De Java-Pacific lijn voorzag in grote behoefte Agenda voor Velsen Yelsen Noordse middenstanders achten zich stiefkinderen van gemeente Kennemer Bedelvermoeid Lantaarn Piekeren op wielen In wereldoorlog I: één schip gestrand Old Clothes New GE6R. VAN BUGNUM ZN Voetbalsters gaan handballen WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DRY CLEANING ONLY Fotocopieën oS s Lichtdrukken Klein offset druk z n 5' r Stencil- en Typewerk Technische Reproducties SOLEX SERVICE STATION SOLEX POPULAIR 333.— SOLEX DE LUXE 399.50 RUILMOTOREN R.A.P. de snelbrommer Telefoon 5701 N. Gina morgenavond in Thalia Tweedaagse bazar van oud-katholieke vrouwen verenigingen Besluit van „Full-Speed" Naamgenoten tegen elkaar op het laken Proefvaart nieuwe trawler WINKELGALERIJ BLEEF UIT „Dan maar bü Beverwijk voegen" zeggen de voormannen Protest naar B en W „Kijk Uit" versloeg „De Uil" met met overtuigende cijfers De kleine vloot van de Java'-China-Japanlijn, die in 1903 drie schepen telde, is het begin geweest van een grote scheepvaartmaatschappij, die haar arbeidsveld heeft in de Indische wateren. Bekijken we het schepenbezit aan het eind van het jaar 1925 dan tellen we een vloot van 14 stuks met als grootste de in 1922 gebouwde, 10836 reg. ton bruto metende „Tjibesar". De laatste nieuwe was toen de 7089 ton metende „Tji- saroea", bouwjaar 1925. Na de eerste wereldoorlog verkeerde de Java-China-Japan Lijn in ae bevoorrechte positie geen enkel schip door oorlogsomstandigheden te heb ben verloren. Wel moest er één worden afgevoerd, maar dat geschiedde als gevolg van een stranding: de „Tjimahi", welke ramp zich voltrok op 14 Mei 1915. Bovendien moest de maatschappij in Maart 1918 vier schepen afstaan aan Engeland en de Ver enigde Staten vanwege requisitie der Nederlandse vloot door deze landen. De sche pen werden na de oorlog weer teruggegeven. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 s.s. Tjikarangde twintigjarige. De tonnage kon zelfs gedurende de eerste wereldoorlog worden uitgebreid, waarvoor een goede reden bestond. In 1915 was na melijk een nieuwe verbinding tot stand ge komen, die het arbeidsveld van de Java- China-Japan Lijn aanmerkelijk vergrootte en geregeld op twee extra schepen van de maatschappij beslag legde: de verbinding met de Verenigde Staten van Amerika. Daarmee was een oud plan tot verwezenlij king gekomen. Wat in 1915 tot stand kwam was echter niet een verlenging van de J.C.J.L. zonder meer. De lijn, die de naam Java-Pacific Lijn ontving, werd door de Stoomvaart Maatschappen Nederland, de Rotterdamse Lloyd en de J.C.J.L. gezamen lijk geëxploiteerd. Java-Pacific Lijn Er waren tegenslagen maar er bestond voldoende aanleiding de plannen door te zetten en op 15 December 1915 werd de Java-Pacific Lijn geopend. De Java-China- Japan Lijn, die het beheer over de nieuwe lijn voerde, stelde haar twee grootste sche pen beschikbaar, de „Tjikembang" en de „Tjisondari". De vaarroute was zodanig ge kozen, dat van Batavia langs Semarang, Soerabaia en Makassar gevaren werd naar San Francisco via Manilla, Hongkong en Japan. Op de terugreis werd hetzelfde tra ject gevolgd. De nieuwe lijn bleek een succes en toen de oorlog ten einde was vroeg men zich af of het aantal beschikbare schepen wel vol doende was. De raad van bestuur beant woordde deze vraag op het einde van 1918 ontkennend. Speciaal voor de Pacificvaart was een zodanige uitbreiding van de ton nage nodig, dat in totaal vier schepen be schikbaar zouden zijn voor de J.P.L. De Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam ontving daarom de opdracht tot de bouw van twee schepen, die „Tjika rang" en „Tjikalong" zouden heten. Tenge volge van arbeidsmoeilijkheden en van ge brekkige toevoer van materiaal vorderde de bouw van de „Tjikarang" langzaam. De bouw van het andere schip, waarvan de naam inmiddels in „Tjisaroea" was veran derd, werd enige tijd opgeschort. Tjikarang De „Tjikarang" werd in 1922 afgeleverd en de hierbij opgenomen foto werd vlak na de overdracht gemaakt. Het schip mat 9505 reg.ton bruto, 6064 netto en 11595 ton draagvermogen. De bunkercapaciteit be droeg 1228 ton. De lengte heeft 147,36 m. bedragen, de breedte 18,39 m. en de diepte 1.1,36 m. De voortstuwing geschiedde door een 3 cyl. triple expansie machine, fabri kaat Werkspoor, met een vermogen van 5000 pk. Met 3 dekken had de „Tjikarang" accommodatie voor 12 passagiers. ADVERTENTIE Telefoon K2510 - 4189 <f 2.<S 3 v> n 2 <t> 25 D r* 1 Zt 1 O su i r. O co -• -r -1 2. S a a WOENSDAG 16 NOVEMBER IJ MUIDEN Thalia, 20 uur, „Paniek in Gibraltar". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. ABVA, 20 uur, Cultureel Gebouw, ver gadering Rijkswaterstaatpersoneel. Ziekenfondsen „Velsen en omstreken" en „IJmuiden", 20 uur, Rex, feestavond met medewerking van Cees de Lange. DONDERDAG 17 NOVEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Liefde als koopwaar". I.v.A.O., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, lezing „Schilderijen zien". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder R. Verbeek. Tegelijk met de „Tjikandi" werd de „Tji karang" in Maart 1942 op de rede van Soe rabaia op last van de marine-autoriteiten tot zinken gebracht, zodat de „Tjikarang" precies de leeftijd van 20 jaar heeft bereikt. De naam van de maatschappij heeft in middels een verandering ondergaan. In ver band met de inbreng van de buitenlandse lijndiensten der N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij in de Java-China-Ja- pan Lijn N.V. werd de naam van de in 1902 opgerichte Java-China-Japan Lijn op 2 September 1947 veranderd in Java-China- Paketvaartlijnen N.V. met het praedicaat „Koninklijke". In het buitenland voert de K.J.C.P.L. de handelsnaam „Royal Inter- ocean Lines" met'een vloot van 24 schepen' (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Meervlietstraat 69 Velsen voor IJmuiden en omg. inclusief montage 1 62.50 Onderdelen voor alle modellen 2 versnellingen /1Ten K.M.tellerOl/.DU Wij geven U vrijblijvend alle inlichtingen. Betaling in overleg De tot de schoonste vrouw ter wereld gebombardeerde Gina Lollobrigida, die zich in haar gewesten het koosnaampje „Lollo" moet laten aanleunen, verschijnt Donder dagavond in al haar pracht op het witte doek van „Thalia", waar in een speciale voorstelling „La marchande d'amour" (Liefde als koopwaar) wordt gedraaid. Mario Soldati regisseerde dit verhaaltje van een professorsvrouwtje dat nogal driftig is aangelegd en een vriendin met een mes belaagt. De oorzaak dezer uitbarsting vormt het thema van de geschiedenis, zo- 'dat Gina in de complexen en de psycholo gie verzeilt waar zij zich kennelijk minder goed thuisvoelt dan in de liefde, die zulk een groot deel van haar leventje vulde. De steekpartij blijkt te vergeven te zijn, hetgeen ietwat wonderlijk uit de historie voortvloeit en de professor wil het haar ook wel vergeven, zodat aan het eind alles koek en ei is. Het enige, wat met recht en reden van deze rolprent te zeggen is. is dat Gina móói is. De Oud-Katholieke Vrouwenverenigingen „Samenwerking", „Sursum Corda" en „On der Ons", die samenwerken onder de toe passelijke parochienaam „St. Engelmundus" gaan haar jaarlijkse tweedaagse bazar hou den in het Oud-Katholiek Verenigingsge bouw, dat voor deze gelegenheid Vrijdag en Zaterdag wordt verbouwd in een zeer attractieve verkoopruimte. In deze bazar zullen vele mooie en nut tige zaken, waaronder prachtige hand-, borduur- en breiwerken, juist nu het tegen Sint Nicolaas loopt, hun weg naar de be zoeksters wel vinden. De baten zijn be stemd voor de Oud-Katholieke kerk. Er zijn bovendien aardige attracties voor de jeugd en speciaal in de avonduren wor den ook de heren verwacht om bij het rad van avontuur hun geluk te beproeven. De bazar, die Vrijdagmiddag om 3 uur door pastoor C. F. Nieuwenhuyzen wordt geopend, is die dag tot 's avonds 11 uur voor belangstellenden opengesteld. Om de dames gelegenheid te geven rustig haar keuze te kunnen bepalen is de bazar Zaterdagmorgen bovendien#, van 10 tot 12 uur opengesteld en van 's middags 3 uur af tot de sluiting om 11 uur 's avonds: de dames rekenen uiteraard op veel bezoek. „Zeemeeuwen" blijft voetballen De Velsense damesvoetbalvereniging „Full Speed" heeft besloten om naast de voetbal- ook een handbalvereniging op te richten. Daar het voetballen geheel stil ligt als gevolg van het verbod van de KNVB om damesvoetballen toe te staan op de velden van de bij de bond aangesloten verenigin gen en daar bovendien door alleen trainen de animo er bij de dames-voetballers niet inblijft, heeft het bestuur van „Full Speed" tot deze voorlopige ommezwaai besloten. De vereniging zal zich aansluiten bij het Nederlands Handbalverbond. Van de IJmuidense dames-voetbalvereni ging „De Zeemeeuwen" vernemen we, dat deze vereniging gewoon doorzet en blijft voetballen. Twee weken geleden heeft men nog een wedstrijd gespeeld. Op het gemeen tesportpark kan door de elftallen van de damesvoetbalverenigingen worden ge speeld; moeilijker ligt het wanneer velden (zoals in de meeste gemeenten) eigendom zijn van een bij de KNVB aangesloten ver eniging of door de gemeente aan een derge lijke vereniging zijn verhuurd. Om de Lamersbeker De strijd om de Lamersbeker. georgani seerd door de Beverwijkse biljartvereni ging „Excelsior" is voortgezet met een wed strijd tussen „Excelsior" en de Uitgeester vereniging van de zelfde naam. Laatstge noemde vereniging leed een 64 nederlaag. De gedétailleerde uitslagen waren: C. Öoyevaar (B.) 88 68 29 8 2.34 0 F. Vos (U.) 66 66 29 9 2.27 2 J. v. Urk 44 43 23 6 1.86 0 J. Verduin 41 41 23 12 1.78 2 L. Wilkes 231 231 22 76 10.50 0 N. Tuyn 258 234 22 45 10.63 2 J. Wisker 51 51 28 6 1.82 2 H. Meyer 49 31 23 5 1.10 0 C. Vessies 107 107 35 15 3.05 2 W. Balvers 128 119 35 16 3.40 0 De trawler „Albertha Hendrika", ge bouwd op de scheepswerf „De Dageraad" v/h N.V. Wed. D. Boot te Woubrugge, voor rekening van de N.V. Visserijmaatschappij „Kennemerland" te Katwijk, zal op Maan dag 21 November naar Rotterdam ver trekken om de gebruikelijke proeven te ondergaan. Vanuit Vlaardingen vertrekt het vaartuig op Dinsdag 22 November voor de officiële proefvaart op de Noordzee. De gebruikelijke overdracht geschiedt ter hoogte van Katwijk, waarna het schip als de KW 81 ligplaats zal kiezen in de vissers haven van IJmuiden. De leden van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog", die gisteravond in de zaal aan de Van Diepenstraat vergaderden, waren niets te spreken over de tot nog toe ge voerde gemeentepolitiek inzake de winkelbouw in Velsen-Noord. Dit werd in het geheel niet onder stoelen of banken gestoken, maar onomwonden geuit door de heren E. Sanders en P. Langkemper, die beiden herinnerden aan de „berooie terugkomst" in Velsen-Noord na de oorlog. De plannen, die toen gemaakt werden zijn nooit ver wezenlijkt en zelfs wordt het naar de mening der heren momenteel door het gemeentebestuur in de hand gewerkt dat er gedecentraliseerd wordt gebouwd, ter wijl het grootste bezwaar was dat er van de gemeente uit nog nooit contact met de middenstand in Velsen-Noord was opgenomen over de zo zeer gewenste en voorge stelde winkelgalerij. Het was de leden bekend, dat het Velsen- Noordse isolement mede een gevolg is van de geografische situatie, maar men was het met de gevoerde gemeentepolitiek niette min volstrekt niet eens, dat de grote be drijven steeds maar grond toegewezen kregen en dat daardoor wel de huizenbouw werd aangepakt, maar niet de winkels, die daar toch bij horen. Een grief is hier ook, dat de voor de gemeente werkende supervisor weinig ver- Renen en hoofden Enige vierbenige spring in het veldjes hebben op het veldje dat straks Velsens eer ste buitenmanège moet wor den ge voelt wel, bezijden de Heerenduinen en achter de zo nobel herrezen boerderij van „Grapendaal" rondge sprongen: de paarden van ba rones van Heekeren hebben daar reeds gedraafd en ge sprongen teneinde de houd baarheid der in gemeentelijk bezit overgegane graszoden te beproeven. Dat wordt daar een fraaie springpartij op den duur, vrinden, want als het gaat zo als het Zondag ging, zullen de paardenminnaren uit heel West-Europa naar het Velsen se duin optrekken, om jui chend de linkervoet in de stijgbeugel te planten en met een forse zwaai het lenige lichaam op het paardevlees te deponeren. Maar dan moet er een ge ring detail aan de toeschou wers worden ingeprent, wan neer zij daar langs het kantje de nobelste aller zoogdieren (op u en mij na) staan te aan schouwen, namelijk, dat een paard nimmer poten noch een kop bezit, maar altoos benen en een hoofd. Vandaar ook het schone lied over het paar- dehoofdstel. Bij het proefdraven der paardebenen, jongstleden Zon dag, geviel het namelijk, dat een mokkende, want niet- paardrijdende toeschouwer het verwijt afvuurde jegens een vrolijke, want wel paard rijdende collega, dat hij het een grof schandaal achtte, het paard benen en een hoofd toe te dichten, terwijl staljongens en ander personeel dikwerf hun k.... moeten houden of luin p.... moeten optillen. En toch, vrienden, toch zie ik er geen been in, terwijl ik er nog minder een zwaar hoofd in heb, het paard naar zijn nobele aard voor de rest van zijn aards bestaan van be nen en hoofd te voorzien. Als de manége eenmaal menens wordt, moet u maar eens kijken wie u liever ziet draven, het paard of de stal jongen, Twee opbrengsten In Driehuis zijn ze met Vei serbeek verward, toen de op brengst van de collecte voor Vluchtelingenhulp in de krant kwam en dat is niet leuk voor een zichzelf respecterende Driehuizer, die bijdroeg aan de f 151,43, welke daar is inge zameld. Het bedrag van f 18,24 van Velserbeek steekt hier wat schrijnend bij af, maar wie meer met de collecte-bijl ge hakt heeft, weet er alles van: dat Velserbeek is een collecte zorgenkind al zou men zo op het eerste gevoel zeggen, dat het Velsense villapark durend aan de top der liefdadigheid troont. Ham in hal De ham van de NCRV heeft in de hal van IJmuiden nog even na-gesmaakt voor Paul Bijl, die bekend staat om zijn stevige hand van porren tij dens de koude nachten, dat het volk van de vishal de warme veren moet verruilen voor de jekker en de klompen teneinde uw pondje tong en uw kilootje kabeljauwfilet uit de ruimen te halen. Paul had namelijk meege daan aan de radio-mastklim- ming, maar de ham was hem nèt even te hoog en de hal wist dat natuurlijk in geuren en kleuren. Het welkom in de cantine van de vishal was toepasselijk voor Paul: „Wie klimt er mee tot bovenin de mast?" was de eerste vroege vraag, maar Een kleine middenstandster, die met moeite en moede ogen de eindjes harer nering aan elkaar poogt te knopen, stort bij mij het hart uit over de doorlopende aanslagen op haar winkeltje door de verschillende charitatieve instellingen, welke voor harer ba zars en fancy-fairs met rusteloze ijver de gemeente afstropen voor bijdragen-in-natura. Deze kleine winkelierster heeft het niet gemakkelijk^ ik weet er alles van. Maar in de maanden Oc tober, November en December gaat de winkelbel haast vaker vanwege bazar-commissies dan van de klanten en dit wordt niet alleen een vermoeiende, maar ook een kostbare historie. Deze dame staat altijd klaar om te geven tussen mid dernachtzending en de bond voor voetgangers, maar het kan haast niet meer. Als dat op het gezicht van haar te le zen staat en zo zullen er wel meer winkeliers bedenke lijk kijken, wanneer de aar dige juffrouw van de anti vivisectie de deur uit is en de vriendelijke meneer van de kinderbescherming doemt al weer (bedelend) op dan is de kans groot, dat de onren- Achttieti minuten: terecht De file, die verleden week achttien lange minuten voor de op het stuk van wachten „bekende" spoorbomen in de Santpoortse Middenduinerweg heeft staan claxonneren, deed dat onbewust van de oorzaak dezer vertraging. Op het station Santpoort was in de trein namelijk een plotseling ziektegeval voorge komen en de patiënt ging op dat moment voor het snelver keer. Want de bomenwachter kreeg, doordat de trein moest blijven staan, geen „veilig" signaal en hield zijn hekken plichtsgetrouw toe. In dit ge val volkomen terecht en wie er dus kwaad over gedacht heeft, dacht te gauw. daarmee was voor onze por der het leed nog niet geleden, want in de cantine hing een ham, een vis-„ham", dan, die voor Paulus bestemd was en een als grabbelton verklede harington bevatte nog een mooi koektrommeltje voor de porder, die het er allemaal goed afbracht. Het strekke hem tot troost, dat buiten de opbrengst van f 2 voor de „ham" het feit blijft, dat de mens beter om de mens kan lachen dan huilen. Beslist waar. Huwelijksgeluk en typografie Het jonge huwelijk van me neer W. J. v. Buuren en me vrouw M. Nat zou door de schuld van onze overigens niet op andermans geluk azende zetter bijna met een schaduw bedekt zijn. Al wist het paar, dat het met elkander gehuwd was en in de Merwedestraat het nestje had betrokken, de Bur gerlijke Stand van de krant beweerde eigenwijs, dat me neer J. v. d. Linden mejuf frouw M. Nat het jawoord had gegeven. En dat nam meneer v. Buuren niet, want hij wist pertinent zeker, dat hij met zijn bruid M. Nat voor de ambtenaar had gestaan. Ge lijk heeft hij. De zetter niet. Het vervoermiddel auto is vaker dan u denkt het speelgoed voor de mannetjesmens. Dat zulks wel eens tot gevaarlijke spelletjes-op-de-weg leidt, kunt ge helaas elke dag weer uit de eindeloze variatie van verkeersongevallen afleiden, maar als het een onschuldig spelletje binnen de sportieve perken blijft, kan ik er volledig vrede mee hebben. Zo'n spelletje is de „puzzlerit", een dol-vermakelijke afleiding van het bekende dwaaltuintje, met dit verschil, dat er geen lachspiegels aan het eind staan of het moest wezen, dat de gebogen autoruiten of koetswerken van tegenwoordig daarvoor kunnen fungeren. Een puzzlerit heeft de on noemelijke voordelen, dat de wegroutine voor de deelne mers niet weinig op de proef wordt gesteld, dat de plaat werkers er af en toe een klein bedrag aan verdienen en dat de haastige mens ook nog eens op de achteraf paadjes terecht komt, die hij in de dagelijkse jacht met grote nadruk ver mijdt; het nadeel is door poli tie en Rijkswaterstaat plus an dere dwarskijkers te andere zijde niet onderschat, zodat er allerhand beperkende voor schriften voor puzzle-, knob bel-, pieker, of sterritten gel den. dabele klant teruggeeft: „Dan kom ik óók niet meer bij jou in de winkel". Tja, vrinden, dit wordt zo langzamerhand een probleem en ik kan me best voorstellen, dat de middenstand er de kriebels van krijgt. Aan de andere kant gun ik de hondjes en de kindjes en de zendelin gen en de patiënten ook alle goeds van harte maar zou het nou niet een beetje geschikt kunnen worden? Aan beide kanten wat geven (niet te veel) en wat nemen (niet te veel^ plus een tikkeltje be grip voor eikaars belangen... nou, dan moet het al raar lo pen, wil hier niet een voor treffelijk samengaan blijvend uit opbloeien. Kom echter nimmer met „Dan koop ik nooit meer bij je", want dan hangt de kat onmiddellijk hóóg in de gordijnen. Jan en Ragel Koeman Oud-schipper Jan Koeman heeft de 10e November in stilte het feest van zijn 55e huwelijksverjaardag gevierd tesamen met Ragel Stam, zijn huisvrouw. Ik wilde stilte niet verscheuren met een lang verhaal over deze beide oude getrouwen, want het verdriet gedoogt geen inbreuk maar niettemin op deze plek nog de beste wensen naar Ragel en Jan. Geklutst Een deerlijk geklutst heer van nette familie is mij droe vig komen vertellen, dat „ze" om zijnentwille die Zeeweg tussen het Patronaat en het ziekenhuis nèt zo goed blauw blauw hadden kunnen laten. HU is daar fier weer langsge- reden, nadat vele weken lang de aarde er werd omgeroerd door machtige werktuigen ten einde een nieuwe riolering in bed te leggen, en hij een lange omweg moest zoeken over het Brionioplein. Want dat zou nu wel de machtigste autostrada van Vel sen zijn geworden, meende hij met nauw-bedwongen trots. Ocharm, wat is dat schrikke lijk tegengevallen: in plaats van een blozend en biljart- vlak plaveisel, ontmoetten zijn kreunende banden een serie oude rivier beddingen en klin kergebergten, die hem deden besluiten toch maar weer de omweg te gaan prefereren. Met dit verhaal vol ellende heb ik de druk beklante amb tenaren van ons aller Open bare Werken geplaagd en zij zeiden mij, dat dit slordige Zeeweg-stukje maar een tijde lijk verdriet is. Ten eerste worden de ergste heuvels en valleien er binnenkort, als alles een beetje is ingetreden door het verkeer, voorzichtig uitgeschaafd en bovendien valt volgend jaar de grote klap aan de Zeeweg, want dan wordt hij werkelijk geheel nieuw overtrokken met een egaal matje van Waalklinkers. Ik durfde niet te vragen, waar om dat dan niet meteen na het dichtgooien van de rioolbuis- sleuf is gebeurd, want zulke dingen zég je niet, als je er zeker van bent een begrijpelijk geformuleerd antwoord over de techniek van het straten- maken te krijgen. Ik was al zo innig blij, dat het beter wordt. Door deze beperkende bepa lingen heeft een kleine com missie van de Velser Zwem vereniging zich blijkbaar heen- gegeten, zodat zij voor Zon dagmiddag 4 December een puzzlerit voor autorijdend Vel sen op touw heeft gezet. Met ginnegappende aangela ten hebben enige slimme com missieleden langdurig naar de moeilijkste auto-valletjes in dit met paden en paadjes rijk- dooraderde Kennemerland ge speurd en het resultaat zal zijn, dat die Zondagmiddag voor Sinterklaas om 12.30 uur vele enthousiastelingen op het plateau bij het IJmuidens strand het gaspedaal zullen be treden, om zich twee uur lang vrijwillig enige hoeden te zoe ken. Niet harder dan gemiddeld 24 kilometer per uur en na af loop een kopje slemp in een strandpaviljoen met de prijs uitreiking als sluitstuk. Dus niet zwemmen. Bij meneer J. C. de Mayer, Oosterduinplein 3 IJmuiden, die er naar mijn smaak veel te geheimzinnig bijloopt om helemaal onschuldig geacht te mogen worden, kunt ge u met een kaartlezer of -lezerin (op gepast, heren, beide handen aan de volant!) opgeven tot 20 November. Zal ik u vast het eerste stukje van de routebe schrijving verklappen? Vooruit dan maar: In O. richting, steenkool links laten liggen, bocht naar links, prikkel draad aan rechterhand Tenzij het natuurlijk wordt: „betonpad naar helmbeplan ting", want dan gaat het span nen in het duin van IJmuiden en weet ik niet meer, waar het heen moet. Jan v. Fucht is de maker van dit ijle fabriekje een sil- houet-in-draden van de nieuwe kooksfabriek, die de Hoog ovens er bij hebben gebouwd om Amsterdam IJmuidens gas te kunnen leveren. Dit als be wijs, dat kunst in de industrie ivel degelijk een plaats verdient. LAMPENIER stand van middenstands-zaken werd aan gewreven en dat zelfs de gemeenteraads leden die uit Velsen-Noord afkomstig zijn, nog nooit dit „stiefkind van de gemeente" ter sprake hadden gebracht Protesteren Het bestuur deelde mee, dat er een pro- test-schryven aan het College van Burge meester en Wethouders inzake deze drin gende aangelegenheid was verzonden,waar in ondermeer werd opgemerkt, dat het ter rein aan de Wijkerstraatweg voor de win kelgalerij nog steeds braak ligt, hoewel er zeer veel belangstelling voor bestaat. De winkeliers-bestuurders gingen zelfs zo ver in hun protest, dat zij in overweging gaven Velsen-Noord maar bij de gemeente Beverwijk te voegen, wanneer de IJmond- belangen dit toestonden. Op dit schrijven isnog geen antwoord ontvangen en men stelde reeds in het voor uitzicht om, wanneer antwoord achterwege mocht blijven, elk gemeenteraadslid met de situatie op de hoogte te brengen, waardoor deze affaire dan zeker in de raad gaat komen. Toen deze grieven behandeld werden, vulde de heer Sanders dit nog aan, door op te merken, dat een enquête over een me disch Sociaal Centrum en een Verenigings gebouw die gesticht zouden moeten worden, ondanks de intensieve belangstelling van de inwoners bij het gemeentebestuur nog zonder gevolg was gebleven. Uit een opge kropt gemoed werd er nog bij vermeld, dat er zelfs in heel Velsen-Noord geen recrea tie-mogelijkheid meer is „en dat alle aan dacht van het gemeentebestuur blijkbaar alleen op de winkelgalerijen in IJmuiden- Oost was gevestigd". Op de nieuwe ge meentebegroting kwam Velsen-Noord er alweer „bekaaid" af met een verbreding van de Koningsweg en twee toiletten bij het sportveld. „Middenstand zelf laks" Een tegenwerping, eigenlijk vergoelijking maakte de heer J. F. Groot, die meende, dat de middenstand zelf wel een beetje laks is geweest, maar de heer J. J. Bosman poogde dit te weerleggen door te beweren, dat de gemeente kort na de bevrijding door het vertonen van lichtbeelden van huizen en winkels zoals die in Engeland werden gebouwd, de illusie had gewekt dat in Velsen-Noord iets dergelijks zou worden gebouwd. Omdat men over deze „harts-aangelegen- heid" toch niet uitgepraat raakte, vond voorzitter Sanders het beter er het zwijgen toe te doen, alleen wilde hij nog even in gaan op het verzoek van de heer P. W. van Amersfoort, die wilde weten hoe de winkel- politiek was in het „Gildenland". De heer Sanders meende, dat de zestien winkels, die daar zullen worden gebouwd, een reële op lossing zijn van de slachtoffers, die uit de Gilden moeten verdwijnen, maar hij be treurde het alweer, dat er geen samen spraak tussen gemeente en middenstand was geweest. De St. Nicolaas-actie bracht weinig nieuws op tafel, de zegelactie zal worden voortgezet. Het aftredende bestuurslid, de heer G. Brakenhof werd vervangen door de candi- daat gestelde1 heer J. J. Bosman, die een van de nieuwste middenstands-aanwinsten is. Hem werd een woord van welkom toe geroepen en hiermee was aan de officiële vergadering een einde gekomen. Het is Kijk Uit IV gelukt haar eerste wed strijd tegen De Uil II uit Hillegom te win nen met cijfers, die een duidelijk beeld geven van het karakter van deze wedstrijd. Geen moment is de zege van de IJmuidena- ren in gevaar geweest. Zelfs had de score nog groter kunnen zijn, daar bij de tijd- contróle zeker twee partijen remise werden gegeven, die bij een scherper analyseren wellicht gewonnen waren. In een Siciliaanse opening kreeg Verlak aanvankelijk een ge drukte stelling, maar toen de grote stukken van het bord verdwenen, bleef er een stel ling over, die remise was. Deelder kwam gunstig uit de opening en wist een gevaarlijke pion op de e-lijn te krijgen: om deze pion te steunen in zijn op mars offerde Deelder een stuk maar dit leverde niet het gewenste resultaat op en ondanks een stuk achterstand werd de partij toch remise. Dekker speelde een Spaanse partij, bouw de zijn stelling rustig op, totdat er wat be roering kwam, omdat Dekker een stuk voor drie pionnen offerde en hij wist door handig manoeuvreren met twee paarden dit stuk terug te winnen om later op keurige wijze de koning in een matzet te drijven. V. Niekerken speelde een rustige partij, waarin niets bijzonders gebeurde en bij de tijdcontrole werd de partij remise. Abspoel kreeg een gedrongen stelling, maar een tegenaanval van Abspoels koning deden de kansen keren. Hoewel de papieren van de Kijk Uit-speler hogc-r ge noteerd stonden, werd de partij remise. V. d. Doel kwam heel goed te staan, maar in het middenspel lieten beide spelers enige steken vallen. Toch behield v. d. Doel over wicht en in een onbewaakt ogenblik liet de Hillegommer zich mat zetten. Gravemaker verspeelde reeds vroeg een stuk en moest daardoor de eer aan zijn tegenstander laten. Met v. d. Berg ging het precies andersom, hij won door een combi natie een stuk en tevens de partij. Buys speelde aan het laatste bord een aardige partij, waarbij hij alle lagen en listen van zijn tegenstander goed doorzag en bij het afbreken werd het remise; een goede prestatie van Buys! De volledige uitslag luidt: Kijk Uit IV De Uil II 614—V/j. 1. VerlaakBouwman Vz'4; 2. Deelder Verhoeff V-iy.\ 3. Dekker—Veenstra 10; 4. v. Niekerkenv. d. Zwet Vs5. Abspoei v. Lierop Vi6. v. d. DoelStaats i0; 7. Gravemaker—Verhoeff 01; 3. v. d. Berg Brandsma 10; 9. Buysv. d. Berg it-U; 10. Kramer—N. O. 1—0. Totaal 6Vz—31*.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7