Secretaris van Rijnland over droogmaking Haarlemmermeer Zinker van vier buizen liep op rolletjes het Noordzeekanaal in Havenberichten Belgisch bedrijfsleven trekt profijt van hoogconjunctuur Zaterdag passeert moederschip Britse marine de sluis Alleen de textiel-industrie kwijnt „Betekenis van Leeghwater in de voorgeschiedenis sterk overschat" Watervoorziening Velsen Noord binnenkort gewaarborgd door grotere toevoer HMS „Tyne" 14.000 ton Voordracht in Amsterdams Trippenhuis Beverwijkse kasgeldlening te verhogen tot 7 millioen Scheepvaart Benoeming stadsbouw meester Amsterdam Woningruilgids V.OENSDAG 16 NOVEMBER 1955 Kinderen van Montmartre, met zwart omfloerste trommen en vlaggen, brengen de laatste eer aan mevr. Coty, de echtgenote van de Franse president, die vandaag wordt begraven. Aan de vele publicaties en vertogen, die het honderdjarig bestaan van de Haar lemmermeerpolder hebben begeleid en waarin zowel aan de voorgeschiedenis en de kolonisatie grote aandacht is besteed, is Maandagmiddag in de afdeling Letter kunde van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in het Trip penhuis te Amsterdam een belangrijke voordracht toegevoegd. Zij werd gehouden door mr. dr. S. J. Fockema Andreae, secre taris van het Hoogheemraadschap Rijn land, en betrof in het bijzonder de voor geschiedenis van de droogmaking van het Haarlemmermeer. Hij heeft in dit zeer doorwrochte betoog vooral de argumenten pro en contra, die in twee eeuwen van het plannenstadium zijn gehanteerd, uitvoerig belicht. Het zwaarte punt van de belangstelling is in de loop van deze eeuwen meer dan eens verlegd. Van 1615 (het jaar waarin de dorpen Rijk en Nieuwerkerk door het meer werden over stroomd) tot 1767 stond de bescherming van de oevers en de landwinst op de voor grond en het verzet kwam voort uit con currentie onder de gegadigden en bijzon dere Amsterdamse belangen. De Haarlem mermeer was een onderdeel van een groot boezemstelsel, dat in die tijd uitsluitend loosde op het IJ. De heersende Zuid-Wes ten wind vergemakkelijkte dit. Het verzet van de Stad Leiden was zeer krachtig en ook Haarlem en Amsterdam moesten er niet van hebben: het meer verrichtte ook een belangrijke functie voor de verversing van het grachtenwater. Leiden loosde er al zijn vuil op, maar werd bijvoorbeeld in 1661 bij een overstroming het slachtoffer van de waterkering van Amsterdam: brak water uit Amsterdam veroorzaakte er een ernstige epidemie. Uit de voordracht van mr. dr. Fockema Andreae bleek wel, dat op het verzet van Leiden vaak ten onrechte veel meer de na druk was gelegd dan op dat van Amster dam, dat in wezen het langst duurde. Het is in de tweede helft van de zeventiende eeuw de Leidse burgemeester Johan van den Berg geweest, die mede op advies van Cruquius de droogmaking toch als een zaak van zeer ernstige overweging voor droeg. In de zeventiende eeuw toen ook in Haarlem meer beweging kwam ten gunste van de droogmaking, trok bijvoorbeeld de Leidse vroedschap de besluiten van de vo rige eeuw in, die deze hele affaire eenvou dig als een soort interne kwestie van Lei den behandelden. Het verzet van Amster dam kwam voort uit vrees voor daling van het grondwaterpeil in die stad, defensiebe- langen en uit bezorgdheid dat de waterbe weging van het IJ zou veranderen. Vooral doordat er ondiepten in de haven waren geconstateerd, waardoor men begrijpelij kerwijs een levensbelang van de stad be dreigd achtte, werd men prikkelbaar en zenuwachtig bij elk onderwerp, dat hier mede invloed zou kunnen uitoefenen. Ove rigens kwam in de achttiende eeuw het algemeen belang van deze onderneming meer naar voren: het zou geen particuliere doch een overheidsondememing zijn. De strijd der deskundigen deed het plan op nieuw kelderen. In het begin van de 19de eeuw werd eerst aan een staatsonderne ming en vervolgens aan een geconcession- neerde indijking gedacht, maar bij dit laat ste waren de openbare belangen niet vol doende verzekerd. Een toevallige gebeur tenis, het buiten de oevers treden van het meer achtereenvolgens ten ongerieve van Amsterdam en van Leiden, heeft tenslotte geleid tot de staatsonderneming die succes heet gehad. Dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Bloemfontein van Antwerpen. Sigvard van Rommeley. Flopbek van Antwerpen. Fivo van Tynemouth. Sfano van Port Talbot. Liberty van Skoghall. Dieter Waltraut van Antwerpen. Delft van Antwerpen. Möwe II van Westervick. Wiros van Rotterdam. Siak van Dordrecht. Berkelstroom van Londen. Amasis Fluvius van Kinglynn. Algarve van Swansea. Almanak van Londen, Vertrokken zijn: Inez naar Baltimore. Flynderbore naar Havre. Dionee naar Ant werpen. Merapi naar Gothenburg. Brou wersgracht naar Rotterdam. Kortenaer n. Londen. Notos naar Hamburg. Alcona n. Aarhus. Maria Bibolini naar Narvik Otter backen naar Topyla. Oosterdok naar Bre men. Lago naar Nordenham. Heriot naar Leith. Reine Astrid naar Antwerpen. De verdienste van Leeghwater in het eerste stadium van de discussie wordt naar zijn mening overschat. Hij volgde vrijwel geheel een plan voor droogmaking, dat reeds in 1618 was ingediend. Zijn histori sche bijdrage tot de droogmaking is naar de mening van de spreker van weinig be tekenis geweest. Voorts vestigde deze er de aandacht op, dat de vrees van het Hoog heemraadschap bij deze aanzienlijke in krimping van de boezem geenszins onbe- waarheid is gebleven. De verversingstoe stand van de boezem en de wateren in de grote steden is sinds de droogmaking zeer veel slechter geworden. De voorzitter van de Commissie van Uit voering. Geevers van Endegeest, heeft da+ ook zelf erkend. Leiden was heel wat minder welriekend geworden. Maar hij voegde er ter geruststelling aan toe dat Den Haag er Amsterdam nog veel erger stonken In de discussie over de voordracht trok prof. ir. J. Th. Thüsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, een paar historische vergelijkingen. Hij zag nog steeds grote overeenkomst in de be zwaren tegen en in de argumenten vóór grote waterbouwkundige projecten. Het was bij het Haarlemmermeer zo, bij de Zuiderzeewerken en ook nu weer bij het Deltaplan, de moeilijkheden zijn opnieuw de berging van het boezemwater, de ver versingstoestand van binnenwateren, de scheepvaart, het grondwaterpeil, de defen sie. de watersport en de visserij. Dat Am sterdam zich over dat grondwaterpeil zor gen maakte, kon hij zich voorstellen: de stad is op palen gebouwd. Maar de stad is niet scheef gaan staan, want het grondwa terpeil heeft zich keurig gehandhaafd", al dus deze spreker. Tenslotte ging hij nog even 'de aanleidingen na: 217 jaar na de indiening van de eerste plannen voor de Haarlemmermeer kwam dat „stormvloed- je", dat de aanleiding werd (1838) en tien jaar later, 1848, begon het werk. In 1891 kwam ir. Lely's plan voor de Zuiderzee werken gereed, aanleiding tot de uitvoe ring werd de overstromingsramp in 1916, dus 25 jaar later en nog eens vier jaar la ter begon het werk. De grote overstromings ramp in 1953 kwam 14 jaar na het eerste Deltaplan, waarvan de eerste werken thans, twee jaar later plaats vinden. In de Beverwijkse raadsvergadering van 20 December 1954 werden ter voorziening in de kasbehoeften voor 1955 de volgende besluiten genomen: a. het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te bepalen op 100.000; b. met de Amsterdamsche Bank N.V. een rekening-courant-overeenkomst aan te gaan met een maximum-crediet ad ƒ500.000. c. al naar gelang de behoeften der ge meentekas dit zullen vorderen, een of meer kasgeldleningen aan te gaan, met dien ver stande, dat het gezamenlijk bedrag, dat te eniger tijd zal zijn opgenomen, nimmer het bedrag van 5.000.000 te boven mag gaan. De bank genoemd onder a is bereid het crediet voor 1956 te bepalen op 200.000, die onder b is bereid voor 1956 wederom een maximum crediet ad 500.000 te ver lenen. Deze bedragen zijn in de huidige omstandigheden voldoende. Het bedrag genoemd onder c, zouden B. en W. voor 1956, gelet op het bedrag we gens kapitaalsuitgaven dat in 1956 ver moedelijk met kasmiddelen tijdelijk zal moeten worden gefinancierd, willen ver hogen tot 7.000.000. Zij tekenen hierbij aan, dat dit bedrag slechts een maximum aangeeft, en dat er slechts gebruik van gemaakt wordt voor zoveel de omstandig heden dit nodig maken. (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgisch bedrijfsleven profiteert van de hoog-conjunctuur die in de gehele Wes terse wereld een sterke industriële expan sie tot gevolg heeft gehad. Het aantal werklozen is gedaald tot een gemiddelde van honderdduizend, waaronder een groot deel invalide of moeilijk te plaatsen perso nen, die ouder zijn dan 55 jaren. De hoge lonen hebben de Belgische werkgevers kies keurig gemaakt bij het aannemen van ar beiders. De export lag in October met twaalf en een half milliard frank (meer dan één mil liard gulden) één milliard frank (76 mil lioen gulden) hoger dan gedurende de Ko- rea-boom in October 1951. De Belgische staalindustrie bereikte een maandproductie van meer dan een half millioen ton ruw staal. De grote metaal bedrijven zijn eveneens welvarend. De cementfabrieken leveren ongeveer een half millioen ton cement per maand. Bij Zeebrugge wordt de' grootste glasoven ter wereld gebouwd en binnenkort worden in het havengebied van Antwerpen een gro te petrochemische fabriek en te Gent een grote nylonfabreik in bedrijf genomen. Alleen in de textiel-industrie is de si tuatie nog steeds slecht. Ongeveer 39 per cent van de textielbedrijven werkt met verlies, andere moeten tegen zeer lage prijzen leveren om hun personeel aan het werk te houden. Men klaagt er over dat de Franse rege ring niet alleen met allerlei middelen de vrije invoer van textiel in Frankrijk belet maar ook de Franse textielexport sub sidieert, waardoor de Belgen de Franse textielproducten nog extra moeten becon curreren op de wereldmarkten. De kolenmijnen kunnen niet aan de vraag voldoen. Belgische kolen van alle kwaliteit worden zelfs naar Duitsland ge ëxporteerd! De Belgische mijnen zullen over 1955 waarschijnlijk een exportcijfer van zeven millioen ton bereiken. De vier niet rendabele kolenmijnen in de Borinage (op het totaal van 75 mijnen in België) worden gereorganiseerd. Men zal de pro ductie concentreren op vier of vijf zetels. Ongeveer vijftien schachten zullen worden gesloten. De werkloze mijnwerkers kun nen gemakkelijk elders werk vinden. Looneisen Onder deze omstandigheden kunnen de werkgevers vakbondseisen niet gemakke lijk weerstaan. De eis: een nationaal mi nimumloon van twintig francs (1,52 gld) per uur was niet belangrijk, daar de vol wassen arbeiders in de meeste bedrijven Bloemendaalse bejaarden. Woensdag middag 23 November wordt de ouden van dagen van Bloemendaal door het plaatselijk Comité voor de bejaarden de jaarlijkse filmmiddag aangeboden in theater Monopole te Zandvoort. Vertoond zal worden de film „Lessie komt terug". Reeds nu zijn hon derdtwintig aanmeldingen binnengekomen. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Hillegom is Maandag 21 No vember verhinderd zijn .spreekuur te houden. reeds een hoger loon ontvangen. De invoe ring van de 45-urige werkweek is uitein delijk beperkt gebleven tot de grote indu strieën. Het is echter de vraag of de an dere bedrijven lang weerstand kunnen bieden. Arendsdijk. 15 New York. Antonia, 15 te Pladju. Argos, 15 Haila. Alamak, 15 v. Londer, n. Amsterdam. Alderamin. 15 Rotterdam verwacht. Ariadne, 14 v. Herakiion n. Catania. Abbekerk, 15 v. Shanghai n. Kobe. Alhena, pass. 15 Vlissingen n. Bremen. Amsteldijk, pass. 15 Vlissingen n. Rotterdam. Andijk, 18 Le Havre verwacht. Ariadne, 14 v. Herakiion n. Catania. Bloemfontein, 15 Amsterdam. Beninkust, 14 v. Novorodondo n. Port Amboln Bantam, 15 Khorramshar. Baarn, 14 v. Tocopilla n. Pisco. Bloemfontein, 15 te Amsterdam. Celebes, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Camerounkust, 14 v. Takoradi n. Lagos. Gabonkust, pass. 14 Kp. Vincent n. Amsterdam Caltex Utrecht, 15 Port Said. Dongedijk, 15 te Hamburg. Drente, 15 Penang. Delft. 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Elizabeth B, 15 Pantellaria n. Beirout. Eos, 15 Malta. Eendracht, pass. 15 Gibraltar n. Haifa. Eemdijk, 17 Le Havre verwacht. Coryda, 14 v. Aruba n. Ango Ango. Graveland, 15 Rio de Janeiro. Gadilla. 15 60 m. NO. Billiton n. Fremantle. Guineekust, 16 Lagos verwacht. Hestia, 15 Paramaribo. Hydra, pass. 14 San Salvador n. Port au Prince Hector, 14 v. Amsterdam n. Antwerpen. Hecuba, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hersilia, 14 te Rotterdam. Hector, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Hecuba, verm. 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hoogkerk, 15 Singapore. Ivoorkust, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Isis, pass. 15 San Miguel n. Aruba. Keizerswaard, 15 Rotterdam. Korovina, 14 Rotterdam. Karimata, 15 te Sorong. Karimun, 15 te Padang. Leopoldskerk, 15 v. Port Said n. Le Havre. Lieve Vrouwekerk, 14 v. Bahrein n. Damman. Lissekerk, 15 Ummsaid. Lombok, 14 v. Lorenzo Maiquez n. Beira. Laurenskerk, 15 Muscat. Lutterkerk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Lindekerk, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Lekkerkerk, 15 nog Bandarshapur. Maas, 14 Rotterdam Maasland, pass. 14 Finisterre n. Amsterdam. Maöoera, 15 te Singapore. Mitra, 15 Port Morresby. Muiderkerk, 14 Gibraltar gep. n. Le Havre. Nero, 14 te Lissabon. Nieuw Amsterdam. 15 Rotterdam. Oranjefontein, 14 80 m. N. Dakar. Ondina. 15 360 m. Z.t.W. Yokohama. Orion, 14 v. Alexandrië n. Port Said. Orion, 14 v. Alexandrië n. Port Said. Pieter S, verm. 15 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Maurits, 14 Chicago. Prins Willem III. pass. 15 Belle Isle n. Le Havre. Pygmalion, 15 Pampatar. Rijnkerk, 14 te Antwerpen. Ridderkerk, 15 v. Las Palmas n. Kaapstad. Roepat, 15 Kp. Guardafui n. Colombo gepass. Raki, 14 Bushire. Rempang, 15 200 m. N.NW. Perim. Rotula, pass. 15 Str. Messina n. Berre. Ruys, 14 v. Kobe n. Okinawa. Sinabang, 15 te Sampit. Stanvac Dj Irak, 15 te Tj. Uban. Stanvac Ogan, 15 te Tj. Uban. Sawega, 15 130 m. Z.t.W. Okinawa. Strabo, 14 v. Algiers n. Carthagena. Tomini, 15 te Singapore. Tiberius, 15 Antwerpen. Het 14.000 ton metende Britse moederschip voor torpedojagers H.M.S. „Tyne", vlag- geschip van admiraal Sir Michael Denny commandant van de Britse thuisvloot zal aanstaande Zaterdag de Noordersluis te IJmuiden passeren om van die dag tot en met Donderdag 24 November een officieel bezoek aan Amsterdam te brengen. Het schip zal daar gemeerd liggen aan de Sumatrakade. Dezelfde dag komen in IJmuiden binnen de Britse torpedobootjagers „Obdurate" en „Savage", respectievelijk 1540 en 1730 ton groot, die voor een operationeel bezoek van twee dagen naar Amsterdam te komen. Aan boord van de „Tyne" bevinden zich tachtig officieren en zeven honderd onderofficieren en matrozen. Sir Michael Denny zal zelf niet aan boord zijn. Zijn plaats is ingenomen door zijn stafchef vice admiraal Geoffry Thistleton- Smith. Het commando van de „Tyne" rust in handen van kapitein Donald Mcewen. ALS GIGANTISCHE REPTIELEN zijn gisteren de vier buizen voor de nieuwe drinkwaterzinker van het Noordersluiseiland af het Noordzeekanaal ingescho ven op weg naar de zuidoever van het kanaal tegenover de watertoren. Het was voor het Velsense waterleidingbedrijf, voor de uitvoerder N.V. Visser en Smit en het baggerbedrijf van Bos en Kalis het hoogtepunt van het werk, dat Velsen- Noord binnenkort uit alle waternood zal hebben geholpen. Want al lopen de waterkranen nog steeds in dit deel van Velsen, sinds 1953 is het watergebruik daar zo toegenomen, dat de capaciteit van die ene waterzinker bij de Velser- brug tekort schoot. De plaatsing van een opjaagpomp bood geen afdoende op lossing en daar de thans in bedrijf zijnde zinker straks toch na het gereedkomen van de tunnel zal moeten verdwijnen en de aan te leggen leiding voor de Velser tunnel bij eventuele calamiteiten automatisch zal worden afgesloten, werd door de gemeente in April van dit jaar tot de aanleg van de uit vier, elk 280 meter lange, buizen bestaande zinker besloten. HET WERK heeft tot nu toe al ruim een maand gevergd. De twaalf tot veertien meter lange pijpen, die een wand van zes mm. dikte hebben, moesten eerst op het Noordersluiseiland worden aangevoerd, waarna begonnen kon worden met het aan elkaar lassen van de buizen. Toen de vier maal 280 meter lange buizen gereed lagen elk met een doorsnee van 159 mm. buitenwerks kon een bagger molen beginnen met baggeren van een twee meter diepe sleuf in de bodem van het Noordzeekanaal tussen het punt van het sluiseiland bij de Noordersluis naar de Sluisweg op de zuidelijke oever. Inmiddels werden de vier buizen van een asphaltlaag voorzien en werd bovendien ter bescher ming hiervan bij het leggen van de buizen een houten bekisting aangebracht. De in 1940 gereedgekomen „Tyne", die in 1950 in het Verre Oosten dienst heeft gedaan als vlaggeschip voor de Britse zeestrijdkrachten in de wateren bij Korea, zal Zondag tussen 2 uur en half zes voor het publiek te bezichtigen zijn. Dinsdag 22 November zullen de Britse „Jantjes" van het schip voor 100 Nederlandse kinderen, die de graven van Britse militairen bij Oosterbeek en Nijmegen verzorgen, een van hun zo langzamerhand beroemd ge worden kinderfeestjes aan boord van het schip organiseren. Op het programma van de bemanning staan voorts diverse sportwedstrijden met Nederlandse militairen en tochten door en rond Amsterdam, die de mannen worden aangeboden door de Koninklijke Marine en de gemeentelijke autoriteiten van Am sterdam. Moeder en dokter H.M.S. „Tyne" is een depötschip voor torpedobootjagers van het modernste type. Het schip, nog iets groter dan een kruiser, is in staat om tegelijk als „moeder en dokter" op te treden voor een groot aantal dezer jagers. Het kan de kleinere boten, die daarvoor zelf te weinig ruimte hebben, èn hun bemanningen, voorzien van prac- tisch alles, dat ze nodig hebben: filmvoor stellingen, heet water, stoom, electriciteit, brood en natuurlijk ook granaten en tor pedo's. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat binnenkort de benoeming is te verwach ten van de architect B. Merkelbach te Am sterdam tot stadsbouwmeester van de hoofdstad. Deze nieuwe functie past'in de reorganisatie van de dienst der Publieke Werken der gemeente Amsterdam. De stadsbouwmeester wordt opgenomen in de directie, die zal bestaan uit enkele functi onarissen (de Stadsingenieur, het hoofd van de Stadsontwikkeling en van het Grondbedrijf) onder leiding van de direc teur van de dienst ir. A. van Walraven. De taak van de stadsbouwmeester in deze organisatie wordt als volgt omschreven: „het coördineren en organiseren van alle bouwkundige activiteit van deze dienst". DE VIER buizen, die gistermorgen dwars op de richting lagen, waarin zij in het kanaal moesten komen te rusten, werden met water gevuld en vervolgens op rollen gelegd voor het transport. Bij de zuidoever van het kanaal kwam de baggermolen te liggen om met de lier de buizen een voor een het kanaal in en naar de overkant te trekken. Het aantal woningruil-gegadigden in ons land is zeer groot. Duizenden mensen wer ken in een andere gemeente dan waarin zij wonen. Vijf jaar geleden is door samenwerking van de rijksdepartementen, de gemeenten en meer dan honderd zeer grote bedrijven in ons land de Stichting Interlocale Wo- ning-Ruil-Centrale (S.I.W.C.) opgericht, die over duizenden ruiladressen beschikt. Thans zijn al die adressen (meer dan 4000) gerubriceerd per gemeente samengebracht in een woningruilgids, die elke 2 maanden zal verschijnen. Het eerste nummer is nu verschenen bij de drukkerij G. Veldhuis in Deventer. Het boekje telt 88 pagina's. Van elk ruiladres zijn de voornaamste bijzon derheden bekend gemaakt, zodat men on middellijk weet of het een boven-, bene den-, vrije-, étagewoning of flat is. Verder worden het aantal kamers, huurprijs en dergelijke vermeld. De manouvre van het trekken van de buis om een hoek van negentig graden is die eerste keer goed geslaagd. De buis bleek voldoende elasticiteit te bezitten om over betrekkelijke grote afstand de bocht te volgen en daarna in het water te glijden. Ook bij de volgende drie zijn deze ma noeuvres, die tot in de avond bij het licht van schijnwerpers voortduurde, geslaagd. De vier buizen lagen op een meter afstand naast elkaar op de bodem, en komen nu op de noordelijke en zuidelijker oever van het kanaal in een verdeelstuk bij elkaar, van waar een buis in de richting van de water toren en de andere naar Velsen-Noord wordt geleid. De capaciteit van de nieuwe zinker is ongeveer drie honderd kubieke meter per uur. Tibia, 15 90 m. W.ZW. Fremantle. Weltevreden, 15 New York. W. Alton Jones, 14 360 m. Z. Flores. Woensdrecht, 15 270 m. O. Sydney. Willemstad, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. KLEINE VAART Aardenburgh, 14 v. Koping n. Rotterdam. Aegir, 15 v. Raumo te Amsterdam. Agiena, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Albergen, 15 v. Vlissingen n. Brest. Algarve, 15 v. Swansea te Amsterdam verw. Ambiorix, 14 v. IJmuiden te Hamburg. Anna B, 15 v. Antwerpen n. Cardiff. Antje, pass. 15 Vlissingen n. Gent. Alt S, 15 v. Cork n. Swansea. Arnoudspolder, 15 v. Antwerpen te R'dam. Bernard John, 14 v. Valencia n. Gandia. Betty Anne S, 16 v. Viana te Guernsey verw. Bab T, 14 v. Carlsvik n. Zaandam. Bernisse, 14 v. Amble n. Domsjo. Brouwersgracht, 15 v. Zaandam n. Rotterdam. Beekbergen, 15 v. Cardiff n. Swansea. Bergsingel, verm. 15 v. Granton n. Tyne. Bestevaer, pass. 15 Holtenau n. Schoorldam. Casana, 14 v Gothenburg n. Kopenhagen. Catharina, 14 v. Nar.tes n. Rotterdam. Corrie B, 15 v. Rotterdam te Kopenhagen. Deni, 15 v. Gothenburg te Malmö verwacht. Diligentia, verm. 15 v. Vlaardingen n. Antwerpen Driebergen. 15 v. Honfleur n. Southampton. Draka, 14 v. Rotteroam n. Dublin. Deni, 15 v. Malmö n. Kopenhagen. Daje Bohmer, 14 v. Napels te Triëst. EUewoutsdijk, 16 van Treport te Avonmouth verwacht. Erasmus, 15 dwars Hoek v. Holl n. Garston. Escaut, 14 v. Lc Havre n. Parijs. Express, 14 v. Middlesbro n. Rotterdam. Ella, 14 v. Gothenburg te Amsterdam. Eben Haëzer, 14 v. Grimsby te Hamburg. Export II, 14 v. Rotterdam n. Londen. Frans v. Seumeren, 15 v. I-Iorsens te Krimpen. Eibergen, 14 v. St. Malo n. Leith. Encarnacion, verm. 15 v. Wasklot n. Antw. Evertsen, 14 v. Antwerpen te Middlefart. Flevo, 13 v. Aalborg. Frans Bohmer, 17 v. Philippeville te London derry verwacht. Fiducia, 14 v. Londen n. Maassluis. Gaasterland, 14 v. Harlingen n. Leith. Gerry S, 15 v. Rotterdam te Cork verw. Gre, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Grebbestroom, 14 v. Liverpool te Amsterdam. Goote, 14 v. Manchester te Rotterdam. Hast III pass. 14 Kiel n. Kopenhagen. Henrica B, 15 v. Brest n. Charlestown. Henrica, verm. 16 v. Viana n. Guernsey. Hontestroom, 15 v. Amsterdam n. IJmuiden. Harm, 14 v. Rotterdam n. Dublin. Haaksbergen, 15 v. Amsterdam te Nantes. Harold, 14 v. Zwijndiecht te Sandefjord. Ida B, 14 v. Port Talbot te Antwerpen. Joost, 14 Kiel gepass. n. Domsjo. Joost, pass. 14 Kiel n. Domsjo. Jokurma, 14 v. Lugnvik n. Huil. Kaap Falga, 10 v. Rundvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent, li te Amsterdam. Kemphaan, pass. 14 Finisterre n. Agadir. Koh I. Noor, 15 v. Rotterdam te Duinkerken. Kortenaer, 14 v. Amsterdam n. IJmuiden. Keyser, 14 v. Kotka te Rotterdam. Leuvehaven, 14 v. IJstad te Krimpen. Lijnbaansgracht, 15 v. Antw. te Abo. Lijnbaan, 15 v. Rotterdam te Ellesmereport. Larix, 14 te Skutskaer. Lacra, 14 v. Boston n. Gent. Lea, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Marjan, 14 v. Torso n. Brest. Meuse, pass. 14 Holtenau n. Stockholm. Mirfak N, pass. 14 Fern. Noronha n. Antw. Midas, 12 v. Genua n. Amsterdam. Myfem, pass. 15 Kielerkanaal n. Rouen. Marathon, 14 v. Kalmar te Trondheim. Margriet L, 14 v. Londen te Amsterdam. Mirzam N, 15 v. Port Lyautey te Rouen. Matthew, verm. 15 v. Antwerpen n. R'dam. Mies, 14 v. IJmuiden te La Rochelle. Netta, 14 v. Swansea n. Bilbao. Noorderlicht, 14 v. Swansea n. Amsterdam. Nan, 15 v. Amsterdam n. Venlo. Narwal, 14 v. Newport te Amsterdam. Nieuwland, 14 v. Rotterdam te Grangemouth. Nero, 14 v. Oporto te Lissabon. Nisse, pass. 15 Vlissingen n. Bremen. Noordzee, 15 v. Esbjerg te Rotterdam. Nassauhaven, 15 v. Gothenburg te Halmstad. Nieuwehaven, pass. 14 Kp. Roca n. Frankrijk. Noorderhaven, 14 v. Le Hrave n. Norresundby. Oosterburgh, 14 v. Norkoping n. Paskalavik. Oceaan, 14 v. Gothenburg te Rotterdam. Olive, 14 v. Rotterdam n. Southampton. Orion, 14 v. Kopenhagen te Rotterdam. Oranjepolder, verm. 15 v. Whitehaven n. Genua Patvia, verm. 15 v. Rotterdam n. Londen. Phidias, pass. 12 Gibraltar n. Genua. Phecda, 14 Montevideo te Victoria. Pavo, 11 te Hernosand. Peter Swenden, pass. 15 Vlissingen n. Zee. Perregaux, 14 v. Nantes n. Bordeaux. Prinsengracht, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Pfocyon, 15 v. Rotterdam n. Londen. Prior, 15 v. Rotterdam te Duinkerken. Rini, 15 v. Gent te Rotterdam verw. Rema, 15 v. Liverpool n. Ellesmereport. Renovatie, 14 v. Amsterdam n. Faksela da Plaz Rini, 15 v. Gent te Rotterdam. Rejo, 14 v. Rotterdam n. Londen. Realta, 14 v. Parijs te Rouen. Rose Marie, 15 v. Kopenhagen te Rotterdam. Silvietta, pass. 14 Kiel n. Malmö. Startpoint, 14 v. Rotterdam n. Norrkoping. Stella Maris, 14 v. Oxelosund te Rotterdam. Spica, 14 v. Aarhus te Amsterdam. Strabo, 14 v. Algiers n. Carthagena. Swallow, pass. 14 Brunsbüttel n. Londen. Sambre, 14 v. Rouen n. Parijs. Silvaplana, 14 v. Kopenhagen n. Aarhus. Trito, 14 v. Rotterdam te Dublin. Tilly, 14 te Amsterdam. Theano, 14 v. Dublin te Rotterdam. Ton S, 14 v. Swansea n. Rotterdam. Virgo, 14 v. Hamburg te Rotterdam. Vrijburgh, 14 v. Rotterdam n. Casablanca. Vesta, 14 v. Rouen n. Stockholm. Veenenburgh, 14 v. Rotterdam te Middlesbro. Vivo, 14 v. Teignmouth te Amsterdam. Vechtstroom, 14 v. Swansea te Amsterdam. Walenburgn, 14 v. Amsterdam te Rouen. Westerhorn, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Wexford, 14 v. Kalmai te Oskarshamn. Westersingel, 14 v. Newport Mon n. Swansea. Zwaantiena, 14 v. Emden te Delfzijl. SLEEPVAART Gele Zee, pass. 14 Anamba eil n. Colombo. Oceaan, 14 200 m. ZO Kingston met tanker. Oostzee, 14 300 m. ZO. Hogkong met een boggie Poolzee, 14 250 m. N.t.O. Mahesechellen met bak en twee sleepboten. Rode Zee, 14 v. Vigo n. Hamburg met ss. Thames, 14 v. Fayal n. Dominicaanse ss ,,Cibao" De beroemde Big Ben in Londen heeft door zijn rasterwerk van steigers weer eens neergekeken op een zvnderling schouwspel toen de hoogbejaarde deelnemers aan de jaarlijkse race voor zeer oude voertuigen, georganiseerd door de Engelse „Royal Automobile Club", sputterend en knallend Westminster Bridge passeerden op weg van Londen naar Brighton.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10