- Guinea. Het meent, dat Indonesië door de toenadering van Anak Agung in een Ne derlands-Australische val is gelopen. „Deze landen trachten een onervaren minister te bewegen de Indonesiche eis te verzachten en de kwestie Nieuw-Guniea buiten de UNO te houden". R a sis De Indonesische goodwill-missie onder leiding van mr. Roem is uit Australië in Djakarta teruggekeerd. Mr. Roem noemde de resultaten van de reis, die vrijwel ge heel overeenkomen met de uitslag van de besprekingen tussen Anak Agung en Casey, bevredigend. Mr. Roem verklaarde, dat niettegenstaande het feit, dat er verschil van mening is over enkele vraagstukken er een hechte basis voor vriendschap tus sen beide landen aanwezig is, waarop kan worden voortgebouwd. Mr. Roem zei des tijds bij aankomst in Melbourne dat een deel van de zestig millioen inwoners van Java naar Irian moet worden overge bracht, indien Indonesië de souvereiniteit over dit gebiedsdeel krijgt. Hij ontkende, dat Indonesië dan het gehele eiland voor zich op zou eisen. Burgemeester van Zierikzee. Na een langdurige ziekte is te Amsterdam op 64- jarige leeftijd overleden jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye, burgemeester van Zierikzee. De heer Schuurbeque Boeye werd op 22 October 1891 te Middelburg geboren. ADVERTENTIE Vraag de juiste soort Het liedje van verlangen zingen kin deren die niet naar bed willen. Het is evenwel niet verlangen in de zin van: wensen, waarmee wij hier te maken heb ben, maar verlangen in de betekenis: langer, verlengen. Het is dus hetzelfde als: uitstel: In een zijner sonnetten maakt Hooft een woordspeling op deze dubbele betekenis van verlangen, waar hij zegt: 't schijnt dat verlangen daar zijn naam af (van) heeft gekregen, dat ik de tijd die ik verkorten wil, verlang, dat wil zeggen: langer maak en: verlangen de doorbreng, smacht naar mijn gelief de. In oude geschriften komt men de vorm verlengen en 't liedje van verlen gen herhaaldelijk tegen. Zaterdagavond geeft het Rotterdams To neel ten bate van Weldadigheid naar Ver mogen een galavoorstelling in de Haar lemse schouwburg van „Bekentenis" door Ronald Miller in de vertaling van Caro van Eyck, die men hier ziet in een scène met Jan Teulings. Zaterdag 5 November, hotel „Het wapen van Heemstede", 20 uur: De Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen" voert op „Om wille van de smeer" van Ed. Terlingen. Zaterdag 5 November, H.K.B.-gebouw, Tem peliersstraat, 20 uur: De Toneelvereniging „Heemstede West" voert op „Narcose" van Will van der Berg. Zondag 6 November, Minerva Theater, Heemstede. 14 en 16.15 uur: Speciaal jeugdprogramma „De poppetjes aan het dansen". Zondag 6 November, restaurant „Dreef- zicht", 20 uur: Feestavond van de vereni ging „De Oosthoek". Het gezelschap „De Liester" voert op „Greet Bos" van Martin van Leeuwen. Dinsdag 8 November, café-restaurant Brink- mann, 20 üur: De heer A. Kokke, men tor bij de A.N.W.B. geeft voorlichting over kamperen onder auspiciën van het Inst voor Arbeidersontwikkeling. Woensdag 9 Nnvcmber, Stadsschouwburg, 20 uur. De F Rederijkerskamer Alber- dingk Thijrr een opvoering van „De gelukkigste c van je leven" van J. Dighton. Eveneens op Donderdag 10 No vember. TONEEL EN DANS Vrijdag 4 November, Stadsschouwburg. 20 uur: Voor de Vereniging Geloof en Weten schap treedt op Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Solisten: Ltnda Manez. Maria Huisman, Willy de la Bye, Jaap Flier, Aart Verstegen en Con rad van de Weetering. Aan twee vleugels: Peter Rester en Bob Heppener. Zaterdag 5 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt onder regie van Bob de Lange „Bekentenis" van Ronald Miller. Medewerkenden zijn Jan Teulings. Caro van Eyck, Eric van Ingen, Leo de Hartogh, Jan Lemaire en anderen. Décor: Alan Fagg. Gala-voorstelling ten bate van de vereniging „Weldadigheid naar vermogen". Zondag 6 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel met „Be kentenis" van Ronald Miller. Voor mede werkenden: zie onder Zaterdag. Maandag 7 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een abonnementsvoorstelling van „Mariana Pineda", door Federico Garcia Lorca in de vertaling van J. W. F. Werumeus Bu- ning, onder regie van P. Scharoff, met Ank van der Moei', Johan Schmitz, Ko van Dijk en vele anderen. Dinsdag 8 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert op „De man de vrouw en de moord" van André Roussin, onder regie van Fons Rademakers. In de hoofdrollen Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Mien Duymaer van Twist. Henk van Ulsen en Pierre Myin. Décor, George Wakhévitch. Woensdag 9 November, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: Onder auspiciën van het Inst. voor Arbeidersontwikkeling voeren De Verenigde Spelers, onder regie van Guus Verstraete op „Het Verraad", naar het boek van A. M. de Jong, met Lies de Wind, Gerrit Linderberg, Annie Koen, Jan Lemaire en anderen. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland. 20 uur. De directeur-generaal van de Zweedse maatschappij, die belast is met de afzet van bier in Zweden, heeft toegezegd de wen sen van Nederlandse bierexporteurs naar Zweden opnieuw te zullen overwegen, na dat hij een onderhoud had gehad met een vertegenwoordiger van het Nederlands Centraal Brouwerijkantoor en een ver tegenwoordiger van een der grote Neder landse brouwerijen, die in verband met deze aangelegenheid in Zweden zijn. Van Ne derlandse zijde is geklaagd, dat Nederianas bier slechts in enkele Zweedse zaken werd verkocht. Een groep van 11 Italiaanse parlemen tariërs is deze dagen de gast van de Ne derlandse groep der Parlementaire Unie en werd Donderdag ontvangen in het ge bouw der Eerste Kamer. In de vergaderzaal werden de gasten welkom geheten door de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, die wees op de culturele banden tussen beide landen. Namens de Nederlandse groep der Inter parlementaire Unie sprak jhr. mr. M. van der Goes van Naters een kort woord. Hij constateerde dat. hier twee vleugels van de Europese Interparlementaire Unie verenigd waren. Het na-oorlogse politieke en cultu rele contact is na de oorlog tussen beide landen innig geweest, ondanks het feit, dat ze tijdens de oorlog in verschillende kam pen waren. Hij noemde deze ontvangst een bewijs van de Europese solidariteit en een reden te meer om zich ernstig te bezinnen op de vorm van een toekomstig Europa. FORLI (Reuter) Gravin Edda Ciano, de 44-jarige dochter van Mussolini, heeft een beroep gedaan op de Italiaanse rege ring om het stoffelijk overschot van haar vader terug te geven. Zij deed dit beroep ten overstaan van een menigte vanaf het bordes van een kerk te Forli in Noord- Italië, waar op Allerzielen een dienst voor Mussolini's zielerust was gehouden. Zij en haar moeder Rachele, die ook aanwezig v/as, hebben de regering om toestemming verzocht het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen in Mussolini's geboorteplaats Predappio bij Forli, waar ook zijn zoon Bruno begraven is. Mussolini werd in 1945, op de vlucht voor de geallieerde legers, door partisanen ter dood gebracht. Later maakten fascisten zich van het lijk meester. De regering heeft in 1946 verklaard, dat het lijk verborgen ge houden zal worden zolang de openbare orde dit vereist. Graaf Ciano, de echtgenoot van de gravin werd in 1944 op last van Musso lini doodgeschoten. Aan het concert op Zondagmiddag 6 No vember in het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt medewerking verleend door het Nederlands Kamermuziekkwintet, een nieuw ensemble, dat bestaat uit de fluitist Frans Vester, de hoboïst Koen van Slogte- ren, de violist Nicholas Roth, de altist Wim ten Have en de violoncellist Bnmo Het programma vermeldt een kwintet van Joh. Chr. Bach, een divertimonto van Havdn, een kwartet van Mozart en enige werken van tijdgenoten, te weten de Sonate voor fluitsolo van Rudolf Escher, het Trio voor viool, alt en cello van Willem van Otterloo en het Kwartet voor hobo, viool, alt en cello van de Engelse componist Gor don Jacob (eerste uitvoering). Vrijdag 4 November: Handenarbeidcursus, tweede voordracht over „vrije expressie" door Ad. Pieters. Maandag 7 November: Voordracht door me juffrouw dr. Rita Vuyk over de betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek. Dinsdag 8 November: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. Woensdag 9 November: Eerste der vijf voor drachten door de heer H. P. Baard over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Vrijdag 11 November: Lezing met lichtbeel den en films door Simon de Waard over Zweden en Lapland. Woensdag 9 November, Café „Kennemer- land", 20 uur: Eerste voordracht door de heer E. de Kat over Vincent van Gogh. Donderdag 10 November, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Lezing met lichtbeel den over de Sahara, door de heer A. A. Tadema. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 7 November, hotel „De Leeuwe rik", 20 uur: Tweede voordracht in de cursus door Pater J. van Rijckevorsel S.J. die thans bespreekt „Terre des hommes" van Antoine de Saint Exupéry. Maandag 7 November, hötel „De Leeuwe rik", 21 uur: Tweede voordracht door Michel van der Plas in de cursus „De nieuwe poëzie na de bevrijding". Vrijdag 11 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Pater dr. Zeno, O. Cap. uit Ooster hout houdt een lezing over „John Henry Newman". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, .Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 9—12.30 en van 1.30—5 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. Huis met de kogel: Tentoonstelling schilde rijen Ad van der Kop. „Hollandse en Franse landschappen", tot en met 5 No vember. „De Vleeshal", Grote Markt: Tentoonstel ling van pelsdieren en show van de pro ducten tot 7 November. Geopend van 1023.30 uur. Van 8 November af, Nat. Welpen handena r beidstentoonstel ling van 1022 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Tentoonstelling „Circustekeningen" van prof. G. V. A. Röling; in de bovenzaal expositie „Grafiek uit Parijs". Geopend van 10—17 uur tot 26 November. „De Hoofdwacht", Grote Markt: Tentoon stelling van oud-Nederlandse tegels, uit de verzameling van de heer Dingeman Korf. Van 5 tot 14 November, dagelijks van 14 tot 17 uur geopend. De vogeltrek Het weer was vandaag veel zachter dan gisteren en er stond een vrij harde Zuid- Oosten wind. Deze wind zat voor de vogels dus wel in de goede hoek, maar was wel licht iets te sterk. Bovendien regende het om 7.30 u. even, zodat de trek van spreeu wen vandaag minimaal was en ook de vin ken passeerden slechts in kleine groepjes. Voor half acht kwam er al een grote troep van honderd roeken voorbij. Waarschijn lijk waren dit vo gels, die dicht bij de post geslapen hadden en die zo doende bij het vertrek direct over de zeereep hun reis konden vervolgen. Ook het aantal bonte kraaien, dat het eerste uur passeerde was vrij groot. Aan de kop van de Zeeweg noteerde men van kwart over zeven tot half negen slechts 65 spreeuwen in twee troepen, 44 vinken in tien troepen en 10 koperwieken, 266 kramsvogels, 8 groenlingen., 10 kauwen, 120 roeken en 50 bonte kraaien. Na half negen hield de vogeltrek vrijwel op. De kraaien gingen fourageren op het strand en de vinken, groenlingen en kramsvogels daalden eveneens om voedsel te zoeken. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift „Moderne therapie van throm- bopenische purpura bij kinderen" mej. Ch. de Kruyff, geboren te Buffalo (V. S.) en wonende te Amsterdam. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid W. J. Röben te Winschoten. Bevorderd tot arts: E. J. Blokzijl en M. G. van der Zee, beiden te Groningen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer G. Dekker te Naaldwijk.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5