Aanpassing van pensioenen aan de ouderdomsverzekering 0.%.9aiduiüa Chefariite 4 RHEUMIN r v. PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER r Instelling van openbaar lichaam voor Zuidelijke IJselmeerpolder Wereldnieuws Een internationaal gezelschap in Margate (Engeland) bijeen Nasser belooft Arabieren van het Zionisme te bevrijden Vier middelen die betrouwbaar zijnt Saldo van de schat kist verder gedaald EERSTE KAMER De radio geeft Donderdag U m riuftftio oefvteycu mt/i K.V.P.-bezwaren tegen éénhoofdig bestuur Londen roept hulp in van Washington voor defensie-verdrag van Bagdad TocU ió Uet zo J 2 Centraal Sociaal Werkgeversverbond Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Weekstaat Nederlandse Bank Hilversum II was ander half uur uit de aether Conferentie tegen het kolonialisme HEREN TWEEDJASSEN Sigarenmagazijn „DE STATIONSHAL" een filiaal De Stationshal-Noord" WieJrijdster verongelukt Kwadratuur van de cirkel U OENSDAG 9 NOVEMBER 1955 In de Dinsdag te Scheveningen gehouden algemene ledenvergadering van het Cen traal Sociaal Werkgevers-verbond, heeft mr. W. van Elden, directeur van de Bank voor Handel en Scheepvaart en voorzitter van de advies-commissie voor personeels- fondsen, gesproken over „aanpassingsvraag stukken bij particuliere voorzieningen." Tevoren had mr. C. E. J. Maitland een in leiding gehouden over de wettelijke ouder domsverzekering. Niet alleen in werkgeverskringen, maar ook bij de leiders van de vakverenigingen heeft men reeds spoedig getoond er begrip voor te hebben, dat een nieuw bodempen sioen als thans in het wetsontwerp voorgesteld wordt een zekere aanpassing van de bestaande particuliere pensioen regelingen met zich mede zal moeten brengen. Volgens mr. Van Elden zullen de meeste ondernemers, bij de aanpassing van hun eigen regelingen aan de nieuwe wettelijke voorzieningen, behoefte voelen van deze gelegenheid gebruik te maken hun werk nemers een betere en bevredigender rege ling te geven dan deze tot dusver hadden. Er zullen zekere wel enkele uitzonder lijk gunstige en financieel goed gefundeer de pensioenfondsen zijn, die aan een inte grale aftrek van het nieuwe bodempensioen zullen kunnen denken. Regel zal echter wezen dat een eventuele aftrek wordt ge koppeld aan een verbetering en financiële sanering, waarbij van de vrijkomende reserves gebruik wordt gemaakt. De wetgever heeft in artikel 60 van het wetsontwerp de mogelijkheid geopend, in uitzicht gestelde en reeds toegekende pen sioenen te verminderen, ook indien dit strikt juridisch niet mogelijk zou zijn. Dit is echter een „kan"-voorschrift, niet een „moet"-voorschrift. Nadat het wetsontwerp was ingediend is enerzijds geprotesteerd tegen de aantasting van verkregen rechten, anderzijds is van zeer gezaghebbende zijde bepleit het bodem pensioen slechts naar behoefte toe te kennen. Mr. Van Elden merkte op dat het Nederlandse particuliere pensioenwezen historisch is gegroeid en wordt gekenmerkt door een bonte verscheidenheid. Met de nieuwe wettelijke ouderdomsvoorziening wordt in de geleidelijke ontwikkeling van dit pensioenwezen zeer drastisch ingegre pen en op een wijze die de meeste werk gevers niet hebben voorzien en niet hebben kunnen voorzien. De bestaande verkregen rechten zijn grotendeels opgebouwd uit de financiële ofers die deze werkgevers zich vrijwillig hebben getroost, teneinde hun werknemers sociale zekerheid te verschaf fen. Daarbij hebben de werkgevers er tevens naar gestreefd deze sociale zeker heid in een rechtvaardige relatie te brengen tot de diensttijd en de kwaliteit van de verrichte arbeid. Zou het nieuwe bodem pensioen er thans in vele gevallen ineens bijkomen en in andere gevallen niet, dan ADVERTENTIE ADVERTENTIE De dop wilde niet goed meer passen Op de vulpen van Meneer van der Sassen. Maar DANTUMA wist wel En hij deed het heel snel. Dit varkentje even te wassen. vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 4 in 1 doet wonderen/ De weekstaat van de Nederlandsche Bank opgemaakt op 7 November draagt duidelijk de kentekenen van een ontspan ning. De bankbiljettencirculatie, die vorige week met f 3.866 millioen een na-oorlogs hoogtepunt had bereikt, is in de afgelopen periode met f 80 millioen gedaald tot f 3.786 millioen. Het Rijk heeft nog enkele betalingen moeten verrichten, en zag zijn tegoed met f 18 millioen achteruitlopen tot f 196 millioen, een laagtepunt voor 1955. Ook de voorschotten in rekening-courant zijn gedaald en wel met f 16 millioen tot f 28.5 millioen. Waarschijnlijk zijn deze gelden gezamenlijk terecht gekomen bij de handelsbanken, die haar creditsaldo zagen aangroeien met f 103 millioen tot f 725 millioen. Met het oog op de komende be lastingbetalingen wenst men blijkbaar wat ruim in de middelen te blijven zitten. Het is begrijpelijk, dat ook de geldmarkt onder deze omstandigheden zeer ruim is, daggeld blijft zeer overvloedig beschikbaar tegen een half percent. Opnieuw is de goudvoorraad aangegroeid, al is de aanwas ditmaal gering. De post gouden munt en materiaal geeft thans een bedrag aan van f 3.170,6 millioen tegen f 3.166 millioen de vorige week. Ook de netto deviezenreserve geeft een kleine ver meerdering te zien met f 9 millioen tot f 1.444 millioen. Beide posten tezamen zijn dus met f 13 millioen gestegen tot f 4.614 millioen. Talrijke vroege radioluisteraars hebben vanochtend tussen zeven uur en half negen vergeefs getracht de radionieuwsdienst en de vrolijke ochtendklanken uit hun toestel te krijgen. De zender Hilversum II liet ver stek gaan wegens een storing bij het zend station te Lopik. Om drie minuten over half negen was de storing opgeheven cn kwamen de eerste klanken door. Alleen de abonné's van de draadomroep hebben de uitgezonden programma's over Hilversum II wel kunnen beluisteren. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. Morgendienst. U.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.00 Metropole orkest. 14.30 Piano. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Viool en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Meisjeskoor. 18.10 Platen. 18.25 Muzikale causerie. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Alle hens aan dek. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuit slagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Residentie orkest. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huis vrouw. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Causerie over de electrische stoel. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Jiddische liederen. 14.15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen'. 16.10 Voordracht. 16.25 Sopraan en Hammondorgel. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Ds. H. J. Teutscher: Iets over het dagelijks leven van papoea's. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Zij vielen voor onze vrijheid, klankbeeld. 20.15 Concertgebouworkest en soliste. In de pauze: Ontmoeting der levens overtuigingen: De Vrijmetselarij, gedachten- wisseling. 22.30 Pianorecital. 22.40 Actuali teiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actauliteiten of platen. 23.2524.00 Jazzmuziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Wereldvisie, weerbericht. Ons kies stelsel, causerie en actualiteiten. 20.40 Te- levitrine. 20.55 Kookpraatje, 21.00 Pauze. 21.05 Koninginnen van Frankrijk, éenacter. 21.4021.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Jeugd en muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.400 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzcommentaar. 22.00 Nieuws. 22.15 Mo derne muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR..48 A'DAM - TEL. 717162 De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag een wetsontwerp aangenomen dat aan de Sociaal-Economische Raad de tijdelijke bevoegdheid geeft aan ondernemers op het gebied van detailhandel en ambacht een heffing op te leggen ten behoeve van een registratie van de ondernemingen op dit gebied en van subsidiëring van het econo misch Instituut vóör clè Mïtfdëhstand. Het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam vóór de'Zuidelijke 'IJsel meerpolder werd aanleiding voor een uit voerig debat. Bij dit ontwerp is nauwe aansluiting gezocht bij het statuut voor het openbare lichaam „De Noord-Oostelijke Polder". De taak en de bevoegdheden welke in een gemeente toekomen aan de raad, het college van B. en W. en aan de burge meester worden opgedragen aan een door de Kroon te benoemen landdrost. Deze wordt bijgestaan door een of meer commis sies van advies. De minister van Binnen landse Zaken geeft regelen omtrent de sa menstelling, de bevoegdheid en de werk wijze van deze commissies. De taak en de bevoegdheden welke krachtens wettelijke voorschriften aan Provinciale Staten, Ge deputeerde Staten en aan de Commissaris der Koningin met betrekking tot de ge meente toekomen, worden ten aanzien van het openbaar lichaam uitgeoefend door de minister van Binnenlandse Zaken. Bezwaren tegen deze gang van zaken werden geopperd door de heer Roebroek (KVP) en mr. In 't Veld (PvdA). De heer Roebroek was van mening dat men voor de regeling van het bestuur van de Zuidelijke IJselmeerpolder beter zou kunnen uitgaan van de wet van 31 Mei 1938, die gold voor de Wieringermeer. Bij deze wet was de controle van de Staten-Generaal beter ver zekerd dan bij het thans aan de orde zijnde wetsontwerp. Grote bewaren had hij ook tegen het éénhoofdig bestuur van een landdrost. „Deze figuur past niet in de va derlandse samenleving", zei hij. Hij had de indruk dat ook hier, evenals bij de andere polders, de zorg voor de bestuurlijke or ganisaties achteraan komt. Over het geheel genomen achtte hij het ontwerp weinig gelukkig. Mr. In 't V e 1 d had staatsrechtelijke bezwaren tegen het ontwerp en zou zich uit democratische overwegingen moeilijk acceptex-en. Hij voelde meer voor een bestuurscommissie, als voorloopster van een gemeentebestuur. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, merkte op, dat deze aangelegenheid meermalen uitvoerig bespi-oken is, onder andere bij de begroting van het Zuiderzee-fonds. Veel nieuws kon hij er dan ook niet meer over zeggen. Van de wet van 1937 wenste hij af te wijken, omdat de huidige regeling beter is. De regering wenst geen tussenlichaam tussen regering en directie van de polder. Hij heeft de Zuiderzeeraad advies gevraagd over de wenselijkheid van de instelling van een algemene commissie, zoals mr. I n 't Veld wenst. Het wetsontwerp werd hierna met 24 te gen 4 stemmen aangenomen. De KVP-frac- tie (behalve de heer Regout) en mr. In 't Veld (PvdA) stemden tegen. Geen Beek by Didam. Ter voorkoming van vertraging in de bestelling dient de correspondentie, bestemd voor „Beek" in Gelderland niet meer geadresseerd te wor den aan Beek bij Didam, zoals nog veel voorkomt, maar aan „Beek" (gem. Bergh), aldus deelt de PTT mede. (Van een bijzondere medewerker) MARGATE, Engeland Zaterdag is in het „Grand Hotel" te Margate een Wereld conferentie voor de Bevrijding der Kolo niale Volken" geopend. De voorzitter van het „Congres of Peoples against Imperia lism" (COPAI), het Labour-Parlementslid Fenner Brockway, schilderde in zyn openingswoord het enorme contrast tussen de omstandigheden van 1948, toen het Con gres werd gesticht, en die van thans. Des- tyds hadden alle op zelfstandigheid ge richte bewegingen in koloniale gebieden nog het karakter van samenzweringen, zij waren onwettig en werkten dus onder gronds. Hun leiders werden vervolgd, ver bannen of in gevangenissen geworpen. De opsomming, welke vandaag te geven is van de in slechts zeven jaren tyds ingetreden veranderingen, is waarlijk indrukwekkend. „Geen staatsman ter wereld verdedigt nog het kolonialisme". In West-Afrika zal over enkele maanden de Goudkust volledige zelfstandigheid ge nieten, onder leiding van een man die des tijds door de Britse Regering in gevangen schap werd gehouden. De 30.000.000 inwo ners van Nigeria bezitten thans zelfbestuur met een door hen zelf aangewezen eerste minister. In West-Indië, Brits Honduras en Brits Guyana is de vrijheid in opmai-s. Zo juist is de Kabaka van Buganda, door de Britse regering eens uit zijn land verwij derd om er nimmer terug te keren, bij zijn terugkeer op de geestdriftigste wijze door zijn volk ingehaald. Het COPAI kreeg 18 maanden geleden een Britse sectie, de „Movement for Colo nial Freedom" (M.C.F.), welke thans reeds steunt op ruim 3.000.000 leden in Engeland alleen, voor een deel aangesloten via vak verenigingen, coöperatieve bewegingen, vrouwenorganisaties en andere religieuze en humanitaii-e verenigingen. De activiteit der M.C.F. heeft wezenlijke resultaten af geworpen. Spreker wekte de Conferentie op, te be werkstelligen dat van nu af aan in wereld- verband, in alle landen en ook in de UNO, invloeden zullen kunnen worden uitge oefend op een wijze als thans in het En gelse parlement geschiedt. Hij beval daar toe aan, in de eerste plaats verbreding van de basis der COPAI door opneming van de anti-imperialistische organisaties uit alle nog afhankelijke gebieden, maar ook uit alle nog heersende of beherende, de „ver antwoordelijke" en zelfs uit de „neu- ADVERTENTIE te Haarlem opent Donderdagmiddag 10 Nov. a.s. om 3 uur a (station N.S. Kennemerplein) CHR. SCHAVELING CAIRO (Reuter-AFP) Premier Nasser van Egypte heeft verklaard, dat Syrië en Egypte, „thans verenigd, de Islamietische wereld van het Zionisme zullen bevryden". Hjj zei dit na de plechtige uitwisseling met premier Said El Ghazzi van Syrië van de ratificatie-oorkonden van het onlangs door de beide landen gesloten verdrag voor wederzydse verdediging. richten op de regeling van 1937, dan op die van de N.O.-polder. Hij miste in de laatste regeling de mo gelijkheid van tegenspel die voor een de mocratisch bestel zo nuttig is en daarom kon hij ook de figuur van een landdrost Saoedie-Arabië heeft aan Syrië een lening verstrekt van tien millioen dollar teneinde Syrië in staat te stellen aan zijn verplich tingen met Egypte te voldoen. De Egyptische minister van Defensie en opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, generaal Abdel Hakim Amer, is op de eerste vergadering der Sy- liever risch-Egyptische verdedigingsraad be noemd tot opperbevelhebber van de ver enigde Syrisch-Egyptische strijdkrachten. In de Jemenietische hoofdstad is een dele gatie van Saoedie-Arabië aangekomen voor het bespreken van een defensieverdrag, zo verneemt Reuter te Aden. Volgens betrouwbare kringen te Beiroet heeeft Turkije de Libanon uitgenodigd zich aan te sluiten bij het verdrag van Bagdad. Turkije, aldus genoemde kringen, is bereid de Arabische grenzen te garanderen tegen iedere aggressie. Naar van welingelichte zijde te Washington wordt vernomen,tracht Groot-Brittannië de Verenigde Staten te overtuigen van de noodzakelijkheid om, in het belang van de vrije wereld, financiële hulp op grote schaal te verlenen aan de leden van het verdrag van Bagdad. Behalve Turkije zijn dit Pakistan, Irak en Perzië. Groot-Brittannië zou te kennen hebben ge geven, dat het alleen niet de middelen kan verschaffen die nodig zijn voor een goed functionneren van de verdedigingsorgani satie. Incident Bij de Israëlische Rode-Zeehaven Elath heeft zich een Egyptisch-Israelisch inci dent voorgedaan. Israel heeft een klacht ingediend bij de UNO-commissie van toe zicht. 43. Het geknal was niet van de lucht; kwistig schoten Pat O'Nozel en Honnepon hun kogels op Joris Goedbloed af, die dit zo langzamerhand gevaarlijk begon te vin den. „Een grapje kan ik verdragen," mompelde hij, „doch dit gaat te ver. Het wordt tijd, dat ik de aandacht van de ka pitein op deze onhoudbare toestand ves tig." Meteen slingerde hij een zware ijze ren pin door het raampje van de kapi teinshut. Dit bleek inderdaad een fors middel om de aandacht van de gezagvoer der te trekken. „Ziedende zuidvissen!" brulde hij, toen de pin rinkelend door de patrijspoort vloog en rakelings over zijn schedel zoefde, „nu is de maat vol.' Als die passagiers soms denken, dat ze van mijn schip een schiet- en smijttent kunnen ma ken, zal ik ze toch eens wat anders leren!" Paars van woede greep hij een zwaar an ker in zijn grove knuist en stormde naar beneden. „Ik anker ze door het dek!" grauwde hij, „de landrotten!" trale" landen zoals de Scandinavische. In de tweede plaats oprichting naast de poli tieke COPAI van een apart apparaat met sociale en economische doelstellingen, dat als adviserend lichaam door de UNO zou kunnen worden erkend. De Fransman Jean Rous, voorzitter van de „Mouvement pour Justice et Liberté outremer", gaf vex-volgens een overzicht van de eveneens spectaculaire ontwikke ling, welke de gang van zaken in de Franse koloniale sector de laatste jaren te zien heeft gegeven. Van alle nog kort geleden verboden en in het verborgene werkende organisaties verkeert thans nog slechts de Argentijnse Vrijheidsbeweging in die om standigheden. De Fransman besloot met zijn volle steun te geven aan Brockway's voorstellen en met zijn volledige solidari teit te betuigen aan het streven der confe- x-entie. De deelnemers der Conferentie vormen een waarlijk internationaal gezelschap, sa mengesteld uit delegaties van anti-imperia listische en socialistische organisaties uit Malakka, Ceylon, India, de Arabische Lan den. Kenya, Rhodesia, Madagascar, Nigeria, de Goudkust, Tunis en Marokko. Onder de Europeanen bevinden zich En gelsen, Fransen, vertegenwoordigers van drie Deense organisaties, van de Neder landse „Alg. Nederl. Vredes Actie" en „Vredesbeweging De Derde Weg". Als waarnemers heeft de Labour Party de chef van zijn Bureau voor Koloniale Zaken ge zonden. De 2de Socialistische Internatio nale,waarbij zowel de Engelse Labour Party als de Nederlandse P. v. d. A. aangesloten zijn, heeft als waarnemer aangewezen haar secretaris Julius Braunthal.Voorts was zulk een lange rij van sympathiebetuigingen van de Zweedse Socialistische Jeugd, van de Duitse Socialistische Studenten zo goed als van Bourguiba, de voorzitter der Tune sische Néo Destour binnengekomen, dat ze bezwaarlijk alle meteen konden worden voorgelezen. Nat Phai, voorzitter der Internationale Socialistische Jeugdorganisaties, waarin ook de Nederlandse „Nieuwe Koers" is op genomen, en bestuurslid der Socialistische Partij van India, zette de principes uiteen van India's geweldloze strijd tegen Portu gal om de vrijheid der bevolking niet om het stukje grondgebied! van Goa. Hax-ry Nkumbula, voorzitter van het Noord Rho- desiaanse „Afi'ican Congx-ess" en juist uit gevangenschap ontslagen, had na zijn reis Salisbury-Max-gate van 7000k m het gedon der der vliegtuigmotoren nog in zijn oi-en, terwijl hij de onaanvaax-dbare situatie schil derde, waarvoor de Britse instelling van de Federale Status de bevolkingen van Noord Rhordesia en Nyassaland heeft geplaatst. Mevrouw Laski, de weduwe van prof. Las- ki, vroeg de aandacht der Conferentie voor al ook voor de door Portugal bestuurde ge bieden in Afrika. Afgevaardigden van de „People's Action Party" te Singapore en van de „Malaya Society of Great Britain" belichtten uitvoerig de achtex-gronden, waartegen de Britse regering en „commu nistische benden" elkaar nu al jarenlang in hun land beoox-logenaldus de enige wer kelijk bevredigende oplossing vertragend, welke slechts met de vrijwording van het land zal zijn te verwezenlijken. Joseph Murumbi tenslotte, de tweede secretaris der M.C.F., bracht in een plei dooi voor de aanspraken die de volken van zijn land Kenya, van Uganda, Tanganyika, de Rhodesia's, Zanzibar doen gelden op be vrijding uit koloniale overheersing, scherp onder woorden, wat in de redevoeringen zijner medestanders uit andere landen al te beluisteren was geweest. „De verdrukte volken waarschuwen Europa. Zij zoeken geen wraak, geen vijandschap, zij wensen van verdrukten geen onderdrukten te worden. Zij willen hun bijdrage leveren aan de schepping van een nieuwe, betere samenleving voor de gehele mensheid. De Conferentie van Azia tische en Afrikaanse landen, te Bandung in het begin van dit jaar gehouden, vertegen woordigde tweederde deel van het mens dom. Het heeft duidelijk gemaakt dat het naar samenwerking streeft van alle men sen op aarde, echter op voorwaarde dat het imperialisme wordt uitgebannen." Op de Mauritskade in Den Haag is de 16-jarige wielrijdster M. K. uit Den Haag door een auto aangereden en enkele uren later in het ziekenhuis aan haar verwon dingen overleden. Invloed. De president van de universiteit van Kobe (Japan), dr. Monkitsji Nam- ba, heeft te Oakland (Califorrüë) vex-- klaard, dat de met het communisme sympathiserenden onder de Japanse studenten weliswaar in de meeste ge vallen een minderheid vox-men, maar zo actief en goed geoi-ganiseerd zijn, dat zij veel invloed hebben op de menings vorming onder de studenten. „Zelfs de onderwijzersbonden in Japan tonen, hoewel zij de communistische zaak niet openlijk steunen, hoe langer hoe meer sympathie voor de communisten", al dus dr. Namba. Verdeeld. Vijfhonderd jonge Tunesiërs zijn te Tunis voor onbepaalde tijd in hon gerstaking gegaan als protest tegen de verdeeldheid in de nationalistische par tij, de Neo Destour (Nieuwe grondwet). Habib Bourguiba, de voorzitter van de partij, en Salah Ben Joessef, de secre taris-generaal, hebben, sinds zij uit bal lingschap zijn teruggekeerd, heftige ori- tiek op elkaar geoefend. Leugens. De Oost-Duitse regering heeft tegengesproken, dat een inreisvergun- ning voor Oost-Duitsland is geweigerd aan bisschop Debelius van de Evange lische kerk, die in West-Berlijn woont. Desbetreffende berichten worden „pro- vocei-ende leugens" genoemd. De Oost- Duitse autox-iteiten zullen het verzoek van de bisschop om een inreisvergun- ning in behandeling nemen, zodra de kerkleiders de onjuiste berichten heb ben tegengesproken, aldus de pers dienst van de regering. Geen bezwaar. De West-Duitse regering zal geen bezwaar maken tegen benoe ming van de Russische onderminister Zorin tot eerste ambassadeur van de Sovjet-Unie in Bonn. De West-Duitse ambassadeur in Parijs, Von Maltzan, zou dit hebben meegedeeld aan zijn Russische ambtgenoot in de Franse hoofdstad, Vinogradov. Bekorting. Bulgarije zal met ingang van 1 Mei 1956 de duur van de militaire dienstplicht bekorten. Voor leger, lucht macht, kustartillerie, genie en voor de troepen van het ministerie van Binnen landse Zaken wordt de diensttijd twee jaar en voor luchtafweer, marine en specialisten van de luchtmacht "drie jaar. Goed gedrag. De Britse autoriteiten hebben Friedrioh Kliem, commandant van het nazi concenti-atiekamp Neugraben-Tief- stak uit de gevangenis van Werl ontsla gen wegensgoed gedrag. In de gevangenis van Werl zitten nog zestien oorlogsmis dadigers. De Fransen houden in Wittlich achttien oorlogsmisdadigers vast en de Amerikanen zestig in Landsberg. Schoolkennis. Drie Esten, twee vrouwen en een man, zijn met een motorboot bij het Zweedse eiland Gotland aangeko men, waar zij politiek asyl hebben ge vraagd. Een oude schoolatlas had hun als zeekaart gediend. Top. Een Frans-Zwitserse expeditie onder leiding van de Zwitser Lambert is er op 24 October voor het eerst in geslaagd de top van de achtduizend meter hoge Ganesj Himal in Oost Nepal te berei ken. De top wex-d bereikt door de Alpi nisten Lambert, Gauchat, mevrouw Claude Kogan cn Gendx-e. Gauchat is later in een ravijn gestort en om het leven gekomen. Neergestort. Een Mustang-jager van de Zuid-Koreaanse luchtmacht is op een schoolgebouw te Kjongjoe neergestort. Volgens onbevestigde berichten zijn bij het ongeluk zestien schoolkindex-en om het leven gekomen en tientallen ge wond. Het toestel vernielde vier klass lokalen, waarin zich 150 kinderen be vonden. Afbraak. De Franse Nationale Vergadering heeft opnieuw afbreuk gedaan aan de anti-alcoholcampagne, welke Mendès- France tijdens zijn premiex-schap vorig jaar op touw zette. Met grote meer derheid besloten de afgevaardigden de toepassing van een decreet, dat beoogt de werkzaamheden van hen die thuis drank stoken te beperken, tot Septem ber 1956 uit te stellen. Krachtige pro testen van enige afgevaardigden, die wezen op het gevaar voor de volksge zondheid, mocht niet baten. Titel. De Britse premier. Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis een voorstel van de hand gewezen, dat hij een wetsont werp zou indienen ter afschaffing van het gebruik van titels. Het voorstel werd gedaan door Emrys Hughes, een links Labourlid met i'epublikeinse opvat tingen. Er werd luid gelachen, toen de premier over Hughes sprak als „het geëerde lid, the honourable member indien ik die titel mag gebruiken." „ZOEKEN naar de kwadratuur van de cirkel" is nog steeds een gangbare uitdruk king om een streven naar een onbereik baar doel aan te duiden: En terecht, want dit laatste vraagstuk van de drie klassieke problemen is onoplosbaar, ondanks het feit dat in vroeger eeuwen talloze wis kundigen naar de oplossing van dit vraag stuk hebben gezocht en er ook thans nog velen zijn die onbekend met de gronden waarop het bewijs van de onoplosbaarheid van dit vraagstuk steunt zich hardnekkig met de kwadra tuur van de cirkel blijven bezig houden. Wellicht trekt de onoplosbaarheid juist de meeste buitenstaanders aan. middelevenredige lijn worden geconstru eerd. Dit lukte weliswaar niet met passer en liniaal, maar met andere apparaten. We hebben daarmee genoegen genomen omdat in dit geval de hoogte van de kubus niet alleen uit de constructie te voorschijn trad, maar ook theoretisch nauwkeurig kon wor den aangegeven. Ook de verdeling van een hoek in drie gelijke hoeken leverde geen v moeilijkheden op, want het was een practisch werkstuk, waaraan een degelijke theorie ten grondslag lag. Maar met de quadratuur van de cirkel is het anders gesteld, zelfs indien we er geen bezwaar tegen hebben ons buiten de banen van de Laten we tot aller geruststelling vertel- vlakke meetkunde te begeven. Met be- len, dat de kwestie in de praktijk volledig is opgelost, zij het dan dat dit buiten de passer-en-liniaal-methode van Euclides om is gebeurd. Maar daaraan zal waarschijn lijk niemand zich meer stoten na de er varingen die we bij vorige klassieke pro blemen hebben opgedaan. Men kent zelfs verschillende manieren om de kwadratuur van de cirkel te verkrijgen, want nadat Hippias als eerste zijn methode had aan gegeven (waarbij hij wederom de quadra- trix had te hulp geroepen), zijn met behulp van andere krommen nog een viertal an dere oplossingen gevonden. We mogen dus alleszins tevreden zijn, maar desondanks is de kwestie hiermee niet afgedaan. Men kan er zich n.l. niet mee vergenoegen de constructie tot een goed einde te brengen, maar men wil ook weten waar men in theoretisch opzicht aan toe is. Laten we eens trachten duidelijk te maken wat we hiermee bedoelen. Toen het er om ging de verdubbeling van een kubus tot stand te brengen, moest een bepaalde hulp van de quadratrix, de conchoïde, de cissoide, en hoe al dergelijke krom men meer mogen heten, kan de kwa dratuur worden uitgevoerd, maar de con- structtie hiervan vereist kennis van het getal pi, juist het getal waarover we in het vraagstuk willen worden ingelicht! Im mers, als ons gevraagd wordt hoe lang de zijde is van het vierkant dat een even groot oppervlak heeft als een gegeven cirkel, moeten we daarop antwoorden dat die lengte gelijk is aan de straal van de cirkel maal de wortel uit pi. Hoe groot pi is, weten we wel ongeveer, maar niet pre cies. U voelt wel, dat een wiskundige dit als klungelwerk beschouwt. De cirkelkwa dratuur blijft onopgelost, zo lang het getal pi aan de cirkelomtrek verbonden is. Nu we toch op pi zijn terecht gekomen, zullen we u een eenvoudig middel aan de hand doen om met verbluffende nauw keurigheid de omtrek van een cirkel op een rechte lijn uit te zetten. Daarover morgen. H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2