Tot 1958 is f 1350 millioen per jaar voor de defensie toereikend Vorstelijk paar op Schiphol aangekomen Weerbericht Op 1 Maart 1956 vervroegd klein verlof voor vakbekwame bouwvakarbeiders Franse kolonisten erkennen de oude sultan noodgedwongen Verdere stap naar gelijkheid van alle rassen in Amerika Haarlems Dagblad Zij eisen numerieke gelijkstelling in de vertegenwoordigende organen Kans op buien Het woord is aan Hartelijk weerzien met de prinsessen Gemengd zwemmen door het Opperste Gerechtshof afgedwongen Minister Staf tot Tweede Kamer: Hogere kosten voor manoeuvres Eisenhower komt Vrijdag uit het ziekenhuis De aankomst Aandrang op Belgische re gering voor Moerdijkkanaal Weerrapport II - s zo 9 zo 6 ozo 6 7 Verzetsster Oost-Azië voor kapitein F. J. M. Berting 70e JAARGANG No 104 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 255 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Oorlog, zegt minister Staf over de organisatie der Nederlandse strijdkachten dat"niet zo zeer de doeltreffendheid van hetgeen Nederland op militair gebied thans presteert in het geding is, dan wel de onzekerheid welke bestaat omtrent hetgeen in de toekomst zal moeten en kunnen geschieden om de Nederlandse bijdrage aan de N.A.V.O. aan haar doel te doen blijven beantwoorden. Hij meent voorts dat de nieuwe technische ontwikkeling geen consequenties zal hebben op de legervorming als geheel, op de mankracht en op de duur van de dienstplicht. Wel voorziet hij consequenties op financieel gebied, welke thans nog niet kunnen worden overzien. De minister meent nog steeds aan een begrotingsplafond van 1350 millioen per jaar tot en met 1957 voldoende te hebben. Er bestaat geen behoefte aan een uitbreiding van de luchtmacht, zegt de minis ter, die voorts verklaart over voldoende beroepspersoneel te beschikken voor het kader der mobilisabele divisies. Hij acht het onmogelijk tot verkorting van de eerste oefening en tot inkrimping van de duur der herhalingsoefeningen over te gaan. De minister is bereid aan de ruim duizend dienstplichtigen, die een bewijs van vakbekwaamheid als bouwvakarbeider bezitten, op 1 Maart 1956 vervroegd klein verlof te verlenen als zij zich verplichten het gehele jaar in de woning bouw te werken. Bouwvakarbeiders die in 1956 moeten opkomen, kunnen uitstel van opkomst tot 1 October krijgen. Over de kosten van de manoeuvres in Duitsland zegt de minister, dat vóór de tot standkoming van de accoorden van Parijs de kosten voor een gering deel behoefden te worden verrekend met de toenmalige bezettende mogendheden. Deze gunstige omstandigheid is nu geëindigd, zodat het deelnemen aan oefeningen in Duitsland hogere bedragen zal vergen. Ten aanzien van de inschakeling van de Nederlandse industrie bij de vervaardiging van geleide projectielen verklaart minister Staf, dat de mogelijkheden daarvan anders dan door licentiebouw vrijwel uitgesloten moeten worden geacht. De aan de fabricage voorafgaande ontwikkeling is voor dit soort materieel een jaren vragend proces, waarbij vooral grote technische kennis, ervaring, outillage en beproevings mogelijkheden, waarover de Nederlandse industrie niet beschikt, van groot belang zijn. Zolang niet over het vereiste oefen materiaal wordt beschikt en dus de moge lijkheid tot oefenen niet is geschapen, kan geen opleiding voor luchtdoelraketten ge schieden. De minister erkent dat het geleide pro jectiel bij de oorlogvoering ter zee een rol van betekenis zou gaan spelen. Het pro bleem van het gebruik van die projectielen van schepen af is echter op het ogenblik nog niet opgelost. Financiële aspecten Over de financiële aspecten zegt de mi nister, dat op dit ogenblik de richtlijnen inzake nieuwe organisatievormen en even tueel nieuwe uitrusting voor de landstrijd krachten nog niet zijn uitgewerkt, zodat, nog zelfs bij benadering niet kan worden bepaald, welke financiële en materiële consequenties de reorganisaties bij dit krijgsmachtdeel zullen hebben. Ook is nog geheel onzeker, wat de invoering van ge leide projectielen in onze luchtverdediging en bij de vloot zal gaan kosten. Bovendien is er nog geen enkele aanwijzing, of en in welke omvang, de regering der Verenigde Staten na 1 Januari 1957 de wapenhulp zal voortzetten. De comptabiliteitswetgeving laat niet toe reserveringen te doen voor vervangingen, waarvan het tijdstip in een niet te bepalen toekomst ligt. Hoewel de voorraden materieel en muni tie eind 1957 tot een redelijk te achten neil PARIJS (Reuter/AFP) Sultan Ben Joessef van Marokko heeft als eerste of ficiële daad een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe te Parijs. Een detachement van de republikeinse garde bracht de vorst de eerbewijzen. De vorst ziet zijn aanhang met de dag toenemen. Hij heeft een ontmoeting gehad met generaal De Gaulle en de graaf van Parijs, de Franse kroonpretendent. De „Presence frangaise", de organisatie van Franse kolonisten in Marokko, heeft de sultan erkend. De beweging zegt hier toe gekomen te zijn door het aftreden van sultan Ben Arafa en de nieuwe houding van de Pasja van Marrakesj, El Glaoui, die twee jaar geleden meehielp Ben Joessef weg te werken en thans heeft bewerkstel ligd dat de sultan zal terugkeren. De „Presence frangaise" eist dat de toe komstige status van de Fransen in Marok ko gebaseerd moet zijn op een numeriek gelijke vertegenwoordiging van Fransen en Marokkanen in de verschillende organen, zoals de regeringsraad en de gemeente»- raden. De status van de Fransen moet wor den vastgesteld onder auspiciën van Frank rijk, doch rechtstreeks tussen woordvoer ders van de Fransen en woordvoerders van de Marokkanen. De kolonisten zullen geen statuut of conventie, die zonder hun mede werking tot stand komt, erkennen. De Franse bevolking van Marokko moet een raadgevende vergadering kiezen, die met de toekomstige Marokkaanse regering zal onderhandelen over de status van de ko lonisten. DENVER. (Reuter). President Eisen hower zal Vrijdag het ziekenhuis in Denver verlaten en terugvliegen naar Washington. Volgens zijn artsen zal hij pas laat in Januari of vroeg Februari een besluit kunnen nemen over de vraag of hij zich al dan niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezing in 1956. Eisenhower zal het weekeinde op het Witte Huis in Washington doorbrengen en daarna naar zijn boerderij te Gettys burg (Pennsylvanië) gaan voor verder herstel. De president heeft zelf het be sluit om het Fitzsimons hospitaal te ver laten genomen, nadat zijn dokters hem een volledig verslag van zijn gezond heidstoestand hadden gegeven. Dr. White, de vooraanstaande Boston.se hartspecialist die de president behandeld heeft, verklaarde dat Eisenhower geen besluit over een mogelijke tweede ambts termijn kan nemen, voor hij „zich aan aanzienlijk grotere inspanningen bloot gesteld zal hebben". In Marokko zijn Zondag bij onlusten tien Marokkanen gedood èn veertig Ma rokkanen en Europeanen gewond. Alleen in Casablanca vielen al zeven doden. Bedankje Het anti-Franse radiostation „De stem van de Arabieren" te Cairo heeft Frankrijk in een ongewoon verzoeningsgezinde uit zending er voor bedankt, dat het Ben Joes sef toestaat op de Marokkaanse troon te rug te keren, zo wordt te Rabat vernomen. Portretten van de sultan en kleurrijke spandoeken met voor hem prijzende leuzen, zijn onverwacht door Marokkanen in de Arabische wijken van Rabat en Sale ver wijderd. Arabische nationalisten hebben Ben Joessef, die te Parijs onderhande lingen voert, ervan beschuldigd een „col laborateur van de Fransen" te zijn. De portretten en spandoeken waren tien da gen geleden, toen Ben Joessefs terugkeer naar Marokko vaststond, aangebracht. zullen zijn opgevoerd, voldoen zij dan nog niet aan de SHAPE-maatstaven. Met de verdere aanvulling zou een zeer belangrijk bedrag gemoeid zijn. In hoevere in de toe komst aan deze behoefte tegemoet gekomen zal kunnen worden, kan thans nog niet worden overzien. De overjas Kortgeleden is beslist dat het beroeps- en daarmede gelijkgestelde personeel in de rang van sergeant, een daarmede gelijkge stelde of een hogere rang, de keuze krijgt tussen het van rijkswege in eigendom ont vangen van een veldtenue van fijn laken per twee jaren of een veldtenue van grove stof per jaar. Dit zal pas medio 1957 voor de eerste maal kunnen, omdat belangrijke hoeveelheden uniformstof moeten worden vervaardigd. Het verstrekken van overjas sen aan dienstplichtigen zal worden be ëindigd nadat de nieuwe gevechtstenue ter beschikking van de troep zal zijn, hetgeen in de loop van 1958 wordt verwacht. De overjas wordt dan als gevechtskleding overbodig. Bij de uitgaanstenue voor dienst plichtigen zal dan een eenvoudige regenjas met uitknoopbare voering worden gevoegd. De beschikbare voorraad overjassen wordt opgebruikt. er hoging kostwinnersvergoeding Voor verruiming der kostwinnersvergoe ding meent de minister, mits naar een vol gend jaar verschoven, daarvoor een bedrag van 10 millioen beschikbaar te kunnen stellen. Uit billijkheidsoverwegingen als om redenen van practische uitvoerbaarheid moe» de oplossing van het kostwinners- vraagstuk worden gevonden in een alge hele verhoging van de gezinsmaxima. Het bedrag van 10 millioen maakt een verho ging van deze maxima met 15 percent mogelijk. Het aantal gezinnen dat voor kostwinnersvergoeding in aanmerking komt, zal stijgen van 14 percent tot onge veer 40 percent. Tenslotte verklaart de minister dat hij een apart staatssecretaris voor zijn depar tement niet wenselijk en niet nodig acht. Ook een ministerie van defensie vindt hij niet wenselijk. Reeds vóór de oorlog is het niet gelukt om in het ministerie van defen sie een gesloten samenwerking tot stand te brengen. Maar bovendien hebben tijdens en na de oorlog de beide militaire departe menten zich zo verschillend ontwikkeld, dat een samenvoeging thans slechts grote organisatorische moeilijkheden in het leven zou roepen. De minister acht hel nog niet mogelijk de toestand van oorlogsgevaar thans reeds te beëindigen, omdat hieraan bevoegdheden kunnen worden ontleend, welke noodzake lijk zijn voor de goede functionnering van do krijgsmacht. DE BILT Binnen het omvangrijke lagedrukgebied boven het Oostelijk deel van de Oceaan zwenkte de hoofdkern bij de Golf van Biscaye naar het Oosten af. Een secundaire kern trok naar het Noorden naar een punt ten Noord-Westen van Ier land. Boven Rusland trok een krachtig hoge- drukgebied naar het Zuiden. Tussen beide druksystemen handhaafde zich boven ons land een zwakke Zuidelijke stroming die zachte lucht uit Frankrijk aanvoerde. De maximumtemperaturen liepen Maandag plaatselijk tot ongeveer 20 graden op. In de nacht van Maandag op Dinsdag vormde zich in het Westen en Noorden van het land weer op uitgebreide schaal mist. Ver wacht wordt dat de storing bij de Golf van Biscaye naar Ierland trekt en dat deze sto ring de kans op buien bij ons doet toe nemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Karl Gerok: De fantasie is een troostend licht, zelfs op de donkerste wegen. Koningin Juliana op het vliegveld van Lissabon, luisterend naar het Wilhelmus Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn om half-drie vanmiddag op Schiphol aangekomen aan boord van de „Jan van Riebeek". Onmiddellijk na de aan komst omhelsde het vorstelijk jaar de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, waarna de officiële begroeting door de autoriteiten plaats vond. Koningin en Prins zagen er opgewekt en gebruind uit en de vermoeiende reis was hun niet aan te zien. Met het koninklijk paar arriveerde het gevolg, uit drieëntwintig personen bestaande. Op het vliegveld waren ter begroeting onder andere aanwezig dr. W. Drees, mi nister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken en vice- minister-president, mr. J. W. Beyen, mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. L. A. Donker, minister van Justitie, ir. C. Staf, minister van Oorlog, Mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigde minister van Suri name, mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen. Voorts waren aanwezig jhr. mr. F. Bee- laerts van Blonkland, vice-president van de Raad van State, dr. M. J. Prinsen, com missaris der Koningin in Noordholland, mr. A. A. L. F. van Dullemen, procureur- generaal van het gerechtshof te Amster dam, generaal-majoor G. Dijkstra, gouver neur der hoofdstad, de heer I. A. Aler, president-directeur der K.L.M., de burge meester van Amsterdam mr. Am. J. d'Ailly, de burgemeester van Haarlemmermeer mr. J. F. Jansonius en de directeur luchthaven Schiphol de heer U. F. M. Dellaert. Nadat de „Jan van Riebeeck" op het platform vóór de wachtkamer interconti nentale afdeling was aangekomen speelde de Amsterdamse Politie Kapel onder leiding van de kapelmeester Joh. K. Pinkse het „Wilhelmus". Na het welkomstceremonieel namen Ko ningin en Prins afscheid' van de voor de „Jan van Riebeek" staande leden van de bemanning. Het verblijf te Lissabon Om kwart over vier Maandagmiddag De Antwerpse gemeenteraad heeft Maan dagavond op voorstel van burgemeester Craeybeckx, eenstemmig een motie goed gekeurd waarin nogmaals bij de regering wordt aangedrongen op de dringende noodzakelijkheid van het aanleggen van het Moerdijkkanaal teneinde een geschik te verbinding te krijgen tussen de Schelde en het Rijnbekken. landde de „Jan van Riebeek" op het vlieg veld van Lissabon, waar de president van Portugal, generaal Craveiro Lopes, ter be groeting van Koningin Juliana en Prins Bernhard aanwezig was. Hoewel het be zoek geen officieel karakter had waren ook de minister-president en de ministers van Buitenlandse Zaken en Overzeese gebieds delen aanwezig. In de hall van het vlieg veld stelde de Nederlandse ambassadeur in Portugal, mr. Eelco van Kleffens, de Neder landse kolonie voor aan het vorstelijk echt paar. Het welkom had een zeer hartelijk karakter. In stralende zonneschijn maakte de Ko ningin een rijtoer door de stad, terwijl de Prins en het gevolg naar Cintra reden, waar het koninklijk gezelschap in een luxueus hotel hun intrek nam. 's Avonds waren Koningin Juliana en Prins Bernhard de gasten van president Lopes aan een diner in het Ajuda-paleis van het Portugese staatshoofd aan de mond van de Taag. Het koninklijk paar werd bij aankomst in het paleis verwelkomd door president Lopes en premier Salazar, waar na het gezelschap de prachtige wintertuin van het paleis bezichtigde, waar tropische vogels in grote vergulde kooien vliegen. Aan het diner zaten 46 personen aan. De tafel met prachtig kristallen vaatwerk was versierd met dahlia's en rozen. Het diner werd opgediend door lakeien in scharlaken en zwarte livreien. Het menu bestond uit soep, kreeft, patrijs, ananas, Madeira, port. Het banket duurde twee uur. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrokken vanmorgen om kwart over tien uit Lissabon. Op het vliegveld nam de Ko ningin, die gekleed was in een donker bruine mantel en die een boeket tulpen in de arm droeg, afscheid van de Portugese dignitarissen en ministers. Tijdens haar korte bezoek aan de Portugese hoofdstad heeft de Koningin verschillende geschen ken in ontvangst mogen nemen. Daarbij is een zilveren theeservies in Renaissance stijl, een cadeau van de president van Por tugal. WASHINGTON (Un. Press) Het Op perste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft bepaald dat gescheidenheid van ras sen in openbare parken en zwembaden in de Verenigde Staten ongrondwettig is. Het eerste resultaat hiervan is dat ge scheidenheid van rassen, dus van blanken en negers, in de openbare parken en zwem baden van de staat Maryland in strijd met de wet zal zijn. Principiële uitspraken van het opperste gerechtshof zijn gewoonlijk toonaangevend voor het gehele land. Het opperste gerechtshof bepaalde ook dat negers niet geweerd mogen worden op openbare golflinks. Het stelde drie negers in het gelijk die aanvoerden dat zij ten on rechte geen toegang hadden tot een golf baan in Atlanta in de staat Georgia. Het opperste gerechtshof droeg het federale hof in Atlanta op het bestuur van die stad te gelasten bedoelde golfbaan open te stel len voor alle burgers, ongeacht hun huids kleur. De uitspraak van het opperste ge rechtshof kwam neer op vernietiging van een vonnis van een lager rechtscollege, krachtens hetwelk het stadsbestuur van Atlanta een aparte golfbaan voor negers diende aan te leggen. Dat lagere rechtscol lege wilde dus de in het Zuiden van de Verenigde Staten krachtig gepropageerde „apartheidspolitiek" (dus gelijkheid bij ge scheidenheid) toepassen. De staat Maryland was in hoger beroep gegaan bij het opperste gerechtshof omdat de uitspraak van het hof van appèl vrijwel zou neerkomen op opheffing van de ge scheidenheid van de rassen op alle gebie den waarover de staat zeggenschap heeft en omdat in Maryland, en ongetwijfeld in vele andere Zuidelijke staten, de gemoede ren (onder de blanken) vooral verhit zou den worden door gemengd zwemmen van blank en zwart. De National Association for the advance ment of colored people stelde hier tegen over dat er wettelijk geen verschil is tus sen gescheidenheid op de scholen en ge scheidenheid in ontspanningsoorden. Het opperste gerechtshof van de staat Mississippi heeft inmiddels de veroordeling van een journaliste wegens critiek op een sheriff, die een neger had neergeschoten, nietig verklaard. De journaliste was we gens belediging veroordeeld tot 10.000 dol lar schadevergoeding. De neger, Henry Randall, werd op 3 Juli 1954 neergeschoten bij Tuchula, Mississippi. De gerechtsdie naar, Richard F. Byrd, achtte zich beledigd door het verslag dat de hoofdredactrice van de Lexington Advertiser and Durant News" van het incident had geplaatst. Het opperste gerechtshof van Mississippi vernietigde dat vonnis, omdat het verslag juist was geweest. Het oordeelde dat de redactie krachtens de grondwet het recht had de waarheid te publiceren „als zij daarmee een rechtvaardige zaak kon die nen". De negerjongen GREENWOOD, Mississippi (Un. Press) Een „grand jury" is begonnen te over wegen of twee blanke halfbroers in staat van beschuldiging gesteld moeten worden wegens ontvoering van een negerjongen. Dee halfbroers Roy Bryant, 24 jaar en J. W. Milam, 36 jaar, zijn reeds vrijgesproken wegens moord op de 14-jarige negerjongen Emmett Till uit Chicago, die in een kruide nierswinkel op het platteland het de jonge vrouw van Bryant zou hebben lastig ge maakt. De halfbroers hebben toegegeven dat zij de jongen ontvoerd hebben uit het huis van zijn oom, maar zij beweren dat zij hem later hebben losgelaten. Districtsprocureur Sanders wil het twee tal in staat van beschuldiging stellen we gens kinderroof. De strafmaat daarvoor varieert van 10 jaar gevangenisstraf tot de doodstraf. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand w ,5 ;sr M o. pi C GJ o S zS Helsinki zwaar bew. windstil -3 1 Stockholm geheel bew. Z 4 0 Oslo motregen NO 4 1 Kopenhagen regen 8 0 Aberdeen geheel bew. Z 10 12 Dublin zwaar bew. ZO 11 4 Londen zwaar bew. O 8 2 Amsterdam mist ZO 0,3 Brussel zwaar bew. windstil 10 0,4 Parijs half bew. O 11 0,5 Bordeaux regen 14 0,5 Grenoble mist windstil 0 Nice half bew. NW 13 0 Berlijn nevel 7 0 Frankfort mist NO 0 München mist windstil 0 0 Zürich mist WNW 5 0,2 Genève mist windstil 8 Locarno mist O 2 0 Wenen r.evel ZO 9 0 Innsbruck mist windstil -1 0 Rome nevel ZO 14 0 Den Helder mist matige Z 2 Ypenburg mist zwakke Z 9 1 Vlissingen mist mat. ZO 9 0,4 Eelde mist windstil 7 0,1 De Bilt mist zw. ZZO 10 0,1 Twente mist zw. OZO 10 0 Eindhoven zwaar bew. zw. ZO 9 0 VI. Z.-Limb. lichte regen zw. ZO 11 0,2 Neerslag laatste 24 uur. De niüuwsle schepping van Fokker, de F-27 „Friendship" heeft voor de eerste proefnemingen de montage-hal verlaten. Hier draaien de motoren op volle toeren. De wielen van het vliegtuig zijn in blokken verankerd. Het toestel mag bij de eerste test zelfs nog niet over de startbaan taxiën. De verzetsster Oost-Azië 19421945" is toegekend aan de reserve-kapitein voor algemene dienst F. J. M. Berting, thans werkzaam bij het hoofdkwartier van de Generale Staf te 's-Gravenhage. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. 9 November Zon op 7.49 uur, onder 17.02 uur. Maan op 2.11 uur, onder 14.39 uur. Maanstanden 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 November Hoog water: 10.21 en 23.00 uur. Laag water: 5.34 en 18.06 uur. Woensdag 9 November Hoog water: 11.42 en uur. Laag water: 7.01 en 19.26 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1