Hoogovenschaaktournooi begint 5 Januari Kansen van de Stormvogels-ploeg in de hoogste regionen lang niet verkeken WINTERS Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Eigen terrein in cijfers Visserij - varia UPS en DOWNS Tiende plaats hoeft geen blijvende rangorde te zijn Competitie IJmond- volleybal voortgezet gif P. de Groot Film over Afrika voor T uinbouwstudieclub AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM 9 Hoe ver zal VSV het brengen? Burgerlijke Stand Velsen IN KENNEMER THEATER: In October passeerden 1252 schepen de pieren „Cultureel leven in nieuwe industriestad-Velsen" Jan P. Strijbos vindt apartheid juist DCIJ ■reserves verstevigen leiderspostie Bijdrage aan Velsen voor instandhouding „Schoonenberg" Leert goed ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 Er is een lijd geweest nog niet eens zo heel ver in het verleden dat Velsen op twee clubs kon bogen, die in de hoogste regionen van de KNVB speelden. Door de gewijzigde constellatie van dit leidinggevend lichaam evenwel, en ook door het feit, dat VSV het vorige seizoen in de eindspurt niet sterK genoeg bleek, is dit aantal van twee tot één gereduceerd en het is dus zaak zuinig op dit bezit te wezen. Hoe staan de Stormvogels er thans voor? Zoals bekend mag heten, promoveren de eerste acht clubs van elk der beide afdelingen van de huidige hoofdklasse aan het einde van dit seizoen naar de ere-divisie, terwijl de nummers negen via promotie wedstrijden ook nog een kansje maken in dit voetbal-walhalla terecht te komen. Momenteel staan de Vogels op de tiende plaats, welke zij echter nog delen moeten met ADO en Ajax. Vier clubs hebben een voorsprong van vier punten op Snoeks en zijn mannen, drie clubs hebben drie pun ten meer, één club twee punten en één club één punt. Deze cijfers zeggen echter niet veel, want met 25 wedstrijden voor de boeg is nog van alles mogelijk, ook dat Stormvo gels zich in deze wedstrijden niet meer te vreden stelt met een gemiddelde van iets minder dan één winstpunt per wedstrijd, zoals thans het geval is. Sterke defensie Naar veler mening is de Stormvogels- ploeg in staat deze opgave uit te voeren. De verdediging toch is van uitstekende kwali teit en mag in staat geacht worden de sterkste voorhoedes van de Hollandse hoofdklassers van repliek te kunnen die nen. Het beste bewijs hiervoor is wel, dat Zondag kanonniers als Angenent en Appel slechts eenmaal kans zagen De Graaf te passeren. Manco in voorhoede De voorhoede het mag bekend heten kan het praedicaat „uitstekend" (nog) niet worden toegekend, maar bepaald zwak is deze linie toch zeker ook weer niet. Zij bestaat voor het grootste deel uit spelers, wier capaciteiten zeker niet minder zijn dan die van de doorsnee hoofdklasse-aan vallers. Wij menen zelfs, dat de blauwwit te voorhoede zou uitgroeien tot één der sterkste aanvalslinies, wanneer de techni sche commissie er in zou slagen voor de middenvoorplaats „the right man" te vin den. Met acht punten uit zes wedstrijden be zetten de VSV'ers op het ogenblik de derde plaats, waarbij dan nog kan worden aan getekend, dat zij er relatief beter voor staat dan het op de tweede plaats zetelen de AGOVV, dat negen punten uit 7 wed strijden heeft. Op de eerste plaats troont RCH, dat na evenveel wedstrijden als VSV twee winst punten meer heeft. In de zes door de roodwitten gespeelde wedstrijden werd hun doelman evenveel malen gepasseerd. Hieruit blijkt afdoende, dat de defensie van VSV voor haar taak ten volle berekend is. Aan dit deel van de ploeg zal het dit seizoen dan ook zeker niet liggen! Maar de voorhoede zal ongetwijfeld an ders uit de hoek moeten komen! Op de keper beschouwd, telt dit deel van de ploeg slechts één speler van klasse, nl. De Graaf en zijn de andere plaatsen van mid delmatig tot zwak bezet. Ongetwijfeld zijn er onder deze middelmatigen spelers met aanleg en aan trainer De Bouter zal het zeker niet liggen deze nu nog sluimerende capaciteiten aan de dag te doen treden. ADVERTENTIE De handigste De beste De sierlijkste De „B R A B A N TI A" STRIJKTAFEL 39.90 Zoek niet, ga meteen naar Daar vindt U de grootste sortering Huishoudelijke geschenken Kennemerlaan 1 - Tel. 5853 ZATERDAG 5 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Attila". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vcrmculenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. KZOS, 1517 uur, Patronaatsgebouw, receptie 20 uur, toneeluitvoering. DSS, Gebouw Chr. Belangen, bazar. Herv. Toneelgroep, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Handwerkkring Ver. v. Vrijz. Herv., 20 uur, Vergaderzaal Abelenstraat, verkoop avond. SANTPOORT Toneelver. „Amicitia", 20 uur, Provin ciaal Ziekenhuis, toneeluitvoering. ZONDAG 6 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „De wraak van Toriano" 19 en 21.15 uur, „Attila". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. KZOS, 20 uur, Patronaatsgebouw, toneel uitvoering. MAANDAG 7 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De wraak van Toriano". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Rex, Nederlandse Comedie met „De Re genmaker'''. Herv. Toneelgroep, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Nutsbibliotheck, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van Onderwijs. Maar daarvoor is tijd nodig en nu is het maar de vraag, of de verdediging in staat is zo lang haar goede vorm te bewaren, totdat de voorhoede een behoorlijke pro ductiviteit aan de dag legt. GEBOREN: C. ImmersKoelemeijer, z., Bloemendaalsestraatweg 166, Santpoort; J. I-I. PelJaarsveld, d., Lange Nieuwstraat 253, IJmuiden; W. KulkWinter, d., School straat 9, IJmuiden; J. P. G. Kraaijeveld Gelderman. d„ Curagaostraat 52, Santpoort; C. de JongPluijmers, z., Rijnstraat 56, IJmuiden; J. Th. Woltermanvan Bugnum, z., Spaarneslraat 79. IJmuiden; W. C. Hoo- gendoornDijkshoorn, z., Tollenslaan 18, Driehuis; G. de GrootWeelink, d., Gijzen- veltplantsoen 101, IJmuiden. OVERLEDEN: C. Slinger, 81 j„ weduwnaar van M. van Maanen. Kerkweg 26, Santpoort; J. Hof, 74 j., Peperstraat 36. Beverwijk. ONDERTROUWD: M. P. Post, Eiken straat 18, IJmuiden en G. A. Kluft, Gulde- wagenplantsoen 28, Velsen-N.; G. de Graaf, Elzenstraat 36, IJmuiden en J. E. van Deur- sen, Uitendaalstraat 35, Santpoort; H. Hem- ken, Stationsweg 69, IJmuiden en G. M. Ko- nings, Jan Kostelijklaan 20, Velsen; P. van Buuren, Kortenaerstraat 36, IJmuiden en W. G. te Kolste, Kortenaerstraat 36, IJmuiden. GEHUWD: P. Schotvanger en E. A. Noort- man, Velserduinweg 192, IJmuiden-O.; P. J. Jansen en II. Bossen, Torricellistraat "44, IJmuiden; C. J. G. Brouwer.en M. F. Scheen- aard, Scheldestraat 2, Haarlem; J. Kempe en C. J. van der Putten, de Ruyterstraat 82, IJmuiden-O.; W. Been en G. Goedhart, Ba- rendszstraat 28, Haarlem; G. Smit en U. Poepjes, Corverslaan 112, Velsen-N.; J. Zwa nenburg en C. Broek, Merwedestraat 36, IJmuiden. De uitslagen van de voor de competitie in de afdeling IJmond der NEVOBO ge speelde wedstrijden, waren deze week: Dinsdag 1 Nov.: heren tweede klasse: VCK 3—Kennemers 2 0-2,VGV 3—DGS 0-2. Woensdag 2 Nov.: heren eerste klasse: PSV IVCK I 0-2. Dit was een vrij goede wedstrijd, die een spannend verloop in de eerste set had. Na een achterstand van VCK van 14-11 kon deze echter tot winst komen en werd de stand 14-16. In de twee de set bestond overwicht van VCK. Veel vuldig werd van opslag verwisseld. De eindstand van de set was 9-15. In de ontmoeting Waterloo IVGV II (uitslag 2-1) was in de eerste set zwak spel van VGV te zien. Waterloo liep gemakke lijk uit tot 11-0. De eindstand van de eerste set was 15-2 in het voordeél van Waterloo. In de tweede set was er een licht overwicht van VGV, dat in deze set met 8-15 zege vierde. Met de stand 15-6 in de derde set voor Waterloo, behaalde deze verdiend de overwinning. De wedstrijd Kennemers ISportbond (uitslag 2-0) was de beste van de avond. In twee sets behaalde Kennemers door beter spel de overwinning. Het set-verloop was 15-11 en 15-5. Het programma voor Dinsdag 8 Novem ber ziet er als volgt uit: oefenwedstrijden afdelingsteams dames en heren A en B tegen Rapiditas en Haarlem. Aanvang 19 uur. Het programma voor Woensdag 9 No vember bevat de volgende ontmoetingen: dames I klasse: 19 uur: VSV IVCK I; 19.45 uur: VGV I—PSV; 20.30 uur: Kenne mers IWaterloo. ADVERTENTIE ETER en ILLIJKER voor GOUD - ZILVER UURWERKEN HORLOGER - OPTICIEN Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 Ziet onze GERO-etalage Op Donderdag 5 Januari begint het achttiende Hoogovenschaaktournooi en opnieuw zal de tournooizaal van het Kennemertheater, die dan geheel is gemoderniseerd, vol schaakliefhcbbers lopen. In de hoofdgroep zullen vijf buitenlan ders strijd leveren om de eerste plaats. Aan het reeds enkele malen geuite verzoek deze spelers enkele rustdagen te verschaffen, is voldaan: Maandag 9 en Vrijdag 13 Januari zullen de heren niet voor wedstrijden aan treden. De deelnemers in de hoofdgroep zijn: Roman Toran uit Spanje, Francesco Scafa- relli, een jeugdig Italiaans speler, terwijl het zeer waarschijnlijk is dat Herman Pil- nik uit Argentinië, die zich enige tijd ge leden voor het candidatentournooi heeft geklasseerd, weer komt. Verder zijn er on- ADVERTENT1E Lanqe Ni euwstn 66 umuimh VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR In October zijn in totaal 1252 zeeschepen de LJmuidense pieren gepasseerd. Te IJmui den kwamen binnen 633 schepen, waarvan bestemd voor Amsterdam 492 schepen, Zaan dam 37 schepen, Haarlem en Spaarndam 3 schepen, Buitenhuizen 2 schepen. Beverwijk 1 schip, Hoogovens Buitenhaven 27 schepen, Hoogovens Binnenhaven 23 schepen, Vissers haven 10 schepen, IJmuiden bijleggers 28, Velsen 10 schepen. In totaal vertrokken 619 schepen, waarvan uit Amsterdam 457 schepen, Zaandam 29 schepen, Haarlem en Spaarndam 2 schepen, Buitenhuizen 4 schepen, Beverwijk 1 schip, Velsen 9 schepen, Hoogovens Binnenhaven 27 schepen. Hoogovens Buitenhaven 22 sche pen, Vissershaven 3 schepen, IJmuiden 65 schepen. Cabaret voor het kind Eigenlijk zouden we ons W oensdagaxtond de zestiende in het Rex-theater samen diep moeten schamen, als we daar op ons gemak de tranen van het lachen uit de ogen vegen na een „goeie" van Cees de Lange, of Lucie Sleyn tot de beste Nederlandse cabaretiè res zitten te rekenen. Want al deze luchtige genoegens gaan daar opgevoerd worden ten bate van de stichting „Het ge brekkige kind" en wie met mij weet welk een donker woud van ellende achter deze stich ting opdoemt, zal moeten toe geven, dat het een schandaal is, dat er op deze manier voor de benodigde oortjes gezorgd moet worden. Het „cabaret der dolle dwa ze dingen" treft deze blaam in genen dele en u, die daar Woensdag een knusse avond gaat beleven, evenmin, maar ons allen. Wij, die de slachtof fertjes van de kinderverlam ming, waarvan er zo'n twee duizend verzorgd worden in diverse tehuizen, niet beter weten te dienen dan door een avond uit te gaan, zijn toch wel stumperds, dat we het zó en niet anders kunnen. Dat we op deze wijze de pe- gulanten gaan opbrengen om het onderwijs en de vakoplei ding in het kort gezegd de hele nazorg voor deze ongeluk kige peuters te betalen. Dat moest er even uit, maar voor het overige is het een goed idee van de beide alge mene ziekenfondsen in IJmui den, om op deze wijze een zak je met centjes bijeen te bren gen voor de Stichting, want elk zakje meer is welkom. En ik wens u van harte ple zier bij Roland Wagter, de Chico's, Annabella en Co en Ko van der Heijde Weimar en Simon Sint terwijl het mij op recht zal benieuwen, wie uit de tombola de wasmachine trekt. Waarschuwen voor volle pleinen Het is zo maar een losse ge dachte van een frequente sluisweggebruiker, maar ik wil hem ulieden toch niet ont houden, want uit losse gedach ten werden wel eens konink rijken geboren en gingen an dere koninkrijken ten onder. Het is mij namelijk opge vallen, dat er nog steeds hoop jes automobielen op het pont plein staan te wachten, die best de vluggere sluisweg over zouden kunnen. Wanneer men de daarbij behorende stuur- ders vraagt, waarom zij daar zo droevig op een houtje staan te bijten, komen er antwoor den los, waarvan er één mij op de thans tot ontwikkeling komende idee heeft gebracht. Men zegt namelijk onder meer: „Ach, anders moet ik weer helemaal terug en dat is zo'n moeite ik sta hier nu eenmaal en laat mij maar staan". Zou het niet zo te beredde ren zijn voor de knappe kop pen, die de overheid in haar pnderbetaalde dienst heeft, dat er voor de afsplitsing aan Noord- en Zuidzijde van de sluisweg een duidelijke waar schuwing komt voor de ge vallen, dat de pontpleinen vol zijn? Met een lichtbak dus, waar op dan bij de overweg in de Wijkerstraatweg zou moeten staan: „Pontplein vol" terwijl ook op de kruising Parkweg- Rijksweg in het Zuiden een zelfde opmerking zou dienen aan te floepen, wanneer zulks aan die kant eveneens het ge val ware. Te bedienen door de politie, welke ondanks de sluisweg toch nog de handen vol heeft aan het pontverkeer en ten gerieve van velen, die bij de beide afsplitsingen niet kunnen overzien hoe het er bij de ponten voorstaat. Ik hoor de wijzen al grinni ken. Tóch zit er iets in. Afscheid „op de sluis" IJmuidens sluizen genieten de twijfelachtige eer tot de rijkste met tranen doordrenkte gebieden van het koninkrijk te behoren, maar het afscheid, dat daar deze week gevierd is, was er niet een van „breng ereis een apie voor me mee" en zal onze nationale toon dichters geen aanleiding geven tot schone muziekjes, die ja renlang door middel van draai orgels berucht blijven. Want de heer A. G. de Graaf, die sinds 1928 mee heeft ge holpen om het sluizencomplex in onberispelijke staat te hou den, voorzover 's lands kassen zulks toelieten, is uitgewuifd, maar niet vertrokken. En ik maak me sterk, dat we hem nog wel eens een ommetje langs het vertrouwde werk- domein zullen zien maken, nu de rust is gekomen inplaats van het „roeppie" om even te komen opdraven omdat er iets mankeerde. Vaak, nee meestal midden in de nacht of in het felst van de natte moesson. In het kantoor aan de De Wetstraat heeft hij met zijn vrouw temidden der vrinden van de sluis gezeteld en daar is hem namens het personeel een rooktuimelaar aangeboden, omdat meneer De Graaf nogal eens een pufje naar het pla fond zendt. En meneer B. Hak keling heeft dat gezegd, wat allen hem konden nazeggen: hier ging een ambtenaar van de waterstaat heen, die van het begin der Noordersluis af onschatbare diensten aan de poort tot de wereldzeeën heeft bewezen. Zulks ook namens meneer Volkers uit Haarlem, in wiens handen de scepter be rust over het arrondissement Noordzeekanaal, een bena ming, die ik altijd mooi en deftig heb gevonden van Wa terstaat. Deze landbouwerszoon (de scheidende dan), heeft de tries te jaren van de crisis aan „zijn" sluis voorbij zien trek ken, toen na de opening de beurs leeg leek te zijn en het trotse product van waterbouw kunde niet meer die zorgen kon krijgen, die het verdiende. In die jaren is meneer De Graaf er een poosje tussen uit genepen naar Pieter Heere. Maar hij bleef de sluizen trouw, want hem werd in die dienst het onderhoud aan de kleine sluis opgedragen en ook dat heeft hij met liefde en toe- donker wijding verricht. Sinds 1930 echter is het weer vast-Rijks- waterstaat geworden en het Rijk kan er staat op maken, dat zijn staat van dienst bij het water als een paal boven water staat. Als ge begrijpt wat ik bedoel. Gedoofd Velsen Een bromfietser, die zijn bo terham op het Hoogovenbe- drijf bijeengaart met vele nij vere werkzaamheden, heeft mij verteld, dat hij, terugko mende van de plek zijner broodwinning, op een avond een geheel duistere Driehui- zerkerkweg langs moest. Terwijl ook in zijn eigen Santpoort, waar hij dan even gaat eten en slapen om fluks weer terug te zijn op het al oude Hoogovenbedrijf ten ge rieve van de opvoering der productiviteit, vaak hele stra ten in het donkerste zijn gehuld. Vaak zegt hij. En deze man kan veel min der goed overdrijven dan ik, dus moet ik hem spoorslags en voetstoots geloven. En ik leg het euvel gaarne ter infor matie voor aan de voogden van ons aller straatverlich- tingsnet, opdat zij u en mij kunnen vertellen, dat er af en derhandelingen gaande met O'Kelly de Galway, ook al een goede bekende, en met de Joegoslavische schaakwereld, waaruit men Fuderer of Matanovic hoopt te krij gen. Van de Nederlanders zullen Hans Bouwmeester, Frits Roessel (ex-jeugdkam pioen van Nederland) en Lod. Prins van de partij zijn. De tien-kampen worden gespeeld van de 7e t/m de 15e; de zeskampen van de 11e t/m de 15e en de vier-kampen op de 14e en de 15e Januari. Natuurlijk wordt ook dit jaar voor de nodige ontspanning gezorgd. Op het programma staan: een gongwedstrijd op de 9e, een gezellige avond op de 10e en een bonte feestavond op de 12e Januari. Het slot van het feest zal wor den gevormd door de traditionele snert- maaltijd. Op Culturele dag Op de Culturele Dag Noordholland 1955, die wordt georganiseerd op Maandag 14 November in „De Rustende Jager" te Ber gen (N.H.) en die ondermeer zal worden bijgewoond door dr. M. J. Prinsen, Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, zullen zes korte inleidingen over het culturele werk in de provincie worden gehouden. De heer J. van Os van den Abeelen,voor zitter van de Velser Gemeenschap, spreekt over „Het culturele leven in een nieuwe industriestad (Velsen)". Met de film „De kleurenpracht van Zuid- Afrika", vertoond en toegelicht door de bekende natuurvorser Jan P. Strijbos, heeft de Tuinbouw-studieclub „Velsen" Vrijdag avond in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg alle eer ingelegd. Ook uit propa gandistisch oogpunt de zaal was geheel uitverkocht en ook burgemeester mr. M. M. Kwint en echtgenote gaven blijk van hun belangstelling is deze avond ongetwij feld geslaagd. In een praatje vooraf zette de voorzitter van de tuinbouw-studieclub, de heer J. J. Adrichem het werk van de studieclub uit een, waarbij bleek dat ook niet-Kennemers tot de vereniging kunnen toetreden. De prachtige kleurenfilm, welke de heer Strijbos tijdens een zwerftocht van negen maanden door de Unie van Zuid-Afrika toe storingen voorkomen, die zulke narigheden veroorzaken, i heeft opgenomen, gaf een duidelijk beeld Nu is het hier wel geen Zeist, maar niettemin meen ik in ernst, dat er ook wel eens vervelende dingen voorvallen in dit overigens rustige Velsen. In het donker. Dat deze nax-e dingen hier gebeuren is Donderdagavond nog bewezen, toen op deze Driehuizerkerkweg een jonge dame werd lastiggevallen. En het vreemde is, dat op haar geroep om hulp geen enkele hulp van omwonenden ver scheen, hetgeen bij mij weel de vraag doet rijzen of de mensen, die dicht bij zulke „verdachte" punten wonen, de oren niet wat beter moeten spitsen, opdat de vuige bedrij vers van dergelijke wandaden gauwer in de vette kraag gevat kunnen worden. Met grote eerbied luister ik altoos naar die vertegenwoordigers van het ras der mensen, die te pas en te onpas maar meestal te pas een aantal onomstotelijke cijfers weten aan te dragen ter staving van de leg onder de krielkippen of de slijtage van raamkozijnen door Hoogovengassen. Zulke mensen zijn zo heer lijk absoluut en de maatschappij kan een heleboel aan hen heb ben, want wat is deze maatschappij zonder statistieken. Onver holen bewondering koester ik derhalve voor mijn man uit Sant poort, die met grote schranderheid heeft nagegaan, of het spe- len-van-voetbalclubs-op-eigen-terrein eigenlijk wel zo voordelig is %-oor de uitslagen van de wedstrijden. Of het dus, met andere woorden, altijd raak is met dat „voordeel van eigen huis". Welaan, bewijst mijn man uit Santpoort te uwen gerieve: zulks is allerminst een wet van Meden en Perzen. De amateurs uit onze gewes ten leverden hem het mate riaal en hier gaat dat dan de wijde wereld in: club Kennemers Beverwijk DEM WB thuis pnt uit pnt Kom, kom, roepen nu de liefhebbers van eigen terrein: ziet ge wel, dat het thuisveld alleen maar voordelen biedt en dat alles wat ge ver haalt, lang niet altijd lekker smaakt? Stil, vrinden, want we zijn er nog niet onze man uit Sant poort heeft meer pijlen op de boog: hier zijn de resultaten van de derde en de vierde klas KNVB: club thuis pnt uit pnt Stoppen verboden! Tussen de spoorbomen in de Zeeweg en de Driehui zerkerkweg is een stopver bod voor de rechterkant in gesteld. En in een vorige uitgaaf van deze kroniek kivam een lezer tegen zulke stopverboden op, omdat dan niemand meer kan lossen of laden zonder de autori teiten zulks op gezegeld pa oier te verzoeken. De politie is het daar weer niet mee eens om de simpele reden, dat een wachtverbod, wat het dan zou moeten wor den, beter niet uitgevaar digd. kan worden, omdat dit geen enkele zin heeft. Wijk aan Zee Vitesse Velsen Terrasvogels Kinheim ADO CSV Waterloo Uit deze becijferingen blijkt dus zonneklaar, dat het eigen terrein voor drie van de vier tweede klassers weliswaar gunstig gestemd is geweest, maar dat slechts één lagere klasser (Vitesse) voordelig boerde op eigen veld en dat het Kinheim niet veel kan schelen, waar het speelt. Zo moet het ook eigenlijk. De Terrasvogels prefereert kennelijk de uitwedstrijden, die immers geregeld winst op leveren? Lust gij thans nog peulen of andere zomergroen ten? LAMPENIER van de verschillende natuurlijke aspecten van dit land. In een 2000 km lange rit werd het Krugerpark doorkruist en op het doek verschenen talrijke dieren, waarbij vooral de olifanten en giraffes een imposante in druk maakten. De belangstelling van de heer Strijbos ging uiteraard uit naar de feërieke bloemen- en plantenwereld, welke hij op meesterlijke wijze verfilmde. Het tweede deel van de film was gewijd aan het leven van kleurlingen en naturellen. Vooraf had de heer Strijbos een uiteenzet ting gegeven van de apartheidspolitiek, welke door hem als juist werd gekwalifi ceerd. Een aardige geste van het bestuur van de studieclub was het verloten van een aantal bouquetten chrysanten in de pauze. Evenals het eerste tiental van DCIJ heb ben de DCIJ-reserves in de tweede klasse van de Kennemerland-damcompetitie nu vier gespeelde wedstrijden zonder verlies- punten. Maar de DCIJ-reserves hebben in hun klasse alleen de leiding genomen na een overwinning op Beverwijk 2. Gemak kelijk is dit niet gegaan. Oorspronkelijk liep het voor DCIJ gunstig, daar voorzitter K. de Jong en Krijgsman vrij snel winst behaalden. Tot 91 werd de stand door J. Waal en C. Lodder opgevoerd. Ook Ott stond gunstig, maar een foute zet was ooi-zaak dat dit bord voor DCIJ verloren ging. Ook Kop pelman en C. Kaan verloren, maar gelukkig behaalden G. v. Bakkum en J. van Straten remise waardoor nog juist een kleine over winning voor de DCIJ-reserves tot stand kwam. De uitslag is alsvolgt: DCIJ Beverwijk Ir. KrijgsmanP. Hogenboom20 K. de JongJan Waal 20 J. v. StratenL. Haver11 C. Lodder—W. de Graaf 2—0 G. v. BakkumS. Hoogvorst 11 D. Ott—D. v. As 0—2 Wim v. WortA. Adelaar 11 J. KoppelmanJ. Broersma02 J. Waal—Willemse C. KanA. v. Son 2—0 0—2 Totaal voor DCIJ 119 Maandagavond speelt het Santpoortse tien tal Stabiel tegen HDC 3; Woensdag 9 No vember ontmoet het tweede tiental thuis de Haarlemse Damclub 3. Bij Koninklijk besluit van 19 September 1955 is op grond van het bepaalde in artikel 12 der Boswet 1922 aan Velsen, te rekenen van 1 Januari 1955 af, voor de tijd van vijf jaren opnieuw een jaarlijkse bijdrage van 1750 verleend in de kosten van aankoop en instandhouding van het landgoed „Schoonenberg". De algemene regelen, waaronder dit sub sidie wordt verleend, zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1938. Aangezien deze voorwaarden niet bezwa rend zijn, stellen B. en W. de raad voor, de bijdrage te aanvaarden door vaststelling van het mede bij ae stukken gevoegde ont- werp-besluit. Hek om speelplaats van de Insingerschool De Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden heeft, ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920, de medewer king verzocht voor het plaatsen van een afscheiding om het speelterrein, behorende bij de onder haar bestuur staande Insinger school aan het Moerbergplantsoen aldaar. Gedurende de laatste achttien etmalen ben ik f 3.624.317 en nu laat ik de cen ten nog maar) armer geworden, alleen om dat president Eisenhower een hartaanval kreeg en omdat de PNI of de NU of de PKI of de Masjoemi gewonnen of verloren heeft. Eerlijk gezegd vind ik dat tamelijk on billijk want ik heb niet de geringste in vloed, noch op de gezondheidstoestand van de president, noch op het regerings beleid in Indonesië en waarom ik daar dan f 3.624.317 bij moet inschieten is mij niet duidelijk. Het gaat allemaal nogal wisselvallig op de beurs. Zó heb ik vijf millioen, of zo heb ik er maar weer twee. Een mens weet te genwoordig met de beurs en de bromfiet sen niet meer waar hij aan toe is. Je kunt heden ten dage nergens meer helemaal op aan (zoals die kiezer tegen de heer Wei ter zei) behalve op Drees en de postspaar bank. Nu ben ik een wijsgerig man. Ik zou morgen al mijn Philipsen en Ko ninklijken op de markt kunnen smijten en dan maar gewoon naar Baarle Hartog of Monte Carlo gaan, die evenveel vastig heid geven als Wallstreet en Damrak en waar je dan bovendien nog kans hebt op een kopje thee met een movie dame, wat ik te allen tijde verkies boven een borrel met welke makelaar of commissionnair dan ook. Maar dat doe ik niet want mis schien krijgt morgen de koning van Trans- jordanië de hik en dan vliegen de Akus en de Unielevers weer naar boven. Het is anders wel een vreemd gevoel in het achterhoofd wanneer je 's morgens op staat en f 3.624.317 minder bezit dan gis termorgen om dezelfde tijd. Drie weken geleden was het net anders om. Bezat ik 's middags om vijf uur 7.818.355 méér dan 's morgens om zeven. Daar ben ik toen van naar de bioscoop gegaan. Ik dacht dat héb ik er tenminste van. Dat kan niemand mij meer afnemen. Laatst had ik iets aan mijn smaaksluier. Maar Wallstreet heeft zich daar niets van aangetrokken. Ik kon geen oester van een chipolata-pudding onderscheiden, maar Philips deed net of-ie gek was. De heer ingenieur Otten zei: „niet reageren, Lena" en zijn claims bleven op 449. Ik begrijp er nooit iets van. De financiële specialisten gelukkig wel. Dat is een hele geruststelling. Vanavond ga ik dan maar niet naar de bioscoop. Vandaag heb ik weer een kleine twee millioen ingelopen. Nog niet genoeg om daar nu eens gezellig taartjes op te gaan eten, maar toch wel weer even moedge vend. Ik loop nog wel niet over straat te zingen maar zo nu en dan neuriede ik toch wel even vanmorgen. Misschien heb ik dat éne millioen Maandag wel ingehaald. Dan is er geen vuiltje meer aan de lucht en ga ik mij zelf tracteren met een avondje met bitterballen en wantoestanden om van te watertanden. Ik wil alleen maar zeggen dat het leven van ons, van de haute finance, wel boei end en wisselvallig is. Maar ook dat die onzekerheid van de koersen het moeilijk maakt om te leven. Soms denk je 's mor gens: „ik ga morgen nu eris die zes paar sokken kopen waar ik zo naar verlang" en de volgende morgen ben je zeven ton down en dan denk je: „ik zal nog maar even wachten, die drie paar ouwe kunnen nog wel even mee". Daarom is met al mijn millioenen de ech te lol er niet meer bij. En daarom moet u ons, kapitalisten, niet benijden. Het is niet leuk bij iedere oester, bij iedere hap ka viaar, te moeten denken „misschien loop ik volgende week te verlangen naar een droge korst brood". Nee, geef mij maar een gewone baan hoofdinspecteur-intendant-van-de-culture- le-buitenlandse-betrekkingen-met-de-rang- van-schrijver, of zo. Weet je tenminste waar je aan toe bent. ELIAS ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij U, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Gratis Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Inschrijving volgende cursus Motortechniek 14 November IJselmeervisserij. Woensdag werd aan de visafslag te Urk aangevoerd door 21 vaartuigen: 178 pond lijnpaling f 1.18f 1,30 per pond, 1263 pond snoekbaars f 0,60—f 0,63 per pond. 175 pond rode baars f 0.48f 0,52 per pond, 112 pond voorn en blei f0,09 f0,10 per pond. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2.402,20; gr. tong 5,705.00; grm. tong 4,003,70; kim. tong 3,052.85: kl. tong I 2,902,75; kl. tong II 1.60—1.50; tarbot I 2,70—2,20, per kg. Grm. schol 80; kim. schol 66; kl. schol I 66—48: kl. schol II 47—12; schar 36—24; bot 2717; v. haring 1711; makreel 3531; gr. schelvis 2521; grm. schelvis 2320; kim. schelvis 2516; kl. schelvis I 2116; kl. schelvis II 1811; wijting 199; gr. gul 35; midd. gul 28; kl. gul 2220; poontjes 11—8; kl. koolvis wit 43; gr. rode poon II 2914, per 50 kg. Gr. kabeljauw 22480; gr. koolvis zw. 80; gr. leng f 84, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 220 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 470 kisten schol, 20 kisten schar, 20 kisten bot, 6410 kisten haring, 105 kisten makreel, 690 kisten schel vis, 240 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 24 kisten poon, 10 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 8355 kisten, Besommingen van Vrijdag: SCH 153 f12.310; IJM 209 f 10.720; KW 35 f920; KW 128 f 122. Besommingen haringloggers 3 Nov.: KW 41 f3870; KW 38 f5100; KW 151 f2980; KW 5 f7180; KW 25 f7420; KW 29 f5477; KW 22 f 10.880; KW 161 f9260. Besommingen haringloggers 4 Nov.: KW 41 f6700; KW 38 f2440; KW 159 f4610; KW 95 f4620; KW 47 f2180; KW 163 f4280; KW 29 f1744; KW 140 f3940; KW 161 f3220.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9