Nieuwe rijksverhouding met de West vraagt ernstige ondernemingsgeest Wensen en tekortkomingen bij na-oorlogse woningbouw Ernstige verkeersmoeilijkheden zijn niet meer te voorkomen GEEN AFSCHEID Koninklijk bezoek aan de West loopt ten einde W ereldprobleem in klein bestek Amsterdamse politie vrijwel machteloos Nederlandse woning staat bij die in vele Europese landen ten achter 3 Drie maanden wegens in dronkenschap autorijden Chef van de Amsterdamse Verkeerspolitie: Zó boeiend is nu PANORAMA 0\* Belastingontduiking berecht Auto botste tegen boom; een dode, twee gewonden CAO Grafisch Bedrijf goedgekeurd Wijziging der winkelsluitingswet? Nieuwe Franse ambassadeur aangekomen Landbouwhogeschool boekte bijzondere resultaten Bestuursleden Grotius Genootschap onderscheiden Generaal pardon voor vluchtelingen: geen aanmeldingen Internationaal Kernphvsisch Congres te Amsterdam Koopman stal eenendertig exercitiegranaten ZATERDAG 5 NOVEMBER 19 5 5 Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de West loopt ten ein de. Ruim twintig dagen heeft de Neder landse Vorstin doorgebracht temidden van de natuurlijke en kunstmatige, doch altijd kleurrijke en schilderachtige stoffering van de West-Indische samenleving, waar de gemengde bevolking haar bestaan voert in een grote verscheidenheid van facetten. Het is een andere wereld, waarin deze in woners van het Koninkrijk der Nederlan den hun lief en leed beleven en ongetwij feld heeft het Koninklijke bezoek een bij zondere bijdrage geleverd tot de kennis van deze wereld, niet alleen voor de Ko ninklijke bezoekers zelf, doch ook voor de Nederlanders in het koele Westen van Europa. De banden tussen Nederland en De West, zoals zij op het ogenblik zijn, groeiden uit een relatie die haar oorsprong in de voor bije geschiedenis vond. Dat deze banden thans tot volle tevredenheid der beide rijksdelen zijn vastgelegd in een werkzame politieke eenheid, vormt een uitzonderlijk voorbeeld van goede verstandhouding tus sen gebiedsdelen die door Oceanen zijn ge scheiden uitzonderlijk in deze tijd van ruwe, schokkende hervormingen in derge lijke relaties. Ongetwijfeld is deze ontwikkeling voor een groot deel te danken geweest aan men sen in beide gebiedsdelen, die een diepe kennis van het overzeese volk en zijn le vensnuances hadden opgedaan en deze kennis gebruikten ter bevordering van we derzijds begrip, wederzijdse waardering en daardoor verbondenheid. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de reis van de Ko ningin en de Prins naar de West de belang stelling voor dit met ons verbonden vol kenagglomeraat opnieuw gewekt heeft. Deze reis heeft velen tot bijzondere aan dacht voor de West aangespoord en het was ongetwijfeld een zaak van groot na tionaal belang cultureel, geestelijk be lang om met zoveel mogelijk en zo goed mogelijke publicaties onze Koningin en Prins op de voet te volgen en de reis in geschrift en afbeeldingen door de Neder landse achterblijvenden te doen meebele ven. Morgen neemt het Koninklijk Paar af scheid van de West en daarmee is ook een einde gekomen aan de dagelijkse beschrij vingen van reisroutes en belevenissen. Doch er is zonder twijfel alle reden om bij dit afscheid het voornemen te maken, van Nederland uit met levendige interesse de avonturen van de West, die andere Neder landse wereld, in het internationale bestel te blijven volgen. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De rechtbank te Amsterdam heeft de 27- jange II. J. B. uit Amsterdam wegens het in dronkenschap besturen 'van een auto veroordeeld tot drie maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Tevens werd hem de bevoegdheid ontnomen om gedurende vijf jaar motorrijtuigen te besturen. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) Het koninklijk bezoek aan Suriname en daarmee aan de rijksdelen in de West loopt ten einde. Vanavond worden grote jeugddemonstraties gehouden in het stadion van Paramaribo. Morgenochtend, na het kerkbezoek, volgt het laatste officiële programmapunt: onthulling van het door Nederland aan Suriname aangeboden monument, gemaakt door de grote Nederlandse beeldhouwer Mari Andriessen, voorstellende een Creoolse, een Hindustaanse en een Nederlandse vrouw, symbool van de lotsverbondenheid van verschillende rassen, die als vrije deelgenoten in één koninkrijk leven. Nederland biedt Suriname dit beeld aan uit dank voor de bijstand, die de kleine en bepaald niet rijke Surinaamse bevolking zo gulhartig aan het dooi de oorlog getroffen Nederland schonk. De rollen zijn thans omgedraaid. Het is Nederland dat nu bijstand geeft aan Suriname, economische steun en technische hulp, een onbaatzuchtige bijdrage om de rijkspartner die kortelings politieke autonomie verwierf, ook de economische zelfstandigheid te helpen verwerven zonder welke de politieke zeggenschap een lege dop zou blijven. In klein bestek en in een atmosfeer, die gelukkig niet door strijd en rassenhaat verbitterd is, herbergt ook Suriname im mers het vrijwel alles overheersende pro bleem van de wereld van vandaag: de overgang van koloniaal, van afhankelijk gebied tot onafhankelijk land. Twee harde feiten kenmerken de essentie van deze moeilijke groei-periode. Er is enerzijds de noodzaak om politieke zelfstandigheid te verlenen. Er is anderzijds het onloochen bare verschijnsel, dat zo'n jonge staat nooit geheel gereed kan zijn op eigen benen te staan. Het gehele maatschappelijk bestel en vooral het economische is immers altijd complementair aan dat van het moederland geweest. Hoe zijn deze soms tegenstrijdige grondgegevens met elkaar in overeenstem ming te brengen? Het antwoord is duidelijk, de verlening van politieke zelfstandigheid moet gevolgd worden door een gezond program van eco nomische en technische bijstand, dat bin nen de grenzen van het redelijk mogelijke het jonge land zo snel mogelijk in staat moet stellen op eigen benen te .staan. Mag zo'n program, dat ook door Neder land in Suriname is aangevat, de verdienste van de logica bezitten, gemakkelijk uit voerbaar is het niet. Het heeft niet de minste zin hier doekjes om te winden, te meer daar verwijten in welke richting ook, ongefundeerd zouden zijn. Ten eerste staan Suriname's politieke leiders voor de moei lijke taak te appelleren aan een bevolking, die het moeilijke spel der democratie pas sinds kort speelt en mogelijk nog niet de harde ervaring heeft opgedaan dat men vaak onplezierige maatregelen in 's lands welzijn moet aanvaarden. Ten tweede regeren zij een volk van slechts 240.000 zielen; de afstand tussen volk en regeerders is klein, haast te persoonlijk, hetgeen een objectief beleid vaak lastig maakt. Zelfs al is men met de beste voornemens bezield, dan zal men toch herkozen moeten worden om ze ten uitvoer te leggen. En daar Su riname's werkelijke problemen van eco nomische aard zijn, raakt men juist in dat opzicht wel eens snel in bewogen vaar water. Face/ten van de Nederlandse hulk Van deze omstandigheden moet Neder land zich bij het verschaffen van bijstand terdege rekenschap geven. Aan de ene kant is die bijstand duur. Het tienjarenplan gaat 234 millioen Nederlandse guldens kos ten, waarvan Nederland een derde als gift en een derde als lening fourneert. Hoewel van Surinaamse zijde uitdrukkelijk de (Speciale berichtgeving) Amsterdam is op sommige dagen verkeers-verzadigd en op zeer drukke dagen krijgt men in de hoofdstad een voorproefje van hoe de toestand over enkele jaren mis schien zelfs al over twee jaar zal zijn als tenminste het aantal motorvoertuigen in dezelfde mate blijft stijgen als de laatste jaren. Dit vertelde de chef van de hoofd stedelijke verkeerspolitie, de hoofdinspecteur P. R. A. Roozen, naar aanleiding van de verkeerschaos die Maandagmiddag vrijwel het gehele verkeer in de binnenstad bijna anderhalf uur lang volkomen heeft lamgelegd en tengevolge waarvan het winkelende publiek in de smalle Kalverstraat gedurende een half uur „vastzat". Een zelfde ver schijnsel heeft zich ook reeds vorige week Zaterdag omstreeks 2 uur voorgedaan en Woensdag in lichte mate. „Wij hebben", zo zei de heer Roosen, „al jaren gewaarschuwd voor wat er nu ge beurt. Wij hebben plannen gemaakt om straten te verbreden en grachten te dem pen, maar al deze plannen zijn door het gemeentebestuur afgewezen: aan het ste denschoon van de hoofdstad mocht niet ge tornd worden. Er zijn voorstellen gedaan voor een ondergrondse, doch deze plannen heeft men destijds afgewezen met de mede deling dat een ondergrondse in een nor male stad met een bevolking van minder van een millioen zielen niet rendabel te maken is, zeker niet in Amsterdam met de drassige bodem en de op palen gebouwde huizen". „De na-oorlogse gemeentebesturen van Amsterdam", aldus de heer Roozen, „heb ben vrijwel niets gedaan tegen de dreiging van de oververzadiging van het verkeer in de smalle straten van Amsterdam-Cen trum. Londen en Parijs, die uiteraard min der nauw zijn gebouwd en betere toe- gangs- en radiaal-wegen tot de binnen stad hebben, lijden reeds enige jaren aan deze „verkeersindigestie". Maar voor Am sterdam is dat alles nieuw. Men kan noodmaatregelen treffen door meer stra ten, zelfs de hele binnenstad voor het ver keer af te sluiten, maar dit laatste kan al leen tijdelijk. Amsterdam is immers geen museum, maar nog steeds Nederlands eer ste handelsstad. De handel heeft verkeer nodig, snel en vlot verkeer. Daarom heeft men minstens één brede toegangsweg tus sen de twee bestaande, enigermate begaan bare, wegen Rozengracht en Vijzelstraat r.odig. Dit kost óf een gracht, de Leidse- gracht, óf woonhuizen. En dan is er pa rallel met de grachten nog een radiaal- verkeersring nodig. Deze kan er ook alleen maar komen door het offeren van vele kantoorpanden en woonhuizen óf door het dempen van een gracht. Wij hebben er al jarenlang voor gepleit, maar steeds voor dovemansoren. Wij kunnen geen stede- bouwkundige plannen ontwerpen of uit voeren. Wij kunnen alleen maar verkeers technische adviezen geven. En wanneer men deze adviezen naast zich neerlegt en alles laat zoals het nu al honderden jaren is, dan moet men niet verwonderd zijn wanneer de zaak steeds erger vastloopt. Wij kunnen trachten het tempo er van te verlangzamen, wij kunnen nog meer ver keerslichten aanbrengen, zoals we die nog het komende jaar op het tracé Vijzelstraat zullen doen aanleggen. Men kan de stroom van en naar de binnenstad door de veel heid van verkeerslichten sterk onderbreken en zodoende nog enigszins op gang houden, maar het is uiteindelijk een lapmiddel", zo meent de heer Roozen. „Het openbaar ver voer, de trams en de bussen, zijn eveneens aan het einde van hun capaciteit, omdat ze bij iedere verkeersopstopping mede vast zitten en alle diensten er onder lij den. Het verkeer in Amsterdam loopt vast, daar helpt niets aan. Tenzij er onmiddel lijk en drastisch maatregelen genomen wor den die ingrijpend zijn, dat wil zeggen: aanleg van nieuwe en bredere wegen in de oude stad. Maar men is daarmee reeds zo laat, dat men ernstige verkeersstrubbe- lingen niet meer kan ontgaan. De chaos is er nu reeds op de topdagen zoals op Maan dagen als er beurs is. wens tot uiting is gebracht het resterende deel voor het plan bij te dragen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het land hiertoe niet geheel in staat zal blijken. Dat tienjaren-plan kan op zijn best een minimum basis voor de verdere uitbouw van Suriname's economie verschaffen, er inmiddels voor zorgend dat het huidige, werkelijk niet hoge welvaartspeil bij de snelle bevolkingstoeneming niet daalt. Verder is er het Brokopondo-plan, de bouw van de stuwdam met electrische centrale in de Suriname-rivier, die indus trialisatie en exploitatie van Suriname's minerale en houtrijkdommen mogelijk zou maken. Kosten: twee honderd millioen gulden. Hoe- en door wie dit gefinancierd zou moeten worden, is nog niet bekend. Ik ben niet bevoegd een oordeel uit te spreken over de mérites van het plan. Zou echter door deskundigen definitief worden uitge maakt dat het aanzienlijke mogelijkheden heeft, dan geloof ik, dat Nederland er goed aan zou doen naar vermogen in de finan ciering ervan bij te dragen. Uit het bovenstaande blijkt overduidelijk, dat Nederland in de nabije toekomst voor grote investeringen zal komen te staan. Men kan het een staat die met het geld van zijn belastingbetalers financiert, be zwaarlijk kwalijk nemen dat hij een zekere mate van toezicht wil hebben op de wijze waarop deze gelden moeten worden ge bruikt. Een Nederlandse missie zal zich dan ook naar Suriname begeven. Uit zuiver zakelijke overwegingen zou men voor zeer strikte voorwaarden kunnen pleiten, men zou zelfs de Surinaamse politieke leiders van een deel hunner moeilijke verantwoor delijkheid kunnen ontlasten door een grote autonomie toe te kennen aan een beherend autoriteit, die los van het interne poli tieke spel de economische ontwikkeling van het land met kracht zou kunnen na streven. Deze gedachte mag zijn verleidelijke kanten hebben, zij houdt evenzeer grote risico's in. Men zal zich herinneren hoezeer de Marshallhulp indertijd velen in Neder land geprikkeld heeft. In het Surinaamse geval zou nog groter prikkelbaarheid kun nen ontstaan door een teveel aan Neder landse vingers in de pap. Het argument dat Nederland het kolonialisme via de ach terdeur weer binnen zou willen smokkelen ligt immers voor de hand. In deze stroom en tegenstroom van con flicterende noodzaken, verlangens en ge voeligheden zal met veel tact, zakelijkheid, maar ook met royale visie wederzijds een gezamenlijke koers moeten worden uitge zet. Slaagt men daarin, dan is nog afge zien van het Nederlands en Surinaams be lang op lange termijn de wereld een voorbeeld gesteld ter oplossing van haar belangrijkste probleem. Daar de omstan digheden in Suriname ondanks de tech nische moeilijkheden belangrijk gunstiger zijn dan in zoveel andere gebieden waar het al haast te laat is, moet men bij het eind van de glorieuze tocht van het Ko ninklijk Paar, die de band met de rijks delen in de West weer zoveel hechter en persoonlijker heeft gemaakt, zijn hoop stel len op een ernstige ondernemingsgeest van Suriname en Nederland om hun gezamen lijke, zware taak tot een goed einde te brengen. 's GRAVENHAGE (ANP) De vergade ring van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw behandel de Vrijdag de aspecten van de na-oorlogse woningbouw. Prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom en ir. W. van Tyen kwamen tot de conclusie, dat het wezenlijk nodige voor de woningbouw niet uitgaat boven onze volks kracht, vooral niet, zo zeide de heer Van Tijen, „als men weet dat we jaarlijks 200 millioen voor bromfietsen uitgeven en dat we de kosten van de watersnoodschade vrijwel geruisloos zijn te boven gekomen." Industrialisatie van de woningbouw is noodzakelijk, evenals een scherpe en nauw keurige omlijning van wat we wensen. Deze wensen lagen volgens beide sprekers boven datgene waarover we op woning- gebied kunnen beschikken, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, zo zeide prof. Van Beusekom, dat onze huidige woningen in verschillende opzichten achter staan bij die in vele West-Europese landen. Over het algemeen vindt men in Nederland een te geringe waardering van het woongenot, welke tot uiting komt in het huurpeil. Daardoor kunnen verschillende verbete ringen, die tot duurzame verhoging van het woonpeil leiden, niet worden verwezen lijkt. Spreker noemde in dit verband cen trale verwarming, automatische vuilafvoer, geluidsisolatie, koelkasten, tochtvrije ra men enzovoort. Er zijn intussen verschil- ADVERTENTIE \\V vf itf) Het gerechtshof in Den Haag heeft de 63- jarige directeur P. V. van een Naamloze Vennootschap uit Schiedam veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 15.000 boete, subsidiair 2 maanden hechtenis. Hem was ten laste gelegd over de jaren 1948 en 1952 zijn inkomsten onjuist te hebben op gegeven en over het tweede kwartaal van 1953 de loonbelasting voor zijn Naamloze Vennootschap verkeerd te hebben ingevuld. In totaal zou de schatkist hierdoor een nadeel van ongeveer 15.000 hebben gehad. ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij voor BABY en KLEUTER Anegang 46 - Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 Tel. 13339 Haarlem Voorband sprong In de gemeente Deurne, tussen Liessel en Neerkant, is gisteren een auto door het springen van de rechtervoorband tegen een boom gebotst. De wagen werd bestuurd door de heer G. van den Brink, directeur van de kalkzandsteenfabriek Hoogdonk te Liessel. Zijn echtgenote werd zo ernstig gewond, dat zij enkele ogenblikken na de botsing overleed. Een zuster van de heer Van den Brink brak een been; hijzelf werd aan het hoofd gewond. Een dochtertje en een zwager kregen geen letsel. Het college van Rijksbemiddelaars heeft de Collectieve Arbeids-Overeenkomst voor het Grafisch Bedrijf in haar geheel goed gekeurd, hetgeen inhoudt, dat de in deze overeenkomst voorkomende nieuwe be palingen inzake vacantieduur en vacantie- toeslag ook voor het jaar 1955 zullen gelden. Naar wij vernemen wordt overwogen een zodanige wijziging der Winkelsluitings wet te bevorderen, dat de gemeenteraden geen middagsluiting voor groepen van be drijven meer zullen mogen vaststellen, zonder dat de Kamer van Koophandel van het betreffende ressort een daartoe strek kend verzoek gedaan heeft. De nieuwe Franse ambassadeur, baron Petit de Beauverger, is Vrijdagavond uit Parijs in Den Haag aangekomen. Ter be groeting waren op het station aanwezig de sous-chef van het protocol en kabinet van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. H. Daniëls, de Franse zaakgelastigde en de staf van de Franse ambassade in Den Haag. Appeloogst verdrievoudigd Bij de viering van het tienjarige bestaan van de Vereniging van Wageningse Tuin bouwkundige Studenten heeft dr. J. G. ten Houten, directeur van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek meege deeld dat op het „Agricultural Research Centre" van Beltsville (V.S.) na Wagenin- gen thans het grootste agrarische onder zoekingscentrum ter wereld Is. Zeshonderd academisch gevormde onder zoekers werken thans in de autonome in stituten buiten de landbouwhogeschool en 1700 onderzoekingsprojecten werden door medewerkers van de Nederlandse Tuin bouwkundige Instituten in 1954 bestudeerd. Soms werden bijzondere resultaten ge boekt. De appeloogst bijvoorbeeld is per hectare in vergelijking tot voor de oorlog meer dan verdrievoudigd. Dit jaar is tot eind vorige maand reeds voor 125 millioen gulden aan bloembollen geëxporteerd tegen in 1953 95 millioen. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Bij de viering van de veertigste verjaar dag van het Grotius Genootschap in Enge land dezer dagen heeft de ambassaderaad van de Nederlandse ambassade in Londen medegedeeld, dat Koningin Juliana de voorzitter van het genootschap, sir Harold Duncan, Q.C., en de ere-secretaris C. John Colombos tot commandeurs in de orde van Oranje Nassau heeft benoemd. Op het ver jaardagsdiner in de Middle Temple Hall prees sir Reginald ManninghamBuller de bijdrage van het genootschap tot de ontwik keling van het internationale recht in het Britse gemenebest. Het generaal pardon voor vluchtelingen, dat de minister van Justitie enige maanden geleden heeft afgekondigd, heeft geen resultaat gehad. Geen enkele bona fide hier te lande illgaal verblijvende vluchteling heeft zich aangemeld. Wel hebben zich bij de Rijksvreemdelingendienst enkele per sonen aangemeld die meenden dat het generaal pardon voor hen gold, doch zij bleken geen vluchteling te zijn, althans geen bona fide. Zoals destijds is gemeld heeft de minister van Justitie enige maanden geleden bepaald dat vluchtelingen, die illegaal de grens hebben overschreden en heimelijk in ons land vertoeven, zich bij de bevoegde in stanties strèffeloos konden melden om als nog asyl tev ragen. Men meende toen dat verscheidene honderden vluchtelingen ille gaal in ons land zouden vertoeven. Van 2 tot 7 Juli in het volgende jaar zal in Amsterdam een internationaal kern- physisch congres worden gehouden, waar aan ruim 400 binnen- en buitenlandse kem- physiei zullen deelnemen. Voor het houden van dit congres zijn subsidies aangevraagd bij het rijk, de industrie en de gemeente Amsterdam. De Union International de Physics heeft reeds een vrij belangrijke subsidie voor dit congres toegezegd. Tal van internationaal bekende kern- physici zijn als sprekers voor dit congres uitgenodigd. De openingsrede zal worden uitgesproken door prof. G. Bethe van de Cornell University uit New York. lende tekortkomingen, ten aanzien waar van een algemene overeenstemming tot voorziening bestaat. Deze betreffen het dikwijls slecht ingerichte hoofdwoonver trek, het ontbreken van uitwijkmogelijk heden in de vorm van een tweede woon vertrek of eethoek, te kleine slaapkamer voor de ouders, te kleine keuken, onvol doende ruimte voor technische apparatuur en voor het drogen van de was. Europees peil Het aanbrengen van deze voorzieningen zal de toekomstwaarde van de woning ten zeerste verhogen en zal jpovendien het ge vaar verminderen dat over 10 a 20 jaar de mensen hun woning verouderd zullen vin den en ze haar zullen voelen als beklem mend en achterlijk. Vooral als men daar bij de ontwikkeling van de integratie van Europa verdisconteert en aanneemt dat het in de toekomst welhaast niet meer zal worden getolereerd dat bijvoorbeeld een arbeider in Amsterdam minder woont dan in Kopenhagen of in het Ruhrgebied. Voor de prijs die de gemiddelde Neder lander tegenwoordig voor een woning wenst te betalen, is het echter niet moge lijk deze aan te passen aan het cultuurpeil. De mensen moeten daarom in deze ge dachte van betere woningen worden op gevoed en daarom bepleitte prof. Van Beu sekom het oprichten van woningcomplexen, waarin het mogelijk en wenselijk geachte woonpeil zoveel doenlijk wordt benaderd, om daardoor het verlangen naar een aan hogere eisen voldoende woning te stimu leren en de bereidheid aan te kweken daar voor een offer te brengen. Ir. Van Tijen betoogde dat onze volks huisvesting en onze stedebouw nog steeds beïnvloed worden door de verouderde ge- dachtenwereld van crisis en aanpassing. Daardoor maakt men nog altijd onvoldoen de ernst met het vervullen van de wezen lijke behoeften, wat van funeste invloed is op ons volksleven. Deze wezenlijke behoef ten bestaan uit: Het nodige woningopper vlak, het nodige wijkoppervlak, de woning uitrusting en afwerking, de woninginrich ting en de wijkvoorzieningen. Het op peil brengen van de eerste twee is het meest urgent, omdat tekorten daarin later niet meer kunnen worden aangevuld. Bij de woningoppervlak zullen aan de orde moeten komen het tweeledig woon vertrek, het balcon voor étagewoningen, drooggelegenheid onafhankelijk van kli maatsinvloeden, werk- en speelruimte. In zake het wijkoppervlak zag spreker als urgente punten: het handhaven van een redelijk aantal eengezinshuizen in alle complexen, voldoende schoolterrein en vol doende vrij speelterrein. Op grond van wat over de ruimtelijke consequenties van de wezenlijke woonbe hoeften reeds bekend is, mag worden ver wacht dat het nodige woningoppervlak (excl. berg-, werk- en speelruimten) ge middeld niet ver van 100 m2 per woning zal liggen. Dit ligt niet onbereikbaar ver van wat in de Nederlandse woningbouw reeds wordt geboden. Ten aanzien van het nodige wijkopper vlak is de Nederlandse stedebouw wel ver genoeg om te kunnen zeggen dat een wijk- dichtheid van 40 woningen per ha een ab soluut maximum is, terwijl een wijkdicht- heid van minder dan 25 woningen per ha naar alle waarschijnlijkheid in ons land niet nodig is. Dergelijke wijkdichtheden stellen geen onredelijke eisen aan onze be hoefte aan cultuurgrond. Een woonpeil, dat aan de wezenlijke behoeften in woning en wijk kan voldoen, ligt gezien het boven staande niet zover van wat in onze nieuwbouw wordt geboden, dat het verschil economisch onoverbrugbaar kan worden geacht. ADVERTENTIE nylon tap ij t 92 cm breed ƒ14.75 p. m. Tweeëneenhalf jaar geëist Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 37-jarige koopman J. M. te Apel doorn, die moest terechtstaan wegens dief stal van 31 exercitiegranaten. De verdachte had gedurende enkele jaren geregeld 's nachts de granaten weggehaald op het terrein van het voertuigenpark te Stroe. Op 23 Augustus 1955 werd hij pas betrapt. De granaten had hij verkocht aan een koopman te Apeldoorn, zekere Ten K., waarmede hij meer dan tweeduizend gul den had verdiend. In zijn requisitoir sprak de officier van Justitie er zijn verwondering over uit, dat het mogelijk was geweest dat de verdachte tijdenlang de diefstallen had kunnen plegen zonder dat de militaire autoriteiten waren gealarmeerd en hadden ingegrepen. Reke ning houdend met verdachte's strafblad, dat zestien veroordelingen vermeldt, eiste hij een strenge straf, tweeëneenhalf jaar met aftrek. De raadsman mr. Emmelot noemde de geëiste straf buitensporig hoog en drong aan op een veel lichtere.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5