VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Kamerleden wensen S.E.R.-advies over verkorting van de werktijd Parlementaire jaar in België begonnen Kalme openingszitting gezien als stilte voor de storm Wiedbachtalbrücke heeft te sterk hellende oprit Benoeming directeur Amsterdams Gemeente vervoerbedrijf Franse luchtvaart- emplové's in staking gegaan „Mobv Dick" aan de grond bij Helsingborg Pleisterplaatsen voor vrachtwagenchauffeurs Kostbare bontmantel gestolen door gebroken ruit Eigen kinderen bedreigd Niet in staat van beschuldiging TOURING ZANDVOORT Strandwandeling Hoek van Holland-Helder F.I.O.M.-jaarvergadering Rechtdoor heeft nog steeds voorrang Geschil over polderhuishoudingen Plan tot herbouw van molen „De Noord" te Rotterdam Algerijnse zakkenroller blij met gevangenisstraf Nederlandse Vereniging van Kermisvrienden DONDERDAG 10 NO VVE MBER 19 5 5 In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Za ken vroegen vele leden of de minister, nu ook de Stichting van de Arbeid de regering daarom heeft verzocht, aan de S.E.R. zal verzoeken advies uit te brengen over het probleem van de verkorting van de werk tijd en over de mogelijkheid en wenselijk heid van een 5-daagse werkweek. Het leek hun alleszins wenselijk, dat hierbij ruime aandacht zou worden besteed aan de met dit vraagstuk verbonden culturele belan gen. Enige leden, die in verdeling van de werkgelegenheid een verre boven emigratie te verkiezen oplossing zagen van het pro bleem, hoe werkgelegenheid te creëren, zouden gaarne zien, dat de minister bevor derde, dat het aan de S.E.R. te vragen ad vies het karakter van een spoedaavies zou worden gegeven. Bij vele leden bleek ongerustheid te be staan over de steeds sterkere mate, waarin thans overal in het land wordt overge werkt. Zij vreesden, dat dit verschijnsel langzamerhand de vorm begint aan te ne men van een aantasting van de „achturen- dag". Gaarne zouden deze leden een zo nauwkeurig mogelijk gespecificeerd over zicht ontvangen van de aantallen toege stane overwerkvergunnigen in de afgelopen jaren en het verstreken deel van dit jaar. Vele leden vroegen, of de minister bereid is het vraagstuk van de arbeidsvoorwaar den der gehuwde buitenshuis werkende vrouw in studie te nemen. Bij deze leden bestond de indruk, dat het, door een aan passing van de arbeidsvoorwaarden aan de bijzondere omstandigheden van deze groep, voor vele thans buitenshuis werkende ge huwde vrouwen gemakkelijker zou kunnen worden gemaakt, om zonder grote moei lijkheden hun huishouding te blijven ver zorgen. Loonpolitiek Vele leden zouden het op prijs stellen in dien de regering haar standpunt ten aan zien van het S.E.R.-advies over de loon politiek zou willen kenbaar maken. Welke zijn de voornemens van de rege ring, zo vroegen deze leden, op het gebied van de loonvorming? Is zij bereid het zwaartepunt van de zeggenschap over de loonvorming te verplaatsen van de centrale overheid naar het georganiseerde bedrijfs leven? Hoe denkt de regering zich de procedure van de overgang? Hoe staat zij tegenover de organisa torische opbouw van het nieuwe loon systeem, door de meerderheid van de S.E.R. voorgesteld? Wat houdt de regering op het gebied van de materiële inhoud der loon politiek voor wenselijk? Een aantal leden merkte op, dat zij de beslissing van de regering, om bedrijfstaks- gewijze verbetering slechts in de secun daire arbeidsvoorwaarden toe te staan, on juist en onrechtvaardig achten. Hier treedt een huns inziens onnodige bevoogding van het bedrijfsleven aan de daé, waartegen zij ernstig bezwaar hadden. Vrijwel algemeen bleek meer of mindere bezorgdheid te bestaan over de gevolgen, welke voor de arbeidsvoorziening, met name in de ontwikkelingsgebieden, van de binnenlandse migratie is te verwachten. Regelmatig worden klachten vernomen over een voor het bedrijfsleven ongewenst wegstromen van arbeiders, onder wie zich ook geschoolden bevinden, uit sommige ontwikkelingsgebieden, uit het Noorden en Zuiden des lands vooral, naar het Westen. Migratie van geschoolde arbeiders uit de ontwikkelingsgebieden kan op den duur tot vergroting van het werkloosheidsprobleem daar leiden. Gevraagd werd, of dit pro bleem de aandacht van de minister heeft. Verscheidene leden achtten het niet wen selijk, grote groepen mensen uit Drente. Groningen en Friesland naar het reeds overbevolkte Westen des lands over te brengen. Daarmede is geen enkel algemeen belang gediend, er zijn daarenboven grote geestelijke en zedelijke gevaren aan ver bonden, zo meenden zij. „Weglokken" van arbeiders Verscheidene leden laakten het weglok- Van onze correspondent in Brussel) De Belgische Tweede Kamer en de Senaat hebben op de traditionele tweede Dinsdag van November hun wetgevende arbeid her vat. De zitting stond onder voorzitterschap van mevrouw Spaak, moeder van de minis ter van Buitenlandse Zaken Paul Henri, in de Senaat, en van Camille Huysmans, die in de Tweede Kamer wegens zijn 83-jarige leeftijd voorzitter is. In de Senaat werd de liberaal Gillon opnieuw als voorzitter aan gewezen. De beide voorzitters brachten in herin nering, dat de Belgische Assemblée, die uit de verkiezingen van 11 April 1954 is ont staan, een constitutionerende vergadering is. Deze Assemblée moet namelijk de grondwet van 1831 wijzigen om ondermeer de overdracht van nationale souvereiniteit aan internationale lichamen mogelijk te maken. Ingevolge de schoolstrijd en de an dere verbitterde conflicten is van deze grondwetsherziening vorig zittingsjaar niets terecht gekomen. Electrisch stembord Het inwendige van het gebouw van de Tweede Kamer had een vernieuwing on dergaan. Overal lagen nieuwe tapijten, er was geschilderd en het electrisch stembord was aangebracht. De C.V.P.-oppositie deelde mede dat vijf interpellaties tot de regering zullen worden gericht, namelijk inzake de sanering van de ziekteverzekering, de kinderbijslagregeling, de stakingen in Limburg, waar de gendar mes hardhandig zijn opgetreden, de situatie in de Antwerpse diamant-industrie, waarin ontevredenheid heerst over het accoord dat de regering-Van Acker sloot met de grote Londense diamanttrust, en de schoolkwes- tie.In de Senaat zullen twee Rooms-Katho- lieken de minister van Defensie interpel leren over de „chaos en de aftakeling" van het Belgisch leger. De socialistische minister van Arbeid wordt verweten, een chèque van 250 mil- lioen francs te hebben verstrekt aan de apothekers voor de betaling van achter stallige rekeningen en een chèque van 250 millioen voor de betaling van achterstallige dokters honoraria. Deze beide subsidies van 500 millioen francs werden namelijk, naar de oppositie-pers beweert, afgenomen van de reserves der arbeiders-pensioenen. Ook in liberale kringen heeft deze affaire enige deining verwekt. Het ziet er dus naar uit, dat de kalme zitting van Dinsdag de stilte voor de storm is. ken van werkkrachten door in het Westen des lands werkzame ondernemers met het aanbieden van woningen, voor de bouw waarvan de medewerking van de overheid is verkregen. Zij noemden dit oneerlijke concurrentie ten opzichte van de minder fortuinlijke bedrijfsgenoten in andere ge bieden. Deze laatste opvatting ondervond bestrij ding door andere leden, die in bedoeld optreden geen immoreel of anderszins laak bare handelwijze zagen. Ook de arbeids markt is een economisch verschijnsel. Als de vraag het aanbod overtreft en men in het belang van het eigen bedrijf meer werknemers zoekt, en daarbij in de geluk kige omstandigheden verkeert meer te kunnen bieden dan een concurrent, eist de uiteraard ook jegens die concurrent te be trachten naastenliefde allerminst, dat men die gelukkige omstandigheid ongebruikt laat. Emigratie Vele leden zouden gaarne een gedétail- leerde opgave ontvangen van het aantal vakbekwame arbeidskrachten onder de emigranten. Verscheidene leden lieten de waarschuwing horen, dat bij een intensieve propaganda voor emigratie, ondersteund door subsidies en gemakkelijke overtochts- voorwaarden. het gevaar aanwezig is, dat mensen, die eigenlijk niet geschikt zijn voor pionierswerk in het nieuwe land, toch die stap gaan ondernemen. Hier rust een grote verantwoordelijkheid op hen, die voorlichting hebben te geven. Zij stelden dan ook de vraag, of met name bij de voor lichting via de radio van de zijde der re gering deze voorzichtigheid altijd wel vol doende is betracht. Worden de kansen om te slagen soms niet te mooi voorgesteld? Voor deze leden klemde deze vraag te meer, nu Nederland een volledige werkgelegen heid heeft en een betrekkelijk grote wel vaart. Zij vreesden, dat de teleurstelling van verschillende emigranten heel ernstig zal zijn, wanneer zij ervaren, dat men zich gedurende enige jaren allerlei behoeften, welke men zich in het land van herkomst had eigen gemaakt, weer moet ontzeggen. Ondernemingsraden Vrijwel algemeen werd de trage gang van zaken bij de ontwikkeling van het instituut van de ondernemingsraad be treurd. Ziet de minister, zo vroegen vele leden, mogelijkheden om dit proces te versterken? Kan hij mededelen, welke vooruitgang er in het. verstreken deel van dit jaar op dit gebied is bereikt? Heeft de ontwikkeling van het soortgelijke Belgische instituut naar het oordeel van de minister Neder land iets te leren? Is de ontwikkeling daar niet reeds aanzienlijk verder voortgeschre den dan ten onzent? Vèrdient het wellicht aanbeveling, in de Nederlandse wet op de ondernemingsraden sommige bepalingen op te nemen als in de Belgische wet voor komen, b.v. met betrekking tot de straf baarheid wegens nalatigheid een onderne mingsraad in het leven te roepen, de be scherming tegen ontslag van de leden van ondernemingsraden, en hun plaatsvervan gers, de verplichting voor de ondernemer om de balans aan de ondernemingsraad over te leggen, en de benoeming van „be drijfsrevisors", zo vroegen zij. FRANKFORT (United Press) Het weggedeelte dat naar de Wiedbachtalbriioke leidt (die de Nederlandse vrachtauto chauffeur Dirk de Baat in 1953 noodlottig werd) is volgens West-Duitse verkeersates- kundigen verkeerd gelegd. Zij geloven dat het weggedeelte het gevaarlijkste stuk hoofd verkeersweg in Europa is. Verkeers ongevallen op dat weggedeelte kostten in de afgelopen vijf jaren 37 mensen het leven. Bij vijfhonderd ongevallen werden er 482 personen min of meer ernstig ge wond. Het hellende weggedeelte dat naar de brug voert zou in 1938 niet overeenkomstig de verkeerseisen zijn aangelegd. De helling van de aan weerszijden naar de brug lei dende weggedeelten is ongeveer zes per cent. Hellingen van vier percent waren in 1938 doorgaans het maximum toelaatbare. Langs het weggedeelte staan zestig ver- bods- en waarschuwingsborden. Per dag gebruiken duizenden automobilisten het gevaarlijke stuk weg, waarop in geval van mechanische gebreken (weigerende rem men bijvoorbeeld) ongelukken ondanks voorzichtigheid niet kunnen uitblijven. Een noodoplossing zou volgens verkeers- deskundigen zijn de verbreding van de weg bij de brug met een gedeelte voor langzaam rijdend verkeer. De brug zou d'an verbreed moeten worden. Een nieuw wegtracé en een verlenging van de brug zou honderd millioen mark kosten. De schade als gevolg van de onge lukken in de laatste jaren schat men op vijftig millioen mark. Het staat volgens de verkeersdeskund'igen vast dat de overheid maatregelen moet nemen omdat het weg- gedeelt met het toenemen van de verkeers intensiteit steeds gevaarlijker wordt. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel doen toekomen om in overeenstemming met het advies van de Commissie van Bij stand in het beheer der Gemeentebedrij ven, aan te bevelen ir. W. Ybema, directeur van de stadsreiniging alhier, sedert 1 No vember 1954 belast met de waarneming van het directoraat van het gemeentevervoer bedrijf. Als de raad met het voorstel ac coord gaat, zal de benoeming ingaan op 1 Januari 1956. Aan ir. W. B. I. Hofman, directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf, werd op 1 November 1954 eervol ontslag verleend. PARIJS (United Press) „De Parijse verkeerstoren antwoordt niet", was het be richt dat vanmorgen op verschillende vliegvelden werd ontvangen. De staking van Franse luchtvaart-employé's die hoge re lonen eisen, is vanmorgen ingegaan, nadat een laatste poging tot bemiddeling was mislukt. Bij de staking zijn betrokken: het perso neel van de verkeerscontrole, radio- en telexoperateurs, radarpersoneel en grond personeel. Als de staking slaagt, zal het wellicht nodig worden de internationale vluchten op Orly en Le Bourget te staken. De kampioe.n-trawlvisser van 1954, de kapitein van de „Arctic Warrior' uit Hull, is ae eerste, die voor zijn prestaties de zilveren kabeljauw zal ontvangen, welke door de Britse trawler-federatie is beschikbaar gesteld voor die Britse trawler, die over een geheel jaar geteld, de grootste visopbrengst boekt. De „Arctic" Warrior" bracht het vorig jaar in Huil niet minder dan 2662 ton vis aan. De trofee is ontworpen door Leslie Durbin, die men hier met de zilveren kabeljauw ziet. Durbin was ook de ontwerper van het beroemde „zwaard van Stalingrad", het ere-teken dat aan het Russische leger werd uitgereikt voor zijn prestaties in de laatste wereldoorlog. Het Nederlandse m.s. „Moby Dick", sinds 5 November met een lading steenkolen onderweg van Goole naar Malmö, is Woensdag in de ingang van de Sont bij Helsingborg aan de grond gelopen. Daar het schip niet op eigen kracht vlot kon komen, heeft de kapitein om sleepboot hulp geseind. Reeds is van Kopenhagen een sleepboot vertrokken. Aan boord is overigens ajles wel. De „Moby Dick" is een omgebouwd lan dingsvaartuig van 786 brt, het is eigendom van de Nederlandse Zeetransportonder neming te Rotterdam, maar vaart tijdelijk voor de firma Terwogt en Lagers te Am sterdam. Het vraagstuk van pleisterplaatsen langs rijkswegen heeft reeds lang de aandacht van Rijkswaterstaat, omdat men er van overtuigd is, dat het aanbrengen van in richtingen voor de vrachtwagenchauffeurs zoals langs de Duise wegen zeer nuttig is, zij het op bescheidener schaal, omdat hier niet met zulke lange afstanden rekening be hoeft te worden gehouden. In de afgelopen nacht is op een nog on bekend tijdstip een klinker dwars door een grote spiegelruit (2.702.20 m.) geworpen van een modemagazijn in de Kalverstraat te Amsterdam. De onbekende dader wist vervolgens door het gat van circa 70 cen timeter doorsnee een kostbare persianer bontmantel ter waarde van f 2900 en ver moedelijk nog enkele stukjes bont te pak ken en is met de buit ontkomen. Het opmerkelijke van deze étalageroof is, dat niemand het rinkelen van het glas is opgevallen. Er is althans niemand geweest, die de politie onmiddellijk heeft gewaar schuwd. Om half vijf ontdekte een toeval lige voorbijganger de ravage, aangericht in de étalage van de stoffenzaak van het modemagazijn. Deze lichtte de politie in. Van de dader en diens buit ontbrak toen ieder spoor. De 61-jarige landbouwer Th. B. H. te Hengelo (Gld.) die wegens „bedreiging met enig misdrijf tegen het leven van zijn kinderen gericht" door de rechtbank te Zutphen tot 18 maanden gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld, is door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een grand Jury te Greenwood (Mis sissippi) heeft geweigerd twee Ameri kaanse halfbroers, de 24-jarige Roy Bryant en de 36-jarige J. W. Milan, in staat van beschuldiging Ie stellen we gens ontvoering non de negerjongen Emmett Till, die indertijd vermoord teruggevonden is. De jury die geheel uit blanken bestond sprak de verdach ten vrij van alle beschuldigingen met het oog op de verdwijning van Till. Zes weken geleden bepaalde een jury, dat beide mannen niet schuldig waren aan zijn dood. In de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Touring Zand- voort werd de heer C. Paap geïnstalleerd als lid, vertegenwoordigende de gemeente raad in de vacature ontstaan door het be danken van mr. H. M. Porrenga. De ontwerp-begroting voor 1956 werd opgemaakt. Voor te organiseren evene menten werd een bedrag van 4000,uit- gethrokken, voor folders en propaganda materiaal 6500,(In voorbereiding is een plattegrondfolder in meerkleurendruk met een oplaag van 20.000 exemplaren en een kleinere uitvoering daarvan in 40.000 exemplaren. Tot leden van de evenemen tencommissie werden benoemd de heren J. L. de Bas, N. W. Bouwes, J. A. B. van Pa- gée en D. Vader; voorzitter van deze com missie is de heer J. P. C. Longayroux, lid van het dagelijks bestuur. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, besprak de vraag, of het wenselijk is te komen tot een objectieve be oordeling en classificatie van de logiesver- strekkende bedrijven en eventueel ook van particuliere kamerverhuurders. Deze vraag wil men voorleggen aan een studiecommis sie van 7 leden. Aan vereniging van plaat selijke horecaf-bedrijven „Ons Belang" en de vereniging „Peruka", afdeling Zandvoort zal men vragen elk drie personen voor te dragen ter benoeming in deze commissie, waarvan de heer M. Weber, lid van het da gelijks bestuur het voorzitterschap zal be kleden. Het ligt in de bedoeling, deze commissie te doen voorlichten door een bestuurslid of een andere functionaris van „Bedrijfs- horeca". Strandwandeltocht. Meegedeeld werd, dat de directeur van de stichting zich momenteel bezig houdt met de mogelijkheid van de organisatie van een strandwandeltocht van Hoek van Holland naar Den Helder. In deze route zullen ongeveer 14 étappes worden opgenomen. Op het eind van elke étappe kan men zijn deelnemerskaart la ten aftekenen bij de plaatselijke V.V.V., die dan desgewenst tevens zorgt voor hotelac commodatie enzovoort. Dit is de zogenaam de dr. Greidanus-strandwandeltocht. Het plan wordt binnenkort besproken in een vergadering van de organisaties van vreemdelingenverkeer der kustbadplaatsen. Breedvoerig werd gesnroken over de mo gelijkheid om aan de badgasten tegen betaling van een zeker bedrag een kaart te verstrekken, die recht geeft op reductie of vrijstelling van betaling voor bepaalde attracties, voorstellingen, e.d. De directeur zal daaromtrent contact opnemen met de plaatselijke middenstandsverenigingen, en de daarvoor in aanmerking komende be drijven. Aangaande de propaganda-film over Zandvoort kan nog worden medegedeeld, dat deze na verschillende vertoningen in België en Duitsland in het voorjaar werd gedeponeerd bij de persafdeling der Ne derlandse ambassade in Brussel. Door de zorg van deze afdeling werd de film tien tallen malen ter vertoning in België uit geleend. Teneinde ook te kunnen voldoen aan tal rijke aanvragen die uit Duitsland zijn binnengekomen, zal de film in Januari worden verzonden naar het bijkantoor te Keulen van de A.N.V.V. om te worden uit geleend voor vertoning voor Duitsers. Onder voorzitterschap van mr. dr. J. Donner heeft de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind, Dinsdag in Arnhem haar alge mene ledenvergadering gehouden. Naar de secretaris-penningmeester, mr. I-I. M. L. H. Sark, in zijn verslag mededeelde, bedraagt het aantal bij de F.I.O.M. aangesloten in stellingen thans 122. Het percentage on wettige geboorten op het totaal aantal ge boorten is gezakt tot 1,29, het laagste per centage dat sedert 1930 bekend is. Voorts merkte hij op, dat het accent veel meer is komen te liggen op de verzorging en de opvoeding van het kind dan op die van de moeder. Dit noopt ons, aldus mr. Sark, tot voortdurende heroriëntering en aanpas sing aan de gewijzigde omstandigheden, zou dit alhans de eerstkomende jaren tot een zeer ongelijkmatige pensioenverzorging leiden. Dit laatste wordt door de tegenstanders ook wel ingezien. Feitelijk culmineren alle betogen in de wens, voor de aanpassing een gedétaileerde regeling bij de wet voorge schreven te zien. Artikel 60 is slechts een „kan"-voorschrift. Daarmede is het hek nog niet van de dam, omdat de vorm en de om vang van de aanpassing in overleg tussen werkgevers en werknemers geregeld zullen moeten worden. Indien de geopperde bezwaren weerklank vinden in het parlement, dan is de kans groot, dat de wettelijke aanpassingsmoge lijkheid wordt ingeperkt. Ernstiger lijkt het mr. Van Elden indien een nieuw artikel 60 een geheel complex van regelen zou be vatten, waarin getracht zou worden de ge hele materie der aanpassing tot in bijzon derheden te regelen. Hij zou ernstig willen waarschuwen voor een wettelijk perfec tionisme, dat dwars ingaat tegen de sfeer van vrijwillig en onderling overleg, waarin tot dusver de pensioenvoorzieningen in Nederland tot stand zijn gekomen. De IJmuidense automonteur L. Z. gaf gisteren op de Zuidelijke kanaalkade (de (Sluisweg dus) een tegemoetkomende mo torrijder, die rechtdoor wilde, geen voor rang, maar reed hem bij het linksaf slaan naar de Kerkstraat aan. De man duikelde in het zand en werd daardoor voor erger behoed; de motor van deze Haarlemmer K. F. L. J. raakte echter ernstig bescha digd. Haring uit het Kanaal Vanmorgen was van de trawlervloot de „Gelria" (van 29 Oct., uit het Kanaal) aan de afslag met 1500 kisten haring van mooie kwaliteit. Ook de IJm. 19 „Merca tor" (van 1 Nov., uit het Kanaal) was pre sent met 430 kisten mooie haring. De HD 87 zorgde voor 400 kisten, waarvan 130 makreel, 270 schelvis en wijting en kleine vaart was er met 5000 kg. tong en 250 kis ten schol. Mooie haring De haring van de „Gelria" en „Merca tor" haalde vanmorgen een goede prijs: f 15f 19. Makreel deed f 26—f 27. Voor export De grote tong bracht vandaag voor de export f 4.40f 4.60 op; de grootmiddel tong f3.30f3.60; kleinmiddel f2.29-- f3.15, tong I f2.50f2.65 en slips f 1.60— f 1.65. Grootmiddel en zetschol maakten f 45f 50 en schol I f 40f 45. Besommingen De „Haarlem" besomde gisteren f 28.100 en de „Postboy f 14.500. Haringvangsten Vleetharing: KW. 70 40 k„ 129 5 k., 161 34 k., 173 2 k., 29 25 k., 49 20 k., 2 17 k., 6 10 k„ 9 25 k„ 138 29 k„ 47 20 k., 22 20 k.. 45 5 k., 127 20 k., 130 20 k., 151 20 k., IJm. 75 20 k. Uit halve vleet: KW. 50 1 k„ 20 10 k., 73 5 k., 3 17 k., 7 5 k., 147 155 k., 67 1 k„ 83 1 k., 86 1 k., IJm. 74 5 k., KW. 9 2 k. uit 30 n., 74 2 k. uit 30 n., 14 45 k. nog 20 n., 140 12 k. nog 10 n., 95 30 k. nog 30 n. Nog halen: KW. 16. 19. 159, 163, 168, 170, 15, 42, 43, 44, 97, 110, 40, 5, 23, 25, 73, 54, 57, 175, 18, 38, 48, 141, 47, 167, IJm. 283. Pech De Katwijkse motorlogger KW 85 „Hui- berdina Gijsbertha" lag Woensdagmorgen te drijven; de logger had een warmloper en een losgeslagen olieleiding. Het schip zou naar IJmuiden worden gesleept door de „Gezina Geertrui" KW 176. In de hal De regels kabeljauw deden vandaag 82.69, de kleine kabeljauw 4640. Grote gul maakte 37, middel gul 33 en torgullen 21. Grote schelvis bracht op 3031, grootmiddel 3334, klein middel 30, pennen 2627 en braad- schelvis 2224. De wijting noteerde 20f 22, de schol 2 4335 en schol 3 22—25. Nachtvangsten van de loggers Marianne, 120 kg tong en 4 m. vis; Adria- nus, 30 kg en 3_m.; Arie Nico, 20 kg en 4 m., een trek stuk; Cornelis, 80 kg en 4 m.; Concordia, 20 kg en 1m., een keer pech; Verwachting KW 28, 30 kg en 4 m.; Ge broeders, 40 kg en 4 m., Elizabeth, 40 kg en 4 m.; Saturnus, 40 kg en 4 m.; Jan, 80 kg en 7 m.; Willempje, geen vangst, pech gehad'; Alida, 2 m., geen tong; Vrouw Dirkje, 70 kg en 7 m.; Jacoba, 50 kg en 5 m., een trek kwijt. Avontuur, 20 kg en 3 na., een trek kwijt. Agatha Arie, 40 kg en 5 m.; Arie, 70 kg en 7 m.; Vier Gezusters, 50 kg en 5 m.; Aleida, 40 kg en 2 m.; Verwach ting IJM 204, 80 kg en 5 m. Nachvangstcn van de kotters Alice geen vangst, thuisvarende; Willy Alida 60 kg. tong en 2 m. vis, in twee trek ken; Albatros 100 kg. en 5 m.; Beati'ix 40 kg. en 4 m.; Adriana Catharina 50 kg. en 2 m.; Arendje 40 kg. en 5 m.; Vier Gebroe ders 100 kg. en 4 m., in vier trekken; Klaas Jr. 100 kg. en 4 m.; Kon. Juliana 60 kg. en 4 m.; Jana 50 kg. en 4 m>; Heemstede 50 kg. en 2 m.; Vios 90 kg. en 3 m.; Magda 40 kg. en 4 m.; Nehim 2 40 kg. en 2 m.; Nehim 3 50 kg. en 2 m.; Nehim 4 geen vangst ka potte netten; Johanna Cornelia 40 kg. en 2 m.; Jacoba KW105 160 kg. en 6 m., buik eruit; Alida Jacoba 25 kg. en 2 m., kapotte netten; Gebroeders KW166 60 kg. en 3 m.; Zeearend 100 kg. en 2 m.; Hoop 1 40 kg. en 1 m.; Tiny Dieuw 60 kg. en 2 m.; Nehim 1 60 kg. en 2 m.; Emisel 70 kg. en 2 m.; Hoop 2 90 kg. en 3 m.; Jan Willem 50 kg. en 2 m.; Flevo 90 kg. en 8 b. Dagvangsten van de loggers Dolfijn 6 m. vis, geen tong; Marianne 5 m„ geen tong; Gebroeders 5 m., geen tong; Arie Nico 5 m., geen tong; Cornelis 10 kg. tong en 8 m. vis; Concordia 5 m., geen tong: Verwachting 20 kg. en 2 m.; Elizabeth geen vangst: Saturnus 3 m., geen tong; Jan 5 m., geen tong; Alida 10 kg. en 5 m.; Vrouw Dii'kje 1 kg. en 9 b. en 1 m. zw. vis; Jacoba 4 m., geen tong; Avontuur 10 kg. en 3 m.; Agatha Arie 2 kg. en 5 m.; Arie 5 kg. en 6 m., keer buik eruit; Vier Gebroeders 25 kg. en 3 m.; Gebroeders 2 kg. en 4 m.; Aleida 3 m., geen tong; Verwachting 7 kg. en 4 m. Rijnland De Verenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap Rijnland heeft te Leiden vergaderd voornamelijk ter bespreking van de vooi-gestelde ï-eglementswijziging. De voorstellen brengen mede, dat in de toe- komts 3/5 van het jaarlijkse totaal van Rijnlands lasten van de ongebouwde eigen dommen zal worden geheven en 2/5 van de gebouwde eigendommen (woningen enz.). Voor de boezemlanden zal een ver hoogde aanslag gelden; de vraag is nog, of deze op alle boezemlanden zal worden toe gepast, dan wel alleen op de percelen ge bruikt voor bollenteelt, sierteelt enz. De bestaande vrijdommen van openbare ge bouwen enz. komen grotendeels te verval len; daarentegen zullen de gebouwen, die buiten Rijnland lozen, een gehele of gedeel telijke vrijdom genieten. Er is geschil tussen de provincies Zuid- Holland en Noordholland over het toezicht op de polderkaden en de polderhuishoudin gen. Zuid-Holland wil dat Rijnland deze bemoeiingen over zijn gehele gebied (dus ook in het Noordhollandse gedeelte) zal hebben, Noordholland wenst zulks in het geheel niet. Indien de Provinciale Staten het hierover onderling niet eerïïf/worden, zal de Kroon uitspraak moeen doen. De vergadering kon zich ermede vereni gen, dat de verhouding tussen Rijnland en het Grootwaterschap van Woerden herzien zal worden. Thans geldt hiervoor een com plex van oude regelingen, van het jaar 1202 te beginnen; dit is nu wel zeer eerwaardig, maar het past niet meer in deze tijd. De thans voorgestelde regeling zal gemakke lijker te hanteren en bovendien voor Rijn land voordeliger zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Dagvangstcn van de kotters Arendje Jacoba 5 kg tong en 2 m. vis; Rein 3 kg en 7 m.; Victoria 5 m. vis, geen tong; Willy Alida 5 kg en 3 m.; Albatros 2 m., geen tong, in een trek; Twee Gebroe ders 2 m„ geen tong, in een trek; Adriana Catharina 1 kg en 4 m.; Kon. Juliana 2 kg en 3 m.; Zeearend 7 kg en 4 m. en een m. zw. vis; Vier gebroeders 4 m. en een m. zw. vis; Klaas Jr. 5 kg en 3 m.; Emisel 2 m., geen tong, buik eruit; Vios 5 kg en 3 m.; Magda 10 kg en 3 m. en een m. zw. vis; Nehim I 10 kg en 3 m.; Nehim II 1 kg en 6 m.; Nehim III 4 m., geen tong; Nehim IV 2 m., geen tong, pech gehad; Beatrix 5 kg en 3 m„ paar netten stuk; Alida Jacoba 4 m.; Gebroeders, KW 166 4 m., geen tong; Hoop I 10 kg en 4 m.; Tiny Dieuw 2 kg en 4 m.; Jan Willem 5 m„ geen tong; Flevo 6 m„ geen tong; Arendje 6 m., geen tong en een Vz m. zw. vis; Anne Marie 3 m., geen tong. Binnengekomen IJM 21 Gelria, IJM 75 Gorredijk, IJM 19 Mercator, IJM 218, 202, 226, 213, 318, 205, 249, 240, 3; KW 7 Arend, KW 9 Hubertha Gerarda, KW 147 Wilhelmina, KW 176 Gezina Geertrui, KW 85 Huiberdina Gijs bertha, KW 77, 60, 56, 128, 30, 21; HD 87 Pietertje, HD 74, 84, 135; UK 94, 48, 85, 90, 5, 59, 4; RO 29. Vertrokken IJM 129 Shamrock, IJM 75 Gorredijk, IJM 205, 206, 226, 213, 318, 215, 249, 218; KW 147 Wilhelmina, KW 9 Hubertha Ge rarda, KW 7 Arend, KW 60, 77, 68; RO 53 Dirkje; UK 194, 70, 126, 41. Vrijdagmarkt Voor de Vrijdagmarkt was vanmorgen nog geen boot bekend: de Tzonne (1 Nov.) gaat thuisstomen voor Zaterdag en de Vi- kingbank (3 Nov.) en de v. Hattem (1 Nov.) op Grimsbv aankoersen voor de Maandag- of Dinsdagmarkt. De oudste boten zijn nu: de Flamingo, de Hermes en de Claesje (31 Oct.) en de Thorina (2 Nov.) Goed om de Noord Om de Noord is gisteren goed gevangen: dagvangsten van 200450 manden hoops, meest makreel. De Thorina meldde trekken van 40, 60 en 20 manden; de Batavia van 20, 60 en 25 manden en de Tzonne één van 80, de Flamingo van 25 en 80 en de Deining een dagvangst van 250 manden hoops. Kanaal In hel Kanaal is de visserij nog niet over vloedig, maar toch wel hoopgevend: de Gelria ving op de laatste visdag 700 man den haring; de Oceaan IX boekte een dag vangst van plm. 300 manden en de Vios trok 80 manden in één keer. B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad vooi-gesteld in beginsel te be sluiten tot herbouw van de molen „De Noord", die in de zomer van 1954 door brand vrijwel geheel werd verwoest. B. en W. menen, dat hei-bouw dient te geschie den, omdat de molen gedurende zeven eeuwen een vertrouwd onderdeel van het stadsbeeld is geweest en bovendien bij het nieuwe stedebouwkundige ontwerp van het Oostplein met het behoud van de mo len ï-ekening is gehouden. De kosten van de herbouw zullen f275.000 bedragen, waarvan f 160.000 als verzekeringsuitkering zal worden ontvan gen. Door particulieren is f 20.000 bijeen gebracht. Ten behoeve van de windvang is het wenselijk gebleken de molen twee me ter hoger op te trekken dan de oude. Ver der zal men er rekening mee houden, dat te zijner tijd een maalinstallatie wordt aan gebracht, zodat de molen ook een nuttige functie zal vervullen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft van financiële mede werking moeten afzien, omdat het rijk s'échts bijdraagt in de restauratiekosten van monumenten.^ Hij acht het bovendien niet verantwoord voor de bouw van een nieuwe molen i-ijksgelden ter beschikking te stellen. De vereniging „De Hollandsche Molen" wil als blijk van waardering een symbolische bijdrage van f 100 geven. A nderhalf jaar tegen hem geëist Verdacht van zakkenrollerij heeft voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan de 27-jarige chauffeur-monteur C. L. uit Parijs, van geboorte Algerijn. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden tegen hem wegens zakkenrollerij. De officier van Justitie, mr. F. J. Hart suiker zei in zijn requisitoir dat verdachte een internationale misdadiger aan het worden is. Door de rechtbanken te Parijs, Lyon en Toulon is hij ï-eeds tot zware straffen veroordeeld. Ook de Belgische ï-echter had hem in 1954 veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf. De tolk, de heer K. J. Riemens, die ge durende de zitting de verdachte op de hoogte van het behandelde hield, bracht hem met de eis van de officier op de hoog te. Het bleek dat het vooruitzicht van een langdurig verblijf in een Nederlandse ge vangenis de Algerijn in het geheel niet af schrikte. Hij zei verder dat hij de tenlaste legging niet bestreed. Hij had op de be wuste avond gedronken en herinnerde zich niets meer. Zijn verdedigster zei in haar pleidooi dat verdachte voorlopig niet meer in Frankrijk mag terugkeren. Hij wil ook niet meer naar Algiers, omdat hij als Rooms-Katho- liek bang was in dit overwegend Islami tisch georiënteerde land in moeilijkheden te zullen geraken. „Mijn cliënt is min of meer een opgejaagd dier, en het verwon dert mij niets dat de rust in een gevange nis hem aanlokt". De raadsvrouwe achtte het wettig bewijs van het ten laste gelegde niet geleverd. Zij refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Te Groningen is opgericht „De Neder landse Vereniging van Kermisvrienden". Het doel van de vereniging, die haar werk zaamheid over het gehele land zal uitstrek ken, is onder andere het wekken van be langstelling voor het aloude kermisver maak. Ook zal getracht worden de roman tiek op de Nederlandse kermissen, die in vele gevallen, aldus de oprichters, geheel verloren dreigt te gaan, te doen herleven door het voeren van propaganda en het plegen van overleg met autoriteiten en vakorganisaties in het kermisbedrijf.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6