KÓU op de BORST abv.meijev JÊ MERLIJN EN DE REUZEN »De Spieghel" Kamer wenst meer rechtszekerheid voor zeelieden-oorl ogsslachtoffers v/icks ei Nell Herbert renault „4" TWEEDE KAMER Minister Algera houdt een amendement-Koersen nog in beraad foto-atelier Garage Den Hout „Groei-moeilijkheden" in Oost-Duitsland Marshall-plan voor het Midden-Oosten bepleit 5 Agenda voor Haarlem Sovjetleiders naar India in een straalvliegtuig Kroesitsjevs titel niet gewijzigd GROTE HOUTSTRAAT 16 Japonnen Deux Pièces EEN GOED PORTRET Ledenvergadering ANW aanvaardt nieuwe statuten Ontsnapte gevangenen werden snel weer gepakt Amerikanen en Chinezen zijn het nog niet eens Kinderverlammingsvirus zuiver gekristalliseerd Juan Perón in Nicaragua Grotewohl doet een boekje open over politieke betrouwbaarheid Tegenwicht voor de groeiende invloed van de Sovjet-Unie FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 ALGEMEEN HEEFT de Tweede Kamer gisteren ingestemd met de verbeteringen die de regering wil aanbrengen in de pensioenregeling voor zeelieden-oorlogsslacht offers, waarbij er naar gestreefd is de regeling zoveel mogelijk te doen overeen stemmen met die voor de verzetsslachtoffers. Maar even algemeen was de klacht over de wijze waarop de wet wordt uitgevoerd, waardoor in tal van pijnlijke gevallen pensioen-aanvragen zijn afgewezen. Men sprak zelfs van een bejegening in strijd met alle menselijkheid. Thans beslist een ambtelijke instantie over de aanvragen. De heren Koersen (KVP), Posthumus (PvdA) en Ritmeester (.VVD) dien den gezamenlijk een amendement in om voortaan de onafhankelijke Buitengewone Pensioenraad te laten beslissen, met de mogelijkheid van beroep op de Centrale Raad van Beroep. Dezelfde instanties die ook voor de verzetslachtoffers zijn inge schakeld. Minister Algera leek geneigd het amendement Koersen, waar de gehele Kamer achter stond, over te nemen. Hij wenste echter bedenktijd omdat de heer Ritmeester nogal krasse beschuldigingen had geuit aan het adres van de ambtenaren van het departement. Daarom werden de beraadslagingen geschorst tot hedenmiddag. ADVERTENTIE Minister Algera had tevoren verklaard dat hij en zijn ambtenaren niet onderdoen in waardering voor het optreden van de zeelieden ter koopvaardij in oorlogstijd. Zij verdienen zo goed mogelijk te worden be handeld. Hij vreesde echter dat inschake ling van de Buitengewone pensioenraad en de Centrale Raad van Beroep niet ten voordele van de zeelieden zou zijn, want de Buitengewone Pensioenraad heeft per centsgewijze veel meer aanvragen afge wezen dan voor de zeelieden het geval is geweest. Op de begroting voor 1955 is voor uitkeringen aan oorlogsslachtoffers f 2,5 millioen uitgetrokken en wanneer de nieuwe wettelijke regeling wordt aange nomen, zal in 1956 f 4,1 millioen worden uitgekeerd. Binnenkort zal bij de Kamer voorts een voorstel worden ingediend om de pensioen grondslag te verhogen tot zeventig percent voor de zeelieden die geen werk kunnen vinden doordat zij onvoldoende geschikt zijn om te werken. De Kamer wilde wel aannemen dat in schakeling van de Buitengewone Pensioen raad en de Centrale raad van Beroep geen voordeel voor de zeelieden zou betekenen, maar er zou een grotere rechtszekerheid ADVERTENTIE VOOR Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1. Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! W VapoRub VRIJDAG 4 NOVEMBER Roxy: „Om 50.000 dollar", 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 7 en Q.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De gravin gaat barre voets", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans'Hals: „De man uit La-marie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Nassau- plein 8: 20 uur, Theosofische ver. spir. ir. B. Wouters. Concertgebouw: 20.15 uur, Tweede V-concert, N. Ph. O., o. 1. v. Mar. Adam. Solist: Herman Schey, bas. Heren weg 141: 20 uur, Filmvertoning door de Evangelist C. Boerop. Peuzelaarsteeg 3: Bazar Doopsgezinde Kerk, van 1417 en van 19.3022 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Voordracht over „Vrije expressie" door Ad. Pieters. Vleeshal: Pels- dierententoonstelling, Nertzen, 10.30—22.30 uur. ZATERDAG 5 NOVEMBER Roxy: „Om 50.000 dollar", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 1.45, 4.l5, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar,, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 4,15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Pelsdierenitentoonstelling; Nertzen, 10.3023.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Het Rotterdams Toneel voert op „Bekente nis". Gala-voorstelling, t. b. v. Ver. „Wel dadigheid naar Vermogen". zijn verkregen omdat de beslissing dan niet langer ligt in handen van ambtelijke in stanties. Men betoogde dat de minister dat eigenlijk zelf zou moeten willen omdat dan een last van hem en zijn ambtenaren wordt afgenomen. Thans beslist, op grond van een medisch rapport, de directeur- generaal voor de Scheepvaart namens de minister en het is ook de minister die de beslissing van de ambtelijke beroepsinstan tie in gunstige zin voor liet slachtoffer kan herzien. Het is niet nodig alle 2563 aan vragen opnieuw te behandelen, want het gaat om de paar honderd gevallen waarin de pensioenaanvrage is afgewezen of het pensioen lager is vastgesteld op grond van een zeker percentage van ongeschiktheid tot arbeid. Steun aan meer IJselmeervisscrs Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen om de bepalingen van de Zui- derzee-steunwet, waarvan alleen de IJsel- meervissers konden profiteren die vóór 16 December 1892 zijn geboren, ook van toe passing te verklaren op de vissers die vóór 1906 zijn geboren, dus nu tussen de 47 en 65 jaar zijn. De verruimde mogelijkheid zal ongeveer 650 vissers betreffen, van wie on geveer 450 vergunninghouders. De hogere kosten worden geraamd op f 900.000,per jaar. Het is niet waarschijnlijk dat alle vissers in de nieuwe leeftijdsklasse een be roep op de verruimde mogelijkheid zullen doen, omdat een groot aantal gevestigd is in het gebied dat aan open water ligt. MOSKOU (UP-AFP) Prc-mier Boelga- nin van de Sovjet-Unie en de eerste partij secretaris Kroesjtsjev zullen op 20 Novem ber uit Moskou vertrekken voor een bezoek van achttien dagen aan India. Zij zouden van daaruit enige dagen Birma aandoen en op weg naar New Delhi vier of vijf dagen in Afghanistan verblijven. Volgens het Franse persbureau AFP zullen de Sovjet leiders voor het eerst gebruik maken van een straalvliegtuig.- De vlucht Moskou Nieuw Delhi zal tien uur duren. Het toestel zal één tussenlanding maken en wel in Tasjkent,in Sovjet-Toerkestan. Maarschalk Boelganin zal zijn dochter medenemen. Bij het afscheid van premier Oe Noe van Birma, na een bezoek aan Rusland, is een gezamenlijk Russisch-Birmanees commu niqué uitgegeven, waarin Boelganin en zijn gast aandringen op de toelating van com- munistisch-China tot de UNO en de instel ling van een verbod op het gebruik van atoomwapens. Beide landen veroordelen de groepering van landen in blokken en eisen teruggave van Formosa aan China. Van bevoegde Sovjet-Russische zijde is te kennen gegeven, dat de titel van Kroesj tsjev geen wijziging heeft ondergaan. Hij blijft eerste secretaris van de partij. Het bericht van de Pravda, waarin Kroesjtsjev secretaris-generaal werd genoemd, bevatte de woordelijke tekst van een telegram, waarin de vice-premier van Nieuw-Zeeland Holyoake de „secretaris-generaal" van de partij dank zegt voor een ontvangst op de Krim. ADVERTENTIE en maken, heeft TIJD nodig 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraat 13 Tel. 11178 Organisatie ingrijpend gewijzigd In een buitengewone algemene ledenver gadering, die Vrijdagmiddag in Amster dam is gehouden, hebben de leden van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) het ont werp tot wijziging der statuten, zij het na enkele wijzigingen, goedgekeurd en daar mede een ingrijpende verandering in de top-organisatie van het Nederlandse vreemdelingenwezen bekrachtigd. Aanvankelijk lieten diverse vertegen woordigers van plaatselijke en provinciale VW's op de vergadering critiek horen op onderdelen van het ontwerp. Zij zagen er in een te ver gaande beknotting van hun rechten en hun zeggenschap. Deze critiek leidde er toe, dat het bestuur tenslotte mr. F. Zeiler van de VW te Bergen aan Zee gelijk gaf in zijn bezwaar tegen art. 34. Dit artikel behelsde, dat het huishoudelijk re glement door het Algemeen Bestuur (de ledenraad) zou worden vastgesteld. Het werd tenslotte in gewijzigde vorm aange nomen. Het reglement zal worden vastge steld door de Algemene ledenvergadering op voorstel van het Algemeen Bestuur. Concluderend kan gezegd worden, dat met de aanvaarding van deze nieuwe statu ten het bedrijfsleven en de overheid, die voor het geld zorgden, en de VW's, die het werk uitvoerden, gelijke zeggenschap in het Nederlandse vreemdelingenverkeer hebben gekregen. Een tweede belangrijk resultaat ervan is, dat het rapport van de commissie-Hirschfeld van de baan is. Die commissie wilde de buitenlandse propagan da in handen van een afzonderlijk bureau leggen en de ANW overlaten het vreem delingenverkeer alleen in het binnenland te organiseren en propageren. Thans blijft zowel het binnenlandse als het buitenland se werk in handen van de ANW. Het laat ste resultaat is, dat de algemene ledenver gadering minder directe zeggenschap heeft dan vroeger. ADVERTENTIE 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf 4190.— 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Ben zine 1 op 17. Lage prijs onder delen.. Geringe afschrijving door hoge inruilwaarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 1 jaar in productie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5- LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem er omgeving: WAGENWEG 166-168 - HAARLEM Telefoon 12138 en 15056 Overal waar het drukke reisprogramma het toeliet, heeft de Koningin tijdens haar verblijf in de West bizondere aandacht besteed aan de verzorging van de jeugd. Een grappig tafreeltje in een Surinaams kindertehuis, waar het de kleuters, blijkens hun welgedane uiterlijk aan niets ontbreekt. De 24-jarige B. M. en de 27-jarige J. K. die in het Huis van Bewaring te Zwolle in voorarrest zaten, respectievelijk wegens „joyriding" en diefstal, hebben Donderdag middag om vier uur kans gezien te ont vluchten. Met nog drie andere gevangenen moesten zij onder toezicht van drie bewa kers dozen kurken uit een voor de ingang staande bakfiets brengen. Plotseling zetten twee van hen het op een lopen en ze gaven aan de bevelen terug te keren geen gehoor. Ook lieten zij zich niet afschrikken door drie waarschuwingsschoten, zodat de be wakers zich genoodzaakt zagen op de vluchtelingen te schieten. M. werd daarbij in de rug geraakt, K. zocht een schuil plaats op het trerein van de gasfabriek, waar hij spoedig werd aangehouden.-Beiden zaten toen snel weer in het Huis van Be waring, want ook M. kon er weer worden ingesloten, nadat in een ziekenhuis de kogel uit zijn rug verwijderd was. GENËVE (Reuter) In betrouwbare kringen verluidt dat tijdens de besprekin gen in Genève die op ambassadeursni veau tussen Amerikaanse en Chinese ver tegenwoordigers worden gevoerd, is ge sproken over een belangrijk document, dat de (communistisch) Chinese afgevaardig de, Wang Ping Nan, de vorige week aan de Amerikaanse gedelegeerde, Alexis Johnson, heeft overhandigd. Men gelooft, dat het document de stand der Chinees-Amerikaanse betrekkingen in hot Verre Oosten behandelt en opmerkin gen bevat over een afzien van het gebruik van geweld in het gebied van Formosa door communistisch China en over een mo gelijke terugtrekking van de Amerikaanse zevende vloot. Wang las het document de vorige week voor en Johnson zei, dat hij eerst verslag moest uitbrengen aan zijn regering. Naar verluidt, heeft Johnson gisteren een ver klaring overhandigd, waarin de Ameri kaanse gezichtspunten over de Chinees- Amerikaanse betrekkingen in het Verre Oosten worden weergegeven. De volgende bijeenkomst zal Donderdag worden ge houden. Eindelijk, na een lange tocht door het dichte woud, bereikte Merlijn de plaats, waar het kasteel van de koning stond. Tussen de stammen der eiken door keek Merlijn naar het grote, stevig gebouwde slot. Een flink gebouw! dacht hij bij zichzelf. Hoe kom ik daar binnen, zonder dat de reuzen me in de gaten krijgen? Ja, dat zou heus niet meevallen. De poort van het kasteel was geslotenen boven dien daar zou hij nooit doorheen kunnen gaan, want achter die poortdeuren zouden vast wel schildwachten staan. En toch wou Merlijn proberen, in het kasteel te sluipen17-18 PASADENA (AFP/UP) Twee bioche mici van de universiteit van Californië, dr. C. E. Schwerdt en dr. F. L. Schaffer, zijn erin geslaagd gezuiverd kinderverlam mingsvirus te kristalliseren. Het slagen van deze proef geeft de zekerheid, dat het virus zuiver,was, anders zou het niet gekristalli seerd zijn. Deze zekerheid is onmisbaar bij bepaalde biochemische onderzoekingen. Vorige week is het geleerden van de bio chemische laboratoria van dezelfde univer siteit gelukt „dood" virus weer „tot leven" te wekken. De „zuivering" van het virus stelt de ge leerden in staat de chemische, physische en biologische eigenschappen van virussen, die ziekten als kinderverlamming, rabies, pok ken en mazelen verwekken, beter te bepa len. De kans om een afdoende bestrijdings- methode te vinden wordt groter. In 1935 slaagde dr. M. Stanley, de leer meester van Schwerdt en Schaffer erin een plantenziekte-virus te kristalliseren. Stan ley kreeg voor deze verrichting de Nobel prijs. Hij werkte met een virus dat een ziekte in tabaksplanten verwekt. Het gekristalliseerde kinderverlammings virus gelijkt op een kleine, rechthoekige doos met een pyramide aan elk uiteinde. Een enkel kristal bevat bijna een milliard virus-deeltjes. Schwerdt en Schaffer be gonnen te werken met een virus gekweekt in het nierweefsel van een aap. De virus deeltjes ondergingen verschillende physi sche en chemische behandelingen en wer den tenslotte in een koude omgeving in een zwakke zuur-zoute oplossing geplaatst waarin een kristallisatie tot veertig per cent werd verkregen. Dr. H. L. Fraenkel-Conrat en dr. R. Williams, eveneens leerlingen van Stanley, wekten „dode" deeltjes van het tabaks-vi rus tot „leven". Volgens Stanley opent deze ontdekking de mogelijkheid een virus .te maken dat immuniteit tegen de ziekte zelf kan geven. De volgende stap kan volgens Stanley de volledige opbouw in het labora torium van een zelf-reproducerend mecha nisme zijn. Hij schat dat dit stadium in een verdere onderzoekingsperiode van tien tot vijftig jaar kan worden bereikt. MANAGUA (Reuter-AFP) Ex-presi dent Juan Perón van Argentinië is uit Pa raguay in Managua, de hoofdstad van Ni caragua, aangekomen, waar hij zal ver blijven bij president Somoza, met wie hij bevriend is. Volgens de regering van Para guay heeft Perón het besluit tot zijn ver trek zelf genomen. Perón zei in antwoord op vragen van verslaggevers: „Ik wilde de regering van Paraguay niet in verlegenheid brengen. President Stroesner heeft alles in het werk gesteld, opdat ik in zijn land zou kunnen blijven. Ik achtte het echter juist te ver trekken, daar hij onder zeer zware druk werd gezet. Degradatie Schout bij nacht Teisaire, de gewezen vice-president van Argentinië en voorzitter van de Hoge Raad van de Peronistische partij, die Perón na zijn verdrijving afviel, is op advies van een ereraad „wegens ern stige wandaden" van de officierslijst afge voerd. Zijn rang is hem ontnomen, evenals het recht om de uniform van de marine te dragen. De Argentijnse regering heeft acht offi cieren van het leger, de vloot en de lucht macht aangesteld om er op toe te zien, dat de verkiezingen van nieuwe vakverbonds functionarissen, die binnen 120 dagen moe ten geschieden, op democratische wijze voorbereid en gehouden worden. Ook zul len zij bemiddelend optreden in gevallen waarin het gezag van vakverbondsleiders wordt betwist. BERLIJN (DPA) Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft in een toespraak voor het centrale comité van de commu nistische partij, die het partijorgaan „Neues Deutschland" heeft gepubliceerd, gezegd, dat het Oost-Duitse staatsbestel hervormd moet worden. Hij pleitte voor meer col lectiviteit in de staatsleiding. De vakmi nisters moesten een grotere persoonlijke verantwoordelijkheid ontwikkelen. Grote wohl toonde zich zeer ontevreden over de politieke betrouwbaarheid van de over heidsdienaren. Burgerlijke overblijfselen in het denken van vele ambtenaren heeft de oplossing van practische kwesties ongun stig beïnvloed. De premier noemde de talrijke hinder nissen in Oost-Duitsland „groeimoeilijkhe- den", ontstaan door de snelle opbouw van het socialisme. Gevaarlijk noemde hij het vertrek van vakarbeiders, „die stelselmatig door Amerikaanse kapitalisten en West- Duitse wapenfabrikanten worden aange worven". „Zeer alarmerend" is ook de on macht om een daling van de productiekos ten te verkrijgen en een betere rentabili teit van de staatsbedrijven. Het tekort aan verbruiksgoederen kan pas „in de komen de jaren" worden opgeheven. De premier zei, dat de prijzen van enige eerste levens behoeften en diensten misschien verhoogd moesten worden. WASHINGTON/MOSKOU (Reuter) Zowel in de Amerikaanse regering als daar buiten gaan steeds meer stemmen op voor een uitbreiding van de Amerikaanse eco nomische hulp aan liet Nabije Oosten als tegenwicht voor de grootscheepse pogin gen, die de Sovjet-Unie op het ogenblik in het werk stelt om langs economische en diplomatieke weg invloed in dit gebied te verkrijgen. In ambtelijke kringen voorspelt men reeds, dat de Amerikaanse regering afzon derlijk leningen van de Wereldbank aan Egypte zal aanvullen, indien deze instelling besluit, dat de bouw van een dam in de Nijl bij Assoean voor credieten in aanmer king komt. De bestudering van dit project, dat uitgaven ten bedrage van ongeveer 750 millioen dollar gedurende een reeks van jaren zal vergen, zijn nog niet zover ge vorderd. dat besluiten kunnen worden ge nomen. In verschillende departementen der Ame rikaanse regering bepleit men een nieuw „plan-Marshall" om evenwicht in het Mid den-Oosten en Azië te herstellen. Men acht dit noodzakelijk, ook al -mu hierdoor het bedrag der hulpverlening aan het buiten land, dat de laatste drie jaren telkens lager is geworden, weer moeten stijgen. Zuiver MOSKOU (UP) Het officiële orgaan der Russische regering, Izvestia, heeft de Westerse mogendheden voorgehouden dat zij zich met hun eigen zaken moeten be moeien in plaats van de zuiver commer ciële Tsjechisch-Egyptische wapentransac tie.. De Izvestia zei ook dat het Westen moet ophouden de Arabische landen „te chanteren" en militaire overheersing op te leggen. Zekere Amerikaanse en Britse krin gen bereiden een nieuwe campagne voor om het verzet van de Arabische landen te breken. 26) Inspecteur Renkevoort had dan ook enige moeite om haar van die noodzaak te overtuigen. Maar met de nodige tact wist hij gelukkig te bereiken dat zij niet al te gegriefd in haar ochtendgewaad het veld ruimde. „U zult zich ook prettiger voel en met schoenen aan," was zijn meest doorslaand argument geweest. En nu bleef de politieman met de jour nalist achter in de badkamer, waar de eerste een handdoek uitspreidde over de smalle tafel en daarop alle juwelen eta leerde: heel de kleine, kostbare collectie uit het bezit van juffrouw Corbeyn. Hij haalde een lijstje uit zijn binnenzak, waarop alles stond gepreciseerd en controleerde: inder daad bleek, nu ook het parelsnoer gevon den was, de gehele collectie hiermee com pleet te zijn. In zoverre was het mysterie, dus reeds opgelost, hoewel de werkelijke oplossing op dit ogenblik wel verder weg scheen dan ooit. De arme Pieter Tilman stond er tamelijk onthutst bij te kijken. Grauw en onuitge- slapen en met grote, verschrikte ogen voor zich uitstarend, had hij weinig van een bloeddorstige moordenaar, al was zijn kamerjas ook inderdaad met deze vloeistof besprenkeld. Hij wachtte, zenuwachtig, tot de inspecteur wat zeggen zou, die echter voorlopig niets zei en alleen maar treite rend langzaam de gevonden juwelen con troleerde. In de dreigende stilte drupte slechts een kraan in de wasbak. Maar nu kwam toch het gevreesde ogen blik dat de politieman zijn aandacht van de juwelen op hem richtte. Een peilende blik van de grijze ogen. En de arme journalist zou op dit moment, evenals Ezau, graag zijn eerstgeboorterecht verkwanseld heb ben voor iets, al was het maar een sigaretje, dat hem tenminste enige houding had kunnen geven. Nu stond hij daar, slun gelig en onbenullig in zijn slobberige ka merjas en staarde zijn ondervrager aan. „Zo, meneer Tilman. En nu uw verhaal." „Mijn verhaal?" „Ja. Ik vermoed tenminste niet dat die juwelen hier in de wasbak lagen." „Nee. Maar ze zaten daarboven.daar boven het bad., achter de luchtrooster.." „Daar hebt u ze dus vannacht ver borgen." „Nee! nee! inspecteur! O, het is ver schrikkelijk! Dat u nu zoiets denkt!" „U beweert dus dat u die juwelen ge vonden hebt." „Ja. Netnetnet voordat u kwam. Ik wou „Ik sta altijd zeer sceptisch tegenover het „vinden" van dergelijke dingen, meneer Tilman! U zoudt ze dus achter die lucht rooster vandaan gehaald hebben. Maar daar kan niemand ze toch achter gestopt hebben. Die roosters zijn toch altijd afge sloten?" „Maar deze is er uitgeschroefd! De schroefjes zaten aan de ene kant los. Ik hoorde ze rammelen!" „Rammelen? Vertelt u nu eens precies, wat er volgens u dan eigenlijk gebeurd is." „Niet volgens mij! Maar echt! Ik stond me te scheren. Ik heb zelf geen wastafel op mijn kamer; misschien weet u dat. En daarom was ik mij hier in de badkamer. En zo stond ik mij dan vanmorgen te sche ren." „Ja, ja." „En toen hoorde ik die rooster ram melen. Aldoor rammelen. Ik had dat geluid nooit eerder gehóórd. Het was natuurlijk de wind. Maar u begrijpt: het heeft heus wel eens meer gewaaid sinds ik hier woon en ik had dat gerammel nog nooit gehoord. Het viel mij dadelijk op. Dat gerammel. „Ja. En toen?" „Toen zette ik dit krukje in het bad en klom er op. Kijkt u zelf maar: u ziet de af druk van de poten nog op het email. En toen zag ik meteen, dat de twee schroeven aan de rechterkant en de onderste links bijna los zaten. Alleen de linkerboven- schroef zat nog vast. U moet me geloven! En toen zag ik ook dat er iets achter zat: de juwelen. U laat me nu toch niet arres teren? Ik wou ze dadelijk naar u toe brengen. Ik kon met mijn hand de schroe ven zo los maken, en ik haalde de boel er uit en schroefde het rooster weer zowat vast. En ik wou naar u toe." „Maar u zat opgesloten." „Ja. De deur wou niet open." „En waarom hebt u dan niet geroepen?" „Dat kwam.omdat ik dacht. „Omdat u dacht?" „Dat iemand mij opgesloten had! O, in specteur!" „Dat iemand u opgesloten had? Maar waarom zou iemand u opsluiten? Wie zou dat geweest moeten zijn?" „Ik weet het niet. „Hebt u vijanden hier in huis?" „Nee...." De politieman, nog altijd naast het tafel tje met de uitgestalde juwelen, zag de jon geman onderzoekend aan. Wat moest hij eigenlijk van deze Tilman denken? Een dief en een inbreker, een man, die een ge- weldmisdaad had begaan? Of een zenuw patiënt? Was hij eigenlijk wel helemaal normaal? Zoals hij daar weer stond te draaien in die slobberige kamerjas! De kamerjas met de bloedvlekken. Daar moest hij eerst even naar vragen. „Waar komen die bloedvlekken vandaan, meneer Tilman?" „Van het scheren. En nu denkt u natuurlijk.... O, inspecteur! Maar ik heb me gesneden met een nieuw mesjeeer lijkéérlijkHet was twee dagen geleden.... u kunt de plek nog zien aan mijn hals. „Meneer Tilman, meneer Tilman, wat hebt u zich er ingewerkt! Ja, ik zie de plek aan uw hals. En ook dat die bloed vlekken meer dan een dag oud zijn; laat u dat geruststellen. Kwam u daarom van nacht beneden in uw winterjas over uw pyjama?" „Ja. Dus u kunt het ziendat die bloedvlekken twee dagen oud zijn?" „Ja, dat kan ik zien." Er viel nu weer een langdurige stilte De politieman, zich opnieuw omwendend naar de juwelen, vroeg niet verder, maar scheen zich weer te verdiepen in de kost bare collectie op de badhanddoek. Het was of hij de existentie van Pieter Tilman ge heel vergeten was. Door het matglazen raam viel een akelig grauw licht op het nuchtere sanitair, op de granieten vloer en op de beide mannen met hun vermoeide gezichten. En nog altijd drupte de kraan, rhythmisch, eentonig, in de witte wasbak. Na een eindeloos zwijgen, zette inspec teur Renkevoort het badkamerkrukje weer in het bad, klom er op en bestudeerde de rooster. Hij draaide niet aan de schroefjes maar haalde een vergrootglas uit zijn zak en keek lange tijd zeer nauwkeurig. Toen daalde hij weer van zijn voetstuk af en zag de ander opn' uw nadenkend aan. „U gaat nu terug naar uw kamer, meneer Tilman," zei hij tenslotte langzaam, „en daar gaat u zich eerst aankleden. Ik zal een agent naar u toesturen. En als u klaar bent zal die agent u naar mij toebrengen, naar het zijkamertje beneden. Ik moet u uit voerig spreken." „O, inspecteur.inspecteur.Ben ik toch gearresteerd?" „Nee, meneer Tilman. U bent niet gear resteerd. De agent, die ik naar u toe zal sturen, heeft voorlopig nog niet de taak om u te bewaken. Maar wel de taak om u te beschermen. Te beschermen tegen de persoon hier in huis, die u vannacht be dreigd heeft!" Toen Daniël Camphuysen en Greet Mel- link de spreekkamer hadden verlaten, ble ven zij een ogenblik staan, zijn arm nog om haar schouders. Dit drukte misschien beter uit wat zij gevoelden dan alle woor den hadden kunnen doen. Daarna maakte zij zich zachtjes los en zei Daniël Camp huysen: „Ik dank je wel. Zou je nu niet gaan slapen?" „Ja." Boven op de derde verdieping hadden Noortje en zij een gemeenschappelijke zit kamer en ieder een klein slaapkamertje: een geweldige luxe voor deze meisjes, die elk uit een groot gezin kwamen. Toen Greet Meilink de zitkamer binnen kwam, vond zij daar nog geen Noortje, maar wel een half leeg sigarettenpakje in het tinnen schaaltje, dat altijd als asbak fungeerde. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7