Spoorwegstaking: een spectaculaire verzetsdaad van grote betekenis VOLVO Londen had contact moeten zoeken met de secretarissen-generaal Tien jaren „IJmuider Harmonie" Parlementaire Enquête-commissie: In Londen meende men dat zij ten hoogste enige weken zou duren.... Niets gedaan tegen het wegvoeren van Joodse landgenoten „Drie is teveel" voor D.E.M.-jongeren Hoofdambtenaren in bezet gebied Hun functie veranderde aanzienlijk van karakter ft f tweekufstk Jubileumconcert 15 Schepenlift in het Kanaal van Brussel naar Charleroi Scheepvaart 'n tip, rijdt OVERVEEN topkwaliteit Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 WEEKABONNEMENTEN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 „De kinderen van Versteeg moeten allen onder de wol", meldde Radio Oranje omstreeks 4 uur op Zondag 17 September 1944 en door deze code wisten de directeuren van de Nederlandse Spoorwegen in bezet Nederland dat de regering in Londen het stakingsparool voor hun oedrijf had uitgegeven. Eerder op de dag reeds was enkele malen een regeringsoproep tot algemene spoorwegstaking door Radio Oranje uitgezonden. De spoorwegstaking van September 1944, opgezet als een strategisch middel in de oorlogvoering, is geworden tot een spectaculaire verzetsdaad van het Nederlandse volk, een daad waarvan met name de psychologische betekenis in de oorlogvoering niet hoog genoeg geschat kan worden. Dit kon worden bereikt dank zij de eensgezindheid van directie en spoorwegpersoneel, de prachtige organisatie van de financiële regeling vooral door het Nationaal Steunfonds en het vertrouwen en uithoudings vermogen van de gehele bevolking. Dit constateert de Parlementaire Enquête Commissie aan het slot van het verslag van het onderzoek naar het beleid bij de N.S. in de bezettingsjaren. Volgens de verklaringen in het verslag is het verzet bij de N. S. begonnen op 19 Mei 1940, door tot 21 Juni te belemmeren dat de vernielde spoorbruggen werden hersteld. Herhaaldelijk, zo wordt verklaard, werd met resultaat verzet aangetekend tegen bepaalde eisen van de Duitsers. Het spoor wegbedrijf functionneerde goeddeels in het belang van het Nederlandse volk; 80 a 90 percent van het gebruik van het bedrijf kwam daaraan ten goede. De commissie zegt zich er van overtuigd te houden, dat het laten voortwerken van de N. S. onder eigen directie niet als een concessie van de Duitsers moet worden be schouwd; de vijand heeft in deze gehandeld zoals zijn eigen belang dit voorschreef. Dat belang eiste dat er in het bedrijf geen ar beidsonrust zou ontstaan en dat hij van de spoorwegen vrijelijk gebruik kon maken als het voor zijn oorlogvoering nuttig zou zijn. Dit wordt aangegeven in het „Nieder- schrift" over de bespreking op 21 Juni 1940, waarbij de verantwoordelijkheden van de „Bahnbevollmachtigde" en de directie van de N.S. werden vastgesteld. Aan dit document werd blijkbaar in de loop der jaren een zodanige uitleg gegeven dat de Duitsers „ongemerkt" de spoorwe- i;A Spoorwegstaking: Het station Delft temid den van een railloze zandvlakte. gen konden gaan gebruiken voor massa transporten van Nederlandse arbeiders die in Duitsland moesten gaan werken en voor het vervoer van tienduizenden Joden. De commissie wil niet stellen, dat fellere protesten van N.S.-zijde tegen dit vervoer tot resultaat zou hebben gehad dat het niet zou hebben plaats gevonden. Zij is echter wel getroffen door de laconieke wijze waarop de N. S.-leiding en de vertegen woordigers van de personeelsorganisaties hebben gereageerd op het vervoer van talloze landgenoten. De oud-directeur, de heer Hupkes, zegt hierover dat dit vervoer reeds een tijd aan de gang was voor het tot hem doordrong dat er Joden werden vervoerd. Over deze kwestie is nooit gesproken en van de zijde van de Duitsers is hier nooit speciale op dracht voor gegeven. De heer Hupkes is in die tijd nooit uit de kringen van de spoor wegen of van buitenaf benaderd om het niet te doen. Ook uit andere verklaringen blijkt wel dat men nooit speciale besprekingen aan dit probleem heeft gewijd. Men stelde zich op het standpunt dat men niets kon doen vóór men opdracht uit Londen had gekre gen. Een andere overweging was dat het van uitermate groot belang was dat de leiding van de N.S. in Nederlandse handen bleef. Wanneer deze in Duitse handen zou zijn overgegaan, zouden deze dingen ook zijn gebeurd; het spoorwegpersoneel van 40.000 man zou dan toch voor een belang rijk deel in Duitse dienst zijn overgegaan. Deportatie van Joodse Nederlanders In de Personeelsraad is het probleem van het Jodenvervoer wel onderling besproken. De raad heeft zich toen op het standpunt, gesteld dat de deportatie van de Joden niet zou afhangen van de vraag of de spoor wegen hen al dan niet vervoerden. Zij zou den toch zijn gedeporteerd, misschien op nog slechter manier, maar weigering hen per spoorweg te vervoeren zou waarschijn lijk hebben betekend dat de directie werd weggejaagd. De oud-directeur, de heer Giesberger, heeft verklaard dat hij herhaaldelijk aan Londen heeft gevraagd wat er ten opzichte van de deportaties moest worden gedaan. Londen antwoordde: „Niets! Doorgaan!" Op deze verklaring heeft de heer Ger- brandy medegedeeld dat meer dan eens via Radio-Orante het parool is doorgegeven om niet actief deel te nemen aan de deporta ties. De.commissie zegt over de verbindingen van de heer Giesberger met Londen, dat deze in de regel niet terecht kwamen bij de Nederlandse regering aldaar. Aangenomen wordt dat hij indirect in verbinding heeft gestaan met geallieerde militaire kringen in Engeland. Daarin bestond een aanzienlijke moge lijkheid tot verwarring, wanneer de heer Giesberger zich in positieve zin uitliet over de mening van „Londen". Over uiterst be langrijke vraagstukken als het wegvoeren van Joden heeft geen overleg met de re gering plaats gevonden. Anderzijds is het de commissie evenmin gebleken dat de regering in deze kwestie enig initiatief heeft ontwikkeld. De staking In de Londense Ministerraad is een sta king van de spoorwegen meermalen in dis cussie geweest. In Mei 1943 durfde men een zodanige beslissing niet te nemen. In Sep tember 1944 lag de zaak anders, omdat men het ook van geallieerde zijde wilde. Met het afkondigen van de algemene sta king op 17 September 1944 nam de regering grote risico's op zich. Niet of niet ten volle opvolgen van het stakingsparool zou een groot deel van haar prestige hebben teniet gedaan bij de Geallieerden, bij de vijand en ook bij de bevolking ln Nederland. Uit de afgelegde verklaringen blijkt wel dat men in Londen zowel als in Nederland op een staking van enkele weken, op zijn hoogst een maand had gerekend. Toen het langer duurde ontstonden er moeilijkheden met de voedselvoorziening. De N.S.-directie weigerde echter voedseltreinen te laten rijden, daar zij van mening was dat dit de staking zou doen verlopen. Ook van Londen uit werd een oproep gedaan tot volhouden van de staking in de verschrikkelijke hon gerwinter. SpoorwegstakingNa enige tijd haalden de Duitsers de rails weg. Zo zag de spoorbaan tussen Haarlem en Zandvoort eruit. De Parlementaire Enquête Commissie acht dit een juist beleid. Indien de staking was opgeheven, zo dit mogelijk ware ge weest, zou dit een funeste invloed hebben gehad op het moreel van de bevolking. Minister Albarda wist van niets In de Londense regeringskringen heeft de staking nogal wat deining ver oorzaakt. Slechts drie ministers waren ervan op de hoogte. De minister van Waterstaat, de heer Albarda, die een bijzondere verantwoordelijkheid droeg voor aangelegenheden van de spoor wegen, werd voor een voldongen feit gesteld, toen hij het door de radio hoorde. De heer Gerbrandy had hem, op een vraag waarom hij daarover niets had mogen horen, geantwoord, dat hij het de hele dag zo druk had gehad, dat hij zelfs niet even had kun nen opbellen. In de ministerraad heeft de heer Albarda hiertegen bezwaar gemaakt. Dr. L. de Jong, medewerker aan Radio- Oranje, is van oordeel dat het niet onmo gelijk was geweest, dat wanneer het kabi net over de spoorwegstaking had moeten beslissen, het in Mei 1945 nog aan het be sluiten was geweest. De Parlementaire Enquête Commissie heeft reeds eerder gewezen op het gebrek aan soepele samenwerking in de laatste periode van het eerste kabinet Gerbrandy. Zij spreekt er haar afkeuring over uit dat bij de spoorwegstaking zelfs de minister van Waterstaat voor een voldongen feit werd gesteld. BRUSSEL (Un. Press) Het Belgische ministerie van Publieke Werken hééft zijn goedkeuring gehecht aan een plan voor de bouw van 's werelds grootste schepenlift. De hydraulische schepenlift zal aan het Brussel-Charleroi-kanaal worden gebouwd De R.K. Toneelvereniging „Kunst door Oefening" uit Beverwijk heeft reeds diver se gastvoorstellingen mogen geven met de daverende nonsensklucht „Drie is teveel" door vader en zoon Blaaser, waarbij de dolle situaties steeds het verwachte lach succes opleverden. Maar dit plezier werd stellig overtroffen door de uitbundige vreugde, welke de opvoering in het K.S.A.- gebouw veroorzaakte, die door het bestuur van de Beverwijkse voetbalvereniging „D.E.M." ten gerieve van de talrijke ad- spiranten en junioren was georganiseerd. De heer W. Geldermans wenste als voor zitter in zijn openingswoord niet na te la ten even de aandacht te vestigen op het grote belang, dat voor de toekomst van een vereniging verbonden is aan het verheu gende bezit van een bloeiende jeugdafde ling. Vandaar dat spreker zich niet anders dan met de meeste waardering kon uitla ten over het enthousiasme der jeugdleiders, die zich met opoffering van zoveel vrije tijd beijveren deze toekomst veilig te stel len. Even verheugend noemde hij de sa menwerking tussen de verschillende Rooms-Katholieke verenigingen, waardoor men ook „Kunst door Oefening" onmiddel lijk bereid gevonden had te komen optre den. Het heeft de spelers van deze vereniging stellig niet minder deugd gedaan de klucht ook eens in een dergelijk milieu op te voe ren, want deze juniores en adspiranten hebben een uitermate dankbaar publiek gevormd. Hetgeen niet in het minst te verwonderen valt wanneer wij eraan her inneren, dat „Drie is teveel" de avonturen behandelt van een tamelijk ongemanierde verwarmingsmonteur, die toevallig bij de deftige familie Gravesande de plaats moet innemen van de statige huisknecht, die door toedoen van de guitige dochter des huizes van de trap is „getjoepmt". Dank zij de „geestige" bemoeiingen van deze remplaqant-huisknecht geraakt een oude dame onbehoorlijk hoog boven haar thee water, glijden borden hete soep in de hal zen der gasten en wordt er verder voort durend met matrassen gesleept. Onschuldi ge vrolijkheid, waarom men schudde van het lachen. De rolbezetting bleek bij „Kunst door Oefening" slechts weinig veranderingen te hebben ondergaan, zodat wij wat de spel- prestaties betreft kunnen verwijzen naar hetgeen reeds eerder over deze opvoerin gen door ons geschreven werd. Dit bevatte onder meer de nodige lof voor de uitbun dige Driekus, die zo aanstekelijk werd ge speeld, dat het gehele ensemble in dce vaart kon worden meegenomen. Met als resultaat het reeds gesignaleerde succes bij een publiek, dat zich ook in zijn bijval verre van onbetuigd gelaten heeft. MOTTENPRAATJES ,....«n moltengaaljes ADVERTENTIE lamde%0w, Opa heejft cUe gogz ouAoe tyd va/rt g» Puetv&ecUge maaugden nog meegemuxaJdo .•maoija, toen, bétond, et ook nog gem* öidlcm' MEI EIA.AN BEHANDELDE STOffEN ZIJN BLIJVEND MOTICHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR ÉN IE HERKENNEN AAN DU EIKEI AMÉjsiÉ In het derde hoofdstuk van haar verslag behandelt de Parlementaire Enquête Commissie hoofdzakelijk de omstandigheden, waaronder de secretarissen-gene raal tijdens de bezetting werkten en de aard van hun gezag. Zij heeft slechts een oordeel over het door hen gevoerde beleid in zoverre als de regering zich daarmede heeft ingelaten of had behoren in te laten. De wetgevende en bestuurlijke bevoegdheden der secretarissen-generaal onder de bezetter hebben veel verwarring gesticht. De commissie rekent het als een tekortkoming van de regering, dat zij nimmer clandestien contact met één of meer secretarissen-generaal heeft gezocht. Zij ziet niet over 't hoofd, dat het aan de zijde van de meeste secreta rissen-generaal eveneens aan initiatief in dozen heeft ontbroken. In de laatste fase van de bezetting heeft echter een vruchtbare samenwerking tussen de regering en de directeur-generaal van de voedselvoorziening bestaan. In het verslag komt tot uiting, dat de functie der secretarissen-generaal door de bezetting in aanzienlijke mate van karakter veranderde. Bij de overdracht van het regeringsgezag op 14 Mei 1940 aan generaal H. G. Winkel man is hem medegedeeld, dat de secretaris sen-generaal rechtstreeks onder hem res sorteerden. Zij hadden alleen met hem te maken en niet rechtstreeks met de bezet tende macht. Dat is anders geworden op 29 Mei, toen Seyss-Inquart kwam. De samen werking tussen de heer Winkelman en de secretarissen-generaal was uitstekend. In de periode van het Duitse militaire bestuur was het contact tussen het algemeen hoofd kwartier van generaal Winkelman en Streccius en Von Falkenhausen buitenge woon goed, niet alleen formeel, maar ook wat hun medewerking betreft. Dit is zo ge bleven tot Christiansen kwam; toen is de verhouding veel slechter geworden. De positie van de secretaris-generaal De Duitsers wilden de secretarissen- generaal een ministersalaris geven, maar daar hebben alle toenmalige secretarissen- generaal voor bedankt, omdat zij juist niet voor minister wilden worden aangezien. Zij wilden geen zelfstandige regering hier in ons land vormen.. Krachtens een verorde ning van de rijkscommissaris van 21 Juni 1940 kregen de secretarissen-generaal vér gaande bevoegdheden op het gebied van wetgeving (onder supervisie van de rijks commissaris) en uitvoering. De Duitsers probeerden toen, althans naar buiten, nog zoveel mogelijk vast te houden aan het Landoorlogreglement. Blijven zitten, of weggaan? Prof. Gerbrandy heeft aan de commissie verklaard dat er in het begin te Londen geen twijfel bestond, wie nu eigenlijk in Nederland de top van het bestuursapparaat zouden vormen. Een andere kwestie is, dat er in een latere periode nieuwe elementen in het college van secretarissen-generaal kwamen. Pas in latere tijd de heer Gerbrandy meende, dat liet in 1944 was kwam in regeringskringen in Londen de opvatting naar voren: nu wordt het tijd voor bepaalde topmensen om weg te gaan. Er is zelfs een ontwerp geweest om met naam en toenaam het weggaan van de mensen te gebieden. De commissie heeft de stellige indruk, dat de ogenschijnlijke royaliteit, waarmede de bezetter verordenende bevoegdheid aan de secretarissen-generaal verleende, mede ten doel had de bevolking te doen geloven, dat het bestuur grotendeels in Nederlandse handen zou blijven. Het feit, dat de secretarissen-generaal hoofdambtenaren bleven, neemt intussen niet weg, dat door de bezetting hun functie in aanzienlijke mate van karakter ver anderde. De commissie wijst er op, dat de op een verantwoordelijke post zetelende hoofdambtenaar te werken heeft in twee sferen: in een vijandelijke, welker feitelijke autoriteit door de regels van het volken recht wordt beperkt, en in een legale, waarvan hij mede de exponent is. De secretarissen-generaal verkeerden aldus in een paradoxale en zelfs vrijwel onmoge lijke positie. Op de verkeerde weg Tijdens de bezetting was het aan de rege ring niet mogelijk het beleid der secretaris sen-generaal op de voet te volgen, doch in sommige zeer spectaculaire gevallen, welke de gemoederen in bezet gebied in sterke mate hebben beroerd, had de regering be horen te reageren, en de hierbij betrokken „oude" secretarissen-generaal moeten laten weten, dat zij zich op de verkeerde weg bevonden. De commissie noemt twee markante ge vallen: De proclamatie van 28 October 1941, waarin de bevolking werd aange maand zich van sabotagedaden te onthou den, die was ondertekend door de secreta rissen-generaal van Binnenlandse Zaken, van Handel en Nijverheid en van Justitie, acht de commissie een zeer ernstige fout van beide eerstgenoemden. Zelfs al zou op de inhoud niets zijn aan te merken, dan nog zou het volkomen onjuist zijn geweest, dat zij zich tezamen met een bij de N.S.B. aangesloten en door de bezetter benoemde ambtgenoot tot de bevolking richtten. Organisatie-Woltersom Een geval van heel andere aard was het besluit van de secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de opbouw van een zelfstandige organisa tie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. De commissie treedt niet in een beoorde ling van dit besluit en de hierop gebaseer de organisatie. Doch zij heeft zich er over verbaasd, dat hier op Nederlands initia tief werd aangeknoopt aan art. 152 van de Grondwet. Wanneer al de volstrekte nood zaak bestond om in deze materie regelend op te treden, dan nog werkte het mislei dend, wanneer in bezettingstijd de Neder landse Grondwet als grondslag hiervoor werd gebezigd. De commissie vraagt zich af of de secre tarissen-generaal over het algemeen vol doende advies .hebben ingewonnen. Wan neer, met name in de eerste jaren, veel- vuldiger overleg tussen de politieke voor mannen en het Nederlandse bestuursappa raat zou hebben plaats gevonden, zou dit wellicht een nuttig effect hebben gehad. Een complex van oorzaken heeft er toe geleid, dat er tussen de regering en de top van het ambtelijk apparaat hier te lande geen sfeer van vertrouwen bestond. Na de gezagsoverdracht op 14 Mei 1940 hadden de secretarissen-generaal mogen verwach ten, dat de regering begrip zou tonen voor de ontzaglijke moeilijkheden, waarvoor zij gesteld stonden. Almkerk, 9 v. Aden n. Suez. Amor, 9 pass. Finisterre n. Rotterdam. Abbedijk, 9 te Mobile. Albireo, 9 te Bahla. Amsteldiep, 9 in Elbemond in aanvaring, met schade naar Hamburg. Aalsum, 9 Bombay n. Colombo. Alöeramin. 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Blommersdijk. pass. 9 Scilly's n. Antwerpen. Billiton, 10 te Madras. Bussum, 8 70 m. O. Kp. de Gata. Boskoop, 9 te Hamburg. Banka, 8 le Amsterdam. Gadila, 9 te Singapore. Castor, 8 60 m. NW. Jamaica. Celebes, 9 te Hamburg. Cradle of Liberty, pass. 8 Pantelaria n. Mena el Ahmadi. Caltex Leiden, pass 9 Pantellaria n. Sidon. Cleodora, 9 800 m. ZO. Str. Ormoes. Corilla, 9 v. Dalmotter n. Le Havre. Celebes. 9 te Hambui g n. Antwerpen. Cradle of Liberty. 10 te Port Said verw. Drente. 9 v Colombo n. Belawan. Daphnis, 9 te New Orleans. Duivendrecht, 11 te Vlaardnigen verw. Elizabeth B., pass. 9 Finisterre n. Beyrouth. Enggano. 9 te Port Said. Eendracht, pas. 9 Dover n. Haifa. Esso Den Haag. 10 te Antwerpen verw. Eemland, 8 te Bahia. Friesland (SSM1, 8 te Odense. Friesland (KRL)„ 9 te Hamburg. Gaasterkerk, 9 te Antwrepen. Groote Kerk, 8 te Antwerpen. Hydra, 8 te New York. Helena, 9 te Trinidad. Hestia. 9 te Guanta. Heemskerk. 8 te Amsterdam. Ilos, 9 v. IJmuiden te Amsterdam. Indrapoera, pass. 8 Kp. Finisterre n. Marseille. Ittersum, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 te Melbourne naar Sydney. Kalydon, 9 v. Rotterdam n. Couragao. Koratia. 9 te Curagao. Karimata. 9 te Manokwari. Kota Baroe, 9 te Londen. Keizerswaard, 15 te Rotterdam verw. Liberty Bell, 18 te Philadelphia verwacht. Loosdrecht, 11 te Marseille verwacht. Laagkerk, 10 te Aden. Meliskerk, pass. 9 Ouessant n. Le Havre. Mariekerk, 9 te Genua. Mentor, pass. 8 Kp. San Antonio n. Mobile. Maas, 9 te Antwerpen. Mataram, 9 900 m. O.t.Z. Kp. Guardafui. Markèlo, 8' Kiel gep. n. Sunclsvall. Moordrecht, 27 te Philadelphia verw. Notos, pass. 9 Ouessant n. Amsterdam. Oranjefontein, 8 390 m. O. St. Helena. Osiris. 10 te Curagao verw. Ondina, 9 te Tomori. Overijsel, 9 600 m. O.t.Z. Albany. Papendrecht, 10 te Tampico verw. Pendrecht. 11 te Sidon verw. Pieter S, 10 te Amsterdam verw. Prins Fred Willem, 8 v. Toledo n. Detroit. Prins Maurits, 8 te Detroit. Poseidon, 9 te Carupano. Phrontis, 9 Surabaja. Roepat, 10 te Port Said. Rondo, 9 ten anker voor Zeebrugge. ADVERTENTIE hoofd-agent rayon Haarlem Als afsluiting van het feeslseizoen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan speelde de „IJmuider Harmonie" Woens dagavond in het Rex-Theater, dat door de vele genodigden en donateurs geheel was bezet. Aan het jeugdorkest viel de eer te beurt het concert te mogen openen. Deze goed geschoolde ploeg leverde in het bijzonder in de ouverture Bellatrix van Mauricio Galdero fraai werk af. Directeur Jan Groot hield de directie strak, zodat het samen spel overal hecht bleef. De stemming was zuiver en men las vlot, al was het werk lang niet gemakkelijk. De veeleisende Fan tasie Pastorale van Gerard H. Boedijn le verde bij de inzet rhythmisch nogal moei lijkheden op; het frisse spel van het hoge koper met zijn welluidende trompetten bracht de vereiste pittigheid aan de uit voering van deze compositie, die voor een corps van oudere blazers nog een hele opgave geweest zou zijn. Het Koninklijke Mannenkoor „Caecilia" uit Haarlem, verleende zijn medewerking. Aan de vertolking van het onaangekondig de „O, Isis" uit Mozarts „Toverfluit" kleefden nog vrij veel liedertafel-smet ten, maar het Tsjechische koor „Ej, Hory" van Jaroslav Kricka zong men boeiend en klankrijk, met een prijzenswaardige be heersing der ademhaling. Het hierbij aan sluitende koraal „Naroda Ceskeho" van Karl Bendl, met herinneringen aan de wijze van zingen der Don-kozakken met de veelvuldige accentueringen, verschafte Ni co Hoogerwerf een uitbundige bijval. Ook liederen als „De Zilvervloot" of „Kentucky Home" en „Het Smidje"waren rijk aan effectbejag, hetgeen men ge hoord het klankrijke materiaal gemak kelijk en zonder problemen had kunnen ontwijken. Het programma was te omvangrijk en het invoegen van enkele solo-nummertjes, door leerlingen van het harmoniecorps uit gevoerd, deed het nog langer worden, zo dat „Caecilia" in tijdnood kwam en ver- trekken moest vóórdat het uitgezongen j was. Hoorden deze leerlingennummers niet beter thuis in een openbare les? Het blijft steeds weer een feest het har- rnoniecorps, in zijn rode uniformen gekleed en in de royale bezetting van ongeveer ze ventig man, op het podium „startklaar" te zien zitten. De muzikale prestaties beant woordden ook ditmaal aan de verwachting; de vertolkte werken kenmerkten zich door een gezond-muzikale spanning. Ik denk bijvoorbeeld aan de prachtige, rijk ge schakeerde uitvoering van Keler Beia's knap geschreven Rakoczy-ouverture, een compositie die het herhalen ruimschoot? waard is! Harmonisch vloeiden de melo dieën van de houtblazers samen met die van het hoge en het lage koper. En welk een bestudeerd spel van tuba's en baritons viel er te genieten. De militaire kapel meester Keler Bela kende het vak. De corpsleden hebben gedurende het laatste festival meermalen kunnen kennis nemen van Meindert Boekels vierdelige suite „Beelden uit de Vogezen", hetgeen vermoedelijk de aanleiding geweest is deze zelf in studie te nemen. De massale ev™- sitie der thema's had een uitzonder]ïjKe muzikale bekoring: het name mogen oe paald indrukwekkende prestaties van bas sen, trombones en slagwerk niet onvermeld blijven. Het sluitstuk van het concert was het vroeger veel gespeelde nummer „De Fre- mersberg", dat de blazers veel variërend werk te doen gaf, maar overigens van een beduidend minder muzikale waarde is dan Boedijns meesterlijke „Marche gam- matique" met de knap uitgedachte varia ties op een eenvoudig toonladdermotiefje. De waardering voor de prestaties dei- blazers was soms van ovationele aard: deze bijval was volkomen verdiend, want zij hebben deze avond op uitstekende wijze „muziek gemaakt" in de letterlijke en lo vende zin van het woord. A. J. VAN DER WEIJDEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Rita, 10 te Port Swettenhamp verw. Rijnland, 9 1e Santos. Rijnkerk, 9 v. Bremen n. Hamburg. Radja. pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Samarinda, pass. 9 Gibraltar n. New York. Stad Dordrecht, pass. 9 Ouessant n. Dordt. Saidja. 9 Pulubukom. Stanvae Talang Akar, 8 te Bangkok. Sloterdijk, 9 te Singapore. Schiedijk, 9 te Rotterdam verwacht. Stad Vlaardingen, 9 Rotterdam of Vlaardingen Statue of Liberty, pass. 9 Bona n. Philadelphia. Stentor. 9 v. Amsterdam n. Paramaribo. Statue of Liberty, 18 te Philadelphia verw. Teiresias, pass. 9 Kieta n. Port Said. Tibia. 9 260 m. ZO. Adelaide. Tarakan, 8 te IJmuiden. Tarakan, 8 te IJmuiden. Tankhaven III, 9 te Sungeigerong. Tjibadak. 9 te Belawan. Tjikampek, 9 v. Belawan n. Moji. Trajanus, 9 v. Paramaribo n. Dordt. Utrecht. 9 te Suez. Van Linschoten, 9 te Amsterdam verw. Willem Ru.vs, 9 v. Port Said n. Napels. W. Alton Jones. 7 v. Philadelphia n. Port Said. Waterman. 9 te Cristobal. Waibalong. 9 te Surabaja. Waal. 9 te Volos. Waterman, 9 te Cristobal verw. Wocnsdrecht, 8 1180 m. O. Northcape. W. Alton Jones, 20 te Port Said verw. Wieldrecht. 9 te Bremen. Wocnsdrecht, 17 te Sydney verw. Zeeland (KRL), 9 v. Makassar n. Singapore. KLEINE VAART Aaltje, 8 v. Rotterdam n. Londen. Actinia, 8 v. Londen te Rotterdam. Angeja. 9 v. Londen te Rotterdam. Al'iena, 9 v. Augustenborg n. Samso. Alja, 9 v. Amsterdam n. Naestved. Appingedam, verm. S v. Rotterdam n. Antw. Arnoudspolder, 9 v. Oporto n. Antwerpen. Audacia, 9 v. Barrow te Glassondock. Admiralengracht, 9 te Hamina. Agiena. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Ador, 8 v. Amsterdam te Zaandam. Adm. Courbet. 9 v. Lulea n. Preston. Adm. De Ruyter, 9 v Schevenir.gen n. Rostock. Adm. Nelson. 11 v. Westonpoint te Oslo verw. Aardenbürgh, 9 v. Antwerpen te Karlsborg. Arienoldus G. 9 v. Lubeck n. Waya. Att S. 10 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab T. 8 v. Sundsvall n. Ramvik. Barracuda. 8 v. Frederikshavn te R'dam. Brem, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Bernisse, 9 v. Stockholm te Boness verw. Bree Helle. 9 v. Rotterdam te Londen. Brouwersgracht, 8 te Zaandam. Brouwersgracht, 8 v. Amsterdam te Zaandam. Betty Anne S. verm. 8 v. Leixoes n. Viana. Bill S, 9 v. Waterford teSwansea. Brinda, 8 v. Ierseke n. Rotterdam. Concepcion. 8 v. Rio Grande n. Montevideo. Casana. 8 te Antwerpen. Catharina, 8 v. Rotterdam n. Nantes. Catharina W, 8 v. Grimsby te Rotterdam. Curagao. pass. 9 Vlissingen n. Londen. Dollard, 8 v. Aalborg te Rotterdam. Ella, 14 te Amsterdam verwacht. Ella 14 v. Gothenburg te Amsterdam verw. Evertsen, 8 v. Amsterdam te Antwerpen. Fen, pass. 8 Vlissingen n. Oostende. Ferocia, 9 v. Port Lyautey te Rotterdam verw. Fiona. 8 v. Rotterdam n. Ronnskar. Frema, 8 v. Stockholm te Rotterdam. Gefle, 9 te Stockholm. Goote, verm. 11 v. Manchester n. R'dam. Gefle, 9 v. IJmuiden te Stockholm. Gaasterland, 9 v. Harlingen te Goole. Harm. 8 v. Kotka te Zaandam. Heilo. pass. 9 Vlissingen n. Huil. Helvetia, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Herman Buisman, 8 v. Beverwijk te Zaandam. Henrica, 10 v. Manchester te Lissabon verw. Hoe Vinces, verm. 9 v. Rotterdam n. Grimsby. Heerengracht. 8 te Rotterdam. Haaksbergen. 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Heerengracht, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Hondsrug, 9 v. Wisbech te Rotterdam. Hoogezand, 9 v. Calais te Rotterdam. Ibis, 8 v. Harlingen te Kopenhagen. Import, 8 v. Rotterdam n. Lissabon. Ingeborg, 9 v. Le Havre te Vlaardingen. Joost, 8 te Zaandam. Julia Mar.v, 9 v. Orr.skoldsvik n. Pateniemi. Jan Kreumer, verm. 9 v. Londen n. Rotterdam. June, 9 v. Par te Amsterdam. Kora, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Kaap Falga. 7 te Rundvik. Keizersgracht. 9 te Amsterdam. Kaap St. Vincent, 8 Kiel gepass. n. Zaandam. Larix, 7 Kiel gep. n. Munksund. Matthew. 9 v. Rotterdam n. Gent. Meres N, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Midsland, 8 v. Rotterdam n. Leith. Mariscal Lopez, 8 v. Montevideo n. Las Palmas. Myfem, 8 v. Ronskar n. Parijs. Mynelis, 9 v. Barry te St. Malo. Marianne, 9 v. Rouaan n. Parijs. Mudo, 8 v. Rotterdam n. Fecamp. Marcella, pass. 9 Brunsbüttel n. Rotterdam. Muphrid N, pass. 9 Kiel n. Kopenhagen. Minerva, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Mintaka N. 8 v. Bordeaux n. Casablanca. Mutua Fides, 8 v. Zaandam n. Ipswich. Netti. 9 v. Stettin n. Ornskoldsvik. Nautic, 9 dwars Smalls 10 Brest verw. Netta. 8 v. Belfast n. Swansea. Nijenburgh. 8 v. Norrkoping te Amsterdam. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam te Kopenhagen. Pavo, 7 v. Landskrona n. Stockholm. Ponza, 4 v. Rotterdam n. Karlsborg. Pascholl, pass. 9 Brunsbüttel n. Utrecht. Prinsengracht, 8 te Amsterdam. Phecda, 8 v. Parana te Montevideo. Procyon, 9 v. Rotterdam n. Londen. Perregaux. 9 v. Casablanca n. Nantés. Rosemarie. 9 v. Antwerpen te Trelleborg Schippersgracht. 8 v. Rotterdam n. Mantvliioto. Silvretta, 8 v. Kopenhagen te Rotterdam. Startpoint, 8 v. Kristinehamn te Rotterdam. Sonsbeek, 9 v. Avonmouth te Cork. Spora, pass. 9 Brunsbüttel n. Helsinki. Stella Maris, verm. 9 v. Oxelosund n. R'dam. Stientje Mensinga. 9 v. Gdynia te Antwerpen. Strijpe, .9 v. Dieppe n. Newport. Spirit, pass. 9 Vlissingen n. Londen. Trianca, pass. 8 Vlissingen n. Stockholm. Tilly, 8 v. Stocka n. Zaandam. Ton S, 9 v. Belfast te Dublin. Timo. 8 v. Londen te Rotterdam. Tromponburgh. 8 v. Rotterdam n. Kingslynn. Twee Gebroeders, 8 v. Manchester te Rotterdam laormina. 9 te Cuxhavëri met machineschade. Urmajo, pass. 9 Vlissingen n. Gent. Vriiburgh, pass. 9 Kn. I.a Hague n. Londen. V'eonenburgh. 8 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vesta. 9 te Parijs. Walenburgh, 9 v. Bordeaux te Rotterdam. Westereems, verm. 9 v. Kolding. Westersingel, verm. 9 v.Loriënt n. Newport Wickenburgh, pass. 9 Ouessant n. Casablanca. Mon. Westpolder, verm. 9 v. Lissabon n. Oporto. IJsel, 8 v. Rotterdam n. Le Havre. Zanzibar, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Zuidland, 8 v. Rotterdam n. Sandefjord. Zeehaan, 8 v. Great Yarmouth n. Gdynia. SLEEPVAART Hudson, 8 400 m. Z.t.O. Dakar met baggermolen Humber. 9 v. Napels n. Goa met twee bakken. Loire, 8 160 m. W.t.Z. Miri met baggermolen. Poolzee, pass. 8 Kp. Guardafui n. Reunion. Rode Zee, 8 v. Falmouth n. Gueenstown. Tyne. 70 m. Z.t.O. Cheaseapebaai. Zwarte Zee, 8 250 ma. O. Ceylon met 2 zuigers

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11