Motorhandel G. F. DICTUS Sport in het kort FRID0R B. SCHAAP ZB VS uit Santpoort heeft reeds goede kans op promotie Hertebok op weg naar Heemstede Kort en bondig De basketbalcompetitie PRACHTIGE STIKPATRONEN 1 p. vanaf 12-90 MOOIE EFFEN ZIJDE 2 p. vanaf 17.90 OVERTROKKEN MET PRACHTIGE DAMAST 2 p. vanaf 19-50 MARKTPLEIN 29 TELEFOON 5332 tegen ongekend lage prijzen Dr. C. G. M. Miermans sprak over waardering van de sport Dodelijke aanrijding „Sport in de kunst" in Stedelijk museum Examens en voor het gehele levert beschermd met veulen lederen HET NAAIMACHINEHUIS Nu een betere gestikte deken voor een lagere prijs. Gevuld met 50% zuiverewol, dus lichter en vooral warmer dan met gewone watten. Ook in WOLLEN DEKENS vindt U bij ons wat U zoekt: moderne blokken en strepen, double-face, medaillon in alle maten en alle prijzen ADVERTEERT IN DIT BLAD tf* j*ponstof palm beacl, en *2[len jc*sey 'v N DAG 14 N O V E M BEK 195 5 Gedurende vele jaren heeft het reserve-herenteam van Antilopen in de tweede klasse van de Haarlemse basketbal-competitie de titel bemachtigd, doch kon niet promo veren naar de eerste klasse, welke klasse voor reserve-teams nu eenmaal gesloten blijft. Aangezien ook de tweede plaats, welke recht geeft op promotiekans bij keuze, steeds door een reserveteam werd ingenomen, bleef de degradatiecandidaat in de eerste klasse steeds weer in deze klasse „hangen". Dit seizoen schijnt er echter een gelukkige ommekeer te komen in deze klasse want het Santpoortse Z.B.V.S. neemt thans na vier wedstrijden nog ongeslagen de leiding in de tweede klasse, en het ziet er wel naar uit dat dit team nu eens met goede kansen een poging zal gaan wagen.- De Santpoortenaren hebben in de Am sterdammer Regenboog (ex-V.V.G.A.) een uitstekende aanwinst gekregen, waardoor de aanvalskracht van de Z.B.V.S.-ploeg ze ker groter is geworden. Deze week werd reeds met gering verschil gewonnen van Antilopen 2, zodat voorlopig met deze con current is afgerekend. Het team van Vèn Geens blijft echter de eervolle tweede plaats in deze klasse innemen. Na deze top- ploegen komen er enige teams, die in kracht slechts heel weinig voor elkaar on derdoen, met Rapiditas '31 en het Velsense Exercitia ongetwijfeld als sterkste teams, die echter de leidende Santpoortenaren niet zullen verrassen. De onderste plaats wordt bezet door Schoten Giants en hoewel het team dit sei zoen reeds enkele ongelukkige nederlagen moest incasseren, missen de Schotenreuzen, ondanks de aanwinst van Vervoort toch zonder twijfel de steun van Van Veen, welke speler dit seizoen nog niet kon uit komen. De stand in deze klasse is thans: Z.B.V.S4 8 Antilopen 2 4 6 Exercitia 3 4 Rapiditas '31 4 4 Black Pirates 24 4 White Stars 24 4 Typhoons 2 3 2 I.H.J. 2 4 2 Schoten Giants 4 0 Indien wij het programma voor deze week bezien komen wij tot de ontdekking dat het Haarlemse Typhoons Donderdag de reis naar Rotterdam gaat maken om in „Emporium" het sterke The Arrows te be strijden. Zonder twijfel heeft Typhoons door de wedstrijd tegen de Unilever S.V. reeds eni ge ervaring opgedaan in de Rotterdamse zaal en hoewel The Arrows in de interna tionaal Koemans en De Jong sterke troe ven bezit, geloven wij dat de Haarlem mers zeker niet geheel kansloos zijn in deze belangrijke ontmoeting. In het Krelagehuis ontvangt het nog on geslagen leidende White Stars de Haagse ploeg Ananci, welke wedstrijd Dondei-dag zeker een Haarlemse zege kan brengen. Vrijdagavond komt het kampioensteam van Black Pirates weer in het veld tegen het Amerikaanse The Leathernecks, welke ploeg in Haarlem reeds eerder tegen Anti lopen een nederlaag moest incasseren. In dien de Pirates in deze ontmoeting weer volledig met Meenhorst en Knol kunnen aantreden, zal ook nu weer een Haarlemse zege zeker behaald kunnen worden. Behalve deze wedstrijden staat boven dien in de eerste klasse dames nog de be langrijke ontmoeting Antilopen tegen White Stars op het programma, in welke wedstrijd wij de Stars de beste kansen ge- Deze week vierde het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders in Over- veen het zevenjarig bestaan. Na twee jaar werden de eerste cursisten afgeleverd, die zich als oud-leerlingen van het C.I.O.S. ver enigden in de V.R.S., de vereniging van rijksgediplomeerde sportleiders. Deze ver eniging vierde dit weekeinde haar eerste lustrum met een reünie op emin de omge ving van het instituut in Overveen. Een der programmapunten van deze lustrumviering was de openbare vergade ring, die Zaterdagmiddag werd gehouden in het Haarlemse Concertgebouw. Daar werd het onderwerp: „De waardering van de sport in onze samenleving" nader be licht door de heer dr. C. G. M. Miermans. In 1870 begon men, aldus spreker, in de sport meer te zien dan louter lichamelijke ontwikkeling. In het begin van deze eeuw was de belangstelling van toeschouwers nog gering, maar tegenwoordig zijn er vol gens de statistieken vijftien tot zestien millioen bezoeken per jaar aan sportwed strijden. Er zijn gemiddeld veertien sport verenigingen in elke gemeente van ons land; maar er zijn ook altijd nog 140 plat telandsgemeenten, waar nog geen enkele sportvereniging is. Van de bevolking tus sen tien en zestig jaar is 85 geen lid van een sportvereniging; in de leeftijd van elf tot vierentwintig jaar is dit percentage zes tig. In de beginfase van de moderne sport was het spelelement nog overheersend; na 1900 kwam het wedstrijdelement steeds meer op de voorgrond. Vele facetten van de wedstrijdsport ge nieten weinig waardering in de kringen waartoe het grote publiek niet behoort. Hoe ernstiger het begrip sport wordt hoe verder het begrip spelelement wordt ver wijderd. De sporttechnisch minder begaaf den hebben ook recht om sport te beoefe nen, maar zij zullen dan geen lid moeten zijn van een vereniging, die tracht door spelers te selecteren de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren. Het terug dringen van het spelelement wordt door verant woordelijke instanties ook in de sport wereld zelf afgekeurd en verworpen. Het gevaar bestaat, dat men dan door de idealisering van het spelelement vergeet, dat de sportbeoefenaar zich door de wed strijd kan doen gelden en zijn leven kan veraangenamen. Dat de behoefte aan spel in dat geval blijft bestaan duidt op de on vervangbare rol, die de sportleider in de scholingsfase kan vervullen. Spel is steeds een compensatie, sport in vele gevallen een vervanging van het dagelijkse leven. Ter inleiding van de goed gedocumen teerde lezing van dr. Miermans sprak de heer L. W. Pastoor, voorzitter van de ver eniging van rijksgediplomeerde sportlei ders. Onder leiding van de heer Joh. Jelles, docent lichaamsscholing aan het CIOS, werden nog demonstraties judo en tur nen gegeven. ven, hoewel de tegenstand van Antilopen zeker groot zal zijn. Programma Het volledige programma luidt deze week Donderdag (Emporium, Rotterdam): The ArrowsThe Typhoons. Donderdag (Kre lagehuis) Dames: R.C.H. 2White Stars 3, TyphoonsRapiditas '31, I.H.J.Antilopen 2. Heren: Schoten GiantsExercitia, White Stars 2Rapiditas '31, Aurora 2 Z.B.V.S. 2, White StarsAnanci (Den Haag) 20 uur. Vrijdag (Krelagehuis) Dames: R.C.H. Typhoons 2, H.O.C. 3S.C. Haarlem 3, White StarsAntilopen. Heren: Typhoons 3H.O.C. 2, White Stars 3S.C. Haarlem 3, AuroraTramvogels, Black Pirates Leathernecks (Den Haag) 20 uur. Zaterdag (Houtrusthallen, Den Haag) DistrictsteamAmsterdams team (21 uur). Het vliegend hert Jodocus heeft ook dit weekeinde weer van zich doen spreken. Vastbesloten om toch over het Noordzee kanaal naar de geboorteplaats Enkhuizen te komen, verscheen de hertebok op diverse plaatsen aan de oevers van het kanaal. Zaterdagmiddag is het hert nog in Vel- serbeek gesignaleerd en Zondagmorgen liet de zesender zich door een mevrouw aan de Wüstelaan in Santpoort een schoteltje melk voeren. Men kon het dier echter niet ver leiden om in de buurt van een schuur te komen. Jodocus wandelde de rest van de Zondag een beetje in die buurt rond. In de loop van ae avond kwam Jodocus tot de ontdekking, dat zelfs hij nooit over het Noordzeekanaal zou komen en daarom aanvaardde hij zeer verstandig de terugtocht. Maandagmorgen signaleerde men de bok weer in de Amsterdamse wa terleidingduinen bij Vogelenzang, waar hij op zoek was naar een hinde, die daar al geruime tijd eenzaam rondwandelt. Overi gens hoopt men, dat het paar dan gezamen lijk naar de hertekamp in Groenendaal te Heemstede zal terugkeren. In deze herte kamp wachten de reeën èn de oppassers dus nu in spanning af of dit werkelijk het geval zal zijn. In Heemstede is men er na de omzwervingen van de bok op het ogen blik namelijk beslist van overtuigd, dat Jodocus door zijn intelligentie en lichaams kracht het aangewezen hert is om als aan voerder van de in de hertekamp aanwezige kudde op te treden. Al zal men dan mis schien ook over enige tijd voor de nakome lingen van Jodocus de hekken een stuk moeten verhogen. Vanmiddag is Jodocus gesignaleerd op het buiten „Het Manpad". MARTINO. Zaterdagavond heeft de Italiaanse stayer Martino in de Westfalen Halle de Grote Prijs van Europa voor stayers gewonnen. De prijs werd gereden in drie manches van onderscheidenlijk 30, 30 en 40 kilometer. BULGAREN. In Sofia is de voetbal wedstrijd Bulgarije—Tsjechoslowakije ge speeld. De Bulgaren wonnen met drienul. Met ru9t stonden zij met eennul voor. Radio Praag meldt dat de wedstrijd door 50.000 toeschouwers werd bijgewoond. ZESDAAGSE. De zesdaagse in Gent is gewonnen door het Belgische koppel Van SteenbergenSevereyns dat in totaal 2721.6 km. aflegde. Van Est—Wagtmans (Ned.) werden zesde op drie ronden. LANDENWEDSTRIJD. Hongarije heeft de landen voetbalwedstrijd in Boedapest tegen Zweden met vier—twee gewonnen. Bij de rust leidden de Hongaren met twee—een. ZUIDSLAVIë B—FINLAND. In Split heeft de Joegoslavische B-ploeg met acht nul van het nationale Finse voetbalelftal gewonnen. De ruststand was vier—nul. De Joegoslaven brachten enkele spelers in het veld die eigenlijk tot de kern van de A- ploeg behoren. Zoals Vidosevic die vier maal scoorde. BEKER VAN HET NOORDEN. Dene marken heeft in Stockholm de beker van het Noorden gewonnen door in de tennis wedstrijd tegen Zweden met niet minder dan vier—een te zegevieren. De twee laatste enkelspelen leverden Deense overwinningen op. Nielsen (Den.) versloeg Schmidt (Zw.) en Ulrich (Den.) bleef Axelsson (Zw.) de baas. GRAF. De Zwitserse wielrenner Rolf Graf heeft in het Hallen-stadion in Zürich het wereldrecord voor de vijf kilometer staande start op overdekte banen ver beterd. Hij reed de afstand in 6 min. 21.4 sec. Het oude record stond op naam van de Italiaan Guido Messina met 6 min. 24.4 sec. HAAN—PLANTAZ. De Zwitsers Roth- Bucher hebben in Zürich een koppelwed strijd over 100 km. gewonnen in de tijd van 1 uur 59 min. 6 sec. (gemiddelde 50.375 km/uur). Hadn—Plantaz (Ned.) werden derde. PAULEN NAAR MELBOURNE. Ir. A. Paulen, voorzitter van de K.N.A.U. is door de IAAF verzocht als technisch gedelegeer de de Olympische athletiekwedstrijden in Melbourne in 1956 bij te wonen. Ir. Paulen heeft deze uitnodiging geaccepteerd. TOER DOOR NEDERLAND. Olympia's wielertoer door Nederland voor amateurs en onafhankelijken, die in 1955 sportief en organisatorisch een groot succes was, wordt thans weer door het bestuur voorbereid. Het is vrijwel zeker, dat deze étappewed strijd in 1956 van 15 tot en met 19 Juni ge houden zal worden. ENGELAND—DUITSLAND. Op het ter rein van Tottenham Hotspur heeft Duits land Zaterdagmiddag een verdiende drie twee overwinning behaald in de amateur landenvoetbalwedstrijd tegen Engeland Er waren ruim 11.000 toeschouwers. K.E.V.—H.IJ.C. In Krefeld is een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen de teams van K.E.V. (Krefeld) en H.IJ.C. (Den Haag). De Hagenaren wonnen de ontmoeting mei. 84. De tussenstanden waren: 32, 11, BRIAN HEWSON. De Engelse Athle- tiekbond heeft Brian Hewson aangewezen als de „Athleet van het Jaar". Hij zal de C. N. Jackson Memorial Cup ontvangen. Hewson heeft o.m. het Britse kampioen schap op de mijl gewonnen en fraaie tijden genoteerd op de 880 yards, de 1000 yards en de 3« mijl. Ook heeft hij de mijl in min der dan 4 minuten gelopen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is dc 17-jarige Hooiveld uit Wervershoof, die per bromfiets van Medemblik op weg was naar zijn woonplaats, aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer H. uit Andijk. De bromfietsberijder werd met een ernstige hoofdwonde overgebracht naar het St. Jans Gasthuis te Hoorn waar hij Zondagmiddag aan de gevolgen is over leden. Een onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de bestuurder van de auto onder in vloed van sterke drank verkeerde. De voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité, mr. J. Linthorst Homan heeft Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Sport in de kunst" in het Stedelijk Museum in Amsterdam geopend. Hij memoreerde de geschiedenis van de totstandkoming van deze expositie. Er zijn 28 werken geselecteerd uit de 54 inzen dingen van een door het Prins Bernhard- fonds uitgeschreven prijsvraag. De bedoe ling van de prijsvraag was „de aandacht van de kustenaar te vestigen op de sport als maatschappelijk verschijnsel en tevens om eventueel voor uitzending naar de Olympische kunsttentoonstelling in Mel bourne een aantal werken voorhanden te hebben". Mr. Linthorst Homan overhandigde voorts de eerste prijs aan de winnaar van de prijsvraag (f 1000) de heer F. Lensvelt uit Amsterdam voor de houtsnede „wiel rijders". Utrecht. Candidaatsexamen Geneeskunde: J. M. van de Bom, Maastricht; D. Jetses, Utrecht; W. J. Klein Wassink, Zierikzee; mej. G. Minnema, Apeldoorn; E. Ossentjuk, Apeldoorn; R. M. Smeets, De Bilt; H. J. Snellen. Tiel. Semi-arts examen: F. G. van de Brink, Utrecht; P. W. Glaudemans, Bus- sum; C. Th. Klemann, Naarden; J. J. Rosier, Utrecht; J. Sebus, Utrecht;A. H. Mensink, Utrecht; H. Hermse, Utrecht. Artsexamen: mej. E. J. van Geuns, Utrecht; G. van Her pen, Utrecht; W. G. van Loenen. Nijmegen; E. L. J. M. Pieters, Utrecht; J. W. Thiessen, Utrecht; Tandartsexamen: G. J. J. Dickmann, Geleen; J. M. Fick, Den Haag; J. P. A. M. Geerkens, Schijndel. BINNENLAND Staking. Bij een firma, die scheeps- onderhoudswerkzaamheden in de Amster damse haven uitvoert is het gehele perso neel, 420 man, in staking gegaan. De arbei ders willen een loonsverhoginig van 13 cent per uur hebben. Volgens de C.A.O. wordt f 1,37 per uur betaald. De directie deelde mede, dat zij de eis zal inwilligen. A. R. Partijconvent. Het Anti-Revolu- tionnaire Partijconvent zal op 26 November te Utrecht een bijeenkomst houden ter be spreking van de rapporten over dc wijziging van het program van beginselen. De eerste vijf artikelen van het ontwerpprogram zijn reeds eerder aan de leden van het convent voorgelegd. Nu zijn echter ook de artikelen 6 tot en met 23 van het nieuwe program gereed gekomen, zodat beide rapporten nu in discussie kunnen komen. Eerste moskee. De eerste moskee in Nederland zal op 9 December in Den Haag worden ingewijd door Sir Mohammed Zafrul'laih Khan, rechter in het Internatio nale Gerechtstof in Den Haag. Verstekelingen. Na het vertrek van de Nederlandse kustvaarder „Rijnhaven" uit Dublin ontdekte de kapitein twee versteke lingen. Hij vroeg eerst per radio of de red dingboot van Arklow de verstekelingen van boord kon halen maar hij besloot latex- hen mee te nemen naar de haven Rosslax-e aan de Ierse Oostkust. HAARLEM EN OMGEVING Voor het orgelfonds. Naar aanleiding van de handwex-kactie, die enige tijd gele den voor het orgelfonds van de Hervormde gemeente van Bloemendaal is gehouden, kan men iedere Maandagmorgen van half elf tot twaalf bij mevrouw Biei-ens de Haan, Koe pellaan 10 te Bloemendaal een keuze ma ken uit de vele handwerkartikelen. Dus niet elke morgen, zoals wij Zaterdag abusievelijk bei-ichtten. Op andere tijdstippen dan het genoemde, is bezichtiging alleen na telefoni sche afspraak mogelijk. Muggenpraat. De afdeling Huisbezoek van „De Open Deur" houdt Dinsdag 15 No vember een contactavond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondel- kwartier" aan de Vex-gierdeweg in Oud- Schoten. Hoofdagent Hartman, de organisa tor van de „Muggenx-onde", zal over zijn ex-varingen, bij dit evenement opgedaan, een praatje houden. Voorts zal een filmstx-ip wox-den vertoond over het landelijk „Open Deux-' -werk. Hierna zal er gelegenheid be staan tot het stellen van vragen. Deze con tactavond begint om kwart over acht. Infectieziekten. Het Instituut voor Ar beidersontwikkeling Groep Noox-d belegt, aangemoedigd door het succes van zijn openingsavond, op Woensdag 16 November een tweede contactavond. Dr. Louise Hem mes, die als bactex-iologe is vex-bonden aan de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Haarlem, zal een cause rie houden over besmettelijke ziekten, hun vei-spreiding en de te treffen voorzorgsmaat regelen hiertegen. Deze lezing wordt gehou den in de Prinses Beatrix-kleuterschool aan de Raafstraat in Oud-Schoten. Geen spreekuur. De wethouder van Financiën de heer W. C. Bakker te Haarlem is deze week vex-hindei'd spreekuur te hou den en mr. J. J. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting te Bloemendaal. op Dinsdagavond. Schoorsteenbrandje. Vanmox-gen om kwart over elf zijn de brandwachten uit Overveen van de Bloemendaalse brandweer uitgerukt voor een schoonsteenbrandje in het perceel Elswoutslaan 12 te Overveen. Een vonk van een belendend huis was ge vallen op éen pi-op papier, dat het stook gat afsloot. Het papier had vlam gevat. Het vuur was spoedig geblust. Val. De politie deelt ons mede, dat de twaalfjarige Jan Zoer, die zoals wij Zater dag meldden na een val bij de Mr. Thiel- school in Haarlem ernstig gewond in het Gx-ote Gasthuis moest worden opgenomen, op een hek van 2'j meter hoogte was ge- klautei-d. Hij bleef daarbij haken en viel op de binnenplaats van de school. Diefstallen. Uit de kleedkamres van het gemeentelijk sporttex-rein aan de Schalk- wijkex-weg in Haarlem zijn het afgelopen weekeinde di-ie portemonnaies en een hor loge gestolen. De politie wijst en daarom op, dat men er verstandig aan doet waarde volle voorwei-pen niet in de kleedkamers achter te laten. Heden overleed na een langdux-ig lijden onze lieve moeder, behuwd- moeder, gx-ootmoeder en ovex-grootmoeder GRIETJE STRIJDER geb. BRAAF, in de oudex-dom van 77 jaar. Uit aller naam: J. Strijder Haarlem, 12 Nov. 1955. Tuchthuisstraat 10. De tei-aardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 16 November a.s. om 11 uur op de Noorderbe- graafplaats te Haarlem. Heden overleed zacht en kalm, nog onverwacht, onze lieve zoi-gzame va der, behuwd-, groot- en overgrootvader de heer KLAAS EBBELING weduwnaar van Blanche Jeanne Terhorst in de ouderdom van 78 jaar. Driehuis. 13 Nov. 1955 Zeeweg 381 Uit aller naam: D. J. Ebbeling Kinderen, klein- en achterkleinkinderen De overledene is opge- baard in het Antonius- Ziekenhuis. De teraarde bestelling heeft plaats Woensdag 16 Nov. a.s. om 2 uur op de begraafplaats De Biezen. Vertrek huis 1.15 uur. Geen bloemen Kennisgeving Ovex-leden 6 November '55 onze huisgenote, Mej. A. A. G. v. DIJK in de ouderdom van 85 jaar. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. E. Vredeveld. Corn. Speéïimanstraat 13. Den Haag. PRAKTIJK HERVAT A. J. C. Wermenbol ARTS Gijzenveltplantsoen 51, IJm. MEIDOORNSTRAAT 1 IJmuiden-Oost. Tel. 4694. NAAIMACHINE f.4.— huur per week jw?/. in 2 jaar Uw eigendo KRUISSTRAAT 25 Haarlem, Tel. 12921 GED. GRACHT 26 Zaandam, Tel. 4537 BREESTRAAT 35 Beverwijk, Tel. 4193 NEDERLAND SERIE-VERKOOP STOFFEN In ons streven onze cliëntèle steeds weer te laten profiteren van bijzondere aanbiedingen, zijn wij er door een sensationele aankoop in geslaagd deze stoffen in de verkoop te brengen serie 1 n°rrnaal k^uren F SERIE 2 '30/,«0 t, °ormaal 3 Wewen 59o SERIE 4 '40 b^CA kamGAR normaal 89oni en '30 mponsto[: normaa' óso"""* SER/E 137 5 SERIE 7 2MV Gr Houtstraat 54-60 Haarlem Tel. 11955

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8