VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Wijk aan Zee handhaafde zich door zege op Kinheim aan de kop Velser Orkest Vereniging ABC-cabaret van Wim Kan met „De kat van huis" Waterloo bleef bij de leiders Watervliet te sterk voor KVD: 3*12 G. Zandstra als solist Strawberries uitgescha keld voor HTCC-beker Oud-brigadier H. de Bruine ter aarde besteld Voetbalveld bij CIOS in het duincircuit „Curasao" ramde lichtopstand VOETBAL IN KENNEMERLAND Kinheim Korfbal in Kennemerland V eisen T errasvogels CSV Vitesse '22 WIJ Aanvaring op de Mersey kost Brit het leven Hoofdprijzen Staatsloterij Hockey in Kennemerland DEM bedwong na slechte wedstrijd Adelborsten „Onder Door'' hield jaarvergadering „Batavia" keerde terug om „Thorina" te halen Vaardigheidsproeven van „Turnlust" Belangrijke wedstrijd voor Velox tegen HSV Politie-kampioenschappen tafeltennis in Haarlem Tijdens de proefvaart MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 EHS en HSV konden Zondag rustig toekijken, hoe de andere ploegen zich zouden weren. Over het geheel lagen de uitslagen van de wedstrijden uit de derde klasse B wel in de lijn der verwachtingen, maar in de vierde klasse E zorgden WH en APGS voor een verrassing door respectievelijk van DIO te winnen en tegen Halfweg gelijk te spelen. Onze voorspelling, dat het in de ont moeting Vitesse-ADO zou spannen, on danks het verschil in plaats op de rang lijst, is uitgekomen. Met één-één werden de punten gedeeld. Wijk aan Zee handhaafde zich door een vier-twee zege op Kinheim aan de kop. De uitslag toont overigens aan. dat Kinheim zich nog niet zo slecht geweerd heeft. Vel- sen kwam door een drie-nul zege op RKFC op de tweede plaats. De tweede Santpoortse derde klasser bracht het er minder goed af: Terrasvogels verloor met niet minder dan vijf-twee van de Alkmaar- se Boys. Een complimentje verdiendt ongetwijfeld hekkensluiter CSV, die er in slaagde het sterke Alc. Victrix op eigen terrein een ge lijk spel af te dwingen. Vierde klasse In de vierde klasse E deed Waterloo wat van haar verwacht kon worden: Het bracht het op de onderste plaats staande Semo een vier-één nederlaag toe. THB en NAS be hielden de leiding: THB won royaal van Bloemendaal, mg» ar NAS had met ETO meer moeite; het behaalde slechts met drie-twee de overwinning. Halfweg en APGS scoorden er lustig op los. Beide ploe gen vonden viermaal het net. Kranig werk d"d WH door DIO op eigen terrein een één-nul nederlaag toe te brengen en Onze Gezellen maakte met DCO korte metten (één-vijf). De stand is nu: Derde klasse B: Vierde klasse E: Wijk aan Zee 6 11 NAS 8 13 Velsen 7 10 THB 8 11 Alkm. Boys 8 10 Waterloo 8 11 Vitesse 7 9 Halfweg 7 9 Alc. Victrix 7 9 ETO 8 9 HSV 6 6 DIO 8 8 EHS 6 6 Bl'daal 8 8 Terrasvogels 7 6 Onze Gezell. 8 7 Kinheim 7 4 APGS 7 6 RKAFC 6 3 WH 7 5 ADO 6 3 DCO 7 3 CSV 7 3 Semo 8 2 In het „Rooswijk"r-"sportpark heeft de leidinggevende Wijk aan Zee-ploeg tegen Kinheim, dat bij de onderste clubs op de ranglijst voorkomt, geen groots voetbal te zien gegeven. Reeds na drie minuten konden de be zoekers juichen toen linksachter Mol de bal voor het Kinheim-doel hoog wegtrapte en het leder door Keirsgieter in eigen doel werd gewerkt (01). Na twintig minuten miste Eijke de kans om gelijk te maken toen Van der Griend voorzette, H. Prins- sen de bal voor het doel trok en de toege lopen linksbuiten voor het open doel miste. Toch kwam de gelijkmaker. Uit vrije positie, school Van der Griend tegen de handen van doelman Blok. die de bal liet vallen en daardoor kon H. Prinssen langs de uitgelopen doelman in schieten (éénéén). Twee minuten later gaf de Wijk aan Zee-linksbuiten een prach tig scherpe voorzet af en de geheel vrij-, staande Snijders kopte keurig in (12). Na de hervatting werd het spelbeeld wat aantrekkelijker en gedurende een kwartier v/aren beide partijen tégen elkander opge wassen met zelfs een wat sterker aanval lend Kinheim. Nadat J. Vermey en Snij ders Keirsgieter op hun weg hadden ge vonden stelde Boeren Van Hesselingen in staat gelijk te maken. Een grove blunder van De Vries twee minuten later, zorgde voor tweedrie. Enkele minuten voor hei einde omspeelde Snijders doelman Keirs gieter (24). Een vijfde Wijk aan Zee- doelpunt werd afgekeurd. De uitwedstrijd van Watervliet's eerste korfbaltwaalftal in Amsterdam tegen KVD, werd een grote overwinning, die in feite al in de eerste speelhelft vaststond. Onmid dellijk werd aan beide kanten met vlot spel in een hoog tempo begonnen. Al spoedig namen de Amsterdammers de leiding met een afstandschot, doch kort daarna maakte De Boer gely'k (1-1). De tweede Velsense aanval was schotvaardig. Eerst vergrootte Hartman van afstand de voorsprong (1-2) en even later had li ij weer succes uit een doorloopbal (1-3). KVD hield goed vol, zodat een dame de Watervlietkorf vond (2-3), doch Veerbeek verraste opnieuw de KVD-verdediging(2-4). In de beginopstelling werd de KVD-ver- dediging door de Watervliet-aanval uit el kaar gespeeld. De Boer maakte goed ge bruik van twee opgelegde kansen (2-6). Weliswaar probeerde KVD in tweede op stelling aan de Velsense druk te ontkomen, maar ook Vos bleek zeer schotvaardig en gaf een reprise van hetgeen De Boer pres teerde. Tweemaal achtereen schoot hij raak (2-8). Met deze voorsprong legde Water vliet het na de hervatting wat kalmer aan, vooral nadat Berghuis voor zijn clubgeno ten niet onderdeed en evenzeer tweemaal van afstand scoorde (2-10). KVD kwam nu wat meer in de aanval en het spelbeeld meer in evenwicht. Hierdoor kon KVD nog eenmaal scoren (3-10), doch toen Van Gode- steijn en Hartman het dozijn voor Water vliet hadden volgemaakt, vonden beide ploegen het welletjes (3-12). Het tweede Watervliet-twaalftal, dat de moeilijke uitwedstrijd tegen ZKC speelde, won op het nippertje (2-3), dank zij de in vallers, die in deze wedstrijd een groot aandeel hadden. In de beginopstelling schoot invaller Wedemeyer al direct twee maal raak, waarna ZKC kon gelijk maken ondanks een sterker Watervliet. Mej. I. Waagmeester scoorde het winnende doel punt (2-3). Watervliet 3 had een goede start, maar nadat mej. Polak voor een 1-0 voorsprong had gezorgd en Aurora 2 gelijk maakte, waarna Du Crocq opnieuw Watervliet liet leiden, was het gedaan. De ruststand was 5-2. Na de hervatting scoorde Aurora 2 nog viermaal en kon alleen Van Someren nog een tegenpunt maken (3-9). Watervliet 5 verloor met 3-6 van Oosthoek 3. In de strijd met RKAFC behaalde Velsen een alleszins verdiende drienul overwin ning. Het samenspel in de Velser voorhoede vlotte ditmaal aardig ondanks het feit, dat de aanvallers op grote tegenstand stuitten. Het Velser aanvalsspel hield beloften in en Braam opende de score (éénnul). RFAFC viel hierna heftig aan, maar ook de Velser defensie bleek deze middag uitstekend op dreef en kon zonder al te veel moeite de score blanco houden. Bij een der aanvallen scoorde Donker het tweede doelpunt, zodat met tweenul voor Velsen werd gedraaid. Ook na de pauze kregen de toeschouwers waar voor hun geld want ook nu maakte het spel aan beide kanten een goede indruk. Velsen bleef de beter spelende ploeg, maar RKAFC gaf geen krimp en bood felle te genstand. Toen echter Braam bij een goede Velser aanval de score tot drienul ver hoogde, ging de aardigheid er afVelsen geloofde het wel en RKAFC gaf zich bij deze stand kennelijk gewonnen De Terrasvogels hebben in Alkmaar te gen de Alkmaarse Boys een zware neder laag geleden. De Alkmaarders, die al spoe dig de leiding hadden genomen, speelden ongetwijfeld beter. Vooral hun buitenspe lers waren zeer gevaarlijk. Met de rust hadden zij, niettegenstaande hevig verzet van doelman Butter, een drienul voor sprong. Het mag van de Vogels een verdienste lijke prestatie genoemd worden, dat zij kans zagen deze achterstand na de rust te verkleinen tot drietwee. Rijke en Span jaard waren de makers van deze doelpun ten. Laatstgenoemde maakte zelfs bijna ge lijk, maar de paal stond tot tweemaal toe in de weg. Toen de Boys de stand op vier twee Drachten, was Terrasvogels een ge slagen team. Met een klein beetje mede werking van Butter werd de eindstand zelfs viiftwee. Door het gelijke spel tegen Alcmaria Victrix (éénéén) heeft het Castricumse CSV Zondag te Alkmaar een kostbaar puntje in de wacht gesleept. Vooral in de eerste helft waren de badplaatsbewoners uitstekend op dreef en het spel, dat de thuisclub ontplooide mocht eveneens ge zien worden. In de twintigste minuut schoot de CSV- invaller De Vries raak (nuléén). Het eerste gedeelte van de tweede helft was voor de Alkmaarders, die aanval op aanval ondernamen en in de zeventiende minuut succes hadden: op dat tijdstip schoot hun linksbinnen onhoudbaar langs doelman De Heer. CSV was voor dit doel punt enigszins ontmoedigd en pas toen het laatste kwartier inging zetten de Castri- cummers een tegen-offensief in. De doel man van de gastheren wa«' echter dermate goed op. dreef, dat doelpunten uitbleven. De tweede Castricumse club, Vitesse '22, kwam aan de Beverwijkerstraatweg tegen ADO '20 uit Heemskerk in het veld en ook deze ontmoeting eindigde in een gelijkspel (éénéén). Tot een minuut voor het einde hadden de Vitessenaren de kleine voor sprong, waar linksbuiten Duin tien minuten na rust voor had gezorgd bewaard, maar kort voordat de arbiter het einde floot brachten de Heemskerkers de stand uit een scrimmage op gelijke voet. Overigens hadden de bezoekers dit doel punt volkomen verdiend want zij verdedig den zich met hand en tand tegen hun tech nisch betere tegenstanders. In een harde wedstrijd, is het de WlJ'ers gelukt tegen SVIJ de twee punten in IJmui- den te houden. Het was in deze wedstrijd niet te zien, dat hier twee elftallen in het veld stonden, die op de ranglijst nogal verschilden, want SVIJ probeerde met stevig doorzetten een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Na twintig minuten spelen ge lukte het J. Rooze de doelman van SVIJ te passeren en met deze eennul stand kwam de rust. Na rust zagen wij een span nend duel waarbij beide doelverdedigers Hm talenten moesten tonen. Tegen het ein de kwam WIJ meer in de aanval en uit één van de prachtige voorzetten van W. Blinkhof scoorde Van der Plas het tweede doelpunt. De overige uitslagen zijn: WIJ 2WIJ 3 5—1; TYBB—WIJ 4 7—3. Junioren: WIJ BKennemerland C 22. LIVERPOOL/LONDEN (Reuter/ANP/UP) De Britse kustvaarder „Bannprince" (579 ton) is kort nadat zij in aanvaring kwam met de Zweedse tankboot „Juno" (8.442 ton), in de Mersey nabij Liverpool gezonken. Na de aanvaring kwam de „Ju no" in botsing met de Britse kustvaarder „Ocean Coast" (1.173 ton). Beide schepen werden licht beschadigd. Een lid van de negen man bemanning van de „Bann prince" is aan boord van een reddingboot gestorven. De bemanning werd een half uur na het ongeluk uit het water opgepikt. Op de Theems In de monding van de Theems is de Britse kustvaarder Monica M. (534 ton) ge zonken na in aanvaring te zijn geweest met een aak. Alle zeven opvarenden wer den gered. De aak werd licht beschadigd. De botsing deed zich voor tijdens dichte mist. 3e klasse le lijst ƒ35.000: 15225 5.000: 16311 f 2.000: 15179 f 1.500: 2548 19993 1.000: 1422 5995 17568 18082 19016 f 400: 1118 1799 4035 6640 8548 8589 9385 11081 12714 12834 14459 14899 17486 18605 21407 200: 1139 1252 1361 1379 1654 1744 2470 2580 2763 3121 3214 3294 3467 3713 3749 3980 4188 4271 4280 4843 4973 5009 5279 5510 6216 6577 6602 7021 7057 7126 7225 8349 9307 9340 9427 9746 9759 10104 10170 10525 11428 11525 11615 12063 12391 12795 13047 13081 13279 13597 14180 14229 14354 14526 15128 15209 15614 15786 15903 16062 17022 17646 17933 18096 18249 18252 18384 18403 19185 19206 19408 19445 20734 21729 21829 Een goed bezette Velser Orkest Vereni ging en een goed gevulde zaal vonden elkaar Zaterdagavond bij het eerste win- terconcert in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw. Ritter von Gluck's harmonieuze ouver ture „Alceste" was een goede proef om de onderlinge zuiverheid en de maatvastheid te keuren. Onder de muzikale directie van Ber Joosen bleken de orkestleden met de rhythmiek geen last te hebben; het sa menspel was prima. De zuiverheid van de eerste en van de tweede violengroepen was in de eerste helft niet zoals men dit had mogen wensen. De finale, waarin men dit euvel wist te elimineren, werd echter een fraai staaltje orkestspel. Aan het derde hoornconcert van W. A. Mozart hebben wij reeds een voorbespre king gewijd. De eerste hoornist van het Concertgebouworkest, onze vroegere plaatsgenoot Sjoerd Zandstra. droeg het boeiend en edel van toonkarakter voor. In het bijzonder ging van het Larghetto door het goede samenspel tussen solist en het orkest de bekoring uit, waar Mozart's werk zo rijk aan is. In de vertolking van zijn zes Duitse dan sen was die bekoring er niet altijd. Over het algemeen was het spel er te weinig ver diept en, vooral, te zwaarwichtig. Er ont brak de fijne, lichte toets aan deze dansen, die men immers een zekere levensblijheid niet ontzeggen kan. Teneinde het zo ver te brengen, dat een orkest, bestaande uit amateur-musici, de verklanking van een symphonisch werk aan kan, dient men er vele repetities aan gewijd te hebben. Ook dan blijft het een waagstuk composities als Van Beethoven's eerste symphonie in C-dur op het pro gramma te nemen. Het pleit voor de stu diezin van de orkestleden der V.O.V. en hun dirigent, dat men zo voortreffelijk mu siceerde, dat de uitvoering kwaliteiten had. In de eerste plaats was dit te danken aan het technisch verzorgde spel der violen, hout- en koperblazers. Het kan de opstelling der uitvoerenden of een acoustisch effect geweest zijn, maar het musiceren bleef in klank vrij vlak en gedempt, zonder grote verschillen tussen forte of piano. Gezien en gehoord de be zetting van de V.O.V. zal het toch moge lijk moeten zijn hierin verbetering te bren gen. Wellicht door het podium in de zaal uit te bouwen? Het delicate Andante cantabile speelde men fraai doorzichtig, het vrolijke tempo di Menuetto sloot er zich smaakvol bij aan. De finale zetten de instumentalisten aan de eerste lessenaar vaardig in, daarbij de weg banend voor de andere strijkinstru menten, waarvan de bespelers onverdeeld blijk gaven muzikaal begrip te bezitten. Doch bovenal was de vertolking van deze symphonie het bewijs tot welke fraaie re sultaten deze vrije-tijdsbesteding leidt. Mogen er nog vele V.O.V.-concerten vol gen. A. J. VAN DER WEIJDEN Vijf avonden achtereen vertoont het ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk het nieuwe programma „De kat van huis" in de Haarlemse Schouwburg en het ziet er naar uit gelet op het succes tijdens het weekeinde dat het theater bij de nog resterende gelegenheden vrijwel zo niet helemaal vol zal lopen. Het feest is Zater dag begonnen. Het bestaat uit twee delen: eerst krijgt men ruim anderhalf uur voor pret met de zingende, spelende en dansen de „muizen" van het thans uit twaalf leden plus de uitmuntende pianist Ru van Veen bestaande ensemble en daarna verschijnt Wim Kan vijf kwartier lang geheel alleen voor het voetlicht met zijn kostelijke con férence en een paar liedjes tussendoor. Men mag wel aannemen, dat alle toe schouwers in hoofdzaak gekomen zijn om Wim Kan te beluisteren. Zijn solistisch op treden vormt dan ook de apotheose. Voor de pauze krijgt men hem niet te zien of te horen, behalve dan bij monde van anderen, want de meeste teksten zijn van hem. Ge lukkig weten de medewerkenden zich over het algemeen voor imitatie van zijn nu eenmaal onnavolgbare trant van kwasi op improvisatie berustende voordracht te be hoeden. De mogelijke effecten worden dan wel niet ten volle bereikt, maar het blijft tenminste eerlijk. En het aardige is dat men zich zonder Kan heel plezierig ver maakt bij het amusement, dat hij later schijnbaar moeiteloos ver overtreft. Of men dat ook zo zou doen zonder de wetenschap van het: eind goed alles goed, is een vraag die ik niet hoef te beantwoorden. De ver wachting van de climax prikkelt het pu bliek immers tot een behagelijk genieten. Op zijn beurt profiteert Wim Kan daar van, want hij vindt een tot de gewenste stemming opgewarmde zaal tegenover zich. Men is geneigd telkens weer een verge lijking tussen de drie „groten" van onze op hoog peil staande kleinkunst te trekken. Dat blijft natuurlijk niet zonder invloed op de wijze van vertoning, zoals dit seizoen sterk is gebleken. Intussen houdt en culti veert ieder van hen zijn aantrekkelijke specialiteiten. Qua „voorstelling" doet Wim Kan nog altijd een beetje voor de anderen onder, al is hij dit keer verder dan ooit in hun richting gegaan, vooral gebruik ma kend van de diensten van de danschoreo- graaf Albert Mol, aan wiens vooral op het komische ingestelde fantasie enkele van de beste nummers van dit programma (Het eerste bal, Twee filmkomieken) te danken zijn. Toon Hermans leverde een heerlijke tekst voor een zotte parodie op de natuur verkenningen met tokkelinstrumenten en harmonica van de georganiseerde jeugd beweging, die naar mijn mening het hoogtepunt van het eerste gedeelte vormt. De „drie losgelaten meiden" zijn er ook weer, doller dan vroeger nog en Corry Vonk draagt vooral als de pacifistische tamboer-majoor veel bij tot het algemeen welslagen. Van de vele jonge medewerkenden moe ten speciaal Mimi Kok en Marijke Hoving worden genoemd, twee krachten die al veel van de spelenderwijze gedane beloften be ginnen in te lossen. Joop Vischer, Jaap Maarleveld en Sieto Hoving volgen het spoor van de meester zonder eigen aard en aanleg te verloochenen. Zij maakten voor al „De P 55" tot een aardig nummer. „De wereld in zeven minuten" was als tijds beeld misschien aanvechtbaar, maar als laat-expressionistische kolder (laten we zeggen: een variatie op „ballot) niet onge slaagd. 1-Iet décor van Tom Manders vond ik echt niet fris en fleurig genoeg om een halve avond tegenaan te kijken. Hulde daarentegen voor de leuke introductie van enkele scènes door twee zingende meisjes. Na de pauze kwam dus Wim Kan met een solo-conférence. Wat moet ik daar nu nog van zeggen? Moet ik wijzen op enkele sublieme passages, zoals zijn toespeling op de mogelijkheid van het neerstorten van het balcon, zijn de muziek overstemmend commentaar bij een gramofoonplaat of het uitdelen van requisieten aan het slot? Of moet ik een tot mislukking gedoemde po ging wagen het wezen van zijn humor te karakteriseren? Nu goed ik kan zeggen, dat bij hem de lichte ironie overheerst, de lachwekkende tegenspraak tussen de in houd der gedachte en de wijze van uit drukken, waardoor het blijkbare wezen van veel aangenomen schijn wordt ont huld. Daarbij komt dan nog de parodis tische scherts in deze dialogen tussen het verhevene en het alledaagse. Maar wordt u wijzer van zo'n poging tot uitleg of ver klaring? U kunt beter zelf gaan luisteren, als u tenminste nog een plaats kunt krij gen. De humor van Wim Kan dat wilde ik er graag nog van zeggen heeft iets romantisch: voortgekomen uit de dishar monie van deze tijd, uit gekwetst of tekort gedaan gevoel, spelend met de verschillen tussen vorm en inhoud der dingen of letter en geest der woorden uit onze samen leving. Dit maakt zijn gegoochel met de gewone omgangstaal niet, zoals in zovele gevallen, tot een surrogaat, integendeel. Wim Kan is niet alleen een virtuoos, hij is tevens wezenlijk sympathiek. Maar nu moet ik oppassen, dat ik hem geen stof ga verschaffen voor een nieuwe persiflage van de critiek. Hoewelvan mij mag hij het doen. DAVID KONING Het begin van de tweede helft van het competitieseizoen 1955-'56 werd voorafge gaan door een groot aantal bekerwedstrij den, waarbij elftallen van Strawberries in de tweede ronde in meer dan één geval voor verdere deelneming werden uitge schakeld. Een sterke tegenstander uit meestal een klasse hoger dan de Kenne- merploeg was daar dikwijls de oorzaak van. Het eerste herenelftal van Strawberries speelde om de HTCC-beker tegen de Gooise hockeyclub. Deze ontmoeting tussen twee overgangsklassers eindigde in een overwin ning van vijf-drie voor de Gooise gast heren. De voorsprong was voor Gooi met de rust drie-twee. Baljet en Brommer in de eerste helft en Schols na de rust maakten de doelpunten van Strawberries. De derdeklasser Strawberries III verloor van de'Rotterdamsei tweede klasser RBC in een. zeer. onpleizierig gespeelde wedstrijd met 'aclit-nül. E)e 'achterstand was met de rust al drie-nul. In de tweede helft speelde Strawberries met tien man. In de onderbond competitie Noordholland verloor Strawberries IV verdiend met drie nul van Kraaien III. Strawberries V zege vierde op eigen terrein over Adelborsten III met drie-één. Wemeyer zorgde voor alle drie doelpunten. In een gelijk opgaande strijd eindigde Strawberries II (dames) de wedstrijd tegen Be Fair II met drie-drie. In deze stand bracht de tweemaal zeveneneenhalve mi nuut verlenging evenmin verandering. Om dat Strawberries een klasse lager speelt dan het bezoekende team blijven de speel sters uit Velsen in de bekercompetitie. Het derde, vierde en vijfde elftal verloren de thuiswedstrijden met negen-één van Be Fair, respectievelijk met vier-nul van Ever Swift en met vijf-twee van Be Fair III. In een zowel technisch als tactisch op zicht slecht gespeelde wedstrijd heeft het eerste herenelftal van DEM zich in de volgende ronde om de beker gespeeld door een overwinning op de Adelborsten. Reeds in het begin van de wedstrijd bleek dat de DEM-achterhoede niet voor haar taak be rekend was. Toch nam DEM door fraai solowerk van de spil de leiding. Niet ont moedigd door deze achterstand vielen de Adelborsten fel aan en door een fout in de verdediging scoorde de middenvoor een tegenpunt. Onmiddellijk na de hervatting namen de Adelborsten het initiatief en uit een goed genomen strafcorner kon hun linksbinnen het tweede doelpunt scoren. DEM zette alles op alles om de gelijk maker te scoren en zodoende een verlen ging te forceren. Dit gelukte kort voor het einde toen een fraaie open aanval met een doelpunt van de rechtsbinnen werd be kroond. Tijdens de verlenging trachtten beide partijen de wedstrijd in hun voor deel te beslissen, doch na zeven en halve minuut werk er gedraaid terwijl de stand nog steeds twee-twee was. In de laatste minuten van de strijd kreeg DEM's links binnen de bal te pakken, speelde de backs uit positie en schoot van de rand van de cirkel af met een hard schot het winnende doelpunt in het Adelborstendoel. Op de onlangs gehouden jaarvergadering van de wandelsportvereniging „Onder Door", aangesloten bij de NWB afdeling Noordholland, werden de heren A. Vos en J. Evers als bestuursleden herkozen. In zijn jaarverslag bracht de secretaris naar voren, dat in het afgelopen jaar 138 leden aan diverse tochten hadden deelgenomen waar bij zij tezamen ongeveer 4300 km. aflegden. De heer H. Hekelaar hield vervolgens een inleiding over het lange afstand wandelen. Een belangrijk punt van bespreking was de door de afdeling Noordholland van de NWB aan „Onder Door" opgedragen organisatie van de Bloem bol lentoclit 1956, waarbij men wederom de medewerking zal krijgen van VVV Hillegom. Evenals in 1955 zal ook nu gestart worden vanuit Treslong te Hillegom. Bij de LTC van de NWB is tevens een verzoek inge diend tot het organiseren van een Bloem- bollen-nachttocht van 28 op 29 April 1956 over een afstand van 60 km. De gewone tochten zullen gehouden, worden, op 21 en 22 April 1956. Onder grote belangstelling heeft Zater dag op de Santpoortse begraafplaats „De Biezen", de teraardebestelling plaats ge had van de heer H. Bruine, gepensionneerd brigadier van politie. Onder de zeer velen, die gekomen waren om de laatste eer aan de overledene te betuigen bevonden zich ook de hoofdinspecteur van politie W. Sepp, de inspecteurs van Buren en Lansaat alsmede een aantal agenten van politie. Aan de groeve werd gesproken door ds. M. W. J. C. de Kluis van de Gereformeer de kerk, waarvan de overledene vele jaren ouderling is geweest. „Schokkend was het bericht", zo sprak ds. De Kluis, toen wij vernamen van het heengaan van hem, die een plaats had in veler harten en levens. Toch hebben de smart en de dood niet het laatste woord: ook de overledene ge loofde hierin, waardoor hij in de bezet tingstijd vrijmoedig tegen een Duits offi cier durfde zeggen: „Schiet mij dood ik vrees niet". Van dit geloof getuigde hij, als hij bij zijn huisbezoek als ouderling bezoeken aflegde en in zijn werk als poli tieman en voorzitter van de Christelijke politiebond afdeling Velsen. Ds. De Kluis eindigde met het lezen van de 12 geloofs artikelen en met het bidden van het Onze Vader. Een zoon van de overledene uitte hierna namens de familie woorden van dank voor de betoonde belangstelling. Zondag niet aan de wal Na een tiendaagse reis om de Noord is het voor de bemanning van de IJmuidense motortrawler „Batavia" IJM. 99 van de N.V. Visserij Onderneming geen vrije Zon dag aan de wal geworden, zoals de opva renden aanvankelijk hadden gedacht. Toen het schip Zondagmorgen vroeg al tussen de pieren was moest het terug naar zee om de rederijgenoot „Thorina" IJM. 33 niet minder dan acht en vijftig mijl ver van de Noordzee te halen. De „Thorina" had Za terdagnacht motorpech gekregen en lag te drijven. Na een gesprek tussen schipper A. Vooijs en de rederij de VEM werd besloten de ook thuisstomende „Batavia" via Scheveningen Radio opdracht te geven de „Thorina" op sleeptouw te nemen. De bemanning van de „Batavia" heeft deze oproep echter niet gehoord en pas binnen de pieren vernam zij van het feit. De trawler is daarop onmid dellijk gedraaid en heeft de „Thorina" 58 mijl Noord ten Westen van IJmuiden opge pikt. De „Batavia" met 900 kisten vis en de „Thorina" met 1050 kisten vis liepen gisteravond om zeven uur IJmuiden bin nen. Beide schepen zijn nu bestemd voor de Dinsdagmarkt. Aanvankelijk zou de „Batavia" voor de Maandagmarkt lossen. De „Deining" nam nu deze plaats in. Zaterdagavond hield „Turnlust" in Be verwijk de vaardigheidsproeven voor da mes en heren van de KTK voor de vereni gingen boven het Noordzee-kanaal. Bij de dames werd M. Zvp kampioene, bij de heren veroverde H. Los de titel. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door mej. Oostertun, werd bij de meisjes ge wonnen door L. Linterman; bij de jongens werd B. Klees eerste. Eerder meldden wij reeds, dat het de be doeling is binnen niet al te lange tijd te komen tot een grote sporthal van vijftien bij dertig meter op het terrein van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders aan de Duinlustweg in Over- veen. Men zal echter eerst nog moeten wachten, tot het Rijk definitief eigenaresse van dit terrein is. Op het ogenblik behoort het nog aan de erven Van der Vliet. De be sprekingen hieromtrent zijn echter in een zeer ver gevorderd stadium. De ingenieurs W. Zonneveld en Th. J. H. Corman van het ingenieursbureau De Weger in Rotterdam hebben reeds de eerste voorbereidingen gemaakt. De plaats van de sporthal is ge dacht tussen de voorzijde van het instituut en de Zanderijvaart en zal dus van de weg af niet te zien zijn. Behalve de sporthal zal er een turnzaal van twaalf bij vierentwintig meter komen. Een groot aantal douches, kleedkamers en een conversatiezaaltje zullen het geheel voltooien. Andere uitbreiding Tevens is het de bedoeling een voetbal veld aan te leggen op de binnenzijde van het duincircuit. Een nieuw barakkenkamp met een capaciteit voor zeventig personen zal een recreatiezaal, tevens eetzaal, douche- en kleedgelegenheid en een keuken moeten bevatten. Het plan voor dit barak kenkamp komt voort uit het steeds inten siever gebruik van het instituut door ver schillende sportbonden. De bedoeling is, dat de sporthal begin 1957 geopend zal worden. De volleybalcompetitie Het volledige programma voor Maandag avond luidt: Heren: Hoofdklasse: VeloxHVS; le klasse LeonidasHVS 2, 2e en 3e klasse: OVRAHBC 2, AW—Santpoort 2, Spaar- nestad 2Sizo, Gios 2Ready 2, Rap. 2 OVRA 2, WIK 2—Boru, Blinkert 2—Gios. Dames: Hoofdklasse: VeloxHBC: le klasse: AVCRaeckse 2, HVSVelox 2; 2e en 3e klasse: HBC 4Raeckse 7, Rap. 2Raeckse 4, GiosAW. Spaarne- stadHaarlem 2, O.G. 2Raeckse 6, Gios 3—HBC 3. Woensdag zullen in het Krelagehuis te Haarlem de nationale politie-tafeltennis- kampioenschappen gehouden worden, en- zijn reeds meer dan 130 inschrijvingen binnengekomen. De wedstrijden beginnen des morgens om tien uur en zullen de ge hele dag voortduren. Viertal vandaag Vier trawlers, 26 loggers en 18 kotters zorgden vandaag voor een aanvoer van 8700 kisten, waarvan 2300 schelvis, 950 makreel, 2400 haring, 550 wijting, 350 koolvis, leng en gul, 120 koolvis, 380 kisten tong, 1000 schol. De „Flamingo" (van 31 Oct.) loste 925 kisten, waarvan 450 schelvis, 280 makreel, 20 haring, 55 wijting, 50 dichte wijting, 20 haai, vleet en rog, 50 kabeljauw, koolvis en gul en voorts 50 stuks stijve kabeljauwen; de „Maria van Hattum" (van 1 Nov.) 925 kisten, waarvan 450 schelvis. 150 makreel, 15 haring, 40 wijting, 70 koolvis, .130 gul, leng en koolvis, 70 diversen en voorts 140 stuks stijve kabeljauwen: de „Claesje" (van 3 Nov.) 1055 kisten, waarvan 515 schelvis, 300 makreel, 40 haring, 90 wijting, 15 dichte wijting, 90 koolvis en gul, 5 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen en de „Deining" (van 3 Nov.) 1000 kisten, waarvan 590 schelvis, 200 makreel, 30 haring, 120 wij ting, 50 koolvis, 10 diversen en voorts 150 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters De HD 79 voerde 350 kisten aan, waar van 250 schelvis, 30 makreel, 70 wijting. Vier loggers zorgden verder voor 1100 kis ten haring en 22 loggers en 18 kotters wa ren er met 19.000 kg. tongen, 1000 kisten schol, 50 tarbot, 200 stuks stijve kabeljau wen, 120 wijting en 50 diversen. Voor de Dinsdag Drie trawlers zijn bestemd voor de Dins dagmarkt. De totaalaanvoer van dit drietal is 3050 kisten, waarvan 1425 schelvis, 1145 makreel, 65 haring, 130 wijting, 135 kabel jauw, gul en koolvis, 140 stuks stijve ka beljauwen en 125 diversen. De „Batavia" (van 3 Nov.) zorgt voor 900 kisten, waarvan 425 makreel, 350 schel vis, 35 haring, 40 koolvis, 30 wijting, 15 stokkebit en 50 stuks stijve kabeljauwen; de „Thorina" (van 3 Nov.) voert aan 1050 kisten, waarvan 270 makreel, 525 schelvis, 50 haring, 95 koolvis en gul, 100 wijting, 10 varia en 40 stuks stijve kabeljauwen en de „Emma Wilhelmina" (van 1 Nov.) 1100 kisten, waarvan 450 makreel, 550 schelvis, 100 diversen en 10 stuks stijve kabeljau wen. De „Vikingbank" (van 3 Nov.) lost dus morgen te Grimsby. De trawler „Vios I" (van 7 Nov.) begon vanmorgen aan de thuisstoom met 1700 kisten haring uit het Kanaal. Vandaag voor export Regels kabeljauw waren vandaag voor export bestemd en deden voor de grote 112 tot 90 en voor de kleine 50 tot 47. Kisten grote kabeljauw noteerden 106 en kleine kabeljauw 118 tot 128. Grote schelvis ging weg voor 25 tot 26, even als grootmiddel schelvis. De grote tong leverde op 4.25 tot 4.30, grootmiddel 3.60, kleinmiddel 2.95 tot 3, tong I 2.85 tot ƒ2.90 en tong 2 ƒ1.65 tot ƒ1.75. Schol was vanmorgen om half tien nog niet verkocht. Het binnenland in De zwarte koolvis voor het binnenland deed vanmorgen 70 tot 72, grote gul ;l 40 tot ƒ41, middel 30 tot 32 en torgullen 16 tot 23. Witte koolvis maakte 80 tot 85 en de leng van de „Van Hattem" ging weg voor 66 tot 72. Kleinmiddel schel vis noteerde 17 tot 24, pennen 16 tot 20, braadschelvis 12 tot 18. Wijting- haalde 13 tot 17, terwijl haring en ma kreel weggingen voor respectievelijk 18 tot 12.50 en 25 tot 18. En op zee Zaterdag en Zondag is de haringvisserij voor de Nederlandse trawlers in het Kanaal niet al te breed geweest. De dagvangsten liepen van 200 tot 300 manden. Zaterdag deed de „Allan Water" een trek van 100 manden en scheurde daarbij het gehele net; de „Vios" gaf een dagvangst van 200 man den door. Zondag had de „Dirkje" een dag vangst van 250 manden haring, de „Vios" 300 manden en de „Allan Water" 200 man den. Ook bij de Duitsers zat de visserij niet mee, hoewel enige trawlers na een reis van 8 dagen gingen thuisstomen met 4 tot 5000 korb haring aan boord. Andere Duitsers hadden een reis van 14 dagen achter zich en begonnen aan de thuisstoom met 1000 Korb haring. Om de Noord Om de Noord was het Zondag op 61 Noorderbreedte slecht weer. Er kon niet worden gevist en de „Norma Maria" en „Elie" lagen te steken. Op 59 NB werd ge vist en werden dagvangsten van 200 tot 250 manden vis scheep gehaald. De „Polder man" deed trekken van 40, 20 en 80 man den vis, de „Medan" 40, 20 en 80 manden en de „Soerabaia" meldde twee trekken van 40 manden hoops. Vertrokken IJM 202, 249, 205, 226, 318; SCH 7 Willy. Binnengekomen IJM 25 Flamingo, 10 Maria v. Hattem, 99 Batavia, 33 Thorina, 208 Wiron 5, 75 Gorreddjk, 204 Verwachting, 22, 272, 52; RO 46 Claesje, 2 Dolfijn; HD 79 Drie Ge broeders; SCH 171 Cornelis Vrolijk, 27 On derneming 2; TX 4, 51; AM 16; WR 33, 34, 50; KW 74 Hetta Margaretha, 37 Neder land 6, 47 Noordzee, 45 Neptunus, 123 Em ma Wilhelmina, 8 Deining, 133, 68, 62, 98, 210, 79, 162, 75 Doggersbank, 26 Concordia, 3 Piet en Leendert Huibert, 147 Wilhelmi na 3, 5 Fierman Eduard, 70 Nelly Marie, 169 Aleida, 19 Dirk, 173 Everdina Jacomina, 126 Agatha Arie, 125 Petronella, 161 Kat wijk 3, 17 Arie Nico, 24 Cornelis, 22 Orion. 29 Margaretha Maria, 25 Wilhelmina I, 64 Elizabeth, 65 Willy Alida, 69 Satumus, 108 Gebroeders, 95 Toenadering, 83 Zeezwaluw, 28 Verwachting, 14 Anna Cornelia, 9 Hu- bertha Gerarda, 91 Alida, 7 Arend, 141 Willy, 97 Ella Christina. De in opdracht van de IJmuidense re derij „Medan-Batavia" bij de scheepswerf „Vooruitgang" en „Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen a. d. Rijn gebouwde en inmiddels naar Frankrijk verkochte mo tor trawler „Curasao", die Zaterdag de proefvaart maakte van Vlaardingen naar IJmuiden, heeft omstreeks twaalf uur bij Hoek van Holland een lichtopstand ge ramd. In de huid van de 300 ton metende traw ler, die inmiddels is omgedoopt in „Colom- bier" SPM 196. ontstond een scheur van ongeveer twee en een halve meter lang, aan stuurboordzijde boven de waterlijn. Men moest daarop besluiten naar Vlaar dingen terug te keren, waar de proefvaart in de voormiddag is beëindigd. De N.V. Scheepswerf en Machinefabriek A. de Jong zal de „Colombier" herstellen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3