meubelen Het percentage ondervoeden stijgt nog steeds Christelijke politie-ambtenaren ,in Velsen bijeen Cursus chemisch bedieningsman noodzaak voor Technische School „De Schakel" met een thriller van klasse Ir. Dammers directeur van grondbedrijf Velsen Opvoering van Robbedoes" BenW van Velsen verlangen verklaring van de raad Milder stemming jegens Bloemendaalse wensen Castricum Beverwijk Dr. M. Klompé sprak voor de Keerkring" IJmond I (heren) ontvangt Unitas KNGV kreeg nul op het request „Kerstgratificatie" is Rijkskwestie Steunnormen bejaarden te laag geacht Winst voor „Kijk Uit" Ongeval in staalfabriek Voordracht B en W woningtextiel ^taufe*v(>eek 250 modelkamers Onderhavenmeester- J. v. d. Stel gehuldigd Ad Vermeulen over geleide loonpolitiek De Kennemerduinen Propaganda-avond van de KRO Cursusavonden van het N.V.V. Uitbreiding Jan Ligthart- school vraag 25.000,- crediet West-Duitsland wenst geen buitenlandse mijnwerkers DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 Het is voor een bestuur van een vereniging niet altijd eenvoudig de leden iets te bren gen, dat aller belangstelling kan opwekken. Van het bestuur van „De Keerkring" was het blijkbaar goed gezien om een bij uitstek deskundige op het gebied van de Euro pese Samenwerking uit te nodigen, iets over de moeizame totstandkoming van deze samenwerking te komen vertellen. Voorzitter ir. L. Stoelinga heette dan ook de tal rijke aanwezigen in de aula van de R.K. Meisjesschool aan het Kuenenplein te Bever wijk van harte welkom en in het bijzonder de spreekster van de avond, mej. dr. Marga Klompé. Eeuwen lang hebben de landen om de Noordzee en in West- en Midden-Europa het lot van de wereld bepaald, doch de bei de wereldoorlogen van de 20e eeuw heb ben deze situatie grondig gewijzigd. De overwinningen, die werden behaald, zijn Pyrrhusoverwinningen gebleken: het wer den vooral Amerika en Rusland, die hun enorme invloed op de rest van de wereld gingen uitoefênen. Onder de druk der om standigheden hebben vooruitziende geesten kort na de jongste oorlog de volken van Europa, die elkaar in de geschiedenis zo dikwijls bloedig hebben beoorloogd, ge maand zich aaneen te sluiten in „het spel der groten" en wel in economisch, cultu reel en tenslotte zelfs ook in politiek op zicht. Mej. Klompé wilde de samenwerking in haar vier oorzakelijke elementen zien: le De bijzonder verzwakte positie van Euro pa I genover de rest van de wereld; 2e De grote onderlinge afhankelijkheid van de volkeren in Europa; 3e Het probleem dei- onderontwikkelde gebieden, met name Ita lië en tenslotte als vierde de spanningen tussen Oost en West. Dit zijn de achtergronden die in feite de problematiek van de Europese samenwer king vormen. Spreekster ging hierna deze vier factoren aan een nadere beschouwing onderwerpen: door de verzwakte positie van de Europese politiek in de wereld, kijkt het Westen met gespannen aandacht naar India en Azië, vooral omdat in de volkeren organisatie juist deze gebieden zulk een grote invloed uitoefenen, waardoor Amerika zich meer richt naar de verlangens die daar bestaan, dan naar bijv. de invloed die Engeland in de UNO poogt te bereiken. Dit gericht zijn van Amerika naar het Oosten is begrijpe lijk, omdat als er van Amerika geen steun mocht komen, deze gebieden zich zouden richten op Moskou en dus onder de invloed van het communisme dreigen te komen. „Wij zijn dus niet meer wat wij waren. Twee grootmachten beheersen de wereld en daar tussen ligt Europa", aldus mej. Klompé. Spreekster toonde met recente voorbeel den aan, dat men niet meer zelfstandig over zijn nationale vrijheid kan beschik ken. De onderontwikkelde gebieden vormen in dit spel der wereldkrachten een schrij nende noot: 50 percent van de wereldbe volking is nog analphabeet; 45 percent was na de laatste wereldoorlog ondervoed en dit is nu reeds opgelopen tot 60 percent, terwijl in Amerika een overvloed van voedsel ligt; vergelijkt men het gemiddel de inkomen van India tegènover Amerika, dan is dit van 1 200. Het is niet noodza- Met een ongebruikelijk grote tussen ruimte van enige weken heeft de Castri- cumse Toneelvereniging „De Schakel" in hotel Borst te Bakkum voor haar dona teurs drie opvoeringen van „Gaslicht" ge geven, de vermaarde thriller door Patrick Hamilton. Behalve door middel van de filmbewerking met Charles Boyer heeft men in ons land van dit ingenieus bedachte verhaal kunnen kennisnemen door de tal rijke toneelopvoeringen van het „Masker" met Willy Haak, Cruys Voorbergh en Ko Arnoldi en later door het Rotterdams Toneel, een hoorspelbewerking en een televisie-uitzending. De moeilijkheden van het stuk schuilen vooral in de noodzaak tot het bijna tast baar maken van de specifieke sfeer, welke moet worden opgeleverd door de combina tie van het Londen in de mist tijdens de eeuwwisseling en de aanschouwelijk ge maakte voorbereidingen tot een sluw en met wreed raffinement voorbereide mis daad. Voor het realiseren hiervan vormen het décor en de requisieten zulke onmis bare hulpmiddelen, dat het bijvoorbeeld absoluut onmogelijk zou zijn „Gaslicht" a'.leen in gordijnen te spelen. En de manier waarop de gewenste entourage door de uit voerende vereniging verzorgd wordt, kan dat ook reeds de eerste aanwijzing vormen voor de eventuele toewijding, waarmee de betreffende voorstelling tot stand is ge komen. Het moet voor „De Schakel" en haar regisseuse, mevrouw E. M. La Chapelle De Jong, zeker niet eenvoudig zijn geweest met de uiteraard beperkte hulpmiddelen, die in een dergelijk sober geoutilleerde zaal ter beschikking staan, zover aan deze specifieke eisen tegemoet te komen, als hier het geval is geweest. Ongetwijfeld kunnen er aanmerkingen op de toneelaan kleding worden gemaakt, doch ik geef er de voorkeur aan mijn bewondering uit te spreken voor de manier, waarop men waar schijnlijk met veel enthousiasme van diverse zijden de attributen bijeen heeft gebracht om het Victoriaanse milieu te kunnen benaderen. En de voorstelling ge tuigde van eenzelfde ernstige toewijding deze zware opdracht tot een goed einde te brengen door een voorbeeldige rolkennis en de verantwoorde mise-en-scène, welke het spelbeeld steeds levendig hield. De belangrijke rol van de bijna tot waan zin gedreven Bella kreeg van mevrouw H. TJhlDe Jong een met nerveuze spanning geladen uitbeelding, waarbij haar door de omstandigheden wisselende stemmingen met talent werden aangegeven. Zij vond in W. Koning een uitstekende partner, omdat deze als de sinistere Manningham de on heilspellende dreiging der lugubere mis daad door stem en houding treffend wist te suggereren. Als politie-inspecteur Rough bracht G. Glass Sr. de gewenste combinatie van licht-badinerende toon met zelfver zekerde autoriteit. Van de twee bijfiguren Elisabeth en Nancy schonk laatstgenoemde dank zij mejuffrouw A. Leeuw de meeste voldoening. Het was een voorstelling die met intense aandacht door het publiek is gevolgd. Van het grote succes hebben bur gemeester C. F. Smeets en zijn echtgenote zich bij de derde opvoering kunnen over tuigen. JAN VAN DAM kelijk, dat overal dezelfde levensstandaard voorkomt, maar wel, dat men als Christen zorgt, dat de medemens een menswaardig bestaan kan leiden. Tenslotte behandelde zij de spanningen tussen Oost en West. Spreekster wilde haar toehoorders waarschuwen voor illusies: het mag dan lijken of Rusland een andere poli tiek gaat voeren, de doelstellingen van het Kremlin, zullen, ondanks de glimlach die zij nu vertoond, hetzelfde blijven, en wel de aloude revolutie. Het gevaar komt niet van buiten, maar van binnen, en wij allen zijn hieraan schuldig. Door dit alles is echter gelukkig langzamerhand in Europa de Europese samenwerking geboren en daar van was het pact van Brussel in 1948 het eerste resultaat. Op geqstige wijze vertelde dr. Klompé, hoe moeilijk de samenwerking in de Euro pese Raad kan zijn, door de verschillende geaardheid van zijn 15 leden en in het kort raakte zij nog even het vraagstuk van de atoomenergie aan, de samenwerking in de Kolen- en Staalgemeenschap, om hierna haar gehoor de vraag te stellen: Wat doen wij met de mens van vandaag? Deze mens heeft zich op een hoog voetstuk geplaatst en dacht de krachten, die hij zelf had op gewekt te kunnen beheersen, doch hij wordt door deze krachten in beklemdheid en benauwenis zelf beheerst. Hierdoor wordt de mens tot nadenken gestemd en bevangen door de vrees, door de door haar opgewekte krachten te worden vernietigd: hij krijgt een behoefte om samen te gaan met de anderen. Wil de Christen echter de wereld de steun geven die zij in hoge mate nodig heeft, dan zal hij het grootste gebod van de Christenheid moeten navol gen: Hebt U naaste lief gelijk U zelve". Alleen hierdoor zullen wij Christenen kunnen voorkomen, dat de wereld ten on der zal gaan aldus besloot dr. Klompé haar boeiend betoog. Het eerste herenelftal van de handbal vereniging „IJmond", dat zich Zondag liet verrassen door Aalsmeer 2, komt Zondag morgen op „Watervliet" opnieuw voor een moeilijke taak te staan, nu het de Amster damse districtsklasser Unitas ontvangt. Unitas staat thans met zeven wedstrijden en tien punten op de tweede plaats achter Niloc 2 ondanks de 515 nederlaag tegen Zandvoortmeeuwen, dat nu 8 punten uit 6 wedstrijden heeft en derde is geklasseerd. Oppervlakkig bezien heeft IJmond dus wel kans om evenzeer Unitas een nederlaag te bezorgen, maar dan zullen de Velsense handballers ook alles op alles moeten zet ten en geen enkel risico nemen om de twee punten thuis te houden en in de run ning te blijven. Dit zal echter geen gemak kelijke taak zijn omdat de gasten hun ver lies op „Watervliet" goed willen maken. Een even lastige wedstrijd krijgen de IJmond 2-dames, die een bezoek aan Zand voortmeeuwen gaan brengen. De ontvan gende dames zijn vooral op eigen veld moeilijk te verrassen, doch indien de IJmond-voorhoede van begin af vlot kan combineren en vooral schotvaardig kan zijn, konden de punten toch wel eens naar Velsen komen. De heren van IJmond 2, die op AVA de eerste winst boekten, krijgen bezoek van Concordia 2, welke ploeg ook al in de kop groep huist. Dit wordt een gevecht om de punten, waarbij Concordia de beste papie ren heeft. De „nieuwelingen" van IJmond 3, die plotseling demonstreerden over nog betere spelcapaciteiten te beschikken dan IJmond 2 en Concordia 3 versloegen en zelfs boven hun sportbroeders op de ranglijst te klim men, spelen uit tegen leider HOC 1. Dit elftal zal wel niet door IJmond 3 worden verrast. Voor de meisjes-adspiranten zijn er de wedstrijden: Blinkert 2IJmond 1 en Blin- kert 1IJmond 2. De opstellingen zijn: IJmond 1 (heren): J. Böhm; W. Siebers en W. Reymer; P. Siebers, J. v. Buuren en J. Wolters; B. Hofman, J. Molenaar, H. Boom, E. Sauer en K. Sauer. IJmond 2 (dames): J. Veen; T. de Water en T. Grapendaal; L. Klaver, T. v. Tunen en T. Huttinga; H. Slatman, A. Joppe, T. Zuux-bier, A. v. d. Velde en R. Schuit. Plet bestuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond in Utrecht heeft een verzoek tot het Velsense gemeentebe stuur gericht de plaatselijke verenigingen en het verbond financieel te steunen. Als reactie op deze brief delen B. en W. mede, dat zij reeds in de gevraagde zin medewer king verlenen aan een gezonde volksont wikkeling. Een verzoek van het hoofdbestuur van de bond van Nederlands Overheidsperso neel, dat het gemeentebestuur van Velsen in overweging geeft het gemeentepersoneel een Kerstgratificatie te verstrekken is voor kennisgeving aangenomen. Het college stelt vcor c'.eze aangelegenheid te zien als een landelijke kwestie en dus de beslissing van het rijk af te wachten. Velser Tafeltennisclub boekte successen VTC 2 speelde zijn uitgestelde wedstrijd tegen RKTVU 2 en won met 91. Alleen Keemel moest tegen Willemse één wed strijd prijs geven. VTC 3 maakte korte metten met DSB 5 en won met 100. Het vierde team ont ving Boru 1 en won met 91. Cooke en De Boer bleven ongeslagen en Saris won twe - maal, terwijl hij tegen Top verloor. VTC 5 speelde met twee man tegen Co lumbia 2 en verloor met 91. Alleen Graaf land wist tegen Ripken een punt uit het vuur te slepen. De algemene bond van ouden van dagen heeft tot B. en W. van Velsen een verzoek gericht de steunnormen te wijzigen. Twee lokalen bij „Uw Koninkrijk kome" Plet bestuur der vereniging „Uw Ko ninkrijk kome" in Velsen-Noord heeft het gemeentebestuur verzocht mee te werken aan de uitbreiding van de school met twee lokalen. Surveillante met eervol ontslag Mevrouw A. Eckhard-Oortwijn heeft B. en W. verzocht haar per 1 December eer vol onslag te verlenen als surveillante aan de Huishoudschool. De deze week gespeelde wedstrijden van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit hebben beide een succesvol verloop gehad. Het derde tiental bond de strijd aan tegen het tweede van het Beverwijkse Weenink. Of schoon het niet in de verwachting lag. ge lukte het de IJmuidenaren toch de Wee- nink-mensen te verslaan en wel niet min der dan met 7M*2K>. De gedétailleerde uitslag luidt: Kijk Uit III Weenink II H. AartsL. Siebers 10 P. HeidemreichK. de Koter 10 J. PlugboerH. Nijman 10 H. v. NieuwenhuizenL. Boonstra 01 T. HölscherJ. v. d. Does 10 A. de RuiterD. Duinmeier 10 H. BerkhoutD. v. Verseveld 10 A. v. d. PlasJ. Jimmink 10 J. Kroon—S. Hoogvorst 0—1 A. v. NiekerkenA. de Vries Totaal 7 Mi2% Het eerste tiental trok naar Halfweg om het verleden jaar gepromoveerde Halfweg kamp te geven en met succes! Met niet min der dan 82 moest Halfweg in het zand bijten. Ditmaal waren de spelers van Kijk Uit bijzonder goed op dreef, want hoe men tegenstanders ook hun best deden, zij kon den tegen de grotere routine en de slag vaardigheid van de IJmuidenaren niet op. Zelfs had Halfweg vrouwe Fortuna nog op haar hand, daar Mees in een volkomen ge wonnen stelling een kapitale blunder maakte en totaal onverwachts verloor, ter wijl Kistemaker een gewonnen eindspel had, maar daar de overwinning veilig gesteld was. met remise genoegen nam. De volledige uitslag luidt: Halfweg I—Kijk Uit I F. v. SettenJ. Blok Vi'4 Th. v. Oosteromir. W. Mees 10 W. H. Heynert—C. J. Gordijn 01 W. Boeterman—R. Visser 0—1 Tj. A. HerfstG. L. de Haas 01 P. VerhoogP. Lanser 01 S. J. v. AndelA. Kistemaker '•->Mi L. de WaardtF. J. Walda 0—1 K. Bruinsma—J. L. Wijdoogen 0—1 W. HuyserW. Huiser 01 2—8 Bij de nieuwbouw aan de Westkant van de staalfabriek bij Hoogovens wilde men Woensdagochtend een staalplaat aan con structiewerk bevestigen met behulp van een zg. lijmtang. Doordat het losse deel van de tang, dat niet goed geborgd was, van de tang afgleed, kreeg de montagewerker van Werkspoor J. V. uit Utrecht, die ongeveer drie meter lager aan het werk was, het stuk op zijn nek. Met pijn aan zijn nek werd hij ter observatie in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Bij onderzoek werd geen afwijking van bete kenis gevonden. Zoals gisteren gemeld werd stellen B. en W. van Velsen de raad voor de beheersver- ordening van het grondbedrijf te wijzigen zoals in het bijgevoegde ontwerp-besluit is aangegeven. Bovendien wordt voorgesteld te benoemen tot directeur van het grond bedrijf ir. D. N. Dammers, directeur van Openbare Werken te Velsen. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING BEVERWIJK (jeqpe*,c/vGA) 8-1230 et)I3«-I8- tw/i. (di+uóc/óp ijaM- uut getWetj. ■m. Het 1200 ton metende Griekse schip „Titika" is op de rossen gelopen in de haven van Keflavik aan de zuidwestkust van IJsland toen bij het uitvaren plotseling een defect aan de machines optrad. Men acht een berging niet meer mogelijk noch lonend. 59 De afdelingen Velsen en Beverwijk van d'e Bond van Christelijke Politie-ambte naren in Nederland hebben Woensdag in de bovenzaal van het St. Jozefhuis te Vel sen-Noord hun tweede lustrum gevierd met een gecombineerde feestavond, waarbij de diverse sprekers zoveel tijd voor zich op opeisten, dat de Gereformeerde Studieclub „Bloemendaal" pas om kwart voor tien met het eerste bedrijf van het avondvullende blijspel „Robbedoes" kon beginnen. Door dat het programma daarna nog meer at tracties vermeldde, zou het misschien ver standiger zijn geweest te volstaan met het spelen van een éénacter, temeer omdat het optredende ensemble zelfs voor het verto nen van een dergelijk eenvoudig blijspel nog lang niet rijp bleek. De opvoering van het levendige blijspel door Christien van BommelKouw en Henk Bakker werd een uiterst saaie verto ning, waarvoor zelfs met de gebruikelijke goede wil van de critische toeschouwer geen enkele verontschuldiging kan worden aangevoerd. De illusie van het spel werd telkens verstoord. Ook de regisseur heeft kennelijk weinig begrip van de eisen van het zo uiterst moeilijke, toneelspel: van enige mise-en-scène was geen sprake, waardoor het leek alsof de spelers niet meer hun eenmaal ingenomen positie Qurfden verlaten. De dictie was monotoon. Nee, het verzorgen van deze feestavond had men moeten toevertrouwen aan meer geroutineerde krachten vooral nu voor deze gelegenheid zoveel gasten uit omliggende plaatsen waren uitgenodigd. Op een derge lijke wijze was het niet eenvoudig alleen Een doorlopende huldiging heeft de ju bilerende onderhavenmeester J. J. v. d. Stel gisteren van 's morgens vroeg tot s avonds laat in zijn woning aan de De Wetstraat mogen ondergaan. Nadat hem 's morgens tal van bloemstukken en een mand met fruit waren aangeboden, kwam 't personeel van Rijkswaterstaat met een schemerlampje en een tafel als cadeau op visite, even daarna gevolgd door de haven meester, de heer G. A. Man. Hij memoreer de de veertigjarige diensttijd van de heer v. d. Stel in rijksdienst en prees daarbij zijn werkzaamheden op de sluizen te IJmuiden. „Het werk lag je, toen je in IJmuiden kwam", aldus de heer Man. „Na zes jaar volgde al een bevordering. Het be wijs lag er dus: je deed je plicht en je was actief". De heer Man ging verder in op de niet eenvoudige baan van havenwachter en onderhavenmeester, functies, die vroe ger wellicht makkelijker waren dan tegen woordig met het toenemende zeescheep- vaartverkeef. Hij noemde het geen sinecure om alle binnenkomende meldingen door te geven en alle vragen te beantwoorden. Vooral bij het uitvaren of binnenkomen van passagiersschepen is de drukte op het havenkantoor bijna niet te verwerken. Het werkt stelt derhalve bijzondere eisen aan de onderhavenmeester en vraagt mensen, die kalm weten te blijven in alle omstan digheden. De heer v. d. Stel heeft in al die jaren blijk gegeven een van die geschikte mensen voor de post van onderhaven meester te zijn. Namens Rijkswaterstaat en de directie te Haarlem bracht de heer Man de jubilaris dank voor alle diensten en in deze dank betrok hij ook mevrouw v. d. Stel, die het werk van haar man draaiende hield door haar arbeid achter de coulissen. Voor de Bestuurdersbond IJmuiden van het NVV en de verschillende daaraan ver wante organisaties spreekt de heer Ad Ver meulen op 30 November in het Cultureel Gebouw over „Geleide loonpolitiek". Het bestuur der Vereniging voor Nijver heidsonderwijs in Keimemerland heeft een verzoek bij B. en W. van Velsen ingediend om, ingevolge de Nijverheidsonderwijswet de oprichting en instandhouding van een cursus voor opleiding tot chemisch bedie ningsvakman aan de Technische School, „nodig te oordelen". Deze vakinrichting behelst de opleiding van jonge mensen, die later in de chemi sche industrie werkzaam zullen zijn, b.v. bij Hoogovens, ijs- en conservenfabrieken enz, in het algemeen dus bij die industrieën, waar ter zake kundig personeel wordt ver eist, d'at met de bediening van de zeer in gewikkelde instrumenten en toestellen kan worden belast. De betrokken bedrijven en de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond achten deze cursus zeer nodig. Om van het Rijk subsidie te kunnen ont vangen moeten de oprichting en instand houding van de cursus door de kroon wor den goedgekeurd en deze goedkeuring kan pas worden verkregen, nadat de gemeente raad een en ander heeft nodig geoordeeld. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een cur sus voor opleiding tot chemisch bedienings vakman aan de Technische School alhier inderdaad nodig worden gevonden. De commissie voor onderwijs c.a. stemt er alvast mee in. genoegen te nemen met de goede bedoe lingen. Woorden ter herdenking Het was de voorzitter van de afdeling, de heer G. de Rrader, die aan het begin van de avond de gebruikelijke welkomst woorden had uitgesproken, nadat deze door gebed en schriftlezing waren voorafge gaan. Behalve de afgevaardigden van di verse politie-organisaties uit omliggende gemeenten, mocht hij hierbij onder meer ook welkom heten de commissaris van po litie van de gemeente Velsen, de hêer J. P. Weijburg en de corpschef van Beverwijk, de inspecteur van politie L. H. Molenaar. Dit welkomstwoord werd besloten met het in acht nemen van een minuut stilte, ter nagedachtenis van de juist deze dag over leden heer H. de Bruin, die lid van het Velser politiecorps is geweest. Vervolgens werd een toespraak gehou den door de heer H. Dupont, als tweede secretaris van het hoofdbestuur van de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren. Hij behandelde hierbij diverse aspecten van de belangenbehartiging, zoals deze uit principieel opzicht door de bond geschiedt. Spreker stelde onder meer vast, dat de sa larissen bij de politie gedurende de laatste jaren met ongeveer zeventig procent geste gen zijn, hoewel er zeker nog onvervulde wensen zijn. Hij betreurde het, dat van de zijde der regering hierover nog steeds geen voorstellen zijn gedaan, doch hoopte toch dat deze nu spoedig in het georganiseerd overleg ter sprake gebracht kunnen wor den. In het verdere verloop van zijn rede toonde spreker zich voorstander van een vrijere loonpolitiek en wel om principiële redenen. Wat de wet op de ouderdoms voorziening betreft, meende spreker dat hierdoor de lasten van het pensioenfonds verminderd zullen worden, waarvoor hij ter compensatie tenslotte meer zorgen aan de invaliden, weduwen en wezen meende te moeten aanbevelen. Na deze rede werden nog verschillende toespraken gehouden door afgevaardigden uit Bloemendaal, Haarlem en Velsen van de bond en verder namens de Christelijke Besturenbond en de R.K. Politie Bond, bei den uit Beverwijk. En daarna kon dan eindelijk een aanvang worden gemaakt met de opvoering van het reeds besproken blijspel. Naar wij vernemen is het klimaat tussen de stichting het Nationale park De Ken nemerduinen en de gemeente Bloemendaal wat milder geworden. Zoals men weet stond een jaar geleden de barometer in dat opzicht op stormachtig toen Bloemendaal een proces tegen de stichting aanhangig wilde maken over de door deze gemeente beweerde „verzwaring van de erfdienst baarheid" op de toegangswegen naar de Kennemerduinen, welke wegen over een lengte van ongeveer zeshonderd meter over gemeentelijk grondbezit voerden. Dat rechtsgeding werd evenwel op het laatste ogenblik uitgesteld, omdat beide partijen toch wat schroomvallig waren als publiekrechtelijke lichamen te gaan pro cederen. Van Bloemendaalse zijde zijn toen enige wensen gefox-muleerd' welke men gaarne ingewilligd zag. Het betrof hier een grond- overdracht van de Kennemerduinen aan de kop van de Zeeweg en bij het Open luchttheater. Het eerstgenoemde terrein is voor Bloemendaal van belang voor de rea lisering van het uitbreidingsplan Bloemen. daal-aan-zee, het tweede voor bepaalde voorzieningen bij het Openluchttheater. In ruil daarvoor zou men aan de Kennemer duinen dan de strook grond ten Noorden van de Zeeweg willen afstaan. In de Maandag gehouden bestuursver gadering van De Kennemerduinen' zijn deze verlangens van Bloemendaal bespro ken en in algemene zin welwillend ont vangen, hoewel men wel van oordeel was, dat op bepaalde punten een nadere om schrijving van de Bloemendaalse wensen nodig zal zijn. Er zal dus nog enig overleg nodif zijn voor men het geheel eens is. In elk geval kan met voldoening worden geconstateerd, dat bij beide nartijen de wil voorzit om de oude tegenstellingen niet toe te spitsen en wederzijds meer begrip te tonen voor elkanders wensen. De KRO heeft ook Castricum „gedaan" met haar cabaret „De Tonteldoos". Zulks geschiedde Woensdag in zaal Roozendaal voor een grote schare symphatiserenden, onder wie zich de voltallige Katholieke geestelijkheid en burgemeester C. F. Smeets en echtgenote bevonden. De conférencier en zanger van het Lim burgs lied Harry Bordon, was in beide functies uitstekend op dreef al bracht hij naar veler smaak net iets teveel politieke vei-halen te berde. De Balsamo's presenteerden hun mani pulatieshow waai-van een gedeelte met medewerking van twee toeschouwers een er van was burgemeester Smeets. De accox-deonniste Tonny Silvastry bekoorde de aanwezigen muzikaal, vocaal èn uiter lijk en na de pauze werd de KRO-film „Uw onbekende huisgenoot" vertoond. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Willibrordus Anthonius Maria, z. van E. Zonneveld en C. Eijsackers: Hendrika Theodora, d. van P. Meijnen en C. Oosterhuis; Petrus Hendricus Cox-nelis Ge- rardus. z. van G. H. Duin en J. C. Kuijl. ONDERTROUWD: H. T. Moes en T. L. Slager beiden wonende te Castricum; E. T. Bruins, wonende te Heemskerk en M. C. van Velzen, wonende te Castricum: N. L. de Waard, wonende te Egmondbinnen en A. G. Welboren, wonende te Castricum; C. B. Lute en C. J. Konijn, beiden wonende te Casti-icum; C. B. Lute en C. J. Konijn, bei den wonende te Castricum. OVERLEDEN: Hendrik van Veen, 86 j.. wedn. van E. Reiziger, wonende te Castri cum: Roelofje Overweg, 61 j., geh. met C. J. Heijne, wonende te Castricum. ADVERTENTIE KREMER'S COSTA RICA KOFFIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van geniet Biljarten om libre-kampioenschap In het clubhuis van de Bevex-wijkse bil- jai-tvereniging „Excelsior" zijn de vooi-wed- strijden begonnen voor het kampioenschap tweede klasse libre. Deelnemers zijn de heren G. de Vries (Parkzicht), R. Bloemendaal (Scheywijck), J. Dekker en C. Hensbergen ('t Vosje). De uitslagen van de eex-ste wed- stijden zijn: C. Hensberger 150 150 53 2.83 15 0 J. Dekker 150 138 53 2.60 19 2 G. de Vries 150 150 30 5.00 31 2 C. Hensberger 150 74 30 2.46 15 J. Dekker 150 40 23 1.73 9 0 R. Bloemendaal 150 150 23 6.52 30 2 G. de Vi-ies 150 91 31 2.93 15 0 R. Bloemendaal 150 150 31 4.83 26 2 Georganiseerd door de N.V.V.-Bestuur- dersbond te Beverwijk wordt op Maandag 14 November in „Terpsichore" een cursus avond gehouden. De heer L. C. Douma uit Alkmaar zal spreken over het onderwerp „Het Nederlandse Huishoudboekje". Op Maandag 12 December zal het afbe talingssysteem worden behandeld door de heer P. W. Voskuilen uit Haarlem. Sexuele voorlichting bij Vrouwengilde Het Katholiek Vrouwengilde te Beverwijk houdt op Woensdag 16 November in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst waarop de heer A. Jansen een lezing zal houden over het onderwerp: „Sexuele voorlichting". Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 20 uur: Klavierschip pers. Kennemer Theater, 20 uur: „Kennemer- land", toneeluitvoering. Terpsichoi-e, 20 uur: Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond. K. S. A., 20 uur: Accordeonband, leraar Rumping. Brandweer-kazerne, 20 uur: A. J. Ophof van de Plantenziektekundige Dienst over het leven en bestrijden van ratten. Bij i-aadsbesluiten d.d. 28 Juni 1955 en 12 September 1955, wex-d B. en W. een cx-ediet van 200.000,toegestaan voor de aan koop, plaatsing en inrichting van hulp- scholen (systeem Mavem) ten behoeve van verschillende openbare lagere scholen. Hiervan was 25.000,bestemd voor de uitbreiding van de Jan Ligthartschool te IJmuiden (Oost) met één leslokaal. Bij nadere overweging achten B. en W. het echter noodzakelijk de genoemde school gelijktijdig uit te breiden met een handen- arbeidlokaal, daar dit onderwijs aan deze school niet kan worden gegeven. B. en W. stellen de x-aad mitsdien voor te besluiten: tot uitbreiding van de Jan Ligthartschool te IJmuiden (Oost) met een handenarbeidlokaal; voor dit doel een cre- öiet van 25.000,te verlenen en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeente-begroting, dienst 1955. hetwelk in ontwerp bij de stukken is gevoegd. VOOR „SLINGERMUUR" In ons bericht van gisteren over de steun aan de inx-ichting van het nieuwe Rode Kruis-oefencentrum „Slingermuur" zijn enige zetfouten geslopen. Het gironummer, waarop bijdrage gestort kunnen worden is 74886 ten name van de heer J. L. Uitzingen le Santpoort. BONN (DPA) De West-Duitse kolen mijnen zullen geen buitenlanders in dienst nemen om in het tekort aan ai-beidskrach- ten te voorzien, zo heeft dr. Scheuble, pre sident van een der hoogste West-Duitse arbeidsorganen medegedeeld. Een van de voornaamste redenen voor deze afwijzende houding is dat kennis van de Duitse bepa lingen omtrent het voorkomen van onge vallen die voor elke mijnwex-ker beslist noodzakelijk is, niet van buitenlanders verlangd kan worden. Maandelijks wordt bemiddeling verleend voor ongeveer vijfduizend Duitse arbeids krachten voor de mijnen, maar een groot deel daarvan gaat na afloop van een op leiding elders werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15