$caldi$ verstopping Levenslang geëist wegens dubbele moord te Doetinchem Agenda voor Haarlem Secretaris Nationale Woningraad wil bouwvak-impasse doorbreken Springende hertebok zal brood met slaapmiddeltje krijgen WEELDE Een Scaldis^poeder...en Uw hoest verdwijnt! Aam. Hij propageert vrij revolutionnaire wijziging in aanpak woningbouw" 1 W0G millioen te weinig gen moeten verhuizen; dat men algemeen opgegeven aan de iiscus Op het ogenblik wandelt hij echter nog in Groenendaal Verdachte trok aan vankelijke bekentenis in VEM ontslagen van rechtsvervolging Waarschuwing aan ouders van Haagse scholieren Dogelijk verkeersongeval Geef de strijd niet op tegen Een jaar gevangenisstraf geëist tegen fabrikant Koningin Juliana onder scheidde tien Duitsers Examens Geen vereniging van Prot. Christelijke partijen Utoyo Rami an op 18 November naar Nederland Twee maanden geëist wegens onder invloed rijden Zaak Omink contra de Staat aangehouden De rechtszaak over het ongeluk Veenestraat WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 In verschillende kringen is ongerustheid ontstaan over het toenemende verschijnsel van de koop-op-afbetaling, die onder aan lokkelijke voorwaarden wordt gepropa geerd en waarmede vele loontrekkenden zich de noodzakelijke, maar ook niet-nood- zakelijke artikelen verschaffen die het leven kunnen veraangenamen. Op rege ringsniveau is deze ongerustheid tot uiting gekomen in een ministeriële adviesvrage, uitgaande van de departementen van Eco nomische Zaken en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, die moet dienen om een eventuele herziening der wettelijke regelin gen verantwoord te doen zijn. Uiteraard is deze ministeriële ongerustheid mede het gevolg van desbetreffende opmerkingen uit de Kamers, terwijl deze opmerkingen op hun beurt weer zijn bevorderd door de waarnemers der praktijk, de mensen die de gevolgen van het afbetalingseuvel uit eigen ervaringen leren kennen in de gezinnen, de sociale werkers van de gemeentelijke dien sten van Sociale Zaken, de particuliere en quêteurs van charitatieve en bijstandsver enigingen, en tenslotte door een deel van het bedrijfsleven zelf, namelijk het deel dat zich principieel verre houdt van het afbe talingssysteem en er een tot uitwassen lei dende concurrentie-methode in ziet. Natuurlijk helpt het afbetalingssysteem, waaronder dan alle vormen van „gemakke lijke betaling" (zoals het verschijnsel dis creet genoemd wordt) velen op bepaalde critieke momenten aan onmisbare artike len. Bij de huidige beweeglijke woning situatie, die sommige gezinnen van een beperkte ruimte plotseling in een „heel huis" doet belanden, nadat zij jarenlang hun inboedel tot het minimale hebben moeten beperken, is het voor velen een ware uitkomst dat zij de noodzakelijke spullen op een gemakkelijke, zij het wat duurdere manier kunnen aanschaffen. Theoretisch zouden deze gezinnen in de tijd van hun gedwongen beperking hebben kunnen sparen voor de verhuizing, doch in de praktijk kost die beperkte ruimte vaak evenveel en soms nog meer dan een nor maal huis. Een verstandig huishoudelijk beleid kan met het afbetalingssysteem een goede op lossing bereiken voor anders onoplosbare vraagstukken van inrichting en meubile ring, zodat de duurdere kostprijs van de op afbetaling gekochte stukken graag voor lief wordt genomen en dan ook opweegt tegen het gemak dat de methode schenkt. Wanneer men dus maatregelen ter be perking van het afbetalingssysteem nood zakelijk vindt, komt dat door de talrijke uitwassen. Het zijn sterke benen die de weelde van een gemakkelijke betaling kunnen dragen en maar al te vaak is er van verstandig beleid in de gezinnen niets te bespeuren. De onverstandigen moeten tegen zichzelf worden beschermd* en dik wijls komt het erop neer dat de kinderen moeten worden beschermd tegen het on verstand hunner ouders. De overweldigende aanbieding van arti kelen zogenaamde moderne behoeften is zeer verleidelijk. Het misverstand dat het gezinsgeluk slechts volmaakt kan zijn wanneer er een televisietoestel, een aantal bromfietsen en een platenwisselaarsinstal- latie in huis zijn, breidt zich blijkbaar uit als een olievlek. De neiging om „op te bie den" tegen de buren en de kennissen en niet achter te blijven als dezen zich te buiten gaan aan allerlei luxueuze aan schaffingen, blijkt moeilijk te weerstaan en de gevolgen blijven niet uit. Het gezins geluk gaat niet zelden aan flarden tenge volge van onverstandige pogingen om dit geluk te bevorderen in louter materiële zin. Het is een feit, dat steeds meer en niet alleen door het bedrijfsleven, doch ook door zuiver charitatieve en ideële in stellingen gespeculeerd wordt op de ma teriële bezitsmanie der massa en dat het zich wentelen in oppervlakkige genoegens van.comfort en amusement wordt aange prezen als het hoogst bereikbare op deze wereld. Hoeveel loterijen, op touw gezet voor ideële of liefdadige doeleinden, brengen hun loten aan de man door een onweer staanbare verlokking met scooters, brom fietsen, wasmachines en zelfs auto's als prijzen te organiseren, die juist door hun sluwe verleidingskracht de zucht naar het bezit van al deze moderne zegeningen opstuwen? Dat dit kwaad niet te stuiten is en dat de industrie het juist als een onmisbaar mid del beschouwt om haar producten kwijt te raken, signaleert de bedroevende vicieuze cirkel onzer vermaterialiseerde maatschap pij, die zich steeds dieper ingraaft in een chaos van oorzaak en gevolg. Het is een cirkelgang die economische rampen op roept, zoals in het verleden vaak genoeg gebleken is, doch die tegelijk in ideëel op zicht onrustbarende perspectieven opent. Onlangs hebben de directeuren van een aantal middelbare scholen te 's Gravenhage in een circulaire aan de ouders der leerlin gen gewezen op het gevaar van bepaalde door scholieren georganiseerde feestjes. Thans hebben ook de hoofden van de open bare ulo-scholen te 's Gravenhage zich in een soortgelijke circulaire gericht tot de ouders. De circulaire is ondertekend door de hoofden van veertien ulo-scholen. t De heer H. S. uit Maarssen, die per rij wiel over het rijwielpad van de Parallel weg te Bergen op Zoom reed, is aangereden door een vrachtauto. Zwaar gewond werd het slachtoffer per ambulance-auto naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. ADVERTENTIE WETTIG MERK Scaldis rode Hoestpoeders nemen de prikkel van de hoest v»eg. Scaldis 'poe ders tegen griep of influ enza helpen snel en radi caal. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. De secretaris van de Nationale Woning raad, de lieer W. Scheerens, heeft tijdens een Dinsdagavond in restaurant Brink - mann in Haarlem gehouden bijeenkomst Sprekend over de actuele vraagstuk ken met betrekking tot de volkshuisves ting, merkte hij onder meer op, dat de laatste tijd in de bouwwereld de aandacht van de federatie van Haarlemse woning- grotendeels wordt gewijd aan het verhogen bouwverenigingen de suggestie gedaan om te komen tot een samenbundeling van op drachtgevers voor woningwetbouw. die zich ten doel moeten stellen in een tijdsbestek van bijvoorbeeld vijf jaren woningen te bouwen volgens een keuze uit een aantal op hoog peil staande standaardplattegron den van de studiegroep Efficiënte Woning bouw. Deze bundeling van opdrachtgevers zou dienen samen te werken met een aantal in de woningbouw ervaren architecten, die bij het uitwerken van hun plannen rekening zouden moeten houden met de toepassing van gestandaardiseerde onderdelen zoals kasten, trappen, keukens, leidingen en hang- en sluitwerk. Deze onderdelen zou den moeten worden betrokken van een aantal bedrijven, die zich er toe verbinden, deze onderdelen volgens een standaardmo del te vervaardigen, opdat aannemers, uit voerders en opzichters na de voltooiing van een bouwproject elders niet zullen worden geconfronteerd met een volslagen andere „technische taal". Een beperkt aantal in de woningbouw ervaren aannemers zou deze plannen volgens uniforme begrotingen moeten uitwerken. De heer Scheerens, die dit voorstel deed „om de ellenlange discus sies in de bouwwereld eindelijk eens om te zetten in daden" gaf de verzekering, dat men bij uitvoering van dit plan niet be vreesd hoeft te zijn voor al te grote een vormigheid in de woningbouw. Er blijft immers een veelvoud van varianten be staan zowel op het stedebouwkundige plan als in de gevelarchitectuur. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Lëverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten. oververmoeidheid of gel rek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. VraaT naar CARTERS LEVERPILLETJ ES - f 1.20 per flacon. van de productiviteit, aan het aantal wo ningen dus. Daarbij doet zich het geval voor, dat men het algehele woningpeil uit het oog dreigt te verliezen. Zou het wel vaartspeil in Nederland de komende jaren sterk stijgen, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat over een jaar of twintig zij, die dan een huis zoeken, geen genoegen meer zullen nemen met de huizen, die thans worden gebouwd, wegens hun te ge ringe geriefelijkheid, terwijl men toch wel mag aannemen, dat die huizen over twintig jaar zeker nog hard nodig zullen zijn. Men zal daarom, aldus de heer Scheerens, moe ten streven naar een kwaliteitsverbetering, naar huizen zonder tocht, zonder scheuren de muren en met ramen met dubbele be glazing, om maar een paar voorbeelden te noemen. Er zal in het algemeen moeten worden gestreefd naar de erkenning, dat in het kader van de woningwetbouw een iets betere bouwkwaliteit moet worden be reikt. Tc schematisch De woningcontingentering brengt in de practijk vele moeilijkheden met zich mee, aldus de spreker. Het komt niet zelden voor, dat in een gewest prachtige bouw mogelijkheden ongebruikt moeten worden gelaten, omdat het contingent daar is uit geput. De continuïteit in de bouw ver dwijnt zodoende, want de aannemers zijn gedwongen om met hun arbeidspotentieel te verhuizen naar een gebied, waar op dat ogenblik nog wel gebouwd kan worden. De spreker is van mening, dat de toepas sing van het contingenteringsstelsel in het algemeen te schematisch wordt toegepast. Het leek hem daarom nuttig, om aan ge meentebesturen van belangrijke plaatsen (en dit belangrijk ruim genomen) een contingent voor de totale bouwbedrijvig- heid in die gemeente toe te wijzen, welk contingent dan door het gemeentebestuur kan worden verdeeld over alle bouwonder delen. Bij toepassing van dit systeem zou de woningbouw er wel bij varen. Wat systeembouw betreft, is de heer Scheerens van mening, dat gemechaniseer de bouw onvermijdelijk zal zijn. Er bestaan thans in Nederland een paar systemen, waarvan de resultaten niet onder doen voor die, welke worden bereikt in de tra ditionele bouw en bij een juiste aanpak kan stellig productiviteitswinst worden behaald. De toestand in de volkshuisvesting over ziende kwam de spreker tot de volgende conclusies: dat er in het bouwvak een ge brek aan continuïteit heerst, waardoor aan- rr\ «i|* i nemers en arbeiders telkens noodgedwon- heeft te kampen met een onderbezetting Een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming luidde de eis, die de officier van justitie bij de recht bank te Almelo uitsprak tegen de 56-jange fabrikant H. H. J. H. J. te Almelo, die voor de vennootschapsbelasting meer dan twee millioen gulden te weinig aan inkomsten zou hebben opgegeven. Deze frauduleuze aangiften zouden hebben gelopen over de jaren 1949, 1951 en 1953. Bij het verhoor van de verdachte gaf de ze toe dat hij er een speciale boekhouding voor de belasting op na hield. In deze boek houding stonden lagere bedrijfsvoorraden dan er in werkelijkheid waren. Op deze wijze drukte hij het winstcijfer van de on derneming, een naamloze vennootschap, waarvan hij de enige aandeelhouder was. Een rijksaccountant verklaarde als getui ge dat een dergelijke fraude op den duur wel uitkomt, maar dat het rijk er in ieder geval grote schade door ondervindt. In zijn requisitoir zei de officier van justi tie, dat naar zijn mening een belastingont duiking van een dergelijke omvang in het na-oorlogse Nederland niet is voorgekomen. Hij wilde wel aannemen, dat de verdachte er geen persoonlijke voordelen door heeft genoten, maar was van oordeel, dat de ver dachte zijn bedrijf moderniseerde met geld, dat in feite de staat toebehoorde. De verdediger, mr. G. de Kempenaar, die tevens commissaris van de n.v. is, zette uiteen dat toen de verdachte na de oorlog zijn oom en tante opvolgde in het aandelen bezit van de n.v., het vermogen van het be drijf voor een deel geeonfisceerd en voor een deel in het buitenland was. De ver dachte heeft daardoor steeds geleefd onder het schrikbeeld van een gebrek aan liqui diteit. Zijn onregelmatigheden heeft hij ge pleegd met het doel steeds een bedrag voor het behoud van liquiditeit beschik baar te houden. Hij bestreed, dat het be drijf zou zijn gemoderniseerd met gelden, die het rijk onthouden waren. In de afge lopen jaren werden vijf millioen gulden in het bedrijf geïnvesteerd. De verdediger achtte de onmiddellijke inhechtenisneming overbodig, onder meer omdat zijn cliënt na het ontdekken van de fraude nog een reis naar Afrika had ge maakt met goedvinden van de fiscale auto riteiten. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest deelde de president mee, dat het verzoek van de officier tot onmiddellijke inhechtenisneming werd ingewilligd. Op 29 November zal de rechtbank uit spraak doen. wat betreft de arbeidskrachten; dat naar schatting per jaar ongeveer achtduizend geschoolde arbeiders het bouwvak verla ten; dat het merendeel van de bouwvak arbeiders op gevorderde leeftijd is en dat de jongeren zich blijkbaar weinig tot het vak aangetrokken voelen; dat de aanvoer van materialen, met name van bakstenen, te wensen laat en dat het bouwtempo te traag is, waardoor vele millioenen guldens verloren gaan. In een poging om hierin enigszins ver betering te brengen, heeft de heer Schee rens zijn voorstel te berde gebracht, dat hij betitelde als een „vrij revolutionnaire wijziging in de aanpak van de woning bouw". Voor hulpactie na de rampvloed Koningin Juliana heeft tien Duitsers on derscheiden wegens hun verdiensten voor de organisatie van de Duitse hulpactie bij de Nederlandse overstromingsramp in 1953. Met het grootkruis der orde is onderschei den de West-Duitse minister van Economi sche Zaken, professor dr. Ludwig Erhard. Tot grootofficier der orde is benoemd de president van het Duitse Rode Kruis, dr. H. Weitz. Commandeur der orde van Oranje Nas sau zijn geworden de vroegere consul-ge neraal der landenafdeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, thans gezant in Addis-Abeba, dr. H. Bidder; de presi dent van het Duitse Charitasverband, pre laat Al. Eckert in Freiburg en de president directeur van de Nordsee-Werke in Emb- den, J. A. Pabelick. Tot officier in de orde van Oranje-Nas- Groningen. Candadaatsexamen Sociale Aardrijkskunde: J. J. Romkes, Oosterlit- tens. Doctoraal examen Wis- en Natuur kunde (scheikunde): H. Bootsma, Hoogeveen. Doctoraal examen Economische Weten schappen: I. E. G. van der Boor, Groningen; A. Bosman, Den Haag; H. C. Plomp, Bles- ddjke (Fr.). Nijmegen. Candddaatsexamen Psycholo gie: mej. M. A. Lombaers, Nijmegen; F. P. M. Schuurmans, Oss; Th. G. A. Verhoeven, Balgoy. Candidaatsexamen Wijsbegeerte: A. Th. van Acker, (cum laude), St. Jansteen. Bespreking tussen A.R. en C.V.P. Naar de A.R. Partij mededeelt, is er op verzoek van de Christelijke Volks Partij een bijeenkomst geweest van een drietal vertegenwoordigers van deze party en een zelfde aantal van de A.R. party. Een twee tal onderwerpen werd door de C.V.P. ter sprake gebracht: de noodzakelijkheid van een vereniging van de Protestants-Christe lijke partijen, waarvoor naar het oordeel van de C.V.P. ook van de zyde van de A.R. partij te weinig ernstige pogingen worden aangewend, en vervolgens de nood zakelijkheid van het varen van een andere koers in de practische politiek dan tot heden door de A. R. partij en de C.H.U. is gevolgd, teneinde tot die vereniging te ge raken. Van A.R.-zijde werd gezegd, dat de Anti- Revolutionnaire Partij in de huidige om standigheden niet meer kan doen dan zij gedaan heeft om de samenwerking met de Christelijk Historische Unie te bevorderen, en dat tegen de door haar gevolgde poli tieke koers moeilijk bezwaren kunnen worden ingebracht van een aard, welke de vorming van een nieuwe politieke partij aannemelijk zou moeten kunnen maken. Nadat in een tweetal conferenties uitvoe rig over deze onderwerpen was gehandeld, moest worden geconstateerd, dat er geen overeenstemming was bereikt. Van A.R.- zijde is aan het einde van de tweede confe rentie aan de vertegenwoordigers van de C.V.P. verzocht het besprokene nog eens ernstig te overwegen. Mocht men daarbij tot de conclusie komen, dat een derde be spreking wenselijk was, dan verklaarden de A.R.-vertegenwoordigers zich daartoe bij voorbaat bereid. Het bestuur van de Christelijke Volks Partij heeft later schrif telijk medegedeeld, dat het wellicht nog vóór de verkiezingen van 1956 van de be reidverklaring gaarne gebruik zal maken, maar dat er zijns inziens „op dit moment" voor een voortzetting van de bespreking weinig reden is. De springende hertebok, die door velen Jodocus genoemd wordt, is bijna op zijn basis teruggekeerd. In de nacht van Maan dag op Dinsdag omstreeks twee uur wan delde de zesender Groenendaal binnen en de heer Walet, de opzichter van de herte kamp, is er reeds op uit geweest om het hert over te halen nu toch eindelijk eens de bezwaren tegen de hertekamp opzij te zetten. Dat lukte echter niet al te best. Het hert liet zich rustig in de richting van een vangnet drijven, maar verdween op enkele meters van dit net met een paar forse sprongen in het struikgewas. Men berustte daar Dinsdag maar in en men wachtte met niet gering optimisme af of het hert uit zichzelf misschien weer over het hek bij de hertekamp zou springen. Dat gebeurde echter niet en vandaag is men er opnieuw op uitgetrokken om de kennismaking met de bok voort te zetten. Het personeel van de hartekamp benaderde het beest tot op ongeveer vier meter en voerde hem stukjes brood, hetgeen door Jodocus bijzonder op prijs werd gesteld. En op dat moment rees het plan om het hert op een andere wijze weer thuis te brengen. Men vroeg het advies van een dierenarts en die raadde de „jagers" aan om een slaapmiddeltje door het brood te mengen, zodat Jodocus na het nuttigen van dit voedsel in een lichte sluimer zal vallen. Voor de oppassers zal het dan niet zo'n bar lastig karwei meer zijn om de zesender naar de nachthokken in de hertekamp te dragen. Overigens zal dit natuurlijk niet zo'n bijster glorieuse intocht voor de herte bok zijn, maar ondanks het feit, dat men Jodocus best een pretje gunt is men er nu toch van overtuigd dat het lang genoeg geduurd heeft. Lang zal het leed voor het hert dan ech- gedaan. ter niet meer duren, want wanneer hij ont waakt zal zijn, zal hij ongetwijfeld bewon derend nagekeken door de reeën, door de hertekamp wandelen. Overigens zal de zesender belangstelling genoeg hebben, want vele, dagbladlezers, die de omzwer vingen van de bok op de voet gevolgd heb ben zullen Jodocus nu wel eens met eigen ogen willen bekijken. Men moet dus nog even geduld hebben en uit voorzorg zijn er opnieuw waarschu wingsborden op de Herenweg geplaatst. Men weet namelijk nooit zeker of het hert nog andere plannen onder het gewei heeft. De nieuwe ambassadeur van Indonesië in Nederland, mr. Utoyo Ramlan, zal 18 No vember naar Den Haag vertrekken, aldus heeft PIA in kringen van het paleis ver nomen. Woensdagochtend werd hij door presi dent Soekarno in afscheidsaudiëntie ont vangen. PIA verneemt voorts, dat Soekar no Maandag de geloofsbrieven van Utoyo Ramlan heeft getekend. Twee maanden gevangenisstraf met ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank geëist tegen L. S. uit Stompetoren, die in de avond van 13 September onder invloed' van ster ke drank op de Kennemer Singel te Alk maar als bestuurder van een auto een an dere auto had aangereden. De verdediger mr. H. Scholten pleitte clementie. De uitspraak wordt over veertien dagen De plaatsvervangende president van Brazilië, Nereu Ramos (rechts), gefotografeerd kort na zijn eedsaflegging. Links de minister van oorlog, generaal Henrique Teixere Lott, die tijdens de staatsgreep het bevel over het leger voerde en in het midden de minister voor luchtvaart Alves Secco. Volgens de eerste verklaring bekende hij, nadat een door hem opgegeven alibi on houdbaar was gebleken, op 19 Januari per trein naar Arnhem te zijn gereisd en van daar per fiets naar Doetinchem. Hij zei toen aan zijn oom f 1000,te leen te hebben willen vragen en deze zou hem te kennen hebben gegeven, dit de volgende dag te willen bespreken. Hij sliep die nacht op een bed in de kamer van zijn oom. Deze zou hem aldus deze eerste verklaring „op oneerbare wijze hebben willen benade ren". Hij verwijderde zich en toen hij terug kwam, stond zijn oom hem op te wachten, gewapend met een jachtmes. Na een wor steling zou hij de oom hebben ontwapend en daarna met messteken van het leven hebben beroofd. De huishoudster, die op het tumult van de vechtpartij was afge komen, zei hij naar haar kamer te hebben gedreven. Daar wilde hij haar met stom pen het zwijgen opleggen, doch daar dit niet hielp, gebruikte hij ook tegen de oude vrouw het mes, aldus de verklaring. Het mes en de bebloede kleding had hij, vol gens zijn zeggen, op de terugweg per fiets naar Arnhem bij Doesburg in de IJsel ge gooid. Hij bekende toen ook, f 250,uit een geldkistje te hebben gestolen. Met een gedeelte daarvan betaalde hij achterstal lige kamerhuurschuld. Drie politiemannen en de rechter-com- missaris bevestigden, dat B. deze verkla ring had afgelegd. De verdachte zei echter, sau zijn benoemd de president van het Ge- dat men hem gedwongen had een derge- De Arnhemse rechtbank heeft Dinsdag de zaak behandeld tegen de 37-jarige Haagse werkloze archivaris B. B., die er van wordt beschuldigd op 19 Januari zijn 67-jarige oom G. B. en diens 66-jarige huishoudster, mej. H. H. R., te Doetinchem van het leven te hebben beroofd. De officier van Justitie achtte het noodzakelijk, dat de verdachte voor goed uit de maatschappij wordt verwijderd en requireerde levenslange gevange nisstraf. De verdachte had aanvankelijk bekend de dubbele moord te hebben gepleegd, maar later trok hij deze bekentenis in. Hij beweerde toen, dat op 19 Januari een zekere Joop bij zijn oom op bezoek was geweest. Het onderzoek wees echter uit dat deze Joop wegens chantage veroordeeld was en op 19 Januari in de gevangenis zat. De verdachte trok daarop ook deze verklaring in en beweerde niet in Doetinchem geweest te zijn, hoewel hij aanvankelijk had toegegeven, dat hij zijn oom had bezocht om geld te leen te vragen. De officier van justitie wilde de aan vankelijke bekentenis van de verdachte als buitenrechtelijke verklaring voor het wet tig bewijs hanteren. De officier memoreer de, dat zes mensen in Doetinchem iemand de weg hebben gewezen naar de Rek- hemseweg, waar de heer B. woonde. Met voorbedachten rade heeft de verdachte de beide mensen van het leven beroofd. De opzet moet zijn geweest geld te krijgen, wat aannemelijk was, gezien zijn berooide toestand. samtverband Deutscher Zeitungsverleger, de heer E. Gross in Bielefeld, de hoofdre dacteur van de Kölnische Zeitung, dr. R. Heinen in Keulen, de leider van het Cen traal Bureau van het Hilfswerk der Evan gelische Kirche in Deutschland, ds. dr. H. Krimm in Stuttgart, en de Oberkreisdirek- tor van de graafschap Bentheim, dr. E. Ma- wick in Nordhorn. Ridder in de genoemde orde is geworden de plaatsvervangende leider van het Was ser- und Schaftfahrsamt in Wezell regie- rungsbaurat ing. A. Meyer. De Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, heeft de ereteke nen, verbonden aan onderscheidingen, Dinsdag tijdens een lunch te zijnen huize uitgereikt. lijke verklaring af te leggen. Bij een later verhoor kwamen evenwel tal van bijzon derheden aan het licht, die alleen de ver dachte had kunnen weten. De hospita van de verdachte, mevrouw D. S. uit Den Haag, verklaarde dat de ver dachte vijf jaar bij haar woonde. In Januari bïeef hij met de betaling van zijn kamerhuur achter. Hij had altijd op tijd betaald hoewel hij sedert Augustus 1954 werkloos was. Op 20 Januari had hij hon derd gulden achterstallige huur betaald. In een kast ontdekte zij die dag een half gewassen pantalon, hetgeen haar verwon derde, omdat haar commensaal nooit zelf waste. Op 19 Januari had zij ook haar broodmes gemist. De volgende dag lag het mes echter weer in de keukenkast. Als aanvullend bewijs op de buiten rechtelijke bekentenis noemde de officier enige feiten, welke moesten aantonen, dat verdachte in de woning is geweest. Op zijn tas, die op zijn kamer in Den Haag werd gevonden, bevonden zich bloedspatten. De hospita van de verdachte miste op de dag van de moord haar broodmes. „Dit is een bijzonder zware misdadiger", aldus de officier. Volgens psychiaters is hij in geringe mate verminderd toerekenings vatbaar. De officier achtte het nodig dat de verdachte voor goed uit de maatschap pij wordt verwijderd. De verdediger, mr. C. Winters uit Arn hem, betoogde dat er verscheidene twijfel- punten in de buitenrechtelijke bekentenis zijn. Vingerafdrukken van de verdachte zijn in het huis niet gevonden. Van de zes mensen, die hij naar de weg zou hebben gevraagd, herkent niemand hem positief. Het zou een domheid geweest zijn, aan niet minder dan zes mensen de weg te vragen naar het huis, waar men iemand vermoor den wil en het mes te stelen van een huisvrouw, die als nauwgezet bekend staat en die het mes tweemaal per dag nodig heeft. Mr. Winters vroeg tenslotte terug verwijzing van de zaak naar de instructie. Op 29 November zal de rechtbank uit spraak doen. Het arrest in de zaak van leden van het voormalige KNIU, verenigd in de stichting OMINK, contra de staat, is voorlopig aan gehouden tot 30 November. In deze zaak, waarin de voormalige KNIL- militairen hun militaire inkomsten opeisen over het tijdvak van de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands-Indië, zijn 21 21 September voor het gerechtshof in Den Haag de pleidooien gehouden. De zaak tegen de 22-jarige behanger A. L. uit Rotterdam, die op Zaterdagavond 24 September het zeer ernstige verkeersonge val in de Veenestraat in Den Haag heeft veroorzaakt, zal vermoedelijk niet dit jaar door de rechtbank in behandeling kunnen worden genomen. Het gerechtelijk voor onderzoek is te omvangrijk om in korte tijd afgehandeld te kunnen worden. Het zal waarschijnlijk Januari 1956 wor den voordat de behanger terecht zal staan. Over hem zal een psychiatrisch rapport worden uitgebracht, hetgeen ook veel tijd vergt. De substituut-officier bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. J. H. Kempen, beraadt zich er thans nog over wat L. tenlaste zal worden gelegd. Of dit doodslag zal zijn kon hij nog niet mededelen. Vanmorgen heeft het Amsterdamse Ge rechtshof uitspraak gedaan inzake de strafvordering tegen de directeur van de IJmuidense rederij de VEM en enige schippers van trawlers wegens overtreding van het maaswijdtebesluit. Zij werden van rechtsvervolging ont slagen. Enige tijd geleden had de economische politierechter te Haarlem geldboetes opge legd, waarvan de verdachten in hoger be roep gingen. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bij het Amsterdamse Hof bevestiging van de vonnissen. WOENSDAG 16 NOVEMBER Luxor: „French Can Can", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Geen moment zonder stu dent", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chan tage", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, A.B.C.-cabaret „De kat van huis" met Corry Vonk en Wim Kan. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia", 8 uur. Frans Halsmuseum: Volkuniver siteit, voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus: „5 eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". DONDERDAG 17 NOVEMBER Luxor „French Can Can", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Geen moment zonder stu dent", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Plotseling zeven doch ters", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Va dertje Langbeen", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chantage", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw H.J.M.V., Lange Margarethastraat: 20 uur, Ned. Ver. voor Sex. Herv. Spreker: Jac L. Griep. Sionskerk, Eksterstraat: 20 uur, Coos van Hoboken draagt voor „Job".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5